De toestand van België. Donderdag 19 September 1912. 5 centiemen het nummer 65stc Jaar 4514. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Orgeldraaister. Land- en Tuinbouw Liberaal Congres Een en ander. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag,van iedere week onder dagtcekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank mei den Post verzonden C frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'E SIJU1M. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d" bladzijd» 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingor doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 18 September 1912. Die toestand is slecht, zoo zeggen alle geuzengazelten, maar vandaag zullen wij eens het woord geven aan iemand die onpartijdig is. Die - iemand - is het blad L'Action Economique dat de volgende besluit- selen hoeft getrokken uit het Statistisch Jaarboek elk jaar door het Ministerie van binnenlandsche zaken uitgegeven. Het blad zegt 1. De statistiek der misdadigheid staat nagenoeg stil daar de bevolking aan groeit, is er verbetering. Waaruit wij nu besluiten de geuzen- gazetten, die zeggen dat de misdadigheid toeneemt, liegen wetens en willens, of spreken van dingen die ze niet kennen. Als die geuzengazetten die zoogezegde toeneming der misdadigheid toeschrijven aan de katholieke scholen, dan houden ze hun lezers dubbel voor den aap. 2. Het leven verduurt in België gelijk overal eldershet is vooral uit hoofde van de verhooging der loonen en der maatschappelijke lasten, dat is van het algemeen welzijn. De zeventien voornaamste voedings middelen zooals boter, aardappelen, granen, enz., zijn van 1900 tot 1912 ge middeld 22 t. li. opgeslagen. De midden- prijs van geslacht vlcesch in 1900 was 1,39 fr. nu is hij 1,75 fr., dus een op slag van 26 t. h. 3. Het bedrag der geldstortingen in de spaarkas bereikt 1350 inillioen hèt was maar 900 millioen in 1900. Die cijfers bewijzen eene vermeerdering van den openbaren rijkdom en een neiging tot grooter spaarzaamheid. 4. De onderlinge bijstand doet altijd nieuwen vooruitgang het getal deel nemers aan de premién en toelagen van den Staat beliep in 1910 tot 692.065, tegen 328.205 in 1901. 5. Het verschijnsel der samentrekking van de nijverheid doet zich meer en meer voor het getal nijverheidsgestichten vergroot, maar het getal werklieden van elk gesticht is in deze tien laatsto jaren in een veel stérker verhouding aange groeid. 0. De verkoopprijs tracht meer en meer den inkoopprijs te naderen maar de vermeerdering der voortbrengst, een gelijkloopende vermindering van inkoop prijs medebrengende, maakt dat de winst gelijk blijft, tenzij in tijdperken van krisis, dat is van afslag, of in de tijdper ken van voorspoed gelijk nu wan- lle vervolg. De deur van het huis ging open en een vrouw vertoonde zich boven aan den trap. Het gelaat dezer vrouw was openhartig en innemend, maar toch zag zij er een weinig droefgeestig uit. Zijtgij het, Claude, zeide zij. Gaat gy uit Ja, ik ga een boodschap doen voor den baas. Met uw stalen ros Inderdaad 1 Mijn ros is een der nut tigste uitvindingen, die bestaan Ja, Vero nica, in eon half uur is men verder dan te voet in anderhalf. Er is niets meer ver en men wordt niet moede. Daarbij heeft men nog dit voerdeel, dat rnyn stalen ros, zoo als gij zogt, noch hooi noch haver eet en geen dokter noodig heeft... Ja, ja, dat is een schoonc uitvinding. De concierge trok de deur open, Claude droog zijn fiets naar buiten, sprong er op en verwijderde zich snel. Voorbij het hotel van vrouw Aubin ry- dende, waar hy woonde, zag hij dat de bazin juist op de stoep stond. Zij bemerkte den meesterknecht en riep hem toe Gy daar, mijnheer Claude Is er iets bijzonders, madame Aubin vroeg hy. Wel ja, de brievenbesteller brengt daar een brief voor u. neerer lerzelfdertijd volle voortbrengst is en de prijs hoog, dus dubbele winst. 7. De nijverheidsbloei heeft in België een kenschetsend verschijnsel teweeg gebracht België dat tot hiertoe een land was dat veel kolen uitvoerde, voert er nu in het heeft geen brandstof moer genoeg voor zijn eigen verbruik. 8. Do gezamenlijke handel uitvoer en invoer beliep in 1910 tot 7 milliard 672 millioen, terwijl hij in 1S90 maar beliep tol 3 milliard 109 millioen. Volgens den liuidigen handel mag men de waarde van eiken Belg dooreen schat ten op 1000 fr. Deze waarde is in 20 jaren verdubbeld. Indien de handelswaarde van eiken Russischen burger evenveel beliep, dan zou de Russche handel tot 125 milliards beloopen, terwijl hij maar 7 milliards 2o0 millioen bereikt, dat is minder dan België. De waarde van eenen Rus is dus maar 83 fr. 9. De snelheid van den economischen vooruitgang van België gaat vooruit met een vlugheid die de bewondering af dwingt i'. Dat laalste is voorzeker hetbouquet dat wij opdragen aan alle geuzengazet ten, zoo kleine als groote, De Volks gazet niet uitgezonderd. Voor kleine Belgen, zooals de Franschen zoo gaarne zeggen, voor - domme Belgen zooals onze geuzen zeggen, is liet nog zoo slecht niet ge...- vlogen. DE HAVEROOGST De haver is een der meest gewaardeer de graangewassen. Zij is voorzeker voor het paard zoo noodig als het brood voor den mensch. Zelfs voor melk- en vet- dieren heeft zij sedert lang hare proef doorstaan. Dit graangewas wordt altijd tegen hooge prijzen betaald, in verhouding van zijnen inhoud aan voedstoffen. 't Is dus wel een gewas, dat ten hoogste de belang stelling der landbouwers wekken moet, en, daar de bemesting de hoofdrol in de opbrengst speelt, zoo onderwierpen wij de haver dit jaar ook aan onze proeven. Eene gemiddelde opbrengst van 1 Ha. ontneemt nagenoeg 19,4 kgr. fosfoorzuur aan den grond, door graan en strooi. Laat ons nu eens zien, uit welke mest stof de haver het liefste dit vruchtbaar makend bestanddeel put. Het perceel met stalmest alleen gaf ons 2750 kgr graan en 3400 kgr. strooi per Ha. Dit waarbij 1000 kgr. fosfaat Claude nam den brief, dankte de vrouw, keek naar het adres, en stak hem in den zak. Op zyn rijwiel springend, zette hy zyn weg voort met nog meer haast dan zooeven. Omtrent halfweg, tusschen Saint-Ouen en Saint denis hield hij stil, stapte af, zette zijn fiets tegen den muur, haalde don brief uit zijn zak, en brak koortsachtig den om slag open. Hij scheen verlangend te zyn om den inhoud te kennen. Hy las Berlyn, 24 December. Beste Claude Ik ben ten einde myner krachten. Ik verzink. Het is tijd dat ik iets vind om mij aan vast te klampen, en niet te vergaan. Morgen vroeg neem ik den trein naar Parijs, waar ik den 29" ten 9 uur 20 m. des avonds zal aankomen. Ik hoop u aan de Oosterstatie te vinden. Ik reken er op. Ik moet u vele dingen vra gen. Uw toegenegen, ROBERT. Het komt er eindelyk van mompel de Grivot, terwijl zijn oogen stralen scho ten. Het is nu al zoo lang, dat hij aarzelt en draalt. Hij weet nochtans wel, dat ik hem alles voorbereid heb. Den 26", dat is van daag... Om 9.20 uur moet ik hem opzoe ken... Ten 6 uur zal het werk gedaan zyn.. Daar ik mij nog wat moet opknappen, zal Bernard werd gevoegd1 gaf in tegendeel 3500 kgr. graan en 590Ö kgr. strooi. Op een ander perceelfwerd de werking der metaalslakken tegenover het fosfaat Bernard onderzochtdenuitslag was 3280 kgr. graan en 5700 kgr. strooi voor de scories, en 3520 kgr. gijaan en 6000 kgr. strooi voorliet Bernard fosfaatmest. Op een derde pcrceaj bekwamen wij met superfosfaten 3200 kgr. graan en 5600 kgr. strooi, terwijl liet fosfaat Bernard 3480 kgr. graan en 5800 kgr. strooi opbracht, 't Is dus wel bewezen dat de haver eene voorliefde voor deze laatste meststof heeft, waarvan de ver standige landbouwer din ook rekening houden zal. 1 VERITAS. Wij hebben doen uitschijnen dat do liberalen in verlegenheid ziiten met de algemeene werkstaking. Eenige leiders zouden wel willen dat vuurtje wat aanblazen Jul was het maar om het katholiek Gouvernement moei lijkheden aan te doenimaar, van den anderen kant, vreezen zij andere libera len te misnoegen die hun dan ook den rug zouden toekeeren. Daarom ware het goe<T d< groote kop pen byéen le roepen, want twee welen meer dan een. Ook zijn er liberalen die het gedacht hebben vooruitgezol. oen congres te hou den. Doch dat ontmoet geen gunstig onthaal, maar integendeel veel tegen spraak. Men vreest van alle kaaien dat de libe ralen na een liberaal congres nog meer zoifden verdeeld zijn dan ervoor. Een liberaal congres in 1912, zegt "L'Etoile Belge-, indien het niet ont aardde in bittere redetwistingen, zou geen ander nut hebben dan aan zekere woord voerders of leerling-woord voerders toe te laten welsprekende redevoeringen uil te galmen. Nu, we hebben niet noodig rede voeringen te hooren, al waren zij de wel sprekendste der wereld. De liberalen hebben maar al te veel redevoeringen uitgesproken. «La Ciironique» moet ook van geen liberaal congres weten want, zegt het blad Bittere woorden zouden gesproken worden men zou in twist vallen en in plaats van de zoo noodige bevrediging en eendracht, zou dal congres tweedracht zaaien, en haat raisschen en ons meer verdeelen dan bijeen brengen. Ik ver wacht niots goeds van een liberaal kon- gres. ik toch nog voor den tijd in de Ooeterstatie zijn. Hij scheurde den brief in stnkjesen zeide: Dit mag niet gevonden worden dat zou gevaarlijk zijn. Na de stukjes papier in een riool gewor pen te hebben, zette hy zijn weg voort. Claude Grivot was vijf-en-veertig jaar oud, en geboren te Parijs, in denFoubourg du Temple. Hij had een goede opvoeding genoten, en zyn vader die een goede slotmaker was, had hem zijn vak geleerd. Vader Grivot bezat een krachtig hoofd en kloeke vuisten en daar de jongen soms koppig en grillig was, wist hij hom toch te temmen. Daar de jonge Claude buitenge woon veel aanleg toonde, zette hij hem aan het fijne mechaniekwerk. Claude deed met zijn handen al wat bij wilde. Op twintigjarigen leeftijd kende ieder hem als een losbol, maar tevens ook als een vakman van groote verdienston. Kort na zijn vrouw verloren te hebben, overleed vader Grivot, en liet aan zyn eeni- gen zoon 'n winkel na die opperbest liep en nog verscheidene duizonde franks. Claude Grivot was echter met den reis duivel bezeten. Op zekeren dag verkocht hy vaders win kel en vertrok, met een volle beurs geld op zak, Niet wetende wat het beteokent voor den dag van morgen te zorgen, zoj smolt - L'Iindépendance, - een ander libe raal blad zegt - Men mag niet vergeten dat de liberale partij samengesteld is uit twee elementen waarvan de strekkingen en de invloeden gelijken eerbied verdienen en dat het onmogelijk zou zijn een dezer elementen aan het ander op te offeren zonder gevaar te loopen eene betreurlijke verdeöling onzer krachten te bewerken. Eindelijk, een liberaal congres zou geensins kunnen beslissen over de hou ding, door de liberale partij tegenover de algemeene werkstaking aan te nemen, daar het aangenomen is dat de kwestie der algemeene werkstaking niet kan ge steld worden voor de liberale partij en uitsluitolijk eene socialistische kwestie moet blijven. Kortom, de liberale partij weet niet wat doen om hel best te doen de gedach ten en betrachtingen zijn al te zeer ver deeld. De algemeene werkstaking welke moet dienen om liet katholiek Gouvernement in nesten te stoken zou wel kunnen dat gevolg hebben dat zij meer en meer de liberale partij ontreddert en meer en meer doet uitkomen dat alleen de katho lieke partij de partij is aan welke het land zijne lotbestemming gerust kan toe vertrouwen. De vader van ljel onzijdig wetenschappelijk onderwijs. Over eenige jaren was er veel spraak van hot pensionaat van Campuis, in Frankrijk. Al de aanhangers van het onderwijs zonder godsdtenst, hadden er de oogen op gevestigd, in blijde verwachting. I11 hun gedacht was 't een voorbeeld een toonbeeld van onzijdig wetenschap pelijk onderwijs. Welhaast werd het voorbeeldig ge sticht alom geheeten «Het Varkenskot van Campuis.» Meisjes en jongens, im mers, leefden daar al ondereen, gelijk de onredelijke schepsels 't Was een poel De stichter van dit onderwijsstelsel die ook nog met zijne «leerlingen als propagandamiddeT^naar België feekomen was en hier feestelijk onthaald werd door de vijanden van het godsdienstig onder wijs, Paul Robin, is over eenige dagen dood op zijne kamer gevonden Uiteen briefje, dat nevens hem lag. zag men dat hij zich vergeven had Rampzalig einde voor den uitvinder van een rampzalig stelsel van opvoeding, zonder godsdienst, ja, maar ook zonder zeden. het geld in zijn handen, nu hy zyn eigen meester wes. In elke groole stad hield hy eenige maanden stil en bestudeerde er de meester stukken van don machinebouw. Zoo door reisde bij Engeland, Rusland en Amerika. Van Amerika ging hij naar Duitschland, en een fabrikant van Berlijn, getroffen door zyn bekwaamheid en behendigheid, had hem met een hoog loon in zijn dienst geno men. Bij het vervliegen der jaren had Claude altijd dezelfde gevoelens van onafhankelijk heid behouden hy was immer overtuigd gelijk te hebben tegen iedereen, wilde zyn wil doordrijven en onder niemand staan. Had zyn kunde hem in véle schoone be trekkingen gebracht hij moest die telkens verlaten, want met die gebreken en zyn losbandigheid, kon hy nergens blyven. Dun viel hy uit tegen die uitbuiters, ge lijk hij zyn bazen noemde, en beschuldigde hen niet zichzelf de oorzaak te zyn zijner gedurige tegenspoeden. Was hij vroeger rechtschapen van in borst, zijn karakter was veel veranderd en slechter geworden. In hem was niet het minste spoor van zedelykheid meer. Hy was valsch geworden, en bereid tot alles, ja, zelfs tot euveldaden, om zijn driften bot te vieren en zich een gemakkelyke toe komst to verzekeren. Te Berlijn had hij zyn verblijf langer dan elders gerekt. Wij zullen weldra ver nemen om welke redenen ze waren zeer Eersle vrouwelijk syndikaal Congres. Eindo Juli vergaderden te Brussel eenige afgevaardigden van de verschil lende vrouwelijke vakvereenigingen uit ons land. Na ernstige besprekingen werd er besloten jaarlijks een syndicaal Con gres voor vrouwen te beleggen, met het doel de syndicale gedachten te versprei den, de beweging te bevorderen en nau were betrekkingen te doen ontstaan tusschen de reeds bestaande vrouwen- vakvcrceuigingen. Het eerste dezer congressen zal gehou den worden te Brussel, op 29 September, in de zaal Patria Broekstraat. 9 l/t uren. H. Mis, in St-Lodewijks- College. 10 uren. Algemeene Vergadering. Fransche voordracht, door den E. P. Rutten. Vlaamsche voordracht, door Mmo De Vreize, over de noodzakelijkheid der vakvereenigingen voor vrouwen. 12 uren.Gezamenlijk Middagtnaal. 2 uren. Werkzaamheden der Afdeelingen. 1. Verslag over den toestand der be dienden van handel en nyverheid, door Mcj. Dervoigne. 2. Verslag over den toestand der werksters met de naald, door Mej. Fanny Wynen (Fransch). 3. Verslag over den toestand der fabriek werksters, door Mej. Baers. 4. Practische inrichting der vakveree nigingen door Mevr. Lambrickx (Fransch). 5. Slotvoordrachten door Mej. Van Riel en Mej. Cappe. Vlaamscli of fransch mag onverschillig gebruikt worden, daar een vertaaldienst verzekerd is. Voor inschrijvingen en inlichtingen wende men zich 45 Loxumslraat, Brussel. Waarheidsvolle spreuk. Dezer dagen lazen wij Menigeen leeft van de dwaasheid van anderen. Daar schoot de waarheid van die spreuk helder voor onzen geest op Hoevele duizenden winnen hun brood niet rijkelijk, omdat velen, zeer velen, al te velen meer drinken dan voor hunne gezondheid, hunne beurs en hun welvaren wenschelijk is Hoevele duizenden sto kers, brouwers, herbergiers, en hunne werklieden Er zouden veel minder polieiemannen, rechters, advokatcn, pleitbezorgers, weinig eerlijk hy Duitschland verlaten had, om weder in Frankrijk werk te gaan zoeken. Keeron wij nu terug tot ons verhaal. Binnen eenige oogenblikken had Claude Grivot het doel zyner reis bereikt, en on derzocht de machine van den sleepboot, wiens onraiddelijke herstelling gevraagd was. De werken die daar moesten uitgevoerd worden, werden door hem berekend, en hy oordeelde, datzy, met drie man, zonder een oogenblik te verliezen, twee volle maanden zouden duren. Hij werd verzocht er zoo spoedig mogo- lyk meê te beginnen. Claude kwam aan zijn baas den juisten toestand uitleggen,en keerde aanstonds naar Saint-Denis terug met de noodige werklie den, die hij aan den arbeid zette. Langer dan hij voorzien had, werd Claude nog door mijnheer Vornièro bezig gehouden, die hem uitleg moest vragen over een werk, dat aan den ging was, een klein stoombootje, dat stuk voor stuk te Genève moest geleverd worden.'Eerst te zeven uur 's avonds verliet de mei ster de werkplaats Hy had juist nog tyd genoeg om zich te gaan kleeden en den reiziger te gaan af wachten, wiens brief uit Berlijn wy hem in stukjes hebben zien scheuren. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1912 | | pagina 1