Parijs liJflensMlegGiig OORLOG in Belgie en in Frankrijk Officieels oostenrijke' öe Oericiilen Duitsche Berichten van het Groot Hoofdkwartier. Westelijk krijgstooaeel BERLIJN 20 Juli. Ten gevolge van eene mynontploffing nabij 't Hooge, ten Oosten van Ieperon, hebben de Engel - schen den aanval begonnen langs de twee kanten van den weg Hooge Ieperon. De aanval mislukte tegen onze stellin- gen gedeeltelijk werd hij reeds verij deld door ons kanongeschufr. De Engel schen hebben den trechter bezet, welke ontstond door de ontploffing. In de nabijheid van Souchez werd een aanval met handgranaten afgeslagen. Na een levendig optreden hunner artillerie in het gewest Albert, poogden de Fran- schen 's avonds vooruit te rukken tegen onze stellingen nabij Fricourt, maarzij worden achteruitgeslagen. Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN 20 Juli. In Courlande zijn de Russen achteruit gedreven nabij Grosi-Schmarden, ten Oosten van Tuc- kum, in de nabijheid van Griindorf en Usingen Ten Oosten van Kurschamp wijkt de vijand insgelijks voor onze aanvallende troepen. Ten Noorden van Novogorod aan de Narew hebben de Duitsche troepen zich meester gemaakt van vijandelijke stol- tingen gelegen ten Noorden van den samenloop der beken Skroda en Pissa. Duitsche landwehrtroepen die pasaan- gekomen waren en "voor de eerste maal in 't gevocht waren, hebben zich voorna melijk onderscheiden. Ten Noorden dei- monding van de Szkwa hebben wij de Narew bereikt. De verschansingen van Ostrolenka, gelegen aan den Noord-Oostelijken oever van den stroom zijn ingenomen en bezet geworden. Ten Zuiden der Weiehsel zijn wij vooruitgedrongen tot aan de stelling Blonie-Grojec In de nachlelijke gevech ten verloren de Russen 560 krijgsgevan- genen en 2 mitraljeuzon. Zuid-Oostelijk krijgstooaeel. BERLIJN, 20 Juli. De Duiis.-.he re serve-en landwehrtroepen staaciK onder de bevelen van luitenant-ffftiKViaJ 'Ti den vijand vu-ja igd uit de stelling van Ilzanka, .alhoewel hij veel sterker in getal was allo tegen aanvallen, uitgevoerd door in allerijl aangebrachte Russische reserve-troepen werden afgeslagen. Meer dan 5000 krijgsgevangenen vie len ons in handen. Onze troepen zitten den verslagen vijand op de hielen. De ruiterij heeft reeds den ijzeronweg Radow-Iwangorod bereikt. Wij achter volgen den in aftochtzijnden vijand lus- schen de Opper-Weichsel n de Bug. WEENEN, 19 Juli. Officieel wordt bekend gemaakt Russisch Krijgstooneel. Het offensief der verbondene (Duilsche en Oostenrijksche) legers, in Polen en van 1870. Het Hospitaal van Sarah Bernhardt. (3® Vervolg) Nu ik niet meer rekenen kon op dat ge conserveerde vlcesch, maakte ik een contract meteen paardenvilder, die mij, tegen vrij hoogen prijs, paardcnvlccsch leverde en tot het einde toe was dat het eenige vleesch dat wij aten. Goed klaargemaakt en goed gekruid was het heel lekker. Er was geen hoop meer in de harten der menschen. Wij leefden voort in de verwach ting van het onbekende. Eene onheilswolk verduisterde den hemel. En het was een soort van verluchting toen het bombardement begon, den 27" December. Eindelijk dan gebeurde er iets Het was het aanvangspunt van nieuwe ellende. Het was althans iets dat men hoorde, want sedert twee weken was er niets dan het doodende onbekende. Den 1 Januari 1871 hadden wij de glazen opgeheven op de gezondheid der afwezigen, op de rust der dooden en de toast was ons in de toegeknepen keel blijven steken. lederen nacht hoorden wij onder de ramen van het Odéon het sombere roepen van Ambulance Ambulance Èn wij daalden de trappen af den droeven stoet te gemoet. Daar stonden dan soms twee, drie wagens achter elkaar, vol gewonde soldaten. Zij lagen of zaten daarin op het stroo met hun tienen of twaalven. Ik zei nog maar een of twee plaatsen open te hebben en, de lantaarn hoog ophoudend, Wolhyniën werd gisteren voortgezet. Ten Westen der Weichsel wordt aan de Ilzanka gestreden. Ten Noord Westen van Ilza verover den Oostenrijksch-Hongaarsche (roepen oenige stellingen. Op de hoogten ten Westen van Krasriostau drongen de Duit sche troepen onder zeer moeilijke ge vechten zegevierend vooruit. Tussclien Skierbieszow en Grabowiec baanden zich Oostenrijksch-Hongaarsche regimenten, in aansluiting met Duitsche krachten, bij eenen heeten kamp eenen weg over de Wolyca, in de vijandelijke hoogte-stellingen aldaar vielen 3000 gevangenon in banden onzer dappere troepen. Ten NooFd-Ooston en ten Zuid-Oosten van Sokal, vatten Noord-Marische, Schleswigschc en Wesl-Galicische laud- weertroepen na afwisselende gevechten vasten voet aan den Oostenlijken oever der Bug. Onze legermacht onder bevel van den ruiterijgeneraal Kirchbach nam hier 12 officieren en 1700 mannen gevangen, en maakten vijf mitraljeuzon buit. De voordeelen die onze verbondene legors den 18 Juli op liet gansche front behaalden, hebben de wederstandskracht van den vijand aan het wankelen ge bracht. Ofschoon hij in de laatste dagen alle bereikbare versterkingen had aan gevoerd, kon bij toch geen stand meer houden. Hij heeft in den nacht van 18 lot 19 Juli op gansch het front den terugtocht aangevangen, en het slagveld voorde zegerijke verbondene legers ontruimd. In Oost Galicië is de toestand onver- handerd gebleven. Alleenlijk stroomafwaarts van Zalec- zyki, was ons front aan den Dniester nogmaals het voorwerp van hardnekkige aanvallen. Do Russen rukten in zeven tot 8 gelederen vooruit. De eerste rang was schijnbaar onge wapend, en hief, als tot overgave,- de handen omhoog. De vijandelijke aanval werd door ons vuur gebroken,met zeer zware verliezen. Natuurlijk werd, zooals zulks bij herha ling in dergelijke omstandigheden altijd zal gebeuren, op de oogenschijnlijk ont wapende aanvallers geschoten. Zuid-Wc «lelijk krijgstooneel In hot rubied van GorzR'gonnen giste:- opnieuw'groöto gevechten Tamelijk vroeg opende <1. l artillerie van allen kalibiint vuur to gen den rand der hoogvlakte van Dober- do, en het bruggenhoofd van Görz. Rond den middag was de beschieting zeer heftig. Alsdan ging zeer sterke infanterie ten aanval óver aan heel den rand der hoogvlakte Bij eenen harnek- kigen gansch don nacht aan durenden en veelal tot handgemeeue gevechten komenden strijd gelukte hot onze troepen de Italianen, die stelselmatig onze voorste loopgrachten bereikten, langsalle kanten terug te werpen. Onze mortieren brach ten vijf zware batterijen tot zwijgen. Heden morgend ving do strijd wederom aan. Gedeeltelijke vijandelijke opmars chen legen het bruggenhoofd van Görz werden eveneens afgeslagen. Ook aan den Midden Isonzo, in het Krn gebied keek ik in den wagen dan wendden zich langzaam de hoofden naar het licht. Som migen sloten de oogén, al te zwak om zelfs dit vluchtige schijnsel te kunnen verdragen. - Met hulp van den sergeant, die den wagen begeleidde, en onzen verpleger, werd een van die ongelukkige» met moeite op de smalle draagberrie neergelegd, waarop hij naar het hospitaal moest vervoerd worden. O de pijnljjk angstige spanning als ik, het hoofd van den lijder vasthoudend, voelde dat het zwaarder en zwaarder werd Als ik, over dat slaphangende hoofd gebogen, geen adem meer voelde... Dan gaf de sergeant bevel terug te gaan en de arme doode werd weer op zijn plaats in den wagen neergelegd, terwijl er een andere gewonde werd uitge haald. De andere halfdooden schoven een eindje op, om den dooden kameraad niet te ontwijden. .0 wat een smart als de sergeant zei Doe uw best, als je blieft, om er nog een of twee te bergen't Is zoo jammerlijk om die arme kerels zoo van 't eene hospitaal naar 't andere te sjouwen. Het Val-de-Gr;lce is vol. Goed, ik zal er nog twee opne men. En ik vroeg mij vol angst af hoe ik het zoo aanleggen om hun een ligplaats te geven Toen stonden wij onze bedden af, en waren de stumperds gered. Want ik moet nog zeggen dat wij sedert 1 Januari alle drie eiken nacht in het hospi taal doorbrachten. Wij droegen ruime grijs moltonnen kamerjaponnen een beetje ge lijkend op de kapotjassen van de soldaten. Die het eerst wakker werd door een roepen of stenen* sprong het bed uit, en wekte, zoo noodig, de beide anderen. en aan do Karintische grenzen ontwik kelden de Italianen eene levendige ge- schutwerkdadiglieid, die gedeeltelijk ook binst den nacht aanhield. In bet Tyroler-grensgebied werd de aanval afgeslagen vanverscheidenobatal jons tegen onze hoogte stollingen op den Eisenreich-kam, de Plann-Spits on de Filmoorhoogte ten Noord-Oosten van don Kruisbergrug. In den omtrek van Schluderbach ont ruimde eene eigene zwakke afdeeling bare vooruitspringende stelling. In Zuid-Tyrol duren de kanonnenge vechten voort. Bijzonderen lof verdienen ook de dap pere bezettingen van onze grensforten die in deze. bolwerken aan elk vuur held haftig hot hoofd bieden. Zuid-Oostelijk krijgstooneel. Gisteren vroeg verschenen voor Ra- gusa-Vecchia en Gravosa te zamen 8 Italiaansche kruisers en 12 torpedoboo ten en opende het vuur tegen de spoor baan, de statie van Gravosa, eenige plaatselijkheden en tegen de hoogte bij Ragusa-Vecchia. Z(j losten te zamen ongeveer 1000 scholen.Er werden eenige bijzondere huizen licht beschadigd. Men- schenlevens zijn niet te betreuren, ook waren er geene gekwetsten. 'sMorgends vroeg,om 4 45 ure, volgde do reeds gemelde torpedeering van den kruiser Guiseppe Garibaldi waarop de Italiaansche vloot ijlings onze kust wateren verliet. WEENEN, 20 Juli. Officieel wordt bekend gemaakt Tusschen Weichsel on Bug zijn giste ren de verbondenen bij de vervolging der wijkende tegenstrevers over het slagveld der laatste dagen getrokken. Bij de troepen van veldmaarschalk von Arz die uitslekond tot den goeden uilslag hebben bijgedragen is het getal der inge brachte gevangenen gestegen tot 50 offi cieren en 3500 man. Ook bij Sokal brachten onze troepen over de 3000 gevangenen in. Ten Westen van den Weichsel braken onze verbondenen in heldhaftige gevech ten den Russischen weerstand aan den Ilzanka. Ten Zuiden en ten Westen van Radom bodor. Oostenrijksche on Hongaarse!»: regimenten na hevig strijden het hoofd. Kevmibi.'ii-M-h voetvolk nam stc-mon- dorhand de plaats KosU-zyh. Radara werd beden Yom'iniddag doot; onze troepen jjezet. In Oost-Galicië is do toestand onveran derd. Aan de gCens tussclien Bukovina en Bessarabié werd eene Russische Plastun- Brigade overvallen en verstrooid. Italiaansch krijgstooneel De slag in GÖrz-gebied duurt voort. De Italiaansche aanvallen die zich nu ook met groote hevigheid tegen het bruggen hoofd van Görz richten hadden gisteren in den dag en in den nacht weder geen gevolg. Na sterke beschieting door vijandelijk geschut van het bruggenhoofddie lot 's middags duurde, ging de Italiaansche elfde voetvolkafdeeling met dronkene troepen tot den aanval tegen den sektor van Podgora over. In den nacht van 10 Januari zaten Guérard en ik, op bankjes uit den artisten-foyer, te wachten op den akeligen roep Ambu lance Er was hard gevochten te Clamart, en wij wisten dat er veel gewonden zouden zijn. Ik deelde aan Guérard mijn vrees mee dat de bommen, die al het museum, de Sorbonne, de Salpêtrière, het Val-de-Grace enz. enz., aangetast hadden, ook op het Odéon zouden neerkomen. O, mijn lieve Sarah, zei de teergevoelige vrouw, de hospitaal-vlag wap pert zóó hoog dat zij er zich niet kunnen in vergissen. Zij zouden het opzettelijk moeten doen, en dat zou afschuwelijk zijn. Maar, mijn lieve Guérard, waarom wil je dat de vijanden beter zouden doen dan wij? Hebben wij in Berlijn niet gedaan als wilden, in 1806? Maar in Parijs zijn zulke prachtige gebouwen. En Moscou dan Was die stad niet vol meesterstukken En het Kremlin is een van de mooiste gebouwen der wereld Dat heeft niet belet dat de prachtige stad door de onzen is uitgeplunderd Neen mijn goede, maak je geen illusies of de legers bestaan uit Russen, Duitschers, Franschen of Spanjaarden, het zijn legers dat wil .zeggen wezens, die een onpersoonlijk geheel uitmaken, een bloeddorstig en onbewust geheel De Duitschers zullen het heele Parijs bombardeeren als zij er kans toezien. Mijn arme Guérard, je moet er maar in beru»ten... Ik lnd ternauwernood uitgesproken, of een geweldige knal deed de heele in slaap verzonken wijk ontwaken. Guérard en ik, tegenover elkander gezeten, stonden ineens De vijand drong stelselmatig in onze dekplaatsen. Hij werd er uit geworpen. Na nieuwe voorbereiding door het ge schut volgde om 4 ure namiddag oen tweede aanval, die om 8 ure 's avonds eveneens afgeslagen was. Om den rand van de hoogvlakte van Doberdo werd verbitterd verder gestre den. Gister namiddag sloeg de dappere I-Ion- gaarsche landweer eenen derden aanval tegen hare stellingen bij Sdranssina af. Ook drie verdere massa-aanallen der Italianen stuikten hier ineen. Evenzoo mislukten alle opmarschen tegen den zuid westelijken vlakterand van Pollazzo, Redipugha, en Vermegliano, alsook een aanval.tegen Cósich-Berg (ten Noorden van Monfalcone). De vijand, die in zijne dekkingen terug vluchtte leed overal zware verliezen. Kanonnengevechten duren voort aan den Midden-Isonzo in het Krngebied en op de Kornitisclie grenzen. In het gebied ten Zuiden van Krn wer den twee heftige aanvallen der Alpini afgeslagen. In hot reeds vermelde hevig gevecht in den Kruisberg omtrok, verloren de Ita lianen meer dan 200 man aan dooden en ongeveer het dubbel aan gekwetsten. Integendeel bedraagt ons totaal verlies daar 42 man. Do stelling ten Zuiden van Schluder bach werd door onze troepen terugge wonnen. Een nieuwe aanval van zwakke Ita liaansche krachten tegen denCor diLana mislukte evenals de voorgaande. Uit Fransche bron In België beeft de vijand onze loop grachten bij St-Joris, gansch den nacht tamelijk heftig beschoten, evenzoo het dorp van Boesinghe. In Artois deden de Duitschers ten Zuid- Westen van Souchez rond middernacht eenen aanval op een front van 1200 me ters breedte, denwelkcn evenwel werd afgeslagen. In Argonne werd een Duilsche aanval in de omstreken van Sint-Hubert terug- "géslagen. In het bosch van Apremont gevechten met bommen en handgranaten,doch geen voetvolk-aanval. Uit Loreinen meldt men eenige voor- -poslcngevechtea. hij Manhous sur-Seiile, en nan den Zuid-Oostelijken rand van het boscb van Parroy. Aan de overige deelen van het front heerschte gedurende den nacht kalmte. PARIJS, 20 Juli. In Artois heftig artillerievuur rond Souchez. Er had geen voetvolkgevecht plaats Op Arr^s wer den zestig granaten afgevuurd. In Argon ne gevechten met hommen en spring stoffen Op de Maashoogten begonnen de Duit schers in den namiddag twee aanvallen tegen onze stellingen,aan den Zuidelijken rand'van den ravijnkam van Sonvaux. De vijand begon daarop de beschieting onzer loopgrachten en ondernam met zwakke krachten eene reeks kleine aan vallen die gezamenlijk werden terugge worpen. midden in het vertrek, ontsteld elkander vasthoudend. Mijn arme keukenmeid, met doodsbleek gezicht, kwam bij mij hulp zoeken De slagen volgden elkaar vrij snel op. Dien avond begon het bombardement van onzen kant. Ik ging naar de gewonden toe. Het had hen niet bijzonder aangedaan. Een enkele, een jongen van vijftien jaar, dien wij Bébé rose bijgenaamd haddén, zat op zijn bed. Toen ik bij hem kwam om hem gerust te «tellen, toonde hij mij zijne kleine médaille van de Heilige Maagd. Ik dank het aan Haar dat ik niet gedood ben. Als zij de Heilige Maagd op de wallen van Parijs moes ten neerzetten, zouden de bommen er niet over heen komen. En hij ging weer liggen, de kleine médaille in zijne hand houdend. Het bombardement duurde tot zes uren in den morgen. Ambulance Ambulance l Wij gingen naar beneden, Guérard en ik. Kijk eens, zei de sergeant, neem dien man hier op, hij verliest al zijn bloed, hij haalt het niet als ik nog verder met hem ga. De brancard bracht den gewonde boven maar daar het een Duitscher was, verzocht ik den onderofficier al zijne papieren mee te hemen en ze naar het ministerie te brengen. De man nam de plaats in voor een herstel lende, dien ik ergers anders bezorgde. Ik vroeg hem hoe hij heette Franz Mayer, eerste soldaat van de Silesische land weer toen viel hij in zwijm, uitgeput door bloedverlies. ('t Vervolgt)

De Denderbode | 1915 | | pagina 2