OE l)EN DEK ROME De Mestweslie. Hel lolwof J van Wilson. VERWACHTING! Week- Kalender Bede. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD Aalst, den i9 October 1918. OKTOBER. evangelie van den Zondag Be booze knecht. Matth. XVIII. 21 Zondag, 22 na Sinxen. H.H. Ursula en gezellinnen, mtrr* 22 Maandag, H. Cordula, mart. 23 Dinsdag, H. Joannes Capistranus, bel. 24 Woensdag, H. Raphael, aartsengel. 25 Donderdag, H.H. Crispinus en Crispinia- nti6, m. 26 Vrijdag, H. Evaristus, p. en m. 27 Zaterdag, H. Florentius, m. Winter, wacht nog wat te komen, Laat het loof nog aan de boomen, Laat ons nog wat schoone dagen, Houd uw woeste, koude vlagen Winter, g'hebt nog tijd genoeg, Wacht nog wat, ge komt te vroeg 1 Winter, doe het voor den arme, Zie zijn armoe, heb erbarmen Zonder vuur en zonder kleed'ren, Wil zijn lijden niet vermeerd'ren Winter, g'hebt nog tijd genoeg, Wacht, ge komt nog veel te vroeg 1 Winter, ook voor onze helden Ver van huis, op de oorlogsvelden Zoudt ge nog wat moeten wachten Lang en treurig zijn uw nachten Winter, g'hebt nog tijd genoeg, Voor hen ook komt gij te vroeg I Winter, wacht tot beter tijden, Nu vergroot ge slechts het lijden. Komt ge weder met de vrede, G'hebt dan ook vermaken mede Winter, dan is 't tijd genoeg Blijf nu weg, ge komt te vroeg 1 Etsen. Verwachting Inditééne woord kan men thans best de gemoedsgesteltenis van duizenden, van miljoenen samenvatten. De wereld leeft in een grootsch verwach ten. De donkere oorlogslucht klaart op boven Europa. Op dit oogenblik donderen de kanonnen nog immer, en hun woede schijnt nog te verdubbelen alsof die, nooit verza digde monsters het naderend einde van hun rijk beseffen. Doch het Vredesuur is in aantochtDra slaat het voor alle vol keren, en dan is het moordend spel van kanonnen en zwaarden voor goed uit Dan zal misschien de menschheid, ontnuch terd, en tot kalmte teruggekeerd na den vernielinnroea die over haar werd uitgestort, met afkeer terugblikken op al het bloed en al de puinen achter haar. Dan zullen de Slagvelden, in hun doodsche an schrikkelijke stilte, als een onmeetbaar panorama van wee en ver woesting daar liggen onder Europa's hemel. De stuk geschoten dorpen en steden, de verbrokkelde torens en kathedralen zullen getuigen van den verdelgingsdorst der men- scjien. De puinen zullen een stem krijgen, en luide zal het klinken als een verpletterend vonnis over he<4 de wereld wee den mensch die het zwaard trok I De tallooze doodenkruiskens die overal staan geplant, en waaronder zooveel jeugd en schoonheid ligt begraven, zullen om wraak ten hemel roepen voor zooveel heer lijke levens die ten offer vielen aan den beestigen moordzucht der kanonnen. Ja, sidderend zal de menschheid dit alles aanschouwen, en het zal niet baten zich gelijk Pilatus de handen te wasschen en plechtig te verklaren dat men geen bloed schuld op zich neemt. Hij alleen, die met Zijn èlziend oog elke beweging volgt der wentelende wereldbollen in de ruimte, heeft al het gekerm en het doodsgereutel vernomen dat van de oorlogsvlakten tot Hem is opge stegen. Hij heeft al do droppen van het vergoten bloed geteld, en dezen die den afgrijselijken Wereldbrand stichtten, zullen met een ontzettenden ge weten slast de eeuwigheid ingaan. Mochte de menschheid uit dit bloedbad opstaan, beter, reiner, sterker dan voorheen Mochten allen die het goed meenen in Europa en met rechtvaardigheidsliefde zijn bezield eenparig den oorlog verklaren aan het Militarisme dat zulk een ramp heeft ontketend 1 Oorlog aan den oorlog I Dit moet het wachtwoord zijn der nieuwe tijden die gaan aanbreken. Oorlog aan den oorlog l - Dat wil zeggen Weg met het onrecht Weg met het geweld Weg met den menschenhaat 1 Weg met alles wat verdeeldheid zaait onder de volkeren, wat hebzucht of Yer- overingsdoeleinden wettigt, wat de lagere instinkten en driften streelt en aanwakkert We paaien ons met geen hersenschimmen. I Vte weten dat er in den schoot der mensch heid voor alle tijden kiemen van bederf en I kwaad zijn neergelegd. We weten dat de wereld nimmer tot een wHcomen evenwicht ,.an geestelijke en zelelijke schoonheid Komen zal. Zondag 20 October 1918. 5 centiemen het nummer - - /4 J4XO.I 11" DRUKKER-UITGEVER VAN DE PUTTE—GOOSSENS Abonnementsprijs 3 frank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. Doch het valt niet te betwijfelen of de geweldige en heilzame reactie welke op dezen onmenschelijken krijg volgen gaat, zal zuiverend en louterend inwerken op de natiën. De menschen zullen met vernieuwde krachten streven naar de werken van den g?.est en.het hart> naar den heropbloei van nijverheid en kunst, naar een hooger peil van stoffelijk en geestelijk welzijn. Nadat de Haat met blinde passie afge broken en vernield heeft, zal de Liefde komen en met een lied op de lippen «lies heropbouwen. De Haat was machtig, maar de Liefde is de machtigste. De Liefde kan scheppen. Zij kan wonderen verrichten. Dorpen en steden zullen uit hunne puinen opstaan, omhangen van nieuwe pracht en glorie. Torens zullen "weer trotsch in de lucht rijzen en de grootheid van den mensch verkonden. Nieuw leven zal ontbloeien aan den haard, en een gouden zee van koren zal van her deinen en ruischen over de landouwen. En de wateren zullen zich weerom, vrucht baar en lavend, rond den aardbodem slin geren en handelschatten uit alle wereld- deelen aanvoeren I Onder God's milde zon zullen er opnieuw gelukkige menschen wonen, omgeven van dartelende kinderen en zingende vogels I Welaan het gezegende uur der Liefde late zich niet langer wachten 1 Fiat Lux Dat het Licht worde 1 Dat het Vrede zij in Europa En de rampzalige baaierd van thans zal herschapen worden tot een nieuw heelal, en uit den langen donkeren nacht van weedom waarin de volkeren kwijnden, zullen nieuwe zonnen van geluk ontluiken en de grootsche Wereld-herboorte aal al de horizonten in één gouden brand van vreugde zetten 16 October 1918 Jef CRICK. Wat gezegd en geschreven wordt. UitNew-York wordt op 12 Oct. gemeld Staatssekretaris Lansing heeft verleden Don derdag, bij gelegenheid van een honderdjarig jubileum, in een theologisch seminarie, eene rede gehouden, waarin hij verklaarde dat de vredesonderhandelingen tastbaar zijn gewor den en dat de Amerikaansche regeering niet kan toelaten dat de wraakzucht de bespre kingen zouden belemmeren. Zulke gesteltenis zou immers een duurzamen vrede in den weg staan en na het afsluiten van den vrede zal door het Amerikaansch volk geen haat meer gekoesterd worden, Zal Nederland bij de ontruiming de onzijdigheid moeten waar borgen. Uit Weenen wordt bericht Algemeen is men van gevoelen dat de eischen van presi dent Wilson voor den vrede geen hinderpalen zullen uitmaken. En vast staat het dat Duitschland en Oostenrijk-Hongarijë het volkomen eens zijn. Het is ook wel verstaan baar dat wanneer ontruimd wordt, de Ver bondenen geene mililaire werkzaamheden mogen voortzetten. Onder waarborg van Nederland zal tusschen de beide legers eene neutrale strook ingeschoven worden. Dat is een eisch waar niet kan van afgezien worden. Bij de ontruiming zal eveneens met alle mogelijke zorgvuldigheid voor de eigendom men moeten gezorgd worden. Ontruiming met of zonder wapenstilstand De Nieuwe Rotterdamsche Courant» schrijft dienaangaande Naar het schijnt, zouden de Duitsche troepen zonder wa penstilstand zich moeten terugtrekken, eer van vredesonderhandeling kan sprake zijn, en zouden de Duitschers die operatie voor hun risico moeten nemen. Is dit inderdaad de bedoeling, dan vreezen wij, dat de vrede, ook indien overeenstem ming over den grondslag der vredesbespre kingen mocht worden verkregen, niet zoo heel spoedig voor de deur zal staan. Niet omdat het in beginsel voor Duitschland zoo moeilijk zal zijn, ook deze voorwaarden om tot vrede te geraken in vervulling te bren gen, maar wel omdat de praktische mogelijk heid daarvan nog niet helder is. In beginsel kan. Duitschland, dat aan België volkomen herstel en zelfs schadevergoeding verschaf fen wil, en ook van het bezette gebied van Frankrijk niets voor zich verlangt, tegen ont ruiming van het bezette gebied natuurlijk geen bezwaar hebben. Doch die ontruiming kan het op eigen initiatief voorhands alleen bewerkstellingen met de zekerheid van vrede daarachter. Het Vaderland schrijft Dit ant woord van de Duitsche regeering kan het einde van den grooten oorlog beteekenen, het kan aanleiding tot een spoedigeti vrede geven. De vraag, welke gesteld wordt is deze Zal Wilson een wapenstilstand voor stellen, in dit geval zullen Frank, jk en En geland het dan met hem eens zijt. Uit Engeland. Op de konferentie der Engelsche Domi nions, zoo wordt op 15 October ambtlijk uit Londen gemeld, zal minister Balfour mede- deelingen geven over de mogelijkheid van onderhandelingen nopens het sluiten van een eervollen vrede. Volgens eene melding in het blad Man Chester Guardian zouden 3/4 der leden van het Engelsch Lagerhuis voorstaanders zijn van vredesverhandelingen, op grondslag der 14 punten door Wilson opgemaakt. Uit Frankrijk. Parijs, 14 October. Het blad Temps - schrijftDuitschland neemt de punten van Wilson slechts aan als grondslagen en het lijkt wel dat Wilson als buitenlandsche scheidsrechter zal optreden om de gansche wereld overeen te brengen. Duitschland begint met de ontruiming toe te staan, doch vraagt daarna eene gemengde kommissie om nopens de ontruiming de voor waarden te treffen. Hetzelfde blad meent dat de vragen van Wilson streng genomen niet beantwoord werden, want de heerschappij der Hohenzoilerns heeft slechts een ander uitzicht aangenomen. Journal des Debats Wij zullen ons niet tevreden stellen met de schoone woorden van prins Max van Baden en zijne collegas. Alleen op tastbare waarborgen zullen wij ons verlaten. Neutraal oordeel. AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o fr.twee maal 3,50 tr Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. JL '6ct aiicii, cu£. u,j,u lie r Dikwijls te herhalen volgens akkoord. De Zwitsersqhe pers is over het algemeen van oordeel dat de vrede niet lang meer kan uitblijven en Wilson op het punt staat de wereldscheidsrechter te worden. Ook de Skandinaafsche gazetten zijn van dat gevoelen, want zij gebruiken veelal de volgende uitdrukkingen De antwoordnota van Duitschland is klaar en duidelijk. Duitschland neemt de 14 punten van Wil son aan. Het antwoord moet den wereldvrede behouden. De wereldoor log nadert zijn einde enz. De Besprekingen over den Vrede te Londen. Amsterdam, 14 Oktober. Naar het Algemeen Handelsblad verneemt is het be richt aangekomen dat de onderhandelingen der geallieerden in Londen zullen plaats hebben. Waarschijnlijk zullen de afgevaar digden deze week nog naar Londen vertrek ken. Wilson keurt den Ekonomischen Oorlog af. Londen, 13 Oktober. Er wordt uit New-York aan de Daily News geseind, dat Wilson vijandig gezind is tegenover dé ongelegen territoriale aanspraken van enkele geallieerden, alsook tegen het tot stand komen van eenen ekonomischen oorlog na den oorlog. Belangrijke Conferenties in Engeland. Hollandsch Nieuwsbureau verneemt uit Londen dat koning George zich gisteren per sneltrein van Sandringham naar Londen heeft begeven en in het Buckingham Palace een conferentie heeft gehad met Lloyd Geor ge. Later had eane langdurige bespreking plaats tusschen den Koning, Lloyd George en den chef van den generalen staf. De Entente-konferencie te Parijs. Geneve, 12 Okt. De BondgenootenkÖn- ferencie te Parijs is, naar de bladen melden, geëindigd. Aan de konferencie hebben deel genomen Lloyd George, Bonar Law, Lord Robert Cecil en de Engelsche overste van den algemeenen staf, Clemenceau en Pichon, Orlando en ^onnino, alsook al de zee-en militaire attachés der Bondgenootenstatcn. Naar de «Progrés» van Lyon meldt, heeft Orlando zich van Parijs rechtstreeksch naar het Itaiiaansche front begeven, waar hij in het groote hoofdkwartier een onderhoud had met den Koning en Diaz. De Kamer-kommissie tot onderzoek der Malvy-zaak heeft met 25 stemmen tegen 5 en 6 onthoudingen besloten dat Malvy zijne politieke rechten en bijgevolg ook zijn man daat van afgevaardigde zal behouden. De brief van Prins Max von Baden De B. K. schrijft Ter oorzake van eenen thans bekend ge- maakten brief van prins Max van Baden in Januari laatstleden geschreven aan zijnen neef, prins Alexander van Hohenlohe, en die thans als propaganda tegen den nieuwen Duitschen rijkskanselier in het buitenland wordt uitgebaat, was er eene onklaarheid ontstaan over de meeningen van den kanse lier, die naar eene krisis scheen te leiden. Prins Max had in dien brief zijn meening uitgesproken tegenover de voor hem onver staanbare goede opname zijner bekende rede door de liberale persen had zich ook gekeerd tegen de vredesresolutie van den Rijksdag die hij een schuw kind van den angst «n der Berlijnsche Hondsdagen noemde. De vijandelijke pers wierp thans dien twistappel tusschen de Duitsche partijen. Het is evenwei den prins gelukt de fraktie- leiders in eene verklaring te overtuigen, dat zijn standpunt zooals het in zijne eerste rijks dagrede tot ontwikkeling kwam het gevolg is eener logische ontwikkeling zijner beschou wingen, die ook door eenen ergeniswekken- den privaten brief niet ten vollen konden gekarakteriseerd worden. Naar men verneemt werd daarop de kan selierskrisis bijgelegd en kan dezelve thans als van kant gesteld aanzien worden. WASHINGTON, 15 October. Reuter. Het antwoord van president Wilson op de Duitsche nota van 12 October 1918. De staatssecretaris der Vereenigde Staten heeft heden den waarnemenden gezant van Zwit serland en vertegenwoordiger der Duitsche belangen in de Vereenigde Staten, volgend nota overhandigd Staatsdepartement, 14 October. Mijnheer, In beantwoording der mededeeiing van de Duitsche regcering van 12 October 1918, welke gij mij heden hebt overhandigd, heb ik de eer U te verzoeken volgend antwoord te willen overmaken. De onbeperkte aanneming door de tegen woordige Duitsche regeering en eene groote meerderheid van den Duitschen Rijksdag der voorwaarden door den president der Veree nigde Staten in zijne boodschap van 8 Januari 1918 aan het;Kongres der Vereenigde Staten en in zijne volgende boodschappen vastge steld, laten de President toe eene opene en rechtstreeksche verklaring te geven nopens zijn besluit over de mededeeiing der (Duitsche) regeering van 5 en 12 October 1918. Er moet klaarheid daarover bestaan dat het doorvoeren der ontruiming en de voorwaar den van een wapenstilstand aangelegenheden zijn. welke aaii het oordeel en de beradingen der militaire beraadslagers der regeering van de Vereenigde Staten en der Verbonden regeeringen moeten overgelaten worden. De President voelt zich verplicht te ver klaren dat door de regeering der Vereenigde Staten geene regeling kan aangenomen wor den, welke geen volledige bevredigende zekerheid en waarborgen bieden tot het voort duren der tegenwoordige militaire meerder heid van de veldleger der Vereenigde Staten en van deze der Verbondenen. Hij betrouwt er op en kan het als zeker aannemen, dat zulks eveneens het oordeel en de beslissing der Verbonden regeering zijn zal. De President aanziet het ook als zijn plicht hier aan toe te voegen, dat hij beslist ver zekeren kan, dat noch de regeering der Ver eenigde Staten, nocb hij persoonlijk, noch de regeeringen waarmede de Vereenigde Staten als oorlogvoerenden verbonden zijn, een wapenstilstand in overweging zullen nemen, zoolang de strijdkrachten van Duitschland voortdoen de ongewettigde en onmenschelijkc daden, waarin zij nog volharden, uit tc oefenen. Op denzelfden tijd dat de Duitsche regee ring aan de Vereenigde Staten hare vredes voorstellen voorlegt, zijn hare duikbootcn bezig op zee passagiersbooten te verzinken, en niet alleen schepen, maar ook booten, waarvan de passagiers en de bemanning pogen zich in zekerheid te brengen. Bij haren tegenwoordigen gedwongen terugtocht in Vlaanderen en in Frankrijk richt het Duitsche leger moedwillige verwoes tingen aan, welke immer als rechtstreeksche schendingen der regels en gebruiken der beschaafde oorlogvoering aanzien werden. Steden en dorpen, zoo ze niet verwoest zijn, worden van alles wat zij bevatten, zelfs van hunne inwoners beroofd. Het kan niet verwacht worden dat de tegen Duitschland vereenigde naties in een wapenstilstand zul len toestemmen, zoolang de onmenschelijke handelingen, plunderen en verwoestingen voortgezet worden, waarop zij ten rechte met schrik en verontwaardigde harten neer- blikken. Om alle mogelijk misverstand te vermijden is het ook noodig dat de President met grooten nadruk de opmerkzaamheid der Duitsche regeering vestigt op den vorm en het inzicht van ééne der vredesvoorwaarden, welke de Duitsche regeering nu aangenomen heeft. Zij is weergegeven in de boodschap van den President, door hem den 4 Juli 1918 te MontVerbon gehouden, als volgt luidende De vernietiging overal van elke wille keurige macht welke voor zich geheim en naar eigen believen den wereldvrede storen kan, of wanneer deze niet kan vernietigd worden, haar tot daadwerkelijk onvermo gen verzwakken. De macht door welke de Duitsche natie tot nu toe beheerscht werd is van zulken aard, gelijk ze hier beschreven is. De Duitsche natie heeft den keus zulks te veranderen cn die hierboven aangehaalde woorden van den President zijn natuurlijk eene voorwaarde welke tot het verkrijgen van den vrede dienen vervuld, wanneer de vrede door het optreden van het Duitsche volk moet verkregen wor den. De President houdt zich verplicht te verklaren dat naar zijn inzien, de gansche doorvoering van den oorlog zal afhangen 7ae Jaar Nr 4828 van de juiste bepaling en het bevredigend karakter der waarborgen welke nopens deze grondkwestie zullen gegeven worden. Het is allernoodigst dat de Verbonden regeeringen, die tegen Duitschland strijden, heel duidelijk weten met wien zij onderhan delen. Aan de Keizerlijke en Koninklijke regee ring van Oostenrijk-Hongarijë zal de Presi dent een bijzonder antwoord sturen. Ontvang, Mijnheer, de vernieuwde verze kering mijner hoogachting. 9 Robert LANSING. Wolff seint uit Berlijn, 16 Oktober Het antwoord van Wilson is, naar de Norddeutsche Allgemeene Ztg. zegt, vroeger aangekomen dan men het wel verwacht had. Het zet de diskussie gedeelte lijk voort, en breidt ze gedeeltelijk uit. Er zal aldus een nieuwe nota van de Duitsche regeering noodzakelijk worden, zoodat het praktische doel Het sluiten van een wapen stilstand en het beginnen van vredesonder handelingen nog niet onmiddellijk te begrij pen is. Het grondbeginsel is nieuw, dat de door de ontruiming in het leven te roepen" toestand de tegenwoordige militaire over macht der Entente onaangetast moet laten. In verband met deze kwestie beschuldigt de nota de Duitsche oorlogsleiding van onwettigheden en van onmenschelijke daden. Dit verwijt is niet gerechtvaardigd en verliest men ten minste de noodwendigheid uit het oog onder welken dwang de Duitsche leger leiding handelt, zoolang het staken der vijandelijkheden niet bereikt is. De Duitsche regcering heeft de harid gereikt 0111 het lijden te verzachten en de verwoestingen des oorlogs te staken. Het is aldus onrechtvaardig op haar schouders de schuld aan den beklagens waardiger! toestand der bewoonde gevechts zone te werpen. Het beantwoorden der Amerikaansche nota eischt diepgaande beraadslaging. Daarbij zal de Duitsche regeering zich ver der door den geest der verzoening en den wensch naar het staken van het bloedvergie ten laten leiden, om aldus haar besluit onder behartiging der belangen van het Duitsche volk te nemen. De Pers. Berlijn, 16 Oktober. De Berliner Lokal Anzeiger keert zich krachtdadig tegen Wilson. Hij verneemt dat Wilson thans door eenen pennetrek aan de wereldramp zou kunnen een einde maken in stede van dal. beantwoordt hij de meest tegemoetkomende nota die ooit door eene regeering werd gezonden, met brutale beschuldigingen, die op valsche aantijgingen berusten en vernedert zich tot de rol van beschimpingen waarvan hij de rechtvaardigheid niet eens heeft onder zocht. Hij vraagt verder de vervulling van voor waarden, die reeds lang vervuld zijn. Er bestaat in gansch de wereldgeschiedenis geen voorbeeld van eene dergelijke tegenspraak tusschen woorden en daden. Het is de schuld van Wilson alleen dat heden nog duizenden slachtoffers vallen. De Kreuz-Zeitung zegt dat Wilson de kapitulatie vraagt van het Duitsche leger en de terzijdestelling der monarchie. Het blad antwoordtNeen, heer Wilson, een Duitsch leger geeft zich niet over zonder strijd. Blijft de president voor tegenvoor stellen doof dan blijft ons niets over dan de strijd of dc ondergang, maar de ondergang met eere De Deutsche Tageszeitung wendt zich tot het nationaal verantwoordelijkheids-gevoel der Duitsche regeering die thans volop di regeering der nationale verdediging wordt. Het Duitsche volk bezit nog kracht genoeg 0111 eenen vrede die zijne toekomst vernietigt af tc weren. 8 Liever met eere ten ondergaan als met schande bestaan Dc Tagliche Rundschau noemt den inhoud der nota van Wilson ongehoord, zonder voorgaande in de geschiedenis, en den toon aanmatigend. Nog eenmaal hebben de legerleiding en de regeering het woord, evenals ook heer Wil son met deze die achter hem staan. Het Berliner Tageblatt meent dat de vredesbeweging door de nota achteruitge gaan. De geest die uit de nota spreekt is slechter dan de eischen die er in vervat zijn. Wilson is de profeet van het Recht der verzoening en van het geluk der volkeren doch de geest der nota is de geest van den machtswil en van het geweld. u;-?C Germania zegtHet antwoord van Wilson hoeft een deel der opklimmend.- vredeshoop vernietigd, edoch alle mogelijk heid om tot eene overeenkomst te geraken daarmede niet uitgesloten, en nog minder de mogelijkheid tot verdere besprekingen. De Vorwarts zegtDe ten deele zeer verregaande eischen der blijkelijk geïnspi reerde en Fransche pers maken het dringend noodzakelijk den boog niet te overspannen. Het Duitsche volk is meer vredesgezind dan ooithet werkt aan zijne demokratischc hervorming en is bereid aan de gedachten van eenen vrede door den Volkerenbond verzekerd, groote offers te brengen. Een achteruitgang dier stemming is nitt mogelijk al schijnt men aan de andere zijde niet geneigd aan het Duitsche volk eenen laatsten strijd van vertwijfeling te besparer Berne, 16 Oktober. Berner Bund schrijft Velen waren van gedacht dai Amerika meer tegemoetkoming zou betoonm als de Europeesche Bondgenooten-Staten. Diegenen zullen door het antwoord ont goocheld worden. Van den anderen kant is op te merken dat in de Bondgenooten-pers herhaaldelijk de hoop is uitgesproken, da'.

De Denderbode | 1918 | | pagina 1