Oorlog Id Moge Oorlog Id (eg Saltan Landen en Meersch LANDEN Robert Van de Lanotte m Mummiim Weergevonden. Een en ander. Voor Hoest, Bronchiet en Influenza Voor Maagpijn, Italiaansche Oorlog ZAAILANDEN en een perceel meersen le jlalst WOONHUIZEN Vereenigde Nijveraars. WISSELAGENT Grondkrediet van België Ten noorden van Vailly sloegen wij kleinere aanvallen des vijands af. Legergroep Hertog Albrecht Ten oosten van de Moezel werd een klei nere aanval des vijands afgeslagen. De daar strijdende troepen der 31e landweer-brigade namen in tegenaanval 50 Franschen en Amerikanen gevangen. Uit vijandelijke eskaders, welke Frankfort a./Main en Kaiserslautern aanvielen, werden er zeven vliegtuigen afgeschoten. BERLIJN, 25 September. Ambtelijk bericht van hedenavond Tusschen de Omignon-beek en de Somme werden herhaalde aanvallen des vijands af geslagen. BERLIJN, 25 September. Ambtelijk Tijdens de maand Augustus hebben de Middenrijken ongeveer 120.000 bruto regis- terton van de voor onze vijanden beschik bare handelscheepsruimte vernield. De ter beschikking van den vijand staande handelscheepsruimte is daarmede alleen door oorlogsmaatregelen der Middenrijken sedert het begin van den oorlog met rond de 19,990,000 B. R. T. verminderd. Hiervan zijn ongeveer 11 millioen 920,000 B. R. T. verliezen der Engelsche handelsvloot. Vol gent ondertusschen gedane vaststejlingen zijn, in zooverre tot nog toe bekend "is, ge durende de maand Juli, buiten de reeds bekend gegeven verliezen der vijandelijk of in dienst onzer vijanden varende schepen nog verdere schepen van samen ongeveer 40,000 bruto-registerton door oorlogsmaatre gelen zwaar beschadigd in vijandelijke havens binnengebracht. Uit Fransche bron PARIJS, 23 September. In de omstre ken van St-Quentin zetten de Fransche troe pen gisteren tegen het einde van den dag en tijdens den nacht hun vooruitgang voort. De Franschen drongen in.het bosch ten noorden van La Fontaine en namen fort en dorp Vendeuil. Zij drongen op deze plaats tot aan de Oise vooruit. Fransche verkenners- afdeelingen namen ten noorden van de Aisne en in Champagne bij Butte de Mesnil gevan genen. Ten noorden van de Vesle en in de Vogezen sloegen de Franschen een Duitsche aanval af. Uit Engelsche bron LONDEN, 23 September. Officieel Gister- en vannacht hebben onze troepen op verschillende plaatsen geslaagde kleine ondernemingen verricht. In den namiddag veroverden Engelsche troepen een krachtige Duitsche versterking in de buurt van den weg Ronsoy-Bony, welke den geheelen dag hardnekkig weerstand had geboden. Zij namen 80 gevangenen. Later in den middag werden vijandelijke tegenaanvallen uit de richting van de Gillemonthoeve door ons machiengeweervuur met zware verliezen afgeslagen. Gedurende den nacht deden andere En - gelsche troepen vorderingen in de richting van de Tombois-hoeve, na verscheidene uren hevig gevochten te hebben zij be- meesterden verder Noordwaarts een aantal krachtig verdedigde loopgraven en verster kingen bij Soeur, Noordwestelijk van Ven- dhuile, waarbij zij een aantal gevangenen namen. Des nachts namen wij eveneens meer dan 100 man gevangen bij een geslaagden plaatselijken aanval ten Zuiden van Villers- Guislain. Oostelijk van Gravelle vorderden de En gelsche troepen over een front van ongeveer drie kwart mijl en namen 60 gevangenen. Vroeg in den nacht viel de vijand aan bij Berchaucourt, onder dekking van een zwaar spervuur en drong op een punt in onze linie door. Een onmiddellijke tegenaanval, van onze troepen herstelde onze positie volkomen'. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 23 September. Ambt. bericht (3® Vervolg). Zonder u niet. Ik zal u doen wegjagen Mij wegjagen Ik ben thans uw knecht niet meer gij staat nu onder mijne macht, verstaat gij dit wel Weet dat ik u met schande kan overladen en u door iedereen kan doen verachten. Schreeuwt zoo niet, sprak Maria, en men hoorde aan hare stem hoe verschrikt zij weder werd. Wil ik u iets vertellen ging de onbe kende voort, en zette zich met de armen op de borst gevouwen, voor het meisje dit zal u mogelijk nog onbekend zijn, en dan zult gij weten waarom uw vader uit zijn dorp gevlucht is, en gij uwen naam moest veran deren De klokken der groote kerk te Brugge kondigden de burgers der stad aan, dat een misdadiger eene samenkomst op de markt zou hebben met den beul. Deze was een man dien de hooge jaren reeds gekroond hadden. Den morgend dat hij zijne behendigheid in die samenkomst zou getoond hebben, over leed hij schielijk. Een ander scherprechter moest dus komen. Men zocht lang en men ging den moed opgeven, wanpeer nog een verwijderde telg der beulsfamilie gevonden werd. Op eenen avond kwamen de krijgs knechten hem uit zijn huis halen, en den dag daarna mocht hij het koordensnoer aan den hals van twee moordenaars hangen. Zijn nieuw ambt begon hij waarachtig goed. Wel, die stropmaker noemde u zijn kind uw vader was een beul I De jonkvrouw was langzaam bij deze ver- Macedonisch front In het opper-Skoembi-dal drongen onze aanvalstroepen in de vijandelijke loopgraven van waar zij met Fransche gevangenen terug keerden. Aan de Molva Planina en bij Cer- vena Stena werden verschillende aanvalsaf- deelingen door geschutvuur uiteengejaagd. Ten noorden van Bitolia vielen vijandelijke, balaljons na hevige geschutvoorbereiding onze stelling aan zij werden echter met groote verliezen teruggeworpen. Aan de monding der Cerna werd de geschutbedrijvig- heid levendiger. Op het overige front matige gevechtsbe drijvigheid. Ten noorden van Bctolia wierpen vijandelijke vliegers bommen op militaire lazaretten, welke duidelijk door de gewone kenteekens te erkennen waren. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 25 September. Ambtelijk bericht van hedenmiddag Op liet zuidelijk front in Tirool en tusschen de Brenta en Piava zette de vijand gisteren bij Kanova zijn kleinere aanvallen voort. De aanvallers, Italianen en Tsjecho-Slovakken, werden overal teruggeworpen, op een punt door een tegenaanval van dragonders van Pardoelitz. Uit Italiaansche bron ROME, 23 September. Officieel Hier en daar vinnige artilleriewerkingen aan de Piave. Op het overige front verstrooid verontrustingsvuur. In het Ledro-dal hebben afdeelingen van ons een vijandelijke patroelje en een voorpost aangevallen en teruggejaagd, waarbij zij eenige gevangenen namen. Op de hoogvlakte van Asiago voerden Fransche detachementen vanochtend een schitterenden aanval ten oosten van den Sjsemol uit. Ze drongen diep in 's vijands linies, vernielden of beschadigden zijn ver dedigingsstelsels, teisterden de bezetting in een bitter handgemeen zwaar en brachten meer dan 100 gevangenen naar hun eigen schansen mede, waaronder drie officieren, benevens vijf machiengeweren. Een kleine Britsche afdeeling voerde ge vangenen mee, bij een koenen overval in de vijandelijke linies ten noorden van Asiago in handen gekomen. In luchtstrijd werden twee vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 23 September. Uit het hoofdkwartier Palestinafront. Goed geleidde achter hoedegevechten verzekeren ons de doorvoe ring onzer maatregelen beiderzijds den Jor- daan. Op de overige fronten is de toestand onveranderd. Door vollemaan begunstigd, beproef den vijandelijke vliegers den 22 September Konstantinope! aan te vallen. Ten gevolge van den krachtdadigen afweer verbleven zij slechts zeer korten tijd boven de stad en verwijderden zich zonder schade aangericht te hebben. Den daarop volgenden nacht werd de poging herhaald. 24 September. Aan het Palestina front namen onze bewegingen het voorziene verloop De Engelschman volgt slechts staps gewijze. Anders geen nieuws. Levensmiddelen voor België. Roland, do opvolger van Hoover als directeur van liet comité van levensmid delenvoorziening voor België, is, uit Engeland komend, door den minister president ontvangen. Uit ontvangen in klaring op de zodenbank gezonken. Hare wangen waren wit als het gezicht eens doo- den. Zij rustte tegen den stam van den vlierboom, want de macht van zich recht te houden was haar ontgaan zij voelden zich als door den donder verplet. De onbekende scheen dit niet te bemerken en sprak Den avond van zijne wederkomst ge bood hij dat gii u met allerijl reisvaardig maken zoudt. Gij hadt schoon hem te vragen waarom die spoed en dit des nachts Een diepe zucht en een traan waren het antwoord. Hij voelde welk een voorwerp van afschrik hij en zijne dochter bij de menschen zouden worden hij wilde dit vermijden. Zwijg, zwijg 1 zuchte Maria weenend. Dit is het geheim dat mijn vader ten grave bracht, en dat hij mij ging openbaren als de dood hem den mond sloot. En nu, eer gij morgen de hand zult geven aan Van Steenheuvel om te samen den zegen des huwelijks op uwe hoofden af te smeeken, zal ik daar zijn, zal ik u, aange zicht aan aangezicht, in de tegenwoordigheid van eenieder zeggen zie, dat is de dochter van den beul van Brugge. Laat af Karei zal mijn man niet zijn. Dit zou ik wel beletten, al moest mijn dolk zijn hart doorboren. God vlucht 1 men nadert. Ach ik sterf riep op eens het machtelooze meisje dat eenig gerucht had gehoord. Gij weet wat u te doen staatmij vol gen of onder de schande bezwijken. Ga henen ga henen 1 ik zal u volgen maar nu kan ik niet, vlucht 1 vlucht 1 ik zal u gehoorzamen... morgen. Wees voorzichtig, want steeds vindt gij mij naast uwe zijde. De onbekende trok zijnen hoed tot op lichtingen blykt, dat, zoo de levensmid delen voorziening nog moeilijk is, men toch van de volgende maand af een aanmerkelijke verbetering mag verwach ten. Roland vertrekt naar Parijs. Dubbelgangers van den Tsaar. Geneve, 24 Sept.*Lc Petit Parisien» meldt uit Moskou, dat meer dan 20 dubbelgangers van den gewezen Tsaar Nikolaas Rusland doortrekken en be weren als door een wonder aan den dood ontsnapt te zijn. Zij prediken onder ongehoorden volks toeloop van alle standen den heiligen oorlog tegen de Bolschewiki. De Sowjetregeering heeft een prijs van een miljoen roebels uitgeloofd, aan dengene die de gevaarlyksten dezer be driegers zou aanhouden. De Oostenrijksche Vredesnota. Het antwoord van Wilson. Londen, 25 September. De Mor ning Post meldt uit Washington. De Sonaatskommissie van buitenland- schc zaken heeft met eenparige stemmen behalve vijf, het antwoord van Wilson aan Oostenrijk, goedgekeurd. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 3) Vrouwelijk '2) Huwelijken H. D'Haens fabriekw. met C. Backaert, fabriekw. S. Pauwels, steendr. met A. Van der Speeten, katoenb. L. Roelandt, gistbew. met M. Krijgelmans, zb. L. Bombeek, smid, met R. Sterck, br. V. Dierickx, pasw. met C. Eemans, tw. V. Van de Maele, landb. met H. De Troyer, lacetbew. P. Van Helsuwé, politieagent met J. Sevenois, br. P. Roelant, bloemist, met J. Baeyens, winkel. Overlijdens D. Bey, wr Huughe, landb. 83 j. School straat. J. De Meyer, vr De Gols, z. b. 45 j Gulden boorap. M. Colson, z. b. 54 j. Burgem.pl. A. Roelandt, m. Clinck- spoor z.b. 79 j. Apostelstr. L. De Meyer, kloosterl. 37 j. Leopoldstr. D. Meert, landb. 23 j. te Haeltert. P. Ringolr, m. De Witte, schalied, 49 j. Van Langenh.str. I. Sluys, we Van Cauwenbergh, z.b. 82 j. Peperstr. A. De Smet vr. Huylebroeck, z.b. 37 j. Gentschenstw. M. Van den Broeck, we Ba^tiaens, z. b. 47 j. binnenstr. 5 kinderen onder de 7 jaren. Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende apotheek, op Zondag 29 Sept. M. Delbecq, Bisschopstraat. OPENBARE VERKOOPING van te Aalst, Nieuwerkerken, Haeltert, Meerbeke en Oultre. De Notarissen Oscar TIBBAUT te Aalst, en Joseph MEliRT le Erpe, zullen op nage- meïden zitdag in het openbaar verkoopen Koop I Ingesteld fr. 200. Koop II fr. 3700. Koop III fr. 5200. Koop IV fr. 2000. Koop V fr. 750. Koop VI fr. 750. Koop VII fr. 750. Koop VIII fr. 1500. Koop IX fr. 300. Koop X fr. 2700. Koop XI fr. 1650. Koop XII fr. 700. Koop XIII fr. 800. Koop XIV fr. 170. Koop XV fr. 2500. zijne oogen en verdween tusschen het laag hout. UI. De twee Reizigers. De gouden zonneschijn was reeds eenige uren aan den blauwen uitgestrekten hemel gezien, toen drie mannen te paard stap voor stap-over de kronkelende baan reden, welke in den tijd waarvan wij spreken, van Leuven naar Mechelen leidde. Een der twee die voorop reden, scheen door zijne kleeding aan den burgerstand niet toe te hooren, en aan zijn mannelijk gelaat en zijne edele hou ding zou men genoeg gezien hebben dat het een ridder moest zijn. De andere was een man, wiens gezicht goedheid en kalmte te kennen gaf. Zijn gewaad had iets van dit der geestelijken en van dit der burgers. De derde hield zich vol eerbied op eenen kleinen af stand achter deze twee reizigers het was de knaap van den ridder. Deze personen hadden elkander te Leuven bij het uitrijden der stadspoort ontmoet, en met de vraag Waar henen begroette de ridder zijnen makker. Naar Mechelen, klonk het antwoord. Wij ook dan zullen wij in gezelschap gaan, sprak de edelman, en vroeg te gelijk Mag ik weten van waar gij komt Zijn gezel begon weldra zijne gansche reis te verhalen. Hij zegde dat hij eerst alleenlijk naar Rome wilde gaan maar in de hoofd stad des kristendoms gekomen, was hij voort gestapt om den grond waar de Zaligmaker geboren en gestorven was te bezoeken. Al de legenden van het Heilig Land en van de plaatsen die hij op zijnen weg bezocht had, werden wijd en breed verteld. Koop XVI Koop XVII lot I lot II Koop XVIII fr. 2000. fr. 6200. fr. 5000. fr. 3200. Tweede en laatste zitdag Donderdag 3 October 1918, ten g uren voormiddag, ter herberg genaamd Sint Ivo bij den heer Camille Pilate, te Aalst, Nieuwstraat. OPENBARE VERKOOPING van goede en TWEE WOONHUIZEN te Erembodegem. De Notaris OSCAR TIBBAUT, te Aalst, zal op nagenielden zitdag in het openbaar verkoo pen Koop een verhoogd tot fr. 2840. twee fr. 8000. drij fr. 8300. vier fr. 2050. vijf fr. 3000. Tweede en laatste zitdag Dijnsdag 1 October 1918, ten 2 ure namiddag ter herberg «Hel Paviljoen» bij den lieer Emile Van de Maele, te Aalst, Groote Markt. OPENBARE VERKOOPING van Te GIJSEGEM. De Notaris OSCAR TIBBAUT, te Aalst, zal op Donderdag 10 October 1918ten 2 uur namiddag ten lokale genaamd In den Lusthof bij den heer Felix Lejuste, te Gijsegem, aan de Statie, in het openbaar verkoopen Gemeente Gijsegem. A Uit kracht van een bevelschrift verleend door den heer Voorzitter der Rechtbank van Dendermonde, in date 24 Angusti 1918, 'met de pleegvormen der wet van 12 Juni *816, en ten overstaan van den heer Vrederechter des Kantons Aalst Eenige koop. Een perceel LAND, ge legen op den Bovenste Kruiskauter, groot 17 aren 60 centiaren. B. En zonder tusSchenkomst van den heer Vrederechter. Eerste koop. Een perceel MEERSCH, gelegen in het Denderland, genaamd Den Dijkman groot 15 aren 90 centiaren. Tweede koop. Een perceel MEERSCH, ook gelegen in het Denderland, genaamd Den Dijkmangroot 15 aren 90 centiaren. Derde koop Land, groot 9 aren 91 cent., op den bovensten Kruiskauter, wijk B, nr 270c, met eene grootte, van 10 aren 10 cent. Gebruiker M. Petrus Van Caeckenbergh. Om uit onverdeeldheid te scheiden. OPENBARE VERKOOPING van Bouwgrond en Landen, te Aalst, De Notarissen EEMAN, -te Moorsel, en MOYERSOEN, te Lede, zullen namens wien het behoort, openbaarlijk verkoopen Stad Aalst. Eerste koop. Een Woonhuis, zijnde de herberg In de stad Doornijk met aanhoo- righeden en grond, gestaan en gelegen nabij de St. Annabrug, aan de Vaartkaai, groot 60 centiaren. Tweede koop. Een Woonhuis, zijnde voorheen herberg, met aanhoorigheden ge staan en gelegen in de Nazarethstraat, 32, groot 40 centiaren. Derde koop. Een deel Bouwgrond, gelegen aan den ingang der Hooge Vesten, groot 80 centiaren. Vierde koop. Een perceel Land, op de Beneden beek, achter de kerk van Mijlbeek, groot 24 aren 80 centiaren en volgens titel groot 26 aren 45 centiaren. Vijfde koop. Een perceel Land, op de Beneden beek, neven voorgaande, grooi 21 aren 30 centiaren. ZITDAGEN. Instel Maandag 23 September Qlft Verblijf Maandag 7 Oktober Ten 2 ure namiddag, ter herberg In de Klokkenbol gehouden door Juffer Verlackt, te Aalst, Molendries. Verzekering tegen brandgevaar. Hoofdagent M. ACHILLK EEMAN, Albert Liénartstraat, 10, Aalst. Esplanadestraat, 8 AALST. Aan- en verkoop van Titels. Belgische rente, Stadsloten, enz. Uitgave van obli gatie 4 Gemeentekrediet 94 1/4, Central Gaz 4 1/2. Congo 4 °/0 1906 80,75 enz. Uitbetaling van alle koepons. Vreemde in belgisch geld. Hypotheekkas van Antwer pen zonder kosten. Argentijnsche cedules enz. Huis ACHILLE EEMAN, Aalst. Te bekomen ten fabrieke Hoogevesten MESTSTOFFEN voor Boomgaar den, Loof en Graanakkers zooals KALI-SUPER en KAINIET (potasch- zout) aan voordeelige prijzen. Men bren- ge zakken mede. (Naamlooze Maatschappij). Uitgave en vernieuwing van obli- gatiën aan 4 °/0's jaars. Uitbetaling der koepons zonder kosten. Leeningen mits hypotheek aflos baar met drijmaandelijksche afkortingen of op vasten termijn. Afdeeling Hulpbank leeningen aan 4 0/o intrest 's jaars, voor onderhoud der huisgezinnen beproefd door de tijds omstandigheden. Inlichtingen te bekomen in het bureel der Maatschappij, te Aalst, Leopold- straat, 9. zijn de BESTE geneesmiddelen voorzeker van Fr. CALLEBAUT, Apotheker, Botermarkt, Aalst. Fr. 1,26 de doos. Deze Pillon, aangezien hunne aangenamen smaak, mogen opgezogen worden Maagzuur, Gal, Slijmen, slechte Spysver- tering, Verstoptheid, Speen, Puisten, enz., gebruikt do Bloedzuiverende Pillen van Fr. CALLEBAUT. ApothekerOverdekte Botermarkt, AALST. Fr. 1,00 de doos. In dezelfde Apotheok zijn te ve.-nrygen Romedie voor Eksteroogen 0,50, f and pijn stillende druppels stillen onmiddelijk de tandpijn, 0,50 Pillen tegen de razende tandpijn, 1 fr. de doos. Pakken tegen het slecht boter geven der koeien fr. 1,25. Pakken voor het bevruchten van koeien en merrieën. Remedie tegen het snot der kiekens. Zekere remedie voor den cholera der kiekens, 1 fr. de 1/2 doos, 2 fr. de doos. Dan hebt gij veel gezien, sprak de rid der op het einde, en zeker hebt gij verschei dene relikwieën medegebracht Tot antwoord werden er eenige dooskens uit den zak getrokken. Zie, dat is er eene van het heilig Kruis; ik kreeg ze van den Paus zeiven dat is eene kostbare. Deze is van de Moeder Gods. Deze is van de heilige Magdalena.Hij toonde er nog verschillende en steeds voegde hij er eene legende bij. Ten laatste haalde hij er nog eene voor en sprak ervan als wilde hij beteekenen dat ze voor hem de minste was. Deze is van de heilige Sabina. Sabina riep de ridder, en eene hevige trilling liep over zijne leden, o I geef mij die ik bid u, geef mij die En waarom vraagt gij juist die De heilige Sabina is weinig vermaard en gij schijnt weinig prijs te hechten aan de andere relikwieën. Indien het niet onbescheiden is, zou ik de reden daarvan durven vragen. Aan dien naam zijn herinneringen vast die mij zoeten bitter zijn, hernam de edel man, en eenen traan glinsterde aan zijne zwarte winpels. Kom, ik zal ze u gaarne schenken en indien een geheim... O neen maar de wonden van mijn hart komen zich weder te openen ik wil u toch mijne treurige geschiedenis zeggen want God wget of gij, die zoo vele plaatsen hebt bezocht, mogelijks niet vernomen hebt dat mij troosten kan. De drie reizigers reden op dit oogenblik te Hofstade de brug over, welke onder het getrappel der paarden weergalmde. De edelman begon Gij zult u al de treurige omstandigheden van den oorlog, die over een twintigtal jaren tusschen Frankrijk en Engeland uitborst, wel herinneren. Vlaanderen had de partij van Edward gekozen, en Jacob van Artevelde, alleen meester in Vlaanderen, wist alle de pogingen van graaf Lodewijk ten voordeelc van de Engelsche vorsten te verijdelen. Op dit rampvolle tijdstip bewoonde ik het Fransche hof, waar ik door mijnen voogd geplaatst was geweest, en was er korten tijd voor de uitbarsting van den oorlog met eene edele jonkvrouw, eene engelin vol kristene deugden, getrouwd. Alhoewel geen vleier zijnde, genoot ik de gunsten van Philip van Valois. Het vertrouwen welk die vorst mij schonk, werd door eenige lage zielen benijd, en zij zwoeren mijnen val. Ik had eenen broeder, die onder de banier van Artevelde tegen graaf Lodewijk en den Franschen koning streed. Het geval wilde, dat ik mij meer dan eens voor familiezaken naar Vlaanderen moest begeven, om mij met mijnen broeder over het erfdeel, dat onze oom ons naliet, te verstaan. Intusschen hadden mijne vijanden zich die reizen ten nutte gemaakt en hadden mij bij Phlilip aangeklaagd, alsof ik het eens was met de Vlamingen, en ik al de geheimen van het Fransche hof aan de aanhangers van Engeland overbracht. Bij het terugkeren mijner laatste reis, vond ik.mijne gade in droef geween. Tijdens mijne afwezigheid had Philip mij doen weten, dat ik Frankrijk moest verlaten. Wat pogingen ik aanwendde om mij bij den vorst te verontschuldigen, niets hielp ik vermocht zelfs niet meer tot bij hem te ko men en er werd mij enkel geantwoord dat liet bevel des konings nog een bewijs van goedwilligheid jegens mij was. (W. v.)

De Denderbode | 1918 | | pagina 2