4 Donderdag 25 Januari 1912 5 centiemen per nummer 658,e Jaar 4457 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Hedendaagsch België. Land van blijde verwachting, Staatsrenten. EEN EiV A ND Eli. Dit blad verschijn den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- oning vaa den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dr|j maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- viingen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, N* 31 u in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen Op 3a' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoorci Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van lit blad. CLIOLIS SIJUM. Volst24 Januari 1912 Dit is de titel van een boekwerk dat in Frankrijk is verschonen, in dat land •waar liberalen en socialisten zooveel voorbeelden aantreffen die zo benijden en in België svenschen in te voeren en zullen invoeren indien de kiezingen van 2 Juni aanst. er hun de macht toe geven Dit boek onderteckend door een anti katholieken schrijver, M. Charriaut, is, om zijne voortreffelijkheid, door de Fransche Academie bekroond gewor den. Onbetwistbaar is dit genoegzaam om vertrouwen te verwekken zelfs bij de grootsprekers die gestadig in de blauwe en roode drukpers jammeren over het verachterde België, over zijne diepe ongelukkige bevolkingen. Maai' wat zegt de bekroonde antika tholieke schrijver over ons arm en ellen dig Belgische Vaderland, dat den onder gang te gemoet loopt Opgelet, blauwe on roode schrijve- laars - Het is zeker dat er in de gansche wereld geen land te vinden is waar, binnen zoo enge grenzen, zooveel werkzaamheid en ondernemingsgeest 8 wordt aan den dag gelegd. Langza- merhand is het Belgische Volk de voorwacht geworden op gebied van sociale opvattingen hel wekt vooral onze belangstelling door zijn aanliou- dend streven naar oenen beredeneer- den vooruitgang. Wat gaat gij daarvan zeggeD, gij, blauwe en roode verguizers van liet Belgische Vaderland Als gewoonlijk zult ge zwijgen. Maar wilt gij nu eens hooren wat die zelfde antikatholieke schrijver denkt en schrijft over onze Katholieke Partij en Katholieke Regeering, luistert dan Het is onmogelijk to ontkennen dat de Belgische Katholieke Partij hoog in aanzien staat. Door hare rechlscha- peüheid, hare verdraagzaamheid, hare hooge opvatting van zakeD, heeft zij een einde gestold aan talrijke voor- ingenomenhedeu on talrijke oorzaken van tweedracht... Zij heeft er zich wel voor gewacht do verkregen vrij- heden te krenken. België is het land gebleven waar de vrijheid der eeneu gepaard gaat met den eerbied voor de t vrijheid der andersdenkenden. Het 90e Vervolg. Maar begrijpt go dan niet, juffrouw Challoner, dat wet wet is, zelfs in het geval van Lord Croft, en dat niemand dan ik hem alleen spreken mag Hij wordt beschuldigd van de zwaarste misdaad en zal uiterst zorgvuldig bewaakt worden. Niemand dan zijn advokaat zal hem mogen spreken. Alice streek met de hand over het gelaat. Daar had ik niet aan gedacht, zei ze. Dal wist ik niet, maar toch moet ïk hem op de eene of andere manier, alleen zien.to spreken. Ze keok op. Oh, kunt gij mij niet helpen kreet ze. Ik moet hem iets zeer be langrijks mededoelen het zou grooto ver andering te weeg kunnen brengen. Oh ik moet hem spreken. Ziet gij dan niet, hoe ik naar hem verlang Hy glimlachte byna om hare kinderlijke woorden, doch de aanblik van haar gelaat weerhield hem. Hij zou nooit meer 'geloo- ven, dat Alice geen hart had. Advokaat die hij was, scherpzinnig en streng en achter dochtig, ontvielen hem toch willekeurig de woorden Juffrouw Challonner, ik zal doen wat ik kan. Ik heb tot nog toe nooit geloofd, dat gij werkelyk van hem hieldt, doch nu.. burgerlijk Gezag heeft goed gelian- deld met de Kerk en het werd krach- tig gesteund door do klericale inrich- tin gen in al de kiesbeioogingen doch geen oogonblik had de Staat zelfs den schijn maar van af te rekenen met tusschenkomon of geheimo ingevin- gen die zijn eigen gezag hadden kun- non inkrimpen. Dit zijn nagels met koppen, Diet waar blauwe en roode schrijvelaars Onge twijfeld zult ge die bemerking van M. Charriaut ook we4ral eens onbemerkt laten voorbijgaan, ellendige volksfop- pers De Staatsrenten zijn gedaald tot op 88 per honderd. Wie zich met geldzaken bezig houdt, weet genoeg dat de daling der renten een algemeen verschijnsel is, dal zich in andere landen even erg als hier voordoet, eu bijgevolg niet ten laste dor Katholieke Regeering kan gelogd worden. Terwijl de Belgische route slechls 12 daalde, was dit lot 18 voor de Engelsche gevestigde schuld, die noch tans gansch de wereld door voor do boste en zekerste waarde wordt gehouden en zoo zien wij ook dat voor onze stads* loten, Gent met 17 Brussel 1902 met 15°/o, Brussel 1905 met 18 Antwer pen 1887 met 13 Antwerpen 1903 met 22 °/0 daalden. Iudien men aan het Katholiek Gou vernement de schuld dezer daling in de Slaalsrente moest toeschrijven, dan zou de daling der stadsloten, aan het slecht bestuur dier steden te wijten zijn en zouden onze liberale gazetten beter doen eerst hunue liberale vrienden van Genl, Brussel en Antwerpen tot de orde te roepen. Tocli komen wekelijks onze karlel- isten bladen de Katholieken verant woordelijk stellen voor de daling dor Staatsrente. Wat zijn dio heeren nog jong Anders zouden ze wel begrijpen dat de liberalen van Belgische renten bost zwijgen. Maar die heeren welen niet, dat ter oorzake van het slecht bestuur der liberalen, in 't jaar 1882, do Belgische rente TOT 82 FRANK DAALDE Ging de Liberale Regeering in dat zelfde jaar geeue leening aan van 109 millioen frank en werden die niet uit gegeven VERRE ONDER 88 FR. Hij zweeg en stak haar de hand toe, waarin Alice de hare legde. Haar gelaat was zeer bleek. Ik houd van hem, fluisderde ze. Ik wist voor van morgen zelf niet, dat ik zoo veel van hem houd. En er is iels, betreffen de gisteren avond, dat ik terstond den een of andere vertellen meet. Ik weet meer, dan men denkt, behalve Gerald wellicht, on ik moet hem zien ik moet hem spre ken oh, indien ik hem slechts alleen spreken kon Zo zweeg om den advokaat aan te kijken, •n voegde er plotselings bij Ge zegt, dat gij zijn advokaat en vriend zijt. Veronderstel dat ik u vertel bijna. En als ik bom dan zie hij moet hot welen ja, ik zal het u vertellen als gij my ergens brengen wilt, waar wij onge stoord kunnen sproken. De advokaat, die haar op dat oogenblik aankeek, vroeg zich af, hoe zy toch aan de repetatie gekomen was, dat ze geen hart had. Hy wist niet, wat haar veranderd had. Hij wist niet, wat een plotseling ontwaken er was gekomen en dat ze even harteloos geweest was, als de menschen haar noem den, totdat het verdriet tot haar kwam. De gedachte kwam niet bi.i hem op, dat zelfs verdriet soms nuttig is, en dat do smart Alice's doodo hart tot loven had gewekt. Juffrouw Challoner, zei hij, ik weet niet hoeveel gy mij gehoord hebt, doch ik kan u verzekeren, dat Lord Croft ray evon dierbaar is als een eigen broer, en dat ik Weten de liberalen dat niet meer De rentebezitters zullen bet toch niet vergeten zijn. Zij weten en zullen nooit vergeten dat het Liberaal Gouvernement van 1879 tot 1884 het zoo bont maakte, dat on danks do 5ü MILLIOEN nieuwe lasten die het hief, nog jaarlijks de begrooting inet een tekort van verscheidene milli- oenen sloot zoouat Janson eenige jaren geleden in de Kamer openlijk bekende dat do geldverspillingen der liberalen do oorzaak waren van hunnen val in '84 d De Katholieken bestuurden gedurende 29 jaren goed en zuinig alhoewel zij meer uitgeven aan grooto loonen en ondersteuning van ouderdomspensioe nenen werkliednninrichtingen, sluiten zij alle jaren met voorname overschot ten. De kiezers zullen de Katholieken aan het bewind houden. Onze handel. Onze speciale handel in- en uitvoer heeft in 1911 een allervoorspoedigst jaar beleefd. Er werd voor eone som van 7 milliard 764 millioen 36 duizend frank verhan deld '1 is te zee-een voor 326 millioen 514 fr. (326,5d4,ü00 frank) MEER dan in 1910. In dit cyfer komt de invoer lusschen voor 4 milliard 335 millioen 446 duizend frank hetzij 194 millioen 414 duizend frank MEER dan in 1910. De uitvoer vertegenwoordigde eene waarde van 3 milliard 428 millioen 590 duizend frank, hotzij 132 millioen 100 duizend frank MEER dan in 1910. Als wij ons herinneren dat in 1884 toen de vrij metselaars van het bewind gedonderd werden, onze hoele speciale handel, in- en uilvoor, slechts 2 milliard 763 millioen bedroeg - heizij 5 milliard een millioen MINDER dan in 1911 mogen wij dan niet staande houden, met gewettigde fierheid dat ons land met reuzenstappen vooruit is gegaan onder het wijs en volksgezind bestuur der Katholieken? 7 millard tegen 2 milliard 't is drij keeren zooveel Ook onze havenboweging ging tame lijk goed vooruit in liet afgeloopen jaar 15 millioen 907duizeud ton (voor gansch het land) tegen 15 millioen 101 duizend ton in 1910, of 806 ton MEER. Strenge Straffen. In zekere streken der Vereenigde Stalen van Amerika zijn de wetten en ook de rechters uiterst alles voor hem doen zal, wat een broer doen kan. Hy en ik zyn vrienden geweest van het oogenblik af, dat hy mijne zyno belan gen toevortrouwdo, en ik ken zijne levens geschiedenis wellicht als niemand anders. En nu ben ik bereid, mijn leven en reputa tie ter wille van zijne verdediging op het spel te zetten Dus geloof ik wel, dat gij mij vertrouwen kunt, juffrouw Challoner dat gij er op rekenen kunt, dat ik al het moge lijke voor hem zal doen. Haar blik ontmoette den zynen. Hare laatste onzinnige dwaasheid was verdwe nen, en alles wat ze nu nog wist was, dat ze Lord Croft meer lief had dan haar leven. Weer stak ze hem do handen toe. Mijnheer Sheringham, riep ze uit, ik had nu in zijne plaats kunnen zyn indien de omstandigheden het mij niet verhinderd hadden. Ik zal u zeggen waarom en hoe en, oh, ik moet iets voor hem doen, en ik zou mezelf nu in zij no plaats stellen, als ik kon. De advokaat, naar het bleek gelaat en schitterende oogen kijkend, kon niet aan haar twijfelen. Zo had hem geheel over bluft. Dit mooie meisje, waar hij zooveel over gehoord had, wier naam op alle lippen had gezweefd, bleek geheel anders te zijn, dan hy verwacht had. Hy nam haar arm en keerde zich om. Ga maar met my mee, zei hy. Ik zal u in een particulier vertrek brongen, en als go er niet tegen opziet oen weinig te wach ten, zal ik eerst Gerald gaan spreken streng tegen de mannen, die zich niet goed gedragen. In Californië, bijvoor beeld, worden de mannen, die vrouw en kinderen laten zitten, veroordeeld om het werk der straatvagers te ver richten, 't is gelijk tot welken stand zij behooren de mannen die niet behoorlijk voor het onderhoud van hunue familie zorgen, worden in een strafwerkhuis opgesloten, waai* zij gedwongen worden to werken, en hun loon wordt aan de familie ter hand gesteld. In Alabama wordt de man, die zijne vrouw slaat, veroordeeld tot dwangarbeid in de mijnen, of, in den winter, om de sneeuw uil do straten weg te ruimen. Lasten in Frankrijk. In Frankrijk, beloopt de ontvangst der belastingen voor 1911, ruim 384 mil lioen meer dan in 1910. Niettemin is men er daar nog niet in gelukt aan de oude werklieden een ouderdomspen sioen te bezorgen. Men heeft te veel geld noodig om oorlog te voeren tegen den Godsdient. De maand «Januari is, zoo als men weet de rouwmaand onzer koninklijke familie. Benevens dit van eene dochter van den graaf van Vlaanderen, den 18 Januari gestorven, zullen de volgende overlij den! dezer dagen in 't paleis worden herdacht 22 Januari 1869 dood van prins Leopold, eenige zoon van Leopold II, ten paleizo van Laken in den ouder dom van 16 jaar 23 Januari, dood van prins Baudewijn, oudste broeder des Konings 30 Januari 23e vorjaring van den dood van Aartshertog Rudolf, echt genoot van prinses Slefanie.te Meyerling Op 23 Januari beeft er in de kerk van Condenberg een jaardienst ter zielerust van prins Baudewijn plaats gehad,waar na de koningen de koningin, vergezeld door de gravin van Vlaanderen bloemen zijn gaan neerleggen op het graf in de ouderaarasche kerk te Laken. Lees dit. - De onwetendheid is beier dat eon slechte geleerdheid. Daarop verlang ik oprecht, en om meer te zeggen, vurig, dat het onderwijs godsdienstig zij. Wie heeft dat gezegd Victor Hugo, een dichter, die werkelijk niet door een vurig godsdienstig leven uitblonk. De grootste ramp voor oen staat is, dat God niet gekend wordtde gods dienst ondermijnen in de grondslag van de samenleving verni-'figen. Wie heeft dat gezegd Plato, een heiden. ik moet hem spreken, waarlyk en dan by u komen. Gy zult hem dan in mijne tegenwoordigheid kunnen spreken dat zullen we wel zien. Zy klampte zich huppeloos aan hem vast, hetgeen iets zeer buitengewoons voor Alice Challoner was. Ze was opvallend zenuwach tig en ontdaan. Zij liep naast den advokaat den donkeren gang door en hoorde slechts werktuiglyk hetgeen hy zei. Haar hart klopte tot bertens toe en haar blik gleed opgewonden langs de kale, gewitto muren van den langon gang, waar ze dooreen lie- pon. Slechts een toeval had verhinderd, dat zo op de plaats gekomen was, waar Gerald zich nu bevond slechts eene kwestie van eenige oogenblikken wellicht. Indien de politiecommissaris Roberts slechts eenige oogenblikken vroeger langs de deur van hot huis in Bayswater gekomen was, zou men haar gevonden hebben, en niet Gerald haar, met het pistool in de hand, over de doode vrouw gebogen slechts zou Charlotte Russell dan niet dood zyn geweest Die gedachte trof haai' plotseling. Hoe veel had van die enkele oogenblikken afge hangen Eindelijk bereikten ze het einde van den gang, en Alice bevond zich in een kaal, ongezellig vertrekdoor glazen en houten wanden vau den gang gescheiden. Eene ta fel met eene karaf water en een glas stond in hei midden. Zij zag vaag, dat er ook pen en inkt en een vloeiboek op lagen en zonk Nooit heeft er een volk bestaan, dat den Godsdienst niet ten grondslag had. Wie heeft dat gezegd J. J. Rous seau, een ongeloovige. Zij dus, die de school en den Staat zonder Godsdienst willen, zijn god- delooze wysgeeren en schrijvers. Wie zegt dat Tegen liet ronken van kinderen. Een onderwysver- eeniging van Antwerpen heeft den gemeenteraad verzocht aan het Parle ment eenen wensch uit te drukken, strekkende om den verkoop en het gebruik van tabak voor kinderen bene den de 16 jaar te beteugelen. Dat voorbeeld,denkeu do onderwij zers, zou zwaarwichtig genoeg kunnen ziju om op doeltreffende manier een wezenlijk kwaad te keer te gaan. Eigenaardigheid. Op vele plaatsen in 't Vlaamsche land, ziet men in de woonvertrekken een kaartje waar op de eerste letters der weekdagen zyn aangeduid. Z. M. D. W. D. V. Z. Vraagt men nu aan de huisvrouw de beteekenis dezer letters, zij zal antwoor den, dat hot beduidt Zeg, man, doe wat de vrouw zegt Richt men zich echter tot den man om het raadsel op te lossen, dan zal hij van achter eerst beginnen en uitleggen dat het beteekent Zeg, vrouw, doe wat de man zegt. Zoo stellen de weekdagen man en vrouw tevreden, en dat strekt hun tot eer. Een officier spreekt eene vlaamsche lijkrede uit. Zaterdag had de begra fenis plaats te Mechelen van eenen Vlaamschen soldaat vau het 2° regiment artillerie. Eene prachtige Vlaamsche redevoering werd by de lijklichting uitgesproken door eenen jongen artille rie-officier, den onderluitenant G.Sevens. Het strekt ter eere van den Colonel vao dit regiment, M. Frans, eens voor goed verstaan te hebben, dat de laatste troostwoorden aan de ouders ia de moedertaal moeten uitgesproken wor den. Zijn voorbeeld hopen wij, zal nage volgd worden. Afslag van den koffie. Volgens geruchten in de benrs te Brussel verspreid, zal de koffie toekomende maand afslaan. Men spreekt van 10 tot 15 fr. de 100 kilos. toen op den eenvoudigen houten stoel neer, die Sheringham haar aanbood. Ik zal niet lang wegbly ven, zei hy. Als gij er niets op tegen hebt, Gerald in mijiiv; tegenwoordigheid in deze kamer te spreken, terwyl er een politiedienaar bui ten staat, zal het wel gaan denk ik. Ze keek met bleeke lippen op. Hare keel was droog, en gedurende een oogenblik was ze niet by machte om te spreken. Ja Ja laat me hem zien, zei ze eindelijk half fluisterend. HOOFDSTUK XL. Door gevangenis-tralies. Het scheen Alice toe, dat de advokaat lang weg bleef. Zij zat nog altijd in het ongezel lige vertrekje, naar hot straatrumoer buiten naar den klank van voetstappen op den steenen vloer en naar het verwijderde ge luid van stemmen luisterend. Nu en dan lied er iemand door den gang een politiagent of een inspecteur. Ze kon hunne hoofden door de glazen afschei ding heen, zien, en telkens klopte haar hart onrustig. Ze had hot koud. Het vertrekje was donker en kil. Hot eenige licht, dat door een venstertje dichtbij de zoldering naar binnen viel, was dof on grauw. Ze keek naar het venstertje. Zou Gerald ook zoo naar licht verlangen, als zij er nu naar verlangde (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1912 | | pagina 1