WkH TSRl Alostum Religiosum ZWITSERSCHE CHOCOLADE PRACHTIGE GEZICHTENaan van ZWITSERLAND Is verschenen Van Burst naar Katanga, OUD AALST. DITJES en DATJES. Aan de Huismoeders. Rechterlijke Kronijk. Allerhande nieuws. DADA-ZEER Kath.VI.HoogesohooluitbreidingJJalst bieden, kosteloos hunnen verbruikers Zie de uitlegging op ieder pakje chocolade LIBERT rf. v •«.ATER.NITi en wordt'önmiddellijk aan huis besteld BEELDEN en SCHETSEN uit tien Besloten Tijd door Petrus VAN NUFFEL. o— Een zwaarlijvig boekdeel van 292 blad zijden, groot formaat, opgeluisterd ir.et platen en vignetten, in praclitomslag. Het is waarlijk onmisbaar in de boekerij van eiken Aalstenaar 't is een heerlijk tafereel uit den tijd'der Fransehe Overheersching; 't is een trouwe gids zelf, door en rond het geestelijk Aalst. Tot samenstelling der stof werden honderden handschriften geraad pleegd en verscheidene archievendepots zorgvuldig uitgepluisd de vrucht van jarenlange opzoekingen. Elk die wat van geschiedenis kent, weet dat dergelijke werken nooit uit winstbejag geschreven worden. Het tegendeel is waar, want de inschrijvingsprijs zal de onkosten der uitgaaf niet kunnen dekken. Daarom hopen wij, dat alle onze geëerde abonnenten zich dit boek zullen aanschaffen het is te verkrijgen bij den schrijver Sinte Anna- straat, 26, AALST. Kortbondige inhoud van het Werk Inleiding Belastingen, schulden en leeningen Onder vreemde dwingelandij Zonderlinge Broederlijkheid Onderwys Sehoone Kunsten. Kerken, kapellen, kloosters, hasteelen en pachthoeven De Sint Martenskerk Neringen, broeder schappen, kapellen en altaars der hoofd kerk; met hunne breedvoerige beschrijving; het inwendige der kerk het kapittel de Werf kapelhet Begijnhof het Hospi taal de abdij Ten Roosen de Sterheeren de Carmelieten de Capucienen de There- sianen de Grauwe Zusters de Zwarte Zusters het H. Geesthuis de Jezuïeten do Lazarij de kapel van St. Job de Meuleschettekapel de kapel Terlinden de kapel der H. Apollonia de kapel van den H. Hubertus het Refugium van Affli- gem Pausipone het leen van Over- hamme; de heerlijkheid van Regelsbrugge het kasteel Terlindenhet buitengoed de Motte hot Geldhof; het hof Somer- gem het goed Ten Berghe Gestichten voor weezen en ouderlingen het beeld van den H. Joannes Nepomucenus Begraaf plaatsen. De geestelijkheid van Aalst in den Besloten Tijd de lotgevallen van 70 priesters, te Aalst govangen of verdo ken. Nieuwe gestichten en bidplaatsen opgericht te Aalst te beginnen van 1817 tot op onze dagen, met breedvoerige be schrijving. Geestelijke en liefdadige instellingen, te Aalst bestaande, met hun nen oorsprong, bestuur, enz. Beelden. Scholen. Meiboomen, Processie- altaars, enz., enz. Prijs voor heel het werk 3 FRANK SLECHTS. Reisbeschrijving.) door Petrus Cosine. XIV 10 Maart. Alles gaat zijnen gewonen gang, ons schip, het weder, de zon, de maan en onze... maag. Niets te bespeuren dan water en wolken en wolken en water en r.og water en wolken enz., enz. Thans ga ik eens de middenafdeeling bezoeken. Er zijn een 10 a 12tal meiden op onzen boot ten dienste der damon en der. kinderen. Ja, lezers, onze ark van Noë heeft ook hare kleine kleuters en kleute ressen en zelfs nog heel kleine die nog niet eens kunnen loopen. Gelukkig voor ons, die kleine heeren en dametjes eten niet met ons, 't zou er anders ook lief uit zien in ons salon. Doch keeren wij tot de mei den terug. Wat het eerst en het meest op valt is hun aardig hoofdtooisel, ik kan het niet beter bij vergelijken dan bij eene op- gevouwde servette, 'tis oprecht drollig. Zij zijn allen eender gekleed, blauw kleed en hagelblanke voorschoot, maar zij zijn niet allen even oud en even schoon, pardon even leelijk moet ik zeggen. 't Is'nu 5 ure en ik weet waarlijk niet meer wat schrijven, 't nieuws is zeer raar andaag, misschien brengt de avond ons e m verrassing, laat ons wachten. Ik ga naar de 3* klas reizigers en deel or aan de kinderen koeken, taarten en a ipelcienen uit welke ik sinds versehillige d igen aan onze tafel gespaard heb. 't Is een lust de vreugde van die kleine bengels to zien. Na het avondmaal kouten wij nog lang op het dek met den eerw. geestelijke welke ons-veel nuttige wenken geeft voor ons verblijf in Congo, 't Is reeds lange jaren dit de Heer werkzaam is in de missieën v.»n Afrika. Hij kent dus goed het klimaat e i de zeden en gewoonten der inlanders. Ik zal mij zijne lessen ten nutte maken. Daarna spelen wij met ons vijf domino voor 0,05 fr. tot 11 ure, waarna wij ver heugd en tevreden ons bed opzoeken. 19 Maart, Zondug. Heerlijk weder, hiauw water, blauwe wolken, altijd 'tzelf de. In afwachting dat de Mis begint, wan delen wij allen op het dek. Heden zal het heilig Offer maar beginnen om 10 ure en met bijzondere toelating van den kapitein zal het geschieden in den grootsten salon van 2e klas. Thans waren er meer Engelschen en Polen opgekomen. De wijdsche zaal, met hare kolommen en pilasters, doet denken aan het schip eener gothieke kerk. Thans was het een Engelsch jongeling welke de Mis diende. Na het Evangelie las de offici ant een hoofdstuk uit het leven van den Heiligen Jozef, wiens feestdag nu wordt gevierd en aan Wien de maand Maart is toegewijd. 't Was, jammer genoeg, in het Engelsch en zoover heb ik het in de Engelsche taal nog niet gebracht, dat ik de lezing kon verstaan. Op het oogenblik der consecratie, brak juist de zon door de wolken, zond hare vroolijke stralen door de vensters, en weefde als een gouden aureool rondom de heilige Hostie, als een bovenaardsche kroon voor den bovenaardschen Koning, Jezus, Koning van hemel en aarde. Overigens gaat de dag henen als de voorgaande, 's middags zien wij enkel zwaluwen en andere vogels, voorboden van het land dat wij naderen, het doel onzer wenschen, Afrika. Morgen, hopen wij, zul len wij de kusten mogen begroeten van dit werelddeel eens door een missionaris gonoemd het aardsch paradijs, maar met de zeven plagen van Egypte». Van dit laatste bevrijd ons Heer. Wordt voortgezet. IV. Ten jare 1748 hebben de Fransehen het eerste sas doen springen om den doortocht te beletten der schepen van Dendermonde naar Ath. Een steèn wierd geworpen in het achtergedeelte van den hof van den Burcht of Berg (thans het fabriek Moens) hij bleef er een tydlang liggen maar daarna is hy verwerkt geweest in eene metserij men had op dien steen doen kappen Door het geweld van het vier, lig ik geworpen tot hier. In 't jaar 1769 is hier op de zaat of timmerwerf, het eerste schip ge maakt door N, de Landtsheer, van Baes- rode, wiens zoon te Brussel als schilder gehuisvest was en in 1785 de tafereelen leverde, die heden nog in de Sint Martens kerk, boven de zittingen der H. Moeder Anna pryken dit vaartuig werd vervaar digd voor rekening van zekeren. N. Peere boom. De Landtsheer maakte een tweede schip voor N. de Boom, maar het kon, ondanks alle geweld, van de zaat niet ge daan worden, zoodat het gansch verrokken was. De berg van Aalst, waarvan spraak, was op het einde dor XVIII8 eeuw beplant mot sehoone geschoren spaansch-houten boomen, en had den aanblik eener warande. In 1716, na een lèngdurigen vorst en menigvuldigen sneeuw, begon het te rege nen, waardoor de yssclialen op den Dender braken en met onweerstaanbaar geweld wegdreven het groot looghuys staande op de bleekerij van het gasthuis, werd door de ijsschalen te gronde gerukt en de Sinte Annabrug dreef weg Wanneer het water zakte, viel de brouwerij den Beer in. De Sinte Annabrug heeft haren naam te danken aan een kapelleken, dat stond nevens de brugge, en waarin de beeltenis der H.Anna vereerd werd; na het vernieuwen der brug bracht men het beeld over naar de Werf kapel, waar hetzelve, in 1809 vervangen werd door de nog be staande beelden van den H. Joannes en de H. Apolonia, herkomstig van het afgeschaft Capucienenklooster, Op het oud pezt- kerkhof nadien het eerste mestplein heeft langen tijd een arduinen kruis blijven staan, op het graf van N. De Haene, die er begraven lag. Dit mestplein was gemaakt ten jare 1803, op bevel van den meier Egidius Van Boterdael, aan de Kattestraat- poort hot jaar nadien zyn er boomen rond geplant. Neven dit plein, (aan de Ka- pclle poort stond de Scherrewerentoren, die, als watermolen ingericht, draaide op de waters der vestingen. Na de vernietiging der versterkingen wierd de molen stilgelegd en van den toren maakte men eene huisves ting, waarin eenigen tyd non mestvager woonde. In 1767 viel, op Sint Pieters- avond, de bliksem in den windmolen, staande op den berg (heden het pleintje van de Windmolenstraat). In Mei 1790 zat in het Landhuis van Aalst gevangen de hertog van Ursel en verscheidene leden zijner familie. De zijgevel van het Sint-Jozefs college, langs de Klapstraat, is gebouwd in Juli 1780. Het was in 1758, dat de markten op vastgestelde uren gesteld wer den haver, erwten en boonen, 's winters om 9 uur en in den zomer om 8 uur granen en tarwe, eene uur later de boter markt begon des zomers om 5 uur, en in den winter om 7 uur. In de maand April 1751 deed het magistraat verscheidene steenovens oprichten, tot het bouwen van een rasphuis, buyten de sautstraat poorte in de veldekens, maer de stad van Gee- raerdsberge heeft daer tegen geweest, wacr op van 't hof te Brussel is verbot gecomen Den 15 Februari 1784 werd hier een meisje gekerkerd, die te Welle, hare zieke moeder had onthoofd. Den 13 Juli 1762 viel op de Sint Martens kerk een dondersteen die veel schade aanrichtte. Eeriige oude huizen en jaar- teekeningen hunner voltrekking Pont straat nr 9, van 1607 Werf nr 2, van 1676 aan de kerk, de herberg de Bie- korf. 1657Korte Zoutstraat, nr 9, van 1601 Brusselschestraat (herbei g de Halve Maan), van 1688. Leopold- sfcraat, herberg Cornelis De Clercq, van 1618 Begijnhof het Couvent, 1617 het waschhuis, 1655 en het huis nr 17, van 1660. Lange Zoutstraat, nr 53 van 1742; Hofpoort M. Felii De Hert, van 1749 Academieplaats, nr 5, van 1753 Brusselschestraat nr 7(M. G. Van de Maele) van 1764. Kerkstraat, nr 5 (M. Jules Sterck), van 1768. Molenstraat, nr 50 (M. Albert Sonk), van 1772 Molendries nr 4 (M. Emiel Ghysbrecht), van 1775 Nieuwstraat, nr23(M. Pr. Buys) van 1777; Kerkstraat, nr 6, van 1782 Molen sraat, nr 21 (Weduwe Verleysen), van 1783 id. nr 17, (M. Arthur Ghysselinckx), van 1784. ('t Vervolgt.) P. V. N* De Voorzitters dei* Belgische Kamers. Sedert het stichten' der Belgische natie, zijn or 21 Kamer-voorzitters geweestde hee ren de Gerlache, 1831 Raikem 1832 Fallon, 1839 Liedts, 1843 Verhaegen, 1847 Del fosse, 1852 Delehaye, 1855 Oris, 1859 Vervoort, 1860 Vanden Peoreboom, 1863 Dolez, 1867Vilain XIIII, 1870 Tibbaut, 1871 Rogier, 1878 Guillery, 1878 Descamps, 1881 De Lantsheere, 1884 Beernaert, 1895 De Saedeleer, 1900Schollaort, 1901 Cooreman, 1908. Voor den Senaat waren or 12 namelijk de heeren de Stassart, 1831de Schier- vel, 1838 Dumon-Dumortier, 1848 prins de Ligne, van 1852 tot 1879, lietzij 27 jaar hot rekord voorzitter schap; de Tornaco, 1879; de Sélys-Long- champ, 1880 d'Anethan, 1884 de Me- rode-Westerloo, 1886 't Kint de Roo- denbeke, 1892; hertog d'Ursel, 1899; de Morode-Westerloo, zoon, 1903 Simo- nis, 1908. De nieuwe voorzitter van den Senaat, M. de Favereau, die geroepen is om M. Simonis op te volgen is de oud-minister van buitenlandsche zaken. Hij werd ge boren te Luik den 15 Januari 1856 hij werd provinciale Senator voor Luxem burg gekozen den 16 Juni 1900, en was eerste ODder-voorzitter sedert 1 Septem ber 1908. A I)»m Ia calotte Het wordt door Hei Land van Aalst betwist dat er op 29 October 11., wanneer de liberalen «n socialisten in 't groen lokaal der Lange zoutstraat werden ontvangen, A bas la calotte werd geroepen en van 't Ongediert der papen gezongen. Ehwelhet gebeurde en valt geen- zins te betwisten, want ik heb het met eigene oóren gehoord.... Het gebeurde vooral na do redevoerim gen van Pieter Daens, baron Karei de Bethuneen Ghysselinckx?... Ik zag er daar velen die als christen demokraat doorgaan en die in geen te tellen jaren zondags nog Mis liooren en hunnen paschen houden. En waar zijn E. G. Mc.t recht en «-ede. ja. 't is onbetwistbaar, dat de Daensisten ofte Roelanders groene socialisten geheeten worden. Hunne hoofdleiders hebben in meetin gen en in hunne organeu uitdrukkelijk verklaard en geschreven dat hunne leerstelsels dezelfde zijn als dezen der roode socialisten, behalve hunne eigen aardige schijnheiligheid in godsdienst zaken. De roode socialisten zijn revolution- nairs, vijanden van 't Koningdom. Ware het in hunne macht onze Koninklijke Familie vloog den troon af... De groene socialisten zijn hierover 'takkoord met hunne roode broeders. En zij ook, zijn revolutionnairs, vijan den van 't Koningdom. Ware het in hunne macht onze Koninklijke Familie vloog den troon af... En niet loochenen Immers op 30 October 1910, schreef De Vrije Klok een orgaan van de groene socialisterij, in zeer klare en zeer duidelijke bewoordingen, dat zij, groene socialisten, het koningdom niet kunnen aankleven dat het hunne plicht is don koninklijken troon omver te werpen... Het koningdom moet plaats ma ken voor de republiek. Het schrijven eindigt met deze ver klaring De koningsgesinden zijn afschuwe- (i lijke kruipdieren die ter aarde uitge strekt, de gekroonden aanbidden En men zou ze dan niet groene socia listen mogen heeten Wat denken de heeren Karei de Bét- hune, C. Ghysselinckx, A. Verhaegen, groene Pie, enz, over die revolution- naire verklaringen van De Vrije Klok het orgaan hunner groene kliek Kleven zij die revolutionnaire en aan 't koningdom vijandige leerstelsel aan De onzijdige school iu Frankrijk. De Franschen mun ten niet uit door hunnen Godsdienstzin, dat is gekend. Toch stellen do schoolopzichters vast datde wereldlijke school eene zeer erge krisis doorworstelt, die haar wel- dra in eenen staat van minderheid zal 3tellon in vergelijking met hare tegen- strevers. De rangen van het onderwijzerskorps worden dunnerendunner en men vindt geene kandidaten meer. De jongelingen willen niet meer we- ten van eeno slecht betaalde loopbaan, waarvan het pensioen wisselvallig is, het werk lastig en de verantwoorde- lijkheid overgroot. Men kan het niet verduiken, zeggen v zij, dat iu vele dorpen de vrije school meer leerlingen telt dan de offlciëele school. Zoodat de Franschen, die nochtans gèeDe pilaarbijters zijn, toch van de on zijdige of wereldlijke, dat is goddelooze school niet willen Ze hollen De organnen der groene socialisten boffen er op dat hunne slepdragers in 'tal van gemeenten onzes Arrondissements 't zij volkomen 't zij gedeeltelijk hebben gezegepraald. Wat ze zorgvuldig verzwijgen, 't is dat ze geklopt zijn geworden als kaf te Aspe- laere, Denderhautem, Heldergem, enz. enz. Maar in tegendeel beweren zij dat ze schitterende zegepralen behaalden te Ne- derhasselt, Appelterre-Eyghem, Pollaere.. Te IWedei*hatt»eIt zyn de geko zenen verre van groene socialisten te zyn. Een enkel der gekozenen is een gekende liberaal die zich als roelanders wil doen doorgaan. Te AppolterreEychem, verklaren de gekozenen dat het eene laster lijke aantijging is ze als roelanders af te schilddren. Zij teekenen er protest tegen aan en verklaren uitdrukkelijk overtuigde katholieken en niets anders dan katholieken te zyn. Zy verklaren verder gansch in overeenstemming van gedachte en werking te zijn met de Katholieke Vereeniging van 't Arrondissement van Aalst en uit al hunne krachten de Katholieke Partij te willen ondersteunen. Te Pollaere teeltenen de gekoze nen ook schriftelijk verzet aan tegen de lasterlyke aantijging als zouden zij roelan ders of daensislen zijn. Zij verklaren dat zij overtuigde Katholieken zijn en zullen altijd de Katholieke Partie getrouw onder steunen. D« strijd liep over plaatselijke belangen. Te Denderwindeke zijn het gekende libe ralen en geen roelanders die gekozen werden. Er blyft dus aan de groene socialiston niets over dan de magere zegepralen van Erembodegem, Oultre en Welle Centrale praetisehe Staatsschool van hoefsmederij te Brussel. In zijn nen gewonen zittijd van 1911, hoeft de Provincieraad, het onderwys van het hoef smeden willende begunstigen, opnieuw, op de provinciale begrooting eene som ge stemd van 1500 fr.0 ten voordeele der leer lingen, Oost-Vlaanderen bewonende, die in de praetisehe middenschool van hoef smederij van den Staat te Brussel, het diploom van meester hoefsmid zullen be komen. Gezegde vergadering heeft besloten dat de premie maximum 20 fr. per titularis zal zijn en dat de toekenning er van onderge schikt zal zijn aan het verschaffen van het kosteioos abonnement op den spoorweg door den Staat verleend. Alle titularis, verlangende de voormelde provinciale premie te verkrijgen, zal tot staving der vraag die hij den heer Gouver neur daartoe zal te sturen hebben, een ge tuigschrift van verblijf moeten voorleggen, afgeleverd door den burgemeester der ge meente die hij bewoont. De leergangen worden gegeven in het Fransch en in het Vlaamsch. Zij hebben plaats den Zondag, van 9 1/2 u. tot 's mid dags, van Oktober tot einde Juli. Een tweede leergang wordt ingericht den Maan dag, als het getal leerlingen dezen maat regel noodzakelijk maakt. Comiteit voor de schoolhervor ming1. Het comiteit voor de schoolher vorming vergaderd, te Brussel op 8 November, heeft het besluit genomen onmiddelijk over te gaan tot eene warme propaganda ten voordeele van eene school hervorming volgens de princiepen van het wetsontwerp gedurende den laatsten Ka merzittijd voorgesteld. De gif ter., tot het welgolukken dezer propaganda zullen met dankbaarheid door M. A. Harmignie, ondervoorzitter der Ka mer van Volksvertegenwoordigers (rue du Gouvernement, 50 Bergen) ontvangen worden. Voor alle inlichtingen wende men zich tot M. J. Goedseels, Brusselschestraat, n. 140 te Leuven. Hot comiteit is samengesteld uit Voorzitter M. F. Schollaert Leden, MM. F. Belpaire, A. Braun, A. Harmignie, G. Helleputte, M. Pirmez, A. Ryckmans, A. Verhaegen. Schrijvers, MM. Dofourny, J. Goedseels F. Passolelecq, L. Schaetsen. o Den 19 November zal er in de Kerk van O. L. Vrouw Bijstand (Mijlbeek) con TRIDUUM geprediki worden, door den zeer Eerw. Heer Scheiris, voor de Kristene Huismoeders, ter gelegenheid harer Op dracht in de Congregatie der II. Famile. Ik noodig AL de Huismoeders uit deze drijdaagsche oefeningon bij te wonen, die zullen strekken tot zaligheid harer zielen, welke zaligheid zij boven alle andere zaken moeten behertigen, volgens het woord van Onzen Goddelijken Zaligmaker, die zegt Eene zaak is u noodig HAAK UWE ZIEL ZALIG. ORDE DER OEFENINGEN Op Zondag119 November, Openings sermoen, om 3 1/2 uren. Maandag1 en Dijnsdag1, Sermoen, des namiddags, om 2 1/2 uren. Den Dijnsdag zal men in den voor- en namiddag biecht hooren. Woensdag om 6 uren 's morgens, Algomeene Communie. 's Namiddags, om 2 1/2 uren Solemneel Lof, Sermoen, plechtige Opdracht en Te Deum. Ik durf verhopen dat gij deze sehoone gelegenheid niet zult laten voorbijgaan zon der nieuwe krachten te komen putten tot het vervullen uwer zwaarwichtige plichten als Kristene Huismoeders. Met achting, Stan. LAUWERYS, pastoor. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Opstand. Frederik De Hauwere, te Moorsel, zocht wild op het goed van M. De Clercq. De jachtwachter Van Stappen ver zocht hem den meersch te^ verlaten. De Hauwere gaf den jachtwachter eene duch tige rammeling. Hij krygt een maand en 50 fr. voorwaardelijk. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Iloogweerdigheid de Bisschop heeft benoemd Pastoor te Smeerhebbe-Vloersegem, den E. H. Van Hemelryck, onderpastoor te Aygem Surveillant in St-Lievensgcstieht, den E. H. De Groote, diaken in het Seminarie, in vervanging van den E. H. Bogaert, die leeraar wordt. Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek A. Meyvaert, Werf, 3, AALST. Le Mixte brandt gas en kolen. Zie bladzijde 3. Sint TVicoIaas- Alvorens uw speelgoed en sehoolbehoeften te koopen, bezoekt de groote magazijnen Merchie-Pêde, Leertouwersstraat, te Brussel. De magazijnen zullen open blijven Zon dags van 8 tot 12 uren op Zondag 3 De cember gansch den dag. L'Administration des Grand Ma- gasins du BON MARCHE (Vaxelaire Claes) invite ses Clients de province qui se rendent h Bruxelles a visiter sa maison spéciale d'Ameublements, 117, rue Neuve, dont les installations sont iniques en Belgique. Ceci atitre de curiosité et sans aueun engage ment pour eux. De Luiksche Assurancie. Maat schappij van Verzekeringen door den Staat aangenomen, zou verlangen een agent te Aalst aan te nemen en de meeste voordeelen aan ernstig persoon toestaan. De belanghebbenden zijn verzocht zich te wenden tot den heer Bestierder der Maatschappij, ten maatschappelijken Zetel, 48 Casquettcstraat Luik. Nog de vergiftigingszaak. Don derdag namiddag hebben de magistraten deelmakende van de raadskamer der recht bank van Dendermonde, zich naar de cel gevangenis begeven en hebben er liet bevel van aanhouding bekrachtigd, dat de heer onderzoeksrechter Pardoten afgeleverd had tegen Louise Akkermans, vrouw Durinck, en Hector Bussers wegens poging tot ver giftiging. Tot heden hebben de aangehoudenen geonen verdediger gekozen. Het huis C. Praet-De Witte is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt in n° De jonkheid verlengd te Oostende. Om goed gezond te zijn,moet men vooreerst de werkzaamheid der nieren behouden om dat zij niet zouden ophouden het bloed te zuiveren en te verlevendigen met het te ontlasten van al de onzuiverheden, die het hinderen en alle soorten van pijnen en kwalen voortbrengen, zooals pijn in den rug en de leden, opgezwollen enkels en gewrichten, rhumatiek, graveel; brandend, moeilijk en onregelmatig water. Den 21 Maart 1S04, zegde ons M, J. Wellecomme, Lijndraaiersstraat te Oosten de Sinds maanden lang deden mij vreese- lijke nierpijnen veel lijden, ik had ook zweetingen, rillingen en soms zulke duize lingen dat ik meende te vallen. Ik sliep bijna niet meer en was ongerust want te vergeefs had ik vele middelen beproefd, toen nam ik de Foster Pillen (verkocht in de Apotheek De Yalkeneer te Aalst) en de uitslag deed zich niet wachten van in het begin werden de stekingen minder hevig mijne nachten waren rustiger en ik had geene bedwelmingen meer. Ongeveer drie weken later was ik teenemaal verlost van die pijnen, ik had zelfs weder eetlust en verteerde wel mijn voedsel. Den 1 April 1910, voegt M, J. Welle comme, er bij Indien ik op 73 jaren goed gezond ben. dank ik het de Foster Pillen, die alleen mij eindelijk gansch genazen van mijne kwalen, dewelke mij sinds zoo lang kwelden. In alle apotheken (Eiseht do handteeke- ning James Foster 3,50 fr. de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen mandaat Engelsche Apotheek van Ch. Delaere, 64 Goudenbergstraat, Brussel. (16) De werkman Petrus Heylen, van Ramsel, had te Westmeerbeeck den avond doorgebracht bij J. Verbist. Kort na 11 u. keerde hij huiswaarts en Verbist deed hem tot op zekeren afstand uitgeleide, waarna P. Heylen alleen voortstapte. Toen Verbist nog nauwelijks een hon derdtal meters verder was, hoorde Heylen langsheen den steenweg, op een veld, waar de stroomijt van den landbouwer Verlinden zich bevindt, eenige personen praten. Toen hij rechtover de mijt gekomen was, wierp men met een riek naar hem. Hij werd even wel door dit gevaarlijk wapen niet getrof fen. Weinige stonden later weerklonk een geweei schot van achter de stroomijt cn Heylen werd in de beide beenen, doch vooral in het linker getroffen. Het slachtoffer, dat gelukkig niet ge vaarlijk getroffen was, vluchtte in de wo ning van a. Goossens, waar h'j verzorgd werd. Daar werd bevonden dat Heylen door elf loodkorrels getroffen was, vooral in het bovenbeen. De veldwachter werd verwittigd en deze stelde onwiddelijk een onderzoek in. Het slachtoffer dacht twee der aanranders herkend te hebben, ze waren van een derden persoon vergezeld. Niemand weet aan wie de riek toebe hoort. Achter de stroomijt vond men ook nog een knuppel, welke uit een naby gele gen haag gerukt was. Achter de stroomijt waren ook voetstappen van drie personen te bespeuren, waarvan twee holleblokken droegen. De gendarmen van Westerloo heb ben insgelijks oen onderzoek ter plaatse gedaan. Het slachtoffer is bij A. Goossens, waar hij binnen gevlucht was, blijven ver nachten, daar hy zijnen weg niet meer alleen dierf voortzetten. Het geweerschot moet rond middernacht gelost zijn, verscheidene personen hebben hot gehoord. Het parket van Turnhout werd heden ook met de zaak in kennis gesteld. Van de Zuster Overste van St Ger maan Gelief mij nog tien doozen Borst- pastillen Walthéry te zonden. Ik vind ze uitmuntend en veel beter dan al de andere remediën tegen den hoest on de keelpijn. De Moeders zeggen Ik wil niet meer zyn zonder Wonderbalsem Pasteur tegen uitwendige ziekte. 1 fr. Aalst Bonner, De Valkeneer en in alle apoth. De beste en goedkoopste zak- messenzijn alleen verkrijgbaar ten bureele van De Denderbode. Heilig schennis-Kunstschennis.Men leest in La Meuse. Men kent, ten minste van naam, do reli- kwiekas van St-Remaclus, dit wonder van oude kunst, in versehillige tentoonstellin gen bewonderd, en dat de eigendom is van de kerk van Stavelot. Die kas, zorgvuldig in eene sarcophaag gesloten, werd dezer dagen beroofd van twoe der schoonste beeldjes die het versier en deze diefstal herinnert aan die der reli- kwiekas van St-Martinus en van de Joconde over welke in de laatste dagen zooveel ge sproken werd. Ziehier hoe de diefstal ontdekt werd Dinsdag rond twee uren kwam een broe der van het Instituut van Grand-Halleus in de pastorij van Stavelot vragen om ie be roemde relikwie te mogen zien. Dit werd toegestaan en M. Legrand, koster en sleu telbewaarder van de sarcophaag in gesne den hout, vergezelde den bezoeker naar de kerk. Groot was zijne verwondering toen hij de kist openende, zag dat het beeldje van de achthoekige zijde weg was, even als het eerste beeldje links. De kist was niet opengebroken, het slot was niet verwrongen en de dief had zorg gedragen, de kist zorgvuldig te sluiten, zoodat niets van buiten een spoor van dief stal aanduidde. Misschien was hij wel van zin, evenals met de St-Martinus relikwiekas gebeurde, deze stuk voor stuk af te breken en mee te nemen. De diefstal moet binnen de laatste drie weken gebeurd zijn vóór dit tijdstip was zij nog ongeschonden bevonden. De gendarmerie van Stavelot is onmidde lijk met een onderzoek begonnen. Lijnwaden, Katoenen, Flanellen, bij VAN DEN BERGH-J0URET, Korte Zoutstraat, Aalst. big maakt een zacht, rein gezicht, ecu bu.it.-, jeugöig, frisch uiterlijk, een blanke zachte iiuió, en verblinöenö schoon temt. Dil alles bewerkt van Bergmann Co., Brussel ll 75 Cts. per stuk. bij Taeymans-Druek, Aalst. De krachtige Crème Dada geneest de bersten en wit hot vel in eenen nacht. Tube 0,75 centiemen. 2° Afdeeling Lessen voor Burgerij en Volk. Voordracht door den Eerwaarden Pater A. Grootaert, S. J. in de Bovenzaal van het Landbouwershuis. Keizerlijke Plaats, op 20 NOVEMBER 1911, om 8 uren 's avonds. ONDERWERP: Iets over Sterren en Planeten. INLEIDING Onder de Hemellichamen zyn Sterren en Planeten. Tweede Les ïiE Plameteiv. INHOUD I Wat een eerste onderzoek leert1) Wat planeten zijn 2) Verschil tusschen planeet en ster. a) Planeten hebben veeleer mat licht b) Schijnen grooter, naargelang de sterkte van den sterrekijker c) Schijnen midden in de sterrebeelden te bewegen. II Wat een nauwkeuriger onderzoek leerta) Over het zonnestelselb) Over de aarde c) Over de maan d) Over de overi ge planeten. SLOT De planeten wijzen op Gods goedheid en voorzienigheid.

De Denderbode | 1911 | | pagina 2