Van Beroemde Bekeerlingen ïn Duitschland IN RUSLAND. W eek - Kalender. De Boomen. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD Henri Lacordaire. SINT FRANCISCUS nu ASSISI floor Pater Valerias jna&y 0. F. jn. IN NEDERLAND. Aalst, den 13 Juli 1918. JULI. Evangelie van den Zondag De onrechtvaardige hofmeester. Luc. XVI. 14 Zondag, 8. na Sinksen. H. Boriaventura bel. 15 Maandag, H. Henricus, b, 16 Dijnsdag, O L. V. van d. Carmelnsberg. 17 Woensdag. H. Alexius, b. 18 Donderdag, H. Camillus, b. 19 Vrijdag, H. Vincentius a Paulo, b. 20 Zaterdag, H. Hieronymus-iEmilianus, b. 'k Heb ze zien vallen, een voor een de boomen Mijn vrienden die mij zoet hun liedje zongen! Wanneer de blijde lente kwam verjongen W at bloed en levenssappen om voelt stroomen Zondsg i4 juli 1918 5 centiemen het nummer 73'Jaar N' 4814 Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. DRUKKER-UITGEVER VAN DE PUTTE—GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o fr twee maal 2,50 Ir. Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Of als het stormig najaar was gekomen Met winden die hun breede kruinen wrongen Des winters als bevroren tranen hongen Aan t naakte hout Zij zijn mij wreed ontno fmen Nooit zal ik nog een eksterpaar bespieden - Wat soms mij zooveel rein genot kon bieden- Als t op een tak zijn huiske was aan 't bouwen En al wat koaeen wijsje of liedjen uiten, Zal elders blijde zingen gaan en fluiten, Wijl ik zal blijven om mijn boomen rouwen Fons Van m Maele. 42e Vervolg. Laatste jaren. Dagen van ziekte en verval. Bittere beproevingen. Lid der Fran! sche Academie. Lacordaire naderde stilaan zijn einde zon der het te vermoeden. In een zestigjarig lichaam, dat door een rusteloos bedrijvig leven heimelijk ondermijnd werd, bewaarde liij zijn geestes- en zielegaven in al hun jeug dige kracht. Harten die heelemaal opgaan in den dienst van het Schoone, voelen zich ten allen tijde jong en zonnig. Hooreu wij hoe hij zich daarover uitdrukt De godsdienst is in ons een princiep van eeuwige jeugd, en al onze gevoelens maakt hij bestendig en duurzaam. Ik word niet gewaar dat ik verouder. Het lichaam verandert, de rimpels komen, de haren vergrijzen, de zintuigen verslappen, doch te midden van dien algemeenen ondergang blijft de ziel gaaf en heel zooals de zon die de pijlers van een bouwvallig geworden lempel verlicht en verguldt (Brief aan mevrouw de Prailly. Sorezo, 8 januari 1859) Rond dit tijdstip, niettegenstaande zijn drukke bezigheden, schrijft hij het leven van Maria-Magdalena, en dit laatste boek uit zijn pen gevloeid, is een kostbaar en fijnzielig kunstwerk geworden dat de zoetste geuren van mystiek en poëzie uitwasemt. Aan het einde dier bladzijden schreef hij Atochte ik hiermede mijn laatste regel neerpennen en, evenals Maria-Magdalena op den vooravond der Passie, de broze en trouwe vaas mijner gedachten aan de voe ten van Jesus-Christus uitgieten Alzoo geschiedde er. In het najaar van 1860 werd hij voor het eerst overvallen van de ziekte die hem ten grave zou sleepcn. Juist viel een uitzonderlij keeer aan den beroemden Dominikaan te beurthij was de eerste priester dien de Fransche Academie in haren schoot riep. Te dier gelegenheid moest hij naar Parijs afreizen, en zeer afge mat keerde hij te Sorezo terug met een zware verkoudheid welke hij slechts ten halve be streed. Spijts zijn uitgeputheid, hield hij er aan, naar jaarlijksche gewoonte, de Vasten in het collegie te prediken. Hij deed het, doch hij geraakte daardoor heelemaal tot lichame lijk verval. In de Goede week moet hij te bed blijven de rust is voor die gloeiende ziel een foltering En de eene na de andere komen er thans bittere beproevingen aan zijn deur aanklop pen. Hij moet de lofrede van Maria-Magdalena houden te Sint Maximin, ter gelegenheid van de plechtige overbrenging harer relikwieën. Acht bisschoppen zullen er tegenwoordig zijn, en uit Parijs komen vrienden en vereer- 1 ders toegestroomd om nog eens die gevierde stem te hooren. Lacordaire zelf verlangde vurig over zijn geliefde heilige te spreken. Nochthans hij is zoo zwak... Hij raadpleegt den geneesheer. Het antwoord luidt niet vertrekken I Hij vertrekt toch, maar onder weg overvallen hem nieuwe flauwten, en voor de eerste maal zijns levens moet hij de overwinning aan het lichaam laten, cn gebro ken komt hij te Sorezo terug aan Hij deelt aan de leerlingen zijn gevoelens mede: 't Is een groote gunst van wege God, zegt hij hun, wanneer een ernstige krankheid den mensch komt herinneren dat hij sterfbaar is. God heeft mij die gunst geschonken, danken wij Hem daarover al te samen. Tot nog toe had hij geen enkele zijner zware lasten willen laten vallen hij verrichte zijn honderdvoudigen arbeid gelijk voor heen, zonder aan rusten te denken. Misschien zou hij ook wel tot zijn geneesheer het woord van generaal Hochc durven sturen hebben Geef mij een remedie tegen de vermoeienis, doch laat mij voort werken 1 De kruik gaat zoolang te water tot ze barst. Eindelijk toch gunt hij wat verpoozing aan zijn afgetobd lichaam en hij neemt een waterkuur in een bekende badstad. Dit leventje kwelt hem, en 11a drie weken treedt hij weerom den dorpel van zijn collegie over: Ha roept hij uit, hoe zoet is de lucht van Sorezo 1 Hij zou sterven gelijk een soldaat, de wapenen in de handen... Den 21 Januari 1861 heeft zijn luisterrijke inhuldiging plaats als lid der Academie, liet puik van Parijs drumde samen voor de deu ren van het Instituut, in de hoop van daar nogmaals den machtigen redenaar der O. L. V. Kerk aan het woord te hooren. Toen hij in de beroemde omheining verscheen, schrijft P. Chocarne, en toeii men hem, witter nog dan zijn wit monnik gewaad, zag naderen tot den zetel dien hij slechts éèn maal zou bekleeden, dacht iedereen dat hij ten prooi was aan de ontroering van dezen verbazenden triomf. Neen gelijk een ten doode gekwetst sol- daat in den dienst der Kerk, kwam hij op het hoofd zijner Moeder de kroon neder- leggen waarmede Frankrijk hem sierde. ('t Vervolgt). Onder de binnenlandsche politiek vallen godsdienstige, zedelijke en sociaal-ekonomi- sche eischen, financie- en belastingskwesties, evenals stellingneming tegenover de oorlogs gevolgen. Die richtlijnen omvatten in het geheel 25 punten. De Germaiiia zegt onder andere, over de nieuwe richtlijnen in de buitenland sche politiek Wij zijn geene veroveringspolitiekers, wij houden ons ver van liet Al-Duitsche annexio nismus. edoch wij eischen verzekeringen en de ontwikkeling der Duitsche wereldpositie onder elk oogpunt, evenals een koloniaal gebied dat voldoet aan Duitschland's nood wendigheden. Het spreekt van zelf dat ook, de volstrekte door volkenrechterlijke waarborgen verze kerde onafhankelijkheid aan den Heiligen Stoel, die oude eisch der katholieken, eene allervoornaamste plaats op het programma bekleedt, n, Aftreden van von Kuhlmann Berlijn, 9 Juli. Staatssekretaris von Kuhlmann keerde Maandag uit, het groote hoofdkwartier naar Berlijn terug. Berlijn, 9 Juli.Naar men van vertrouw bare zijde verneemt, heeft de Keizer het aan zoek van von Kuhlmann om zijn ontslag, aangenomen. Als zijn opvolger wordt voor uitgezet de huidige Duitsche gezant te Chris- tiania von Hinze. Er werd evenwel nog geene beslissing getroffen. Letterkundig Mengelwerk Verboden nadruk. ALS DICHTER (Uit de onuitgegeven kopij van Excelsior). (1 le en laatste vervolg). Zij was de geliefde bruid geweest van Christus, hem trouw tot der dood. Zij alleen was met hem geklommen op het kruis, had hem den waterdronk geweigerd, had hem maar drie nagelen gegeven voor vier wonden, had hem,neergelaten in een graf dat geleend was. Ziet ge hoe echt levend voor Item die irntoede was Zelfs was hij er kinderlijk- aloersch over, en had moeilijk kunnen ver poppen dat iemand armer scheen dan hij. Dit mag gezegd nooit werd een vrouw be- nind met zulk een hartstocht en tevens zul ten eerbied, met zulk een teerheid en kiesch- 'eid van gevoel en zulk een naarstigheid en voorkomendheid van daad, met zulk een itandvaste trouw en toch altijd nieuwe frisch- 'rid, als Vrouwe Armoe door haren minnaar 'ranciscus. Een der roerendste parabelen Nieuw programma der Centrumpartij'. De Duitsche Centrumpartij treedt met een nieuw programma op. De Germania en de Kölnische Volks- zeitung kondigen een groot manifest af der kommissie van de Duitsche Centrumpartij, waarin de besluiten van 30 Juni vastbepaald worden. Het manifest bevat eerst en vooral eenen oproep aan dc partijgenooten en vervolgens de richtlijnen voor liet werkprogramma der partij. Deze richtlijnen zijn onderverdeeld in drie punten Grondwet, buitenlandsche po litiek en binnenlandsche politiek. door hem gedicht naar het voorbeeld van den goddelijken dichter uit het Evangelie, werd hem ingegeven door zijne armoe. Hij stond met zijn eerste discipelen, zijn eerste paladijnen, voor den Paus om de kerkelijke goedkeuring voor zijn nieuwe levenswijze te bekomen. Maar Paus en Kardinalen aarzel den was eene instelling van alle vaste inkomsten beroofd, wel leefbaar Dan sprak Franciscus Heilige Vader, daar was eens een rijke koning die geene kinderen had. Hij zocht dan en minde de allerschoonste Vrouwe die er leefde. Zij woonde in een woestijn, arm en verstooten van iedereen Bij deze won de Koning vele kinderen. En toen zij groot waren, zag de arme moeder dat zij hen allen niet voeden kon. Dan sprak zij gaat mijne zonen gij draagt in uw wezen de edele trekken van uw vader gaat naar hfct paleis van den koning die u als kinderen erkennen zal. En toen de koning hen zag binnentreden in 't paleis, spreidde hij breed zijn armen uit en riep vol goedheid gij zijt spruiten van mijnen stam en deed hen seffens aanzitten aan zijn welvoor- zienen disch. Heilige Vader, Christus is die Koning, en die schoone bruid uit de woestijn is Mevrouwe d'Armoede. Wij zijn de kinde- De Kiezingen. Amsterdam, 4 juli.Donderdag middag 12 uur Union liberalen 6, vrijliberalen 4. christelijk historieken 7, anti-revolutionairen 13, katholieken 30, vrijzinnige demokraten 5, sociaal dem. arbeiderspartij 22, sociaal dem. partij 2, economische bond 3, midden standspartij 1, neutrale partij 1, christelijk sociale partij 1bond der christen sociale 1 christen demokraten 1bond ter demokrati- seering der weermacht 1boerenpartij 1 De rechterzijde beschikt dus juist over de helft der zetels en zal, gezien de verbrokke ling der linkerzijde (elf ondergeschikte kleine partijen en de enkele groote soc. demokrat. partij, die elkander min of meer bestrijden"), bekwaam zijn te regeeren. Toch is een natio naal ministerie mogelijk. De ineenstorting van 't liberaiismus is de gebeurtenis van den dag. Bemerkenswaardig is het dat de socialisti sche partij enkel 22 zetels bekomt men had meer verwacht. Het Ontslag van 't Kabinet. Den Haag, 7 Juli. Met betrek op het verzoek om ontslag van hel ministerie heeft de koningin heden de twee voorzitters der eerste en tweede Kamers van de Generaal- staten en den ondervoorzitter van den Staats raad in verhoor ontvangen. Het droogtrekken der Zuiderzee. Den Haag, 6 Juli. De dag van gisteren werd in gansch Nederland aanzien als een nationale feestdag. De wet over het droog- tlfekken der Zuiderzee ontving de koninklijke goedkeuring. Overal te lande werd gevlagd en bij dc feestelijkheden werd de nationale hymne gespeeld. Het Nederlandsch konvooi Londen, 6 Juli. Eene mededeeling van het Engelsch persbureel over de kwestie van het Nederlandsch konvooi verklaartGezien de mededeelingen in de Nederlandsche pers openbaar gemaakt over het konvooi van 18 Mei, maakt de Engelsche regeering in eene bepaalde nota bekend, dat zij het recht tot onderzoek niet kan opgeven, dat Groot Brit- tanje, in overeenstemming met liet volken recht, steeds heeft gehad, om het even of het een schip betreft van neutralen of oor logvoerenden. Als eene bijzondere toegeving staat de Engelsche regeering toe, dat zij, wanneer de Nederlandsche regeering aan de Engelsche besturen dezelfde verklaring geeft en dergelijke kontroolmaatregelen zou bijtre den die het doorzoeken der schepen verge zellen, er niet zou aan houden het konvooi te onderzoeken. De Nederlandsche regeering wordt terzelfdertijd gewaarschuwd dat deze toegevende mededeeling niet zou herhaald worden. Deze voorwaarden werden door de Neder landsche regeering aangenomen en aan alle pleegvormen werd voldaan. De konvooi is gisteren vertrokken en de briefwisseling zal binnen kort aan het parlement voorgelegd worden. richten en te eischen dat de regeerlng van Moscou zich beslist zou uitspreken over hare betrekkingen tot de regeerin gen der Entente. Zurich, 7 Juli. Volgens berichten die plaatsoli.ike Russische kringen uit Moskou, welke in nauwe betrekkingen staan tot de Bolschewiki regeering, ont vangen hebben, zijn de volkskoramissa- rissen voornemens eenen stap te doen bij de Entente regeeringen die wel is waar niet den vorm maar den zin heeft van een ultimatum. Z(j willen de Bondgenooten voor de kwestie stellen. Rusland te behandelen ofwel als onzijdige ofwel als vijandelijke mogendheid. Indien de Entente verder zou geneigd zijn zich te mengen in de binnenlandsche zaken van Rusland dan zou do Russische regeerirïg die poging met de wapens be strijden en de hulp inroepen van dio sta ten, dio geene poging doen de inwendige ontwikkeling van Rusland testoren. De Entente tegen Rusland. Te Archangel zijn buiten da Engelsche ook nog drie Fransche oorlogschepen aangekomon. In politieke kringen te Petersburg wordt dit beschouwd als een teeken dat de operaties der Entente tegen de Bolschewiki zullen beginnen. ren van hun goddelijken Echt Als nu Mevrouwe d'Armoede ons niet meer voeden kan, dan mogen wij betrouwvol gaan tot de tafel des Heeren, aalmoes vragend van deur tot deur. En zou onze rijke Vader zijn zonen laten omkomen van gebrek Paus Honorius lil pinkte een traan weg uit zijn oog en Franciscus regel werd goed gekeurd. Mevrouwen en mijne Heeren, mijne taak is volbracht Ik meen genoegzaam bewezen te hebben dat Franciscus waarlijk was een hoogstgezegende dichternatuur Die zijde is natuurlijk de voornaamste niet van zijn wezen maar zij helpt om geheel zijn wezen en zijn invloed beter te begrijpen. Door zijne ongewone dichterlijkheid, waar door hij sterk de verbeeldingen treft en in grijpt in de gemoederen, valt het reeds min onverklaarbaar 1Dat die arme ongeleerde man een be weging teweegbracht in zijn eeuw die Renan enkel wist tc vergelijken bij de beweging twaalf eeuwen vroeger ontstaan in Galilea Zoodat de geschiedenis der wereld zonder dien koopmanszoon anders zou zijn als zij is 2) dat zijn verschijning zoo'n diepen in vloed heeft gehad op alle schoone kunsten. De heele eeuw na zijn dood werd vervuld Aanslag op den Duitschen gezant te Moscou. Berlijn, (5 Juli. -- (Ofïlcieel). Heden raorgend verzochten twee heeren om een onderhoud met den keizerlijken gezant te Moscou. Die werd hen door graaf Mirbach ia het bijzijn van legatieraad Riozier en een in de kamer aanwezig zijnde Duitsche officier toegestaan. De beide onbekenden trokken revolvers en schoten op den keizerlijken gezant, waarhij zij hem licht aan hot hoofd kwetsten. Voor dat men het hun kon beletten, wierpen zij een paar handgra naten on redden zich door een sprong door het venster op de straat. Graaf Mirbach was zwaar gewond en is zonder tot het bewustzijn terug te keeren kort daarop overleden. De beide andere heeren bleven ongedeerd.Dadelijk na het bekend worden dezer misdaad kwamen de komraissarissen van buiten landsche aangelegenheden Tschitscherin en Karrachan in het gezantschap aan en drukten de verontwaardiging cn het leedwezon uit der Sowjetregoering over hel vreeselijk voorval.'Het is echter tot hiertoe niet gelukt de misdadigers te ontdekken en aan te houden. De uitslag van het dadelijk ingesteld onderzoek laat vermoeden, dat de aanslag gepleegd werd door agenten, in dienst staande der Entente. Geruchten van een ultimatum der Entente. IletZweodsche blad -Dagens Nyheler- dat in goede hetrekkfngen slaat met do Entente kringen die vijandig zijn aan de Bolschewiki, zegt dat er binnen onkele dagen in Rusland wel opzionbarendo ge beurtenissen zullen voorkomen die niet alleen van grooten invloed zullen zijn op binnenlandsche verhoudingen in Rus land, maar ook op de buitenlandsche politiek. Deze geheimzinnige uitlatingen zou wel overeen te brengen zijn mot do ge ruchten dio te Stockholm worden ver spreid als zou de Engelsche afgevaar digde voor Noordelijk Rusland, Leckari, last hebben ontvangen in naam der En- teute, aan Rusland een ultimatum te met Franciskaansche literatuur en met recht heeft men mogen beweren dat, na de allerheiligste Moeder Gods, geen ander hei lige door zoovele genieën werd gebeiteld en gepenseeld als Franciscus, bijzoover dat hij machtige kunstenaars, zooals Giotto, uitslui tend te zijnen dienste had. 3) dat hij voortgaat, ook op onze dagen, zoo'n vreemde aantrekkingskracht uit te oefenen op geleerden van alle gezindheid. In 1902 werd een internationaal genoot schap van uitsluitend Franciskaansche stu diën opgericht en daaraan werken mee Protestanten en Nationalisten, theosofen en socialisten, heilssoldaten van generaal Booth en zelfs razende antiklerikalen genre Ciotti, die allen, terloops gezegd, Franciscus bij hun eigen troepen trachten in te lijven. Doch allen zijn 't akkoord om hem te be schouwen als een wereldfiguur gelijk Con- stantijn en Karei de Groote Nog twee woorden, Mevrouwen en mijne Heeren Ik wil Franciscus niet berooven van de kroon op zijn dichternatuur, en die kroon komt hem van boven. In ons eerste deel zagen wij dat hij de natuur beschouwde als zijn zuster, en daarom liet God toe dat zij hem beschouwde als haar broeder, dat de vogelkes zich vertrouwelijk neervlijden op Volgens liet - Hamburger Fremden- blatt meldt Petit Parisien uit Sint Petersburg Over Petersburg rukken groote troepenafdoelingen naar het Noor. den op. Volgens de Prawda werd een bolschewiki leger van 25.000 man uitge rust, die met eene sterke artillerie naar het schiereiland Kola gestuurd werd, ter bescherming der Russische Moermankust Volgen6 een vertraagd telegram van Reuter uit Moscou heeft Muravieff op nieuw het hevel over de troepen der Sowjets overgenomen. In de Sowjots- kringen dreigt eene nieuwe krisis, daar de groepen der rechterzijde on de min derheidssocialisten uit het uitvoerend raiddonkoraiteit der Sowjets gesloten werden. Men betreurt dozen maatregel daar deze do positie der Sowjets in het algemeen aanzienlijk schaadt. Eene Japansche verklaring. Svenska Dagbladet - meldt uit Hei- si ngfors De Japansche gezant te Mos cou deelde aan de Sowjetregeering mede, dat de landing van Japansche troepen to Wladiwosto k slechts geschiedde ter be waking der ententebelangen in het verre Ooslen, evenals de maatregelen der En- gelschen aan de Moermankust. Het op treden hangt af van de ontwikkeling der verhouding tusschen de Entente en de Sowjetregeering. De tsaar toch vermoord Volgens Alehanda telegrafisch uit St- Petersburg verneorat. deelt het blad van Maxim Gorki, Nowaja, Schisu, mode dat de voormalige tsaar, de tsarin en de grootvorstin Tatjani vermoord geworden zijn. Te Zarkoje heeft men voor de afge storvenen zielmissen gelezen. Chineesche oorlogsschepen naar Wladivostok. 20 Chineesche oorlogsschepen en hulp- vaartuigen zijn naar Wladivostok ver trokken om do bevoorrading der troepen der Entente langs den zeeweg te vorze- keron. Een deel der bemanning dezer schepen zal aan land gezet worden om hot expeditiekorps te versterken. De onderdrukking der tegenrevolutie. Moskou, 8 April. De gevechten in Moskou zijn tot hiertoe ten voordeeleder Bolschewiken afgeloopen. Verscheidene honderden aanhoudingen werden gedaan. Moskou, 9 Juli. De Raad der Volks commissarissen heeft op 7 Juli de mobi liseering bevolen der werklieden geboren in 1896 en 1897 die bestendig of tijdelijk in Moskou verblijven. Door een besluit van den Volkskom- missaris Trotski wordt de maandelgk- scho vergelding der soldaten van 't roode leger gebracht op 150 roebels voor do ongehuwden en op 250 roebels voor de gehuwden. Die verhooging van solde is noodzake zijn schouders, dat de wilde konijntjes heel vrank kwamen schuilen in de plooien van zijn habijt, dat een schaapke een jaar lang hem overal volgde, tot in de kerk toe. waar het zoo schoon nevens hem kon nederknielen voor het altaar, dat. met een woord van den grooten Görres, Franciscus rondwandelde door de natuur als Adam, vóór zijn val, door het Paradijs. In ons tweede deel zagen wij dat Francis cus een ui terlij ken vorm gaf aan zijn inwen dig zieleleven. Was het daarom misschen dat Christus hem, niet enkel naar de ziel, maar naar het lichaam zelfs aan zich gelijkvormig maakte en zijn leden sloeg met de vijf glo- rieuse kruiswonden Niet zonder reden mocht een schrijver Franciscus in zekeren zin wel heeten mocht Christus de tweede Twee glorierijke heu veltoppen zullen eeuwig uitkijken over de geschiedenis Op Calvarie's top bloedt de Godmensch aan 't kruis geklonken door 't geweld van den haat op Alverno bloedt zijn menschelijk evenbeeld, mystiek gekruisigd door de macht van de liefde EINDE.

De Denderbode | 1918 | | pagina 1