Oorlog in oen Balkan Oorlog inTurkege Van onze groote mannen OORLOGSBERICHTEN. OP ZEE. Een en ander. Week - Kalender. KATHOLIEK \IELVVS- EX AANKONDIGINGSBLAD De vredeskansen De dipiomatisGOe MiriMhitD met uit vulkaan. De Entente en Paus Beneoiitus. Italiaansche Oorlog S Aalst, den 27 Juli 1918. JULI. Evangelie van den Zondag De Farizeëren de Publikaan. Luc. XVIII. 28 Zondag, 10 na Sinksen. HH. Naznriusen gezéllen, mart. 20 Maandag, H. Martha, maagd. 30 Dinsdag, HH. Abdon en Sennen, mrs. 31 Woensdag, H. Ignatius, b. AUGUSTI. 1 Donderdag, Sint Pieters-banden. 2 Vrijdag, H. AIphonsus-Maria 3 H. Stephanus-vinding, mr. Zomervelden Midden in de velden staan Met mijn droomen heel alleen, En die zee van eindloos graan, Om mij heen En het als een volk zien woelen, Buigen, a! is 't oproerdrachtig. En mij kleine koning voelen Stout en machtig 1 En die stemmen, liedren al, Honren stijgen d' halmen uit Inden zonnestralenval Klaar en luid Haar de zi?l van 't wijde leven Voelen, zien en hooren Urnen Ruischen, zingen en begeven Al te samen. Oh. dat is een zegefeest, Zonder rouw of zonder spijt. Oogen. hooren. hart en geest Voorbereid 1 Midden in dat graangewapper Naar een wijdre wereld streven Wil de ziele, blij en dapper Door het leven. Drink 11, mijne ziele, zat Aan die ruime levenskracht, Maak ze tot uw eigen schat Al die pracht. Dichtgedachten zullen borrelen Lustig op dan. myriaden Rijpend als de korenkorrelen Langs dees paden. 9 Juli '18. Alürecht Baeyens. PETER BENOIT EN DE ZEE. Julius Sabbe, de bekende Brugsche let terkundige die een boezemvriend van onzen grooten vlaamschen toondichter was, deelt ons lezenswaardige bijzonderheden over hem inede. Aldus verhaalt hij ons, op boeiende wijze, in welke omstandigheden Peter Benoit de zee voor het eerst leerde kennen en liefheb ben. Groote kunstenaars hebben soms eigen aardige gevoelens en stemmingen. Dit blijkt hier eens te meer. Behalve in den fantastischen chaos van Lucifer 1heeft Benoit ons nooit een tafereel van de zee voorgehangen, zegt Julius Sabbe. Geen wonder hij kende ze niet of kende ze eerst Iaat. Ze boezemde hem dan ook den schrik in van het onbekende. Dien schrik werd hij gewaar toen hij voor het eerst naar Engeland zou moeten reizen om daar eéne eerste uitvoering van den Lucifer bij te wonen. Daarvoor was hij schier kinderlijk beducht. Om dien tijd trokken we eens met hem naar Oostende, om hem wat vertrouwder te maken met dat grootsche element. Bij 't aan komen in Oostende, pas op de brug aan den ingang der stad, greep een zonderling gevoel den Vlaamschen meester aan. Hij wilde maar dadelijk naar Brugge terug. Zonder ons aan dringen en de onmogelijkheid, om zoo maar dadelijk weer te vertrekken, zou hij de zee dien dag zelfs niet gezien hebben. Was het de stemming van dit oogenblik of het zeetafereel te Oostende zelf, maar de indruk was alles behalve bezielend. Hij verbeterde weinig, toen we, kort nadien, in dezelfde stad eens de wijding der zee gingen aanschouwen. Zoo'n plechtigheid, die hij zich zoo grootsch voorstelde in zijn verbeelding, bleek hem ergerlijk banaal in haar theatraal vertoon voor dien eenvoudig grootschen oceaan, en liet hem koud. Een tijd later zou die indruk verbeterd worden en Benoit voor de zee eindelijk een gewonnen dichter zijn. Dit gebeurde te Blan ken berge. Er had een merkwaardig avondconcert plaatsgegrepen van des Vlaamschen meesters werken en de uitslag was een buitengewoon succes geweest. De meester was goed ge stemd en we zouden in den nacht per char- A-banc en te voet, naar Brugge terugkeeren. 't Was een heerlijke nacht, in den begin- nenden heifst, nog belangwekkender door den aangekondigden springvloed, die om middernacht op zijn hoogste zou komen... Daarbuiten, grootsch en dof in de duister nis, ruischte de zware stem van de zee, met een soort van bedreiging, altijd nader en nader. Op een gegeven oogenblik zocht men vruchteloos den meester in en om het café. Hij was verdwenen en keerde niet. Vermoe dende wat hem getrokken had, gingen we zien en vonden hem terug op het strand, dicht bij de uitstervende baren, in den licht- slag die, van de nog open hotels langs den dijk, ook hier uitsterven kwam. In die fantastische verlichting, strijdend met den pikdonkeren nacht op den wereld- plas, was de indruk van den springvloed nu machtig en diep. Gezwollen en bulderend kwam de zee aangerold en schuimend spreidde zij hare uiterste golven, als een schuivende sprei over het verlichte zand. Benoit week nauwelijks achternjt, liet zich de voeten overspoelen en zweeg luisterend. Zondag 28 Juli 1918. 5 centiemen het nummer 73. Jaar Nr 4816 De DenierMe Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. DRUKKER-UITGEVER VAN DE Dl'TTE—GOOSSENS Toen we hem aanspraken, kregen we geen ander antwoord dan Blijf bij me en hoor Diepe aandoening stond op zijn gelaat te lezen. We stelden ons voor wat In hem omging de zee was tot zijn hart aan 't spre ken. Hij was bezig met haar te verstaan en dat begrip ging bij hem over in een visioen van tonen en 't werd hem nu een straal in i het brein ook de dichter te worden van onze Vlaamsche zee. Van dat oogenblik af zoekt hij haar, en den volgenden winter ging hij weken en maanden aan hare kusten leven. We trokken saam eerst naar Nieuwpoort en de Panne. De Panne bekoorde hem. Hij koos er, bij Koksijde, voor heel een tijdje, verblijf in 't kamertje van een visscherhutln dè duinen, waar hij, door zijn vensterraampje, met het zand der duin kon spelen, die zich daarach ter verhief. We deden nachtelijke wandelin gen langs het donkere strand en verdoolden meer dan eens in de eenzame zandstreek. Van dat verblijf liet hij, in brieven naar zijn huis te Antwerpen, herinneringen na, die de diepte zijner indrukken zeggen. Ziehier een typisch uittreksel daarvan Nu is het strand, bij het terugkeeren Igngs de zee onuitsprekelijk schoon een onmeetbare vlakte, links de zeeachter zich en vóór zich het stranden rechts de duinen. De avond valt langzamerhand, de zon is verdwenen, maar de maan is in haar geheel en verlicht alles wat mij omringt. Een onuit drukbare poëzij en een innig gevoel van be wondering maken zich van mij meester Het geklaag der zee, die zich zoover terugtrekt dat men denken zou zij zal nooit meer terug keeren, vervuil met onuitsprekelijken wee moed. Omringd van een gehcimvollen glans, steeg ik de duinen op en nam den weg naar Koksijde. Doorgekomen heeft het maanlicht een dusdanige intensiteit gekregen, dat het lieflijk kerkje, de molen en de villa op cene hoogteen het kleine getal huizen als een ver schijnsel in den ether voorkomen. Men ziet het is eene bekoring, en in die bekoring leefde en zweefde hij maanden lang. Een deel van dien winter ging hij incognito doorbrengen in het badhuis te Kadzand. Daar was hij door koude noch regen af te schrikken bij zijne ononderbroken kuieringen langs de zee. Een reisdeken of eene kloof in de duinen beschutte hem, als de vlagen te erg werden. Niemand wist.dat hij daar was. Wij alleen en zijn huisgenooten hadden zijn adres in die barre streek en die volkomen afzondering van de wereld. Geheel en al overgelaten aan zich zeiven en aan zijn nieuwe geliefde de zee maakte die eenzaamheid deel uit van zijn geluk en gelukkig is hij in die dagen waarlijk geweest. Aldus vertelt ons Julius Sabbe. Van toen af droeg de geniale komponist een grootsch ontwerp in hem om hij droomde er van onze vlaamsche noordzee eenmaal uit te beelden in een machtig muziektafereel, in een epos van klanken. Eilaas, dit reuzig plan is nooit werkelijkheid kunnen worden. Musicus. (i) Een der eerste pronte oratoriums van Benoit, waarvan de fransche Fétis, bestuurder van hel Brusselsch conservatorium voorspelde Dat meesterstuk zal de reis om de wereld maken Hij was een goede profeet. VERSCHOVEN tot toekomende week, het vervolg van onze studie over LACORDAIRE. WEENEN, 20 Juli. Het Fremden- blatt herinnert aan de door den minister van buitenlandsche zaken, graaf Btirian, een maand geleden tegenover een afvaardiging der arbeiders afgelegde verklaring over de vredeskwestie en stelt onder verwijzing naar de sindsdien gedane uitspraken van Ententepolitici, die allen een barsch afwij zende houding tegenover de vredeskwestie hebben aangenomen vast, dat op een gunstig verloop der vredesbespreking, van welker mogelijkheid graaf Czerninin zijn rede in het Heerenhuis gesproken heeft, geen uit zicht en op dit oogenblik geen nieuwe aan leiding bestaat. Wij kunnen slechts, schrijft het blad, zoo als graaf Burian tot de arbeidersafvaardiging zeide, nauwlettend de ontwikkeling van de stemming in de vijandelijke landen nagaan en alles vermijden wat daar als een teeken van zwakheid zou worden uitgelegd en wat onze vijanden tot verlenging van den oorlog zou kunnen aanmoedigen. Wanneer echter een toestand zal zijn ontstaan, welke de mo gelijkheid biedt, dat de bemoeiingen voor het tot stand brengen van vredesonderhande lingen stikses zullen hebben, zal de Regee ring daarover Kan het publiek gerust zijn op het juiste oogenblik ingrijpen en alles doen om van dat oogenblik zoo krachtig mogelijk partij te trekken. Lugano, 19 Juli. De Secoio meldt uit Rome De diplomatische betrekkingen van den Heiligen Stoel breiden zich klaar blijkelijk dag aan dag uit. De politieke betee- kenis werd reeds aangehaald over het heraan- knoopen der betrekkingen met Portugal en China. De kanselarij van het Vatikaan houdt zich nu hoofdzakelijk bezig met de diploma tische betrekkingen te herstellen met alle Staten. Dit wordt aanzien als eene voorbe reiding van 't Vatikaan voor liet werk van den oorlog. Men spreekt nu van de moge lijkheid vaneen diplomatischen vertegenwoor diger van 't Vatikaan in Zwitserland. Het schijnt zelfs dat de onderhandelingen daar over reeds in goeden gang zijn en tot eene bevredigende oplossing zullen leiden. Het moeilijkste vraagstuk, voor het Vatikaan, is nog altijd de kwestib van het herstellen der betrekkingen met Frankrijk. Berne, 20 Juli. De briefwisselaar van de Stampa bij het Vatikaan seint De benoeming van Denis Cochin als diplomati sche vertegenwoordiger van Frankrijk bij het Vatikaan Wordt als zeer aanstaande aanzien Monseigneur Tedeschini begaf zich reeds naar Parijs. Het nieuws dat de diplomatische betrekkingen tusschen de Verecnigde Staten en 't Vatikaan hersteld zijn is een vervroegd nieuws. Daarentegen is de benoeming van de Pauselijken Nuntius in Nederland als vertegenwoordiger van 't Vatikaan bij Japan aanstaande. De groote diplomatische beweging van de Entente bij den 11. c.ioel heeft voor doel de werking der Middelmachten te bestrijden', die het Vitikaan als een tusschenkomend steunpunt willen gebruiken. De Entente heeft begrepen dat dezen invloed werkzaam moet tegengewerkt worden. Volgens dezelfde melding zal Monseigneur Nicotra, die nu nog in Chili is, naar België gaan, terwijl Monseigneur Jos. Pretelli van de Philipijnen eilanden naar Chili verplaatst wordt. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 24 Juli. Ambtelijk bericht van heden middag Levendige geschutbedrijvigheid ten noor den van de Leie. bij Atreclit en bij Albert. Op den westelijken oever der Avre rukte de Franschuian tijdens eenen plaatselijken aan val bij en ten zuiden van Mailly voor eenigen tijd tot aan de Avre op. Onze tegenaanval herstelde den toestand en sloeg 's avonds in Mailly en ten noorden daarvan ontketenende kleinere aanvallen van den vijand af. Tusschen de Aisne en de Marne zette de vijand gistermorgen na aanvoering van nieu we afdeclingen zijn massa-aanvallen voort. Het leger van kolonel-generaal v. Boehm bracht den dikwijls herhaalden aanval van den vijand tot mistakken. De Franschen en de Amerikanen leden wederom de zwaarste verliezen. Tusschen Noyant en Harten nes deed de vijand vijf vergeefsche stormaanval len. Aan beide kanten van Villeniontoise won hij voor eenigen tijd wat terrein. Onze tegenaanval wierp hem tot over zijn uitgangs linie terug. Villeinontoise werd door ons geschut beschoten en in dichte massas vluch tende vijanden weder ontnomen. Ten noorden van de Otircq verijdelde ons vertiielingsvuur vijandelijke aanvallen in hun voorbereiding en bij hun eersten stormloop. Pantserwagen, welke in onze linies kwamen werden kapot geschoten. Voetvolk, dat hen volgde, werd door een tegenaanval terugge- wofpen. Ook de tusschen de Ourcq en de Marne strijdende troepen sloegen hevige vijandelijke aanvallen meestal reeds vóór hun linies af. Van de hoogte ten noord-oosten van Rocourt en uit het woud van Chatelet wierpen wij den vijand door een tegenaanval terug, 's Namiddags hadden er nog kleinere gevechten plaats de vijand werd afgeslagen. Ten zuid-westen van Reims duurden zware gevechten den ganschen dag voort. Tusschen de Marne en de Ardre rukte de vijand her haaldelijk te vergeefs tot hevige kleinere aan vallen op. Ten noorden der Ardre wierp de Franschman met witte en zwarte troepen ook Italianen en Engelschen in den strijd. De aanval der in de voorbereiding welkdanig AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o fr twee maal 2,50 Ir Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. getroffen Italianen, kwam slechts zwak tot ontwikkeling en werd snel neergeschoten. Ook de Franschen werden na herhaaldelijk verbitterden strijd en gedeeltelijk door tegen aanvallen teruggeslagen. Avondbericht BERLIJN, 24 Juli. Ambtelijk. Op het slagveld tusschen Soisson en Reims een gansch rustige dag. Gedeeltelijke gevechten te zuiden der Ourcq en ten zuidweste van Reims. Uit Fransche bron PARIJS, 23 Juli. namiddags. In den loop van den nacht wordt van het gansche slachtfront alleenlijk artilleriebedrijvigheid gemeld. Ten noorde van Montdidier bezet ten wij door eene snel doorgevoerde plaatse- lijkeondernemingde dorpen Mailly-Rameval, Sauvillers en Aubvillers. Wij hebben tot nu toe 350 gevangenen gemaakt. Anders overal rustige nacht. 's Avonds. Beiderzijds de Ourcq be kwamen 4e aanvallen onzer troepen in den loop van den dag bevredigende vooideelen niet tegenstaande de taaie wederstand des vijands, die frische reserven aangevoerd had. Ten noorde van den strcom hebben wij Plessier-Hulen veroverd en overschreden, den westrand van Oulchy-la-Vilie bereikt en het dorp Montyne genomen. Ten zuide der Ourcq hebben de fransch- Amerikaansche troepen de straat van ChAteau- Thierry overschreden en hunne linie meer als een kilometer te oosten vooruitgeschoven. Het dorp Rocourt is in bezit der verbonde nen, evenals het grootste deel van het ChAtelet-woud. Op den rechten Marne-oever hebben wij ten noorde van Mont-St-Pére en Chartéres, dat in ons bezit is. nieuwen vooruitgang gedaan. Eveneens hebben wij ons bruggenhoofd van Faulgonne vooruitge- bracht. Op het front tusschen Marne en Reims worden tusschen Ardre en Brigny gevechten gevoerd. De Franschen en de Engelschen hebben de sterke vijandelijke stellingen aangevallen, zijn zeker een kilo meter vooruit gekomen en hebben den vijand zware verliezen toegebracht. De Engelsche troepen hebben hunnerzijds 300 gevangenen gemaakt en 5 stukken geschut veroverd. Ten noorde van Montdidier bracht ons de plaatselijke onderneming, door de welke wij heden vroeg Mailly-Raineval en Aubvillers namen, 1500 gevangenen op waaronder 30 officieren. Uit Engelsche bron LONDEN, 23 Juli. Den 22 Juli scho ven wij onze linie ten zuide Merris-Meteren enten zuide Hébuterne een weinig voor waarts. Eveneens verbeterden wij 's nachts onze stellingen in den scktM van Hamel. Wij deden gevolgrijke vooruitgang in de buurt van Minzerville, Ayette, Oppy, Avion en Lens. Sterk vijandelijk vuur met gasgranaten in den sektor van Villers-Bretonneux. Grootere bedrijvigheid der vijandelijke artil lerie bij Villers-Bretonneux, Hyngas en andere plaatsen Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 24 Juli. - Op het Italiaansche front geen meldenswaardige gevechten. Op het Albanisch gevechtsterrein hebben onze brave troepen de aanhoudende pogin gen des vijands, om onze lijnen door te breken in den Devoliasektors, door taaien weerstand verijdeld. Uit Italiaansche bron ROME, 22 Juli. Ambtelijk bericht De bedrijvigheid van het vijandelijk ge schut is krachtdadig door het onze beant woord in de streek van de Tonale, in het Brentadal en aan de Piave-Nuovo. Onze bat terijen onderhielden verwoestend vuur cn verspreidden arbeidersafdeelingen in de streek van den Monte Cevidale en een ko- lonne automobielen langs de Piave. Een patroe!je die te weerszijden van de Tonale verkenningen deed veroverde een vijandelijk machiengeweer, Twee vijandelijke vliegtuigen zijn in lucht gevechten neergeschoten. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 21 Juli. Op het Macedonisch front gewone bedrijvigheid der beide artille- riëen. Ten weste van het Ochrida-meer zijn onze verkenningsafdeelingen in de vijande- I lijke loopgraven gedrongen en hebben oor logsmateriaal binnengebracht. In de streek van de Moglena heeft ons vuur eene vijandelijke patroelje verstrooid Ten westen van den Wardar, heeft onze artillerie vijandelijke munitiestapels in brand geschoten. Ten zuide van Lumnitza, hebben wij sterke ontploffingen bemerkt in de vallei van de Stroema. Ten zuide van Serres zijn patroeljegevechten ten onze voordeele geëin digd. üit Turksche bron KONSTANT1NOPEL, 22 Juli. Ambte lijk bericht Behalve geschutgevechten op enkele pun ten, is het overal kalm geweest. Bij Maan is een sterke vijandelijke ver ken 11 i ngsafdeeii ng teruggeslagen Van de overige fronten valt niets belang rijks te melden. BERLIJN, 24 Juli. (Ambtelijk). Eene van onze duikbootkruisers, onder 't bevel van den bevelhebber korvettenkapitein von Nostiz en Jaenhendorff, heeft 15 stoomboo tenen 12 zeilschepen, te zamen ongeveer 61000 br. r. t. metende, in den grond ge boord. Bij de verzonken schepen bevond zich de bewapende Engelsche troepentransport stoomboot Dwinsk (8173 br. r. t.) De Overste v. d. Admiraalstaf der Marine. Een Vredesresolutie in de Lordskamer In de Lordskamer of Engelsch Hoogerhuis sprak lord Wimborne, vroeger onderkoning in Ierland, over mogelijkheid van vredes onderhandelingen. De oorlog moet gewonnen worden, maar het is geen gewone oorlog men wil Duitschland niet in den gewonen zin over winnen, maar wei het bekeeren daartoe be hoeft men evenwei nieuwe wapens, namelijk de militaire macht en overtuigende bewijs gronden. Indien echter de diplomatie haar deel moet doen, behoeft men een eenvoudig tastbare formuul, zonder voorbehoudingen, inwikkelingen en verwikkelingen een for muul welke het volk, tot hetwelk zij gericht is, gemakkelijk versta. De Duitschers hadden de formuul geen aanhechtingen gebruikt thans spreken zij van «historische grenzen Onverschillig of dit eerlijk of oneerlijk weze, men moet er op antwoorden, iminer weder antwoorden, op het vredesoffensief moet men antwoorden, een plompe afweer is niet toe reikend, maar wel tegenaanvallen zijn nood zakelijk. Lord Wimborne stelde een resolutie I11 dien zin voor. Lord Crawford, die in afwezigheid van lord Curzon het voorzitterschap voerde, verklaarde op scherpen toon, dat Curzon en het ambt voor buitenlandsche aangelegenheden aan Wimborne betoond hadden dat de uiteenzet ting zijner resolutie ongepast was, en ver wachtten derhalve dat hij ze zou intrekken. Crawford las dan een aanteekening van Curzon, volgens welke het voor 't oogenblik niet in 't openbaar belang ligt de aangelegen heid te bespreken, te ineer wijl von Kall mann's oogmerken, na zijn aftreden, voof den huidigen toestand niet meer in aanmer king kwamen en het tijdstip, waarop het groot offensief plaats grijpt, voor een alge- meene bespreking der vredesvoorwaaaden hoogst ongeschikt schijnt. Daar het Huis met die uitlatingen openlijk instemde, trok Wimborne zijn resolutie in. De Daily Cronicle merkt niettemin aan, dat Wimborne's rede aanmerkelijken indruk op het Huis gemaakt heeft. Maïs als brandstof. De maïsoogsl in Argentinië wordt voor 1017-1.918 officieel geschat op 4,335,000 Ion. Het binnenlandse!! verbruik en de zaaisels vertegenwoordigen ongeveer 1,700,000 lot 2 miHioen tun, /.oodat er meer dan 2 milliocn ton beschikbaar zou den blijven voor don uitvoer. Maar wie zal het overschot koopen, en hoe moet hetzelve vervoerd worden, vraagt de Temps i Gezien de duurte der steenkeel en van hel hout, hebben eenige spoorwegmaat schappijen proeven gedaan met maïs als brandstof voor de lokomolieven. De uit slagen waren bevredigend. Het is waar schijnlijk dat indien de maïsprgzen komen te dalen, ten gevolge van het ge brek aan koopors, deze maatschappijen groote boeveelheden maïs zouden aan- koopen voor dit gebruik. Voorbereidingen tot hervorming van het Belgisch spoorwegverkeer Wij vernemen uit Le Havre dat do Bel gische regeering er hoe langer hoe meer werk van maakt om de noodige voor bereidende maatregelen te treden ten einde het door de krijgsomstandigheden nogal beschadigde spoorwegnet na den oorlog in den kortst mogelijken tijd weer zoo goed mogelijk in orde te brengen. Met dit doel bad de heer Sogers, Bel gisch minister van spoorwegen, eene kommissie ingesteld, die de noodige voorstudies zou doen. Deze kommissie heeft voornamelijk haar aandacht gewyd aan het voor elektriciteit inrichten van de Belgische spoorwegen, zooals haar gevraagd was dooi- den minister en zij kwam tol het besluit dat het een ekono- raisch voordeel zou wezen als bij voor keur de elektrische drijfkracht werd ge bruikt hel zou aanleiding geven tot besparing bij de uitbating en bet vervoer grootendeels uitbreiden. Thans is men bezig met bol onderzoek der middelen om die gewichtige veran deringen in te voeren.

De Denderbode | 1918 | | pagina 1