Gij zult niet oordeelen IN RUSLAND. Vreoesfieinoeiïngen der Heuiraisn. Een en ander. OORLOGSBERICHTE!» Week - Kalender, KATHOLIEK NIEUWS- EX AAXKONDIGIXGSIILAD -4- Duifschland en Spanje. Aalst, den Si Augusti i9!8. SEPTEMBER. Evangelie van den Zondag Jesus verwekt eenen jongeling te Naïm. Luc. VII. 1 Zondag, 15 na Sinksen. H. H. 12 Broe ders, mrs. 2 Maandag, H. Stephanus, b. 3 Dinsdag, H. Remaclus, bis. 4 Woensdag, H. Rosalia, mgd. 5 Donderdag, H. Laurentius-Justinianus.b.b. 6 Vrijdag, H. Onesiphorus, nart. 7 Zaterdag, H. Hilduardus, b. b. Vrede. Daar moet veel strijds gestreden zijn, Veel kruis en leeds geleden zijn, Daar moeten heilige zeden zijn, Een nauwen weg betreden zijn, En veel gebeds gebeden zijn, Zoolang wij hier beneden zijn Zoo zal 't hierna in vrede zijn. D. R. Camphuysen. (1586-1627.) Ne Judices. Beschuldigt en veroordeelt niet, O dwaze, dwaze lieden Daar is maar Een die alles ziet En alles laat geschieden. Daar is maar Een die alles weet En die niet zal vergeten En met de maat waarmee gij meet U zelf zal meten. In het evangelie, zoo rijk aan schoon heden, komt o. m. deze prachtige en leer zame bladzijde voor. Jezus begaf zich in den morgen naar den tempel alwaar Hij zitten ging om te prediken, en de menigte stroomde toe om te luisteren naar zijn wonder Woord. Opeens een groot rumoer. De onderrichting wordt onderbroken. De schriftgeleerden en farizeörs, die overal hun koppen bijeensteken waar de Wijze aan 't leeraren, is, brengen met ge huichelde verontwaardiging een vrouw naar voren. In het midden wordt zij geplaatst opdat al de blikken goed op haar zouden vallen. De schriftgeleerden, de mannen der wet, met hun weidsche witte mantels, maken groote en heftige gebaren. Een hunner treedt op Jezus toe Leeraar, deze vrouw werd op heeterdaad in overspel betrapt. Volgens de wet van Mozes moet zij gesteenigd worden Wat is uw oordeel Diepe stilte. Dan loopt er een afkeurend gemonpel van mond tot mond. Een wijden kring wordt rond de verafschuwde vrouw ge maakt. In de achterste rijen gaan kreten op Steenigt haar Steenigt haar De farizeërs schouwen triomfeerend en uitdagend naar Jezus, en Hij, voorover gebogen naar den grond, schrijft rustig met den vinger iets in het zand. De veroordeelde vrouw, wit als een lijk, staart naar dit raadselschrift. Doch de witgemantelde geleerden, in hun blakenden ijver om de letter der wet te doen naleven, herhalen ongeduldig Leeraar, uw oordeel Wat zegt Gij En meer en meer stemmen weerklinken in den tempel Steenigt haar 1 Steenigt haar Jezus houdt op met schrijven. Hij richt zich op, kalm en waardig, en met zijn blik dwars door al die zielen kijkend, zegt Hij plechtig Wie onder u zonder zonde is, werpe haar het eerst den steen. Dan gaat Hij terug zitten en schrijft voort in het zand, terwijl de overspelige vrouw haar gelaat met beide handen bedekt. En 't is opeens doodstil geworden in den tempel. Geen kreten meer. Het is alsof die eenvou dige woorden, welke de Wijze komt te spre ken, iets verpletterends waren. En zie, een voor een, van de oudsten te beginnen zegt het evangelie, trekken allen weg, en Jezus blijft met de zondares alleen. En deze nu hoort zijn zachte stem vragen Vrouw, waar zijn zij, uwe aanklagers Heeft nie mand u veroordeeld Zij zeide Niemand, Heer. Jezus nu zeide Ook Ik zal u niet ver- oordeelen Ga heen, en van nu af zondig niet meer. Wat een prachtig tafereel, zoo diepzinnig in al zijn eenvoud I Hiermede toch heeft de Zaligmaker klaar en duidelijk tot den mensch willen zeggen Ne Judices t Gij zult niet oordeelen Doch de mensch heeft het goddelijk woord vergeten dat hem aanzette tot het onderzoek van zijn eigen ziel en eigen geweten, alvo rens binnen te dringen in de ziel en het ge weten van zijn broeder. Zich de macht van den grooten Rechter aanmatigend, zich wa penend met de banbliksems van Gods ge rechtigheid, zien wij den mensch zoo vaak een vermetel oordeel vellen over zijn even- mensch. Wanneer een mensch gevallen is, dan vereenigen zich allen om hem met mod der te gooien zegt de wijzeman. Voorwaar, al die moddersmijters of steen en werpers zouden daar staan met verlamde armen, en allen, van den oudste tot den jongste, zou den stilzwijgend aftrekken, indien zij zich te gepaster uur de groote Stem herinnerden die over twintig eeuwen klonk Dat hij die zonder zondeschuld is, het eerst werpe Wie kon het schrift ontcijferen dat de God- mensch weleer in het zand teekende Wie kan het levensboek eener menschenziel lezen? Zondag i September 1918. 5 centiemen het nummer 72eJaar Nr 4821 De Denderbode Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. DRUKKER-UITGEVER VAN DE PUTTE—GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o fr.twee maal 2,50 Ir. Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. De woorden welke daar staan geschreven blijven een raadselschrift voor menschenoogen. Deze zijn alleen ver staanbaar voor het oog van den Alziende en Alwetende, die de starren telt aan het uit spansel en met zijn blik de zeeën omvat. En daarom, o mensch, dewijl gij reeds zooveel last hebt om met de raadselen van uw eigen ziel klaar te komen, oordeel niet lichtvaardig over de ziel van een ander. Daarom, dewijl gij zelf zoo zwak zijt en het bloed van den ouden Adam in uw veeg lijf voelt gisten, hef de hand niet op om uw broeder te schand vlekken of om hem met steenen te werpen wanneer hij gevallen is. Menschen die veel wisten groote ge leerden, zijn immer nederig geweest om dat zij maar al te wel begrepen hoe klein en gering al hun menschelijke kennis daar nog stond tegenover de grootsche vraagstukken der schepping. Kepler, de vermaarde sterren kundige, riep aan het einde zijner loopbaan uitDat mijn ziel haren Schepper love Door hem en in hem bestaat alles, de stoffe lijke en de geestelijke wereld, al wat wij weten en nog niet weten,want daar blijft nog veel op te lossen na ons. En de heiligen menschen vol deugden schrikten er immer voor terug een ander te oordeelen of te veroordeelen, omdat zij al de miserieën en krankheden van hun eigen gemoed gepeild hadden, en zich, in al hun nederigheid, op een lijn stelden met groote zondaars en boosdoeners. Dezen alleen waren waarachtig groot. Dezen alleen kenden het evangelie, en begrepen den zin der diep- menschelijke waarheden welke Christus daar op elke bladzijde heeft uitgesproken: Geen mensch kan een ander mensch oordeelen, dewijl beiden sterfelijk zijn, en struikelend gaan naar een zelfde graf om te verschijnen voor een zelfden Rechter. Dat de mensch dus zijn broeder niet vonnisse 1 Dat hij werke en zwoege aan zijn eigen verbetering en volmaking, dat hij zich neerbuige over de afgronden van zijn eigen hart, zijn eigen ziel, zijn eigen geweten, in plaats van den maatstaf zijner schijndeugd of schijnbraafheid of schijngrootheid aan te leggen aan het zielsleven van zijnen medemensch JEF CRICK. ming van alle Spaaosche schepen door den Slaat aangekondigd. De Staal zal de benulliging der handelsvloot in overeen stemming mot dis behoeften van het land zelf regelen. Bolendien zal de Spaansche regeering met het buitenland overeen komsten treffen hopens de levering van eten, erts en olijfolie. -Le Temps- verneemt uit Madrid De minister van openbare werken Ca mbo verklaarde aan eenige dagbladschrijvers dat hij niet gelooft aan de verwikkelin gen in de betrekkingen met Duitschland, maar Spanje moet de belangen zijner handelsmarine verdedigen. In het vervolg zullen de ministerpresident met den mi nister van binnon- en buitenlandscho zaken een bijzonderen raad vormen om de vraagstukken der buitenlandsche poli tiek te onderzoeken. De Entente-bevriende bladen heeten de besluiten der regeering zonder voorbe houd goed, waartegenover de Duitsch- bevriende bladen krachtig stelling nomen ten gunste der Centraal-mogendhcden. Madrid en Barcelona zijn gansch rustig. Men ziet de ontwikkeling van den toe stand algemeen rustig te gomoet. Geneve, 27 Augustus. Een onder houd, dat de Duitsche gezant prins Rati- bor met den Spaanschen koning had, betrof, zoo men meont, het antwoord der Duitsche regeering op de Spaansche nota. Aangaande dat onderhoud wordt uit San Sebastian gemeld, dat de Duitsche gezant uit Madrid gister in San Sebastian aangekomen is, nadat hij gansch den nacht in auto gereisd had. Het agentschap «Radio- meldtIn San Sebastian had een gewichtige konfe- rencie plaats van den Spaanschen hoofd- miuister Dato met den Engelschen gezant Hardinge. Deze reisde onmiddellijk naar Londen. Tot hiertoe verkonden de Parij- zer commentariën over den Spaanschen toestand meer verontrusting dan bevre diging. De -Temps- bevat verontrustende bijzonderheden uit Barcelona. Uit San Sebastian wordt aan Fran- sche bladen gemeld Dato logenstrafte het gerucht, volgens welk het antwoord der Duitsche regeeriDg op de Spaansche nota binnengekomen ware. Aangaande de naaste ministerraadzitting verklaarde Dato, dat zy waarschijnlijk eerst na 1 September zou plaats grijpen. Oorlogs minister generaal MariDa reisde dezen nacht naar Madrid af. Amsterdam, 27 Augustus. Volgens een blad van hier, verneemt de «Times» uit Santander: Dato heeft de iubeslagne- De smeulende opstand. Op 21 Oogst schrijft het blad Iswestija over den toestand te Moscou en elders 't vol gende De buitengewone onderzoekskom- missie is in het bezit van berichten omtrent een voor de naastè toekomst voorbereiden opstand van de Witte Garde. Terwijl de kommissie der werklieden daarvan kennis geeft, spoort zij hen aan waakzaam te zijn en ieder verdacht geval aan te klagen. Een soortgelijke oproep js gericht aan de gewes telijke raden en de gewestelijke kommissa- riaten. De buitengewone kommissie brengt ter kennis der bevolking dat zij elke poging tot opstand zonder genade den kop zal indrukken. Hetzelfde blad bericht dat te Koegatsjowo (gouvernement Moscou) een boerenopstand tegen de Bolschewiki heeft plaats gehad, waarbij 15.000boerien deleden van het Uit voerend komiteit overvielen en zes leden van de Roode Garde op wreedaardige wijze om het leven brachten. De opstand is onderdrukt. De Iswestija bericht ook over anarchis tische ongeregeldheden te Brianck. Moscou. 23 Aug. In het Smolny-insti- tuut te St-Petersburg. werd het kongres der Sowjets (gemeentebesturen) uit het gouver nement Sint-Petersburg geopend. Uit 107 gemeenten waren er 147 afgevaardigden. Moscou, 24 Aug. Op alle punten van het Oostelijk front zijn de gevechten in ons voordeel. De vijanden der Bolschewiki trek- kon zich op gansch de lijn terug Alle aanval len der kozakken, die met sterke krachten in de omgeving van Nowo Usensk vooruitruk ten, werden onder zware verliezen afgewe zen de vijand werd op de vlucht gedreven, 400 dooden en veel oorlogsmateriaal, waarbij machiengeweren, op het slagveld achterla tende. Bij Nikolajewsk werden de Tschek- Slowaken verslagen De stad is in ons bezit. Al het vijandelijk oorlogsmateriaal werd buit gemaakt, kanons, machiengeweren en schiet- gerief. De verliezen der vijanden zijn groot. AI vechtende rukken wij vooruit in de rich ting van Syfran. De statie Nowo-Spaskaja werd door ons bezet. In de omschrijving van Kasan verdreef onze artillerie den vijand van den Krasnyberg. Dien hebben wij bezet. De vijandelijke kanons op den berg buitgemaakt hebben wij dadelijk tegen den vijand gericht. Daarmede is de sleutelstelling der stad in onze handen. In de omgeving van Jekateri- nenburg werden door ons stellingen bezet, welke ons in staat stellen het vooruitrukken tegen de stad met goed gevolg voor te zetten. De Tschek Slowaken in Irkutsk. Stockholm, 26 Aug. Het wordt beves tigd dat de Tschek-SIowaken de stad Irkutsk ingenomen hebben. De Bolschewiki-soldaten hebben hardnekkigen weerstand geboden. Eene volle week werd in de straten gevoch ten. De toestand werd bedenkelijk voor de Bolschewiki, toen ze gebrek aan munitie kreeg en plots op verraderlijke wijze door de bevolking aangevallen werd Dat niettegen staande hielden zij den vertwijfelingskamp nog twee dagen en twee nachten vol. De Tschek-SIowaken hebben de inname der stad zeer duur betaald meer dan 500 hunner soldaten liggen dood in de straten en meer dan 2000 werden gewond. Het vroeger Sow- jetbestuur (Bolschewiki-gemeentebestuur) werd afgesteld en door een ander vervangen. De Tschek-SIowaken hebben de stad in oor logstoestand verklaard. Stockholm, 26 Aug. Te Irkutsk hebben de Tschek-SIowaken eene nieuwe regeering gevormd vele reaktionnairen uit den tijd van het czarenregiem werden er in opgeno men. De nieuwe regeering heeft de benaming van centraal-regeering der republiek Siberië aangenomen. De gewezen oorlogsminister Gutschlow is er de voorzitter van. Het lot van den Tzarewitch. Den Haag, 27 Oogst. De Bolschewisten hebben kort na den moord op den Tzar ook den Tzarewitch gedood. De moordenaars begaven zich tot den kleinen Prins en zegden Wij hebben uwen vader gedood als eenen hond. De Tzarewitch brak in tranen los, waarop hij door de bende met revolvers doodgeschoten werd. Een der moordenaars van den Tzar Bjelo- brodow, is, toen hij zich in de straten van Jekaterinenburg vertoonde, nadat hij zich lang verdoken gehouden hadt, door de woedende menigte doodgeschoten en dan in stukken getrokken. De beide andere moor denaars Andreikow en Joholow zitten in het gevang. De Engelschen in 't Noorden van Rusland. Helsingfors (Finland), 27 Oogst. Uit Archajngel wordt bericht dat daar ernstige onlusten uitgebroken zijn. Zulks zou voor oorzaak hebben het aanhouden van een groot getal Bolschewiki door de Engelschen. Op dit oogenblik staan de Engelschen in Obers- kaja en zetten eenige troepen in< de bocht van Argenis aan land. De wederstand der Bolschewiki neemt van dag tot dag toe. Door het feit dat ze beter verpleegd is, maakt zulks op de tucht een gunstigen invloed. Nadat de Engelschen met geringe krachten den Dwina overgetrokken zijn, rukken zij vooruit in de richting van Korlar, 260 mijlen Zuid-Oostelijk van Archangel. In de richting van Finland zijn de Engelschen tot de stad Kemjansowa vooruitgedrongen. In Finland is men zinnens den algemeenen weerplicht van 14 tot 50 jaar in te voeren. Uit S. Petersburg wordt gemeld het verschrikkingsregiment neemt eene gruwe lijke doening aan. Sinds 1 Oogst werden te Sint Petersburg niet minder dan 30.000 aan houdingen bewerkstelligd. Uit Moscou wordt gemeld In de nabijheid van Nikolajow werden de Tschek- SIowaken verslagen de stad werd door de Bolschewiki ingenomen. Een groote menigte oorlogsvoorraad werd buitgemaakt. De ver liezen der Tschecho-Slowaken zijn zeer groot. In zitting van 22 Augustus heeft de uitvoerende kommissie der Bolschewiki- regeering besloten, alle rechtop privaat bezit van gronden af te schaffen in steden met meer dan 10.000 inwoners wordt het recht op eigendomsbezit van gebouwen eveneens afgeschaft. Stockholm, 25 Augustus. Niettegen staande de Zweedsche regeering afwees, voet stappen te doen tot aanknooping van vredes onderhandelingen, versterkt bij het Zweedsch publiek het streven om tot een vredesbespre king te komen. Bemerkenswaardig zijn in dat opzicht bijzonder de verklaringen van den (evangalisch-Iutheraanschen) aartsbis schop Goederbaeom, den hoogsten waardig heidsbekleder der Zweedsche Kerk. Hij begroet*elken stap die den vrede nader brengt. Millioenen en nog millioe- "nen, ook in de oorlogvoerende landen, hebben begonnen te erkennen, dat het oorlogsproblema niet volgens machtsge- zichtspunten kan opgelost worden. De wereld heeft ontelbare bewijzen van moed en geduld afgelegd en verzucht thans naar den vrede. Waar is de zedelijke moed, vraagt de aartsbisschop, die het waagde de betoovering te verbreken Het is onze- delijk er bij te berusten. De neutrale vol- keren konden zeer veel doen en de vredes- verlangens in het leven te krijgen. Eenieder weet dat dit werk ook in de oorlogvoerende landen veel werklank vindt. Het liberale Svenska Morgenbladet schrijft daarop Indien onze regeering niet wil ingrijpen, zoo zal 't volk het doen. Kan het Zweedsche volk zich in naam der mensch- heid. der kuituur en der menschelijkheid niet vereenigen voor een betoog aan de oorlog voerende natiën, om hen te bezweren, met den oorlogswaanzin op te houden In ons land zijn er honderdduizend, die met vreugde en dankbaarheid aan het betoog zouden deel nemen. Verloving van kroonprins Rupprecht. Munchen, 25 Oogst. De korrespon- denz Hoffmann meldt officieel: Aan de familietafel die plaats had tor gelegen heid van zijnen naamdag gaf do koning kennis van de verloving van Kroonppins Rupprecht met Hare Groothertogelijke Hoogheid Prinses Antonia van Luxem burg, zuster der regeerendo Grootherto gin Amalia van Luxemburg. De weddingschap over den duur van den oorlog. Uit Den Haag wordt geseind, dat, volgens den Times Lloyd aan 25 per honderd de weddingschappen aanvaardt welke het einde van den oorlog ten laatsto voorzien op 31 Maart 1919, ter wijl hij aan 50 en 100 per hppderd de weddingschappen aanneemt welke h«t einde van den oorlog plaatsen op 1 Juli of 31 Oktober 1919. 19I9- Zurich, 27 Oogst. Do Zuricher Morgenzeitung meldt uit Parijs Zooals een sekretaris en medelid van do leger- kommissios verzekert, hooft maarschalk Foch zijn laatsto schrijven aan do Fran- sclie Kamer, nopens do binnenroeping der klas van 1920 begonnen met den zin Het jaar 1919 zal onbetwistbaar hot jaar der beslissing zyn. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 28 Augustus. Uit het groote hoofdkwartier Legergroep van kroonprins Rupprecht van Beieren en von Boehn. Bij Lange- mark en Noordelijk de Leie werden vijande lijke deelsaanvallen afgewezen. Het leger van generaal Otto von Below, stond gister wederom in zware gevechten. Het zwaartepunt der Engelsche aanvallen lag Zuidelijk de Scarpc. Door massa-inzet van pantserwagens en Engelsche en Cana deesche infanterie trachtte de vijand beider zijds den heirweg Atrccht-Cambrai opnieuw de doorbraak af te dwingen. Onze troepen, strijdende in de linie Pclves- Oostelijk Monchy-Croisilles, Pommersche. West-Pruisische, Hessen-Nassauer en Elzas- ser regimenten, hebben den stoot van den vijand, 's morgens vroeg met geweldige overmacht aan menschen en materiaal ge voerd, iu verbitterde gevechten opgevangen dicht Oostelijk van Pelves, bij Vis-en-Artois Croisillcs. In vereeniging met Wurtcmberg- sche bataljons brachten zij de vijandelijke aanvallen tot mislukking, 's namiddags aan den heirweg met hernieuwde kracht in diepe gelcdering vooruitgedragen. Ook menigvul dig herhaalde aanstormen van den vijand tegen Boiry, Notre-Dame en Noordoostelijk van Croisillcs braken ineen. De vijand heeft gister zwaarste verliezen geleden. Veel pantserwagens werden door kanonnen en mijnenvuur uit de voorste linie vernietigd. De batterijen van liet reserve- veldartillerie regiment n. 26, bij Vis openlijk voor onze infanterie oprijdend, vuurden van nabij in dichte linies van den vijand De strijd greep tegen den middag ook over- op den Noorder oever van de Scarpe en naar het Zuiden tot Mery. Menigvuldige aanvallen van den vijand werden hier afgewezen. Beiderzijds van Bapaume bleef de kracht der vijandelijke aanvallen beneden die der voorgaande dagen. De Engelschman, die beiderzijds de stad verrassend en met artil- lerievoorbcreiding maar zonder inzet va» pantserwagens meermaals aanviel, werd overal teruggeslagen. Noordelijk de Somme voerde de Engelsch man hevige aanvallen tegen onze nieuwe linies tusschcn Fiers en Curlu. Wij wezen ze af en namen Fiers en Longueval, waar de vijand tijdelijk binnendrong, in tegenaanval terug. Zuidelijk de Somme mislukten deels aanvallen van den vijand. Tusschen de Somme en de Oise hebben wij onze linies van den vijand afgezet, hem daarmede de puinenvelden van Chaulnes en Roye zonder strijd overlatende. Door onzen gevolgrijken afweer was de vijand sedert 20 Augustus aan dit front gedwongen tot staking zijner aanvallen. Daardoor werd de ongehin derde doorvoering onzer bewegingen moge lijk gemaakt, die zich in de laatste nachten voltrokken, gansch ongestoord vanwege den vijand. Tusschen de Oise en de Aisne bleef de gevechtsbedrijvigheid tot kleine infanterie gevechten beperkt. Legergroep van den Duitschen kroon prins. Aan de Vesle deden Mccklem- burger grenadiers, dank aan het krachtdadig ingrijpen van hun aanvoerder oppcrluitennnt Boelcke, van het grenadiersregiment n. 89, een aanval der Amerikanen tegen Bazoches mislukken. Badensche troepen bestormden Visniette in het Veslc-dal Bij alle twee die ondernemingen leed de Amerikaan zware verliezen en liet meer dan 250 gevangenen in onze handen. In de Argonnen werden bij gevolgrijke^ vooruitstoot Italianen gevangen. Avondbericht. Zuidoostelijk van Atrecht zijn hernieuwde doorbraakspogingen van den vijand mislukt. Noordelijk van Bapaume cn Noordelijk de Somme braken Engelsche aanvallen onder zware verliezen samen. Tusschen de Somme en de Oise voor- veldgevechten voor onze nieuwe stellingen. Fransche aanvallen Noordelijk de Aisnc wer den bloedig afgewezen. Uit Fransche brón PARIJS, 27 Augustus. Officieel. Zuidelijk de Avre versterkten onze troepen heden vroeg hun vooruitrukken in de streek van St Mard, nadat zij verscheidene vijande lijke tegenaanvallen teruggewezen hadden Het aantal gevangenen.welke wij in den loop der gevechten van gisteren genomen hebben, overtreft 1100, waaronder 36 officieren. Tusschen de Oise en de Aisne mislukte gisteravond een vijandelijke tegenaanval westelijk van Chavigny. Wij namen een der tigtal gevangenen. In destreek oostelijk van Bagneux schoven wij onze linie omtrent 1200 meter vooruit. In den loop van den nacht tamelijk hevige artilleriestrijd tusschcn de Ailette en de Aisne. Avondbericht. Aan onzen voortgezetten druk toegevend, werd de vijand heden ge dwongen zijn terugtocht beiderzijds de Avrc te versterken. Op een front van ongeveer 20 kilometers braken onze troepen allen plaat selijken weerstand en bereikten een vooruit rukken van meer dan vier kilometer aan ze kere punten. Zij houden de algemecne linie onmiddellijk ten Westen van Chaulnes-Pun-

De Denderbode | 1918 | | pagina 1