BelicSilaiflOSBi Van Beroemde Bekeerlingen DE PAUS EN DE VREDE KATHOLIEK NIEUWS- EN AANK0NOIGINGSBLAD In Duitschland 7 October 1017 ccnlicincn het numuicr 72- Jaar IV 4770 W eek-Kalender. Bij 't Wiegje. Zonda» DE DENDERBODE Abonnementsprijs: 3 frank 'sjaars Men schrijft in te Aalst 31. KORTE ZOUTSTRAAT, 31 Aalst, den 6 October 1917. OCTOBER. Evangelie van den Zondag De Gast zonder bruiloftskleed, Matth. XXII. 7. Zondag, 19 na Sinksen, O. L V. van H. Rozenkrans. 8. Maandag, Octaafdag van H. Bavo. 9. Dijnsdag, H. Dionysius en gezellen mar, 10. Woensdag. H. Franciscus Borgia B. 11Donderdag, H. Gummarus bel. 12. Vrijdag, H. Wilfridus, bis. 13. Zaterdag, H Eduardus, b. De moeder wenkt, een vinger op de lippen, En wijst naar 't wiegje waar de kleine sluimert. De vader buigt rich over 't kindje en glimlacht Die ronde vuisten lijken wel twee rozen Hoe rustig haalt hij adem en hoe lief zijn Die volle wangen en die lijne lipjes Vrouw, heeft hij nog uiet lang g.inoeg getlapen Ik zie zoo gaaru die heldere oogjes blinken Schalks dreigt haar vinger: Kus mijn kind niet wakker Ons kind... En langzaam glijdt haar handje in zijn hand, Eu beiden blikken in elkanders oogen. Hklkna Swakth Henri Lacordaire. 15e Vervolg. Het werk der Agence Générale. Lacordaire en de balie van Parijs. De strijd om de vrije school. Het was niet genoeg metde pen te worstelen, de mannen van L'Avenir wilden ook daden stellen. Onder den titel van Agence Générale richtten zij een algemeen agentschap op dat lot doel. had de godsdienstige vrijheid te verdedi gen en al de katholieke werkers en bond genootschappen van Frankrijk in een vasten en krachtige» band samen te snoeren. Het centrum en de bakermat van dit agentschap was te Juilly. Het beroemd collegie aldaar werd gezamentlijk be stuurd door Lamennais en zyn vriend priester de Salinis. In dit rustig oord bracht de vurige hervormer een jaar door, gedurig bezig met zijne plannen en de redactie van L'Avenir. De weemoed en de bleekheid van zijn gelaat, zegt een zijner leerlingen, de vinnigheid en de diepte van zyn blik, en misschien nog meer de wondere energio zijner trekken die zoo zeer afstak tegen de - magerheid en de tengerheid van zijn lichaam, boezemden aan allen eerbied en vrees in. Men hadde hem van nader- bij willen beschouwen, doch iedereen duchtte zijne tegenwoordigheid. - Elke week vergaderden daar Lacor daire. Montalemberben de overige opstel lers van L'Avenir en kwamen er het ordewoord van den meester ontvangen. Het agentschap leverde een hardnek- kigen veldtocht en geraakte weldra in vollen bloei. De raad werd door Lamen nais voorgezeten, doch Lacordaire was eigenlijk de ziol dier inrichting. Ook in 83 Mengelwerk. Nadruk verboden in 1812. Groot Historisch Verhaal. (tietrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur, Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). De admiraal, geheel en al ver schalkt, had dus in den avond van den 25e het besluit genomen den stroom al te zakken op het oogenblik zelf dat Napoleon hem opklom. Het was alsof de Iransche keizer aan den vijande lijken generaal al de bijzonderheden van zijn plan had medegedeeld, en de stipte uur waarop hij het zou uit voeren. Beiden waren terzelvertijd uit Borizof vertrokken Napoleon voor Studzianka, Tchitchakof voor Szabaszawiczy, zich onderling den rug toekeerend, terwijl de admiraal al de troepen van Tchóplitz, die het hoogere gedeelte van den stroom bezetten, had teruggeroepen, uitge nomen een zwak korps van verkenners Hij had zelfs de wegen niet doen ver sperren. Noc.hthans te Szabaszawiczy was hij slechts vijf ol zes marschen verwijderd van de waadbare plaats langs dewelke ons leger den stroom overstak. Van al den morgen van den 26 moest hij hierover ingelicht ge weest zijn. De brug van Borizol was geen drie marschuren ver van het DRUKKERUITGEVER Van de Putte-Goossens AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr twee maal 1,35 Ir. Gewone annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. het gerechtswezen hegeerden zij in te grijpen en er den katholieken invloed to laten gevoelen, en daarom schrijft Lacor daire aan den stokhouder der advokaten te Parijs dat hij zijn plaats onder zijn oude confraters terug verlangt in te ne men. In dezen brief verklaart hij 0. m. - Ontzettend grootsche gebeurtenissen hebben de positie der kerk in de wereld - veranderd zij moet de kluisters welke haar aan don Staat ketenen verbreken - en zich verbinden met het volk.Daarom, meer dan ooit verkleefd aan hare zaak, - hare wetten en haren eoredienst, acht ik het nuttig nader in voeling te ko- men met mijne medeburgers met van her mijn advokatenloopbaan te ver- - volgen. (Medegedeeld door L'Avenir van 27 December 1830). Toen dien ophef makendon brief in het paleis toekwam werd de raad der advo katen daardoor volop in rep en roer ge bracht. Lang wordt er getwist en beraad slaagd zonder (ot oen besluit te komen eindelijk na een nieuw aandringen, ziet Lacordaire zijne vraag verwerpen met twaalf stemmen tegen twaalf. Dit onmoedigt hem echter niet. Ik huldig slechts een princiep in de poli- tiek, schrijft hij aan Montalemberl.. en 't is van nooit een stap te wijken. Deze - onwrikbare vastberadenheid alleen maakt ons krachtig. Mannelijke taal in den mond van don jongen priester die in vlammigheeten ijver wedijverde met zijn roemrijken vriend. I)es te schooner zal zijn edele figuur op het voorplan treden als wij hom weldra onderdanig huigen zien voor het onaantastbaar gezag van den Paus. De vrijheid van het onderwijs, waar legen de wijsgeer Cousin zoo geweldig donderde, werd insgelijks hartstochtelijk verdedigd door de discipelen van Lamen nais. Dit groeide lot een strijd op leven en dood om de jeudige zielen der kinde ren te ontrukken aan den greep dei- godsdiensthaters. De Agence Générale stuurde een oproep gauscli Frankrijk rond aan de familievaders en de jonge lingen, om hun stem mede te verheffen voor de vrijheid van onderwijs. In enkele maanden tijds stroomden er drie honderd verzoekschriften geteekend door meer dan vijftien duizend franschen in de ka mers toe. De kamorleden echter bleven op hunne zetels dommelen, doof voor de stein van zoovele huisvaders die hun heiligste recht tegenover hunne kinderen eischten. Krachtens een oud gebruik, in zwang te Lyon, ontvingen de arme kin deren die als koorknapen voor den dienst der kerk bestemd waren, daar hun eerste onderricht in katholieke scholen onder het bijzonder toezicht van den pastoor der parochie. Den 29 Maart 1831, bevool M. Moutalivet, minister van het open baar onderwijs, aan don rector der Academie te Lyon die scholen te sluiten. Een nieuwe aanslag gepleegd op de Vrij heid Dit deed de bom losspringen en weldra verschenen er op al dc muren van Parijs de volgende zonderlinge plak kalen Het Algemeen Agentschap voor de verdediging der godsdienstvrijheid sticht eene school zonder de toelating der Universiteit, rue des Beaux-Arts, nr 5, te Parijs. Het zal er de elementen onderwij zen van den godsdienst, van fransch, latijn, grieksch, geschrift en reken kunde, enz. aanvalspunt gelegen. Vóór die brug had de admiraal vijftien duizend man doen opstellen hij kon dus in eigen persoon tot het aanvalspunt terug- keeren, Tchóplitz te Stachowa ver voegen, en dienzelfden dag aanvallen of ten minste den aanval gereed maken des anderdaags, den 27, kon hij dan met achttien duizend man de zeven duizend soldaten van Oudinot en Dombrowski in de pan hakken, en eindelijk, vóór den keizer te Stud zianka, de positie terug innemen welke Tchóplitz den vorigen dag had verlaten. Doch de admiraal verichtte niets van dit alles, en hij verspilde een kostelijken tijd met te beraadslagen, rond te tasten en toebereidsels te maken. De tegenwoordigheid van Napoleon en het Groote Leger, wiens gebrekkige toestand hij zich moeilijk kon inbeelden, verblufte hem. Hij rtieende den keizer overal te zien vóór zijnen linkerllank, ter oorzake der schijntoebereidsels voor den over tocht welke daar uitgevoerd werden vlak vóór zijn centrum, te Borizol. omdat deze stad inderdaad vol gewoel en beweging was door de troepen van ons leger die er beurtelings te toe kwamen eindelijk, te Studzianka. vóór zijnen linkerflank, waar de keizer zich inderdaad bevond. Den 27 verkeerde hij nog immer zoodanig in vergissing dat hij Borizol deed verkennen en aanvallen door een Het onderricht zal aan de kinderen gegeven worden door eenige leden van het AGENTSCHAP zelf, M. de Coux, priester Lacordaire en graaf Monta- lembert die de wettelijke verantwoor delijkheid dier 6chool op zich laden. De school zal geopend worden Maandag toekomende, 9 Mei... Inderdaad op den bepaalden dag werd zij geopend. Boven de ingangspoort prijkte dif opschrift Vrijheid van Onderwijs. Algemeen Agentschap voor de verdediging dér Godsdienstvrijheid. Kostelooze School. ('t Vervólgt) De H. Vaderen de Duitsche antwoordnota. Volgens een Havasbericht uit Milaan, meldt de korrespondent der Corriore del la Sera aan zijn blad Men verzekert dat de Paus niet in gebreke zal blijven, bij zijn ontvangstbericht der Duitsche antwoordnota, naar eene verklaring te vragen van hel stilzwijgen over België. Zulks zou geschieden in eene soort van verbaal nota, die voor doel zou bobben van de Duitsche regeering verklaringen te verlangen nopens een punt dat door de Pauzelijke diplomatie als gewichtig wordt aanzien, voor oenen gerechten en duurzame» vrede. In de omgeving van den Paus wordt gezegd dal de nota der contraal-mogend heden vergezeld was van vollodi- gende berichien der Pauzelijke nuntia turen leMunchen en te Weenon, do welke nopens verscheidene punten ophelderin gen he valleden. Hot schijnt evenwel niet dat die ophol- deringen veel veranderden aan den indruk der notas. De geruchten, als zou de Paus voornemens zijn den Koning van Spanje met een 'nieuw bemiddelingsvoor stel te gelasten, ontberen allen grond en waarschijnlijkheid. Geneve, 29 September. De Agentur Radio wordt door den Matin en andere Parijzer bladen verantwoordelijk gesteld voor liet in dwaling brengen dor Ententepers in de zaak der zoogezegde Duitsche antwoordnota aan den Paus. Le Matin," stelt de zaak zóó voor, als ware de Agentur Radio het slacht offer geweest van Duitsche loensche trukken. Het Duitsche ministerie van liinnen- landsche zaken heeft het voorstel betrek kelijk België, 1111 als onjuist verklaard, genoegzaam laten ruchtbaar maken, om de openbare meening in de Enteutolanden te loeren kennen. Italiaansche persstemmen over de antwoord-notas der Centralen. De Osservatore Romano - vail 24 September schrijft Na rijp onderzoek der dokumenten waarhij alle hoffelijk- heidsvormen jegens den Heiligen Stoel, alsook de betuiging van vrodesgezindheid en de afwijzing der verantwoordelijkheid voor het uitbreken van den oorlog, als natuurlijke bestanddeelen van het. Duitsche en Oostenrijksche antwoord bij eene diplomatische wisseling van notas, werden terzijde gesteld, blijkt dat de centraal-mogendheden zich bereid verklaren tot vredesonderhandelingen op regiment jagers die over de balken der verbrande brug kwamen en door de soldaten der divisie Partouneaux teruggedrongen werden. Dienzelfden dag, terwijl de vijand aldus overal rondtastte, ging N apoleon de Berezina over met ongeveer zes duizend garden en het korps van Ney dat nog slechts zes honderd man telde, rond twee uren van den namid dag hij zette zich in positie achter maarschalk Oudinot, en bewaakte den uitgang der bruggen tegen de mogelijke aanvalspogingen van Tchit chakof. liene menigte van reisgoederen en achterblijvers waren hem vóóropge- gaan. Zoolang de dag duurde staken nog velen na hem den stroom over. Terzelvertijd kwam Victor met zijne mannen de garde vervangen op de hoogten van Studzianka. Tot hiertoe marcheerde alles goed. Doch, toen Victor door Borizol trok had hij daar Partouneaux met zijne divisie achtergelaten. Deze generaal kreeg opdracht den vijand buiten de stad te houden, de talrijke achter blijvers vóór hem uit te drijven, en Victor te vervoegen vóór het einde van den dag. Partouneaux was voor de eerste maal getuige van de wanorde en de ontredaering van ons leger. Evenals Davoust bij het begin van onzen aftocht, wilde hij de sporen dier wanorde verborgen houden aan de don grondslag door dan Paus aangeduid. Indien zulks misschien ook in kortere bewoordingen hadden kunnen geschie den, liet blijkt niettemin klaar uit do slot zinnen v«n boide nota's. De drie eerste punten door den Paus bepaaldontwapening en scheidsgerechl vrijheid dei- zeeën verzaking aan scha deloosstellingen, neemt de Duitsche nota geheel uitdrukkelijk aan. De liberale Italiaansche pers welke de edelhartige werking van den Paus even wel niet met sympathie noch met wen- sclien tot goeden uitslag beschouwd heeft, drukt er op dat de antwoorden over de grondgebiedskwestiëndiein de Pauselijke nota aangeraakt waren, volkomen over eenstemmen. Do nota spreekt nu van tweeërlei grondgebiedskwesties ten eerste van de teruggave der bezette streken, ten tweede van teruggaven nopens wolke eene min nelijke schikking vorhoopt wordt. Over de eersten schijnen de antwoor den klaarblijkend in bevestigenden zin to luiden zooals ook dc Popnlo Romano meent de vcrwyzing naar het Rijksdag- besluit ge.tuigt daarvoor. GrooLere duidelijkheid kan raeD niet verlangen van diplomatieke schriftelijke stukken iu welke nooit gezegd wordt in hoever men tol toegevingen geneigd is. Belrekkelyk de andere grondgebied kwesties kan men niet zeggen dat de antwoorden elke onderhandeling daar over verwerpen do Oostenrijksche nota spreekt ook van het vertrouwen tot eene bevrodigende oplossing te komen de Duitsche hoopt, dat de vijanden in de ge dachten en wenschcn van don Paus, bij welke zij zich verklaart aan te sluilen, eenen grondslag zullen vinden tot onder handelingen in den geest der billijkheid. De nota's laten alzoo de deur open tot verdere wisseling van gedachten, hetgene alleen hel doel was van den oproep van Benediktus XV. De Vrede en Paus Benedictus. Parijs, 30 September. De - Echo de Paris verneemt uit Romo dat do Paus de invloodrijkste kardinalen ter bespre king van lir.l Duitse,h antwoord, tot zich heeft geroepen. Men zogt dat de Paus zijn vredeswerk zal voortzotten, doch dit werk zou afhangen van de komende gebeurtenissen. De H. Vader en de Fransche Bisschoppen. Geneve, 1 Oktober. De Fransche Bisschoppen hadden aan Zijne H. den Paus een schrijven gericht in hetwelk zy tegenover de vredesvoorstellen van den Paus, do politieke eischen van Frankrijk verdedigden. De kardinaal-staatssokrotaris Gaspari heeft daarop den Bisschop van Valence een schrijven toegezonden in hetwelk hij punt voor punt aanwijst, dat de Paus zich in zijne vredesnota bemoeid heofl om oenen bijzonderen gunstige» vrede voor Frankrijk en België tot stand te brengen. Het schrijven dal de bladen van Lyon nu woordelijk mededeelen sluit als volgt Het is dus klaar dat de vredesoproep ▼an den Paus niet alleen in verscheidene punlen Frankrijk begunstigt, maar dat liet hein bovendien in geen enkel opzicht te kort doet. Dat laat verhopen dal Frankrijk als de eerste onoverwogene indruk zal voorhij zijn, den voetstap van den Paus billijker en gunstiger zal bcoordcelen. kozakken van Kutusof die hem volg den. Dit ijdel alsook de aanvallen van Platof langs de groote baan van Orcha, en deze van Tchitchakoflangs de ver nielde brug van Borizot, weerhielden hem in deze stad tot het vallen van den avond. Hij meende haar te verlaten toen hij bevel ontving er den nacht door te brengen. Het was de keizer die het hem stuurde. Napoleon dacht voor zeker hiermede al de aandacht der drie russisehe generalen op Borizof samen te trekken en alzoo tijd te winnen voor den overtocht zijner troepen. Doch Wittgenstein had zich, terwijl l'latof het Iransche leger op <le groote baan volgde, meer naar réchts gericht. Dienzelfden avond verscheen hij op de hoogten der Berezina, tusschen Borizof en Studzianka. sneed den weg af die deze beide punten verbindt, en maakte zich meester van alles wat zich daar bevond. De bende der achterblijvers die terug naar Borizof vluchtten, deelden «laar aan Partou neaux mede dat hij van het overige van het leger afgescheiden was. Partouneaux aai zeltlc niet. Alhoe wel slechts beschikkende ovqr drie kanonnen en drie duizend vijfhonderd soldaten, nam hij aanstonds het be sluit een bres te maken in het vijande lijk korps, en na zijne toebereidselen gemaakt te hebben vertrok hij op staanden voet. Hij had eerst te wor- Nog de antwoordnota der Centralen. Karlsruhe, 2 Oktober. Havas meldt uit Rome, dat het Vatikaan Zaterdag middag de antwoordnota der Centraal- Mogendheden aan den Engelschen gezant overhandigd heeft. Er zal eene nieuwe nota van den Paus aan de Bondgenooten bijgevoegd word«n. Berlijn, 2 Oktober. Ook de Osser vatore Romano verklaart in staat te zijn, te kunnen mededeelen dat hut nieuws van eene zoogezegde verbaal-nota welke de Duilsche rogeering, wegens vredesvoorwaarden, die België betreffen aan den H Stoel zou hebben laten over handigen door den Pauzelijken Nuntius van Munchen, van allen grond ontbloot is. Nieuwe voetstappen van den Paus? Lugano, 2 Okt. Volgens berichten der Stampa uit Romo hechten do Roomseho polilieke kringen groot belang aan het huidige tijdperk der wereldge beurtenissen. Kuhlraanns verklaringen hebben grooten indruk gemaakt. Van den anderen kant houdt men eenen nieuwen voetstap van don Paus voor mogelijk. De Vrede. Reuter meldt uit Rome, 2 October De - Giornale d'Italia schrijft In de nota aan de Entente, waarin de tekst van het antwoord der Middelmachten opgenomen werd, deelt de Paus mede dat Hij redenen heeft om te gcloovcn dat het antwoord als eene mededceling kan aanzien wor den van de bereidwilligheid van Duitsch- land om België en Noord-Frankrijk te ontruimen. Verder vraagt Hij of Hij aan DuiLscliland zou verzoeken bepaalde voorstellen te onderwerpen. De Paus biedt zich bepaald aan als bemiddelaar. De Vredeswerking. Het Entente-antwoord. Lugano, 3 Oetober. Volgens de Agenzia Volta zullen de Ententeregeerin- gen de vredesnota van den Paus niet langs diplomatische» weg boantwoordeu, maar eene plechtige verklaring afgeven over de oorlogdoeleinden. Geen afzonderlijk vredesaanbod. Berlijn, 3 Oetober. De staatssekro- taris van het Buitcnlansch ministerie heeft de volgende verklaring gedaan, tegenover eenen vertegenwoordiger van het Wolffbureel De Russische oorlogs minister Werchowski had op de St-Peter- burgsche demokratischc konferencie, in zijne rede gezegd, dat de Duitsche Rijks kanselier le Stuttgart verklaard heeft dat DuitschlaDd bereid is Elzas-Lolharingen terug te geven aan Frankrijk. Dc gezeg den van den Rijkskanselier van vóór eenigon tijd to Stuttgart, zijn algemeen gekend. De bewering van oorlogsminister is uitgevonden. Verder had Werchowski gezegd dat Duitschland zinnens was met Engeland en Fraukryk eenen afzonder lijken vrede te sluiten op de kosten van Rusland, en dozen stemmen hierin niet toe. Hiermede bepaal ik duidelyk dat Duitschland geen afzonderlijke vredes voorwaarden heeft gedaan aan Engeland of Frankrijk. De kwestie van Elzas-Lotharingen. Graaf Hertling bij den kanselier. De Beiersche minister-voorzitter graaf Hertling die Maandag voormiddag uit stelen tegen het glibberige der baan die vol bagage en vluchtelingen was, tegen een hevigen wind die vlak in het gelaat blies en de dikke duisternis van den ijskouden nacht. Weldra kwam hij onder het vuur van duizen den vijanden die de hoogten aan zijn rechterkant bezetten. Zoolang hij alleenlijk aan deze zijde aangevallen werd zette hij den weg voort, maar weldra geschiedde de aanval ook langs voren door talrijke en gunstig geplaatste troepen wier granaten door al zijne rangen sloegen. De ongelukkige divisie was op dit oogenblik verdwaald geraakt in een diep terrein een lange rij van vijf tot zes duizend rijtuigen belemmerde al hare bewegingen zeven duizend ach terblijvers. huilend van schrik en wanhoop, wierpen zich als uitzinnigen in hare lijnen die hierdoor verbroken werden en van links naar rechts goll- den. De soldaten, spijts hen in de wanorde meegesleurdlieten derrmoed zinken. Zij moesten terugkccren om zich weerom tc ordenen en een betere stelling te bezetten, doch bij dit ach terwaarts manocuver botsten zij op de ruiterij van Platof. Reeds was de helft onzer strijders gesneuveld, en de vijftien honderd overblijvende soldaten zagen zich in gesloten door drie legers en eenen stroom. ('t Vervolgt)

De Denderbode | 1917 | | pagina 1