TBEDE Btiotm van puston tt KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD IN RUSLAND. ondag 16 December 1017 5 cenliemen hel nummer 72"t Jaar IV0 4786 \W eek-Kalender. i Eene verstandige Engelsche stem. n D; 54 a T'Ki pol b Aalst, den 15 December 1917. ide twë dull DENDERBODE Abonnementsprijs 3 irank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DECEMBER. Evangelie van den Zondag Zending der Joden tot Joannes. Joannes I. Zondag. 3 v. d. Advent. H. Eusebius, b. en mart. 7 Maandag, H. Begga, wed. I Dinsdag, H. Gratianus, bis. 9 Woensdag, Quatertemper. Gulden Mis. 0 Donderdag, H. Philogonius, biss. Vrijdag, H. Thomas. l Zaterdag, Quatertemper. H. Demetrius -ntj tan O. L. V. Onbevlekt Zaalge feestdag, goede Moeder, Zaalge feestdag Zie hier nu Nog een bloemken uit mijn hofken, En dat bloemken is voor U. Sneeuw en vorst en wilde vlagen Woedden oin het bloemken heen, Maar het kleine bloemken breken... Dat, neen dat vermocht er geen. Menig blaadje heeft geleden En verloor zijn blanke kleur Doch het hartjen ongeschonden, Hield zijn reinheid en zijn geur. Met uw feestdag, lieve Moeder, Kniel ik biddend Voor U neer Wil mijn kinderbêe verhooren, Zie genadig op mij neer. Hoed mijn h^rte voor de stormen, Lijk dit bloemken bleef gespaard Moet het lijden, moet het bloeden Houd het sterk èn rein bewaard I 8-12 17. F. P. Verschoven ;ot de volgende week het vervolg onzer artikelen over LACORDAI- C RE Begint <_i wat zonne te schemeren den nacht die ons zoo lang reeds et zijn donkerste zwart omringt IZJ Zouden de vredezangen welke hans terug weergalmen gaan boven de krib van den grooten Menschen- Gi rriend en Vredevorst, eindelijk echo 'inden bij de waanzinnige menschheid tie zich sinds zoolang aan het uit- noorden is met haar monsterkanon- ïen Vrede Als een lang vergeten lied uit verre dagen dat alom blijheid en licht uit- giet op zijn weg, als een morgenzon- d ïestraal, zoo komt dit woord tot ons net grootsche en heerlijke belolten -3fÜe de moederharten trillen doen. Dit machtig en betooverend woord dat eenmaal op engelenlippen zong in den nacht der wereldherboorte, heelt hans terug weerklonken boven de wachtende aarde, niet als een hymne, maar als eenreuzig en roerend smeek gebed, als een forschen eisch, als een schokkend bevel Vrede Het magnetiseerend woord is nidden het gewoel van den strijd [eworpen, en 't gehuil der kanonnen ;an het niet meer verdooven. De Paus, hier op aarde het dichtst jezeten naast de Godheid, tronend n het al verwinnende licht der Lief- u le, heeft het 't eerst uitgesproken en ïitgezonden over de lijdende wereld. Dagelijks weergalmt het in de beu ken onzer kerken, gedragen op hon- m derden, duizenden stemmen, en gelijk weleer de geteisterde volkeren in hunne litanieën baden Van de woe- der Noordmannen verlos ons Heer zoo klinkt het thans eenmon- dig en treffend aan het einde der 93- Mengelwerk. Nadruk verboden in 1812. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur, Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). Eindelijk door het krachtdadig ingrijpen van verschillende leiders, zooals Eugeen en Davoust, door het medelijden (ier Littauwers en de heb zucht der joden werden er eenige schuiloorden geopend. Dan moest men de verbazing dier ongelukkigen gezien hebben toen zij zich eindelijk terug in een bewoond huis bevonden. Een schoon gebakken brood scheen hun iets wonderbaars toe, en het was ïun als een zaligheid toen zij daarvan, rustig neergezeten, konden eten. Ver volgens, als zij eenig bataljon bemerk en dat nog ordentelijk gewapend en uitgerust was, gingen zij daarvoor in bewondering op Het was alsof zij Vau de uiteinden der wereld terug kwamen, alzoo vervulde dit alles hen thans met bewondering. Doch nauwelijks hadden zij van al die zoetheid wat genoten, ol het kanon der russen begon weer te don- DRUKKER-UITGEVER Van de Putte-Goossens AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr twee maal 1,35 Ir. Gewone annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, ene. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. litanie van O. L. V. Regina Pacis, ora pro nobis 1 Koningin van Vre de, bid voor ons De vrouwen en moeders herhalen het als een innig en zoet refrein, ge bogen over een graf of over een wieg; en des avonds hangt het geheimvol te ruischen, in alle boomen traag ver- wuivend op de tragisch roode kim men. De verten herzeggen het aan de verten, de dagen aan de nachten. De luchten zijn er vol van. Boven de kerkhoven, waar al de gesneuvelden en martelaren rusten in de diepe majestatische kalmte der verbroederende Dood, zweeft het als een weemoedige wensch. Rillen hunne gebeenten niet op het hooren dier schokkende bede gericht tot Hem die met zijn vaderarm de heele schepping omvatGeef dat de menschen elkaar den kus des Vre des schenkenGij, die hen tot broeders gemaakt hebt met den prijs van uw bloed In de witte wimpels onzer hospita len, waar het milde Leven uit zoovele wonden bloedt en kermt, staat het geschreven als een opperste smee king. Boven de kampen onzer krijgsge vangenen, die met eindeloos droeven blik uitstaren naar de verre lijnen van den horizont waar zij alles achterlie ten wat hun het liefste was, zwelt het' als een doffe reuzige zucht. Boven de slagvelden stijgt het als een kreet der aarde, walgend van al het gedronken broederbloed, als de krachtige cisch van het gefolterd menschdom. Ook om ons heen, rijzen er stem men en worden er gebaren gemaakt die veelbeteekenend zijn. Onze confrater Het Volk hoofdorgaan der christene werklieden, schreef m zijn nummer van Zondag 11. onder meer het volgende over de vredesbeweging in Europa Ons dunkens zijn deze laatsten (de vredesgezinden) veruit de groote meerderheid zij zijn de massa der volkeren die niets beters vroegen dan in vrede naast elkander te leven, en die thans reeds meer dan drie jaar lijden onder de gruwelijk» weder waardigheden en gevolgen van een oorlog welken zij met gewild hebben en nu volgaarne al spoedig zouden zien eindigen. En verder Doorvechtenwie weet nog hoe veel maanden, alles verwoesten en vernielenhonderdduizenden jeugdige menschenlevens offeren, om wat 1 Om dan, zooals Lord Landsdowne in zijn brief aan de Daily Telegraph terecht zegde- te komen tot de zegeningen van een vrede die niets nuttigs meer aanheeft voor een wereld wier kracht zoodanig - uitgeput is dat de hand die niet meer grijpen kan. - Neen, we kunnen niet begrijpen dat het doorvechten als middel le verkie zen is boven de onderhandelingen die de Paus heeft voorgesteld. - Het Volk 9-10 December 1917.) Zulke woorden te schrijven, te ver spreiden, en aan te moedigen is voor waar een schoone en christelijke daad. Uit de diepten der eeuwigheid blikt over menschen en landen het alziende Oog van Hem die alleen weet wan neer het Vredesuur slaan zal in Euro pa. Doch bij het naderen van Kerstmis het hoogfeest van Vrede, kunnen we niets anders dan herhalen met de engelen, dan bidden met den Paus en de christenen, dan wenschen met heel het lijdend menschdom Vrede aan de goedwilligen Het worde Vrede in Europa deren. Die dreigende geruchten, de kreten der officieren, de roffelende troms en het verward geschreeuw der nog immer toestroomende menigte verwekten een nieuw gewoel in Wil- na's straten het was de voorhoede van Kutusof en Tchaplitz. Zij vielen de divisie Loison aan die terzelvertijd tot dekking dienen moest aan de stad en aan den marsch van eenen groep ontzadelde ruiters afgestuurd op Olita. Eerst trachtte men weerstand te bieden. De Wrede en zijne Beieren hadden ook juist ons leger vervoegd, gevolgd door Wittgenstein die van Kamen en Wileika tegen onzen rech terflank oprukten, terwijl Kutusof en Tchitchakof ons op- de hielen zaten. De Wrede had geen twee duizend man meer in zijn bezit. Wat Loison betrelt, evenals zijne divisie en het garnizoen van Wilna dat ons tot aan Smorgony ter hulp gekomen was, in drij dagen werden zij door de koude van vijftien duizend man gebracht op drie duizend. De Wrede verdedigde Wilna aan den kant van Rukoni na een dappere poging moest hij wijken. Loison en zijne divisie, het dichtst bij de stad geplaatst, konden den vijand in be dwang houden. Men had ook aan Aan het einde van zijn prachtigen roman De Thuis (over enkele jaren uitgegeven door het Davidsfonds) zegt Paul Keiler het zoo schoon en zoo diepzinnig - De Thuis is Vrede - De thuis, de haard, de familiekring waar het leven geboren wordt, voort gezet en grootgekweekt in liefde, die de grondsteen en de zegening is der maatschappij, worden slechts opge bouwd door den Vrede. De kinderen der menschen hebben geenen thuis meer. De familiekring werd uiteengereten en verscheurd, omdat de Vrede ons verliet. De basis van het Leven stortte ineen en daar om is het door heel Europa één puin hoop en één gejammer. Doch de Vrede, die de menschen zoo uitzinnig banden uit hun leven, keert terug Aan alle horizonten begroeten de volkeren hem met koortsig wuivende handen Stemmen hier, stemmen daar, stem men niet meer te stillen of te dooven, roepen straks luider dan alle kanon nen VREDE HEERSCH Dat Europa zich terug een thuis opbouwe Dat de woelige baaierd van thans terug herschapen en bevrucht worde tot een nieuw en schoon heelal, waar in de menschen, onder Gods zegenen de zonne, gedijzaam hun levensloop hernemen in Liefde en Vrede Jozef CRICK Aan Jef Crick Uit achting voor zijn kunst. Gij hebt mijn land gezien En lief gekregen. De liefde van mijn land Zij u een zegen Gij zijt gegaan met glanzend oog Langs stille wonen en langs stille wegen Naar hoogten waar de hemel boog Den einder tegen Gij hebt de zon zien rijze' en dalen, Eenzaam en bloedendschoon over de streek Waar uw ziel is komen dwalen Die haar geleek. Uw Ziel, die van den Grooten Droomer En zijne grootre passie droomde in nacht Vol eindloosheid, uw ziel die vromer Een dood herdacht Te vroeg zijt gij weer weggegaan Maar heel de sob're schoonheid van mijn land Is boven u omhoog gegaan Als zeegnend hand. Nu sluit een kille mist de yerten, De schaamle boomen weenen nu, Maar uit uw droeve lieve streke Groet ik U. Aygem 11-12-17. Jong Herwig. In Amerika De Vereenigde-Staten en de Skandinaafsche Staten. Stockholm, 7 December. Volgens - Allehanda uit Kopenhagen verneemt, bevindt zich daar eeQe Amerikaansche afvaardiging, om eone handelsovereen komst te sluiten tusschen Denemarken en de Vereenigde-Stalon. De onderhande lingen zijn reeds ijverig aan gang. Vol gens hetzelfde blad is daar eenige dagen geleden een afgezant der Amerikaansche regcering aangekomen. Zijne zending zou hierin bestaan den toestand in Zwe den te onderzoeken en er verslag over te geven aan de groote verhandelings- commissie te Londen. Volgens - Afton- bladetmededeelt zijn de Zweedsche onderhandelaars met Engeland Donder dag avond naar Londen vertrokken. Amerika en Zwitserland. Berne, 9 December. De economische onderhandelingen tusschen de vertegen woordigers van Zwitserland en de Ver- cenigdc Stalen zijn geëindigd. De Zwit- sersche afvaardiging is teruggekeerd naar Parijs en heeft verslag uitgebracht aan den Bondsraad. Het ontwerp der over eenkomst mag aanzien worden als het bewijs dat de Amerikaansche regeeriug rol Ie begrip heef', van de noodwendig heden van Zwitserland, en besloten heeft op vriendschappelijke manier do verzor ging van Zwitserland met graan en andere onontbeerlijke waren te verzeke ren. Verdere mededeelingen zullen vol gen van zoohaast de overeenkomst goed gekeurd is door den Bondsraad. Ecuador breekt af met Duitschland Guayaquil, 8 December. Ambtelijk wordt medegedeeld dat Ecuador de diplomatische betrekkingen met Duitsch land heeft afgebroken. N. B. Ecuador is eenc Zuid Ameri kaansche republiek, grenzend ten zuiden aan Peru, ten westen aan den Grooten Oceaan en verder aan Columbien. De I bevolking wordt geschat op omtrent 2 millioen zielen. eene napolitaansche divisie de wa pens in de handen gegeven, en men gelukte er zelfs in haar buiten Wilna te doen treden, edoch van zoohaast die weeke mannen in het ijzige win- terklimaat kwamen, viel al hun weer standsvermogen slap. Tevergeefs deed men in de straten het alarm trommelen de oude garde zelf bleef verstrooid rondzwerven. Allen dachten er veel meer aan hun leven te verdedigen tegen honger snood en koude, dan tegen vijanden. Toen weerklonk opeens de kreet u De kozakken zijn daar - Dit was sedert lang het eenig signaal waaraan de meesten gehoorzaamden hij weer galmde van straat tot straat en de vlucht herbegon. De Wrede had dit signaal doen geven. Deze generaal verscheen on verwachts vóór Murat om hem te melden dat de vijand hem op de hie len zit en dat men niet langer meer kan stand houden in Wilna. Bij dit nieuws, en op het hooren der lawaai ende paniek, begint Murat zelf zijne tegenwoordigheid van geest te ver- liezen. Hij verlaatte voet zijn paleis en dringt door de massa. Het gevaar j van in eene schermutseling te kunnen gemengd worden schijnt hem af te j schrikken. Nochtans aan het laatste Wilson's redevoering en de brief van lord Lansdowne. Den Haag, 7 Decembor. Er liggen nog slechts onvolledige berichten voor, over het uitwerksel der redevoering van president Wilson, in Engeland. De - Daily News - heet de bewering van lord Norleiiffe eene onbeschaamheid. als zou Wilson zich t'akkoord verklaren met de woeste aanvallen door lord Nortelifte tegen Lansdowno gericht. Do Manchester Guardian - bowijst dat vijf punten van den brief van Lans downe, door Wilsons redevoering wor dtin gestouud. Vooral blijkt de overeen stemming in dekwestio van Zuid-Oostelijk Europa, en wel in dien zin dat ook Lansdowne de verbrokkeling van Oosten- rijk-Hongarië niet wenscht. De Westminster Gazette - stelt daar, doch niemand de centraal-mogeodheden kon verhinderen in Polen en in den Balkan naar believen te handelen, indien Rusland zich aan den oorlog afscheidt. Edoch hier heeft de president het middel aangewezen, en hetzelve bestaat in do buitengewoon groote ekonomisclie macht die tegen de midden-EÏfropeesche mogendheden kan aangewend worden, moesten do centraal-mo^endheden in Polen en in den Balkan naar willekeur handelen. De Westminster Gazette stelt voor dat die maatregel als gemeen zame verklaring der bondgenooten in een besluit zou tot uitdrukking gebracht worden. Bonar Law over Lansdown s brief. Berlijn, 10 December. In eene rede voering door Bonar Law betrekkelijk den brief van lord Lansdowne uiige sproken, wordt er volgens den Times - gezegd Een vrede, op de basis door Lansdowne aangeprezen, zou feitelijk voor ons eene nederlaag beteekenen en wat zou de toestand van liet Britscho rijk zijn na eene dergelijke nederlaag Wij kunnen het feit niet bewimpelen dat de oorlog die zoo lang duurt, en zooveel lijden na zich sleept, zijnen invloed op het volk moet doen gevoelen, zoowel bij ons als in de Dominions. Moesten wij aan bet einde ons doel niet bereiken, gelooft dan iemand fe.lelijk, dat de eenheid van het Britcche rijk, van dowolkc wij hopen dat zij tengevolge van dezen oorlog nog vaster worden zal, dan nog zou in stand te houden zijn Ik geloof het niet. De brief van Lansdowne en de Engelsche bladen. De Nation telt de Engelsche dagbladen op die zich bij de politiek van Lansdowne aansluitenDaily Telegraph, Daily News, Westminster Gazette, Evening Standard, Star, Manchester Guardian, Western Mercur, Sheffield Independant, Birming ham Gazette, Daily Mirror, Aberdun Free Prcsz, North Eastern Gazette, Frish Indepondant. Verscheidene bladen der Engelsche West-provinciën en van Schotland hebben zicli eveneens tegenover den brief van Lansdowne welwillend geuit, zoodat men algemeen kan zeggen dat een belangrijk huis van den buitenwijk blijft hij staan, en zend vandaar zijne bevelen uit, het leger afwachtend, en het overige aan Ney overlatend. Het ware mogelijk geweest vier en twintig uren langer in Wilna stand te houden, en dan zouden vele mannen gered geweest zijn. Edoch, deze noodlottige stad werd het graf van twintig duizend man, en onder dezen waren er drie honderd officieren en zeven generalen. De meesten waren meer overwonnen door den winter dan door den vijand. Eenigen onder hen waren nog gaaf en geheel geble ven, maar hun zedelijke kracht lag in puin. Na gedurende zoovele dagen volgehouden te hebben, lieten zij thans den moed zakken toen zij bijna j in de haven aangeland waren, zij had- j den eindelijk eene beschaafde stad aangetroffen, en liever dan zich terug in de woestijn te wagen, leverden zij zich aan de fortuin over die deerlijk met hen speelde. j Het moet gezegd zijn, de Littau wers welke wij in deze gevaarlijke uur verlieten vóór het kanon van den aanrukkenden vijand, hadden een aantal der onzen opgenomen en ge herbergd. De joden echter, welke wij be- •c ;hermden. verstootten onze wapen- De onderhandelingen over den wapenstilstand. St Petersburg, 9 December. Eene af vaardiging der Volkskommissarissen kwam met het doel te onderhandelen over den wapenstilstand in de streek van Dunaburg aan waar zij de Duitsche onderhandelaars ontmoette. Kornilow en Kaledin. Le Petit Parisien meldt uit Sint- Petersburg dat ten Noord-Westen van Rostow op den Dan een gevecht heeft plaats gehad tusschen eene groep kozak ken van Kaledin en Maximalistische troepen van Kornilow. Eene verklaring van Trotzki. Zoohaast wij ons sterk genoeg gevoel den, hebben wij in den naam van het Russische volk een vredesvoorstel ge daan. Wij zullen geenen diplomatischen maar ecnen volksvrede sluiten zoohaast onze openc politiek vruchten zal dragen. De loop der onderhandelingen met Rusland. Bij het begin der onderhandeling met de Russische afvaardiging, aangekomen in het hoofdkwartier van den Opperbe velhebber Ost werd bij het uitwisselen der volmachten vastgesteld, dat deze van weerskanten enkel daartoe machtigden, te onderhandelen over eenen wapenstil stand, maar niet over eenen vrede. De Russische afvaardiging stelde voor eenen algemeenen wapenstilstand uit te roepen voor alle legers op alle fronten. Daar mede kon van Duitsche zijde uiet inge stemd worden, daar de Bondgenooten van Rusland noch vertegenwoordigd waren noch de Russische afgevaardigden volmacht gegeven hadden in hunnen naam te spreken. Wc kwamen dan overeen, dc onder handelingen te beperken tot het sluiten van eenen wapenstilstand tusschen de verbondenen en de Russische legers. Van Russische zijde werd hierbij uit drukkelijk voorgebracht dat de te sluiten wapenstilstand zou voor doel hebben het onmiddelijk, inleiden- van vredeson derhandelingen en dat namelijk voor eenen algemeenen vrede tusschen alle oorlogvoerenden. Hiervan hebben de volmachthebbers der Verbondenen met voldoening kennis genomen. Onmiddelijk over te gaan tot de be spreking der vredesvragen zou reeds broeders. Zij deden nog meerhet zicht van al die ellenden vuurde hunnen schandigen geldzucht aan. Nochtans, indien zij er zich bij be paald hadden hunne geringe dienst vaardigheid tegen gewicht van goud te ruilen, dan zou de geschiedenis hare bladzijden niet bevlekken met het aanhalen dier walgende bijzon derheden. Doch wat wij aan de toe komstige ecuwen moeten bekend ma ken, dat is dat die monsters eerst onze gekwetsten in hunne woningen lokten om hen uit te plunderen dat zij daarna, op het zicht der russen, die naakte en stervende slachtoffers door hunne deuren en vensters op de straat slingerden dat zij hen daar onmee- doogend lieten dood vriezen en hen zelfs nog, om de gunst der kozakken te winnen, voort martelden en folter den. Zulke ijselijke wandaden moeten wij voor de nageslachten ontsluieren! Thans dat onze handen gebonden zijn, voelen wij ons misschien mach teloos, en onze verantwoording over die monsters is wellicht hun eenige stral hier op aarde maar toch, eens zullen de moordenaars hunrw slacht offers vervoegen, en daar, in de ge rechtigheid van den hemel zullen wij gewroken worden {'t Vervolgt). deel der pers van Londen en der provin ciën, met de gedachten van Lansdowne instemt. In Engeland. Lord Grey over den ekonomischen oorlog. Den Haag, 10 December. De vroe gere staatssekretaris lord Grey, uit in eene voorrede van een boek van Gilbert Murrosz - De weg lot den Vooruitgang», zijne meening over de ekonomische boy- cotteering van Duitschland. I Het is zeer karakteristiek dat hij zeer i nauwkeurig de kwestie onderzoekt be- treffende do algeheele schuld van bet j Duitsche volk aan hel uitbreken en het voeren aan den oorlog. Verder zegt hij dat elke regeling in den zin eener voort durende handelsversperring, de voort zetting er niet het einde van don oorlog zou beteekenen. Een dergelijke ekonomi sche boycottecring zou alleen bewijzen dat de oorlog nog niet uitgevochten is. De vrede is nu zooals vroeger afhan kelijk van wederherstelling der schade door het militarismus veroorzaakt, van dc schepping van nieuwe militaire en diplomatische méthoden, die niet, zooals thans, door gansch de wereld beknibbeld worden. Grev voegt erbij dat de liberale grondbeginselen van den 'vrijhandel der sociale hervorming en van den vooruit gang door den oorlog slechts bevestigd worden. Geld- en arbeidskweslie vragen nieuwe vormen. Vele mannen die zich 'ot hiertoe aan de politiek niets gelegen lieten zullen wellicht als politiekers de loopgrachten verlaten. daarom niet mogelijk zijn daar de weder- zijflsclie volume li ten zoover niet reikten. <>p den tweeden zittingsdag deelden de Russische''afgevaardigden ons hunne voorstellen mede voor den wapenstil stand. Deze voorstellen gingèn onder militaristisch opzicht ten deele verbazend ver. De Russen hegeerden bijvoorbeeld de ontruiming der eilanden in de golf van Riga, zonder van bunnen kant de terugtrekking hunner troepen op welk- danige plaats van hun front aan te bie den. Verder wilden zy ons voorschrijven, voor den gansehen duur van eenen wapenstilstand, welken zij op zes maan den bepaalden, onze troepen in de loop grachten te laten. Zelfs zou het betrek ke0 van rustkwartieren niet toegelaten zijn. Zulke voorwaarden konden wij natuurlijk niet aannemen. Bij de bespreking der afzonderlijke punten bleek dan echter dat het in alle kvvestieën behalve ééne gemakkelijk was lot eene vergelijk te komen. Het eenige punt voor hetwelk wij geene oplossing vonden was de kwestie der eilanden in de golf van Riga, waarvan de ontruiming natuurlijk buiten alle beperking bleef. Hoe gemakkelijk men tot eene over eenkomst kou geraken, bleek op het oogenblik, dat de Russische afgevaar digden verklaarden verdere onderrich tingen uit St Petersburg te moeten ont vangen want wij hebben daarop in zeer korten tijd en zonder op ernstige moeilijkheden te stooten eene overeen komst getroffen over de voorwaarden van den nu ingeganeu wapenstilstand van tien dagen. Deze kortstondige over eenkomst mogen wij als een goed voor- leeken voor de toekomst beschouwen. Russische eisch tegenover de Bondgenooten. «Le Temps- verneemt uit St Peters burg, dat Maximalisten op het gepaste oogenblik de onderhandelingen met den vijand zouden willen onderbreken, om een algemeen vredesprogram op te maken dan zouden zij van de Bondge nooten eischen zich bij ben aan te slui ten; in geval van weigering zouden zij zich als gemachtigd aanzien eenen afzon derlijken vrede te sluiten. Rusland en de katholieke kerk. Uit Stockholm wordt gemeld dat liet Russisch ministerie van buitenlandsche zaken de Pauselijke bullè ontving over. de benoeming van den bisschop van Wilna, Z. H. Mgr baron Eduard Ropp, tot aartsbisschop van Mohilew en tot metroplitaan van alle katholieke kerken in het Russische Rijk. Mgr baron Ropp stamt uit eene oude Poolsche adelijkc familie. Hij werd in Lijfland geboren. Na het eindigen zijner rechterlijke studies trad hij in de geeste lijke akademie en studeerde de Godge leerdheid. Na de priesterlijke waardig heid ontvangen te hebben, werd hij pastoor te Libau benoemd en daar ont ving hij de waardigheid van bisschop van Saratow en Tyraspol. Zoowel in dit ambt als in het ambt van bisschop van Wilna ontvouwde hij een zeer ieverige opperherderlijke werkzaamheid. Sinds liet jaar 1905 begon hij tevens een be langrijke staatkundige rol te vervullen als stichter en aanvoerder dei- Katholie ke Grondwettelijke partij, In 't jaar 1906 Lot lid der Duma (Kamer) gekozeu* werd hij lid der verceniging der afge vaardigden voor Litauen en Ruthenië. Na de ontbinding der eerste Duma had hij een zwaren strijd te voeren tegen de regeering Stolipin, ten einde de rechten der katholieke kerk te verdedigen. Bij ukase van den Tzaar werd hij .van zijn bisschoppelijken Stoel ontheven en uit het goevernement Wilna verbannen. Men interneerde hem op het goed van zijn broeder in het gouvernement Wite- bak De omwenteling in Rusland schonk hem de vrijheid terug en stelde hem in staat naar zijn bisdom terug te kceren. Haparanda, 11 Dee. De Russische hoofdminister houdt het voor doelmatig de beslissing over den wapenstilstand aan de wetgevende kamers over te laten en aldus de verantwoordelijkheid van zich af te schudden. Bazel, 11 December. Het boeren- kongres dat te St Petersburg gehouden werd, is met 432 stemmen voor en 89 stemmen tegen, bet Maximalistenpro- gramma toegetreden, namelijk verdee ling van den grond, ontwapening, demo- biliseering en dadelijkcn vrede. St-Petersburg, 11 Dec. In de gister gehouden zitting van den St Petersburg- schen Arbeiders- en Soldatenraad werd, door een gevolmachtigd vertegenwoor diger, over de wapenstilstand-verhande lingen verslag gegeven. Het openbaar maken der verhandelingen werd tot morgen verschoven. De burgerlijke pers maakt de Bolschewiki het ongegrond verwijt dat ze op alle punten toegegeven hebben. De pers van den Arbeiders-en Soldatenraad teekent tegen dat verwijt krachtig protest aan en houdt staan dat ar wapenstilstand noch vrede zal geslo ten worden, tenzij in het belang van elkendpen. Den Haag, 11 Dec. Uit St-Peters burg wordt gemeld dat Trotzki tot de gezanten der Ententelanden een ver nieuwd schrijven richtte waardoor zij opgevorderd worden bepaald te laten weten of de Verbondenen zinnens zijn aan de Russische onderhandelingen deel te nemen. Hij verzoekt daarbij, in geval van afwijzing, te zeggen tot wat doelein de zij het voor noodzakelijk houden den oorlog voort le zetten. Maatregelen tegen de tegenrevo- lutie. Berlijn, 11 Dec. Naar men zegt heeft Trotzki den opperbevelhebber Kry- lenko bevel gegeven in dc richtingen van Moskou, van Rostow en van Orenburg troepen te sturen, ten einde de vooruit rukkende strijdkrachten der tegenrevo- lutie in bedwang te houden. Generaal Kornilow is te Nowotscherkask aange komen, waar ook de generaals Kaledin en Alexejcw verblijven. Rotterdam, 11 Dcc. Daily Chro nicle (Londen) verneemt uit St Peters- burg De Rade (Raad) van Oekranië heeft zich met 29 tegen 8 stemmen tegen een onmiddellijken vrede uitgesproken. Berlijn, 11 Dec. De Russische stad Charbin werd plots door Chineesche troepen bezet. Do Chineezen zouden ten doel hebben de Chineesche onderdanen te beschermen. .Tapansche militieafdee- lingen zijn te Wladiwostoc binnengerukt.

De Denderbode | 1917 | | pagina 1