Allerheiligen.-Allerzielen. Zondag- 3 November 1912. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4537. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Karaktervorming. GELOOF EN LIEFDE De katholieke Kerk. Vil mijn Congoleescli (logboek xxxr. DE DENDERBÖDË Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteokening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank mei den Post verzonden (5 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor di-ij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit lanliën door de post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schri.lt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CIJIQI K «IJLIlt Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklaraen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 2 November 1912. Er wordt hedendaags veel geschreven en gesproken over opvoeding. Van alle kanten hooren de ouders onophoudelijk in do ooren klinken Vaders Moe- - dors Aan 11 is de taak bij uwe kinde- ren den grondslag der edele karakters te leggen daaina is het uw grootste plicht mede te werken met de beslaan- - de instellingen van opvoeding en 011- - derwijs, om de karakter- of zedelijke - levensvorming uit te breiden, teonder- - honden en te versterken weest dus goede opvoeders voor uwe kinderen leert hun door uw woord, daad en voorbeeld, aan den huiselijke» heerd, - bij uwen handel en wandel, alles wat noodig en nul tig is, om hen zedelijk te - vormen zooals het behoort - Tot daar hol onderricht, tot daar do aanwijzingen en raadgevingen die ge woonlijk aan de gehuwden, zoo jonge als oude, verst rek I worden Voor het overige bepaalt men zich Dij algemeene bestaligingen. en, als naden'. toelich ting, voegt men ei- nog hij Ouders De eerste en bijzonderste school der opvoeding is die van den huisolijken - kring. Uw taak is moeilijk, zeer rnoei- lijk, en uwe verantwoordelijkheid is groot Volstaat hel. de gehuwden alzoo be kwaam le willen maken voor die moei lijke en belangrijke school, voor die moeilijk» «n belangrijke, medewerking met de inslellingen van opvoeding en onderwijs Zij, die de voorbereiding kennen van hen, lie zich als opvoeders der kinderen gaan aanstellen, en die tevens iets weten van het dagelijksch leven in den huiso lijken kring der vcrschillige volksklas sen, zullen ongetwijfeld reeds lang eene leemte bespeurd hebben in de volksbe schaving van heden, namelijk, een meer bepalend en praclischer onderricht, een doelmatige voorbereiding, geleid en go- stcund door de christelijke zedenleer, te bezorgen aan de pas gehuwden, om de bekwaamheid en de wilskracht aan le werven en le bevorderen, welke zij zoo groot noodig hebben voor eene behoor lijke uiloefening van liet vaderschap en het moederschap inzake do karakter- of zedelijke levensvorming hunner nakome lingen. Men mag zeggen dat, behoudens eenige uitzonderingen, bijna al de gehuwden, en zeker de pas gehuwden, de noodige bekwaamheid missen 0111 met kinderen om ti' gaan zooals het, redelijkerwijze gesproken, zou moeien en kunnen ziui. Hnkolei. verwerven iels of wat van die bekwaamheid slechts dan wanneer het te laat is, als de misvorming reeds oenen wig heelt gemaakt en de gevolgen er van zich doen gevoelen de hervorming of liet uilroeien wordt alsdan voor hen dubbel laslig en moeilijk, en in de moeste gevallen onmogelijk. Deze locstand is nochtans heel natuur lijk en verwekt, hij nadere beschouwing. Geschiedkundige ridderroman uit den eersten kruistocht door Petrus Van Nuffel. 5 Vervolg Ineens ging de poort open opeen lioogi-n heuvel lag een oude stad. De verschijning ncivde liet hoofd tot des slapers oor en hij hoorde woorden, die hem toeklonkr-n als verleidend snaargetokkel Trued binnen, soldaat van Christus, en ontvang bet loon. dat Hjj zijne trouwen voorbehoudt Kniel neêren kus het graf van uwen Zalig maker. In een wolkgevaarte verzwond het vizioen. Een baarkleed v >n zwart floers, met zilveren tranen bezaaid, hing eenige oogenblikken voor Wilfried's oogen, dan werd het weggetrokken en een ander tafereel daagde op. Ditmaal zag hij zijn eigen persoon te midden eener dicht opeengepakte menigte Turken, van kop tot teen gewapend hun aller bewegingen waren wild en teugeloos en schreeuwend de krissen en jatagans draaiende, dansten zij rondom den drager eener zilveren halve maan, waarboven in bloedroode letters het woord Salem prijkte. Hij wilde zich verweren, doch de krachten schoten hem tekort: al zijne ledematen hingen lam, gepaard met weinig ondervinding, niet du minste verwondering daar de be doelde trek van liet vader- en bet moe derschap zeer moeilijk en uitgebreid is, en de pas gehuwden die zware laak op hunne schouders moeten nemen zonder voorbereiding. Dat men niet zegge de eene leert liet. aan den andere, of, de jongeren leeren het van de ouderen dit zou onredelijk zijn. De zedelijke opleiding der kinderen kan ot' mag niet steunen op toevallige voorbeelden, meest altijd gegeven door iemand die zelf niet ontwikkeld is, en welke, als ze nagevolgd worden, bijna alIfjd zonder bcredeneering worden toe gepast Nog veel minder kan die oplei ding steunen op onderlinge opmerkin gen, welke gewoonlijk gedaan worden door iemand die niet meer kalm kan blijven bij liet aanzien der bedorvenheid van een andermanskind overigens, de ouders hebben de gewoonte niet z eb veel le bemoeien met de huishoudelijke aangelegenheden hunner gel rouwde zo nen en dochters, omdat daaruit bijna altoos familiestori ngen spruiten, en zij, lot wie de opmerkingen gericht zijn, hebben nog veel minder de gewoonte daaraan gevolg te geven. Wij zijn het zeker eens met al ie op voedkundigen om te verklaren, dat het zeer moeilijk is aan de gehuwden te lee ren hoe zij mei hunne kinderen moeten len omgaan dit eischl vooral veel tne::- sehonkennis en tevens ondervinding van het huishoudelijk leven der vcrschillige volksklassen ook zullen onvermijdelijk vele zaken moeien overgelalen worden aai: het persoonlijk initiatief der gehuw den. Nochtans, zou het onredelijk zijn de gehuwden heel en ganseh volgens hun nen eigen dunk te lalen voortsukkelen in eene zaak. waarvan de moeilijkheid en de uitgebreidheid door iedereen wordt erkend. Dagelijks veropenbaren zich de droevige gevolgen hunner onbekwaam heid, hetgeen ons zeker niet onverschil lig mag laten. Moest tnen leergangen inrichten, de belangstellingen zou zeker niet achter wege blijven bij de pas gehuwden deze zijn over l algemeen zeer bereidwillig, bijzonderlijk als er kwestie van hunnen eersten lieveling is, en, mils eon weinig aantrekkelijkheid bij hel onderricht le oogen, bijv. eenige min of meer gepaste cinemazichten, zou men ongetwijfeld een Jer verdienstelijke werken verrichten. Zou, bijvoorbeeld, liet werk der Hoo- geschooluitbreiding zich niet kunnen be zighouden met de studie der huishoude lijke opleiding der kinderen in verband mei de karaktervorming, om vervolgens om le gaan lot liet inrichten van leer gangen, 't zij uilsluilelijk voor pas ge huwden, '1 zij voor een gemengd pu bliek: Het zal weliswaar, veel moeite 011 ge duld 1 isciion doch de Hoogeschooluitbrei- ding hcefl reeds menigmaal bewezen, dal zij den last nooit le zwaar achl.alshet den vooruitgang der christelijke opvoe ding gddl. 3. V. K. zijne spieren ontzenuwd Lij meende eenen hulpkreet te slaken, maar de tong hing stijf in zijnen mond. Hij werd vastgegre pen, vertrappeld en doorstoken. Dan schoot hij wakker... Verdwaasd, klapper tandende van schrik, richtte hij zich op de bedsponde overeind hel koude angstzweet parelde op zijne slapen. Hel voorhoofd afvagende, zuchtte hij Mijn God, wat vervaarlijke droom Moest hij eens be waarheid worden Nog gansch onder den indruk zijner droomerij, stapte hy uit het bed, kleedde zich aan en opende doelloos liet venster der slaapkamer. Buiten was het pikdonker en er woeidc een hevigj wind, dio voorbode van nakend on weder, naar binnen. Beslui teloos sloot de jonge man liet raam ander maal toe en ging rond bet vertrek. Maar alsof allerlei spookbeelden hem vervolgden en onrustwekkende gepeinzen'in zijn brein 8peelden,liep hij de trappen eens torons op, stiet eene oudo deur open, vanwaar hij 111 eene kleine rondloopende gaanderij trad. De duisternis belette den hoofdman den omtrek te verkennen niettemin leunde bij met beide bandon op de arduinen omhei ning en doolde, den blik naar het donkere zwerk, in gedachten weg. In dc verte rommelt naderende donder de wind huilt 111 de boog: schietgaten, zucht 111 de vestingsgracht, klaagt in do transen, buldert in de getraliede openingen der kelders, beukt op poorten en valbrug en schudt grendels en kettingen er van met Blikt naar boven, naar Gods troon. Schouwt omboog naar de uitverkoren, Die in T zalig Eden gloren, Smaken 't welverdiende loon. Vestigt dan uw vochtige oogen, Op die lijders die in 't vuur, Zuchten naar't bevrijdingsuur Christenzielen, bobt meedongen. Blikt omhoog naar't Vaderland, Waar de zaalgen zegepralen, Waar men rampen kent nog kwalen...» Derwaarts leidt ook u Gods hand. Derwaarts s'aat de weg u open Godes leer heeft hem getoond. Ons geleerd wat hij er loont, Wat ons op gona laat hopen. - Zalig zijn ze, luidt Gods leer, Die op aard' hun broeders minnen Liefde voert den hemel binnen 't Hart dal ininl, behaagt den Heer- Zuchlend kennen in desmarlen, Zielen, smachtend naar hun God Bidt voor haar, verzacht haar lol, Weest barmhartig, Christenharten. En als 't stervensuur zal slaan. En de Rechter u zal dagen. Zullen zij genade vragen, Gij met haar len hemel gaan. Hel is een geliefdkoosd thema van sommige ge u zen ga zet ten nu en dan te herhalen dat de Katholieke Kerk achter uitgaat, dat het getal kaLholieken ver mindert. Gewoonlijk slaven ze hun zeggen op g< ene statistieken ze zeggen zoo maar op, overtuigd dat ei- toch eenige van hunne lezers zullen zijn die het zullen slikken. Aan de katholieke kerk doel dit niets ze lelt daarom geen geloovigc minder noch meer. «lat welen de geuzenhladen ook wel zij drukken hunne leugens enkel voor hun plezier, en omdat ze we ten dat hunne lezers daarin ook plezier hebben. Dat gezegd, laat ons nu een klein over zicht geven hoe het met de katholieke kerk gesteld is in vcrschillige landen. Het blad La Liberie van Freiburg, heeft daarover zeer belangwekkende sta tistieken medegi deeld. Du tschland lelde in 180«ten hoogste 10 miljoen katholieken in 1903 wa ren er 20 miljoen 380 duizend. Holland lelde in 1800 maar 300 dui zend katholieken. Volgens de volksoptel ling waren er in 1907, 1,822,001 met 3,758 priesters, 1 aartsbisschop, 1 bis schoppen en 18,825 kloosterlingen. Van 1852 ol 1871 besteedde men 120 miljoen voor het bouwen van kerken 'In 1904 waren er in Holland, 3 katho lieke ministers op 8 er waren 25 kallio- schrikbarend geweld eene der vaslge- roeste vvindhanon is losgeraakt en draait met. naar gokrijsch, als een dwaze, op zijne spil rond... Daar klettert een ontzettende donderknal over het aardrijk en duet het grijze burchtslot tot m zijne grondvesten daveren. Desluizen des hemels scheuren open en een stortvloed klotst neêr, grootc druppels dansen op de vensteruitjes, stroo men van de liooge sclialiëndaken hevige donderslagen volge n elkander op, begeleid met het muziek van den piassenden regen Daartussciien staat de bevelhebber, als in verrukking, opgetogen voorliet grootsche werk der natuur, onbewust van het gevaar waaraan bij zich blootstelt, niet voelende dut de wind zijn hoofddeksel mednvoerten zijne kleederen doornat worden... Een bliksem doorklieft de lucht, een roode vuurstreep slingert voor hem weg en ver klaart het omliggende. Wilfried verbleekt, spreidt de armen uit. Zou 't waar zijn ontglipt zijne bevende lippen en een nieuwe donderslag beantwoordt- zijne vraag, op nieuw flikkert het hemelschvuur en duide lijk ziet bij, voor Item, eene vijandelijke legerbende. O wee Wiczou hctgeloovon? Hij bemerkt oak do gestalte van Hoël Eerst kan hij zijne oogen niet golooven en waant zich nog in bange droomen, doch weldra beseft hij de werkelijkheid en al liet netelige van den toestand. De regen hield op. De donder verging, als verbolgen, dommelend in de verte weg. Het orkaan was gaan liggen. Dan gaf Wil- iieke senators, de katholieken hadden 52 dag- en weekbladen en 43 tijdschriften. In 1800 waren er om zoo te zeggen «eene katholieken in Denemarken, Zwe den en Noorwegen V Nu zijn er in Denemarken 2940, in Zweden 2800, in Noorwegen 2800. Jaar lijks telt men ongeveer 40 bekeeringen iii Denemarken, en een 100 tal in Zwe den en Noorwegen. In 1800 waren er maar 120.000 katho lick en in Engeland, Ierland niet mede- gerekend. 1 Nu zijn er 2,180,000 met 21 Bisschop pen, 4100 priesters en 2071 kerken. |l>e bekeeringen zijn zeer talrijk onder i.e Engelschen vooral onder de Angli- Ijaansche dommes en de geleerden. «Sedert 1899 gingen 446 Anglikaansche iÉminés tot de Katholieke kerk over alsook 417 leden der lagere Kamer, 205 Meofflcieren, 102 letterkundigen, 129 rechtsgeleerden. 60 geneesheeren en 60 leden uit den Engelschen adel. I Er zetelen thans 82 katholieke leden in de lagere kamer, deze voor Ierland mldegerekend, en 41 hden der Lords- kamer zijn ook katholiek. In elk der 60 laatste jaren stipte men gemiddeld 10 duizend bekeeringen aan. Tot in 1818 waren er geene katholie ken in Australië. Nu zijn er 1,600,000 katholieken met 3 aartsbisschoppen, 1400 priesters, 5500 kloosterlingen en 35 kollegiën. In 1808 waren er in de Vereonigdo i'en maar 40,000 katholieken met 50. priesters cn een Bisschop. Nu zijn er 22,587,079 katholieken, met 16,500priesters, 3 kardinalen, 13 aarts bisschoppen en 88 bisschoppen en 13,201 kerk'ii. Verleden jaar werden er 366 nieuwe kerken ingericht. Onder de bekeeringen lelde men e 11 proleslanlschen bisschop, 327 dominês. 3 rabijnon 12 prolestantsche klooster zusters. Dat zijn cijfers, en zij loonen aan dat de katholieke kerk grooten vooruitgang deed. Voorzeker zijn er landen en sl reeken waar katholieken het geloof verliezen, doch deze die geheel 011 al afbreken met het Geloof hunner vaderen zijn veel min der talrijk dan de geuzenpers het zou willen doen golooven. Elkeen kan dat vaststellen. door PETRUS COSYN. Landbouw te Kitungulu. 15 Februari: Er waait een flksche wind dezen morgend, gewenschl weder voor mulders, doch niet voor mij daar hij met regen gemengd is en het bedenkelijk koud is. 't Is zelf zoo koud dat de zwar ten, half gekleed als ze zijn, liet op hun werk niet kunnen uithouden en ik hen verlof geef zich in hun -jumba» te gaan warmen Om 10 ure gaat de wind liggen, j de zon lonkt eens van tusschen de regen- I wolken als stond ze in beraad wat ze doen zou, schijnen of weer verdwijnen. Goddank, ze neemt het langs den hesten kant en laat. zich in volle pracht aan 't aardrijk zien. Allo nu met spoed aan 't werk om den verloren tijd in te win nen. De bantus kappen ei" goed op los. Zich verwarmen met werken dat is hun onbekend, zij welen het heter, zij laten zich verwarmen door de zou, 'l is niet half zoo lastig dal. Geen nieuws wederom, ik zou waarlijk mijn velo mode nemen om naar Luanza of Lukonzolwa om nieuws le rijden, 't Is vervelend. Rond 4 ure komt er eenen haas dooi den post geloopen met de ooren in den nek gelegd. Voor ik schietens gereed hen is hij reeds buiten schol en vaagt zijn hie len aan mij. 't Was hier 't zelfde spel als in België, als er eens eenen liaas over het dorp geloopen komt. La wijd met de macht, al do zwarten schreeuwden en liepen om le meest. Baas langoor-stoorde er zich niet aan en liep ferm zijnen weg voort. Zou er nie' eens een olifant in den post willen komen? Dien zou er zoo goed koop hiet van af geraken. Op een olifant schielen is geen kunsl, dit is zoo lijk op eene schuurdeur schieten, maar hem neervellen is een ander paar mauwen, want kerel is zoo gauw niet dood als eenen haas of eene patrijs en wordt daar bij eens gekwetst, recht gevaarlijk. Toch wonschte ik wel eens in dc gelegenheid Te zijn ln«m met mijn mausergeweer goe den dag te zeggen. Een olifant moet ge welen is van groole waarde, 1000 a 1200 fr. en daarvoor riskeert men al icts.'k Ga er echter gerust op slapen. 16 Februari De zon zet van.af 6 ure een kermisgezicht. Vogels die s morgens vroeg zingen worden 's avonds van de kat gepakt zegt liet spreekwoord, 'k Hope dat de zon zal wijzer zijn en heel den dag ingoed humeur zal blijven.Vandaag moet ik op de register van tien burgerstand vau Kitungulu 2gebooi'(eo boeken. 1) Kawa- pourwitch heeft een fikschon Hinken zoon ter wereld gebracht. Kawapour- witch is onze koe ziet ge die hieruit Lu konzolwa was overgebracht. Moederen zoon zijn welvarend. 2 De schaapkudde is vermeerdert mei en een jongen ram of bok. De jongen slier heeft den naam ont vangen van Kitungulu, naar den port waar hij ter wereld kwam. Mogen beiden goed gedijen met Kitungulu's heerlijk klimaat. De zon heeft den ganschen dag haar beste gelaal getoond niet eens ge regend. 17 Februari 't Zelfde werk en 't zelfde weer, anders niets bijzonders te melden. 18 F- bruari: Nogmaals Zondag, de dag des Heeren en in België de dag van ver zei cn vermaak Ik hierom mij to ver zetten neem mijn geweer en ga van af 7 ure jagen. Jagen is plesant maar 't is uok vermoeiend en bijzonderlijk wanneer lijk nu, de dauw nog in liet. gras hangt en op het kreupelhout in t. woud. Doch men is hier gauw droog. Mijne jacht was vandaag niet al te gelukkig, ik schoot slechts Uvee duiven en een jonge pintade 'parelhoen', 't Was 2 ure toen ik met honger in mijnen buik als een wolf tehuis kwam. Doch mijnen boy kent het middel daarvoor, 's Namiddags rust ik mij goed uit en lees op mijn gemak De Dender- bode en llel Nieuws van den Dag. Daar des Zondags al mijne zwarten hun nen dag in familie gaan overbrengen, is het hier zoo stil als ge maar wilt. Slechts de apen ginds beneden in de boomkruinen aan de rivier galmen hun wanluidend en versleten repertorium uit. Rond den avond zal ik eens tot daar gaan en mijn geweer de bas doen spelen in hun con certo. Nu spelen ze niels dan. lluit en piston. Ik vrees echter dat ze dit bas-spe len niet op hun program zullen brengen. Reeds dikwijls trachtte ik een jong levend aapje, zvio de grootte van eene grootc rat, te bemachtigen en mijne zwarten ook zijn reeds dikwijls op zoek geweest, docli tot hiertoe ben ik er nog niet in ge lukt mij een aan te schaffen. Daar ik te vermoeid ben vandaag zal ik morgen mijn zieke gaan bezoeken. 19 Februari De dag stelt zich goed in vandaag met een glimlach van madam de zon. Heden plant men wederom manioc, die mijne mannen gisteren medegebracht hebben van Lukonzolwa. Zij zulien nog dikwijls de reis naar Luwa moeten doen voor zij al den noodigen voorraad hier hebben gebracht, want voor zoo'11 groot terrein behoelt er'non grooten hoop ma- mocslekkeii.Na den middag neem ily mijn slok en ga eens zien naar mijnen zieke. Wanneer ik hij hem kom vind ik den man bezig met meindi te planten, fmaïsh Mij is volmaakt genezen en roept mij vriendelijk en blij toe moia bwana. Ik hen gelukkig hem hersteld te vinden en beloof hem in den namiddag mijnen boy te zenden met een stuk vleesch. Wordt voorlgezet. fried vollen teugel aan zijn verdriet en snelde hij naar Maria's verblijf en haar wakend verrassende Verloren We zijn verloren! riep hij. Het arme meisje had geen verderen ui! leg van 1100de; op des jongelings gelaat had zij, gelijk in een open boek, opeens do gansclie uitgestrektheid der ramp gelezen. De handen in biddende houding tot hem opgeheven, liep /.ij liern te genioct. Beschuldig niemand weende zij. - We zijn onplichtig aan hetgene ge schiedt. li Wie bricsclite de opperste wie toch had ooit gedacht,dat in Hoël zulko lage ziel huisde, dat hy zóo meinecdig zou kun nen zijn bobben Hoe scheurt de' hol i.ii-t open om zulke monsters in haren afgrond le versmachten Gecne uitkomst moer voor ons. geene redding meer voor on/e geloofsbroeders In stomme treurnis knielde hy aan Ma ria's zijde. - Barmhartige God, stamelde hij «laat ons te zamen op deze plaats sterven. Maria sprong bij deze uitroeping sidde rend op, daar een vreemd vuur hare blau we oogappels glinsteren deed. Neen, neen. Wilfried, kreet zy leven moet ge, leven voor uw volk ik wil het Reken op mij O, ik begrijp uw medelijdendeii oogopslag Ge waant mij zwak en machteloos, omdat ik vrouw ben zinneloos,omdat liet kind tegen zijnen vader opstaat... Bezorg mij wapenen en gc zult zien. Ik verstoot een langzamen kwi.jndood voor den dood op liet slagveld, den dood des roems De kruisridder beefde van ontroering en eerbiedige bewondering zooals de geliefde daar vóór hem stond, geleek zy volmaakt op den engel van het vizioen, hem binst den nacht vei schenen. Moed, vriend, bob moed sprak zij nog. Op Gods genade zegde de hoofd man vastberaden. Blijf hier en wacht af wat cr gebeuren gaat. - Lijk een wind vlood hij de zaal uit. Nu zag hij dat het voor goed begon te dagen. Zonder lang dralen bracht hij al zijne mannen op den muur bijeen, waar voor liet Turksclie hair kampeerde. Wie schetst hunne verbazing hij het zien van dc-n machtigen kiijgsdrom Wie maalt hunne woede bij hot herkennen van den gchaten Hoël, aan liet hoofd dier leger bende Hun bleef nochu ns den tijd niet lange overwegingen le m iken. Goede raad was duur. Voet \oor voet naderden do muzelmannen, traag maar zoker en met eene bewonderenswaardige kalmte en onge hoorde stoutheid,vielen zij onverwachts het slot aan.Ontzettende vrees beving de chris tenen zij drongen dicht ineen en ontwaar den 111 elkanders blikken dezelfde gewaar wording, hetzelfde voorgevoel. Meer om meer naderde de Mahomedaan; stouter om stouter werd hy, naar gelang ALGEMEEN STEMRECHT. ALGEMEENE WERKSTAKING. Dagelijks wordt er veel geschreven over deze twee zaken, Algemeen stem- eohl Algemeene werkstaking Na de formidabele klopping van 2 Juni, zou men hebben gezegd dat alle liberalen partijgangers waren van algemeen stem recht en dat alle middelen hun goed wa ren, zelfde algemeene werkstaking om het te veroveren. Heden dal (ie gemoederen tot bedaren zijn gebracht, is daar reeds eene groote verandering in bestaligd. Zoo b. v. de liberale Journal de Mons alhoewel dat ze eene inschrijving heeft geopend ten voordeelo der Algemeene werkstaking, schrijft Indien liet katholiek Gouvernement •1 de werkliedenpensioenen verwezent- 1 lijkte op den voet van eenen frank r> daags met de medewerking van den werkman, den patroon enden Staat, zouden al de partijen het eens zijn om zicli daarbij aan te sluiten. hy de verslagenheid, do werkeloosheid in des veroveraars rangen zag. De bestorming was verwoodend Op een omzien waren do muren beklommen. Do gedachte van overgaaf begon bij de kruisvaarders op te wellen. Bereids zag men een door ellende en lijden uilgemergelden krijger, aan den voet van een paal, eene koord in de hand, vaardig om den, aan zijne voeten liggen- den, witten doek in de hoogte te hyschen... Wilfried kwam te gepaster ure. Het voor nemen zijner soldaten radende, ontstak hij zoo hevig in toorn, dat al wie nog óen enkel zier lust gevoelde 0111 den strijd op te ge ven. blozende van schaamte de oogen neersloeg. De dappere verwint of sterft met eer r riep dc krijgshaftige edelman. «Wie den dood vreest,kcere terug in den burcht, de anderen volgen my. Niemand aarzelde een pink. Overwin nen of sterven galmde liet en allen deden den overste in.De bogen gespannen, de bijlen gegrepen, sprongen zij den vijand die hier en daar al het hoofd hoven'den muur vertoonde met geweld toe. De ridder was begaafd met n uzensterkte elke slag. die hij gaf, trof zyn doel, deed een roekeloozen opdringer den muur lossen en achterover in de gracht tuimelen. Zijne gezellen, door woord en daad aangevuurd, gaven blijken van uifmuntende krijgs kunde. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1912 | | pagina 1