DE ORGELDRflBlSTER. Schot )tiheid 'I Land van Riem le Gent. leis voor onze zorgzame Vlaamsche Huismoeders I11 de Kamer. Rechterlijk kninijk. Stad A a 1st.- Werkbeu rs Ü.-L.-V. van Lourdes Stadsnieuws. Allerhande nieuws. -Dada Dada ^Tfada beuren tegenwoordig in de liberale partij van Aalsteindelijk door den vocatief, als men, uit waren roep en vocatie, daar komt waar men bij rechte komen kan en komen wil FiatFiat Hola Boerjan zegde ik daarop,gij laast van uw leven Rondden Heerd van Guido GEZELLE-zaliger, dat hoor ik. 't Is waar antwoordde Boerjan, en ik lees dat nog, want iktieb al de nummers be waarden laten inbinden.Daarin iets lezen, dat is een waar verzet 't ls een ander paar mouwen, dan de vuile leugenzeever van de blauwe Volksgazet. Dedie, zoo gauw dat ze onder mijn deur gestoken wordt, vliegt ze recht het vuur in... 't Fluweelcn kleed kent straf noch leed- Zoo ziet men dat sommige Wet makers de eer. ste wetbrekers zijn. Nogtans zegt het burger lijk, zoowel als het kerkelijk recht Patere legem quam fccisti. Onder dat opzicht zit het zoo aardig in Frankrijk, zoodanig aardig, dat de gazetten van alle beschaafde landen er met de grootste verontweerdiging over spreken... De fameuze soort, die den oorlog voert tegen de christene zedenleer, heeft daar wraakroepende toeren uitgezetDe grootste dief van Frankrijk, de schoonen Rochetle, die millioenen stool, werd daar vroeger in vrijheid gesteld en mocht stoutweg zijn mil- lioenen-stelen voortzetten, op verzoek en be vel van den hoofdminister en den minister van geldwezen en nu schoot de zoogezegde vrouw van dendezen den bestuurder van den Figaro, een gazet, welke die en andere poli tieke schelmerijen van die «schoone* mannen trachtte te hekelen,omver ..Enterwijl nu die schoone madame in 't gevang zit, maakt men haar verblijf aldaar zoo aangenaam mo gelijk,zoodat zij er als in een prinselijk palejs hare kennissen en vrienden antvangt... 't Is een schande roept heel de beschaafde we reld want al de redelijke menschen, de wereld rond, houden het nog met het burger lijk en het kerkelijk recht. dat zegt: Patere legem quam fecisti-De Italianen zeggen Chi fa la legge guardarla degge Hij die de wet maakt, hoeft de wet ook na tc komen. Ieder heeft zijn strijd op aarde leder huisken heeft zijn kruisken de boeren zijn toch nog gelukkiger dan de burgers en de werkmenschen, die alles ten dieren danse moeten koopenzij leven voren- af, en zij hebben den kost voor 't knabbelen. Waarom.dan ook zoodanig geklaagd. Daar was een tijd en wij hebben hem goed gekend, daar was een tijd, dat de boeren maar al te veel redenen tot klagen hadden 't was ten tijde dat de liberalen aan het hoofd van liet land waren. Die hertelooze bestuurders dorsten luidop in de Kamers uitroepen.dat er niets moest gedaan worden voor den boeren stand dat de boeren zich zeiven moesten uit den slag trekken,en dat het gouvernement daar niet tusschen te komen had... En om de boeren nog meer te duivelen, legden zij nieuwe belastingen op al dat er was, en tot zelfs op het pijpken tabak van den nederigen man... Die stoft op zijn geleerdheid is een hoo- veerdige zot. Immers, het Latijnsch spreek woord zegt Nemo scit quantum nescit. Ik vertale dat alzoo Geen mensch en weet er schier hoe veel hij nog moet Ieeren, /ff is hij oud en grijs, Daaruit en volgt niet. dat hij wijs En welgeleerd zou zijn. Is dat niet Neen ,t roepen de - hooggeieide - en hoogedele - krabbelaars van de blauwe ga zetten. Wij weten alles en alles best roepen zij nog. En,Menschen lief, zij weten nog niet, waarin de onfaalbaarheid van den Paus bestaat En zij weten ook nog niet, schijnt het,dat]de menschen zoo geern vuurke maken met de blauwe en de roode en de groene gazetten't Schijnt dat die samen- branding van blauw, en rood, en groen met de leugenvracht van iedere week zulke zonder linge en aardige,ja, helsche kleurenmengeling voortbrengtFernz Bijlage A. R. 3107. Speciale v pachtbrieven voor het vervoer van suiker,zijn verkrijgbaar ten burecle van •lil blad, 31, Korte Zoulstraal, Aalst. Veeteelt in Katanga. Wij hebben onlangs vernomen, in het Ministerie van Koloniën, dat het Gou vernement eere groote hoeveelheid vee in Rhodesia aangekocht had. Dit vee is bestemd om naar de hoogvlakte van Kapiri (len Zuiden van Kambove) ver voerd te worden, waar een centrum van wee teelt gevormd wordt. De hoogvlakte van Kapiri is vrij van tsé-tsé - vlieg, heigeen het geval 1 iet is voor talrijke andere plaatsen in Katanga. Men mag dus hopen dat bel vee van Rhodesia er met geluk zal wor den gekweekt. De afdeeling van landbouw in het Ministerie van Koloniën zal de voorkeur geven aan de Belgen voor het aanwer ven van de noodige bedienden voor deze onderneming. Landbouwers of veekwee kers die daarvoor geschikt zijn zullen voor hen en hun gezin kosteloos tot in Katanga vervoerd worden, onder toe zicht van den Staat. Steenbakkers en ketelmakers worden ook gevraagd voor de omstreken van EERSTE DEEL 25e Vervolg. Als de eerste dag der maand een Zondag of een feestdag is, gaan de zaken altijd zoo op de fabriek. Mij dunkt, dat ik daar al vier honderd duizend frank in kas zie liggen, die gij naar Berlijn medeneemt. Daar kom ik u bezoeken, eenige weken later Waarom zoo lang gewacht Om te vermijden, dat mijn plotseling vertrek na den slag vermoedens mocht doen ontstaan. Ook zal ik wel een middel vinden om mij door den meester aan de deur te doen zetten, want hij zal natuurlijk slecht te spre ken zijn. Ziet ge nu, dat alles vanzelf zal gaan Zij 'ge nu tevreden Vol haat en vast besloten voor niets ach - teruitte wijken, riep Robert Ja, ik ben zeer tevreden. Ik wil mij wreken cn ik heb geld noodig. Ha. ik vind beiden wraak en geld. Goed zoo. nu zie ik, dat gij nog altijd een echt man zijt. Maar hoe staat het nu met de verdeeling van den buit De verdeeling van den buit zal broeder lijk gebeuren... Elk de helft Maar hoe z 'len wij 's nachts in de fabriek dringen Voor het binnenkomen in de fabriek, daa. belast ik mij m.de Elisabeihville, waar het loon nog al lijd hoog blijft. Alle verdere inlichtingen worden kosleloos verschaft ten bureele van het Belgisch Koloniaal Verbond Comiteit van Gent, 15, Lange Meire (bij de Kouter). Men wendde er zich alle Zondagen van 10 tol 11 uren morgens. Handel in blanke slavinnen. Buenos-Ayres. Wij lezen in - The Vigilance Record orgaan van de «Vigi lance Association-» van Londen, het vol gende feit «Personen die in de buurt woonden van de Calle Junin n. 400, verwittigden de poljtio,dal er een man en eene vrouw met name Ackerman, onlangs een jong meisje ingenomen hadden, dat men dikwijls hoorde weenen. Over eenige dagen verdween zij en de geburen vermoedden iets onregelmatigs. Do politie beval onmiddellijk eene nauwe bewaking van het koppel, en men ont dekte weldra dal de man of de vrouw, of u el beiden, zich bijna alle dagen naar Knsenada begaven, in een zeer slecht be faamd koffiehuis. Na eenigen tijd kon men bestatigen dat hun ware interest, het zoogezegd koffie huis, gericht was tot een jong Duitsch meisje,dat daar als kelleriu dienstig was. De jonge dochter werd door de politie terug naar Buenos-Ayres gevoerd en ver haalde, dat zij naaister was in Duilsch- land, loon zij kennis maakte met hel koppel Ackermann door schoone en vleiende woorden hadden zij haar verze kerd dat er in Argentina veel meer geld te verdienen was. Met toestemming van hare ouders, die groot vertrouwen in de Ackermanns stelden, verliet zij Ruitschland en kwam met hen te Buenos-Ayres aan. Zij namen haar in te Calle Junin 11.400 en bezigden haar inderdaad als naaister gedurende eenige dagen, 's Zondags na hare aankomst geleidden hare wakers haar naarEnsenada en verplichtten haar een schandig leven te leiden. De man en de vrouw werden aangehouden. Buenos-Ayres Herald. Festival. Een groot bestendig internal ionaal fes tival voor Symphonie, Harmonie. Fan faren of Zang, met 5000 fr. premiën zal de Zondagen der maanden Juni, Juli, Oogst, alsook den 15 oogsl en den 3e" Zondag van September aanslaande, inge richt worden door het stedelijk bestuur van Leuven. Eene premie van 1000 frank zal ver- lot worden tusschen do maatschappijen vreemd aan de stad en haren zetel heb bende op minstens 15 kil. van Leuven, (30 uitvoerders voor de maatschappijen van fanfaren, harmonie of symphonie en 40 voor de zangmaalschappijen.) Andere premiën 500, 300, 300, 250, 250, 200, 200 fr. enz., zullen verlot wor den tusschen alle de maatschappijen. Daarenboven zullen acht premiën van 25 frank aan de bestuurders voorbehouden worden en vier premiën van 25 fr. aan de secretarissen. De inschrijvingen worden ontvangen bij de secretarissen van lie! inrichtings- eóm:'eil. M. Fern. Sterckmans. Fred. Lintsstraat. 30. Waterloo. liet zal toekomende jaar, den 18 Juni 1915, honderd jaar geleden zijn dat Napoleon I, keizer der Franschen, te Waterloo verslagen werd, geva gen ge nomen en naar het eiland St Helena, in den Atlantischen Oceaan verbannen,waar hij in 1821 overleed. De Engelsehen hebben, zooals men weet, eene groote voorliefde en oenen grooten eerbied voor Waterloo en jaar lijks trekken duizenden Engelschen, als een soort bedevaartgangers naar bet ver maarde slagveld. Een komiteit is 1111 tot stand gekomen 0111 geld bijeen le zamelen om te Water loo, rondom den heuvel waarop de Leeuw zich verheft, den grond aan te koopen, ten einde te kunnen beletten dat die grond als bouwgrond verkocht worde. To dezer gelegenheid wordt de vraag gesteld of de Engelschen, die zeer fier zijn over de zegepraal van.Waterloo, wel den slag zouden gewonnen hebben, in dien de Pruisen niet bijtijds warén bijge sprongen. Naar uit de beste bronnen verzekerd wordt waren de Engelschen op hel punt acbteruitgeslagen le worden, en te wij ken naar Brussel, toen de Pruisen langs hot Zuid-Oosten het leger van Napoleon aanvielen. Dit laatste, dat reeds vermoeid was, was aldus tusschen twee vuren geplaatst en moest achteruit trekken. De loopbaan van Napoleon I was len 1 inde, alsook dc oorlogen die gedurende 15 jaar Europa hadden geteisterd. Zeemacht Over enkele weken hebben geuzenbla- don het gerucht in de wereld gezonden Hebt gij de kas gezien Ja. Welnu, dit meesterstuk van slotenma kerswerk is door mij uitgevonden en uitge voerd. Op het gepaste oogenblik zal ik u het geheim uitleggen en u de twee dubbele sleutels overhandigen, van de geldkas en van het kabinet van mijn braven baas. Had ik geen gelijk, toen ik u gisteren zeide, dat alles voorzien was Indien het zeker is, dat wij den schat kunnen rooven, dan maar vooruit. Ik herhaal u, dat ik tot alles bereid ben. Indien wij een weinig slim zijn, is alles ten volle verzekerd. Zeg mij eens, Claude, op welken dag of liever in welken nacht, trekken wij er op uit Op een dag en een nacht, dat er nie mand in de fabriek is, die ons kan storen. Den 1 Januari 's avonds komen wij bijeen en zullen eens een goed nieuwjaar gaan wenschen aan de rollen goud en de stapeltjes bankbriefjes inde geldkast... Maar zou mijn broeder dan niet thuis zijn Neen, want op dien dag is uw broer altijd bij zijn vriend Daniël Savanne, den rechter. Hij zal er den dag en den avond doorbrengen met zijn dochter. Dan komt hij altijd laat thuis. Maar op welk uur keert hij gewoonlijk terug naar Saint-Ouen Na middernacht. dat het Belgisch Gouvernement van zin j was eene zeemacht iu ie richten. Onze tegenstrevers ondervinden dat al hun jammeren en klagen door niemand ernstig opgenomen wordt. Ze moosloi^ dus iets uitvinden dat effekt zou maken, want het wordt immers kiezing Ze waren er gedurende lwee,driedagêii bovenop mot hunne - zeemacht maar onzen Volksvertegen wOOnligeiM.Moeyer- soen vroeg aan minister de Broqueville of daar iels van waar was. En M.de Broque ville antwoordde dal er daar geen gebe nedijd woord waar van is. Wat zouden wij met eene viool doen. zegde de heer de Broqueville, wij lu bben die geenszins noodig. Dat wij geenc vloot noodig hebben dat weet elkeen die eenige kennis h> eft van de kaart van ons land, Antwerpen Ver dedigen kunnen wij zeer gemakkelijk zonder vloot. Dat gerucht was zoodanig weinig ge grond dal het geuzenblad - La Dernière Heure nu ook aanneemt dal het gansch uil den duim gezogen was. De geuzen zullen wal anders moeten vinden. Voor den vrede. In eene vergadering van do Belgische Kamergroep voor den vrede, worden wederzij is MM. Houzeau de Lehaie en deSadelecr, tot voorzitter en ondervoor zitter gekozen. Vergoeding voor familielast, bij de spoorwegen. Hel raadplegend komiteit v.m liet personeel der spoorwegen lieefl de \ol- geqde nieuwe regelen bepaald, met betrek op do vergoeding wegens familielast 1. toekenning aan eiken agent, een loon of jaarwedde genietende van 1 -l« >0 fr. en daaronder, van do vergoeding thans ver leend voor meer dan drie kinderen, min daii '4 jaren oud; 2. gelijkstelling met de kinderen van min dan 14 jaren, der gebrekkelijke kinderen boven dezen ouderdom. De Passiespelen, zooals in Oberammergau, worden uitge voerd to Gent, in St-Jozefslokaal (ingang Holstraat, 65,) door den vermaarden Beierschon troep der gebroeders Fas- snaebt, op Zondag 5, Maandag 0 en Dinsdag 7 April. Namiddagvertooning om 2 12 ure; avondverlooning om 7 1/2 ure. 80 uil- voeiders. Groote rijkdom van decors en kostumen. De vertooning duurt drij volle uren. Prijzen der plaatsen 3, 2 on 1 fr. Deze vortooningen zijn laatst gegeven geweest te New-York (Amerika-, te Londen, Basel. Zurich, Keulen, Luik, Luxemburg, Namen, Brussel. Bergen, enz. Overal verworven zij een onbeschi ijflij- ken bijval, een waren triomf. Koning Albert scheidsrechter. De Senaat van Uruguay (Zuid na n kaansche republiek) heeft beslissing goedgekeurd, bel geschil lusselien ir.-iii. en Uruguay, betrekkelijk een aangesla gen üaliaauseli zeilschip. .'i'-ids- gerccllt van dou Kon.. der Belgen te onderwerp*» Zondag laatst voerde dit zoo gewaar deerd Tooneelgezelsehap in Stè Bar ba ra- collegia te Gent, oen der verdienstelijkste looneelwerken op van wijlen Palmer Putman Werker sec drama in 3 Bedrijven. De vrienden trokken er heen met hunnen gevierdeü Voorzitter, den Heer Dr Th. De Naeyer. Alleszins merk waardig moet de opvoering geweest zijn le oordeelen naar het verslag van - Le Bien Public van verleden Maandag: Aprés la séance fran§aise du tnardi- gras, la fêle flamando traditionnelle. Au programme, comme pièce do resistance, le drame Werkerseer -, inlcrprélc par la Sociétó royale 'l Land van Riem d'Alosl. 't Land van Riem vieux 110111, évocateur des vieiiles chambre de Rhéto- rique vieiile reputation, justifiée une foisdoplusa la séance cl'hier. Wer kerseer est un morceau de vie villa- geoiso, dramatiquo dans sa simplicilé un peu fruste, émouvant dans sa realilé presque banale, rnoralisateur par la le<;on qui s'en dégage saus pedanterie décla- maloire. Les diamines de Rhclorique dont je pariais a l'instant ont rendu a noire peupledes grands services malgré leurs défauls, ellesont contribué a préve- nir aux époques mauvaises la mort de la litléralure flainande elles ont entrelenu,, éinouslillé l'appélit arlistique. Les acteurs du Land van Riem ont repris leurs traditions, mais saus frelalor l'art. lis n'ont rien du cabolin, i ion du comé- dien de village, Leur réalisme de bon aloi, leur mesure dans la passion, leur vérité d'accent combinent iiarmorjiouse ment la Nature et la Beauté. lis son! tont a la fois modernes et classiques C'est la sans douto un grand éloge il ne sur- prendra pas ceux qui les ont vus hier. Maar die too verheks van een portier ster, die de wacht houdt gelijk een hond Die zal dan reeds te bed zijn met haar kleindochtertje, dat ze dezen dag terugge vonden heeft. Dat is een heete geschiedenis. Maar dan hebben we nog den knecht, die zooals gij zegt, boven de stallen slaapt Daar behoeft ge u niet over te bekom meren. Ik zal hem zulk een pil geven, dat hij voor 's anderdaags 's middags hict ontwaken zal. Dan blijft er niemand meer over dan de meid van Richard. Op Zon en feestdagen is zij vrij. Dan gaat zij haar zoon bezoeken, die timmerman is te Vincennes, en komt eerst den volgenden morgen terug. Bravo, dan hebben wij al de troeven in onze hand I Niemand kan ons hinderen. Wij zijn meester en absoluut vrij. Waarom schijnt gij er nog aan te twijfelen Omdat er mij iets onwaarschijnlijks in voorkomt ik kan het niet aannemen. Wat is dat Wei, ik twijfel, dat Richard Verniére voorzichtig en wantrouwend als hij is, in zijn afwezigheid geen man vertrouwen zou plaat sen bij zijn kas, die als opgepropt is met bankpapier. Gij zult oogenblikkelijk inzien, dat het zoo is... Hij stelt een grenzelijk vertrouwen in zijn geldkas. De kas is veel te zwaar om wegg :.r,men le worden cn ik licb ze ge- coux qui les ont déja eonnus, ceux surtoul qui les out éntendus dans les grands rólosde Lucifer il y a pen d'années, au collége d'Alosl. Zulk oordeel, uitgaande van ernstige cu bevoegde bron, drukken wij raarne over omdal we fier zijn, lof le hooreii zwaaien van vreemden over het kunnen onzer s'adsgenootén en wij wenschen, op onze beurt, het u Land van Riem welgemeend proficiat Romans - Wat zon het een geluk en eene weldaad voor duizenden zijn,en hoe zou geloof, cn zedelijkheid, cn plichtbe sef en ware ontwikkeling er wel by va ren, indien de roman-lecluur meer en meer van de leestafel verdween, 0111 voor heler en degelijker boeken plaats to maken En aldus sprekend, hebben wij niet alleen het oog op de bepaald slechte ro mans neen. maar wij bedoelen dan ook de nietswaardige verdichtsels en licht zinnige liefdehistories, zonder eenigen wetenschappelijke!) grond, zonder eenige nuttige strek king, die wel eens onschul dige romans worden gcheeten en die daarom dan ook zeker in zooveel huisge zinnen aangetroffen worden. Behalve toch,"dat zo dikwijls den loels der- christelijke zedenleer niet kunnen (loorstran, dienen zij daarenboven ner gens toe, dan om de verbeelding op te zweepen, den geest met dwaze gedachten en plannen op te vullen, liet hert te ver wezenlijken. het gemoed, het jeugdige gemoed vooral, den lust voor degelijke lectuur,ja voor iedere nuttige inspanning te benemen, en dikwijls de verwachtin gen der voortreffelijkste opvoeding le verijdelen. Daa 1 om moeten dan ook ouders en oversten het zich tot een heiligen plicht rekenen alle dergelijke lectuur le weren en hunne kinderen en onderhoorigen daartoe afkeer en vrees in te boezemen. Zoo spreekt een groot man. Mgr. Luy- len, en wij zijn gelukkig die schoone en wijze woorden aan onze voorzichtige Vlaams-die.huismoeders te kunnen voor- I egge 11. Speu R ma n Voor onze Staatsbedienden. De hoer de Bethune (in 'IVlaamsch). Moest men de leden der overzijde geloo- ven '!an zou men denken dat de katho lieke regeering den toestand der S'aats- wörküedeii heeft verwaarloosd. Dit is echter niet zoo, want iedereen wéét dal er sinds eenige jaren veel voor hén werd gedaan Wel is waar klagen nog «Ie baan werkers dat zij 8 lot 10 jaar op hunne definitieve benoeming moeten wachten.Het ware wenschelijk die onge lijkheid van toestand te doen verdwijnen. De werklieden (laders eti lossers in nacht dienst) te; si.itie Turn-en-Taxis, worden soms zeer I: ugo uren op hun werk weer houden cn goni"l n geöne voldoende rust. De machinisten hebben ook le lange iiiensiiijiii-ii zijn tot lastig overwerk verplicht. Dat levert gevaar op voor de veiligheid der reizigers en voor die van liet materieel. De treinwachters ook moeten soms tot T4 a'iö uron onafgebroken dienst doen en véle van hunne rustdagen ontberen. De rangeerders hebben een moeilijken dienst en zeerbezwaarlijk. 'Ik vraag mij af of liet niet wenschelijk ware den loe- zichtersdiénsl der rangeerders aan oude rangeerders loe te vertrouwen, Kan het Beheer er ook niet voorzorgen de reglementen waaraan de werklieden onderworpen zijn, in de statiën en werk huizen uit hangen en zulks in twee talen. De rijtuigpoetsers verlangen even goed te worden behandeld als de laders, wat betreft de loonen. Do eersten beginnen .met 3 fr. terwijl de tweeden 3,20 frank hebben. Evenzeer dring ik aan voor de kaartjes- afnemers en inzamelaars die tot vele on kosten gehouden zijn er daarom eene loonsverhooging van 0,20 fr. vragen. Vele andere klassen van werklieden bevinden zich in hetzelfde geval, ik zal hunne wenschen aan den heer minister overmaken en ben overtuigd dat hij do zelfde welwillend zal onderzoeken. Ik vraag ook dat het samenstellen der goederentreins van de statie Aalst naar Denderleeuw worden overgebracht. De goederenstatie Aalst is zeer belangrijk en ik verwacht dat de minister met eigen oogen zal komen overtuigen over den toestand die er waarlijk ellendig is. Ik dring ook aan voor de buurllijn Aalst Ninove langsMaoltert welke uiterst noodzakelijk is en met veel aandrang wordt gevraagd door do bevolking. Ik vestig nog de aandacht van den lieer minister op do quaestie betreffende het verschaffen van drinkwater aan de inwo ners van Oordegem en Vlierzele. Ik heb daarover eene vraag tot hem gericht en hij is op de hoogte van den toestand. Ik vraag insgelijks veranderingen en verbeteringen voor do statie Geeraads- bergen. Wil de heer minister 't oog hou- maakt en weet het - het is onmogelijk ze open te breken onmogelijk zeg ik, maar voor mij niet. Wilde iemand ze openbreken met veel tijd en 't beste gereedschap, hij zou toch niet slagen. De meester weet dat, en hij vreest niets Wees gerust, wij zijn zeker van te slagen. Op welk uur wagen wij den slag Om negen uur, wat er ook gebeure, zal ik u afwachten op de kade der Seine, omtrent vijfhonderd passen van den ingang der dokken, om tegen elf uur ons plan ten uitvoer te brengen. Goed zoo. Niet te haastig Om recht op de kade te komen, moet gij maar den weg naar Clichy volgen Gij zult te voet komen, want wij mogen ons niet blootstellen aan de kans, dat een koetsier ons zou opmerken en herkennen Dat zou gevaarlijk zijn. Het is reeds te veel, dat gij hedenmorgen op de fabriek geweest zijt, cn hadt gij mijn raad gevolgd, gij zoudt u daar wel voor gewacht hebben. Maar zijt ge nog altijd een goede fietsrijder Ja, nog altijd. Welnu, bij het einde onzer onderneming, zult gij de fabriek per fiets verlaten, want wij moeten ook uw vertrek voorzien. Hebt gij hier een spoorgids Ja hier is hij. Het gevraagde boekje van een tafel ne mende, gaf Robert het aan den meester knecht- Deze sloeg het open cn zocht de. hoofsta 1 een op de uitbreidingswerken welke sedert lang voor de statie van Lede en Buist worden gevraagd Do duivenliefliebbers, leden der samen werkende verceniging van Appelterre, vragen de duivenverzendingon voor Quié- vrain den vooravond tusschen 19 en 20 u. te mogen doen. Eindelijk vraag ik dat de tiein 3039, uit Brussel, treinen 3024 en 3076 in de richting van Brussel,te Aalst zouden stil houden. Ik hoop dat de achtbare heer minister al deze aanbevelingen met zorg zal gelie ven te onderzoeken. RECHTBANK VAN DENDER.MONDR Misbruik van vertrouwen, In den loop van het jaar 1912 verkocht M. Gaston Becckman van Aalst, aan Petrus Ueyvaert, metser te Aalst, een rijwiel voor den prijs van 165 fr. Heyvaort betaalde een doel van den prijs complaut cn later uogeeii ander deel zoodat er nu nog 90 fr. verschuldigd bleef Opzekerendag verkocht. Heyvaert den veto voor 70 fr. aan een derden persoon en betaalde niets meer aan Beeckman. Dc verdachte krijgt 2 maand en 26 fr. Verboden vijffrankstukken han del. Hel, eersle proces-verbaal in zake van den handel in vijffrankstukken is te Moeskroeu opgemaakt, Een bezitter van vier duizend frank vijffrankstukken had de veivischte verklaring niet gedaan. Hij had ook een pak brieven bij zich met ongestempelde Fransche postzegels. Hier voor heeft do postdienst proces-verbaal legen hem opgemaakt. Worden gevraagd door de patroons 2 meestergasten bedienden. Onnoodig zich aan te bicden zonder goede getuig schriften 2 tabakbewerkers afleggers 1 voerman Priesterlijke benoemingen Bisdom van Gent. Zijne Hoogwoer- dig'ieid de Bisschop beeft benoemd: Onderpastoor van St Mielii-ls te Gent, den E. H. Bruggeman Kandidaat in wijs begeerde en Letteren. Leeraarvan Rlieto- rikainSt Lievensgesticht Leeraar in St-Lievensgesticht, den E H De Kezel, Kandidaat in Wijsbegeerte eu [.etteren, id. in St-Henricusgesticht te Dcynze; te Deynze, den E. II. Baes, sub diaken in het Seminarie. 45" BELGISCHE BEDEVAART naar naar liet H. Mart van Montmarlre en O.-L-V. van Zegepraal, ingericht door L'Alliance Ca'holique, Noordlaan, 45, Brussel, van 11 tot 19 Mei 1914. De deelnemers aan de bedevaart wen den zich tot Van de Pulte-Goossens, Korte Zouistraat, 31, Aalst. Baron Lod de Bethune zal Woens dag aanslaande zijnen zitd*g houden te Herzele. Lokaal «In 't Zaagsken» bij den heer Cooremax. Laffe aanrandingMaandagavond begaf zich de dochter van M. Verlonghen wonende alhier, huiswaarts, wanneer zij eensklaps aangevallen werd door oenen kerel, die haar erg mishandelde. De aanvaller is nog niet gekend. PLECHTIGE COMMUNIE Aankomst der nieuwigheden voor jongens en meisjeskleederen, bij. J. Van den Bergh-Jouret, Korte Zoutstraat. 43, Aalst (nabij de Vleeschmarkt). Ongeval. Maandag leidde do ge naamde G. Vergeylen eene vaars, toen het dier verschrikte en met zijnen gelei der in eenen wal sprong. Dc man is ge red, doch de vaars is moeten afgemaakt worden. Het Huis C. Praet-De Witte, is langs dé overzijde der Lange Zoutstraat, dichter bij de Groole Markt, in n" 6. Verdronken Heden namidag, rond 2 ure, bemerkten verscheidene personen dat er een meisje aan den Tragel, legen de stokerij «Lioii d'Or,- in den Dender sprong Deze personen snelden oogenblik kelijk ioe en poogden haar te redden, maar het meisje wal reeds in de diepte verdwenen. Men vond op den oever een chale een paar houten blokken en ook een werkboekje, waarop geschreven stond lk ben Maria Plnlomena Spaughe oud 14 jaar, breister». Men heeft het lijk opgevischt en naar het doodenhuis over gebracht. Stijfsel REMY wordt thans in pakken verkocht van 1/4, 1/2 on 1 kilo. Gent IJselijk moordtooneel. - Vrijdag namiddag rond 51/2 ure heeft in de Zalmstraat 25aldaareenbloedigdrama plaats gehad. Een ingenieur met name Niketitch Dragomir, geboren in Servië en gevestigd to St-Gillis (Brussel), beeft met een scheermes zijn schoonmoeder,Coletta van België in de lijst der plaatsen, welke met den Noorderspoor zijn aangesloten. Brussel... zei hij, den vinger op den naam leggende. Brussel herhaalde Robert vragend, Juist,.. Gij moet over Brussel naar Berlijn terugkeeren. Het is de kortste weg om buiten Frankrijk te komen en buiten het bereik der eerste nasporingen, ingeval men eenige vermoedens tegen u zou opvatten. En verder En verder moet gij zien te bewijzen, dat gij op het uur van ons bezoek elders waart, kameraad.... Laat mij eens verder zoeken. Claude zocht de uren der nachttreinen. Twaalf minuten na middernacht ver trekt de laatste trein, zeide hij op blijden toon. De trein staat wel overal stil, maar dat doet niets ter zake. Als men te Saint- Ouen zal bemerken, dat de kas geplunderd is, zult gij reeds in België zijn. Wij zullen intijds ons werk gedaan hebben, en gij zult al den tijd vinden om den trein te nemen, niet in de Noorderstatie te Parijs, maar te Survilliers. Te Survilliers onderbrak Robert, Ja, dc trein die te Survilliers stilhoudt is daar te één uur achttien minuten. Gij kunt dus daar zijn op dit uur. Welnu, is het zoo goed aangelegd Opperbest. Mnnr kunt gij wel vlug en goed genoeg Claerman, 72 jaar, zijn schoonzustor M. De Cock, 34 jaar en haar kind,een meisje van 18 maand, vermoord. Nadere bijzonderheden ontbreken. Indien g-ij hoest, indien gij be vangen zijt, indien gij moeilijk spuwt, indien uwe nachten slecht zijn, neemt de smakelijke Borslpastillen Wallhéry en ge zuil dadelijk genezen zijn. 1 fr. de doos. Doodslag te Knesselare""^ Emiel De Baets, die Zondag avond zijnen oom Desideer De Baels. met eenen pomptrek- kor heelt doodgeslagen, heeft zich Dins dagavond, om 9 1/2 ure, in de gendarme rie van Aalter gevangen gegeven. De bevelhebber der gendarmerie heeft hem na ondervraging opgesloten en Woensdag morgein) gevankelijk naar Gent overgebracht, waar hij ter beschik king van den prokuroür des konings werd gesteld Na een eerste onderkooi- werd De Baels onder aanhoudingsmandaat gesteld en vervolgens in het gevang opgesloten. Het parket heelt zich twee opeenvol gende dagen naar Knesselare begeven. Woensdag morgend werd bet slacht offer, Desideer De Baels, onder eenen grooten volkstoeloop begraven. Banque de Reports Het blijkt uit de rekeningen,welke aan de gewone algemeene vergadering der actionnarissen op 28 Maart zijn voorge legd geweest, dat de opbrengst der ver handelingen, behelzende behalve de op nieuw overdracht van 237.679 frank, de intresten, wissel verrichtingen en andere beloopen tot de som van-4.lu3.272 fr. 49 tegen 3.060.947 fr. 25 toelaten eene divi dends uit te betalen van 9 oï 45 fr. gelijk aan dit van het voorgaande jaar. Hij loopt over 50.000 actiën, in plaats van 40.000 bestaande in 1913,ten gevolge van de eerste verhooging van kapitaal. De nieuwe vermeerdering van kapitaal met 30.000 actiën, gedaan in December laatst, iieeft anderzijds eene winst gege ven van 6 miliioen frank, op dewelke 1.350.000 fr. genomen werden, zijnde eene uitdeeling van 45 fr. per actie, lui- dens-de voorwaarden van liet prospectus van uitgifte, en'dit om de nieuwe titels op denzelfden voet te stellen der 50.000 oude actiën. De Banque Nationale de Crédit van 'Parijs, heeft ingeschreven voor 25,000 actiën, geheel vrij. op deze laatste ver hooging van kapitaal. Deze.operatie ver schaft aan de Banque de Reports, de Fonds publics et de Dépots den steun en aanhechting eener groep van eersten rang, die lieden in den schoot van den beheerraad vertegenwoordigd is door M. Eugène Raval, algemeenee bestuurder van den Coinploir d'Escompte van Mul house M. Henri Bosquet, bestuurder van de Banque Nationale dc Crédit en van de Banque Franpaise pour le Com merce el l'Induslrie, M. Jacques Pallain en M. Emile Level, algemeen bestuurder van dc Banque Nationale de Crédit. De Bank heeft voorgenomen de ont wikkeling en de uitbreiding harer ver richtingen te bewerken in-alle takken van de bankbedrijvigheid. Dc pogingen in dien zin aangewend hebben do beste uitslagen opgeleverd, zooals wij hier boven aanhalen De uitbreiding wikkelen der betrekkingen en >i< r bank- klienteel hebben haar aangezet een bij huis te Brussel te vestigen. De hoop welke wij in deze afdeeling koesteren heeft zich geheel en gansch verwezentlijkt. Geopend den 7 April 1913 beloo pen hare verhandelingen reeds tot 1.279.921.148 fr, 32. Wcrkdadigheid zonder weerga legen zomersproc- .Het stuk 0.75 De beste voor behoud Onfeilbaar voor de Tube 0.75 maakt de huid blank - De doos 2.50 gelaal blijvendiononlbecr- - De 1/2 doos 1.50 lijk voor elke loilettaffcl. O TEKOOP in ALLE GOEDE HUïZEn TE AAliöl lts verkrijgen ter Apotheken De Valkeneer, Esplauadeplein, en Van Oaelenbergh, Lcopoldstraat 24, ter dro gerij O. Taymans, Groote Markt, bij A De Paepe-Singelyn, Lcopoldstraat," bij de Gezusters Meganck, Lange Zout straat, O. Jou ret Kerkstraat, L. Fran gois, Mereerie Lange Zoutstraat, 2L Bandieterij te Ogy. Rond 10 ure 's avonds, drongen zes gemaskerde ban dieten op de hoeve van M. Jan DeGraeve te Ogy (Henegouwen). Deze laatste die juist uit de stallingen kwam, kreeg zulken geweldigen slag op hel iioofd. dat hij duizelig werd en len gronde stortte. Inmiddels hadden twoo rijden om zeker te zijn onderweg niet te blijven steken Gemakkelijk doe ik twee en twintig tot drie en twintig kilometer per uur. Dan zijt gij een eerste klas-rijder, want dit is meer dan voldoende. Maar de fiets Ik zal er u een bezorgen van het aller beste fabrikaat, en voorzien van eerste kwa liteit banden. Het is de mijne. Ik sta borg, dat het een eerste klas is... Er bestaat geen betere. Dit alles is opperberst, maar wat zal ik te Survilliers met uwe fiets aanvangen Gij kunt hem ergens in een veld achter laten. Het is wel een verlies voor mij, maar het moet voor uw veiligheid. Wij spreken later nog daarover. Nu nog iets... Ik heb mijn koffer te Parijs.- Daar heb ik ook al aan gedacht. Er vertrek uit Parijs een trein naar Berlijn ten zes uur twintig minuten 's avonds. Gij gaat naar de Noorderstatie, om een kaartje te nemen voor den trein, cn gaat er uw goed mede verzenden. Daar uw koffer rechtdoor naar Berlijn gaat, gaat gij hein bij uwe komst afhalen. Daar hebt ge, beste kameraad, het bewijs, dat ge niet schuldig zijt, en niemand kan u verdenken aan den diefstal deelgeno men te hebben (Wordt voortgezet,)

De Denderbode | 1914 | | pagina 2