JULES VERNE'S WONDERREIZEN De Concert-avond Napoleons Veldtocht Napoleon's Winterveld- tocht in Rusland, in 1812. KATHOLIEK NIEUWS* EN AANKONDIGINGSBLAD Kronyke Zondag 16 Januari 1916 5 centiemen het nummer 70s,e Jaar IV» 4688 VAN DE PUTTE-GOOSSENS (Zie aankondiging vierde bladzijde.) Week-Ka lender. OORLOGS-GEDICHTEN, LANDBOUW. in Rusland, in 1812. In België en Frankrijk DE DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr.twee maal 1,25 fr. Gewone annoncen 0,15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 15 Januari 1916. JANUARI 16 Zondag 2. na H-H. Drie Koningen. 17 Maandag H. Antonius Abt. 18 DijnsdagSt Pieters-Stoel te Rome. 19 Woensdag H. Gudula. 20 Donderdag H.H. Fabianus en Sebastianus. 21 Vrijdag H. Agnes. 22 Zaterdag H.H. Vincentiusen Anastasius. VI (Uit het Oratorium De Oorlog Geest der Duisternis. Geesten der Duisternis, op Gaart om zijn kop i Pestwalm uit der helle kolken, Duizelnevel. zwijmel wolken. Dat hij rede en recht verschop Blaast in zijn borst Hoogmoed, overheerschingsdorst Dat de mensch den mensch bestriie, Worstelend om de heerschappije, Volk tegen volk, vorst tegen vorst. Aardgeesten. Wat stikdamp walmt er door de lucht, Met haat en wraak en moord bevrucht De mensch, eilaas drinkt zwijmeldronken Hem in, en voelt de hemelvonken Opeens gesmoord in zijn gemoed, En droomt van bloed. Zie 1 als een onweer boven de kimmen, Grauw als lood. Zwanger van dood, Onheildreigende duisternis klimmen 'tRommelt en dommelt en gromt in haar schoot! Als rollende wagens en trapplende paarden, Als rofflende trommels en klettrende zwaarden Vlucht van de aarde, heilige Vreê, Met de mantelslip voor de oogen Vluchtde Krijg komt aangevlogen Wee! l't Vervolgt. Jak Van Bber». (x) Om den kop van den mensch. In het eerste deel van zijn oratorium, waarvoor Peter Benoit geniale muziek componeerde, heeft de dichter den mensch afgeschilderd als Koning der aarde, waar in Liefde en Vrede alles groeit en bloeit. Nu laat hij in het tweede deel den Geest der Duisternis optreden, die aan den mensch hoogmoed en wraakgedachten inblaast, waardoor die vruchtbare aarde in een hel zal herschapen worden... De bemestingen in de huidige omstandigheden. Thans, dat de handelsmuststoffen schaarsch en duur zijn, dat alle invoer van de eene om zoo te zeggen opgehouden heeft, en de inlandscho fabriekatie van andere uiterst beperkt is, kunnen de bemestingen niet zoo oordeelkundig als in vredejaren geschieden. Daarom meer dan ooit zullen wij alle mogelijke hulpmiddelen benuttigen ten einde te voorkomen dat onze gronden al te zeer uitputten wij zullen onzen stal mest en beer meer dan ooit verzorgen, en niets laten verloren gaan wat ter herstelling der vruchtbaarheid onzer gronden kan medewerken straalvaag- sels, slijk uit grachten en sloten, bladeren onkruid en allerlei dierenafval, sehouw- roet, hout- en steenkolenasch, alles worde benuttigd, de spreuk gedachtig, dat veel kleintjes een groot maken. De slikstofmesten zijn de schaarschte, doch 't zijn gelukkiglijk deze waarin op de hoeve zelf, alhoewel in te geringe maat, kan voorzien worden. De potaschmeststoffen zijn de handels- vetten die tegenwoordig meest voorradig zyn kaïniet kan men zelfs aan bijna even voordeelige pryzen als vóór den oorlog arnkoopen ook chloorpolasch en zwavelzure potasch treft men in den handel aan. Kaïniet is de meest gebruikte potasch- vette vóór en gedurende den winter. In de huidige omstandigheden, onder andere gezien haren in verhouding lagen prijs, en daar zij best past gedurende den herfst en den winter, geven wij er zeker de voorkeur aau. Aan fosfoorzuurmesten is er ook ge brek het superfosfaat waarover wij beschikken besparen wij tot 11a den win ter, het weinige slakkenmeel dat voor radig is kan thans gebruikt worden, doch zeer voordeelig vervangen worden door fosfaat Bernard, dat goedkooper is dan de staalslakken, en waarvan groote hoeveelheden beschikbaar zijn. Practijker. ofte Merckweerdige geschiedenissen 't sedert het jaar 1780 inhoudende het bezonderste voorgevallen ten tijde der Brabantsche en Fransche Revolutiën. etc. (He Vervolg.) Nieuwe listen van Keizer Jozef II. Om het oproer te dempen schorst hij tijdelijk al zijne vroege re edikten op. Algemeene vreug de onder het volk. - De soldaten van den keizer en de vrijwilligers verbroederen. Vrijdag wesende den 21 dito [Sep- tember 1787) voormiddag versaemelde wederom de staeten, en de vrywilligers waeren allen te buen. Dan compareerde den generaal Muray. dpnwelcke eenen brief uyttrok die aldus was luydunde Mijnheeren, de gedeputeerde der Staeten verschenen zynde aen den voel van den troon om te draegen de publieke getuygenisse van de gehoor, saemheya en de aengekleeftheid der natie ten opsigte van den weerdigen persoon van Zyne Majesteydetc zoo en heeft den Kyser niet langer kunnen uytstellen de gevoelens van syn vaderlijk hert etc. Wy hebben de selcerheyd van ons te bevinden in den oogenblicli alwaer wij mogen gebruyk maeken van zyne bevelen owlertus- schen wy verclaeren door het tegen woordig in den naem van den Kyser ende Koning etc., ais dat de consli- lutiënswetten, privilegi'èns en vryhe- den, eyndelyk de blyde inkomste zyn en zullen achlervolgt (nagevolgd) wor den ongeschonden, overeenkomstig mei de aclen van hulding Syner Ma- jesteyt en dat sooivel van het geestelyk als voor hel burgerlyk. Waerover dat er eene groote vreugd wierd en alle de klokken van Brussel bcgonsten te luyden, en het savonds wierd gevierd de heele stad door. Dan zag men wederom de volle vriendschap tusschen de burgers en de kyserlycke dan wierden de brabantsche cocaruens afgelaeten, als oock trokken de vrywil ligers hunne uniforms uyt maer de «vyken en gildeus bleven de wagten doen. ('t Vervolgt.) gegeven door Tak Aalst, ten voordeele onzer krijgsgevangenen, is gelukt buiten alle verwachting. Een stroom van volk uit alle standen Een pracht-keus van zang- en muziek stukken, allen onberispelijk uitgevoerd en om ter meest bijval bekomend Daar deden zich beurtelings toejuichen de jonge hoeren Albr, Rabier die op weg is om een buitengewoon knap instruraen- tist te worden, en H Mathieu, een zanger- met een rijk orgaan en een vloeiende, nette uitspraak de heer professor Pr. Backaert die met zijne prachtige cello- muziek eens te meer bewees een mees ter in 't vak te zijn. Ook de Dames J. Locus, A. De Lattre, P. Van Hoorick en M Do Smet oogstten veel succes met hun vierhandig klavier- spel. De jonge en veelbelovende pianiste Mej. J. Wauters, die deze twee meester stukjes met talent uitvoerde - Sonate Pathétique van Beethoven, en Bal lade van Chopinden teergevoeligen Pool die al het wee van zijn ongelukkig land zoo prachtig heeft vertolkt in zijn kunst, wekte vooral de belangstelling van het publiek. Eindelijk, de kunstzangeres Mej. J. Mertens, heeft ook ruim haar deel bijge dragen tot het wel lukken van dezen concert-avond. Wat heerlijke liederen Dat zoo diep-roerende, intens- tragische - Slab at Mater van H Waelput, den geniaal begaafden kuustonaar die zulk een jammerlijke lotsbestemming heeft gekend I Die onsterfelijk schoone melo die Mijn Moederspraak van den grooten Benoit! E11 - hetgeen de kroon zette op dezen avond van fijne en zuivere kunst het sprankelende con cert-aria van K. Mestdagh Kersl- 2 Mengelwerk. Nadruk verboden. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur. Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft.) Ten andere dit gedeelte van Frank rijk is steeds oorlogszuchtig geweest: het ligt op de grenzen, en daar is het volk te midden van het wapengeklet ter opgegroeid. Men zegde er dat deze oorlog Po len ging vrijmaken, en dat de ooste lijke streken weer de eersten zouden zijn om de vruchten van dit nieuw wapenfeit te plukken. Tot op heden immers, hadden zij al hunnen rijkdom aan de wapens te danken, want door de blokkeering van het vasteland welke Napoleon had tot stand gebracht 11), geschiedde héél de handel van Frankrijk met Europa door hunne tusschenkomst. Reeds tien jaren lang krioelde het op de wegen dier streken van allerlei (1) Ten einde Engeland in zijnen handel eenen doodelijken knak toe te brengen, had Napoleon, die, na den veldslag van Icna (14 October 1806) als overwinnaar in de duitsche hoofdstad trad, door zijn dekreet van Berlijn (31 November 1806), de algemeene blokkeering voor het vasteland uitgeroepen. Dit wil zeggen dat door deze blok keering blocus Continental »i de engelsche handel van nagenoeg al de europcesche haven en markten uilgesloten werd. Dit berokkende natuurlijk veel schade aan al de landen die bij Frankrijk ingelijfd waren Daarenboven werd iedere engelschman, op het vasteland aange troffen krijgsgevangen genomen. In dien ont zaglijken strijd tegen Engeland, de Koningin der zeeën, moest noodzakelijk één der beide partijen ten onder gaan Frankrijk is gevallen. vreemdelingen die hunne oogen kwa men uitkijken op de groote natie op hare hoofdstad dag aan dag rijker en mooier geworden, door de eeuwen oude kunstschatten in al de Euro- peesche steden veroverd; en vooral op dien wonderbaren man die aan haar hoofd stond, en de nationale glorie deed stijgen tot een toppunt dat nog nooit in de geschiedenis te zien was geweest. Ook was de geestdrift dezer volke ren groot op den doortocht van den keizer overal waren het triomfbogen en eindelooze toejuichingen. In Duitschland vond Napoleon min genegenheid maar nog meer eerbewij- zingen. Aan beide kanten van den weg waar hij doortrok, stond het ge stampt vol. De prinsen van het Duitsche rijk verlieten hunne steden om tegenwoordig te zijn bij den door tocht van dengene die hun lot in zijne handen had. Napoleon had immers het verlangen uitgedrukt den keizer van Oostenrijk, verschillende konin- en en een aantal vorsten op zijne oorreis, te Dresden te ontmoeten. En zijn wensch werd voldaan allen kwamen toegesneld, de eenen gedre ven door de hoop, de anderen door de vrees. Voor Napoleon kwam het er enkel hier op aan zich te overtui gen van zijne macht, die macht te laten blijken en er van te genieten. Misschien ook dacht hij dat die schitterende schaar van gekroonde hoofden welke hem omgaf, de alge meene verlatenheid van den russischen vorst, dien hij ging aanvallen, des te beter in 't daglicht stelde, en dat deze daardoor zou verschrikt worden. Deze koninklijke vergadering van bondgenooten moest volgens hem insgelijks te kennen geven dat de oor log tegen Rusland een Europeesche oorlog was Gansche volksstammen, zonder eenig onderscheid van rang of stand, waren naar Dresden gestroomd om Napoleon te zien. Heele dagen, heele nachten zelfs, blijft de menigte met nieuwsgierige blikken staan voor zijn paleis niet zijne pracht, noch zijne kroon, noch den luister zijner omge ving komen zy bewonderenmaar zijn persoon alleen wenschen zij te aanschouwen, een herinnering van zijne gelaatstrekken willen zij mee dragen, om dan aan hunne stamgeno ten en kinderen te kunnen zeggen 0 dat zij Napoleon gezien hebben In de schouwburgen wordt er hem niet minder hulde betoond daar gaan de dichters en kunstenaars in hun loftuitingen zoo ver dat zij een god van hem maken. Terwijl daar al dien wierook voor hem werd gebrand en hij zijne legers verbeidde, wier reuzige kolonnen nog op marsch waren door de landen der bondgenooten, hield de keizer zich vooral te Dresden bezig met politiek. Generaal Lauriston, lransch gezant te St-Petersburg, kreeg opdracht aan den keizer van Rusland de toelating te vragen, naar Wilna te mogen af reizen, om aldaar aan Napoleon eene beslissende oplossing te brengen. (De diplomatische betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland waren nog niet opgeschorst.) Terzelvertijd vertrok generaal Narbonne, adjudant van Napoleon, naar het keizerlijk kwar tier van Alexander, om den czaar verzekering te geven nopens de vrede lievende gevoelens van Frankrijk, en hem, zooals men vertelde, naar Dres den te lokken. De aartsbisschop van Mechelen werd met de zending belast den vaderlandschen geestdrift der Polen te gaan aanwakkeren. Intusschen blijft de keizer vruchte loos wachten op den uitslag der on derhandelingen van de generalen Lauriston en Narbonne. Hij hoopte nog steeds Alexander te overwinnen door het overweldigend schouwspel van zijne *ereenigde legers die naar de russische grenzen oprukten, en vooral door den schrikwekkenden luister van zijn verblijf te Dresden. Hij zelf bekende het, toen hij eenige dagen nadien, in Posen, aan een an deren generaal ten antwoord gaf u Vermits de vergadering van Dres den niet bij machte is geweest czaar Alexander tot den vrede te doen be sluiten, blijft ons nog alleen dit mid del over te vechten Dien dag sprak Napoleon gedurig over zijne vroegere overwinningen Het was alsof hij, vrees koesterend voor de toekomst, behoefte gevoelde tot het verleden terug te keeren, ten einde zich alzoo met de herinnering aan zijne glorierijkste triomfen, tegen een groot gevaar te kunnen wapenen. Toen, evenals later, was hij er toe ge neigd geloof te hechten aan het zoo gezegd zwak karakter van Alexander; alhoewel hij bij dezen nakenden veld tocht, die op zulk een groote schaal was ingericht, moeilijk zijn twijfel desaangaande kon daarlaten. De kei zer scheen niet meer het vertrouwen in zijne onfeilbaarheid te bezitten, noch die krijgshaftige vastberaden heid van vroeger te hebben, welke gevoed wordt door de vlam der jeugd en de zegepraal verzekert. Maar, het moet hier aanstonds ge zegd zijn de gesprekken welke Na poleon alsdan hield, waren nog steeds eene poging tot den vrede, en zij wer- lied Hierin bekwam de zangeres een storm van applaus, en zij werd door het vervoerd publiek met onweerstaanbaar verlangen teruggeroepen. De inrichters en de uitvoerders vau dezen puiken concert-avond hebben dus eer gehaald van hun werk, dat met een edel liefdadig inzicht gepaard ging. En het publiek heeft dit inzicht begre pen en mild gesteund. Zoodat we dus mogen hopen dat onze jongens, ginder ver, de vruchten er van zullen genieten. Te lezen in dit nummer ons nieuw mengelwerk Historisch Verhaal Wij zijn voornemens daar dergelijk werk in 't vlaamsch niel bestaat, Napo leon's Winterveldtocht, horzien en verbeterd maandelijks in brochuren van 16 bladzijden uit te geven om zoo doende onze lezers in de gelegenheid te stellen deze weerdvolle geschiedenis te bewaren. Er zullen twee uitgaven zijn, eene op gewoon papier en een andere op kunst papier. In een volgend nummer deelen wjj de prijs mede. OORLOGSBERICHTEN. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 12 Januari 1916 Ten noonle van Le Mesuil in Champaguo vieleu de fra> sche op eene breedte van 1000 meters onze stellingen aan. De aan val werd vermorzeld. De vijand trachte onder ons hevig vuur in allerijl in zijne den hem insgelijks door eene krijgs list ingegeven. Hij wilde daarmede de Russen op tweeërlei wijzen beet nemen ofwel zouden zij zich door zijn leger laten verrassen toen hunne strijdmacht nog verstrooid wasof indien hunne krachten reeds tot aan sluiting gekomen waren, zouden zij de stoutmoedigheid hebben zijnen aanval af te wachten. In beider geval len zou de oorlog door een behendige greep of een victorie uitgespeeld zijn, en dat juist wenschte Napoleon. Maar Lauriston werd bij den czaar niet toegelaten. Wat Narbonne aan gaat, die kon zijne zending vervullen, en kwam terug. Hij had, zoo deel de hij mee, de ondervinding opge daan dat de Russen noch ontmoedigd waren, noch aan grootspraak deden. De czaar liet hem weten dat men lie ver de wapens opnam dan een schan- dige vrede te aanvaarden, maar dat men zich wel wachten zou slag te leveren tegen een zou geduchten te genstrever als de fransche keizer. Men was dus op alle opofferingen voorbereid om deze oorlog tot in het oneindige te rekken, en daardoor Napoleon te ontstemmen Dit antwoord dat hem toekwam te midden al het geschitter zijner glorie, werd door Napoleon met minachting aanhoord. Hij verbleef te Dresden tot den 29 Mei, fier om al de hulde welke men hem toezwaaide, en aan Europa den wonderen aanblik biedend van al deze koningen en vorsten, gesproten uit de oudste duitsche familiestam men, die het hof uitmieken van eenen keizer, ten troon gestegen door zijn eigene macht de macht van het zwaard. ('t Vervolgt.

De Denderbode | 1916 | | pagina 1