Werkstakingen. Donderdag 5 September 1912. 5 centiemen het nummer 65ste Jaar 4510. Irij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Leest en verspreidt "DE DENDERBODE,, De Orgeldraaister. DE REGEERING Do prijs van het vlcesch. Een en ander. DE DENDERBODE Dit blad verschi jnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van len volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met Ion Post verzonden G frank 'sjaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, oorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- antiiin door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle tolkantoren des Lands. CHIQUE NLUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 4 September 1912. De gewezen socialistische senateur, advokaat Picard, en die zegt socialist te zijn gebleven, heefteen schrijven gezonden aan het blad Le Moniteiw maritime commercial d' Anvers over de igemeene werkstaking en de werksta- iingcn in 't. algemeen. Vooreerst stelt M. Picard vast dat van 896 tol 1900 de werslakingen in België ol uilslag hadden 19 maal op 100 eeno (gepraal der werklieden GG maal op (10bleef de overwinning aan de werk- evers15 maal werd eene overeenkomst esloten. In het tijdvak 1901 lot 1905, was do erliouding 18 zegepralon voor de werk- èden68 voor de patroons en 14 over- SBkoinsten. het tijdvak 1900 tot 1910, was de erhouding 18 zegepralen voor de werk - eden GO voor de patroon en 22 ovcr- enkomsten. Moest men de roode organen op hun föord gelooven, dan zijn die worksta ingen allen zegepralen geweest voor de 'prklieden Nu, de hierbovenstaande statistiek wnt aan dat het in plaats van allemaal egepralen te zijn geweest er slechts eene egepraal, 3 neerlagen en 1 overeenkomst ip5zijn bestadigd geworden. Maar wat is TDe onnoozole roode aaien laten zich toch zoo gemakkei ijk )p|ien Maar hoeveel millioenen frs. hebben te werkstakingen verslonden Om die zegepralen te behalen hebben «zooveel loon doen verliezen, dat men iet in geen twee of drij jaren kan terug winnen. In'1 algemeen, bemerkt M. Picard, zijn et de leiders der syndikaten die de werkstakingen doen ontstaan uit hoog moed, uit vermaak en om eens baas te tijn. Dat is veel al de waarheid. Degroote Engelsche werkstaking, be merkt M.Picard verder,hebben in weinige fekende geldkassen der syndikaten en amen werkingen tot op den bodem ledig «pompt, die om hunnen rijdom tot dan oe vermaard waren, rijkdom, geduldig «rgaard door jarenlange spaarzaamheid "opersoonlijke bijdragen. Wat de politieke werkstaking betreft. U'trmeè men ons bedreigt, Auseele, meen fli, heeft gezegd dat zo 50 millioen zou binnen kosten. Hoe uitzinnig zou die werkstaking zijn die de magere beursjes der proletaren in verbinding stelt met de schoven der leve ranciers van alle slach, en bijgevolg met de brandkassen der fabrieken van allerlei benoodigdheden voor het dagelijksch leven Het is voor 2<>jaaralde spaarpotten renoweren van bijzonderen, syndikaten en samenwerk ingen. Maar nog ergere gevolgen .zijn er te duchten Ons klein Begië is als bevolking onge veer het 5® van Frankrijk en maar het 17" als grondgebied. België is overbevolkt met zijne 252 inwoners per vierkante kilometer terwijl Frankrfjk er maar 73 lelt en Engeland en Duitschland maar weinig meer. België is weinig bedeeld aan natuurlij ke rijkdommen, tenzij dat het Walenland de kolen heeft en de Vlaanderen het vlas, en moet leven van den uitvoer zijner nij verheidsproducten, den grootslen van gansch de wereld. België is dus in bestendige concurrentie met de vreemde landen en heeft tot hier toe de bovenhand gehad dank aan zijne lagere prijzen van voortbrengsl. Dus, indien door wei'k sta klagen terwijl© van de loonendeprijzen van voortbrengst klimmen, zal België op de wereldmarkt geklopt worden. Het zelfde zal het zijn indien, door werkstakingen de uitvoormarkten voor ons gesloten worden en het zal dus zeer moeilijk zijn de handelsbetrekkingen te herstellen, want willekeurige onderbre kingen worden verafschuwd Verbeeldt U eens dat de voortbrengt onzer nijverheid met 10 ten honderd ver- mindere en dat dus 10 ten honderd der werklieden werkeloos vallen. Ach roept M. Picard uit, hoe plichtig en dwaas zijn degenen diè tot algemeene werkstaking aan zetten M. Picard voorziet dus ook wat door onsen anderen werd geschreven. Groot gevaar is er dus dat op de alge meene werslaking eene werkstremming zal volgen waarvan de werklieden de eer ste slachtoffers zullen wezen Verkoopers worden gevraagd in verscheidene gemeenten. 9e vervolg. Mocliler heeft Toulon verlaten en is Parijs gereisd. Zij moet noodzake- J naar de Rue de Miromesnil gegaan *üu, waar haar moeder woonde. Indien weduwe Sol lier daar niet meer woont, noot men in het huis toch weten waar ^heengegaan is. Hel hoofd schuddende, vertelde Gahriël wanne van zijn bezoek in de Ruo de Miromesnil Ir Er zijn dus geen andere gegevens 'ten die ik aangeteekend heb hernam huvette, Volstrekt geene. Weet gij onder welken naam en Rtornaam het kind van Germaine Sollier j'pen burgerlijken stand ingeschreven Ja, want te Toulon heb ik de ge- worteacte van het kind doen lichten. Uaar is zij ingeschreven onder den naam ja voornaam van Martha Sollier, doch- 'er van Germaine Sollier en een onbe «nden vader, geboren den 15 Juli 1885. Onbekenden vader, zegt ge Ja, het huwelyk was nog niet verbroken, maar, zooals ik 11 gezegd heb, de moeder door ijlkoorts aangetast, de inlichtingen zijn gegeven door mijn bloedverwante bij wie zij inwoonde en kan en mag niet toegeven aan het geweld. Ziehier wat een groot liberaal blad van Breinen (Duitschland), de -Weserzei- tung schrijft over hetgene in België, na de kiezing van 2 Juni gebeurd is In België heeft de natie, na eenen buitengewonen geweldigen kiesstrijd, zich opnieuw ten voordeele verklaard der katholieke gezindheid. Zeker is dien uitslag onder liberaal oogpunt, te betreu ren maar 't ware zot dien uitslag toe te schrijven aan bedrog en kiesdrukking. De eerste reden van deze nederlaag, 't is de vrees van de bevolking de socialisten de bovenhand te zien krijgen in.het bestuur van het land.. De Ülweede, 'lis dat de liberalen geen rekening genoeg hielden van de Vlaamsche bewoging... In plaats van zich daarvan rekening te geven en in hol toekomende beter je han delen, heeft men te Brussel, te Luik, te Verviers en elders in eenen aanval van machtelooze woede begonnen te breken en slaan. Dat moest noowendig, van wege de Overheid, zeer strenge voorkomende en beteugelende maatregelen uitlokken. De Staat neéi't voor plicht de burgers \e beschermen tegen de buitensporigheden van eene anarchistische menigte. Als men straatgeweld in de plaats der Kamers wil stellen, mag de Regeering niet toegeven aan het schrikbewind van 't gespuis. Zij handelt in staal van wettige verde diging als zij krachtdadig de aanslagen tegen de openbare rust beteugelt Alle mannen van orde spreken alzoo. Een land waar men straffeloos de orde mag storen, waar de personen en eigen dommen, niet meer beschermd worden, is een land dat ten onder gaat. 't Leven is er onverdraaglijk voor de menschen die willen in rust en vrede leven. Voor de kiezing riepen de liberalen en de socialisten gestadig dat de prijs van het vleosch hoog stond doordat de katho lieke Regeering geen vee liet binnenko men in België. Honderdmaal hebben wij gezegd en herhaald dat zij logen en ziehier daarvan nogmaals het bewijs volgens de ollicieele cijfers In de laatstleden Julimaand beliep de invoer van rundvee tot 5.570 stuks, zich aldus verdeelendc 693 stieren, 1.016 os sen, 1.194 kalveren, 1.091 koeien en 1 546 vaarzen. die haar een onverbiddelijken haat ge zworen had. Zijt gij in het bezit van die gehoor teacte Ja, Zoudt gij die mij willen overhan digen Hier is zij. Dit zeggende trok Gabrië! Savanne zijn bnevcntasch uit den binnenzak en haalde er het gevraagde uit. Hij gaf hel aan den bestuurder van liet agentschap en zei-Ie met gebroken stem Doe nu al wat gij wilt, mijnheer, doe al wat gij kunt, doe het onmogelijke ik wil Germaine Sol lier en haar kind vinden, ik wil weten of de moeder en de dochter nog leven. Gij zult zelf zeer goed begrijpen, mijnheer, dat deze taak zeer lastig en buitengewoon moeilijk is, antwoordde Fauvelte. De onderzoekingen zullen lang zaam vorderen, omdat wij volstrekt geen leiddraad bezitten. Er is niets Wij staan voor de duisternis, niets is ons bekend. De kansen om le slagen zijn in zulke omstandigheden buitengewoon klein. Na zeven jaar een verloren spoor terugvinden, dat ware om zoó te zeggen een mirakel. Blijft er dan geen de minste hoop meer over stamelde Gabriël Savanne. Dat zeg ik niet. Er zijn onderzoe kingen voorgekomen, die even moeilijk waren als deze, en die ik toch tot een goed einde heb gebracht. Zooals gij mij daareven vraagdetzal ik het onmogelijke doen. Geheel mijn agentschap staat te uwen dienste en gewoel wel, dat het wonderwel is ingericht... In één woord ik wanhoop niet te gelukken, maar de onkosten zullen groot zijn... Ik wil op geen geld zien, mijnheer. Voor deze zaak zullen mijn mannen op reis moeten gaan, mijnheer, en daar gij weet, dat reizen kostbaar is, zal ik voel moeten voorschieten. Verlangt gij eene som vooruit Gij kunt dit gemakkelijk begrijpen.. Hoeveel als 'tu blieft Vijfduizend frank. Goed, en hoeveel zal ik u moeten betalen als de zaak gedaan is geslaagd of niet Tien duizend frank. Is u dat goed Daar ben ik mede tevredon, en als gij slaagt, zal ik er een ruime belooning voor uw personeel bijvoegen. De kapitein telde de briefjes op den lessenaar. Ziehier nu de vijfduizend frank in voorschot, sprak hij. Op uwen naam zal ik tienduizend franken storten in handen van den heer Richard Vernière machine- fabrikant, Rue Hardoin 6, te Saint-Ouen, alsook eene som bestemd voor Germaine Sollier en haar dochter. E11 wanneer zal ik deze som kun nen ontvangen Als gij mij meldt den goeden of Gedurende de zeven eerste maanden van dit jaar cn van de twee vorige jaren was de invoer aldus 1912 1911 1910 Stieren 9.274 8.728 3.659 Ossen 10.893 6.552 5.628 Kalvers 8.120 5.386 4.744 Koeien 14.985 8.422 14.178 Vaarzen 10.709 7.547 9.901 53.981 31.622 38.113 Dus op 6 maanden hij de 6000 stieren meer, 4000 ossen moer, 3000 kalveren meer, 600Ó kooien meer en 3000 vaarzen meer dan in 1911. Dus, het slachtvee komt in het land zooveel als men wil. Uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika werden, in Juli, 174 stieren en 16 ossen ingevoerd en gedurende de 7 eerste maanden des jaars 4 .060 stieren en 963 ossen De invoer van wolvee was als volgt Juli 1912 1912(7 inaand) 1911(7 maand Schapen 5.706 66.041 85.291 Lammeren 2.853 28-900 15.417 Uit Argentina en Uruguay werden, in Juli, geen schapen ingevoerd. Waarom is de prijs van het vleesch duur? Het is niet de schuld der landbouwers noch der katholieken. •Dat is de waarheid. De rijke is geschapen geweest, om Gods penningmeester of schatbewaarder te zijn op de wereld. Tot hem gaan de voorschriften betreffende liet goed ge bruik der aardsche goederen tegen hem zijn de schrikverwekkende bedreigingen indien hij zijn hart komt te sluiten voor de ellende en de armoede. Tertulliaan (in wereldbrief van Leo XIII). De hoedspelden. De policie- prefekt van Berlijn had onlangs een besluit genomen tegen de hoedspelden welke de vrouwen Tegenwoordig gebrui ken en die, door hunne lengte, een open baar gevaar zijn. Een kontroleur der tramways werd laatst door een dier spelden aan het gewricht der hand ge kwetst eene bloedvergiftiging was er het gevolg van en nu heeft men den arm moeten afzetten. De prefekt heeft nu de tramwaymaat- schappijen aangezet zich onder dat op zicht zeer streng te tonnen en onverbid- dellijk den toegang tot hunne voertuigen te weigeren aan damen die zulke hoed spelden dragen. slechten uilslag uwer pogingen, zal mijn heer Vernière u die tienduizend frank ter hand stellen. Maar waarom dit geld aan mijnheer Vernière te overhandigen vroeg Fau vette Dit zal ik u zeggen ik blijf maar voor eenige dagen te Parijs.Op 2 Januari aanstaande moet ik wederom op zee bijgevolg moet ik op 1 Januari te Toulon zijn... Welnu, mijnheer, aanvaardt gij deze wijze van betaling Ik aanvaard die, mijnheer, want ik vertrouw u gelijk gij mij vertrouwt. Op het dossier zal ik schrijven Zaak Gabriël Savanne. Nog dezen nacht zal ik mijn plannen beramen, en morgen geef ik aan al mijn mannen de noodige beve len.... De gewezen opzichtorder politie, voeg de er met een glimlach bij Indien de vraag, die ik nu ga doen, u onbescheiden voorkomt, vraag ik u om verschooning Zijt gij soms verwant aan Daniël Savanne, den rechter van instruc tie, een onzer beste en hoogstgeachte magistraten Dat is mijn broeder, mijnheer, ant woordde Gabriël. Het is daarom, dat ik u van den beginne af de slipte geheim houding gevraagd heb. Noch mijn broeder, noch mijn zoon, mogen ooit weten, dat Gabriël Savanne, kapitein ter zee, officier van het Legioen van Eer, in Onze Congo. De reis naar onze Congocolonie is nog langdurig. Om b. v. tot in Katanga te geraken zijn goede zes weken noodig. Een overzicht der kaart toont dat de korste weg zou bestaan in een ijzerenweg dwars door de Sahara en de Fransche Soudan, mot als uitgangspunten Alger of Tunis op Afrikaansch grondgebied en Marseille of zelfs Barcelone op Euro- peesche grond. Met de uitvoering van zulk een ijzeren- weg zou Brussel 10 a 12 dagen verwij derd zijn van den evenaar en Parijs 0 a 7 dagen van midden Fransch-Afrika. Zulk ontwerp is reeds in 1859 door zekere Hanoteau, opgeworpen het is dikwijls weer opgevischt en de mogelijk heid door commissies onderzocht. De openbare denkwijze in Frankrijk houdt er zich nu weer ernstig mee bezig. Moest het tot uitvoer komen, dit plan zou van het allergrootste belang zijn voor de toekomst onzer 'Belgische Colonic. **4 De Grieken hebben een schier radi- kaal middel gevonden om de groote vrouwenhoeden te beletten het zicht van den ongelukkigen toeschouwer te hinde ren. De majoor heeft daarom verboden nog zulke hoeden in de schouwburgen te dragen. Elke overtreding zal gestraft worden met eene boete van 200 fr. of tot 15 dagen gevang. Wanneer eene dame tot eene gevangzitting zal veroordeeld zijn, zal de verantwoordelijke man, dié haar vergezelt, de straf moeten uitdoen. De algemeene werkstaking. Zelfs bij vele socialistische werklieden, vindt het ontwerp der politieke alge meene werkstaking weinig bijval. Toen over eenige dagen de roode hazen zich wendden tot M. Gillis, voorzitter van de machtige Union verrière te Charleroi, om zijne medewerking te vragen, kregen zij voor antwoord dat de Glasblazersbond zich met geen politiek bemoeide en dus aan de beweging geen deel zal nemen. Zeer waarschijnlijk zullen dus het mee- rendeel der glasblazers in Henegouw weigeren, aan de inrichters der werk staking te gehoorzamen en rustig den arbeid voortzetten. Dat zal misschien vele andere werklieden in het Walenland ook doen nadenken. Ge moet maar durven. Dezen winter zal te New-York de groote mode der vrouwen, het dragen van gouden kousen zijn. Die kousen zullen omtrent 150 fr. het paar kosten. Zij zijn fijn geweven. Er zullen ook zilverdraad-kousen ge dragen worden, maar dut zal de groote chic niet zijn, het kost minder. zijn leven een daad bedreven heeft, waarvoor hy zich moet schamen. Ik zweer u. dat gij op mij staat kunt maken, kapitein, antwoordde Fauvelte. Er is slechts een persoon, die het geheim kennen zal Richard Vernière, hernam de zeeofficier, maar aan dezen mag ik alles zeggen. Het is oen trouwe vriend, iemand die weet te vergeven en te vergeten. Wel zal hij mij ongelijk ge ven, maar hij zal niet onverbiddelijk blijven. Nu, bid ik u, mijnheer, uw onderzoek zonder uitstel te beginnen. Morgen gaan mijn mannen er op uit, zooals ik u gezegd heb. Ik durf hopen, dat zij zullen slagen en gij, mijnheer, zult er hun toe aanspo ren, nietwaar Adieu Gabriël Savanne verliet daarop het huis van het agentschap. De fabriek van Richard Vernière te Saint-Ouen, was zeker de grootste uit den omtrek. Zij was gebouwd aan de kade van Saint-Ouen, tegenover de dok ken. Een oppervlakte beslaande van meer dan drieduizend meters, was zij ingesloten door een glasblazerij en de fabriek van verven en vernissen, waar Germaine Sol lier werkzaam was. De fabriek van mijnheer»Vernière was gelegen nummer 6 der Rue Hardoin, die aan de dreef van Batignolles begint en tot aan de Seine loopt. (Wordt voorigezet).

De Denderbode | 1912 | | pagina 1