BE HtElH|||iTE|. Hopmarkten van Aeïst OPROEP Koning-soldaat. Ilale tegen Oostenrijk. Te Aalst Provinciaal bestuur van Oost-Vlaandereu. Aan de burgers. 'T EEN EN 'T ANDER Land- en Tuinbouw. PLANTERS EN KOOPLIEDEN, Zondagrust. GAsïÖAÏÏmLÏÏ-s: II A ADELSHUIS WOONHUIS Siudie van den fiolaris flERSSENS. V. O O II U I 1: Siudie van oen Notaris TIBBHUT. Uit Ier hand Ie koop Karel mi DE PUTTE !HÏÏÜUHT~ Grondkrediel van Belqië WIJ VERZEKEREN Een trophee van belang l)e correspondent van de Daily Tele- gragh signaleert uit Diest twee mel denswaardige feiten Het eene is dat de standaard van de fameuze" Huzaren van den Dood die de reputatie hebben de wreedste der Duitsche soldaten te zijn, hen door onze soldaten ontnomen werd en in 't. stad huis van Diest berust. Hel andere is het geval van eenen Duitschen officier. Die Duitsche officiers zagen de Bel gische officieren met misprijzen aan. Een dezer laatsten beval hen, de Duitsche gekwetsten te verzorgen, die in het hospitaal zijn en waarschuwde hen dat eene poging om te ontsnappen nutte loos zou zijn. Mijnheer, zegde de Duitscher, ik ben officier- Zwijg, was het wederantwoord. De Belgen zijn hier officieren gij hebt niets te doen dan te gehoorzamen, Door eon korrespondent van een engelsch blad, die in het hoofdkwartic. belgische leger vertoefd heeft, worden eenige zeer sympathieke bijzonderheden gemeld van koning Albert der Belgen. De koning, zoo verhaalt de dagblad schrijver, vertoeft voortdurend te midden van zijn troepen, waar hij alle gelederen door zijne tegenwoordigheid aanvuurt. Hij is afkeerig van vertoon en houdt van rustig en onopgemerkt zijn gang te gaan. Hij draagt te velde een doodeen voudige blauwe uniform, zonder tenig teeken, dat zijn hoogen stand aandoudt. Hij heeft nachten doorgebracht in het bivak, te midden van zijn dappere solda ten. Gewoonlijk maakt hij. om zich te verplaatsen, gebruik van een auto, be stuurd door oen soldaat en met een officier als eenig gezelschap. Gedurende de gevechten bij Diesten Haelen is koning Albert naar het front van zijn leger gegaan tot op een punt, waar de nabij heid van den vijand het noodig maakte, dat hij zijn auto verliet. Volgens den korrespondent van het engelsch blad komt hel dikwijls genoeg voor, dat de koning zich te midden van zijne soldaten bevindt, zonder dat dezen en zelfs ook officieren in den langen, blonden man met de lorgnet en de be- stofte uniform hun vorst herkennen. Zoo wilde hij verleden week een hos pitaal binnengaan, maar de schildwacht die den rang van don onbekenden bezoe ker niet tlniis kon brengen, vroeg hem of hij een pas had. Een pas heb ik niet, antwoordde de bezoeker kalm, maar ik ben de koning, misschien wilt gij mij dus wel toestaan binnen te gaan. De schildwacht lachte ongeloovig, zoodat de krachtige tusschenkomst van een adjudant noodig was om Zijne Majesteit toegang teJverschaffen. Het spreekt van zelf, dat er over dit avontuur van den koning veel gesproken is en de soldaten kijken nu goed uit of zij hem ergens her kennen kunnen. De korrespondent van hel Engelsch blad, zag koning Albert ergens aan den weg een boterham zitten eten, waarbij hij water dronk uit een soldatenfleseh. De koning, het is hiervoor reeds gezegd, verplaatst zich door de Belgische leger kampen en stellingen zonder eenig ge leide. Wanneer zijn auto aangehouden wordt, laaf de koning zijn pas van het ministerie van oorlog zien, waarop zijn vol ledigen naam en zijn geboorteplaats staan en dan zijn beroep Koning der Belgen. De akte van weerstand bedreven door eenen enkelen burger zou eene echte gruweldaad zijn die de wet .straft met aanhouding en veroordeelt, want hij zou als voorwensel dienen, tot eene bloedige tuchtiging, tot de plundering en de moord der onschuldige bevolking, der vrouwen en der kinderen. De burgemeester noodigt de inwoners uit aan de gemeente alle vuurwapens zonder onderscheid en de munities die zij in hun bezit zouden hebben af te geven. De aldus geleverde wapens zullen het voorwerp zijn van een inventaris opge maakt door het Gemeentebestuur en zullen teruggegeven worden aan de be langhebbenden na den oorlog. Als bevestiging van het nieuws dat over een paar dagen meegedeeld is, betreffende de mobilisatie in Noord Itahe, lezen wij thans in de New- York Herald Twee-honderd-duizend man liggen thans gereed tusschen Mantona, Verona, Peschiera en Lugano, kransch het garnizoen van Udine is naar Bologna vertokken. Men is algemeen van gedacht dat de oorlog zal uitbreken einde dezer maand, doch een incedent kan de ge beurtenissen nog vervroegen. Al de maatregelen zijn genomen. Mijnen zijn gelegd in de havens van Venetië en Bnndisi. De vloot ligt te Tarento. De openbare denkwijze is zeer ver bitterd tegen Oostenrijk, om haar gedrag tegenover Servië en hare ma nier-van oorlog voeren. De politieke Servisch gezinde ge vangenen worden op de eerste rijen gesteld en zijn verplicht op de Ser viërs te schieten. De toestand is nog verergerd sinds de oorlogsverklaring van Montenegro. Zoo de Oostenrijkers zich meester maken van den Lovcenberg, dan zou de Italiaansche regeering doorgansch de natie gedwongen worden den oor log te verklaren. De binnenlandsche toestand is uit stekend. efndr^f„ebOnzLW,Lfeven°Henértete V°°ral bekomen, dat al degenen die er t leven door verliezen zullen (om t even tot welk volk ze behooren) de gratie hebben zouden eene zalige dood te sterven. Voor de zaligheid des naasten bidden, is een geestelijk werk van bermhertigheid en de Catechis mus zegt ons, dat wij voor de werken van bermhertigheid mogen verwach ten den eeuwigen loon, dien Christus in de tegenwoordigheid van alle men schen in het laatste oordeel zal geven Bericht aan de landbouwwerklie- den die begeeren naar Frankrijk te gaan werken. Er blijkt uit eene mededeeling gedaan door de Fransche Overheid dat de Bel gische landbouwwerklieden gemachtigd zijn in Frankrijk te gaan werken. Het is voldoende dat die werklieden drager zijn van een - vrygeleide afgeleverd door het Bestuur der gemeente hunner ver blijfplaats geldig tot aan de fransche grens, en meldende de Fransche plaat sen waar zij zich moeten begeven. Volgens ingezonden inlichtingen, be komen de Belgische werkers voor hel oogenblik, slechts bij uitzondering, land bouw- of ander werk, in Frankrijk. De minister van binnenlandsche zaken beveelt aan de burgers, zoo de vijand zich in hunne streek aanbiedt Van niet te strijden Geene bedreigingen nog beleedigen te doen Zich binnen te houden en de vensters te sluiten opdat men niet kunne zeggen dal er uitdaging geweest is Zoo de soldaten om zich te verdedigen een huis of een afgezonderd gehuchl be zetten, het verlaten opdat men niet hebbenZGgge de l3u'°ers geschoten is Donderdag avond de Burgerwacht ontbonden. Reeds Donderdag en Vrijdag morgend mieken Duitsche vliegers verkenningen boven de stad. daaruit kon men afleiden dat wij ge beurlijk 't bezoek van duitsche trSe- Pe" zouden krijgen, en inderdaad Vrijdag morgend verscheen vóór onze stad een groep Duitsche uhlanen. Eene afvaardiging van 7 ruiters met eenen sergeant aan het hoofd' daalde m de stad. Zij werden door dé v^gezeld naar de Groote iVIaikt. 1 en stadhuize vonden de sol daten onzen achtbaren heer Burge meester omringd van zijn schepen college. Vier uhlanen vatten post aan de poort van het stadhuis, terwijl de anderen beslag legden op de stadskas en den inhoud ongeveer 600 frank meedroegen de Duitschers deden zich echter door M. Reyntens, ge meentesecretaris, de boeken tot veri ficatie toonen Vervolgens, begeleid door onzen volksvertegenwoordiger M. R. Moyer- soen en de adjunct-commissaris Gits keerden de uhlanen naar het Verbrand Ho;. Mijlbeek, bij hunnen troep terug. De sergeant, met streng maar eeroiedafdwingend voorkomen, ver klaarde in vloeiend fransch, dat hij mets beter wenschte dan de bevol king in vrede te laten, doch hij bekloeg Besteedt den dieren tijd Van dagen en van nachten. Terwijl gij in uw krachten En onversleten zijt. Het schijnt jong en ervaren En is niet wel te paren Maar 't is een valsche schijn Men kan wel jong van jaren En oud van uren zijn. Zoo spreekt een dichter der 17s eeuw, Constantijn Huygens, bij name, de jonkheid toe, en wij kunnen onze jonge vrienden niet genoeg aanraden die wijze woorden van dichter Huy gens in praktijk te stellen. Rechtuit gesproken, 't is aandoen lijk om zien hoe vurig en godvruchtig ons volk den Hemel geweld aandoet om te bekomen dat de geesel van den oorlog aldra een einde neme zien jammerlijk over de burgers van den oever der Maas, die op hen ge schoten hadden. In dergelijke voor waarden, verklaarde de Duitscher kunnen we voor mets instaan. En een onbeschrijfelijke trek speelde op zijne hoffelijk afscheid was hoogst De groep iuiters verdween in de richting der gemeente Herdersem. Men heeft bemerkt dat zij aan niemand den weg vroegen, en beter dan wij het minste voet wegeltje weten liggen dat zij zeer wantrouwig zijn en onafgebroken het wapen in de vuist geklemd houden, tegen alle ver assing voorbereid. Hunne uitrusting bovenal is degelijk en fonkelnieuw nunne paarden waren alleszins prach tig de manschappen wipten licht als veders in den zadel. Wilt gij geene ziekte broeien, Die u brengt naar 't pierenland, Kort een beetje uwen tand, Als gij voelt den Zomer gloeien Een pintje drinken is geen kwaad, Maar als 't te verre gaat, Uw ziele komt dan in gevaar, En 't lichaam kwijnt.Is dat nietwaar Die hun maag niet veel uit en rek ken, noch hunne hersenen niet te veel met bacchus'damp en berooken, de die dwingen de gezondheid bij hen te blijven, en weten zoo hunne kasse te verschoönen, zonder ze schoon te ma kenDat heet Met de tanden geld winnen. Matig zijn in eten, drinken, Was, en is nog altijd goed Om van vettigheid te blinken, Hoeft er geenen overvloed. De gronden zijn juist zooveel wcerd als de man die ze bebouwd. Dat is een oud Vlaamsch spreekwoord, en Doks kenvertelt dat alle Zondagen in de veldmuis, en 't en bemoeit zich niet meer meê zijn land, als ik meê zijn rund, dat over een jaar met een mar- mite op zijnen kop liep, en 's nachts begon te spoken. Heer, mijn hert is boos en schuldig Maar Gij zijt bermhertig, en Duizendmaal meer verduldig Als dat ik boosaardig ben Geef mij dan. o Heer, ik vraag het?, Geef mij hulpe en sta mij bij k Heb gezondigd, ik beklage 't Help mij, God Vergeef het mij F FERNZ. EERSTE DEEL 43e Vervolg. En nu ging hij voort, zal ik aan juffrouw Sollier dit papier overhandigen. Aan mij riep Veronica met een weigerend gebaar. Aan wie anders dan aan u, sprak Gabriël Savanne. Gij zijt de natuurlijke voogdes van uw kleindochter. Gij zijt het, die altijd in haar naam moet handelen. Veronica keek hem verbaasd aan. Neem dat papier aan, juffrouw Soiiier. Het is de toekomst van Martha, die gij handen hebt... Terwijl Richard liet papier aan de portier ster overreikte, zeide hij tot haar Mejuffrouw Sollier, vergeet niet dat indien ik kwam te sterven, voor Martha meerderjarig is of trouwt, het uw plicht is onmiddelijk dat kapitaal van mijn nalaten schap op te eischen... Het is een heilige plicht, versta dat wel Omdat het mijn plicht is, mijnheer, zou ïkdat doen. Terwijl zij het papier aannam, wendde zij zich tot Gabriël Savanne en zei Mijnheer, mijn arme Germaine ziet van uit den hemel op ons neder zij is gelukkig over hetgeen gij voor haar kind doet, en zij bedankt er u voor door mijn mond. Op dit oogenblik trad Madeleine, de dienst- voor die zoo wijs zijn nog wat te willen bijleeren dat goed is. Dierbare Vrienden in eene groote gazet las ik een goeden, raad, dien ik u wil bekend makend, met het ge dacht, dat gij ook dien zult willen volgen. Welk is die raad Phoor ik uw goed hert reeds vragen, 't Is deze - Mag ik de lezers verzoeken om lederen dag, zoolang de oorlog duren bode, de kamer binnen, en kwam hem ver wittigen, dat het eten ge.reed stond. Wij komen oogenbllikkelijk antwoordde Richard. Ik bid u, gelief te zorgen, dat Martha morgen vroeg gereed is, zeide Gabriël tot Veronica. Ik zal haar komen halen, en wij zullen te samen gaan knielen op het graf barer moeder. Ik zal zorgen, dat het kind gereed is, mijnheer wees daarom gerust. De weduwe Sollier vertrok. Al het gebeur de scheen haar een droom te zijn. Aan al de onvoorziene voorvallea, die elkander zoo wonderlijk en in zoo korten tijd opgevolgd hadden, kon zij nauwelijks geloof hechten. Nu was Gabriël Savamnc een geheel ander mensch geworden. De sombere droefgeestigheid zijner oogen was verdwenen en had plaats gemaakt voor een zekere opgeruimdheid. Wij zouden bijna mogen zeggen, dat zij door blijdschap ver vangen was. Ach, Richard, hoe zal ik u ooit genoeg mijn dankbaarheid kunnen betoonen, riep hij uit. Nu eerst is mijn geweten gerust en mijn ziel gestild. Nu kan ik gerust mijn zoon gaan omhelzen en mijn broeder de hand drukken, zonder te moeten vreezen dat zij op mijn gelaat de wroeging lezen, die aan mijn hart knaagde. - Wanneer zijt gij van plan naar Daniël te gaan vroeg dc fabrikant. Ik zal er au »rgen heengaan., aanstonds j na miJn bezoek o,h het kerkhof van .Sint-Onen. Eene allerbeste navruent. Binnen kort zal men beginnen denkon aan den kweek der rapen als navrucht. Deze plant is van grooten diensi, want zij levert eene groote massa wintervoe der. I)e raap wordt gewoonlijk gezaaid na rogge, gerst, koolzaad, vlas en inka naatklaver. De raap is een zeer gulzig gewas, dat benevens eene goede bemesting eenen frisschen en wel bewerkten grond verM. Men maakt van de beploeging gebruik om per hectare 250 kgr. zwavelzuur ammoniak, 200 kgr. cloorpotasch en 400 kgr. superfosfaat in te ploegen Men kan oolc deze meststoffen goed ondereen men gen, en den helft er van onder ploegen en den anderen helft op de snede strooien Door eggen zal dit laatste gedeelte ook ingewerkt worden, maar de jonge plant jes zullen bij het uitkomen niet zooveel gevaar loopen afgeëten te worden door slakken, aard vloeien of ander ongedierte. Door het onderwerken van potasch- zouten verhoogt men de opbrengst, terwijl talrijke proeven bewijzen dat het gebruik van potasch den groeitijd der rapen merkelijk verlengt. De zwavelzure ammoniak, waarvan de stikstof trapsgewijze nitrifieert zal het voordeel hebben de zoo noodige stik stof gedurende gansch den groeitijd te verschaffen. Ziehier overigens den uitslag welke wij in een onzer proeven bekwa men Zonder bemesting 15,000 kgr. - met beu- alleen 22,500 kgr. stikstof-, pol'asch- en tosfoorzuurmesten, 35,000 kgr. Men ziet hieruit dat eene oordeelkundige bemesting met scheikundige meststoffen zeer loonend is. De meest geprezen variëteiten zijn de ronde met groenen hals en de lange lap- 'Oederd te worden, want ze vervriezen gemakkelijk. William. TOT DE Het College van Burgemeester en Schepe nen der Stad Aelst, brengt ter kennis dat er 5 PRIJSKAMPEN worden uitgeschreven voor de Landbouwers welke van hun eigen gewas de BESTE HOP op de Markt zullen brengen. De prijskampen zullen plaats hebben B Zaterdag 12 September 1914 ten 10 uren f id. 19 id. id. id. }d- 26 id. id. id. 4° id. 3 October id. id 50 id. 10 id. id. id.' Er zullen prijzen verleend worden van 5, 10, 15 en 20 fr. in evenredigheid der hoe veelheid op de Markt te koop gestelde Hop. In het bcoordeelen der hop zal de Jury rekening houden van 1° de rijkheid in lupu line (geelstof) en geur (reuk 20 punten 2 de fraaie kleur 5 punten 3" de verzorg de pluk 10 punten de wijze waarop zii gedroogd is 15 punten. Iedereen weet dat de «Groene Bel» de rijkste is 111 lupuline en dat de «Carnau« veel armer is dan de andere soorten. De hop der landbouwers die hun gewas drogen bij mid del n het ijzeren toestel dat de Hopcommis sie kot oos toestaat aan de planters welke hunnen eest wijzigen volgens hare inlichtin gen heeft altijd eenen fijnen geur en eene fraaie kleur. Op den lijnen geur der hop heeft grooten invloed: 1 het plukten eer zij rijp is 2» het te laat inoogsten 3» het drogen op' eenen hoogen1 warmtegraad 4" het verkeerd be- handelen op den eest. De hop moet zuiver geplukt zijn, zoodanig dat zij noch lange stelen, noch bladers bevat. Men kan. de hop bederven door het drogen: 1" als zij te weinig gedroogd is of te veel gebroken 2° als er rook door de bellen gaat, die aan de hop haren fijnen geur ont neemt 3° als men de hop te dik op de droog- tafel legt en een groot vuur maakt, zoodat de onderste laag bellen verzengt, terwijl de bovenste laag overvloedig zweet4° als men j te vroeg solfer brandt vooral terwijl de hop zweet. Rook en zwaveldampen lossen zich op in het vocht, kleven aan de schubben en bederven den geur, de bellen verliezen hun nen glans, de lupuline wordt bruin, de looi stof en de hars verliezen een deel hunner kostbare eigenschappen. Om aan den prijskamp deel te nemen moet men ten minste 100 kilogr. hop op de markt brengen, welke in één of verscheidene zakken mag bevat zijn 300 kilogr. zullen twee loten, 500 kilogr. drie loten uitmaken waarmede men naar de prijzen kan dingen. De mededinger moet dit gewicht door een bulletijn der hoppewaag bewijzen. De hop mag op voorhand niet verkocht zijn, zij moet op de Markt te koop gesteld worden. Ten einde te vermijden dat dezelfde hop op ver- schilïige dagen aan den Prijskamp zou deel nemen, moet de mededinger het bewijs bren gen dat zijne hop verkocht en geleverd is. Hen 3 OCTOBER zal de groote regionale PRIJSKAMP plaats hebben, waaraan alleen de leden der Vakvercenigingcn mogen deelne men, er kunnen 1000 Franks premies toege kend worden. Elke variëteit Groene belle Witte Rank en Carnau zal een afzonderlijken Prijskamp uitmaken, De loten moeten zich vóór 8 uren op de Hopmarkt bevinden. Er zal een gouden eermetaal verleend wor den aan den Koopman die op de vijf Prijs kampen meest Hop gekocht heeft waaraan een eerste, tweede of derde prijs is toegekend. Wij denken de planters te mogen aanraden hunne hop van rijke, geurige hoedanigheid, zooals de Groene en Friesche niet te vermen gen, njet deze die arm is in hoedanigheid zooals vorige jaren zullen de Brouwers dé beste bij voorkeur koopen, zelfs aan een hoogeren prijs. Van heden afkan men inlichtingen bekomen bij de Leden der Hop-commissie MM. M.-L. Gheeraerdts, Voorzitter, Baron Lodewijk de Béthune, Dés. De Wolf' C. Eeman-Callebaut, A. Moens, Ridder L. Scheliekens, Od. Van der Schueren, J. Reyniers, Schrijver. Gedaan te Aelst den 12 Augusti 1914. De Secretaris, De Burgemeester Oscar Reyntens. M.-L. Gheeraerdts. binnenstr. L. Pannekoek, vrouw De Leeuw, zb. 55 j. Binnenste. R. Van den Broedt, w® Speeckaert, zb. Oude Dendermondsclie steenw. 2 kinderen onder de '7 jaren. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheek, Zondag 22 Oogst M. Van Caelenbergh, Leopoldstraat. --- De Anémie, 't is te zeggen de bloedarmoede, die de bron is van zooveel kwalen (zwakheid, bleekheid, kloppin gen, zenuwpijn, witlevloed, moeilijke maandstonden) wordt op korten tijd genezen door de Pil van Dr Raphael. Fr. 1,75. Het Huis C. Praet-De Witte, is langs de overzijde der Lange Zoutstraat, dichter bij de Groole Markt, in n° 6. Aankomst der Zomerkleerstof- ten en andere nieuwigheden, mou- selinen voor bloesen, J. Van den Bergh-Jouret, Aalst. Wissel-agent aanvaard ter Beurs J van Brussel. 14, Vrijheidsplaats, BRUSSEL. Telegram Adr. Philton-Brussel i Téléphone A. 1879. Beurs orders op gomptant e" °P termijn. - Leening op titels, i Gratis uitbetaling van Koepons. 4 Inlichtingen aangaande alle waarden gekwoteerd en niet gekwoteerd i Inschry vingen zonder kosten op'alle uitgiften van titels. Oost koop vijf, Zuid den heer Gustaaf De Petter, West dame Weduwe De Valckeneer- Meganck en Noord de lieeren Qustaal Van de Maele en Pieter De Poorter te Aalst. Boomprijs 200 frank. Koopen 5 en 6 gebruikt door Mijnheer Achille Eeman mits 60 frank per jaar. ZITDAGEN instel, Maandag 24 Oogst Verblijf, Maandag 7 September 1914 telkens om 3 ure namiddag, ter herberg A la Vitte de Tournaigehouden door den heer Frans Van Geert, te Aalst, Vaartkaai. Voor verdere inlichtingen zich te wenden aan den Notaris Eeman voornoemd. Uit ter hand te koop een schoon te AELST, Lange Zoutstraat, 47. m 11 wende" te" kantoore van den Notaris Herssens te Aalst. Marktprijzen. Aalst, Zaterdag 22 Oogst 1914 Aardappelen de 100 kilo 6,50 k 7,00 Boter per 3 kilo 7,20 k 8J0 Roomboter per kilo 2,00 k 0 00 Eiers de 25 2,50 k (g00 Ajuin de 100 kilo 00,00 k 00,00 Viggenen het koppel 00,00 a 00 00 BOTERMARKT. Heden Zaterdag wer den 82 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 650 kgr. UIT TER HAND TE KOOP Zich te wenden bij den Notaris Paul Eeman. Ik zal hem zeggen, dat ik nog maar pas te Parijs aangekomen ben. Gelijk alle zondagen, ben ik morgen aan tafel bij Daniël, waar ik mijn dochter zal zien... Dus zal ik er u vinden. Houd u dan alsof wij elkander nog niet gezien hadden en verklap mijn geheim niet. Reken op mij. Om u een dienst te be wijzen, zal ik daarvan zwijgen. Maar op welken datum vertrekt gij naar Toulon? Den 2 den Januari moet ik 's middags gereed zijn, om tegen vier uur de haven uit te varen. Ik zal dus den trein Nice-express nemen den len Januari, ten zeven uur 's avonds. Den volgenden morgen ten tien uur ben ik dan teTonlon, en voor aan boord te gaan, moet ik naar den commandant, die mij verzegelde brieven met zijn bevelen zal overhandigen. Dat is een uitmuntend toeval. Den len Jdnuari ben ik geheel den dag bij Daniël. Daar zijn wij onder ons. en wij zullen u naai de static van Lyon brengen. Onder het spreken had Richard Vernière het zorgvuldig toegevouwen pakje opgeno men, dat Gabriël op zijn lessenaar geplaatst had. en dat de driehonderd duizend frank bevatte, welke voor Martha bestemd waren, alsook de tien duizend, die moesten dienen om Nestor Fauvette te betalen. Met een rond potlood schreef lii de vi geilde woorden op den omslag «Rekening Gabriël Savanne.» Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht: U) Vrouwelijk 4)15, Huwelijken A. Cooman broodb. met A. DeConinck zü. J. Lievens, bed. met. L. Van den Eynde, modemaakster. Overlijdens B. Troch, vellenl). 26 j. Llndecstr. Gits, wed. Van Cauter, zb. 71 j. Kej. erstr j. O'Slléa, priester, 75 j. l. B. Mertens, vellenb. 42 j. V. zerstr Ridderstr Moet gij dit geld nu niet natellen vroeg de officier. Gij zijt immers zeker, juist zijn dat de briefjes Om uit onverdeeldheid te scheiden. OPENBARE VERKOOPING van welgelegene en LANDEN te AALST De Notaris Herssens te Aalst, zal ten verzoeke van den Notaris Paui Eeman te Moorsel en van wien het behoort, met gewin van palmslagen en gelagen, openbaarlijk verkoopen STAD AALST. Koop een. Een woonhuis, zijnde de herberg, genaamd In de Groene Laan met aanhoorigheden en grond, gestaan en gelegen aan den ingang der koophandelstatie, gekend ten kadaster sectie F, nummer 844c, mei eene grootte van 6 aren, palende aan de koophandelstatie,aan den heer Achille Eeman, aan den Ouden Dender en met de brug aan de Gheeraerdslaan. Bewoond en gebruikt door M. Casimir De Smet, voerman, mits 600 frank per jaar. Koop twee. Een woonhuis, zijnde de herberg A la Ville de Tournai - met aan hoorigheden en grond, gestaan en gelegen aan de Ste-Annabrug, Vaartkaai, aldaar ge kadastreerd sectie A, nummer 555c, met eene grootte van 60 centiaren, palende aan de Vaartkaai, aan Juffer Virginie De Moor en aan het Bruggenhuis. Bewoond en gebruikt door M. Frans Van Geert, mits 400 fr. per jaar. Koop drij. Een woonhuis, zijnde eene herberg, met aanhoorigheden en grond, ge staan en gelegen in de Nazarethstraat, num mer 32, gekadastreerd sectie A, nummer 1664, groot 40 centiaren, palende aan de Nazarethstraat, de heeren Ernest Lentz en Breckpot te Aalst en den heer August De Brauwer te Denderhautem. Bewoond door M. Ferdinand Petit, aan 19 frank.per maand. Koop vierVier woonhuisjes, gestaan en gelegen aan den ingang der Hoogevesten, gekend ten kadaster sectie A, nummers 699wi, 699xi, 699yi, 699zi, groot in 't geheel 80 centiaren, palende aan de Hoogevesten, de heeren Gustaaf Van de Maele en Max Moens te Aalst, dame Theodoor Moens te Gent en Juffer Esther Verlaeckt te Aalst. Bewoond door verscheidene. Jaarlijksche opbrengst 250 fr. Koop vijf. Een perceel land, op de benedenste beek,achter de Kerk van Mijlbeek, gekadastreerd sectie F, nummer 802l/bis' met eene grootte van 24 aren 80 centiaren palende Oost aan de kinderen Van Geem, Zuid aan den heer Gustaaf De Petter- Muylaert, West aan koop zes en Noord aan de heeren Gustaaf De Petter voornoemd en Edouard Muylaert. Boomprijs .100 fr. Koop zes. Een perceel land, op de benedenste beek nevens voorgaande, geka dastreerd sectie F, nummer 812a, met eene grootte van 21 aren 30 centiaren, palende Studie van M. TIBBAUT, Notaris Aalst 1. Schoone BOUWGRONDEN te Aalst Steenstraat, nabij den Velodroom M. Schoone BOUWGRONDEN, te Hofstade, B ektestraat en St-Annastraat,nabij het Dorp. III. Goede HOPPEPERSEN met verdere ee- rieven. IV Een perceel LAND te Erondegem, wijk A, nrs 769, 770, groot 92 aren 90 cen tiaren. V. Een perceel LAND, gelegen le Vlierzele, wijk C n. 158 groot 48 aren 80 cent. VI. ZAAILANDEN te Cherscamp, Boeygem sectie E, nummer 460B/bis, groot 21 arer! 70 cent. en sectie E nummer 398bis, groot 9 aren 90 cent. Een schoon en welgelegen Handelshuis, hebbende schoonen en grooten winkel, be- zondere ingangspoort, magazijnen, ruime beneden - en bovenplaatsen, gestaan te Aalst, nabij de Groote Markt. - Onmiddelijke inge- bnnktreding. 8 Schoon en groot WINKELHUIS met twee groote vitrienen, ruime benedenplaatsen, ver- scliillige boven kamers,.zeer wel geschikt door zijne nabijheid aan de groote markt en Hoofd kerk tot het uitoefenen van alle bedrijven. 9- Schooden BOUWGROND, in de Drii Sleutelstraat, Zich te bevragen ten kantoore van de No taris Oscar TIBBAUT, te Aalst, Korte Zout straat. BEHANGER-GARNIERDER, KORTE ZOUTSTRAAT, 29. Groote keus van behangpapier. Ji'ngeische beddens. Stores en Gordijnen. Verder al wal den stiel belreft. PRIJZEN BUITEN ALLE CONCURRENTIE. aan Landbouwers en Hofliefhebbers Indien gij wi]r, ,r0,.,l en deftig geliandeld worden voor liet aankoopen van pulpen van Let fabriek Wittouck om U in October of November af te leveren ofwel plantaard appels afkomstig uit Friesland ook alle soorten van Fruitboomen, Sieraadplanten. Haagplanten, Boschplanten, tego.n zeer ge ringe prijzen.Wendt U in volle vertrouwen tot de Gebroeders Van Vaerenbere-h te Wieze op tien minuten afstand van de statie van Baerdegem, deze handelen altijd met de beste zorgen. NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ ingericht in 1835 Geldleeningen te bekomen voor het houwen van luizen, aankoop van gebou- wen en landen, aan gewonen intrest, aflosbaar in eens of met drij maandelijksche afkortingen, met of zonder levensverzeke ring. Uitgave van obligatiën van 100 200, 500 en 1000 franken, intrestende aan 41 's jaars. GELUlJITZiSTTINGÏAN EERSTEN RANG Kostcloozo inlichtingen tb bekomen ter studie van den Notaris EEMAN te Moorsel, en in liet bureel der maat schappij te Aalst, Leopoldstraat 28 van 8 tot li ure 's morgens. Hoofdagontschap van verzekeringen tegen brand, ongevallen, op *t leven, enz Bij den notaris heb ik ze nageteld. Dan acht ik het nutteloos ze nu nog te tellen, zeide de fabrikant. Hij opende zijn geldkist, legde het pakje bankbiljetten op de brieventasch, die een deel zijner eigen waarden bevatte sloot de kas weder toe, terwijl hij opgeruimd zeide- Nu is het tijd om aan tafel te gaan. Hij bracht Gabriël Savdnne in zijn woon huis. Madeleine had eer van haar koken. Men prees haar gerechten, en zij verdiende ten volle dien lof. Gezellig en opgeruimd waren beide heeren 111 gesprek. Daar Gabriël Savanne sedert meer dan zeven jaar Frankrijk verlaten had, kende Madeleine hem niet. Richard Vernière droeg zorg, wegens de bijzondere en geheimzinnige omstandighe den, waaronder hij zich in de fabriek bevond, 111 haar tegenwoordigheid den naam zijns vriends uit te spreken. XXIX. Bij de terugkomst in haar woning vond Veronica de kleine Martha, die haar afwachtte en in een boek las. Haar eerste werk was het kind in haar armen te r.cmcn en terwijl /ij het tegen haar hart drukte, zeide zij met diepe ontroering: Mijn lief kind, nu is uw toekomst ver zekerd... De vernederingen en ontberingen der armoede zult gij voortaan niet meer ken nen. Gij zult eens rijk zijn, rijk, geleerd en gelukkig. Gelukkig, ja, hetgeen uwe arme moeder nooit geweest is. Met eenvoudige nieuwsgierigheid vroeg het kind. Wat hebt gij daar gezegd, grootmoeder, dat ik rijk zal zijn Ja, Martha... Gij gaat in een kost school wonen en een juffrouw worden. Ik ga u toch zeker niet verlaten groot moeder Neen nooit, lief kind... Zeg mij nu eens, grootmoeder, hoe het komt dat ik rijk zal zijn Uw vader heeft u een fortuin gegeven.. Zoo. Veronica toonde aan Martha het ontvangst bewijs, dat mijnheer Vernière haar overhan digd had, en voegde er bij Hier is uw fortuin, mijn kind. Is dat blad papier mijn fortuin, groot moeder vroeg het meisje verwonderd. Ja, Martha. Is dat papier dan geld waard Dat is zeer veel geld waard, lief kind, en wij gaan het goed verbergen In uw kas, grootmoeder De portierster dacht 11a. Ik moet goed voor het geld mijner kleindochter zorgen, zeide zij tot ziclizelve. Men k.-m notitie voorzichtig zijn. Moest er met mij iets voorvallen, of moest ik onver wacht sterven.. Men zou hier kunnen binnen volkomene genezing in 3 uren van den Ailoop of t Schyt der kalvers en veulens door het Amerihaansche Poeder Dkï ratere nu Constipogene genoemd. Eene enkele 's v°l(loende, om verscheidene dieren te redden en het kost maar een frank. Te bekomen in alle apotheken, namelijk te Aalst, bij De Valkeneer en allebaut komen en de kas doorzoeken, zoo zou liet papier gevonden worden en wie weet in wiens handen het dan komen zou. Ik weet wel, dat mijnheer Vernière een eerlijk man is, en dat hij, zelfs indien het papier verlo ren ware, niet aarzelen zou aan Martha haar geld terug te geven. Maar indien hij eens mocht sterven en het papier verloren zijn De dood treft de menschen zonder hen te waarschuwen... De oogen op haar grootmoeder gevestigd houdende, volgde Martha al haar bewegin gen. 6 Maar, grootmoeder, waaraan denkt ge nu vroeg zij. Ik denk altijd aan u, lief kind. ik wil dit kostelijk papier in veiligheid brengen. En weet gij reeds waar, grootmoeder Veronica aarzelde voor te antwoorden, maar, als door een schielijke ingeving getrof fen, riep zij Ja, ik heb het gevonden. En zich aan een tafeltje zettende dat bij het venster stond, nam zij een dikken streng sajet. fa Zet u daar, tegenover mij, Martha, wij zullen die streng opwinden, lief kind. Martha gehoorzaamde, maar kon niet ra den, waarom haar grootmoeder opeens die sajet wilde gebruiken.

De Denderbode | 1914 | | pagina 2