zaligIiTeïwjaar Donderdag 2 Januari 1913. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4555. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De openbare gezondheid in steden en dorpen. De Orgeldraaister. Knoop dat aaneen. Een en ander. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden (r. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- iantien door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, n' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQt'B SUL'M. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich tewenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 3i December 1912. Al weer een jaar ten einde. Och Wat is 'ne mensch toch spoedig oud. En het blad ook. Het is reeds dezes-en-zestigste maal, dat wij onze lezers een zalig nieuwjaar wenschen. En die wensch die bleef toch altoos even jong, dat is even vurig,even oprecht uit der herte. Wanneer wij terug blikken in het af- geloopen jaar, dan zijn het al geen bloe men waarop de oogen van ons geheugen rusten veel doornen waren er ook op dien afgeloopen weg, waarbij niet de minste scherpe, van ontmoete ondank baarheden. Oh er zijn niet alleen doornen in het wereldlijk leven, er zijn er ook in den strijd, er zijn er ook in de politiek, en wel veel meer doornen dan bloemen. Welnu u, beste lezers, wenschen wij voor het jaredat komt,bloemen bij vrach ten en zoo weinig doornen mogelijk daar- tusschen. Gij, ouders,wij wenschen u brave,goe de, gehoorzame en vooral deugzaine kin deren u, kinderen, wenschen wij door zichtige ouders, die u teer beminnen ja, maar,naar dé leer van de Heilige Schrift, u de roede niet sparen, wanneer de tijd er toe dwingt. Gij zult ze nooit later daar minder om liefhebben. Wel integendeel, En gij, jonge lezers en gij ook lezeres sen, die al tot zekeren ouderdom zijt ge komen en, ook al eens gelijk men zegl, over de schouders heen kijkt, wy wen schen u dat gij den staat kieze tot den- welke de Heer u heeft geroepen. Is 't dien van het huwelijk moge zich dan voor u de gelegenheid voordoen, dat hot niet te lang uitgesteld worde.Op St- Anna's-schappraaitje zitten, kan wel heel aardig zijn, het is er ook niet altijd even plezierig. U, jonge mannen, wenschen wij eene vrouw die gy bemint uit heel uw hart, en die u wederbemint. Twee ineengesmolten harten, gaan met trots en met vreugde de toekomst in, gereed om alle leed door de liefde te trotseeren. O neen jonge meisjes, eenen man die u neemt om uw geld dien wenschen wij u niet. Zulk eene zoekt 11 niet, hij zoekt alleen de gemakzucht en de eerzucht door uw goud. Zoo'n huwelijk strekt hem slechts tot schande, en wordt geen geluk noch voor hem noch voor u beiden, voor hier en hiernamaals ook. Bravo, goedo ouderlingen, gij die van het leven lieL zoet en zuur hebt geproefd, gij die veel hebt gezien, veel ondervon den, weinig genoten, veel geleden, u wenschen wij een stillen ouden dag. Uw oog blikt hooger op, onze wensch is, dat hij dit rustig doet U, werklieden, wenschen wij altoos werk, goed betaald werk en daarbij een goeden en zachtzinnigen meester. E11 u. kapitaabezitters, wenschen wij die naastenliefde, die u het goud, doet beminnen niet om het goud, maar 0111 er kunnen goed mee te doen en geen boter goed kunt gij er mee <ioen dan er werk mee te geven. Dien christelijken geest van liet kapi taal, wenschen wij u, niet alleen tol heil der maatschappij, maar ook voor uw eigen geluk Het geld dat niet rok, roost, en God heeft het 11 niet geleend om te laten roes ten. Aan onze landbouwers wenschen wij goede flinke wegen. De wegen zijn de aderen van den landbouw,en tusschen deze zijn de staatswegen de slagaderen. Moge liet ministerie geholpen worden in zijn zucht naar verbetering dier staatswegen, door een bestuur van Bruggen en Wegen dat het krachtig ter zijde sta. Aan onze wetgevers wenschen wij veel voorzichtigheid en tevens een krachligen geest-van te durven. Er is nog zooveel te doen voor 't goede, voor de moedertaal. Dat zijn onze wenschen, voor u lezers, voor de goede zaak en voor liet land. Moge God ze verhooren. Minister Berryer heeft ter Kamer een wetsontwerp neergelegd volgens hetwelk radikalo en gelukkige hervormingen in den gezondheidsdienst zullen tot stand komen. Daardoor zullen ten allen tijden de aangiften verplichtend gemaakt worden van elk bewezen of verdacht geval, niet alleen van cholera, pest en pokken, maar ook van lyphuskoorts, brandige keelontsteking, scharlakenkoorts «-n aan stekelijk hersenvlies- en ruggemorgont- steking. Dergelijke gevallen zijn een gevaar voor de openbare gezondheid zij moeten dus ook gekend zijn door degenen die de openbare gezondheid hoeven te vrij waren. Datzelfde wet voorstel schrijft ook een aantal maatregels voor aangaande de koepokinenting, de bescherming der kin deren. de voorbehoeding tegen do tering, de vaststelling tier geboorten en over- lydens, de bescherming der minerale wateren, de ambtshalve uitvoering van de gezondmakingswerken en de bescher ming der waterlóopen. Elke gemeente is er toe gehouden kos teloos in te richten 1'Een koepokioentingsdienst aan huis of ingericht hij middel van openbare zit tingen, welke te.i minste één maal per jaar werkzaam zijn, wanneer de pokken heerschen. 28 Een geneeskundige schooltoezicht- dienst, bestaande uit een onderzoek der leerlingen hij hunne intrede in de school en uit ten minste' een bezoek per maand. Elke gemeente van meer dan 5000 inwoners is verplicht een openbare ont- smettingsdienst in te richten en een comiteit in te stellen van openbare ge zondheid, belast met het oog te houden op al wat den gezondheidsdienst der plaats kan verbeteren. I)e gemeenten van meer dan 10,000 inwoners, moeten een gezondheidsbureel bezitten, belast, onder het gezag van den burgemeester met het toepassen der wet ten en reglementen, betreffende de open bare gezondheid. Een groot pri'hcièp schijnt tot grond vest tc dienen aa-L het wetsvoorstel, dat, om een gezond verstand te hebben, liet volstrekt noodzakelijk is een gezond lichaam te behouden. Hij bestuurt er een kollegie van meer dan 800 leerlingen. Deze twee feiten doen eens te meer de dweepzucht van het fransche gouverne ment uitschijnen. Op eigen bodem verbiedt het alle gods dienstig onderwijs, liet vervolgt en ver bant de kloosterlingen die het geven, terwijl de Akademie, samengesteld uit de vernuftste geesten, ongeloovigen als katholieken, hoog de onschatbare ver diensten van die nederige broederkens, die zich aan dc opvoeding der jeugd toewijden, op hemelt. 25" Vervolg. Gy hebt gelijk, Magloire, bemerkte Simon, de oude met den witten baard, op. Wij mogen dit ongelukkige kind zeker niet vergeten. Wat zal er van het arme kindje ge worden vroeg een stem. Toen zij hoorde spreken van de openbare liefdadigheid, sprong do portierster van de fabriek van Richard Vernière plotselings op en nam het woord. O. neen, neen,.dat niet zeide zij, Germaine's dochter tegen haar borst klem mende. Maar..., wilde de vrouw, die zooeven gesproken had, antwoorden. Spreek nooit van kinderen aan ge stichten toe te vertrouwen, zoolang er middelen bestaan hen anders te helpen, riep Veronica. Het is niet, dat ik tegen de weeshuizen ben... Integendeel, zy zijn er noodigmaar enkel voor deze, die geheel en ganscli van iedereen verlaten zyn. Zy hebben het toch niet slecht, sprak de vrouw. Neen, zei Veronica. De kinderen krij gen er den kost, maar gèen genegenheid en liefde... Het is een officiëele aalmoes, anders niet... Ze hebben er eten en drinken, maar ken nen er niet de minste vreugde, die noch tans kindsheid eigen is... Zy zyn in een soort van kazerne of gevangenis opgesloten met vaste regels misschien heersclit de rechtvaardigheid, de strenge rechtvaardig heid er wel, maar de familiegeest dringt er niet binnen. Haar hand naar Martha uitstekende, ging Veronica voort Zeg my, moeders, zouden de wees huizen dat kind kunnen opvoeden gelijk een vrouw het doen zou over haar waken gelijk een moeder, die haar bemninen zou als ware zij haar eigen dochter, haar eigen vleesch en bloed De grootste stilte heerschte nu in het vertrek, terwijl dc spreekster voortging O, ja, ik had er ook één, doch ik heb ze verloren,.. Welnu, ik wil do lieve, kleine Martha groot brengen... ik zal haar verzorgen... ik zal haar teedor beminnen, juist alsof ik myn eigen kind teruggevon den had... Zy voegde er nog in stilt by Geve God, dat ik nog beter over haar waak dan over mijn eigen dochter. Dc klanten van juffrouw Aubin wisten niet of zij, hetgeen zij hoorden, moesten goed of afkeuren, en of de arme portierster der fabriek Vernière wel voorzichtig han delde met do plaats der openbare weldadig heid in te nemen. Veronica bemerkte hun blikken maar begreep,ze verkeerd. Zoudt ge misshien meenen, dat iemand mij kan belotton dit kind aan to nemen vroeg zy. Dc fransche akademie komt aan eenen broeder der kristene scholen eene beloo ning toe te kennen van 6,000 frank, om de uitstekende diensten, die hij, naar de getuigenis van den franschen konsul te Jerusalem, aan zijn vaderland heeft be wezen. Het geldt hier zekeren broeder Eva- grius, die, 11a twaalf jaar de kinderen op zijnen geboortegrond te hebben onder wezen, in 1862 naar Egypte vertrok en in 1873 naar Jerusalem, waar hy meer dan 40,000 kinderen in zijne klassen heeft zien doorgaan. Het officieel verslag luidt dat het hem te danken is, dat de franschen gin der nog den voorrang genieten, niet tegenstaande de moeilijke omstandig heden en de jalocrsche bekamping van andere mogendheden. I)c Akademie heeft ook eene belooning van 2,000 frank toegekend aan den pries ter Marionist, Hemrick, voor het werk dat hij in Jajan heeft gesticht. Niemand antwoordde haar, en zich tot den zoon van Gabrielle Savanne wendende, hernam zij Zegt gij het my eens, mynheer Henri; gij, die veel gestudeerd hebt, zult dat wel weten. Beste Veronica, antwoordde de jon geling, gij moet den politie-commissaris van Saint-Ouen gaan spreken en hem uw voor nemen bekendmaken. Deze zal u zeggen, wat ge te doen hebt om het uit te voeren. Ik twijfel niet of hy zal het goedkeuren indien ge bewijzen kunt, dat gij by machte zijt in al de behoeften van het kind te voorzien. Daar ik goed mijn brood heb, kan ik liet kind gemakkelyk voeden, klceden en laten leeren. Gy zyt een goede, brave vrouw, Veronica, en hebt ge een handje hulp noo- dig om Martha op te voeden, dan is juf frouw Aubin er nog altyd. En vergeet niet dat Magloire er ook nog is, voegde de orgeldraaier er by De zenuwaanval van Martha was op dit oogenblik over, en het kind kwam tot zich zelf. Als om zich rekenschap tc geven, waar zij zich bevond, sloeg het kind verwonderde blikken romdom zich nu kwam de herin nering van hot gebeurde in haar geest terug, en zij dacht aan haar moeder. Moeder moeder gilde zij met een doordringende stem. Overal hetzelfde. Wanneer er een plaatsken in staatsdienst is te bege ven, regent het kandidaten. Men zou kunnen denken hebben, dat daaraan uilzondering zou gemaakt wor den wanneer het geld eenen troon te beklimmen. Maar, neen nog is het niet volstrekt vastgesteld of Albanië een onafhankelijk landje zal worden, of de kandidaten die er de Koningskroon willen torsen, rijzen met tientallen uit deu grond. Een Italiaansch blad heeft er reeds 27 geteld Benevens de kroonpretendenten, gezegd di prima eartello, doen nu ook de adelijke geslachten van Albanië rechten gelden en negen personen van dien aard stellen zich op rang om den troon te beklimmen. ONS HEEREN BESNIJDENIS. (WIEGELIED) Kindje lief, ik ben zoo arm, heb geen wiegske dan mijn arm, heb geen heul voor uwen nood dan mijn boezem en mijn schoot... Slaap nu, slaap nu, slaap nu maar. Slaap 1111 maar. Ach dat ge onder droef geschrei 't merk ontvingt der slavernij, ach dat ik uw jeugdig bloed al te vroeg zien vloeien moet Slaap nu, slaap nu, slaap nu maar. Slaap nu maar. Moog' uw lijden, moog uw' pijn de arme zondaars batig zijn Moog' uw bloed en uw getraan al verzoenend opwaarts gaan Slaap nu, slaap nu, slaap nu maar. Slaap nu maar. Nog zoo dom niet. Een schilder werd door iemand, dien hij voor zeer eenvoudig aanzag, aangenomen om van By het hooren van dien pijnlijken kreet, sidderde Veronica, en nam Martha in haar armen. O, roep uw moeder niet, myn onge lukkig kind, zeide zij... Gij weet, dat zy u niet meer kan antwoorden. Ik weet wel, dat moeder dood ia, sta melde het kind snikkend. Met een on weerstaan baren aandrang, die geheel haar hart vervulde met diepe ontroering, vroeg Veronica eensklaps wil ik uw moeder worden XV. Had het kind wel goed gehoord Had de vrouw, die haar in de armen hield, niet gevraagd wil ik u moeder worden O. ja, want de kleine Marl ha hief by die woorden haar groote blauwe oogen, waarin tranen blonken, op naar de portierster der fabriek. Het was de eerste maal, dat zij Veronica zag. Het kind gevoelde een geheimzinnige schok in geheel haar lichaam cn hare ziel. Gy mijn moeder worden stameldezy. Lief kind, ja, ik wil uw moeder wor den. Gij kunt alleen niet blijven, en als gy wilt kunt gy met my mede komen... Met myn ganscli hart zal ik u lief hebben... Ik zal u opvoeden... Gy zult by my opgroeieu en ik zal over u waken, gelyk een zorgvul dige moeder doet. Maar ik ken u niet... stamelde liet meisje. zijn huis eene schilderij te maken, en de man verlangde dat hij zelf, op een stoel gezeten voor de deur, geportretteerd zou worden. De artist schilderde het huis, maar, geen groote baas zijnde in figuren, liet hij den man op z'n stoel er af. De onnoozele vond het stuk mooi, maar zijne afbeelding missende, vroeg hij waar die was. O gij zijt juist even naar binnen gegaan, om uw pijp te ontsteken, zei de fijne schilder. Ah, juist, antwoordde de andere met een knikje, heel goed. Zoodra ik terugkom, zal ik u betalen, hoor Geboorten en overlijdens. Volgens de Tablettes monsuelles der maatschappij van Openbare Geneeskunde, zijn gedurende de maand October, in evenredigheid met bevolking, het meeste getal geboorten bestatigt te Rouselaere (85 voor 25,488 inwoners, 8,333 per duizend). Daarenboven heeft men het minst geboorten bestatigd te Verviers (54 voor 46,485 inwoners), en te Arlon (14 voor 12.045 inwoners), hetgeen 1.16 per duizend maakt in elk dezer steden. Voor wat de overlydens betreft, staat Oostende aan het hoofd. Men heeft er S3 overlijdens bestatigd voor 42,638 in woners, hetgeen 1,94 per duizend uit maakt. Daarentegen is het te Berchem dat men het minste sterft, aangezien er maar 17 personen gestorven zijn op eene bevolking van 30,996 inwoners, 't zij eene evenredigheid van 0,54 per duizend. Gedurende de maand October dezer vijf laatste jaren, zijn er het meeste inwo ners gestorven te Yper (1,18 per duizend) en het minste te Ougrée (0,76 per dui zend). Een nieuw reglement voor de officiers. De Minister van Oorlog, M. de Broqueville. zal een nieuw regie ment voor de officiers afkondigen. Hij zal er klaar en duidelijk de rechten en plichten der officiers doen in kennen, en in 't bijzonder handelen over de vrij heid van schrijven en voordrachten te geven, welke hun onlangs verleend is. Het nieuw reglement verbiedt ook aan de officiers deel te maken van politieke kringen, alsook van geheime genoot schappen, aangezien zulks tegenstrijdig is met den eed, dien zij afleggen wanneer zij in dienst van het land treden. De tombola van Charleroi. De trekking zal plaats hebben op 30 Juni 1913 zoo werd nu eindelijk beslist. O, kiwi, gy zult my leeren kennen en beminnen, antwoordde Veronica. En zal ik ook aan moeder mogen denkon, hoewel ik ze niet meer zal zien Ik zelf zal u van haar spreken cn u beletten haar te vergeten.. Ik zal haar nooit vergeten... nooit En het kind begon opnieuw bittere tra nen te storten. Veronica herman Dikwyls zullen wij baar graf gaan bezoeken, er beiden bidden en er een krans en bloemen op neerleggen... Welnu, wil ik in de plaats van uw moeder komen De kleine Martha gevoelde zich onweer staanbaar aangetroken tot de brave vrouw, die haar aansprak, en antwoordde tusschen haar tranen en snikkend in O, ja, ja... Ik wil wel... Maar zultgy my liefhebben gelijk zy Hier overviel het arme kind een nieuw toeval, en zy bleef bewusteloos in de armen van Veronica liggen. Dit hartroerend schouwspel had allen diep getroffen en aller oogen werden vochtig. Dit alles is niet genoeg, zeide juffrouw Aubin. Wij moeten naar 't stadhuis het overlijden gaan aangeven en voor de be grafenis zorgen. Het zou een man moeten zijn, die dat alles doet. Dat kan Magloire doen, riepen twee of drie stemmen. Ik wil er my mede belasten, ant woordde de cénarm, en ik beloof u, dat ik alles zal doen en n iets vergeten .(W. voor tg.)

De Denderbode | 1913 | | pagina 1