Oorlog lo oen Balkan Robert Van de Lanotte OORLOGSBERICHTEN. OORLOGSJAMMER. Voor Hoest, Bronchiet en Influenza Voor Maagpijn, De Konferentle dei Verbondenen Een en ander. STAJDÜliWS» Zondagrust. WOONHUIZEN Verecnigde Vijveraars. WISSELAGENT Grondkrediel van België M 8ALSEMPILLÜ? Pillen In België en Frankrijk Uil hei Dagboek eeoer Jonge Vrouw Italiaansche Oorlog Aan het Westfront terstr. C. Van den Steen, zb.. 20 j., Oude Denderm. steen weg. 3 kinderen onder de 7 jaren. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende apotheek, op Zondag 7 Juli. M. Callebaut, Botermarkt. OPENBARE VERKOOPING van Zaailanden en Bosch te GIJSEGEM en HERDEÉSEM. De Notarissen TIBBAUT en DE WINDT, beiden te Aalst, zullen namens wien het behoort, openbaarlijk verkoopen Gemeente Gijsegem. Eerste koop. Een behuisd, beschuurd en bestald hofstedeken, met erve entuin, gestaan en gelegen aan het Dorp, gekadas treerd sectie A, nummers 192 en 193a, met eene gezamentlijke grootte van 3 aren 40 c., palende oost mijnheer Joseph Van Steen-Van der Cruyssen, zuid de Mecrschstraat, west mijnheer Petrus De Wilde en noord mijnheer Frans Cleemput-Van Gysegem. Bewoond en gebruikt door mijnheer Louis Van der Cruys sen. Tweede koop. Eene behuisde Hofstede, zijnde thans eene tweewoonst met erve en land, gestaan en gelegen aan den steenweg van Aalst naar Dendermonde, genaamd Heti- velsboom, gekadastreerd sectie A, nummers 35ID en 351e, met eene gezamentlijke grootte van 12 aren 10 cent palende oost den vol genden koop, zuid dame wed. Marcel De Clippele-Sonck en het Bureel van Weldadig heid van Gijsegem, west mijnheer Jan Van Hauwermeiren-Daelman en noord den steen weg. Bewoond en gebruikt door de heeren Isidoor Van Melckenbeek en Hector Coen. Derde koop. Een perceel Bouwgrond, gelegen nevens voorgaande koop, gekadas treerd sectie A, nummer 350a, met eene grootte van 11 aren 60 cent., palende oost dame wed. Jan Van Overstraeten-Mertens en mijnheer Jan Van Hauwermeiren-Daelman, zuid dame wed Frans De Kimpe-Bruylandt en dame wed. Marcel De Clippele-Sonck, west koop 2 en noord den steenweg. Ge bruikt door mijnheer Charles De Block. Vierde koop. Een perceel Zaailand, gelegen op het Camphof, gekadastreerd sectie B, nr 112, met eene grootte van 14 aren 40 cent palende oost juffrouw Celina Matthys, zuid mijnheer Frans Coppens-Van Landuyt, west mijnheer Jan Cochez en noord de Meu- lebeek. Gebruikt door mijnheer Charles De Block. Vijfde koop. Een perceel Zaailand, gelegen op het Camphof, genaamd Den Bordeelbosch gekadastreerd sectie B, nummers 96 eq 97, met eene grootte van 39 aren 10 cent., palende oost den heer notaris Schelfhout, zuid mijnheer Paul Van Royen- Van Hauwermeiren, west de kinderen Jan Wittman en den heer Pieter Boeykens Van Hauwermeiren en noord de Meulebeke. Ge bruikt door mijnheer Charles De Block. Gemeente Herdersem. Zesde koop. Een perceel Zaailand met waterpoel, gelegen in het Denderland, ge naamd Het Schof, gekadastreerd sectie A, nummer» 553a en 554b, met eene gezament lijke grootte van 61 aren 40 cent palende oost het Bureel van Weldadigheid van Her dersem, zuid mijnheer notaris De Vis, west dame Frans De Brandt-Muylaert en noord dame wed. Désiré Muylaert. Boomprijs 150 fr. Gebruikt door mijnheer Leo Muylaert. Zevende koop. Een perceel Zaailand en Bosch, gelegen op het Schof of Meeren- berg, gekadastreerd sectie A, nummers 561 en 559a, met eene gezamentlijke grootte van 42 aren 40 cent., palende oost mijnheer Karei Callebaut-Moens, zuid de kinderen Jan Verhelst-De Landtsheer, west de Disgenoot straat en noord juffr. Josephine Moens- Boomprijs 780 fr. Gebruikt door dame wed. Const. Van Geit. Achtste en laatste koop.. Een perceel Zaailand, gelegen op het Hekhuis of Ziekhuis- kauter, gekadastreerd sectie B, num. 810, inet eene grootte van 48 aren, palende oost dame wed. Constant Van Geit-De Smedt, zuid de kinderen Jan Verhelst De Landtsheer, west mijnheer Henri Haems en noord den steenweg naar Aalst. Gebruikt door dame wed. Constant Van Geit. ENKELE ZITDAG DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1918, om 1 ure namiddag ter herberg In den Engel bij den heer Leo Muylaert, te Her dersem, Dorp. N. B. De koopers worden vriendelijk verzocht hun trouwboekje of het uittreksel van hunnen geboorteakt mede te brengen, en degenen die kunnen genieten van de vermin dering der rechten (Landbouwwet) hunne contributiebiljetten. Verzekering- teg-en brandgevaar. Hoofdagent M. ACHILLE EEMAN, Albert Liénartstraat, 10, Aalst. Esplanadestraat, AALST. Aan- en verkoop van Titels. Belgische rente, Stadsloten, enz. Uitgave van obli gatie 4 °/o, Gemeentekrediet 94 1 4, Centra! Gaz 4 1/2. Congo 4 ®/0 1906 80,75 enz. Uitbetaling van alle koepons. Vreemde in belgisch geld. Hypotheekkas van Antwer pen zonder kosten. Argentijnsche cedules enz. LANDVETTEN. Ach. Eeman, Aalst. Te bekomen ten fabrieke KALI-SUPER geschikt voor Aardappels, Beeten, Klavers, enz. Men brenge zakken mede. (Naamlooze Maatschappij). Uitgave en vernieuwing vau obli gation aan 4 'sj aars. Uilbetaling der koopons zonder kosten. Leeningen mits hypotheek aflos baar met drijmaandelijksche afkortingen of op vasten termijn. Afdeeling Hulpbank leoningen aan 4 ®/0 intrest 's jaars, voor onderhoud der huisgezinnen beproefd door de tijds omstandigheden. Inlichtingen te bekomen inliet bureel der Maatschappij, te Aalst, Leopoid- slraat, 9. zijn de BESTE geneesmiddelen voorzeker van Fr. CALLEBAUT, Apotheker, Botermarkt, Aalst. Fr. 1,20 de doos. Deze Pillen, aangezien hunne aangenamt-n smaak, mogen opgezogen worden Maagzuur, Gal, Slijmen, slechte Spijsver tering, Verstoptheid, Speen, Puisten, en/.^ gebruikt de van Fr. CALLEBAUT. ApothekerOverdekte Botermarkt. AALST. Fr. 1,00 de doos. In dezelfde Apotheek zijn te ve.Krygen Remedie voor Ekstoroogen 0,50, Tandpijn stillende druppols stillen ommddelyk de tandpijn, 0,50 Pillen tegen de razende tandpijn, 1 fr. de doos. Pakken tegen het slecht boter geven dei koeien fr. 1,25. Pakken voor het bevruchten van koeien en merrieön Iiemedio tegen het snot der kiekens. Zekere remedie voor den cholera der kiekens, 1 fr. de 1/2 doos, 2 fr. de doos. Londen. 3 Juli. De parlementaire konferentie der Verbondenen werd heden in de Royal Gallerey van het parlements gebouw geopend. Er zijn vertegenwoor digers aanwezig van Engeland, Frank rijk, België, Griekenland, Italië, Portu gal, China, Japan en de Vereenigde Staten» Het programma omvat de uiteenzet ting der Duitsche ekonomische stelsels om tot de opperheerschappij in de we reld te geraken, de Donauscheepvaart, de Kanaaltunnel en talrijke andere kwes ties van commercieel belang. Bij de opening waren aanwezig leden van het oorlogskabinet en andere minis ters, do verbondene gezanten, de tegen woordig in Londen vertoevende minister- voorzitters der overzeeschc bezittingen en ofïlcieele afgevaardigden der verbon dene regeeringen. De kor.ferenlie stuurde een manifest aan koning Joris waarin zy het onveranderd besluit der vertegen woordigde naties al hunne pogingen te wijden aan de krachtige en suksesvolle voortzetting van den oorlog,bekrachtigt. Bern, 3 Juli. Volgens de - Progrès de Lyon besprak dc Fransche Kamer in de zitting van den 28 Juni het regeerings- ontwerp betrekkelijk de konsertiums voor den aankoop van levensmiddelen en grondstoffen in het buitenland. Clemen- ceau trad zeer nadrukkelijk op voor het aannemen van het voorstel door cen- lraliseering zijn milliarden gespaard. De door den vrijen handel veroorzaakte prijsklimmingen zijn tot staan gebracht. Tardieu motiveorde in breedvoerige uit eenzettingen de doolmatighoid van het optreden dat door de regcering der Ver eenigde Staten het langst aangewend werd. Het dagorder, volgens hetwelk de re geeringen het samenwerken tusschen de regeeringen der Verbondenen waarbor gen, werd dan aangenomen. Uit Duitsche bron. BERLIJN. 3 Juli. Ambtelijk bericht van hedenmiddag Legergroep kroonprins Rupprecht Suksesvolle verkenningsgevechten. Hevige aanvallen der Engelschen bij Merris en Moyenneville (ten zuiden van Atrecht) mis lukten. In plaatselijke gevechten ten noord westen van Albert maakten wij gevangenen. Legergroep Duitschen kroonprins Ten noorden van dc Aisne hebben zich hedenmorgen plaatselijke gevechten ontwik keld. Tusschen de Aisne en de Marne duurt de levendige bedrijvigheid van den vijand voort. Kleine aanvallen bij Saint-Pierre- d'Aigle en ten westen van Chateau-Thierry werden afgeslagen. Uit een Amerikaansch eskader van negen eenheden werden vier vliegtuigen afgescho ten. Luitenant Udet behaalde hierbij zijn 39', luitenant Loewehardt zijn 33® en 34e overwinning in de lucht. Luitenant Friedrich en vicefeldwebel Thom schoten hnn 20® tegenstander af. BERLIJN, 3 Juli. Ambtelijk bericht In de Middellandsche Zee boorden onze duikbooten vier stoomschepen van ongeveer f5,000 ton io den grond. BERLIJN, 2 Juli. Ambtelijk bericht van hedenavond Van de gevechtsfronten niets nieuws. Uit Fransche bron PARIJS, 1 Juli. Ambtelijk bericht van 3 uur 's namiddags Tusschen Montdidieren Noyon hebben wij verschillende overvallen gedaan, waarbij wij een twintigtal gevangenen maakten. Bezui den de Aisne hebben wij een verdedigings punt noordelijk van Cutry bezet en 26 gevan genen genomen. Bezuiden de Ourcq verbeterden wij onze stellingen bij Passy-en-Valois en Vinly en brachten onze linies oostelijk van den spoor weg van Chezy naar Vinlz vooruit. naverteld door X naar een beroemd verhaal. (37® Vervolg). Maar wie haar ook naderde, haalde zich voorzeker de dood op het lijf en niet al leen voor zich zeiven maar" hij zette hem ook aan de anderen over. Haal oogenblikkelijk den geneesheer, be val mijn vader. En gij, kinderen, haast u met uwe afreis... De doktor is sedert een uur terugge keerd naar de stad, antwoordde de dienst knecht op mijn vaders bevel. Ach... ik voel mij zoo slecht! zoo hoor den wij eensklaps van Lilli, die tot aan de lippen verbleekte en zich aan eene stoelleu ning vastklampte. Wij sprongen op haar toe. Wat scheelt er u Wees niet dwaas... Het is de schrik... Neer. het was niet de schrik, het was... geen twijfel meer. Wij moesten de ongeluk kige in hare kamer brengen, waar zij aan stonds door hevige brakingen en de overige kenteekens der ziekte aangegrepen werd Het was het tweede geval van cholera dat zich vandaag op het kasteel voordeed. Een tegenaanval van den vijand op de nieuwe stellingen bezuiden Masloy, leidde tot een hevigen strijd, waarin onze troepen hun winst van den vorigen dag volkomen hand haafden. In deze gevechten maakten wij ongeveer 200 gevangenen. Overigens was de nacht kalm. PARIJS, 1 Juli. Ambtelijk bericht van 11 uur 's avonds Van het geheele front valt niets belangrijks te melden. Uit Engelsche bron LONDEN, 1 Juli. Ambtelijk bericht Gisteren hebben wij in het bosch van Aveluy een vijandelijken post genomen. Van nacht hebben wij een overval gedaan op vijandelijke loopgraven ten westen van Ber- nancourt Wij namen eenige gevangenen. Ten noordwesten van Albert hebben En gelsche troepen uit de oostelijke graafschap pen een geslaagde kleine verrichting gedaan. Zij namen 34 gevangenen en eenige machi negeweren en verbeterden hun stellingen. Later in den nacht werd een vijandelijke tegenaanval afgeslagen. De vijandelijke artillerie vertoonde eenige levendigheid ten noorden van Albert, ten zuidoosten van Robecq, bij Merris en het kanaal van Ieperen naar Komen. In een geslaagde plaatselijke onderneming die wij gisteravond noordwestelijk van Albert ten uitvoer hebben gebracht, hebben wij meer dan 50 man gevangen genomen en negen machinegeweren buit gemaakt. Tijdens den nacht heeft een onzer afdeelingen een vijandelijken post bezuiden Morlancourt in storm veroverd. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 2 Juli. Ambtelijk bericht De geschutbedrijvigheid was op het gan- sche Italiaansch front zeer levendig. Zij ver hoogde hedenmorgen tusschen de Brenta en de Piava en aan de beneden-Piava tot groote hevigheid. Grootere gevechtsondernemingen hadden er gisteren gedurende den dag niet plaats. Uit Italiaansche bron ROME, 1 Juli. Ambtelijk bericht Gistermorgen hebben de dappere troepen van het 13e legerkorps op de hoogvlakte van Asiago hun krijgsverrichtingen hervat. De geweldige Col del Rosso werd met onstui migheid veroverd. De Col d'Echele was ge durende den ganschen dag het tooneel van een hardnekkigen strijd. Ten slotte overwon de dapperheid van onze troepen den hardnek kigen tegenstand van den vijand, en de be twiste stelling bleef in onze handen. Tegen 12 uur 's middags en in den namid dag ondernam de vijand twee hevige aanval len tegen dèn Monte di Valbella, doch de vijandelijke massa's, weggemaaid door ons geschutvuur, werden door onze infanterie terstond tot staan gebracht en gedwongen zich terug te trekken. Onze vliegtuigen namen met stoutmoedig heid aan alle fasen van den strijd deel. Thans Is vastgesteld dat de verliezen, door den vijand op 29 Juni geleden, buitengewoon zwaar zijn. Er werden 88 officieren en 1,935 man gevangen genomen. Onze verliezen zijn, dank zij de groote vastberadenheid van den aanval en de uitnemende medewerking van het geschut, zeer gering. Op het front was de gevechtsdedrijvigheid gisteren over het algemeen normaal. In het Laonedal en in de streek van Nozzolo (Judi- karië) verrasten wij kleine posten, namen daarbij eenige gevangenen en vermeesterden eenige machinegeweren, in het gebied van de Zoegna werden aanvallen van vijandelijke groepen afgeslagen. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 1 Juli. Ambtelijk bericht Aan weerzijden van Dobropolje was het geschutvuur af en toe heviger. In de vlakte voor de stellingen aan de beneden Stroema ontmoetingen die gunstig voor ons verliepen. Het was erbarmelijk om aan te zien wat de arme zuster leed. En geen doktor te vin den Frederik was de eenige die, zoo goed mogelijk, het ambt van den geneesheer ver vulde. Hij deed het noodige gereed maken warme doeken, trekplaasters op buik en bee- nen, ijs, champagne. Niets hielp. Nadat de aanvallen geweken waren, kwamen de kram pen te voorschijn een trekken en sleu ren het geheele lichaam door dè arme wilde jammeren, maar zij kon niet de stem weigerde allen dienst... De huid werd blauw en kil de adem stokte... Mijn va der liep handenwringend op en neer. Op eenmaal stelde ik mij voor hem Dat is de oorlog, vader I sprak Ik. Wilt gij nu nog den oorlog niet vervloeken Hij weerde mij af en gaf geen antwoord. Tien uren lang duurde Lilli's doodstrijd. Netti, het kamermeisje, was reeds vroe ger gestorven... alleen op hare kamer; wij waren allen om Lilli bezig geweest van de dienstboden had het niemand gewaagd in de nabijheid te komen van haar, die reeds ge heel zwart was. Onderwijlen was Dr Bresser aangekomen. De per telegraaf ontboden genees- en ont smettingsmiddelen bracht hij zelf mede. Ik zou hem de handen kunnen kussen hebben, wanneer hij onverwachts in ons midden op trad, om de oude vrienden zijne opofferende diensten te wijden. Aanstonds nam hij het Londen, 3 Juli. In een overzicht van den militairen toestand, zegt de Times De huidige groepeering van het Duitsche leger zal de Duitscheits toelaten, op elk punt van het front, van Reims tot aan dq Noordzee aan te vallen mogelijks ook op andere punten. Alle vakkundigen zijn het daarover eens, dat de slag weldra zal plaats hebben. De Bondgenooten hebben het volle ver trouwen, dat zij kunnen weerstaan, waar het ook zij. Intusschen doen zij hun best, om het den Duitscher zoo onbehaaglijk mogelijk te maken. Le Havre en Dieppe. Basel, 3 Juli. De Secoio - bericht uit Parijs, dat Le Havre en Dieppe binnen de krygsstrook genomen zijn. Rouaan zal een zelfstandige militaire sector blij ven, maar buiten de krygsstrook. Geene neutrale vredesbemiddeling Zurich, 3 Juli. De Neue Zurcber Zeitung verneemt uit vertrouwbare bron van Den Maag, dat de Hollandsche minis ter Cort Van der Linden gezegd heeft, dat hy er niet aan deukt welkdanige vredespoging te doen. Als reden geeft hij op, dat hem onlangs van uit Londen beteekend werd, dat En geland in eiken slap tot vrede, nu als eene onvriendelijke houding moet aan zien. Den Haag, 3 Juli. De gewezen mi nister van oorlog Colvyn, aan welker reis naar Londen zooveel vermoedens eener vredesbemiddeling in betrek ge bracht werden, is gister avond opnieuw naar Londen vertrokken. In Arras. Le Matin verneemt uit Boulogne dat de prefekt van Pas-de Calais een be zoek heeft gebracht a«n Arras in de stad wonen nog slechts 426 menschen die verklaren er te willen blijven. Het korps der Belgische auto-kanon van Rusland komende, is Donderdag te Parijs aangekomen. Van de officieren zijn er drie ornstig gewond, namelijk de kommandant van bet korps, kapitein Roze. Da Amerikaansche versterkingen. Door den Journal van Parijs wordt uit Washington genieM dat er thans meer dan 18C.OOO negers in het Amerikaansch leger dienen. Berlijn, 2 Juli. Volgens berichten der Vossische Zeitung worden tusschen Amerikanen en Franschen talrijke ver dragen gesloten voor het oprichten van fabrieken voor kryg;matoriaal. De op bouw der werkhuizen zou in 1919 aan vangen. Kerenski te Parijs. Zaterdag is Kerenski te Parys aange komen. Hij begaf ziel naar hel Russisch gezantschap om een bezoek te brengen aan den oud-gezant Maklakof. De socia listische afgevaardigde Houtet heeft het onderhoud van Kerenski met den oud- gezant bijgewoond. Kerenski zal eenige dagen te Parys blijven. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 5) 0 Vrouwelijk 4) Huwelijken P. Boone, mandenm., met M. De Somer, zb. C. Lambertin, werkni., met M. Ver tongen, tw. A. De Boeck, voerm., met P. Verlée, tw. L. De Moor, houtbew. met M. Van Goethem, tw. K Mecbnig, smid, met F. Van der Poorten, zb. P. De Wolf, steenk., met P. Pappaert, tw. Overlijdens F. Coene, wed. De Rop, zb., 71 j., Bin nenstraat.— J Vanvynck, zb., 68 j.; Kloos- opperbevel des huizes in handen De twee lijken deed hij In eene afgelegene kamer van het slot wegdragen, sloot de kamers toe waarin de beide ongelukkigen gestorven waren en deed ons allen een ontsmettings- kuur ondergaan. Een doordringende karboireuk vervulde thans alle plaatsen, en thans nog, wanneer deze geur tot mij doordringt, stijgen die schrikdagen van den cholera opnieuw voor mijnen geest op. De voorgestelde vlucht moest eene tweede maal uitgesteld worden. Reeds stond, den dag na Lily's dood, de wagen gereed die Tante Marie, Rosa, Otto en miju kleine heenvoeren zou, toen de koetsier, van den onzichtbaren verwurger aangegrepen, we derom van den wagenbok moest afstijgen. Welnu, dan zal ik u voeren, sprak mijn vader, toen hem dit bericht gebracht werd. Snel... is alles gereed Rosa trad voor Ga heen zegde zij, ik moet blijven... tk... ik volg... Lily, En het was waar. Bij het aanbreken van den dag moest ook deze jonge bruid in de... lijkenkamer gebracht worden Natuurlijk was, in den schrik van deze nieuwe ongeluksmare, de afreis der anderen niet uitgevoerd geworden. Te midden mijner smart, te midden van mijn aftobbende angst, werd ik wederom aangegrepen door den diepsten, den hevig- sten toorn tegen die reusachtig zinneloosheid die zulke kwalen wetens en willens te voor schijn roept. Toen Rosa's ontzield lichaam heengedragen werd, was mijn vader op de knieën gevallen, het hoofd tegen den muur Ik trad op hem toe en greep hem bij den arm. Vader, sprak ik, dat is oorlog I Geen antwoord. Hoort gij. vader Nu of nooitwilt gij nu den oorlog vervloeken Hij herstelde zich en stond op. Gij doet er mij aan denken... Zulk een ongeluk moet inet soldatenmoed gedragen worden... Niet ik alleen Het gansche va derland heeft bloed- en tranenofferanden moeten plengen... Wat baat het aan het vaderland dat gij en uwe broeders onder het leed verzinkt Wat baten die verloren, veldslagen, die beide gebroken meisjeslevens O vader, geef mij dat bewijs uwer liefde Vervloek den oorlog Zie hier, en ik trok hem tot bij het venster juist werd op eene kar eene zwarte doodskist op het hof gebracht zie hier dat is voor onze Lily, en morgen nog zoo een voor onze Roza... en overmor gen wellicht nog een derde... en waarom, waarom I Wijl God het zoo gewild heeft, mijn kind... O 1 al de dwaasheid, al de wildheid, al de geweldadigheid der menschen verbergt men immer achter deze woorden I... Gods wil Ach die cholera-week te Grumitz Meer dan twintig jaren zijn er over heen gegaan en nog immer dringt mij het smarte lijk gevoel door merg en been wanneer ik er aan denk. Ook Otto de aangebeden eenige zoon mijns vaders hij ook werd door den doodsengel aangegrepen. Den ganschen nacht en den volgenden duurde zijn lijden onder afwisseling van hoop en wanhoop... Om zeven uur des avonds was alles voorbij. Mijn vader wierp zich op hel ontzielde lichaam niet een hartverscheurenden kreet die het geheele huis doordreunde. Wij had den alle moeite hem van den doode weg te rukken... Zijn zoon, zijn roem, zijn Otto, zijn alles... Op deze uitbreking der bitterste smart volgde plotselings eene starre, stomme ge voelloosheid. De begrafenis van zijn lieve ling had hij niet kunnen bijwonen Hij lag beweegloos op een ligstoel en bewustloos; zoo ten minste kwam het ons voor. Brosser deed hem ontkleeden en te bedde brengen. Na eene uur scheen hij tot het bewustzijn weder te keeren. ('t Vervolgt).

De Denderbode | 1918 | | pagina 2