EeniQ Nestles Kindermeel De opening der Kamer. Van Burst naar Katanga. DITJES en DATJES. Zoadagrust. Rechterlijke Kronijk. De plechtige inhaling T Zweden. Borstsiroop Depratere f;De heer Minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Leden van Kamer en Senaat de uitnoodiging verzonden, om Dinsdag, 14 November, om 2 uur namiddag de openingszitting der Kamer by te wonen. Aan de dagorde van de eerste zitting staat het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwe Kamerleden. Er zijn er drie M. Schaetzen, die M. Desmasières, senator geworden, vervangt M. Goffin, die M. Vandcrlinden vervangt en M. Van Leyn- sele van Kortrijk, die M. Van de Venne, senator geworden, vervangt. Vervolgens zal de Kamer haar bureel kiezen, alsook een kwestor, in vervanging van M. Desmasières. Men gelooft dat de rechterzijde M. Pirmez, Volksvertegen woordiger van Charleroi zal voorstellen als kwestor en M. du Bus de Warnaffe, als secretaris, in vervanging van M. Carton de Wiart. Ma de uitloting der afdeelingen voor de maand November, zal lezing gegeven wor den van de ministerieele verklaring, waar van reeds kennis gegeven werd door den heer de Broqueville in de vergadering der rechterzijde en waarvan de liberalen en socialisten gebruik zullen maken om hun bespottelijk obstruct ie werk.» te begin nen ook de nationale vcredediging zal vinnige besprekingen uitlokken. Deze debatten zullen vermoedelijk slechts den Dinsdag 21, beginnen immers 15, 16 en 17 zijn bestemd voor het onderzoeken der begrootingen door de afdeelingen. Men slotté zal de kamer eene dagorde moeten vaststellen, en dat zal niet gemak kelijk zijn er zijn niet minder dan 253 Wetsvoorstellen welke op bespreking wach ten, maar daar zullen liberalen nocli socia listen tijd. voor vinden. Lawijd maken, de besprekingen verhin deren, nutteloos rekken en pronken met loozen woordenpraal, dat is het eenige wat op hun programma staat. Of meent ge dat die ontwerpen zooals de drankw et, de landelijke politie, de kleine burgerij, de bescherming der kinderen, de handelsmaatschappijen enz. door de linker zijden ernstig zullen besproken, en diep grondig zullen overwogen worden Tussehen al dat nuttig werk moet eene rangschikking gedaan worden, terwijl de midden secties de begrootingen bestudeeren. In den Senaat zal een Voorzitter moeten gekozo'n worden in verhanging van burg graaf Simonis, en die baron de Favereau zal zijn. Na het onderzoek der geloofsbrieven der drie nieuwe senator, zal de heer minister van rechtswezen lezing houden van de mi nisterieele verklaring, welke in de Kamer door den heer de Broqueville zal gedaan worden'. Reisbeschrijving door Petrus Cosyim. XIII 16 Maart. Niets bijzonders dezen morgend. Wanneer ik op het dek verschijn zijn de gymnastische oefeningen reeds ge ëindigd. Om 9 1/2 ure haalt men onze ijzeren koffers uit het ónderruim, tn elk nc 'int tie: uoodige uit voor de aanstaande renwogreis van Kaapstad naar Elisa- v inga) 'tis eene reis met den agen, weet ge, nacht en dag. ia gen ze reeds wanneer ze van Parijs moeten reizen. Wat 1 zagers hier kniezen. Om k oint de heer Dieriex mij roe- m naar de 3® klas reizigers te gaan zien. V: lelijk als altijd, deelt hij onder ene kas sigaren uit. Of ze g .i"die wroeters. den wij langs onzen linken kaai.. ..nschen hoop groote visschen. i allen in eene rechte lijn d'een men zou zeggen dat ze pi v u1.' houden; Ook de zee, meer nog aar ie heeft hare geheimen en hare vei oorg-tik'-'den. Om 1,2 'begint de prijsuitreiking aan vr winnaressen en overwinnaars van ie .meien. ')■- belooningen bestaan uit zil- a voorwerpen als lepels, messen, vor- kers, potlooden, toïletdoözen, r.M.iiii-n r; ikfleschjes, zakspiegels, ket tingen voor Meerenen üamen enz. groote zottigheid, het bal. Om "vmetcn wij een heerlijk schouw- oen der maan. Als oprijzende iie 1>I golven, verschijnt ginds aan den izont ecu gouden bol, midden rood- volken, snei klimmend in het azuu v.-ui dien schoonen Afrikaan se! en hm steeds grooter en grooter, selauoivüder n schitterender wordende. 't I. na orstin, de maan, welke op haar 'gen, hare rustelooze reis i voor het eerst van dit ...•niet kan maar moeilijk ge- r groote gouden bolde maan cr wel 10 maa! grooter dan haar licht nog zachter en .1igisclie maan is er waarlijk maar een maantje tegen, een speelding. Dit komt omdat wij er hier veel nader zijn. Hebt ge nu genoeg getuurd naar dit prachtig wolkentuforeel, he wel laat nu uw blik dwalen over de wijde zee 't is als een oyergroote zilveren spiegel welke zich aan u vertoont. Oogverblindend is de schit tering van dien spiegel en rond het schip zou men meenen dat stukken zilver, alsof de spiegel gebroken ware, dobberen op de klaterende golven. Wat al wonders, wat al schoons, zal het Afrikaanse!) element ons nog voorbehouden. 17 Maart. Nog steeds hetzelfde kalme prachtige weder welke wij sinds het begin onzer reis hebben gehad. Men zou het voor dezen tijd van het jaar waarlijk als een wonder mogen aanzien, zelfs de zoo ge duchte golf van Gascogne, of Biscaye, het graf der zeelieden genaamd, gaf ons slechts een lichte schudding en dan nog maar voor een halven dag. Onder den Evenaar een zacht klimaat, de warmte getemperd door flinke regenvlagen. En zoo nadert stilaan onze reis en het oogenblik dat wij onzen voet op het geheimzinnige Afrika zullen zetten, met zijne maagdelijke eeu wenoude wouden, zyne leeuwen en luipaar den, zijne papegaaien en apen, zijne bosch- mensclien bontgevederd vogelenheir, de pot au noir de zwarte pot, zooals sena- teur Picard Congo noemt, waarin wij den pap gaan roeren voor de negers en werken voor de grootheid en 't welzijn van België, ons zoo duurbaar Vaderland, klein, maar reuzengroot door do wonderwerken zijner kinderen. Wij zien heden niets op de wijde zee noch schip, noch visschen. 't Is wel eentoo- nig en wy verlangen naar eene kleine ver andering. Onderwijl ga ik eens de keuken af zien.. Daar werken van 'smorgends tot 's avonds 22 koks in eene stikkende warmte. Er zijn hier geen stoven of kachels, maar reusachtige ketels en vuren die eene warmte en eene» geur afwerpen waarvoor men zou gaan loopen. Die koks verdienen waarlijk dat men op hun dood - beeldeke» zet Zij hebben hun brood in ledigheid niet geëten». Vandaar naar de beenhouwerij met hare 16 gasten. Daar slacht men ossen, kalveren varkens, en zag ik wel zoo 200 kiekens den nek omgewrongen, gereed om gepluimd te worden. Ook hazen, konijnen, fezanten en ander wild hing gereed gepluimd en ge stroopt om den ketel in te gaan. Zoo'n schip als onze Kildonan is waarlijk als eene wereld in 't klein. Eene echte Ark van Noë 's Avonds is het wederom concert. Men zingt en speelt er alle arias, tot zelf de we relddoor bekende arias van «Scheel Horten- se» en «Mie Katoen», 'k Heb er mijn buik van vol en ga slapen, 't is 10 ure. Wordt voortgezet. Ze kleppen alarm. De roode winkelpolitiekers der Sas kaai kloppen alarm. En waarom Omdat de liberalen nu ook een bakkerij en bazar hebben gesticht om hen de concurrentie aan te doeD... De roodjes heeten nu die liberale in richting Blauwe Bazar En die Iïlauwe Bazar doet hen eene doodende concurrentie aan, want zijn eenig doel is de socialïn- I en moeien kapot en zij (de liberalen) beginnen te werken met verlies, weêral om de klanten der socialisten te ontnemen, om Hand aan Hand te dooden. De liberalen (of Blauwe Bazar,) heb ben den prijs van 1 kgr. en half brood vast gesteld op 35 centiemen, xoaaraan zij niet toekomen verre dus van geld te winnen. Nu dat heeft toch niet belet dat de roode winkelpolitiekers op 29 October als een man hebben gestemd voor den Kandidaat der liberalen die roepen de Bazar Hand aan Hand moet kapot Maar, wie heeft het blauw duimkruid opgestreken Voorzeker weten de roode winkelpo litiekers, dat hunnen Bazar niet kapot zal gaan,maar wat zij vreezen, 't is dat de winsten zoo zeer zullen verminderen, dat hun melkkoeiken wel grootelijics zou kunnen droogvallen en dan ware het adieu aan een gemakkelijk en weelderig leventje Het valt niet telooclie- nen, heeren liberalen, gij, de hand langers eener eens zoo fiere partij... Ja, ge hebt, om in de balloteering de mede werking der groenen te verkrijgen aan de held van Chipka vergiffenis moeten vragen over alles wat tegen hem werd geschreven in v. De Volksgazet en kiesmanifesten. Ja, ge hebt hem vergiffenis moeten vragen, blootshoofd en op de knieën omdat gij hem naar 't hoofd hebt geslin gerdVerrader, «verloopor, I weege/.icht er,val8cluiar<I en wat weet ik nogal. En 't was nogthans de waarheid.... Neen, het valt niet te loochenen. Groene I*ie maakt het bekend in De Werkman van Vrijdag 3 Novem ber 11. De liberalen, zegt hij,hebben spijt over alles tout ze tegen de demolcraten hebben geschreven. Wat liberale plalbroekerij toch Zou de held van Chipka dan begrepen hebben dat de uujsuqo (?!f) deraokraten, door hunne werking om de verkiezing van den kandidaat der partij van godverlooching, godsdienst haat, goddeiooze scholen enz. enz. te verzekeren, zij hun gansche verledene hebben verloochend en zich den titel van chrislene aanmatigende, zich aan eene duivelsche volk shed riegerij plichtig maken 't Moet wel zijn .want de held schreef Dit alles overwegende hebben al onze mannen gestemd voor den rus- lenden onderwijzer, in groote stilte, door ons vrienden en <1 oor ons, werd geen enkel voet- stap gedaan. De held van Chipka schudt dus de verantwoordelijkheid van zijnen rug en van dezen zijner vrienden... Hij verontschuldigt zich't is de schuld niet van hem en zijner vrienden dat de groene volksfoppers als een man voor den liberalen kandidaat hebben gestemd... Indien wij den held niet in den grond kenden, wij zouden kunnen denkon: hij is beschaamd over de handelwijze van hem en zijner slepdragers,maar, neen!... 't Is volksfoppende schijnheiligheid tot het uiterste gedreven i Kamerkiezingon. Ge meenlijk beet, men de Kamerkiezingen de Meikiezingen. Toekomende jaar, in 1912, zullen het Juuikiezingen zijn. De kieswet bepaalt dat, wanneer deHoogdag van Sinxen op den vierden zondag van Mei valt, die kiezingen tot acht dagen later moeten verschoven worden. Nu, in 1912, valt Sinxen op den vierden zondag van Mei en zullen dus de Kamer kiezingen op zondag 2 Juni plaats heb ben. Denilerboile nu el fundo in 't slijkschrijft Groene Pie. Wie er durft van slijk spreken, hij, de hoofdleider eener kliek die uit het slijk der straat is opgestaan Voor 't overige, man, kijk eens in den spiegel on gij zult hem zieu spartelen in het slyk der judasserij, der verraderij, der schijnheilige volksbe driegerij, der baatzuchtigheid, der wraakgierigheid, enz. enz... Begrepen *\<>p I S5 Oc» ober- verloren de liberalen 1200 stemmen tal van libe rale kiezers waren naar de groene socia- listerij overgeloopen en zoo bekwamen de groene kandidaten 1200 stemmen meer dan voorzien was... In de balloteering, bekent de held van Chipka dat de groene socialisten, als een man voor den liberalen kandidaat uit dankbaarheid hebben gestemd, maar in De Werkman gister vrijdag 10 November, beweert hij, nu dat de libe rale kandidaat gekozen werd dank aan de stemmen van meer dan de helft der leden van den Katholieken Werkmans kring... Gelijk de duivel is zoo betrouwt hij zijne gasten en zoo denkt hij dat alle man judas is lijk hij Ne zoöooóooót De heer van Chipka is voor een fami- lieloonen des tijds betaalde hij zijne letterzetters per week, twaalf franks voor 80 uren arbeid, dus veel min dan de andere boekdrukkers. En dan ging men jaarlijks drij maanden aan't zee strand te Blankenberghe verblijven om er te luirikkeo in weelde en genot. De letterzetters moesten maar sperrebekkeu Cilroensap. In geen en kele huishouding moest cigonlijk de citroen ontbreken, want de citroen alleen is in den zomertijd bijna een geheele huisapotheek vooral in den reistijd is de citroen van on schatbare waarde. Het sap van de citroen, ook wel limoensap geheeten, verkoelt en zuivert niet alleen 't bloed, maar het veel vuldig gebiuik ervan, vooral 's zomers, is een voorbehoudmiddcl tegen koorts, even zeer als het sap van 2 citroenen in een half glas water als een krachtig middel tegen anderdaagsche koorts en rheumatiek aan bevolen. Bovendien wordt het sap var. een citroen, driemaal daags in een tas sterke, onvermengde koffie gedronken, aanbevolen als een middel om koorts en huiveringen te verdrijven. Maar men zorge or voor het sap steeds zonder suiker te gebruiken, daar de ge neeskracht dan sterker is, en met een wei nig water verdund, tast het de maag en de tanden niet aan. De warme kwast, evenwel, die men des avonds onmiddelijk vóór 't slapen gaan ge bruikt om verkoudheid te verdrijven, mag men zoet maken. Wie daarentegen door schorheid en pijn in de borst gekweld wordt, moet door het wit van een ei, tame lijk tot schuim geslagen en dan niet het sap van een citroen vermengd, beterschap vinden, als hij elk half uur een theelepeltje daarvan neemt. Men ziet dus, dat vooral op reis, de citroen werkelijk in staat is, een kleine huisapotheek te vervangen. ^Werkstaking der knn- De g"meentekiezersvan Pussemingen, gemeente van 370 iuw. op de grens der provincie Namen en Luxemburg, zijn bijeengeroepen voor eene nieuwe kiezing op 26 November. Geen enkel kandidaat is opgekomen voor de kiezing van 15 Oktober. Men denkt dat het dezen keer hetzelfde spel zal zijn. Zeer belangrijk berieht aan de lijfrentkassen. Do personen geboren in 1843-44-45, die tot nu toe do vereischte stortingen niet gedaau -hebben om de toelage van 65 fr. te kunoen bekomen zijn in het gedacht dat het te laat is om nog iets te verkrijgen. Wij vernemen dat een nieuwe maat regel ten hunnen voordeele is genomen zij hebben nog lijd tot 31 December aan staande, om de 18 fr. te storten in eene erkende lijfrentmaatschappijdoch hier voor moet de maatschappij eene bijzon dere aanvraag aan den heer minister van arbeid doen, om de toelating tot storten te bekomen. Deze enkele storting zal op driejaren verdeeld worden, namelijk op de jaren 1910-11 en 12 en iu 1913 zullen deze ouderlingen hunne toelagen van 65 fr. kunnen bekomen. Wij roepen hierop de bijzondere aandacht der belanghebben den. Baron Lodewijk de Béthune van Aalst komt van wege den Heer Minister van Nijverheid en Arbeid den volgendon brief te ontvangen Mynheer de Baron, Gij hebt belang gesteld in den bond Vakvereeniging der Kleermakers in Aalst, wiens Comiteit eene toelage aanvroeg voor de inrichting van eenen beroepsleergang. Ik heb het genoegen U te laten weten dat de Heer Minister toestemt tussehen te komen voor lx-.t bedrag van twee honderd vijftig fr. (25C) om de kosten te dekken der inrichting van eenen leergang voor kleermakers aan de leden van voornoemde vakvereeniging. Aanvaard, enz. Het Kabinetshoofd. Van'smiddags tot middernacht, eenigo. dienstdoende Apotheker, op Zondag 12 November 1911, M. Callebaut, Botermarkt. RECHTBANK VAN DENDERMONDE Vrouw slaan. Den 16 Juli bevond Remi De Bruyeher, landbouwer te Meire, zich in eenen meersch van René Ghysels. Dezes vrouw maakte hem daarover opmer kingen, doch De Bruycker wierp de vrouw ten gronde' en bracht haar verschillige voetstampen in de zijde toe. Dut kost hem twee maand en 50 fr. van !%1. L. Callebaut als Bur gemeester van Nieuwerkerken had Zondag 11. plaats. Rond half drie werd de geviorde volks man aan de woning van den heer Graaf GlénissonArrondissements Commissaris alhier, afgehaald. Een lange stoet van rijwielen, ruiters, rijtuigen en praalwagens kwam den nieu wen Burgevader te gemoet om hem alzoo naar het Gemeentehuis van Nieuwerkerken en vandaar naar zijn kasteel te geleiden. Een stoet zoo talrijk kreeg men hier in Aalst nog nooit te zien klaar bewys hoe den nieuwen Burgemeester alom geacht en bemind is. Niet tegenstaande het zeer ongunstig weder was er veel volk te boen en werd de heer Callebaut alom geluk geweuscht en toegejuicht. De Den derbode stuurt den achtbare Burgemeester zijne oprechte geluk won- schen toe; ja,dat hij veel jaren aan 't hoofd van Nieuwerkerken mocht staan tot 't ge luk en voorspoed van al de gemeentenaren. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Bevorderaar der christen9ne vakbewe ging voor de stad Gent, den E. H. Coppens, Doctor in de Wijsbegeerte volgens den H. Thomas, Baccalaureus in Kerkelijk Recht, Onderpastoor van S. Baafs Pastoor te Meirolbeke, den E. H- De Hert, pastoor van Zelo-Heykant te Mel- dert, den E. H. De Smet, pastoor te Lands- cauter te Zele-Heykant, den E. H. D'Hondt, pastoor van Smeerhebbe-Vloerse- gemte Landscautor. den E. H. Van Goethem, onderpastoor te Erembodegem. Allerhande nieuws. Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek J\. Mryvaert, Wcif, 3. AALST. Opgelet. Kwestie gasverwar- ming met brandhout. Zie bladz. 3. Le Mixte brandt gas en kolenZie bladzijde 3. Het huis C Praet-De Witte is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt in n° O. AALST. St-Martens Veemarkt. Sedert verscheidene jaren heeft nog nooit zoo'n groot getal hoornvee onze jaarlijk- sche veemarkt bezocht, zoodanig dat er geen plaats genoeg was. Ruim 500 stuks waren er te koop gesteld. Men schrijft dit buitengewoon getal toe aan 't gebrek van veevoeder door 't welk do landbouwers verplicht zijn hun veesta pel to verminderen. Ook door verscheidene belangryke pre- miön aangelokt, hebben veel meer veekoop lieden talrijke stuks vee op onze markt te koop gestold. De officiëele lijsten der laatste trekking van de Tombola der Brusselsche Tentoonstelling' zullen Maandag aanstaande verschynen, en zullen aan 't hoofd de woorden dragen Eenige officiëele lijst en den (stempel). Lijnwaden, Katoenen, Flanellen, bij VAN DEN BERGH-JQURET, Korte Zoutstraat, Aalst. Onze lezers zullen zich het vreeselijk drama herinneren dat op 21 Oktober 11. de gemeente St-Gilles-Waas in opschudding bracht en waarbij de douanier Verhaegen het leven liet, doodgeschoten door zijnen bollega De Jaeger, die meende met dieven te doen te hebhen. Deze laatste is ten gevolge zijner mis greep zinneloos geworden. Men heeft hem naar het krankzinnigengesticht van St-Ni- kolaas overgebracht. Xe Lnndeghem.-Tussehen géburen. Tussehen geburen moet men elkander helpen, 't Is met dat doel dat M. L. De Weird, mulder te Landeghem, ge tuigt, by zegde ons den 21 Augustus 1905: Geen onkel middel had mijne nierpijnen, dewelke ik sinds dertien jaren onderstond, kunnen verlichten. Als ik moest recht komen was het lyden onbeschrijflijk en ik sliep weinig ook was ik 's morgens afge mat en moedeloos.Ik nam de Foster Pillen (verkocht in de Apotheek De Valkeneer te Aalst) en van af de eerste dosissen voelde ik eene ware verlichting. Mijn slaap was beter mijn water liet geen bezinksel meer achter. Weinige weken later was ik teene- maal hersteld Den 11 April 1910, voegde M. L. De Weird, er by Sinds mijne genezing met de Foster Pillen draag ik zware zakken zonder de minste moeite dat zegt genoeg dat ik geene enkele mijner vroegere kwalen meer heb. De Foster Pillen hitsen den bloedsomloop op, want zij verwijderen uit het lichaam te gelijk met het water de vergiftige stofien, die de bloedrijke kanalen hinderen. Met het watergestel te zuiveren en de nieren te ontsmetten, herstellen zij ze in goeden staat en zoodoende verdwijnt den oorsprong van stijfheid in den rug, der leden en der gewrichten. In alle apotheken (Eischt de handteeke- ning James Foster») 3,50 fr. de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen mandaat iSngelsche Apotheek van Gh. Delacre, 64 Coudenbergetraat, Brussel. (15) Karei De Roo, 72 jaar, ging Dynsdag nemiddag te Wortegem, met eene geit langs de wijk het Kliet, opeens verschrikte het dier en sprong in eene gracht den ouderling medeslepende welke in het water terecht kwam. Ivo Verschuere, jachtwachter van den heer burgemeester Van Cauwenberghe, die het geval van verre zag, kwam toeloopen en zag dat Deroo in het water lag met het hoofd in de diepte en zich niet kon verhel pen. Verschuere sprong ook in het water en gelukte er alzoo in den ouderling van eenen gewissen dood te redden. Xsi die Wonderbalsem Pasteur gebruikten tegen uitwendige ziekten be kennen zijne geheime kracht. 1 fr. Aalst Bonner, De Valkeneer en in alle apothek en. Dinsdagnoen, rond 5 uur, had de bes huurder der laboratoriums Optima Groote Boschstraat, Schaarbeek, een zijner beambten, A. Van Hoof, een 22 jarigen struischen jongen, celast naar het gesticht van dokter Cordier, Vogelenzangstraat te Woluwe een korf vol verbindsels te dragen Bij den terugkeer ging Van Hoof rustig langs het park toen drie kerels eensklaps uit het struikgewas sprongen, hom aanvie len en mishanden. Hij werd neergeworpen door do bandieten en erg geslagen, bad de kleeren verscheurd en werd beroofd van 42 fr. die hij iu zijn vestzak had verborgen. Op het geroep van het slachtoffer snelden twee dorpelingen toe, doch de bandieten konden niet meer worden ingehaald. Van Hoof kon eene persoonbeschrijving van de aanranders opgeven. Deze hebben aan hun slachtoffer eveneons een fleseh vergift, welke deze had ontvangen van den genees heer voor zijn meester, ontstolen. Nog de groote loten. Een der prij zen van 5000 fr. viel te beurt aan een groep van 50 Brusselaars, die eenen avond aan een soupeoken vereenigd, elk een cent uitlegden om een lotje te koopen. En met dit lotje wonnen zy den prijs, zoodat zij nu, na aftrek van den intrest, 90 fr. te deelen krijgen. 90 frank voor een cent, dat is goed gespeculeerd. De offieieele lijst der trekkingen zal eerst binnen drie of vier dagen verschijnen. Abonnnnten Gedenkt u dat eene enkele doos der Borstpillen Walthéry altijd voldoende is om den veroudersten en den pijnlijsten hoest te genezen. 1 fr. de doos. Heropbeuring van H kantwerk, De heropbeuring van 't kantwerk heeft te Brugge een grooten stap vooruit gedaan, dank aan 't nationaal comiteit, waaraan II. M. de Koningin hare hooge bescher ming en medewerking verleent, en aan 't Brugscho comiteit van De Kantbloemén, waarvan de heer gouverneur Ruzette voor zitter is deze laatste inrichting, bijzonder lijk samengesteld uit damen en heeren uit de hooge wereld, is oen degelijk en ernstig beschermcomiteit ten bate der nederige kantwerksters zoo talrijk in onze stad en omtrek en ter verspreiding van het dragen van kunstkanten onder de hoogere klassen. Met dit doèlwit mag de dubbele inrich ting, hier sedert 1 Juni tot stand gekomen, als een maatschappelijk werk van het grootste nut genoemd worden. Zij bestaat uit eene lagere en eene normale school van kantwerksters. De eerste is bestemd om goede kantwerksters, ware kunstenaressen in 't vak te vormen onder de werkende klas het cijfer der leerlingen is bepaald (twintig) de hoedanigheid heeft men ver kozen boven het getal, en daarin had men meer dan gelijk, vooral in 't begin. De normaalschool is bestemd voor juffers uit de burgerij die, mits 'een gering school geld, de patronen, het stikken, alsook de courante prijzen, enz. van de kanten zullen aanleeren, derwijze dat zij, om zoo te zeg gen, leeraarsters kunnen worden en beur telings lessen geven aan de leerlingen dei- lagere schooi. Deze normaio kantwerkorschool de eerste in België wordt door de openbare besturen ondersteund en is geroepen om de kantennijverheid, onder opzicht van kunst en opleiding van oprechte vakwerksters, de grootste diensten te bewijzen. Door toedoen van het comiteit De Kant- bloemen werd dus onmiddelijk eene voor dracht gegeven in 't Gouwhof door Mevr. Kéfer, van Brussel, die thans met M. Van Overloop de kantenafdeeling van 't kunst museum der hoofdstad aan 't inrichten is. Voor eene overtalrijke en uitgelezen ver gadering en by middel van lichtbeelden, verhaalde do voordrachtgeefster de geschie denis der kanten zij deed ook het groot belang uitschijnen van hare heropbeuring en het nut van de te Brugge ontstane kant- werkersscholen die thans van een volle welslagen verzekerd zijn. De voordrachtgeefster bekwam grooten bijval. Do wenken door deze ijveraarster mot zooveel bevoegdheid vooruitgezet, zullen ongetwijfeld meehelpen om de hoogst belangwekkende kwestie van 't kantwerk een grooten stap vooruit te helpen. Mochten de pogingen die hier met zoo veel vrucht aangewend worden en vooral de nederige kantwerkers ten goed moeten komen, elders ook ieverige navolgers vin den, opdat zij eerstdaags een wezenlijk nationaal werk ter opbeuring der kunst kanten tot stand zouden brengen Woensdag middag zagen te Oostende voorbijgangers vlammen opslaan boven het dak van het Atheneum van Oostende. Spoe dig werd het alarm gegeven en weidra kwamen de pompiers ter plaats gesneld. Ondertusschen stond gansch hot dak van het schoolgebouw in volle vlam, en bot werd totaal vernield. Na eene halve uur hadden de pompiers het vuur uitgedoofd. De schade is zeer aanzienlijk. Men ver moedt dat eene gloeiende kool uit een fornuis, van de loodgieters, die aan hot dak werkten, den brand heeft doen ontstaan. Zouden het leien van dezelfde bend zijn, die te Luik weiken, welke te Antwer pen in de val liepen Bij een kleermaker werd dezer dagen ingebroken en gestolen Bij een goudsmid van Herstal brak men een paar dagen in en het gestolene wei d te Brussel te koop geboden. Later werd te Namen een paard gestolen en naar Hoei gebracht en, zonderling, de signalementen van een of meer plege -a dezer diefstallen werden nagenoeg over ïl eender opgeven. En op die signalementen werden reeds vier personen aangehouden, allen Duitschei s doch er schijnt ook nog een Hollander in 't spel te zijn. Ook te Aken werd een vermoedelijke medeplichtige. schoon is een zacht en rein gezicht, een blozend, jeugöig, frisch uiterlijk, een blanke zachte huid, en een verblindend schoon teint. Dit alles bewerkt aeechl. DADA-ZEEP van Bergmann ISc Co., Brussel 75 Cts. per stuk. bij Taeymans-Druck, Aalst. 'De krachtige Crème Dada geneest de bersten en wit het vel in eenen nacht. Tube 0,75 centiemen. Een gewezen mijnwerker van Mon- tigny en Gohelle leefde in aanhoudenden twnt met zijne vrouw en meer dan eens hadden er geweldige tooneelen plaats. In een nieuwen twist zag een der zonen dat de ruziemaker met een mes in de hand, op zijne moeder toesprong. De jongen nam ook een mes, en tussehen zijne ouders springende, bracht hij den man een steek toe, die hem dood deed neerstorten. De zoon is aangehouden. EEN MIDDEL. - eenvoudig en gemakkelijk om struische en gezonde kinderen te hebben is ze te voeden met het best de moedermelk vervan gend. f KOSTELOOZE rerzending eener doos als staal, mits vraag gerloht tot lYI.fernand Deny, 1&, rue du Grand Hospice BRUSSEL. a I w "Vreezeli jlie kindec- xielite. De Zweedsche regeering heeft aan't geneeskundig korps verzocht een statistiek op te maken van het aantal gevallen van poliomyelitis (kinderver lamming; die er dit jaar in het land zijn voorgekomen. Naar schatting zijn er, vol gens de regeering, meer dan drie duizend. Zij wil, voorgelicht door de geneeskunde met rijkstoelagen de ziekte bestrijden en de zieken verplegen. Volgens een telegram uit Kristiania, vertoond zich onder de rendieren in het Noorden van Noorwegen en Zweden eene ziekte, die zich uit in verlamming van de voorpooten en die men voor dezelfde ziekte als kinderverlamming houdt. Men gist, dat de ziekte in die streken op de men- schen is overgebracht dooi' ratten, die aan doode rendieren hebben geknaagd. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. Geboorten Mannelijk geslacht 6) Vrouwelijk 5) Huwelijken P. Meert, vuurstoker, met F. Berckman, twijnster. P. Wauters, brouwersgast, met B. Persoons, z. b. J. D'Haese, werhman, met M. Moeyersoens, twijnster. C. Megancko schoenmaker, met J. Van Assche, bobijnster, R. Bogaert, twijn- dor, mot M. Wasteels, twijnster. J. Spaens, voerman, met I. Van den Bonne, twijnster. J. Poep, verwer, met C. Van Yperzeele, twijnster. L. Van den Bremt, kuiper, met M. Hertsens, breister. P. Meuleman, vleeschhouwer, met J. Timmerman, dienstmeid. G. Van Goethem, metser, met A. De Mol, twijn ster. F. Van de Perre, twijnder, met A. Schoon, twijnster. Overlijdens C. De Saedeleer, we Neukermans, herb. 62 jaar, Brabandstraat. V. Van Droo- genbroeck, wr Michiels, z. b.,' 60 jaar, Brusselschesteenweg. F. Viellefont, m. Camphyn, z. b., 71 jaar, Pieter Coecke- straat. L. Arys, vr. Keppens, z. b., 46 jaar, Oude Dendermondschesteenweg. 7 Kinderen onder de 7 jaren. WA A K 0 M— nog5 lioe^leu wanneer wij openbaarlijk verklaren dat eene enkele fiesch den hevigsten en oudsten hoest geneest. Al deze die Siroop Depratere genomen hebben, zijn eens om te verklaren dat haar gelijke niet bestaat en zeggen aan al wie het hooren wilt Dat is de ware goede remedie. Te verkrijgen bij al de goede Apothekers, Valkeneer en Callebaut, te Aeist. EEN IQ

De Denderbode | 1911 | | pagina 2