Parijs lllflens de Belegering nusM-DgMtOoriog. OüiGieeie DosienrijkSGhe Derlcitleo Ilaliaansche Oorlog. De strijd om Oe Dardaneilen. Pieoltiiglieid vaïtTL. ïr. der Werf EEN El\ ANDER Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN, 10 Oogst ('s middags). Aan het Westelijk front van Kowno, werd de aanval aangestuurd door onaf gebroken gevechten welke plaals hadden dichter bij de fortlinie. Bij die gelegenheid hebben wij eonige honderden Russen krijgsgevangen geno men en 4 kanonnen gekaapt Troepen van liet leger van generaal Scholtz zijn gisteren namiddag door de fortlinio van van Lomza gohroken, namen stormen derhand de linie in van liet fort IV en maakten zich..bij het krieken van den dag, meester van de versterking. Ten Zuiden van Lomza is al vechtende de weg naar Ostrow overschreden ge worden. Ostrow is nog steeds in handen van den vijand. VanafBojany, ten westen van Brok, tot aan de monding van don Bug, hebben onze troepen dien stroom bereikt. Zuid-Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN, 10 Oogst, ('s middags.) Het leger van luitenant generaal von Woyrsch, heeft in zijn achlei volgings- marsch het gewest bereikt gelegen ten Noorden en ten Oosten van Zelechow. Het, kwam in gemeenschap met den lin kervleugel van de legergroep van gene- raal-veldmaarschalk von Mackensen; die, komend van het Zuiden, vooruitrukte. Aan het Ostrow-front lot aan den Bug, werden de vijandelijke achterhoeden achteruit geslagen lot aan hunne voor naamste hoofdstrijdmacht. Nota(Brok is gelegen op 12 kilo meters. ten Zuiden van Ostrow. Russisch Krijgstooneel. WEEN EN, 10 Oogst 1915. De ver volging van den legensterver, uit het Weichselland wijkende duurt voor:. De troepen van generaal von Kövelz hebben ruimte gowonnen ten zuid-oosten van Zelechow. Bij hen sloten zich aan de doelen van het leger van den aartshertog Jozef-Fer- dinand over don reder Wieprz gerukt Ook de Wieprz-Knu bij Koek werd op verscheidene plaatsen overschreden. Verder ten Oosten k. .VI front lot aan den Bug namén onze verbondenen eone rij der vijandelijke achterhoedo-stellingen. Op den Bug en op de Zlota-Lipa is de toestand onveranderd. Bij Czcrnelica, op den Zuid-oever van den Dniester, berneeslerden binnen-Oos- lenrijksche en kust-landsche leger- en landwehrregimenten de brughoofdachtige stelling, welke de Russen tot hiertoe hadden welen te behouden. De vijand vluchtte over de rivier, en liet 22 officieren, 2800 man gevangen achter en zes machiengoweren veel voertuigen en talrijk krijgsmaleriaal viel in onze handen. Italiaansch krijgstooneel. De dageljjksche kanonnengovechten op het Zuid-westfront hielden ook gisteren aan. In de Gorzsche streek en bij Plawa stegen zij bijwijlen lot beduidende lievig heid. Drie Ilaliaansche aanvallen tegen de naar het Westen vooruitspringende deel der hoogvlakte van Doberdo en een voor stoot van den vijand bij Zagoro (tenZuid- Oosten van Plama) werden afgewezen. Verder heeft zich niets van beteekenis voorgedaan. van 1870-71 Het Hospitaal van Sarah Bernhardt. (6* Vervolg) 't Was Mevr. Guérard die naar de rue Vaugirard ging, waar liet oudje woonde. Zoodra zij haar zag binnenkomen begreep zij uit de treurigheid van haar gelaat dat er een ongeluk was gebeurd. Och lieve hemel, mijn goeie mevrouw, is de magere jonge dame (dat was ik) dood?.) Toen deelde Mevr. Guérard haar zoo voor zichtig mogelijk de droeve tijding mee. Maar het oudje nam haar bril af, keek haar be zoekster aan, veegde de glazen van haar bril af, zette die weer op haar neus, en begon toen hevig uit te varen tegen haar zoon, den vader van het kereltje, die dit kind had gehad bij een gemeene meid; en dat zij 't wel voor zien had dat het ongeluk hen treffen zou. En zoo ging zij maar voort, niet met het kind te betreuren, maar met haar zoon uit te schel den, die soldaat was in het leger van de Loire. Ondanks het weinige verdriet dat deze j grootmoeder toonde, ging ik na de begrafenis naar haar toe. Alles is afgeloopen, vtouw Uit Fransche bron PARIJS, 10 Oogst 1915. - In Artosiè hadden wij ten Noordén van Arms eon bewogen nacht. Een Dnilsche aanval ten Noorden der static van Souchez werd teruggeworpen. In. den sektor Neuville St-Vaast ten Oosten van de baan naarRijsel beschoten de Duitschers, nadat zij eene mijn hadden laten springen, heftig onze stellingen en poogden uit hunne loojigrachten vooruit te rukken. In Argonne, in do nabijheid der baan Vjenne-le-Chaleau-Binarville viel de vij and onze voorposten en naburige loop grachten met handgranaten en mijnen- werpers aan. Hij werd door ons vuur in zijne liniën teruggehouden. In het Westdeel van het Woud van Haute Ghovauchée tot aan Vauquois ge vecht met bommen, handgranaten en geweer, gedurende een deel van den nacht. In do Vogeezori mislukte een Duitsche aanval, die om 1 ure tegen onze stellin gen van den Lingekopondernomen werd. PARIJS, 10 Oogst 1915. De dag verliep op het gansche front betrekkelijk rustig. In Artesiö, tusschen Sommo- en Oise en in het Aisnedal kanonnengevechten. Reims werd beschoten. In Argonne bij Fontaine aux-Charmcs poogde de vijand onze luisterposten le nemen. Hij werd aangehouden. In de Vogeezen enkel kanonnenvuur. Maandag morgenl steeg ee.no vloot van bombardementsvliegtuigen op, van vervolgingsvliegtuigon vergezeld om dc statie en de fabrieken van Saarbrückeui te be werpen. De luchtgesteltenis was ongunstig do dalen waren met mist overdekt en de hemel was bewolkt. Toch ondanks de moeilijkheden bereik ten vliegtuigen het doel en wierpon bom men van allen kaliber. De begeleidingsvliegtuigen verjaagden de avialik vliegtuigen, welke den weg voor de vloot poogden le versperren. Uit Engelsche bron LONDEN, 10 Oogst 1915. Veldmaar schalk French meldt Sedert den 1 Oogst ontwikkelde 'l ge schut van beide partijen groote bedrijvig heid ten Noorden on ten Oosten van Ieperen Heden morgend vielen w:.\na rer.c gelukte voorbereiding door kanonnen- vuur, waarbij de Franschen op onzen vleugel krachtig met ons samenworkten loopgrachten bij liet «Hooge» aan, welke dé vijand op 30 Juni genomen had. De loopgrachten werden teruggenomen. Uit Russische bron ST. PETERSBURG, 10 Oogst. Tus schen Niemen en Düna drongen onze troepen op 8 Oogst den vijand terug in den omtrek van Froderikstadt op den rechteroever der Njemenek-rivier in den sektor stroomopwaarts van Schonberg, In den nacht lot 8 Oogst vernieuwde de vijand zijne pogingen tot aanval legen de versterkingen van Kowno. Onze stellingen werden don volgenden dag door de vijandelijke kanonnen, waar onder van de grootste kalibers, hevig beschoten. De aanvallen van den vijand tegen Durieux Maar ik heb een concessie voor vijf jaar genomen, voor het arme ventje. Zij keerde zich om, in komieke woede. Als dat nu toch geen dwaasheid is Nu hij bij onzen Lieven Heer is heeft hij niets meer noodig 1 't Zou beter geweest zijn voor mij een lapje grond te koopen dat wat opbracht De doo- den laten geen groenten groeien Deze uitval was zoo verbluffend logisch, dat ik ondanks zijn weerzinwekkende ruw heid, mij voegde naar den wensch van moe der Tricottin en haar hetzelfde schonk als het kind. Allebei zouden zij hun lapje grond hebben de kleine jongen, die recht had op het leven, om er in eeuwige rust te slapen de oude vrouw, om het overschot van haar leven te betwisten aan den dood, die op haar loerde. Ik kwam in het hospitaal terug, bedroefd en zenuwachtig. Zij gingen voort met Parijs te bombardee ren. Op zekeren nacht kwamen de broeders van de christelijke school, armen en wagens opeischen om de dooden weg te halen van de vlakte van Chütiilon. Ik gaf hun mijne beide wagens en wilde zelf met hen meegaan naar het slagveld. Ach wat een gruwelijke akelig-grootsche herinnering Het was een ijskoude nacht. Wij kwamen moeilijk vooruit. Eindelijk we- onze vooruitliggonde stellingen, worden zeer verbitterd doorgevoerd. Ons geschut beantwoordt krachtig het vijandelijk vuur. Bij Ossowietz en in den omtrek van Jedwabno hevig vuur, Op den linker Narew oever op S Oogst afzonderlijke gevechten, bijzonder in de richting van Lomschau en in den Noor delijken sektor dor baan Loinschau- Ostrow, In de andere streken en rechts van den midden-Weichel geene beduidende bot singen. Op de stralen rond Wladawa alsook op don Bug, op de Zloto Lispa en op den Dniester geene verandering. Op 8 Oogst ondernam eene Duitsche vloot, bestaande uit negen pantserkrui sers, 12 kruisers en een aantal torpedo booten hardnekkige aanvallen in de golf van Riga. Oostenrijksch - Hongaarsch- Uit Italiaansche bron ROME, 10 Oogst 1915. In Opper- Conulico (Cadore) werd het bezette deel der Elferkorots door onze troepen beves- ligd. In Karinlië viel onze afdeeling, aan welke de verdediging van don Cavallopas lusschcn de Freckorols en den grootcn Pal wis; toevertrouwd, op 7 Oogst vroeg de tegenoverliggende Oosten rij kscho loop grachten aan In den omtrek van Plawa bezetten onze troepen eenigo vijandelijke loop grachten bij Zagor.i en Puljcno. Op den Karst ontwikkelt zich onze onderneming voortdurend gunslig. Gisteren bcwierp de vijand opnieuw de werf in Monfalcoiie met bommen die weerom eenen brand veroorzaakten. Uit Turksche bron KON STA N TIN O PEL, 9 Augustus. Hel Hoofdkwartier deelt mede Aan het Dardanellenfront lieoft heden morgend vroeg, om 5 ure 50 minuten, een onzer watervliegtuigen eenen vijan- delijken'onderzeeër voor Bulair totzinken gebracht. Ten noorden van Ari-Burnu sloegen wij pistor herhaalde aanvallen van den vijand terug en brachten hem verliezen toe. Bij Sicld-ül Bachr vernielden wij eene vijandelijke bommenwerper-stelling. Aan de overige fronton niets van be teekenis. Kerk van Sint-Martinus. sedert 1300 jaren. Bijzondere Beschermster van Aalst. Zondag 15 Augusti Feest van O, L. Vr. Hemelvaart Te 10 1/2 ure (Duitsche uur) Solemnele Mis door den Eervv. Hecr'Dekou ter eero van O. L. Vr. Ier Drdiven (Werf) lot heil en zegen der stad Aalst Na de Consecratie Paree Domine door al hel volk. Na de Mis Smeeklied aan 't H. Hert van Jesus. Daarna Processie binnen de kerk met het wonderbeeld onzer Beschermster. Men zal uitvoerende vermaarde Missa pontiflealis van Perosi. Onze befaamde kapelmeester, M.Alfons zen onze toortsen en lantaarns de plaats aan. Ik stapte uit met den verpleger en zijn helper. Ik droeg een lantaarn. Je moest langzaam voortgaan want je stootte bij iederen stap tegen stervenden of dooden. Wij gingen voorbij prevelend: Ambulance Ambulan ce 'i Dan-wees een kreunen ons den weg. O de eerste dien ik aldus vond, half liggend, zijn lichaam rustend tegen een stapel dooden Ik hief mijn lantaarn op naar zijn gezicht. Zijn eene oor en de helft van zijn kaak was weggeschoten. Groote klodders geronnen bloed, vastgeplakt door de kou, hingen aan zijn onderkaak. Zijn blik was verdwaasd. Ik raapte een stroohalm op en die in de vcldflesch stekend zoog ik enkele drup pels brandewijn op, die ik tusschen de tan den van den armen jongen inblies. Ik her haalde dat drie of viermaal. Hij kwam een beetje bij, en wij droegen hem naar een van de ziekenwagens. Aldus deden wij ook met de anderen. Sommigen konden direct uit de veldflesch drinken, wat de zaak bespoedigde. Een van die ongelukkige» was vreeselijk om aan te zien een stuk van een bom had zijn geheele bovenlijf ontkleed alleen zijn beide armen hadden nog mouwen aan, bij de schouders afgescheurd. Geen spoor van een wond. Zijn arme naakte tors was als gemar merd met groote zwarte vlekken en het bloed vloeide langzaam tusschen zijne lippen uit. Volckaert, zal tusschen do Vespers en het Lof eonige fragmenten uit de prach tige «MARIA-CANTATE» van Lod. de Vocht uitvoeren. Bericht aan de fijnproevers en lief hebbers van godsdienstige muziek Na het plechtig Lof,zal het mirakuleus beeld van O. L. Vr. ter Druiven, stoets gewijs terug naar de kapel der Werf gedragen worden. In alle openbare rampen der vorige eeuwen hebben de Aalstenaren hunno oogen gericht naar het Beeld van O. L. Vr. der Werf, en telkens hebben zij hulp en troost gevonden. De ontruiming van Warschau. De Times bevat een bericht van den korrospondent der Daily News van Chicago bij het Russische leger, over de ontruiming van Warschau. Deze ontruiming begon den 15 Juli. I)e policie bezocht alle huizen, en beval aan alle personen de stad te verlaten. Alle vrachtwagens werden opgeëischt,350,000 personen,waaronder dehelft van 't Joden- kwartier. trokken verder op naar het Oosten Terwijl deze vertrokken kwamen on- geveor evenveel landlieden uit de omge ving van Warschau de stad binnen. Tien duizend familiën van Warschau zelf zijn volledig ten gronde gericht. De korrespondent kent persoonlijk vier gevallen van lieden die in de laatste maanden nog 200 pond sterling bezaten en thans tot den bedelstaf zijn.gebracht. Alles wat aan metaal in de stad was werd naar het Oosten gezonden, of ver nield. Er bleef voorzeker niet meer dan eene ton koper achter. De zware bronzen klokken der kerken werden weggevoerd. Sedert den 21 Juli waren alle voertuigen over de Weichsel gebracht. 200,000 wagens trokken in rei door Rusland naar Moskou. In de laatste maanden waren de levens middelen tienmaal duurder dan vroeger. De walergoleiding werkt niet meer. daar allo machienen naar Rusland wer den gevoerd. De houding van Rumenië. BUCHAREST, 9 Oogst 1915. Een bericht der Epoca als zou Rumenië in Londen, eene leening opnemen van 500 millioen, wordt officieel gelogen straft. De Duitsche Rijksdag. BERLIJN, 10 Oogs'. De werkzaam heden van den Duitschen Rijksdag vingen Dijnsdag aan in de kommissiën. De eerste algemeeno vergadering zal in den loop der toekomende week plaats hebben. Deduurvanden zittijd kan men nog niet op voorhand schatten. Deze hangt niet alleen af van den om vang en het aantal wetsontwerpen, die reeds vroeger werden aangekondigd, maar ook van de af te wachten overeen stemming, onder de partijen, namelijk ook met de sociaal-demokratie voor wat aangaat de verhandelingen die uit de kommissiën ook in nlgemeene zitting moeten voorgebracht worden. De nieuwe wetsontwerpen betrekkelijk de oorlogskredieten en de voodingsvraag- stukken zullen natuurlijk eerst en vooral op den voorgrond treden. Ik kwam naderbij want hij scheen nog te ademen. Ik gaf hem enkele droppels van het opwekkende vocht. Hij deed de oogen half open, en zei Dank u Wij droegen hem naar den wagen waar de arme kerel stierf in een bloedspuwing, die al de andere gewon den overgoot met een groote golf zwart bloed Het begon zachtjes aan dag te worden, een doffe, grauwe, triestige dag. De lichten gingen uit, en wij konden elkander allemaal onderscheiden. Er waren wel een honderd menschen daarjonge liefdezusters, militaire en burgerziekenverplegers, de broeders van de christelijke scholen, nog andere priesters, en eenige dames, die evenals ik, al hunne krachten, hun heeie hart wijdden aan de verzorging van de gewonden. Het schouw spel was nog aangrijpender bij het licht van den dag, want alles wat de nacht in zijne schaduwen verborgen hield, kwam toen te voorschijn in het vale, eindelijk doorbreken de licht van den Januarimorgen. Er waren zooveel gewonden dat zij niet allen weggebracht konden worden, en ik snikte over mijne onmachtIntusschen kwa men er nog meer wagens aan; maar er waren er zooveel, zooveel Velen van hen, maar licht gewond, waren van de koü gestor ven. ('t Vervolgt.)

De Denderbode | 1915 | | pagina 2