Oorlog io den Daltan Oorlog In Moge BROODOVEN Van jb Polls, Broete, OORLOGSJAMMER. OORLOGSBERICHTEN. STADSNIEUWS. FRDITDB006EH Robert Van de Lanot m In Duitschland Een en ander. Voor Hoest, Bronchiet en Influenz Voor Maagpij] liii tel Dagboek eener Jonge Vrouw. Japan en Amerika. Italiaansche Oorlog Nieuw geöreveïeeru model D. c. Korte Zouislraal, 28, HALST. Veeeenigde Nijveraar Grondkrédiet van Beli ALGEMEENE ASSURANTI Geen Staatsbankroet. liet geiHclit woni verspreid dat de. Russische regeering de buitealandsehe leuningen had ODgeldig verklaard. Dat I icht i* volkomen onjuist. De Russische koepons. vervallende in Januari 1918, zullen ovenals vroeger betaald worden. Konferencie der Bondgenooten gezanten. Zondag hebben die diplomaten eene konferencie gehouden om don wapenstil- nd iussdien Rusland en de Midden- Mogendheden te bespreken, Buchanan deelde mode, dat de konfe rencie besloten heeft met Rusland te onderhandelen wegens eene gemeenzame taktiek. Do konferencie besloot geene weer- vraak te nemen tegen Rusland. Bucha nan bracht verder in, dat de bondgenoo- .11 onmogelijk kunnen deelnemen aan onderhandelingen, daar zij daarover te laat ingelicht werden De Fransche Regeering heeft nochtans (.ingenomen, te zamen met Rusland en andere Bondgenooten, over een voor stel van eene Russische regeering, die het vertrouwen van het volk bezit, nopens de inleiding van vredesonderhan delingen te beraadslagen. De onderhandelingen moeten echter dusdanig zijn, dat zij met de belangen en de waardigheid van Frankrijk over een te Brengen zijn. Duitschland en Rusland. Kopenhagen, 11 Dec. De Russische demobiliseering is reeds begonnen. Gene raal Tscherbatsehew met ondersteuning der Verbondenen tot opperbevelhebber benoemd, ontving volmacht met Duitsch land vredesonderhandelingen te beginnen, doch die onderhandelingen zullen alleen lijk voor het Russisch front gelden. De houding van Japan. Berlijn, 12 Dcc. Uit Zarskoje Selo heeft de Russische regeering volgend luchttelegram verzonden De Japausche gezant deelt mede dat Japan het inzicht niet gehad heeft en ook niet hebben zal, aan Rusland den oorlog tc verklaren. Een medelid van t gezantschap loochende het gerucht als zou er lusschen Engeland en Japan oen Verdrag bestaan, waardoor Japan aan Rusland den oorlog moet ver klaren in geval Rusland met Duitschland een afzonderlijken vrede zou sluiten. Kerenski tegen de Bolschewiki. Keulen, 12 Dec. Volgens eene mel ding der«ROWoja Shisn» werd Kerenski tot minister van rechtswezen van het zelfstandig Siberië gekozen. Hij zou zich echter in zekerheid houden in eene Wol- gastad en van daaruit eene bijtende af keuring tegen de Bolschewiki - afgekon digd hebben. Zijn vroeger orgaan (dagblad) de Djen (Dag) heeft een anderan naam aangenomen Notsch (Nacht). Het blad Rjetsch het orgaan der kadet- tenpartij en andere bladen, verwisselen eiken dag van titel, zulks om zich aan liet verbod van verschijnen te onltrek- ken'. Zulke manier van handelen werd onder de tzaronregeering reeds in toe- i info gesteld. Kritieke toestand te Moskou. Amsterdam. H Dec. Uit St-Peiers- pfiJus? wofdtaan de Times bericht Van Wi ge de partij -n welke vyandclijk ge zind tegenover de Bolschewiki staaD, vreest men een opstand. In verscheidene straten hebben deze snel vurende kanon- n-n opgesteld. Bij den patriark Tilkon en anderen werden huiszoekingen gedaan St. Petersburg, 12 December. De wetgevende Kamers zullen geopend wor den wanneer 100 volksvertegenwoordi gers gekozen zijn. Dienaangaande wor den door de arbeiderspers reeds voorbe houdingen gemaakt. De volkscommissa rissen (regeering Lenin), door den Arbeiders- en Soldaten raad aangesteld, zullen het bestuur alleenlijk overlaten aan eene verzameling die zich aan den wil van 't volk zal onderwerpen. Spanje en de vrede. Borne, 8 December. Journal des Dèbats brengt een artikel van de Cor- respondencia Militaria over, dat als titelSpanje en de Vrede draagt het wordt levendig besproken en schijnt een gevolg te zijn van de door de Russische gebeurtenissen ontstane beweging. In bet artikel worden de wenschen van Spanje bij de vredessluiting uiteengezet. Zij bevatten bijzonderlijk de teruggave van Gibraltar, aanhechting van Tanger aan de Spaansche zone en de noodzake lijkheid van het verleonen eener werke lijke onafhankelijkheid vau Portugal naien men verhandelt over de door de Verbondenen gevergde grondslagen van den vrede, het is te zeggen, het vrijo be- sloramingsrecht van de Volkeren, do naverteld door X naar een beroemd verhaal. ■(IV Vervolg). Kortom, onderbrak ik, om naar de krijgszuchtigste gedachten tc handelen, den vijand »- en dat is wel enkele andere staat - zóóveel mogelijk te schaden, tot er een strijd uitbreekt waarin er dan uioet op losgchouwen worden... liet is afschuwelijk Dat is toch de eenige uitweg. Hoe kan anders oen volksstrijd geslecht worden Door het gerecht, het tribunaal. Maar de volkeren begrijpen zulks niet. Evenmin als de wilden, kwam mij R' Brosser ter hulp. Zoo zijn de volkeren tegenover elkander nog zoo onredelijk er zal nqg een lange lijd verloopen eer wij zoo ver zijn dat een wederlandsch scheidsgerecht zal kunnen ontstaan. Zoover zullen wij nooit komen, >prak mijn vader. Kr zijn van die dingen die alleen uitgevochten on niet uilgetri- bunaald kunnen worden evenmin als twee edellieden, waarvan de eene den andere beleedigd had, hun geschil ter rechtbank brengen. I)ic sturen elkaar eenvoudig weg hunne getuigen en be streden elkander rechtschapen. Het tweegevecht is echter ook een barbaarsch gebruik, en daarbij is het verboden Gij zult hel niet veranderen, doctor. Ik wil het dan toch ten minste niet herziening van voorgenomen annexaties en de gemeenschap der volkeren, dan zal Spanje eene desannexatie van Gibral tar en |e volksstemming voor Puerto- Rico eischcn by deze regeling moet ook de sterkte van do militaire strijdkrachten van Spanje bepaald en in dienst van de verconiging der naties gesteld worden. Verder eischt Jiet artikel de vorming van eene bijzondere kommissie bij bet minis terie van Buitehlandsche Zaken tot voor bereiding van den vrede. Ten aanzien der diensten welke Spanje aan alle oorlogvoerenden bewezen heeft, mogen de oorlogvoerenden niet eraan denken, de vrede te bespreken zonder dat Spanje aan de onderhandelingen deel neemt. Het blad meent te welen dat eene groep van de oorlogvoerenden wenscht dat Spanje in aanmerking genomen worde die groep zal dienaangaande een voorstel doen. Ten aanzien der kleinmoedigheid der Spaansche diplomatie, wordt er levendig gewenscht, aan Spanjo eene plaats bij de vredcskonferencie verzekerd, te weten. DE HAVENSTAD HALIFAX GEDEELTELIJK VERNIELD Londen, 7 December. Een derde gedeelte van Halifax ligt in puin. Het uiterste noordelijke gedeelte van de stad is verwoest. De aanvaring ontstond lus schen een stoomschip van de Belgische Steunkommissie, dat in zeeslak, en een munitie-stoomschip, dat uit zee binnen viel, beiden met een loods aan boord. Een van de stoomschepen verwarde de seinen, die gegeven werden, waardoor de aanvaring ontstond. Daarna brak aan boord brand uit. De bemanning verliet het schip. Toen zij van boord was, vloog liet brandend schip de lucht in. De ontploffing greep om 8 ure in den ochtend plaats in de haven tegenover Rockingham, een voorstad van Halifax, lusschen een met munitie bevracht schip en een Noorsch, dat voedsel aan boord had. De helft van de wijk Richmond, ter hoogte waarvan de ramp geschiedde, werd verwoest en het vuur raast nog door. Geen huis te Halifax is onbeschadigd. Het totale verlies aan eigendommen wordt op miljoenen dollars geraamd. Een zware storm woedde in de haven op het oogenblik van de ramp. De schrikkelijke stoot vernielde de telegraaf- en telefoon inrichtingen in een gebied van 30 mijl om Halifax. Geneeskundige benoodigheden, voedsel en andere hulp wordt in allerijl naar Halifax vervoerd, waar, naar men ver neemt, groolo hoeveelheden leeftocht uit alle deelcp van Nieuw Schollaud zijn vernietigd. De Daily Mail verneemt uit Mon treal Het hoofd van de policie te Halifax schat het aantal dooden op ruim 2000. Zeven en twintig waggons vol lijken zijn naar Morgue gevoerd, en er moeten er nog meer weggehaald worden.Te Halifax wachtten op het oogenblik der ontplof fing geen troepen op inscheping. Het getal der dooden is tot 5000 ge klommen. De ontploffing is in het arse naal van Richmond uitgebroken. De schepen van den Canadian Pacific.Rail way dio ju de haven lagen, sloegen om. Drie ha vendammen werden vernield. Van 550 kinderen die op den oogenblik der ontploffing in deischolen waren, zijn er maar 7den dood ontkomen. In de Pruisische Kamer. Berlijn, 12 Dec. Voorzitter graaf von Schworin-Loniss opent de zitting om 11 20 uur. Na de afhandeling der rekeningsbegrootingen wordt de eerste bespreking voortgezet overliet kiesrecht- ontwerp en over het ontwerp betrekke lijk het Heerenhuis (Senaat.) Berlijn, 11 Dcc. De Norddeutsche Alg. Ztg. schrijftDe rijkskanselier en minister-voorzitter graaf von Hcrtling begaf zich gister maandag in het minis terie van binnenlandsche zaken, waar de Pruisische oppervoorzitters vergaderd warén om te onderhandelen over de voed ingsk west ie. Duitschland en Hongarië. Budapest. Ij Dec. In de financie- kommissie van het afgevaardigdenhuis, verklaarde de ministervoorzitter Wecker- lé, betrekkelijk het wetsontwerp over de voorloopige regeling van don buitenland- schen handel, dat onderhandelingen met Duitschland bezig zijn, maar dat een bepaald sluiten der «overeenkomsten waarschijnlijk eerst na de vredesonder handelingen zal volgen. goedkeuren, Excellentie. Wat zegt gij daarvan, Frederik sprak mijn vader, zich tot zijn gehuwd zoon wendende. Zijt gij mischien ook van gedacht dat men na e me ontvangene kaaksmeet naar liet gerecht gaan moet en vijf gulden schavergoeding vergen Dat zou ik niet doen. Gij zoudt den beleedigcr uitdagen. Natuurlijk Aha, Doctor Aha, Martha riep mijn vader zegepralend uit, hoort gij dat? Ook Filling, die toch geen vriend is van den oorlog, geeft toe een vriend van het tweegevecht te zijn. Een vriend Dat heb ik niet gezegd. Ik verzekerde enkel, dat ik in het voor gestelde geval natuurlijk in .tweegevecht gaan zou, juist zoo natuurlijk als ik reeds meermalen ten oorloge getrokken ben en bij een en volgenden opstoot wederom optrekken zou. Ik voeg mij naar de vorderingen der eer. Langzamer hand zal dit begrip eer ook eene verandering ondergaan de tijd zal komen waarop eene onverdiende belee- diging niet op den beleedigde maar op den ruwen gever ten schande zal terug vallen ten andere dit zelf wrekend ge bruik zal in de eerezaken ook eens zoozeer uit de gewoonte geraken, als in de beschaafde Staten het zelfgerecht in andere dingen feitelijk verdwenen is. Tot dan Hfin kunnen wij nog lang wachtten, onderbrak mijn vader. Zoo lang er edel lieden zullen zijn, zal er geen enkele eene kaaksmeet ongestraft laten. De edel menschen der toekomst zullen er ook eene geven, bekrachtigde Een gesprek dat lief Japausche Kamer lid Moclie.suki. in New-York had met' oenen Amorikaanschen dagbladvcrtegen woordige!'*: werp! een bemerkenswaardig licht op de verhouding van Japan tot Amerika. De Japansche parlementaire afvaar diging die nu in de Verecnigde Staler, op bezoek is, zegde de Ja paper, is gekomen om Amerika's inzichten betrekkelijk Japan te leeren kennen. Wij, Japaners, zouden gaarne weten, wat Amerika beoogt met zijne nieuwe aangelegde sterke versterkingen op zijne eilandbe zittingen in den Stillen Oceaan. Japan voelt zich door deze oorlogs maatregelen ten zeerste verontrust en zou gaarne vernemen, of ze tegen Japan gericht zijn. Vreest Amerika eenigzins dat Japan de Amerikaansche koloniën in den Stillen Oceaan zal aanvallen of rust Amerika zich uit voor eouen oorlog tegen Japan. Verder is Japan zeer begeerig te vernemen of Amerika bereid is "do onaf hankelijkheid en onzijdigheid dezer eilan den te waarborgen. Indien het noodig is, konden ook Engeland en Frankrijk zich bij deze waarborg aansluiten. Iets mag ik uitdrukkelijk verzekeren Japan heeft geene oorlogzuchtige inzich ten tegen do Filippijnen en Hawaï. Japan is geheel bereid te verzaken aan verdere versterking der Marschalk en Rowlijnen- eilanden, alsook van Formosa, als Amerika van zijne oorlogszuchtige uit rustingen in den Stillen Oceaan afziet. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 12 December. De ge vechtsbedrijvigheid bleef binnen de mat ige grenzen. In November bedroegen de verliezen van den vijand in luchtgevechten aan het Duitsche front 22 vastliggende bal lons en 205 vliegtuigen, waarvan 85 achter onze linie, de overige aan geene zijde der vijandelijke stellingen zichtbaar nedergestort zijn. Wij hebben in gevecht GO vliegtuigenen twee vastliggende bal lons verloren. Uit Fransche bron PARIJS, 11 December. Patrooljc ontmoetingen bij Tahure en Bezonvaux. Gemiddelde artilleriebedrijvigheid in eenige sektoren in Lotharingen en de Opper-EIzas. Overal elders rustige nacht. PARIJS, 11 December, avondbericht. Gemiddelde bedrijvigheid van de beide artilleriën op het grootste deel van het front. Geene infanteriebedry vigheid. Uit Engelsche bron LONDEN, 11 December. In den verloopen nacht werd ten Zuid-Westen van La Bassée oenen vijandelijken aanval verijdeld, zonder dat de vijand onze linie kon bereiken. Eene afdeeling, die oen onzer posten ten Oosten van Klein-Zillo- beke aanviel, werd verliesrijkafgewezen. Heden vroeg werd aan het front van Cambrai eene welgeslaagde bijzondere operatie doorgevoerd ten Oosten 'van Bonrsies tegen eenen post door vijanden bezet. Do bezetting moest zich voor de Schotscho troepen terugtrekken, nadat zij eenige dooden cn gekwetsten hadden verloren. De artillerie was opnieuw bedrijvig li n Zuiden en ten Zuid-Westen van Cambrai, De vijandelijke artilleriebedryvigheid flakkerde wedpr op ten Oosten en len Noord-Oosten van Ieperon, namelijk tegen het Polygonbosch en tegen Pas- schendale. rassendc massaaanvallen ten'Oosten van Capo Silo, eenige door ons bezette opmor- liingsloopgrachten op den linker lJiave- oc.ver te bereiken, die zij met onze kleine dappere bezettingen, bemachtigden. In' de eerste uren van den Taaistori nacht hebben wy die stelling volledig terugge nomen, waarbij wij de bezetting op» de vlucht joegen en 35 gevangenen namen. Op het overige front de gewone geschut- gevechten onze batterijen namen aan verscheidene plaatsen vijandelijke ver zamelingen cn bewegingen onder vuur, Eene batterij van de koninklijke marine richtte lusschen Nianello en Sacco het vuur op eene door den vijand opgeslageno brug en vernielde ze. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 12 December. - Macedo- nisch front. Geene groote gevechts handelingen. Uit Turksche bron KON ST.A NTINOPEL, 11 December, Sinaï-front. Bij de gemelde herhaalde gevechten ten Westen van Jerusalem, gelukte het den tegenstrever zijnen aan val nader bij de stad te brengen. Wij ver- légden daarop onze troepen die zich ten Westen en ten Zuiden van de stad bevon den naar de Oostzijde der stad. In Mesopotamië mislukte de poging des tegenstrevers zich vast te zetten len Oosten van Djebel Hómrin. KONSTANTINOPEL, 12 December. Sinaï-front. Geene bijzonderen ge beurtenissen. In Mesopotamië vervolgden onze troe pen aan Edhen de terugtrekkende vijan delijke afdeelingen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 12 Dccembor. Niels nieuws. WEENEN, 12 December. Wapeh- rust. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Duitsche bron. BERLIJN, 12 December. In enkele sektoren lusschen Brenta en Piave, ont wikkelden zich plaatselijke gevechten, bij dewelke wij gevangenen namen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 12 December. 'lusschen Brenta en Piave behaalden wij sukscs bij plaatselijke gevechten. Uit Italiaansche bron ROME, 11 December. Gisteren vroeg gelukte het den vijand door ver- Frederik En zich ook niet verdedigen wan neer de naburige staat eenen gewapèndcn inval doet Er zullen geene naburige staLn zijn die eenen gewapenden inval zouden willen doen, evenmin als wij voor onze landgoederen thans de naburige vijandelijke kasteden moeten vroezen, die roofzuchtige aanvallen zouden doen, evenmin als de huidige kasteelheer geene horde gewapende schildknapen meer noodig heeft... Zoo zal de toekomststaat geen \vd- uitgerust leger meer noodig hebben Wat zal er dan van u, luitenants, geworden Wat is er van de schildknapen ge worden Zoo had de strijd zich eens te meer ontsponnen Ik hong met verrukking aan Frederiks lippen het deed mij zoo onuitsprekelijk goed de .zaak eener hoogere zedelijkheid door hem zoo vast en zoo zeker te zien verdedigen, en in mijnen geest gaf ik hem zelf den titel, dien hij te voren genoemd had Edel mensch .4 Wij verbleven nog veertien dagen in Weenen. Het was echter geene vroolykc verloftijd voor mij. Dit schrikkelijk oorlog op banden waarover thans alle nieuwsbladen en alle gesprekken handelden, ontnam mij elke levens vreugde. Waarom hebben de mensehen zich ook nog willekeurig gevaren ge schapen I)ie des toevals, als ziekte en dood, als brand cn watersnood zijn er voorwaar genoeg Die vraag M w f er dan oorlog zijn waarvan Freutrik Omwenteling in Portugal. Londen, 9 December. Eene omwen teling die in Oporto plaats had, eindigde met een goeden uitslag voor de revolu tionairen De regeering trad af en Alfon so Costa stelde de nieuwe regeering samen, van welke ook de vroegere Portugeesche gezant in Berlijn, Sidonio Paos deel uit maakt. Te Lissabon en Oporto heerscht rust. Nopens de revolutie in Portugal wordt nog over Spanje gemeld dat het begin van den opstand gelijkt op het uitbreken der revolutie in Rusland, dat.wil zeggen, dat de troepen afgezonden tot beteuge ling der eerste onrusten werkeloos ge bleven zijn en dat de volksmenigte de troepen toejuichte. In Zwitserland Zurich, 9 December. De Neue Zuricher Zeitung deelt mede uit den Haag Frankrijk heeft tot nader orde, alle goederenverkeer naar Holland en zijne koloniën geschorst, met dadelijke in werkingtreding. In Kanada. Het schijnt dat geheel Fransch Kanada zich eenparig voor de vredespolitiek ver klaard heeft. De betwistingen tusschen de Fransche en de Engelsche Kanadeezen hebben den vorm aangenomen van eenen echten rassenstrijd. Jerusalem in de handen der Engelschen. Londen, 11 Dec. Bon ar Law deelde in het Lagerhuis mede, dat Jeruzalem, nadat het omsingeld was geworden, zich overgegeven had. Berlijn, 11 Dec. De Turken hebben Jeruzalem vrijwillig en zonder verliezen in den nacht van 8 op 9 December ge ruimd. Berlijn, 11 Dec. Jeruzalem werd ge ruimd. Voor het vrijwillig ruimen was, in de eerste lijn in het oog gehouden, dat de oude geheiligde bodem, niet hét tooneel van bloedigo gevechten zou wor den. Daarbij speelde do kwestie van het I behoud der militaire waardelooze stad, geene rol. Onze bondgenooten weten, dat wij aan hunne zh'de staan en over het bezit van Jeruzalem door den tegen- woordigen uilslag der Engelschen nog niet bepaald beslist is. Uitwisseling van Burgerlijke gevangenen met België. Den Haag, 8 December.— De Nieuwe Rotterdamsche CouraDt - meldt uit I.e Havre Dank aan de bemiddeling van den koning van Spanjo is eene overeen komst getroffen tusschen België en Duitschland betrekkelijk de Duitsche burgers uit Oost-Afrika weggevoerd en de Belgische burgerlijke gevangenon in Duitschland. Er wordt danrin V-pnalddat de BéL gist-he regfVi'ing' zjofiaas' het mogelijk is, alle Dtiilsch'e bprgers uit Oost-Alrika, di£ in Frankrijk vnsigezet zijn naar hun iand laat tcrugkoeron. De Duitsche regering van haren kant zal alle Belgische vrouwen en "kinderen in vrijheid stollen die zich in Duitschland in interneeriugskampen bevinden en die zich aan niets hebben plichlig gemaakt. De Belgen heblen dan de keus ofwel terug te koeren naar het bezette gebied of zich naar Zwitserland te begeven om langs daar in Frankrijk te komen. De Duitsche regeering zal ook Belgi sche Koloniaal-personen in vrijheid stel len die als vergeldingsmaatregelen als gijzelaars naar Holzminden worden over gebracht. Zoohaast de uitwisseling zal hebben plaals gehad zullen de twee re- gceringen eene algemeene régeling doen tot uitwisseling van andere burgerlijke gevangenen. Het eerste konvooi van '60 Duitschers zal reeds Vrijdag in 'Geneve aankomen. Priesterlijke benoemingen. BISDOM GENT. Zijne Hoogw. do Bisschop heeft be noemd Pastoor te Balegem,den E. H. Coppens, id te Qualrecktte Maarcke, den fi. H. Bracke, onderpastoor te Hor/.eleProost op Vogelho'ek-Melle, den E. II. Bracq, onderpastoor van St-Macarius te Gent Onderpastoor te Ledeberg, den E. H. Vossaert, leeraar aldaar. LANDVETTEN. Ach. Eeman. Aalst. Te bekomen ten fabrieke Witvet, Kali Super Kaïniet. Men brenge zakken mede. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 1 Vrouwelijk 3 Huwelijken. J. Van der Maclen, schoenm. met J. Schuddinck, tw. J. Van den Bretnpt, tw. met D. Van den Brempt, tw. J. Mortens, leurder, met N. Staes, tw IIVan Holen, verwcr, met L. Le Bon, zb. R. De Raedt, gasw. met M. Des- hommes, tw. Overlijdens. G. Derde, zb. 15 j. Ledebaan. I. Leclereq, m. Soyer, nijveraar, 55 j. Statiestr. M. Boone, vr. Sunou, zb. 60 j. Vrijheidstr. M. Seminck, we De Wade, zb. 82 j. Genlschenstw. B. De Smet, m. Bod, landb. 65 j. BrusselsLw. G. Van den Bossche, wr, Van Droogen- broeck, horlo'giem. 64 j Zonnestr. C. Callewaert, landb. 41 j. LeoppJdslr. J. Schoekaert, zb. 82 j. Oud.d.m.stw. 3 kinderen onder de 7 jaren. AANGEKOMEN de volledige werken van Hendrik Conscience en Jules Verne's wonderreizen ten bureele dezes. Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, eeni ge dienstdoende apotheek, Zondag 16 December,M. Ghysselinckx, Molenstraat. GECOMBINEERDE TEGELIJKERTIJD Le Mervailleux BAKT BROOD KOEK VLEESCH VISCH DROOGT FRUIT BOONEN GROENSEL VRUCHTEN Werkt op gazvuur en gewone stoof. eens gesproken had, kon ik mij nooit anders dan afwijzend beantwoorden en in plaats van overgeving, gevoelde ik smart en opstand,... ik had allen willen toeroepen Doe het niet!...». Dat Schleswig-Hoslein cn die Deenschezaak wat ging ons dat aan?... Nu ja: wij behoorden tot het Düitsch verbond, en met de verbondene Duitsche broeders moesten wij voor de rechten van ver drukte Duitsche broeders kampen. Met mij aan dit gedacht vast te klemmen, verminderde de smartelijke opstand een weinig in mijne ziel. Iladde ik kunnen vooruitzien hoe twee jaren later de gansche Duitsche verbroedering zich In bittere vijandschap oplossen zou hoe dan de Pruisenhaat in Oostenrijk nog veel woedender zou heerschen dan nu dc Denenhaatdan hadde ik toen reeds erkend, wat ik sinds dien heb geleerd, dat de redenen, die tot rechtvaardiging- der vijandelijkheden aangevoerd worden, niets anders zijn dan voorwendsels en holle woorden. Den oudejaarsavond brachten wij wederom in mijn vaders huis door. Op den slag van twaalf uur verhief deze zijn punchglas Mochte de veldtocht, die ons in dit nieuwe jaar wacht, voor onze wapens roemrijk worden, sprak hij plechtig ik stelde mijn reeds opgeheven glas terug op de tafel neder en mochten onze liefsten ons behouden blijven, besloot hij. Nu eerst deed ik bescheid. Waarom hebt gij bij het eerste deel van mijnen toast niet geklonken, Martha? Omdat ik van eenen veldtocht niets anders wensch dan dat hij wegblijve.: Toen wij in onze woning en in onze kamer teruggekeerd waren, wierp ik mij aan den hals van mijnen echtgenoot. Mijn eenige Frederik Frederik Hij drukte mij zacht tegen zijne borst. Wat is dat nu, Martha Gij weent... nu in den nieuwjaarsnachtWaarom toch het 1864 met tranen inwijden, mijn lieveling Zijt gij dan niet gelukkig Heb ik u ergens in gekrenkt? Gij? O neen, neen... te gelukkig maakt gij mij, veel te gelukkig... cn daarom ben ik bevreesd... Gij zijt bijgèloovig, Martha, Stelt gij u misschien nijdige goden voor die er op uit zijn het schoonste menschengeluk le storen O neen, geene goden de dwaze menschen roepen zelf het ongeluk op hen af. Gij zinspeelt op de mogelijkheid van den oorlog Er is immers nog niets besloten, waarom dan die al te vroeg tijdige bekommernis Wie weet of het wel zoo ver komt, de oorlog is nog niet uitgebroken, nog... Ik went hetnog kan een toeval het kwaad verhoeden. Maar noch het toeval, noch staatkundige grillen zouden over zulk een gewichtige zaak mogen beslissen, maar de vaste, rechtvaardige wil aller menschen die dat ongeluk willen verre houden. Laat ons thans niet op die be dreigende storing van ons geluk dénken... Kom bij mij, mijne lieve, en laat ons een weinig nederzitton, en hij trok mij bij zich op den ligstoel. De toekomst mag brengen wat zij wil, het tegenwoordige Studie van den Notaris PAUL EEM te 'Moorse! LIT 1 m HAND TE KOOP 1.Land te MEIRE, Ruybroeak, gi 12 aren 50 centiaren 2. Land te AYGEM, Vaerinck. groot aren 80:centiaten 3. Meersch te AYGEM, Vaerinck, 12 aren 20 centiaren. Gebruikt door de heeren Karei Van kebeke-Pcrdaens en Alfons Lievens te Me Voor alle inlichtingen zich te wenden voornoemden Notaris Paul EEMAN Men vraagt coiie goede KEUKENMEID on nod zich aan lë bieden zonder goede aaij velingon. Zich le wenden ten bureele van blad. Verzekering- tegen brandgevaar Hoofdagent M. AGHILLE EE MA Albert Liénartslraat, 10, Aalst. WISSELAGENT Esplanadestraat, 8 AALST. Aan- en verkoop van Titels. Belgi» rente, Stadsloten, enz. Uitgave van o! gatie 4 Gemeentekrediet 94 1/4, Cent Gaz 4 1/2. Congo 4 °/0 1906 80,75 ei Uitbetaling van. alle koepons. Vreemde bclgisch geld. Hypotheekkas van Antwi pen zonder kosten. Argentijnsche cedu Afdeeling Hulpbank. Ten einde te voorzien in den on.dj houd der huisgezinnen aan welke de woQne inkomsten ontbreken ten gevo der tijdsomstandigheden, staat de ma schappij leeningen toe aan 4 o/0 's jaai te waarborgen door grondpanden, I polhooklijkè schuldvordering en beu waarden. Verders zooals vroeger gewone leen gen uitgave on vernieuwing varfob gatiën aan 4 's jaars, en uitbetali der Coupons zonder kosten. Inlichtingen te bekomen bij den Nol ris Paul EEMAN, en in het bun der Maatschappij te Aalst, Leopoli straat 9. zijn de BESTE geneesmiddelen voorzet van Fr. CALLEBAU Apotheker, Botermarkt, Aal Fr. 1,28 de doos. hezo Pillen, aangezien hunne aangeiu smaak, mogen opgezogen worden Maagzuur, Gal, Slijmen, slechte Spijsw tering, Verstoptheid, Speen, Puisten, ei gebruikt do Bloedzuiverende Pille van Fr. CALLEBAUT. ApothekerOverdekte Botermarkt AALST. Fr. 1,00 de doos. n dezelfde Apotheek zijn te ve.-jïrijgé i Remedie voor Eksteroogen 0,50, fandp stillende druppels stillen cnmiddelijk tandpijn, 0,50 Pillen tegen de razen tandpijn, 1 fr. de doos. Pakken teg het slecht boter geven dei koeien fr. 1,2 Pakkon voor liet bevruchten van koei cn merrieën Remedio tegen het s 1 der kiekens. Zekere remedie voor d cholera der kiekens, 1 fr. de 1/2 do 2 ?r. de doos. MAATSCHAPPIJ VAN tegen Brandgevaar, op 't Leven cn Ongelukken van allen aai Eenige Premie Ongelukken op ijzereriweg en tramways. Hoofdagent Aug. DE WINTER NicimstraalAalst, VOLKSVERZEKERINGEN met w kelyksche betalingen voor Eerste Comrc nic, Huwelijk, enz. N. B Agenten worden gevraagd, te wenden op bovengemeld adres. is zoo schoon, zoo schoon, dat ik tha niets anders gevoelen wil dan de zoi vrede van dit oogenblik.

De Denderbode | 1917 | | pagina 2