Loigny Italiaansche Oorlog. Galais en de luchtvliegers-haven van Sint-Clement, in de nabijheid van Luné- ville BERLIJN, 7 Juni. Op do Oostelijke helling der hoogte van Lorelte, hebben de Fransehen 's namiddags hunne aan vallen hernieuwd en zetten die voort 's avonds. Zij werden evenwel afgeslagen door hot geweld van ons geschut. Andere pogingen 0111 's nachts die aan vallen te hernieuwen, werden van het begin af tegengehouden. Te Zuid-Oosten van Iiebuterne (ten Oosten van Doullens) heeft de vijand ons zondereenig gevolg aangovallcn. Het go- vecht aldaar duurt nog voort. Een aanval der Franschen, ondernomen op eene uitgestrekte frontlinie,ten Noord westen van Moulin-sous-Tousven ^Noord- Westen van Soissons), is bijna overal afgeslagen,behalve op eene plaats,alwaar de vijand onze eersto lijn loopgrachten heeft bereikt en waar men thans nog vecht. Onze stelling in de nabijheid van Vau- quois ten Zuid-Oosten van Varennes, is gisteren avond aangevallen geworden. Niettegenstaande de Franschen brand stichtende bommen gebruikten, welke in onze loopgrachten eene licht brandende vloeistof verspreidden, is het den vijand onmogelijk geweest in onze stellingen te dringen. De Franschen zijn terug naar hunne loopgrachten getrokken 11a groote verliezen ondergaan te hebben. Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN 5 Juni. Na gisteren do aanvallen der Russen te hebben afgesla gen, in de nabijheid van Rawdsjany en van Sawdyniki, hebben onze troepen het offensief genomen en den vijand verplicht het brughoofd van Sawdyniki to verla ten. Wij maakten 1970 Russen krijgsge vangen. Meer naar het Noorden toe, in het ge west van Pokeljany, hadden rniterijge vechten plaats welke ons gunstig waren. BERLIJN Juni. Onze aanvallende beweging in het gewest van Sawdyniki, welke uitgevoerd werd met de troepen welke zich in het Noorden en in het Zui den bevonden en die zich bijonze ovo- rige troepen hadden aangesloten heb ben terrein gewonnen in de richting van het Oosten Het getal krijgsgevangenen beloopt 3650 man. Verder naar het Zuiden, in de nabij- heid van Ugiany, is de aanval van een Russische af deeling afgeslagen. Ten Zui den van den Njemen hebben Duitsche troepen vijandelijke detachementen ach teruitges lagen op Sapiezyszki-Wilki-lijn BERLIJN, 7 Juni. Ten Noorden van Kurchany, heeft onze ruiterij don over tocht van den Windau bewerkstelligd en is vooruilgerukt naar het Zuid-Oosten. Ten Zuid-Oosten van Kurtowiany en in het gewest ten Oosten van Sawdyniki, heeft onze aanvallende beweging grooten vooruitgang gedaan.Wij hebben opnieuw 3,340 nieuwe krijgsgevangenen gemaakt en tien mitraljeuzen bemachtigd. Ten Zuiden van Niemen, hebben wij don vijand van den oever der rivier verjaagd tot aan de lijn van Tolausie naar Sapie- zyszelcy. Zuid-Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN 5 Juni.Ten Oosten.van .Taroslau, is de toestand niet -veranderd. Ten Oosten van Przemysl rukken de troepen van generaal von der Marwilz, vereenigd met de Oostenrijksch-I-Iongaar- sche troepen, vooruit in de richting van Moszika. Het leger van generaal von Linsingen (Baroches-les-Hautes) De 2de Decemberdag 1870. Uit den Fransch-Duitschen Oorlog. (2U Vervolg) Nu moesten ze wel weg, want daar machte loos zitten en door ijzer, lood en steenstuk ken nutteloos gedood worden, dat ware dolheid dan liever beproeven nieuwe patro nen te halen. Tegen 10 l/2 uur kwamen de overblijfselen weer. Zoo snel mogelijk wer den uil munitiewagens, die ik op bevel van den generaal gehaald had, patronen uitge deeld en werden de bataljons verzameld. Hel waren nog halve slechts. Nauwelijks waren we een weiniggeordend, of er verschenen lange Fransche infanterie- liniën op de pas ontruimde hoogten bij Loigny. Hadden ze gemeend dat we geheel verdwe nen waren Dat viel hun tegen. De artillerie was in 't geheel niet terug getrokken en bleef ook thans staan, ofschoon de Franschen tot op vierhonderd passen naderden en meer dan een batterij langs drie kanten bestookten. Dezen maakten dan front tegen drie zijden en schoten met karsetsen. heeft den vijand achteruitgeslagen naar Kalnoz en Zurawno aan den Dniester. BERLIJN 6 Juni. Duitsche en Oos- tonrijksch-Hongaarsche troepen hebben ten Oosten van Przemysl. den vijand ach teruitgeslagen tot in hot Noord-Westelijk gewest en ten Zuid-Westen vanMosciski. Het leger van generaal von Linsingen heeft stormenderhand het vijandelijk brughoofd ingenomen in de nabijheid van Zurawno en rekent er op den over tocht van den Dniester in de nabijheid dier plaals te bewerkstelligen. Verder op, naar het Zuiden toe gaat de achtervolging van den vijand vooruit; tot heden hebben wij reeds 10,900 krijgs gevangenen gemaakt en 6 kanonnen en 14 mitraljeuzen van den vluchtende vijand afgenomen BERLIJN, 7 Juni. Tijdens do ge vechten van Przemysl werden 33,805 ge vangen genomen en zijn wij merkelijk vooruitgegaan len Noorden van Moscis- ka. Do Duitsche en Oostenrijksch Hon- gaarsche troepen zetten hun no zegevie rende gevechten voort en ten Noord- Westen van Mosciska, hebben zij den vijand naar de Wiszia geslagen. Detache menten van het leger van generaal von Linsingen zijn den Dniester, bij Zurawno overgetrokken en hebben stormender hand de hoogten van den Noord-Ooste lijken oever ingenomen. Meer naar het Zuiden toe heeft de ach tervolging van den vijand de lijn bereikt van Nourea-Kalusz-Tomasows. Het getal krijgsgevangen genomen Russen,bedraagt het cijfer 13,000. Uit Fransche bron PARIJS, 4 Juni 1915. Buiten nieu we vorderingen van onze troepen in don 0 Labyrinth ten Zuid-Oosten van Neu- ville St-Vaast is niets te melden. PARIJS 5 Juni. Ten Oosten der suikerfabriek van Souchez rukken onze troepen op tegen hot dorp van dien naam. Zij namen een alleenstaande her berg in, welke den vijand had ingericht. I11 den Labyrinth deden wij nieuwe vorderingen. Op het overige front kanon- nengevechten. PARIJS 5 Juni.In hot gebied ten Noorden van Arras duurt het gevecht voort onze aanvallen gaan voorwaarts. Ten Noorden van de suikerfabriek van Souchez hebben wij eene loopgracht van den vijand bemachtigd en daar ongeveer 30 gevangenen gemaakt. In Neuville-St-Vaast werd eene poging' van Duitschen tegenaanval door onze handgranaten verijdeld. In den zoogenaamden Labyrinth ten Zuiden van Neuville hebben wij nog ongeveer 100 meters gewonnen. De vijand die Verdun mot ver-dragende kanonnen beschoot, heeft eenige grana ten in die stad afgevuurd. De Duitschors vuurden ook eenige schoten af op St-Diê. PARIJS, 6 Juni. De vijand deed in den loop van den nacht twee geweldige tegenaanvallen, op de suikerfabriek, evenals op de Noordelijke en zuidorljjke loopgrachten. Dezen nacht namen wij insgelijks eenen Duitschen postin ton Noord-Westen der «Roode Herberg» een kilometer ten Zui den van Souchez. De artillerie was zeer werkdadig in gansch den sektor ten Noorden van Arras Aan het overige front is er niets nieuws. PARIJS, 6 Juni. I11 den sektor ten Noerden van Arras, deden wij ernstigen vooruitgang. Van Neuville bezetten wij vast de helft Gewis leden zij vreeselijk. Wat er omgaat iri een batterijchef die zijn mannen en paarden één voor één ziet sneuvelen, en die weet dat onafgebroken snelvuur de eenige reddig, elke tusschenpoos wellicht de ondergang is, dat heeft de chef dier batterij bij Beauvilliers ondervonden; wie van hem zeiven wil verne men, die vrage het bij de vroegere batterij Stadelman. De Franschen meenden ons thans volko men achteruit te drijven. Doch het 12d* regi ment en het eerste jagersbataljon dachten er anders over. Voorwaarts, voorwaarts 1 Wij hebben immers weer patronen E11 wederom rukten we vooruit. De hoe ra's klonken zwakker, niet omdat de moed ons zou ontbreken, verre van daar. Maar we hadden verliezen geleden, en toch bleef het te bezetten terrein even uitgestrekt, en nam het gedruisch van het vijandelijk vuur gedu rig toe. De rechtervleugel scheen van 't meeste belang te zijn. Ik reed er heen aan de linker hand van kapitein Menges, den brigadeadju dant. Nieuw kanongebulder hief aan op den linkervleugel, dat mij deed omkijken naar Goury-Chateau, met de rechterhand op het kruis van mijn paard gesteund en met de teugels los in de linkerhand. van het Noordelijk gedeelte, en gansch het Oostelijk deel,'tis te zeggen meer dan de twee derden van het dorp. In het Noordelijk gedeelte van den Labyrinth wonnen wij eveneens terrein. Wij rukten vooruit in het midden van dit schanswerk, waar de strijd onophou dend voortduurt. Op gansch het front van dezen sektor, hebben er artilleriegevechten plaats voornamelijk te Lorette, Neuville en in den Labyrinth, waar de strijd buitenge woon heftig was. PARIJS, 7 Juni. Het bericht van Zondagnamiddag zegt onder andere De vijand deed des avonds en in den loop van den nacht, in liet gebied van Arras heftige pogingen om de stellingen die hij in den loop van den dag had ver loren. terug te veroveren. Gansch de sektor Ablain Neuville en voornamelijk de suikerfabriek van Sou chez werd onder voortdurend vuur geno men, dat wij heftig beantwoordden. Yijf Duitsche tegenaanvallen werden aan de hellingen ten Oosten der Lorette- kapel ondernomen. Tegenaanvallen werden gestadig in het boschje der baan Aix-Noulette-Souchez uitgevoerd. Tusschen de baan Aix-Noulette-Souchez en de baan Ablain-Souchez bemeester den wij verscheidene loopgrachten. Uit Engelsche bron Veldmaarschalk sir Jonh French meldt onder dagteekening van 4 Juni Sedert wij in den nacht van 30 Mei eenige gebouwen en oenig land verover den omtrent het vernielde kasteel Hooge 5 kil. ten Oosten van IJper, werden onze loopgrachten aldaar aan hevige beschie ting blootgesteld. Hot gevecht werd op kleinen voet voortgezet. Tweemaal werden wij ge noodzaakt de gebouwen te ontruimen. Gisteren avond veroverden wij ze weder. Ten Noord-Oosten van Gevenchy ver dreven wij den vijand uit zijne loop grachten. Maar na zorinenopgang waren wii niet in staat, onder het vijandelijk vuur de loopgrachten te behouden. Uit Oostenrijksche bron WEENEN, 5 Juni 1915. Offlciëel wordt medegedeeld Ten Oosten van Przemysl waren de Russen niet in staat stand te houden bij Mcdyko. De verbondenen drongen al vechtende in de richting van Mosziska vooruit. In het gebied van den Neder San, wer den verscheidene voorstooten van den vijand afgewezen. Veibondene troepen rukten van uitliet Westen naar Kaluz en Zurawno aan. Dc gevechten aan den Pruth duren voort. De tegenstander viel hier op verschei dene plaatsen hevig aan, maar werd op de rivier teruggeworpen. WEENEN, 6 Juni. Officiéél wordt medegedeeld De verbondeno-troepen kwamen gisto- ren ton Oosten van Przemysl, in de buurt der Mosciska, en namen Starzawa stormenderhand in. In Russisch Polen is de toestand onveranderd. De troepen die uit de streek van Stryj oostwaarts binnen marsch vervolgen Opeens voelde ik een lichten schok en hoorde vast bij mij het eigenaardig gefluit van een voorbijvliegenden kogel. Ik zette mij weder recht en zag dat mijn rechterteugel doorgeschoten was. Op 't zelfde oogenblik zakte kapitein Menges langzaam van zijn paard, keek mij aan meteen onbeschrijfelij- ken blik, fluisterde iets dat ik niet wel ver staan kon en viel op den grond. Aanstonds riep ik een man om hem bij te staan een tweede greep het paard ik moest verder, ik zag hem niet weertwee dagen later was hij dood; het korps telde een flink officier min der. Snel reed ik op den oudsten ordonnans officier toe, om hem te melden dat hij adju dant was. Korten tijd spraken we met elkaar. Plotselings grijpt hij met de hand naar het lichaam en roept«Ach, Tenera, ik ben er ook aan!» Hij was zwaar in het onderlijf gewond en moest door een soldaat wegge voerd worden. Ik draafde naar de batterij toe- Arme makker! Meer kan men niet denken, want alles is weer aanstonds in beslag genomen Deze was opnieuw ontbrand, alsof de hel openging. De aanval der gedunde bataljons gelukte in zooverre dat zij den hoogtekam tus schen Loigny en Beauvilliers konden bereiken. (Wordt voortgezet). veroverden het brughoofd Quravono aan den Dniester, en versloegen andermaal den vijand ten Noorden van Kalusz. Aan de Pruth wordt verder gestreden. WEENEN, 7 Juni. Officieel wordt medegedeeld De aanval van het midden der verbon denen maakte Noordelijk van Mos trien weer beduidende vorderingen. Het leger van Linsingen vatte na de bestorming van het bruggenhoofd Zuraw no, op den Noordelijken Dniostr-oever vasten grond. In de slagen bij Przemysl werden se dert 1 Juni, over de 30,000 gevangenen ingebracht. Op het Zuidelijk krijgstooneel hadden met goede uitslagen kleine gevechten plaats van onze grenstroepen. De Italianen schijnen zich met sterke krachten tegen den Isonzo aan te sluiten. Russisch Krijgstooneel. Na de zware neerlaag bij Przemysl deed de Russische bevelhebberschap in de laat ste dagen hevige pogingen tegen onze stellingen op de Pruthlinie om hier met geweld eene doorbraak te bewerken,- na melijk tegen het gebied Kolomea-Delatyn, wierp de vijand immer nieuwe massa in den veldslag. Terwijl al deze voorstooien afschamp ten op do taaie dapperheid van het leger van den G. d. I. Vrijheer von Planzer- Baltin met ongehoorde verliezen, rukten van uit het Westen de verbondene strijd krachten aan onder bevel van generaal von Linsingen. Gister namen z\\ Ralisch, de omgeving ten Noorden dier stad en do hoogten op den linker Dniesler-oever ten Noorden van Zurauwno in bezit. Tusschen de Bistrilza te Nadworna en dc Lomnitza sloten zich onze troepen tot den aanval aan. De gevechten ten Oosten van Przemysl en Jaroslaw duren voort. Ten Noorden van Moseiska moest de vijapd uit Czerniawa wijken. Alleen- slaande krachtlooze tegenstooton der Rus sen mislukten. Bij Przemysl vielen sedert 1 Juni 33,805 gevangenen in de handen der overwinnaars. Uit Russische bron ST PETERSBURG, 5 Mei. De op- perstaf deelt onder andere het volgende mede In den omtrek van Schaulen hadden op 2 en 3 Juni schermutselingen plaats, welke voor beide partijen zonder uitslag waren. Aan den Bobr beschoot de vijand in den avond van 2 Juni, Ossewielz met zware kanonnen. Van het Narew front en den linker Weichsel-oever geen nieuws. Op den rechter San-oever zette de vij and zijnen aanval in Wistzmadal voort. Het gevecht duurt nog voort. Tusschen de rivier Tysmwienica en Stryj trokken onze troepen op het brug genhoofd aan den Dniester terug. In den nacht tot 3 Juni beproefde de vijand in deze verschansingen te breken, daar hij onze troepen op den voet volgde. Uit Russische bron ST-PETERSBURG, 5 Juni 1915. De staf van het Kaukasusleger heeft gister het volgende medegedeeld In het kustengebied heeft ons geschut door juist schieten vijandelijke verschan singen vernield. Bij 01 li in den omtrek van Tewe, onbe duidend geweervuur. In den omtrek van Malasgert hebben Turken en Kurden het dorp Derik aangevallen. Onze ruiterij drong Adulsehewas bin nen. In de richting van Wau vielen onze troepen de Turken aan, die hoogte stel lingen bezetten aan den 3000 m. hoogen bergpas ten Zuiden van Rakor. Oostenrijksch - Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron WEENEN, 5 Juni. Officieel wordt bekend gemaakt In het gebied van Tyrol en Karinthe heeft zich gisteren niets gewichtigs voor gedaan. Een vijandelijk bataljon, dat zich in het gebied van den «Stilffer Joches» ver toonde werd verdreven. In Judicarië, in het Elschdal, op de hoogvlakte van Folgaria-Lavarone en op verscheidene plaatsen der Kariiitijnor grenzen wordt de kanonnenkamp voort gezet. In het kustgebied bleven, bij eenen bloedig afgewezen aanval van vier Itali-

De Denderbode | 1915 | | pagina 2