KATHOLIEK NIEUWS* EN AANK0NDIGINGSBLAD Napoleons Veldtocht 'Manier van voederen der Konijnen Zondag 27 Oogst 1916 5 centiemen het nummer 70sle Jnai !Y 4719 VAN DE PUTTE-GOOSSENS Week-Kalender. MOEDER-GEDICHTEN, Opvoedkunde en Onderwijs in Rusland, in 1812. Hel gevecM in de Noordzee. DE DENDERBODE Abonnementsprijs 3 trank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER Aalstden 26 Oogst 1916. AUGUSTI. Evangelie van den Zondag Jezus geneest een doofstomme. Marc. VII. 27 Zondag. 11na Sinxen. H. Jozef-Cala- sanctius, Bel. 28 Maandag, H. Augustinus. 29 Dijnsdag, H. Joannes-Onthoofding. 30 Woensdag, H. Rosa v. Lima, Mg. 31 Donderdag, H. Raymondus Nonnatus, b. SEPTEMBER. 1 Vrijdag, H. Egidius, abt. 2 Zaterdag, H. Stephanus, koning en b. IX O Moeder, nu de heemlen open blauwen, Nu 't al in blijde zon te baden ligt, En waarheen ook mijn droevige oogen schouwen Het koren wuift één gouden vergezicht Nu tegen 't morgen-blauw blank-blonde vrouwen Te zingen staan met rood-bestraald gezicht. Nu schijnt het al te spotten met mijn rouw en Te duwen diep in 't hart den lijdensschicht Zoolang de dagen waren eender grauw ;Van regen, en geen zonne schijnen wou, Kon ik berusten in mijn donker lijden. Doch waarheen vliedt nu 't moederlooze kind Dat plots den zomer aan zijn drempel vindt, fn met dien wreede naar uw graf moet schrijden? Jef Crick. j Theoretische en Praktische Beschouwingen. XXIV. De Kunst als opvoedkundige fac tor in het Onderwijs. (Vervolg). Een priester-leeraar, die tevens een gekende letterkundige was, hoorden wij eens verklaren dat de Kunst, na den Godsdienst, het best was geschikt om den mensch te veredelen en te verhef fen, om hem te troosten en te sterken in lijden en aardsche ellenden. Enditdoot de Kunst omdat zij zich, evenals den Godsdienst, rechtstreeks richt tot hot hoogere in den mensch, tot zijn ziel. Nu, de ziel vraagt ook haar aandeel in het leven. Het is zij die aan ons bestaan zijn waarde, zyn schoonheid, zijn vol heid, en reeds van hier beneden, een glans van onsterfelijkheid schenken moet. Onsterfelijkheid inderdaad, want 'laar is zedelijke kracht, daar is zedelijke schoonheid in den mensch die niet sterft, omdat zij de essentie van zijn ziel zelf is. Lijden en liefde zijn een snak naar oneindigheid schreef een katholieke denker, en de mensch werd geboren om 33 Mengelwerk. Nadruk verboden. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur, Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). Den 27e Oogst, vertoevende te blawkowo, op eenige mijlen afstand van Dorogobouje, zond Napoleon aan den maarschalk Victor, die toen nog met zijn leger op de boorden van den Nijemen lag, een bevel-bericht waar door hij hem liet weten dat hij zich naar Smolensk moest begeven. Met zijnen linkervleugel moet hij Witepsk bezetten, met zijnen rechtervleugel Mohilef, en het centrum zal te Smo lensk zelf post vatten. Hier kan hij desnoods eene helpende hand reiken aan Saint-Cyr, hij dient meteen tot steunpunt van het leger dat naar Mos- cou oprukt, en verzekert onze verbin tenis met Littauwen. In hetzelide kei zerlijk kwartier van Slawkowo stelde Napoleon zijnen bulletijn over de revue van Valoutina op, en daarin deelde hij de namen mede van al de soldaten die zich door het eene of het ander feit onderscheiden hadden. te beminnen en te lijden. Lijden en Liefde heffen het triomfantelijke kruis hoog tegen den horizontder eeuwigheid. Lijden en Liefde openen een oneindig verschiet voor den Godsdienst en de Kunst. De mensch dan is vooral mensch door zijn ziel, door zijn zielsleven, en de Kunst kan er machtig toe helpen om dit leven le verruimen en te verdiepen, om de waarde van den meDscli tot een hooger peil te tillen. Dit is ten andere toch ook het doel van alle onderwijsdm mensch meer mensch maken Zijne mensche- lijkheid op hel voorplan brengen en ze hooger doen slijgm? Het woord zelf: humaniora, dat men aan de klassieke studieën heeft gegeven, beteekent eigelijk niet anders dan meer mensch zijn, meer mensch worden. Vermits dus Kunst en Onderwijs het zelfde doel beoogen, dienden zij beiden immer hand in hand te gaan. De Kunst als opvoedkundig element heeft vooral waarde doordat zij aanstonds het gevoel van den mensch in beslag neemt. Zij maakt zich eerst meester van het hart, en baant zich langsdaar een weg naar het verstand, en die weg is ganscli logisch en natuurlijk. Het gevoel immers is de kortste weg tot het begrip Tusschen het hart en den geest, tus schen het gevoel en het begrip bestaat er in den mensch eene rechlstroeksclie samenkoppeling, eene wondere verbin ding, en "t is maar wanneer die beide vermogens harmonisch werken, dat de innerlijke mensch de volle maal van zijn waarde en zijn schoonheid geven kan. Dit is eene waarheid zoo oud als de wereld zelf. Aristotoles, de Grieksche wijsgeer zegde het reeds over duizenden jaren Nihil est in intelleclu quod prius non fuerit in sensu Letterlijk zou men dit kunnen verta len Daar dringt niets binnen in den geest wal niet eerst in het gevoel be rustte. Dus wat men eerst heeft ge voeld, begrijpt men daarna het best. Hij wil eenvoudig hiermede beduiden dat gevoel en begrip één zi.in, dat zij elkander steunen en voeden, gelijk hoo ger werd uiteengedaan. Het leven van het hart, dat is als hot sap dat aan het leven van den geest bloeien kracht geeft. Snijdt den weg tusschen heiden af, en gij zult die schoone kracht verminkt, die schoone en noodzakelijke harmonie ver broken hebben. Jezus zelf was onder dit oogpunt een ideale leeraar. Hij stond vóór* eene onwetende menigte, en Hij moest haar het licht brengen van eene leer welke nog nooit op aarde werd gehoord. Doch Hij was een wonderbare kunstenaar, een onovertrefbare monschenkenner, en wan neer men het evangelisch verbaal zijner predikingen in handen neemt, moet men Dienzelfden dag nog verdreei Murat den vijand over de Osma eene smalle rivier, die zich eene diepe en steile bedding heeft gegraven, gelijk meest al de rivieren dezer streek. De rus- sische achterhoede welke door die rivier bedekt werd, keerde zich om en ging de hoogten van den tegenover liggenden oever bezetten. Murat deed de ravijn onderzoeken men vond eene waadbare plaats. Hij waagde zich langsdaar, ingesloten door de rivier en de positie der russen, en liep roekeloos tegen den vijand storm. Deze daalde in menigte van de hoog ten neer, wierp hem terug en dreigde zijne mannen in de rivier te stooten. Maar Murat volhardde in zijne ver metelheid en maakte er eene zegepraal van. Het 4e lansiers bemcesterde de positie, en de russen sloegen een wei nig verder hun kamp op, tevreden omdat zij ons dien duimgronds, welke zij ons in den nacht uit eigen bewe ging zouden afgestaan hebben, zoo duur hadden doen betalen. Den 28c Oogst trokken onze legers door de groote pleinen van het gou vernement van Viazma. Zij marcheer den haastig en gelijktijdig op door de velden, en verschillende regimenten marcheerden fronts gewijze, vormen de elk eene korte en opeengepakte kolom De groote baan werd vrij ge- AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr.twee maal 1,25 lr. Gewone annoncen 0,15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de negel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. bij elke bladzijde den goddelijken Onder wijzer bewonderen. Wat al roerende parabelen. Wat al treffende, raak-schil- derende beeldspraak. Hoe weet Hij met een eenvoudig beeld, eene eenvoudige vergelijkenis soms, een wonderbaar licht te werpen over waarheden die diep zijn als afgronden en duizelen dooD. Uit de ruwe harteo zijner toehoorders kan Hij, als uit de fijnste speeltuigen, teedere en zachte akkoorden doen opjklinken. Hij was al gevoel, al goedheid, ül liefde. Een goddelijke Kunstenadr. Een ideale Leeraar... (Slot volgt). Aldus schreef de fransche wijsgeer Ernest Hello L' Art est line ascension. Su loi est de monter. Poussé par la nature vers le type éternel des cJioscs, il tend du cuté de I'id'eal. Son ail penitrt dans les chases pour scruter ec qu'ily a d'esscntid en dies. Il cherchepar oil clle tiennent ii la vérité et c'est par qu it les regarth. En elders yecft hij van de Kunst deze verrassende, diepzinnige bepaling IJ A rt est le souvenir de Ia presence nn ivcrscllc de Dien. Een andere fransche dichter zegde dat de Kunst is Aimer le vrai, lebeau, chercher leur harmmie. Deze harmonie vinden wij in God. en dc ICuDst tracht ze ook te ontdekken in de ziel van den mensch die eene afstraling is van God. Begrijpt men thans beterhet prachtig woord van Hello Kardinaal Mercier schrijft over Aristoteles in de inleiding van zijn standaardwerk La Psychologie Quant au fond, notre psycho logie est celle d'Anstotc et de .Saint Thomas d'Aquin. Iedere konijnenkweeker weet dat er geen gebrek aan afwisseling van voeder beslaat om de konijnen volop alles te geven wai zij nooflig nebben en verlan gen. Men dient nu te weten hoe het voeder moet toegediend worden. Vooreerst moet men op bepaalde uren regelmatig voederen niets is zoo verkeerd dan on regelmatigheid in het toedienen van voe der. Het wild konijn eet 's morgens en 's avonds, bij het opkomen en het afgaan van den dag. Buiten den kweektijd zijn ook twee maaltijden voldoende voor de tamme konijnen die maaltijden moeten dagelijks op hetzelfde uur kunnen ge houden worden, zooniet is er geen eet lust, of het konijn word wegens den honger ongedurig, de eetlust houd op, de spijsvertering is onvolkomen en der halve gaat veel voeder als mest verloren. Hoeveel voeder men gevon moet, trachten sommige schrijvers in cijfers uit te drukken .300 gram zeggen dezen, 1/3 van liet lijfgewicht zeggen anderen. De kweeker moet door de ondervinding leeren hoeveel hij voederen moet aan volwassenen en aan kweekolingen, hoe veel aan leêge, en hoeveel aan teeltkonij nen. Hij moet hierbij letten dat er na een kwartuurs niets overschiet van hel toegediende voeder. Het konijn eet in laten voor de artillerie, voor de rijtui gen en de ambulancen. De keizer die te paard reed liet zich overal zien de brieven van Murat en de nabijheid van Viazma vervulden hem weerom met hoop op eenen veldslag men hoorde hem onderweg het getal dei- kanonschoten berekenen waarmede hij het vijandelijk leger zou kunnen bestoken. Hij had ook de plaats voor de ba gage aangewezen hij deed een bevel afkondigen dat voorschreei al de rij tuigen te verbranden welke men te midden der troepen zou ontmoeten, en deze maatregel trof insgelijks de wagens die eetvoorraad vervoerden, want zij hadden onze kolommen in hunne bewegingen kunnen belemme ren, en in geval van eenen overval, waren zij een gevaar voor hunne veilig heid. Toen de koets van generaal Narbonne. zijnen adjudant, hem voor bijreed, deed de keizer haar stil hou den en er op staanden voet het vuur aan steken, vóór den generaal zelf. Dit bevel, alhoewel gerechtvaardigd, kwam wreed en pijnlijk voor in de omstandigheden waarin het hier uit gevoerd werd. Al het reisgoed moest dus achter aan het leger bijeengebracht worden het was, van af Dorogobouje, eene lange sleep van pakpaarden en kibik- eens tot het zijne bekomste heeftwat blijft liggen is het slechtste deel van het voeder en dat zal grootendeels blijven liggen. Na het eetmaal geve men hun als versnappering een paar twijgen of een takje reukkruid, om hunne tanden te scherpen of de spijsvertering te bevor deren. Het konijn wordt bij overvloed lekker en kieskeurig. In het achterjaar verlate men het mor- gendraaal, geleidelijk volgens het klaar wordt. In den vollen winter voedere men om 9 uur, den eenen morgend een greepje haver, den anderen morgend een stukje brood den 3en morgend een handsvol erwtenranken of klaverhooi den 4,n morgend gekookte knollen met zemelen of lijnmeel den 5*n morgend rauwe zwoedsche koolrapen, pastenaken of suikerij den 6en morgend gebroken graan, 's Avonds geeft inen het voeder met valavond, en men voedere op dezelf de afwisselende wijze als 's morgends den l#a avond rauwe beeton, rapen of wortels den 2en avond, gekookte aar dappelschillen met zemelenden 3en avond, gespleten savooi- of koolstam- men don 4en avond, hooi of gedroogd raap- of wortelloofden 5en avond, versche knolbladoren den 6en avond, groentenafval uit de keuken. Deze opgave wordt alleen als voor beeld gegeven men lette er op dat men geenc twee droge, noch geene twoe deeg of groen-malen op denzelfden dag geve, tenzij zij er des zomers geleidelijk aan gewend zijn geworden. Voor den nacht geve men een greepje hooi of boombladeren, een paar twijgen of eenig reukkruid, of den schoonmaak van hot graan, of den afval van het IcoOi'A n!r hnt finpoolnn, of onl.nl ninnni OllZ. Men plettere de gekookte knollen goed droog, waarna men ze mot tarwekernen, lijnmeel, aardnotenmeol, gebrokou maïs, zemelen, gekookteboonen, enz., in bal len samen drukt en ze lauw toedient. Heeft men de gelegenheid niet gebro ken graan (maïs haver of gerst) te koo- pen, dan kan men vooral bij vinnige koude dat graan broeien dat wil zeggen men doe de noodige hoeveelheid graan in een potje, giet er een weinig water in, opdat het graan niet aanbrande dekke het met eene schijf, waar rond een nat ten handdoek, zoo goed toe, dat het water niet verdampen kan, men zette dat potje op het vuur, en lale het graan broeien tot dat het gezwollen en inalsch is, zonder als pap uileen gekookt te zijn. Dat graan derwijze gebroeid, is voor de kweekmocren, voor de pas gespeende jongen, en voor zieke konijnen een uitstekend voeder. In den zomer voedere men drie maal, dus ook des middags; men vervroege 's morgens, en verlate 's avonds geleide lijk het uur van den maaltijd, en hoewel men dan over allerlei groen beschikt, sen aangespannen met koorden J deze vervoertuigen waren beladen - met buit, met eetwaren, met militaire benoodigdheden, met de mannen die j ze moesten bewaken, eindelijk met gewonde soldaten en met vuurwapens welke er lagen te roesten. Men be merkte in deze kolom een aantal van lange kurassiers die ontzadeld waren, en gedragen werden door paardjes zoo klein als ezels, want zij konden te voet niet volgen, omdat zij geen schoeisels hadden en die manier van reizen hen ontwend was. Op die ver warde en dooreenwemelende menigte hadden de kozakken gemakkelijk een gunstigen overval kunnen doen zij konden hierdoor onze lezers veront rusten en hen in hunnen opmarch doen talmen, maar het scheen dat Barclay vreesde ons te ontmoedigen hij schermutselde alleen tegen onze voor hoede, en dan nog op eene manier welk voor doel had ons oprukken te vertragen zonder het ons moe te maken. Dit plan van Barclay, de verzwak king onzer legers, de twisten der hoofdmans, en de nadering van het beslissend oogenblik hielden Napo leon lel bezig. .j Tijdens dezen dag van den 28* Oogst wierj) onze voorhoede den vij- Eene soort van russische vervoerwagens. moet men toch trachten, eiken dag een droog rantsoen toe tc dienen. Het mag ten slotte niet onopgemerkt blijven, dat konijnen, in een nauw hok opgesloten zjjnde, meer voeder verslin den en een uitgezetter ingewand hebben, dan konijnen, welke vrije beweging ge- nipten, en dat de opgeslotenen evenwel magerder en zwakker zijn. Uit het verdienstelijk werk van Mt A. E. Lammonl-Van Heche rijks- voordrachtgever over Neerhof dier en- kweek. Tweede Boek. 3d6 herziene 3-dui- zendtal. Alleen verkrijgbaar bij inschrij ving ten bureele van De Denderbo- de, 31 Korte Zoutstraat, Aalst. Prijs i.5o frank. Uit Engelsche bron. LONDEN, 2i Augustus. Op 19 Augustus ontwikkelde de vijand in de Noordzee eene betrekkelijke bedrijvig heid. De Duitsche hoogo zeevloot kwam huiten, keerde echter, wanneer zij wist dat de sterkte der Engelsche strijdkrach ten aanzienlijk was, een gevecht ver mijdend, in de haven terug. Op zoek naar den vijand verloren wij twee lichte kruisers door eenen onderzeeboot-aanval en wel de Nottingham en de Falmouth. Al de officieren' van de Nottingham werden gered, 38 man der bemanning worden vermist. Van de Falmouth zijn al de officieren en manschappen gered, met uitzondering van eenen stokor, die aan kwetsuren stierf. Eene vijandelijke onderzeeboot werd vernield, eene andere frppnmd en wellicht verzonken. De Duitsche bewering dat een Engelsen- torpedojager en een Erigelsch slagschip beschadigd zijn, is onwaar. De kleine Engelsche kruiser Notting ham heeft 5530 ton waterverplaatsing en had 380 man aan boord. De Falmouth mot 5300 ton, had eveneens 380Jman. Duitsch antwoord. BERLIJN, 21 Augustus. De bewe ring van de Engelsche admiraliteit in hare officieele molding van 21 Augustus, dat eene ouzer onderzeebooten geramd is, is treffend. De boot is, nadat zij eenen gesleepten Engelschen kleinen kruiser der Chatamklas vernietigd had, by do poging van oen Engelschen torpedojager om ze te rammen, licht beschadigd ge worden en welbehoudon in de haven teruggekeerd. Wat de Engelsche bewo- ring geldt dat eene tweede Duitsche onderzeeboot vernietigd is geworden, kan enkel verzekerd worden, wanneer alle onderzeeboot-meldingen zijn binnenge komen. Tegenover de Engelsche poging tot afloochening dat een Engelsche torpe dojager vernietigd en een Engelsch slag schip beschadigd is geworden, wordt and tot in Viazma achteruithet leger, uitgeput van de marschen, geteisterd door hitte en stof leed gebrek aan water men vocht om het eerst uit de poelen te kunnen drinken eenige bronnen welke men tegenkwam waren weldra bevuild en besmeurd, en de keizer zelf moest zijnen dorst met dit vuil nat lesschen. Gedurende de nacht vernielde de vijand de bruggen der Viazma, plun derde de stad en leverde ze daarna aan de vlammen over Murat en Davoust ijlden daarheen om ze te blusschen. De brandstichters boden weerstand, doch de Viazma-rivier was doorwaadbaar nabij hare opgeblazen bruggen, en men zag een gedeelte onze voorhoede tegen de brandstich ters worstelen, terwijl de overige mannen met den brand kampten en hem doofden. Te dezer gelegenheid werden uitge lezen soldaten naar de voorhoede ge stuurd, zij kregen bevel den vijand zoo dicht mogelijk op de hielen te zitten in Viazma, en na te gaan wie schuld droegen aan den brand de russen ol wij. Hunne rapporten ver dreven den laatsten twijfel van den keizer nopens het akelig besluit dat de vijand genomen had, namelijk alles te vernielen en te verbranden wat hij ons moest achterlaten.('t Vervolgt).

De Denderbode | 1916 | | pagina 1