GRONDWETHERZIENING. De Reis naar Lourdes OPROEP. Zondag 2 Februari 1913. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4564. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Land- en Tuinbouw. lURk S G U E S I A A T S A A SLAG. Enkele cijfers. Uil mijn Conqoleesch dagboek Een reisje in ue omstreken van Lukonzolwa. DE DENDER BODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GÖOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'E 81'1'M. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor deadvertentiën uit vreemde landen zich tewenden ten bureele van dit blad. Aalst, den i Februari 1913 Vrijdag der verledene week sprak onze achtbare Volksvertegenwoordiger, M. Woeste, te gelegenheid der bespreking van 't voorstel van herziening der Grond wet, eene merkweerdige redevoering uit die de socialisten en liberalen in gram schap deed opbonzon. 't Spijt ons dat de plaats waarover wij beschikken ons niet toelaat die gansche redevoering meè te declen en ons moeien bepalen er de bij zonderste bewijsvoeringen uit te knippen. Ja, 't is waarlijk spijtig, want die rede voering heeft niet alleen de bewondering zijner vrienden verwekt maar ook die zijner tegenstrevers, alhoewel verbolgen, afgedwongen. Met krachtdadigheid hoeft hij den duim gedrukt op de wonde die de rooden zoo schroomelyk lijden doet. Vóór 2 Juni, zegde hij, schreven de socialisten het zuiver algemeen stemrecht op hun programma, en ze hadden liet beloofd, het moest er door, zegepralen of niet. En nu zouden de socialisten willen, «lat het Ministerie hunne belofte, in hunne plaats, zou verwezenlijken. Dat kan toch niet zijn Die waarheid deed de socialisten in woede ontsteken ze maakten rumoer maar zij hadden het beet. Doch M. Woeste liet er opvolgen dat liet Zuivt-r Algemeen Stemrecht voor 't grootste getal der socialisten niet an ders beteekenl dan minder werken en meer winnen. Die waarheid deed de woede der socia listen nog meer ontsteken 't is immers de onbetwistbare waarheid dat 't grootste getal aanhangers van 't socialismus dit aanschouwen als de gevolgen van liet Algemeen Stemrecht. En de waarheid alleen kwetst. Indien de roodjes wisten, bemerkte M. Woeste, indien ze wel begrepen, dat het invoeren van het Zuiver Algemeen Stemrecht enkel voor gevolg kan heb ben eenigen hunner kopstukken, langs hunne schouders naar hooger te laten klauteren en dat ze zullen moeten blijven werken gelijk te voren, tegen een loon dat kleiner of grooter zal zijn volgens den toestand van nijverheid en handel, dan zouden zij zich om de herzi hing bekommeren lijk om de oude manen. Velen denken dat, met het Algemeen Stemrecht, het alle dagen Zondag en Kermis in de week zal zijn. Hoe dwaas toch Men zie naar Frank rijk en andere landen waar 't Zuiver Algemeen Stemrecht beslaat. De liberalen ook kregen hun deel van M. Woeste. De liberalen,zegde onze geachte Volks vertegenwoordiger, hebben zich aange sloten bij 't Zuiver Algemeen Stemrecht, DOOR POLYDOOR DE PAEPE maar'twas zonder gevaar; ze wisten immers dat de Rechterzijde het niet zal bijtreden en dat liet bijgevolg toch niet zou gestemd worden. Die bewering deed de socialisten an dermaal uit hun vel springen en eenige liberalen teekenden ook protest aan maar de meesten bleven zoo stom als karpers. M Woeste had weer eens den nagel op den kop geslagen en bij sloeg hem weer op den kop als hij erbij voegde - Talrijke liberalen van buiten de Kamer hebben hun spijt betoond dat de liberale partij zich bij het Zuiver Algemeen Stem recht nad aangesloten en er zijn er ook binnen deze Kamer die er in 't. geheim spijl over hebben. Dit is nog eene onbetwistbare waarheid. De heer Woeste vroeg aan de socia listen of zij voorstaanders waren van de afschaffing van 't Senaat. M. Vandervelde antwoordde dat zij. de socialisten, aan T Congres van herziening die afschaffing zouden voorstellen. Wat de katholieke democratie betreft, zegde onze eerzame vertegenwoordiger, zij bestaat in de geleidelijke verbetering der arbeidersstanden onder verstandelijk, godsdienstig en stoffelijk opzicht. Ziedaar wat de menschcn noodig heb ben wie weel er niet dat niemand in eenen tooverslag rijk kan worden of tol welstand komen, dal liet door aanhou dend werken en zorgen is dat men hoo ger klimt op de maatschappelijke ladder. 14-daagsche werkzaamheden Groenlenluin. Het tijdstip is ge komen om nog eens goed zijnen vooi raad zaad van groenten en bloemen na te zien, en liet ontbrekende zonder uitstel in een betrouwbaar huis te bestellen Vooraleer zijne bestelling te. doen, raadplege men vooraf de catalogen om te zien of er geen nieuwigheden zijn, die bevallen of waar over gij in een of ander vakblad reeds den lof hebt hooien maken. Op goeden droogen grond, kan men reeds voor goed met de grondbewerking beginnen, wat later de groote werkzaam heden inkort en bespoedigt, zoo mag men reeds delven en den grond in gereedheid brengen voor erwten, platteboonen en spinazie, voor liet planten van ajuin van Mulhouse, look en andoorn. Men verplant ook zuring, rhubarber, kapucijnen en sommige specerij kruiden als orego, ci- troonkruid, enz. Van vloeimost kan er op dit tijdstip van liet jaar nog niet veel spraak zijn, maar stalmest en scheikundige meststof fen kunnen met voordeel en heel doel matig aangewend worden. Dc stalmest mag ingewerkt worden,alsook de potasch en fosl'aatmesien. Het ammouiaksul- faat met een gehalte van ruim 20 0 0 dient als stikstofniest de voorkeur te genieten. In dei- tuin gebruikt men gemiddeld por are 5 kgr. zwavelzure ammoniak, 10 7® Vervolg. VI. Zaterdag 6 Augusli 1910. Eensklaps zag ik mei mijn v« rrekijker, in de veile, nen bergbewoner, die zijne koeien weidde.. Ik zwuaide met mijn wit ten zakdoek en deed treken dat ik hem naderen en spreken wilde... Ik trok op hem af en hij kwam naar mij toe, en weldra waren we bij elkaar. Ik zegde tot den bergbewoner, dat ik vreemdelingen verdoold geraakt was, en Verzocht In m, i«ij op den goeden weg te brengen, ten einde aan de Gave te komen, üwais door den Pie du G«-rs, waai' den weg mij b. kt-nd was. HU dankte my hartelijk om het drinkgeld en de Belgische sigaar, die ik hein gaf. Tien minuten lang heeft die brave jongeling, mij langs kleine wegeltjes over de bergen vergezeld, totdat ik van ver ven groot pachthof zag, dat ascn moest bereiken, om op hei rechte pad te komen. Het is zeer raoeilyk, ja, onm gelyk, in die streken den weg te vinden, als men vrem- deling is, tenzij men over dik en dun trok, wat ook niet uit te voeren is. Ik klopte dus aan het pachthof en een jonge bergbewoner van 16 a 17 jaar, zwart van haar en brum vau wwwu, in* my bin- kgr. superfosfaat en 4 kgr.chloorpotaSCh of boter zwavelzure potasch. (Voor erwten, boonen en andere vlinderbloe mige planten, mag het hooger opgegeven cijier voor bet zwavelvuur ammoniak op den helft of zelfs op een derde gebracht worden). Men legt broeikassen en mestlagen aan volg ns de noodwendigheden zeer war me voor meloenen, terwijl lauwe (dus mju mest te verkiezen zijn voor radijzen, bloomkooiplanten, gele selder, porei en wortelen. De aardbeziën in pot'en komen stilaan in groei. Men zuivert ze immer voort van hunne oude bladeren. FruilLuin. Men gaat desgevallend voort met den snoei en opleiding van perelaars, appelaars, beziestruiken, enz. Zelfs vangt men einde Januari den snoei aan van liet steenfruit als kers, pruim, abrikoos, enz alsook van den wijngaard in open lucht Zijn de druifserren 11a het snoeien nog niet gereinigd, dan stelle men niet meer uit, want dit is noodig lot het verdelgen van insckten en zwamziek- tcn. Het is hoog lijd, zoo bel niet reeds ge daan werd, de boomgaards te bemesten 2000 kgr. ijzerslakken of 1000 kgr. su perfosfaat per hectare en 1000 kgr. kaïniet, met eene toevoeging van 300 lot 400 Kgr. zwavelzuur ammoniak, op einde Februari, zullen eene loonende bemesting d.iarstelleu. Later zuivere men de stam men, vooral de volwassenen, door er de ruwe schors af Ie krabben en ze daarna met eene oplossing van kalkmelk en blauwen aluin te bestrijken. Lusttuin. Van einde Januari kan men reeds beginnen mei den grond der zomerperkeii eens 0111 te werken, met de moederplanten van zekere doorlevende sierplanten of bloemen te onderzoeken. I11 de verwarmde serren staan Clivia, Cyclamen, Cineraria, Primula en vele bolgewassen in vollen bloei. Men zaait Begonia gracilis, Cyclamen, Centaurca, dubbele Petunias, stokrozen, enz. William. Ik wou een donderende slem hebben en geboord «orden tot in de verst afge legen stroken van de wereld Jongelin gen, bloem der monschlieid, hoop van het vaderland en der samenleving, sterke en geestdriftige jeugd, ge zoekt een ideaal Ik bied u het edelsteen volmaakste. De ongodsdienstige tijdgeest, dat ver vloekte monster, ziel- en vreugdemoor- der van eersten rang, beeft den onder gang gezworen van ons volk. Ouder allerlei vormen dringt bij de woningen binnen, en verdrylt God en godsdienst van den huiselijken haard. Een groot deel der hoogere klas is behebl met vree- selijke dwaalbegrippen, kinderbeperking en nog schandelijker. De hertsader der natie, het vlijtig zwoegende werkvolk, dal de Vlaamsche zeden en gebruiken nog nen. B--t huisgezin bestond uit vader en moeder, dry zonen en eene dochter, allen echte Spaansche types. Die menschen gaven mij al de no"dige inlichtingen en de jongste zoon vergezelde mij tot op een punt, van waar ik mij niet meer vergissen kon. (In dit pachthof spraken wij over Frankrijk, België en de Religie. Ik had bemerkt dat er een kruis Inng, en dat er op de schouw een Taeve-Vrouw beeld stond, bowys dat die lieden Christen waren). Na eon kwaart uurs door boschjes en wegeltjes gegaan te hebben, kwam ik toch eindelijk aan de Gave on zoo stillek- ns aan in de stad. Vandaar bere;kte ik mijn hotel, waar om 3 uur 's achternoeus myn middagmaal opgediend werd Ik had honger gelijk ren wolf... Nu eenige algemeene beschouwingen In de bergen ontwaart men soms sehoone plekken graan, maïs, groenten, weiden, villa's zelf, die hier en daar op eene hoogte gebouwd zijn. De lieden der streek zi.,n bruin van opzicht en gelijken veel aan de Spanjaards, van wien zy overgens den tongval hebben het is onmogelijk, hen te verstaan, in hunne landspraak. Lourdes is gebouwd in eene vallei dor Pyreneën. De twi-e oevers der Gave zyn er door eene sehoone brug 'verbonden, daar waar de rivier waterval maakt. Op die hel ling is d" stroom zoo sterk, dat liet schuim, twee meters boog, legen de rotsblokken kluisttiet is prachtig om te zien, en meer maals ben ik hier teruggekeerd om bet in eer houdt, wordt met vergiftiging be dreigd. Het socialisme met zijn verder felijk leerstelsel, gesteund op verleidende beloften, klopt aan de deur der werkers liet predikt opstand tegen alle overheid, en stelt vrije liefde als levensideaal voor. Het maatschappelijk gebouw scheurt lot in zijne grondvesten. Jongelingen, ten strijde Gaat tol uw lijdend volk, deelt het mede de warmte van uw gloeiend bert, spreekt liet van zijne taalzijne rechten schildert het den Vlaming, onafscheidbaar van het Geloof zijner voorvaderen maakt des Pauzen leuze lot de uwe - Restaurare omnia in Chrtslo - alles herstellen in Christus». Tiieodoor. De eerste genieters der Turksche omwenteling. Liberalen en socialisten hebben er altijd heimelijk vermaak in geschept, met op zet. luit fortuin der kloosters op onge loofbare wijze te vergroolen. Zoodoende welen zij den nijd en de hebzucht eener liehtgeloovige menigte te (nikkelen en aan lo vuren, en zoeken zij cenen weg tot eene algemeeno inpalming der kloostergoederen, op 't papier ten voordeele van den Slaat, maar in de werkelijkheid ten voordeele van hun eigen zak In Frankrijk waar de vrijmetselarij heier en baas speelt, dank aan liet goud van een handvol slijkrijke joden, is die zoo lage als laffe list gelukt kerken en kloosters zijn verbeurd verklaard, paters en zusters verbannen. Om u nu een gedacht te geven over dien zoo gezegden rijkdom der fransche kloosters, schrijven wij uit de officieele stukken eenige cijfers over, die beter dan welke woorden ook, de ongegrondheid, de valschheid der antiklerikale aantijgin gen bewijzen. Voor de verjaging der kloostergemeen- ten, leefden er in Frankrijk 160,000 paters, broeders en zusters Het fortuin dier kloosterlingen, be staande in kloostergebouwen, kerken, gasthuizen, scholen, enz., bedroeg eene gezamentlyke waarde van 300 millioen dat maakt per hoofd 1,875 frank. Op den dag van heden telt Frankrijk 38 millioen inwoners en het franseh for tuin bedraagt 225 milliard 't zij 5,920 fr. per kop. 5,920 tegen 1.875 fr. 'I verschil springt zoo geen beetje in 't oog Doch luister nu 't schoonste komt nog achter aan. Er nestelen in Frankrijk 150,900 joden en die kerels bezitten 35 milliard, «lat is 223,000 frank per persoon. En als ge nu weet, dat het do joden zijn die den strijd tegen de kloosters heb ben op t"UW gezet en betaald, dan vraag ik u, welke benaming striemend genoeg is om de ellendelingen te brandmerken die, ginder gelijk bij ons, de kloosters blijven vervolgen. h-erlijk schouwspel te bewonderen. De straten zyu er smal en bergachtig. Het nieuwe Lourdes is insgelijks in den nieu wen trant opgebouwd groote gasthoven, villa's, fraaie straten, lanen en wandelin gen. Er zijn elektrieke trams, automobiels, enz., die het volk vervoeren en groote reizen afleggen. Bij mijn bezoek waren er, geloof ik, ten minste zeventig duizend pel. grims, Duitschers, Belgen, Hollanders, Ü"S'Cnrykers, Spanjaards en de vermaarde Bretons, met hunne eigenaardige vloeren costuums en de koddige kleedsels vaii hel vrouwvolk. Bij mijn bezoek aan liet groot hospitaal, zag ik er een jongeling uit de volksklas, van Lessen, die reeds twee jaren lam zyndr, na..r Lourdes gebracht was om er zyne genezing van O. L. Vrouw af te smoken. Hij heette Henri Kolain. 's Avonds var den 7 Augus.i, om 8 uur, brak er een sclnikkelyk onweer los de donderslagen volgden elkander onverpoosd op de weerlicht scheurde liet fii mam nt open eh tos de icg- n plaste neer, alsof al de sluizen des h> mets geopend waren. Nooit zag ik zulk schrikverwekkend too- neel Nooit verge-1 ik dit donuergokletter, in de bergen, honderdvoudig herhaald, grommelend en beukend m de oneindige verte Mijn God neen, nooit vergeet ik die stonden De Pie du Gers of berg, die men met uen feniculuire oprijdt, is voorzien van een Stalen kabel, waaraan een grooien wagon vastgemaakt is de wielen van Vuren zijn Talaat Bey. Minister van Binn. Zaken. Mahmoud Chefket Pacha. Groot-Vizier. Hakki Pacha, Minister van Buitenl, Zakei door PETRUS COSYN. Landbouw te Kitungulu. XXXNI1I Ik groet vriendelijk met de hand en zonder den galop van Coesar te vermin deren passeer ik bet dorp. Nu loopt de weg door het donker maag delijk woud, waarin de apen hun gewoon concert houden, o.n soms zijn ze zoo ku- rifttis dat ze op don kant van den weg komen om mij aan te gapen of in de hoo rnen klauteren die den weg bezoomen.Of dit nu, evenals het menschel!'k geslacht, alleen de wijfjes zijn die met de faut der nieuwsgierigheid zijn beiiebt weet ik niet, immers dit goedje draagt noch broek noch rok en zoo een hoofdtooisel ontbreekt, totaal, zoodat ik dit gewichtig vraagstuk van dierkunde niet heb kun nen oplossen tot voldoening mijner lieve lezeressen die zeker wel kurieus zijn. of 't alleen de apenwijfjes, of alleen de apenmannetjes, of alle twee tegelijk zijn die met de Eva's zonde zijn besmet. Als door eene reusachtige poort zie ik het blauwe hemeluitspansel,hct groene woud is ten einde en wederom zijn het manioc- millet en maïsvelden die de helling op klimmen op welks top bet dorp Baten- tania gelegen is. 't Is hetzelfde schouw spel als in 't ander dorp doch vooruit terwijl het nog frisch is naar Ivapenda, eveneens op eene hoogte en midden aan zienlijke planterijcn gelegen. Ivapenda is een schoon dorp. eene vierdubbele ry huizen, de baan naar Luanza loopt ei- dwars door,de huizen zijn rein en grooter dan in het voorgaande dorp. 't Einde, van liet dorp begint de holling naar de groote rivier, de Luiia genaamd. Een groote sleenon dam. door de rivier dient voor brug en laat u toe droogvoets de 25 meters wijde Luila over te steken. Te laag en deze van achter zijn hoog, ten einde het waterpas te geven, om den steilen berg op te rij Jen. Die wagen wordt door oen machtig tnachieu omhoog geliaa'd, door een tunnel, t'»t op het voorplein. Vandaar moet men n<»g een eindje te voet lat gs wegeltjes, wel eene halv- uur, tot dat men eindelijk <-p den top komt., waar een groot kruis gepUnt is. Met den verrekijker, en ook wel met hi t bloote ooit, heeft men een prachtig uitzicht op Pati, Cauterets, Gaver- nies. en zelfs tot in Spanje. Ge ziet van daar ook die hooge bergen, bedekt mot eeuwigen sneeuw en daarna at do wonmge, bloeiende natuur. Tooveracbtig 1 Be merk de Gave, die zijn ooi'8prong neemt m het gebergte van 'iavernies-Cautorets.op eene hoogte van duizend m tors, en die daar watervallen maakt, dm met helset) gedruiseli de bergen afdonderen, en zoo, die rotsblokken langs de rivier vormt, die te s'ad bespeelt. Men ontwaart van daar ook jonge bergbewoners, die op de t-ppen der bergen hunne koeien en geiten hoed-Mi; meestal die koeien zijn bont en leslig om de bergen te beklimmen. In de stad ook ontmoet ge kudden geiten, dio op straat gemolken worden en wier melk aan liet puhl.ek wordt verkocht. Heden Zondag was het nachtaanbidding van het H. Sacrament, in de Basiliek. De E. H. Bolsius deed om 12 uu- 's nachts de mis tot dankzegging voor 't geene O. L Vrouw voor mijne echtgenoot» gedaan had Daarna uadurdon we allen tot de midden van hel regenseizoen echter maakt men gebruik van eene kleine piroge. Coesar 'lie reeds honderde malen de Luila overstak maakt er geen moeilijk heid mee. Aan de overkant bevindt zich het tlorp Mwana-Luanza een 30tal huizen met in 't midden eene protestantsche ka pel. Van bier tot Luanz i zijn bet niets moer dan uitgestrekte landerijen van ma nioc enz. Klimmend gaat den weg voort naar Kabambari, het netste dorp voor zwarten dat ik ooit zag met ruime luch tige woningen allen langs den zonnekant voorzien van eene verandah, nu Kaomba, iets verder Kibangwa en Baskajondo en ginds in de verte op een hoogen heuvel, vanwaar men een vrij uitzicht heeft op het meer Moëro, liet belangrijk dorp Ka- pescbi. Daar houdt ik stil en doe den sultan roepen die met eenige mannen in zijne planferijen werkt. De man komt met alle zwarte beleefdheidsvormen toe- geloopen en beet mij welkom.Ik verhaast mij hem mijn verzoek kenbaar te maken. Hij moet mij deze week eiers en kiekens bezorgen te Luwa want ik heb er gebrek aan. Kapeschi ('t is de naam van den sultan want al de sultans dragen den naam van hun dorp) belooft het mij gewillig, 't is geen kwade vent vooral als hij met een agent van -bula-matari te doen heeft. Doch ik ben haastig want ik heb hier te Kapeschi een anderen en aangenameren plicht te vervullen, te weten aan Mon seigneur De Kemptine, de Apostolische profeet van Katanga, een wederbezoek te brengen. I)e zaak zit zoo ineen Over een lOtal dagen kwam Monseigneur met den stoom boot te Lukonzolwa tue en verbleef er 2 dagen. Ik heb hem een hartelijk en fees telijk onthaal bereid. Het doel zijner reis was hier midden de hoidensche dorpen der oevers van hel meer Moëro eene kat holieke zending te stichten en daarvoor zoekt hij eene geschikte plaats.Die plaats vond hij te Kapeschi en hij besloot er eenige weken Ie verblijven om zich op de II. Tafel, deden nog een lofzang, om ten 2 uur 's morgens naar onze slaapsteden ti rug te koeren. VII® Hoofdstuk. Maandag 8 Augusti 1910. Het heeft heel den dag geregend lijk nen twepden Zondvloed Zulks belette ons allen verren udstap. Dus woonden we enk» 1 de Goddelijke Diensten by. 's Avonds, om 7 uur, na het avondmaal, trokken we naar de bijeenkomst der Relden en Hollanders, in ons gewoon drankhuis. De avoi d werd er zoo gezellig mogelijk doorgebracht, en ton 11 uur sloeg het taptoe Het doorslecht weer had ons heel den d.ig niet toegelaten, een wandelingske. ho» klein ook, te wagen, 't Was oprecht jam mer! Doch, we teven on hoop, en zulb-n mo'gen. als 't God belieft, onze achterstel wel weten in te halen. Aan allen den goeden slaap-wel I VIIIe Hoofdstuk. Dijnsdag 9 Augusli 1910. Wij ontwaken en stonden op liet gewoon uur bereid om de goddelijke diensten bij te wonen. Vandaag gebeurde er een mirakel, hetwelk ik gez-en en bijgewoond heb een kind van 9 jaren oud, dat reeds drie jaar lam was. van alle geneeshceren verlaten, is op den stond genezen Vandaag ook zond het Zuiden van Frankrijk een trein met zes honderd zieken, gekomen om de Goede Moeder Maria hunne genezing af te smeeken. 't Was waarlyk aandoenlijk om zien, hoe de brancardiers, heeren en jenk vrouwen, zicii edelmoedig te pande stelden om de ongel'ukkigcn te helpen. Heden ook hoorden we een sermoen aan de grot van den vermaarden Pater-Jesuï-t Parvais, die de karavaan van La Louvière opleidde, een sermoen, dat niet minder dan eene uur en half duurde, en zoo menigen traan aan all-r ontren ontperste. Dien dag had het bestuur der karavaan ons toegelaten, omreizen te doen in het omliggende on van alle andere diensten ontslagen. Eilaas 't weder was weeral doorslecht regen en orkaan, voor een ver andering, zoodat het onmogelijk was van perautomobiel naar Cauterets en Ga vernies ie rijden. Zulks was nu toch 'n ergen tegen slag, te meer daar alles door M. Frangois zoogoed -.'eregeld was Rond den middag kwam er nochtans verbetering de lucht werd helder en 't onweer trok af. Na het middagmaal dus zijn we, met veertien in getal, met liet automobiel van het hotel Ross, naar de grotten van Bétheram gere den, die buiten Lourdes, op nen hoogen berg, gelegen zijn Men rydt er heen langs bergen en dalen. H -t eerste dorp, dat ge aantreft, is Peyrouse, samengesteld uit nederige huisjes en hutten de kerk, die men er aan 't vernieuwen was, scheen er my ook van den erremen-dito uit, gelyk overigens heel de parochie de E H. Pas toor. met eenige menschen, waren er aan 't werken. (Wordt vervolgd).

De Denderbode | 1913 | | pagina 1