QUO VADIS Franciscus' Zonnezang. Oorlog en Zedelijkheid Voor de SiaafswerKiiedeo. Eene verklaring van lord Dertiy. OORLOGSBERICHTEN. IN RUSLAND. Week - Kalender. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD WÖÖOOOÖOOOOO© ©©©©©©©©©©©©q© G©Ö©©Q©©©©©©©©©©- -©©©©©©©©QQ©©Q Belangrijk bericht aan onze lezers. Weergevonden In België en Frankrijk Aalst, den 7 September 1918. Zondag 8 September 1918. 5 centiemen het nummer SEPTEMBER. Evangelie van den Zondag 8 Zondag, 16 na Sinksen. 0. L. V. Ge boorte. 9 Maandag, H. Gorgonius, mr. 10 Dinsdag, H. Nicolaus van Tolentyn, b. 11 Woensdag, H. Vinciana, mg. 12 Donderdag, H. Naam van Maria. 13 Vrijdag, H. Guido, b. 14 Zaterdag, H. Kruisverheffing. Deoderbode Abonnementsprijs: 3 frank's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. den VRIENDE JULES DELAFORTERIE. Franciscus had gebeden heel den nacht terwijl de starrenhemel ruischloos blaakte ten visioen van s Heeren liefdemacht. Totdat de dag in prillen glans ontwaakte En nieuw gezang in al de boomen bracht De leeuwnk steeg met forsche melodijen Die druppelden in zilvren klankenpracht Over de wazig lichtende valleien. De zon klom traagen trillend uit de kim. Het koren wuifde feestlijk in de verte ver de beken liep een goud-geglim. nntrn'SHUS ^k^'i 6611 vreugdevlam in 't herte, Ontroerd en bleek voor 't morgen-rood verschiet DRUKKER-UITGEVER VAN DE PETTE-GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o fr J twee maal 2,50 tr. Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Toen sprong uit zijne 29-8-1918. ziel zonnelied Jozef CRICK. - OORLOGSJAMMER de zoo boeiende feuilleton die voorzeker vele lezers zullen verslonden heb ben. is thans geëindigd. In afwach ting geven wij eene kleine boeiende novelle Toekomende maand beginnen wij met bet uitgeven van een nieuw werk dat al de anderen in schoonheid overtreffen zal wij bedoelen den wereldberoemden roman van den Poolschen schrij ver Schienkiewitz Van dien roman die in al de europeesche talen werd vertaald, is er voor ons vlaamsch publiek eene vlottende getrouwe vertaling bewerkt en wij twijfelen er geens zins aan of al onze lezers zullen gretig grijpen naar de gelegenheid welke hun daarmee wordt gebo den om kennis te maken met dit meesterstuk der wereldletter kunde. Wij doen meteen een oproep tot al dezen die ons weekblad genegen zijn om mede te werken tot zijne ruimere verspreiding. De nieuwe en prachtige feuilleton welke ver schijnen gaat, biedt hen een uit stekend propagandamiddel. Wij vragen voort- verkoopers en uit roepers. In een drama van Vondel, geloof ik, doet zich het volgend schokkend tooneel voor. In de verte komt de zee aange- druischd, ziedend en bulderend, met baren hoog als bergen, om het mensch- dom te verslinden. De profeet, wijzend op de Dood die onmeedoogend aanrolt, maant het volk aan tot ernstig gepeins, tot berouw en boete. Doch de menigte als waanzinnig opgezweept door het zicht zelf der donderend aandeinende zee, luistert niet naar de stem van den Wijze. In dolle rijen danst zij rond op het strand, en de kreten harer uitdagen de vreugde worstelen met de woede der huilende golven. De zee, schuimbekkend, raast: Dood! VernielingJ De profeet, tolk van Gods Barmhartigheid, roept en smeektBoete Bereidt u tot den Dood Doch het volk, in een roes van al ver blindenden drift, schreeuwt verwaten Leve de Vreugd Leven en Dood bevechten zich daar in een grootschen en tragischen tweestrijd. Boven de gapende afgronden klinkt, ont zettend, een hymne aan de Vreugd Heden staat de wereld te vuur en te vlam. Het lied der Dood weerklinkt van kim tot kim, en de dagen herhalen het akelig refrein aan de nach ten die bijwijlen met een helschen gloed verlicht staan alsof de weerschijn der hel op aarde weerkaatste. De Dood met haar schrikkelijk mysterie dreigt aan alle kanten. Haar gebied dat reeds de wereld omvatte, werd door het scheppend vernuft der menschen nog uitgebreid. De kanonnen vooren haar uren ver. De onderzeebooten bouwen haar rijk op in don schoot van den oceaan. De vliegma- chienen openen haar het eindeloos ge bied der luchten. En zie, naarmate een gordel van ijzer en vuur de menschen nauwer omprangt en omknelt, steigert immer driester en geweldiger de kreet naar Genot. De Zinnelijkheid viert haar hoogfeest. Wijsgeeren hebben reeds vroeger er op gewezen hoe ons wereldje van langs hoe meer verstoffe] ijkte en het Geweld alom ten troon zat als een God. De oorlog met zijn brutale ontketening van menschelijke krachten in een botsing van Geweld te gen Geweld, waarvan de aardbol dreunt en siddert, heeft de lagere instinkten nog aangewakkerd met koortsigen zweepslag. Onder de donkere en gedurige dreiging der Dood krijgt het leven nu voor zoo- velen plots een geheel andere beteekenis. Ieder uur, elke dag heeft dubbel gewicht dewijl de toekomst thans onzekerder is dan ooit, en de leus der heidensche ge- notzuchtigen laat zich van her hooren Kronen wij ons met rozen vooraleer zij verslensen Laat ons genieten terwijl wij den tyd daartoe nog hebben Terwijl de kanonnen bonken en het ginder ver een ijselijke stormloop is van menschen en moordtui gen, is het in onze steden een stroomiug naar cinema qn theater. Venus, stoutmoediger dan ooit, wandelt in witte feestkleederen door onze straten en roept do massa op naar den disch harer zielsdoodende vreugden. Nooit, schreef reeds vele jaren gele den de beroemde bekeerling Jörgensen, zag men stralender offer aan het Vleesch dan in onze eeuw. Dit geldt vooral in de dramatische dagen welke wij nu beleven. Een ziel kundige zou wonderbare en bittere bladzijden kunnen schrijven over de geschiedenis van dezen tijd. Terwijl op het slagveld het arme menschonlichaam als waardeloos kanonnenvleesch wordt opgeofferd, zien wy anderzijds de hoogste waarde hechten aan het opge smukt lichaam eener boelin. Als konin ginnen worden zij gevierd, de ongeluk- kigen, die hun vleesch verkoopen, en midden het gekreun en het gekerm van duizenden rinkelt hun lach als een dui- velsche muziek. Wij waren over enkele maanden te Gent, en dieper dan ooit voelden we daar do ontaarding van onzen tijd toen we op een droeven killigen December morgen door de hoofdstad kuierden. Een dikke nevel vulde de verlaten straten. De trams begonnen te rijden, en af en aan was het langs de elektrieke draden een geknetter van blauwe vonken die bliksemsnelle lichtcirkels door den smoor trokken. Toen begon daar orgens een klok te luiden, eentonig en klagend. Het was niet ver af. Meteen zag ik door den mist een vaag en rood geschemer. Daar rees vóór mij, in donkere lijnen, de geweldige houw eener kerk. Ik trad binnen. Een zaamheid en kilte sloegen me tegen uit den wijden tempel waarvan slechts een gedeelte was verlicht door een drietal fletsche gazbekken. In de verte, aan een zijaltaar was het heilig Misoffer aan gang, en een belletje tinkelde eens klaps door de stilte, klaar en vlug. Nu werden ook aan een ander autaar de kaarsen twee scliamele vlammetjes aangestoken, en een priester in zijn gelen kazuifel trad met den rooden koorknaap naar voren. Daar zaten een twintigtal vrouwen en kinderen ook eenige be jaarde mannen. God's bloed, dat eens de kruin van Cal varie verfde, vloeide hier nutteloos in de mystieke Offerande... Maar toen de dag klaarde, en de zon de misten verdreven had, toen begon Gent roezemoezend te ontwaken, op jacht naar nieuw genot en nieuwe be dwelming. Krijgsmuziekon speelden soldaten trokken voorbij in parade* marsch lach en luchtig woord weer galmden in de zonnige lucht. Vrouwen met donkere, vermoeide oogen en wulp- schen mond, vlindorden over de open bare pleinen, en in hun zangerige stem men rilde de schaterlach van den af grond. Het Vleesch regeerde terug, oppermachtig,en elke nieuwe dag bracht het zijn nieuwe hulde én nieuwe offers gelijk zij. Ook zeggen zij en vele andere kringen in Engeland, wij kunnen ons doel op een andere manier bereiken. Daarover zijn wij het niet eens. Indien wij thans aan den oorlog een einde willen stellen, dan kunnen wij de vrienden van Amerika en Frankrijk niet blijven en een vriendschappelijke bond met den vijand is een droombeeld. De moei lijkste kwestie voor ons is de financieele kwestie de opofferingen, welke wij reeds in 't belang van Frankrijk gedaan hebben, zijn zoo groot, dat zij niet grooter mogen worden. Wij moeten thans een uitweg vin den wij moeten volhouden met onze ver bondenen of het einde op een andere manier zoeken. Lord Derby is er van overtuigd dat Frankrijk tusschen dit en een jaar de hoop op de Vereenigde Staten niet zal opgeven en daarom moet men misschien besluiten de financieele kwesties nog voor een jaar te regelen Alzoo ligt het zielsleven overal doode- lijk geknakt. De ziellooze kanonnen met hun donderende taal do brullende bronzen monsters die dood en moord spuwen naar alle winden, hebben het rijk der fijngevoeligheid, der edele ideeën en idealen in duigen doen storten in Europa 1 Een nieuw rijk daagde een rijk van wreedheid en geweld, van heidensche zelfzuchtigheid en beeslige zinnelijkheid 1 De zedelijke en lichamelijke weerstandskracht der volkeren werd gebroken. Het stoffe lijke werd terug god onder de menschen, en het klinkt weerom gelijk ten tijde van Nero panem et circenses Brood en spel Brood en hoerderij Terwijl de Dood spookt aan alle kan ten, terwijl allerhande plagen en sraet- ziekten vervaarlijk dreigen, tiert de waanzinnige menigte Leve de Vreugd En 's avonds, wanneer de verre vuur gloed der kanonnen ten hemel slaat, is het alsof God's toorn-oogen over onze moderne Sodoma's bliksems uitwerpen. Jef CRICK. Londen, 1 September. Lord Derby heeft in Londen besprekingen over Engelsch- Fransche politieke kwesties gehad. Aan enkele heereji, welke hem in opdracht van de Lansdowne-vredeskommissie een bezoek brachten, verklaarde hij Over talrijke kwes ties betreffend het voortzetten van den oor log zijn wij het met Frankrijk eens, echter niet over allen. Wij hebben nog geen duim Engelsch gebied verloren, daarentegen veel vijandelijk gebied bezet, terwijl Frankrijk voor zijn herstel moet strijden. De Vereenigde Staten hebben beloofd Frankrijk bij de be vrijding van het land te helpen. Dat willen wij ook. De groote kwestie is echter wie de kosten betalen zal. De oorlogsraad der Entente heeft vóór eenigen tijd besloten alles in het werk te stellen om den oorlog te ver korten. Daarom moeten de verbondenen gemeenschappelijk in Rusland optreden. Engelsche handelskringen protesteeren thans reeds bij de regeering dat de konkurrentie altoos grooter wordt. De regeering ziet het gevaar in, dat ons bedreigt, indien wij den oorlog nog enkele jaren moeten voortzetten. Onze diplomatie kan echter niet meer vrij over onze doeleinden een besluit vellen. Wij moeten ons met onze verbondenen verstaan en stooten dikwijls op tegenstand. Zij zeggen ons dat wij zoo veel niet te lijden hebben, 72eJaar Nr 4822 Nadere bijzonderheden over den aanslag op Lenin. Moskou, 31 Oogst. Gisteravond had Lenin in eene werkliedenvergadering der Michelsonschefabriek het woord gevoerd. De vergadering verlaten hebbende werd hij door twee vrouwen staande gehouden, die hem inlichtingen vroegen over het laatste dekreet nopens de levensmiddelen. Binst dien tijd vielen drie schoten welke door een meisje uit den hoogeren stand afgevuurd werden. Het meisje werd aangehouden. Lenin werd door twee kogels getroffen, welke inwendige bloedstortingen veroorzaakten. Door minister Swerlow werd een oproep tot werklieden afgekondigd dat de sporen van den moordaanslag zullen voeren tot de sociaal-revolutionnairen en huurlingen der Engelanders. Op de aanslagen tegen hare kopstukken, zegt de oproep, moet de wer kende klas met het schrikbewind antwoorden. Het meisje dat den aanslag op Lenin pleegde, weigert hare medeplichtigen te doen kennen zij wil ook niet zeggen wie haar het geld gegeven heeft dat men in hare zak ken vond. Reeds werd ze tot dwangarbeid veroordeeld om in Kiew een aanslag gepleegd te hebben. In de gevangenis had zij zich bij de sociaal-revolutionnairen der rechterzijde aangesloten. Korts geleden is zij uit den Krim te Moskou aangekomen. Een aantal personen moeten aan den aan slag deelgenomen hebben. Eerst werd Lenin door een student, een weinig later door de twee vrouwen aangesproken. Op de daadster heeft men vergiftigde sigaretten gevonden. Londen, 2 September (Reuter). Vol gens een telegram uit Kopenhagen is Lenin aan de gevolgen overleden. Volgens een telegram uit Moskou bevindt hij zich integen deel buiten gevaar. Berlijn, 2 September. In het Russisch gezantschap heeft men den laatsten nacht een telegram ontvangen, verzekerend dat Lenin voortdurend aan de beterhand is. De personen die den Bolschewiki-mi- nister Uritzki doodde, heet Leonid Akimo- wilsch Kannegietzer, en is van Joodschen oorsprong. In de laatste dagen had Uritzki een aantal doodsbedreigingen ontvangen, doch er geen acht aan gegeven. Eenige maanden geleden werd tegen hem een aanslag gepleegd, doch toen kwam hij er met eene oorkwetsuur van af. De toestand van hoofdminister Nadat de kogel uitgehaald werd, zoo zegt een telegram uit Moskou, is de toestand van Lenin merkelijk gebeterd en mag op eene spoedige herstelling gehoopt worden. Een ander telegram integendeel, even eens uit Moskou, meldt dat zijn toestand voortdurend ernstig blijft, Het eerste telegram is echter later verzon den dan het tweede. Aanhoudingen. Als gevolg der gepleegde aanslagen wer den talrijke aanhoudingen bewerkstelligd. In een nacht werden te Sint Petersburg alleen 500 personen aangehouden. Daarbij zijn vele vrouwen. De bisschop van Njaesma werd eveneens aangehouden. Te Moskou is het rustig. De Amerikanen overal. Berne, 2 September. Een Amerikaan- sche afvaardiging is uit Frankrijk naar Algiers gereisd, om daar een verbetering in de voort- brer.gst van levensmiddelen in te brengen, waardoor scheepsruim in den Atlantischen Oceaan zou bespaard worden. Volgens uit Washington gemeld wordt, heeft de Grieksche gezant aldaar den wensch uitgedrukt, dat ook naar de Balkans Ameri- kaansche troepen zouden gezonden worden. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 4 September. Uit het groote hoofdkwartier Legergroep van den Duitschen kroon prins en von Boehn. Beiderzijds de Lcie heeft de vijand zich in voortdurende gevech ten met onze voortroepen vooruitgewerkt tot in de linie Wulvergem, Nieppe, Bac St. Maur. Laventic, Ricliebourg. Onze gemengde afdee- lingon hebben hem in deze kleingevechtcn merkelijk benadeeligd en hem door vooruit- stoot en aanval gevangenen ontnomen. Aan het slagfront tusschen de Scarpe en de Somine verliep de dag rustig. Wij hadden tijdens den voorlaatsten nacht onze troepen achteruitgenomen in de lijn Arleux, Moeuvres, Manancourt. Reeds sedert eenige dagen voorbereid, werden deze bewe gingen volgens plan doorgevoerd, zonder stoornis vanwege den vijand. Deze is maar 's namiddags aarzelend gevolgd. Aan het front tusschen Moislains en Péronne heeft de vijand gister zijn aanvallen niet herhaald. Beiderzijds van Noyen voerde de Fransch- man sterke aanvallen aan, die zich bijzonder richtten tegen het hoogeland tusschen Cam pagne en Bussy. De vijand, die hier in den voor- en den namiddag vier maal te vergeefs aanstormde tegen de beproefde 23 le infan- terie-divisie, werd evenals aan de overige aanvalsfronten geheel afgewezen. Aan de Ailette verkenningsgevechten. Vooruitstooten van den vijand tegen Coucy- le-Chóteau mislukten. Tusschen de Ailette en de Aisne zette de Franschman, in ver- eeniglng met Amerikanen en Italianen, na sterkste vuurwerking tot nieuwe aanvallen aan zij werden afgewezen, veelvuldig na verbitterd lijfsgevecht. Eene nieuwe circulaire der Bank van Voor schotten brengt aan de bedienden en werk lieden ter kennis, dat in 't vervolg de vol gende wijzigingen met toestemming der Duitsche overheid aangebracht worden 70 van het normaal dagloon met het bestaande minimum van 45, 60, 80 frank. (Tot hiertoe kreeg men maar de 60 °/0, tenzij diegenen welke als bedienden de 150 fr. of als werkman de 100 fr. niet bereikten.Dezen krijgen, zooals vroeger, 80 met het bo venstaande maximum van 150 en 100 frank). Deze verhooging tot 70 is niet toepas selijk op jongmans of weduwnaars zonder kinderen deze krijgen, zooals vroeger 50' ten honderd. De duurtetoeslag welke aangenomen was voor de agenten die arbeiden, is verhoogd als volgt 1Ongehuwden of weduwnaar zonder kin deren 35 fr. per maand. 2. Gehuwden of weduwnaars met 1 kind 50 fr. per maand. 3. a) Gehuwden met verscheidene kinderen 50+12 fr. per kind. b) Weduwnaars met verscheidene kinde ren 50+12 fr. per kind, te beginnen van het tweede kind. Rekening wordt gehouden met al de kin deren, nochtans zullen de zonen die aanzien worden in hun eigen onderhoud te kunnen voorzien, tenzij zij den 20jarigen ouder dom niet overschreden hebben, niet in aanmerking komen. Een bijzondere schikking zal later getrof fen worden voor de soldatenvrouwen. AI deze beschikkingen zijn toepasselijk zoowel op de agenten die voor het Duilsch beheer werken, als voor de anderen. Vrouwe lijk personeel wordt niet met het mannelijk gelijk gesteld. De schikkingen zullen van 1 Juli 1918 in rekening gebracht worden. Later zal men beslissen over het punt of en in welke mate zullen medegerekend wor den in het inkomen van vredestijd A) De opvolgende verhoogingen welke periodiek aan het personeel toegestaan worden, krach tens de verordeningen van het beheer op de bevordering B) de opvolgende vergeldingen door het beheer vergund onder den vorm van allerlei premies als voor regelmatigheid, enz. OOSTENRIJKS HERVORMING. Weenen 31 Aug. Door Tschechische bladen was onlangs de melding verbreid, dat een aantal hoogstaande personen bezig waren met de uitwerking van plannen betrek kelijk een hervorming van Oostenrijk tot den vorm vaneen Statenverbond. (Federatie van Staten). De regeering heeft die melding geloochen- straft In parlementaire kringen wordt thans gezegd, dat feitelijk de uitwerking van zulk ontwerp behandeld wordt door een aantal personen, die echter vreemd zijn aan het eigenlijk politiek bedrijf. Het initiatief daar van-is uitgegaan van Hofraad Dr Lamasch. De regeering is op deelhebberschap aan dat werk niet ingegaan. Bij de besprekingen, welke tot hiertoe plaats grepen tusschen Duitsche parlements- mannen en den hoofdminister, heeft deze zich op geenerlei wijze uitgelaten over een grond wettelijke hervorming. De aanslag op hoofdminister Lenin. Londen. 31 Oogst. Lenin werd door twee kogels getroffen, één in eiken schouder. De longen zijn geraakt. De beste heelkun digen staan hem bij. Voortdurend is hij bij kennis gebleven.

De Denderbode | 1918 | | pagina 1