W "SI Onze Heiaei aan den Uzer Vlaamsch Leven. StracKe gelasten!- TERUGGAVE Minister Hymans verklaringen in den Ministerraad. Koning Albert te Aken. Zijne Westell per vliegtuig toegenomen. De toestand in DuiisGfiiana. tot verovering van hooger loorfen betere werk voorwaarden. De rol, door den werkman vervuld, zou door de bedienden meer gewaardeerd moe ten worden want ware de arbeider niet daar. de bediende zou er even min noodig zijn. Indien elk wat meer ootmoediger ware. de verstandhou ding tusschen de lagere standen zou er veel bij winnen en eene algemeene welvaart zou het zeker gevolg zijn dier zoo krachtige samenspanning. Er moetlneensmelting komen van alle arbeidende klassen, 't zij ze hand- oi geestesarbeiders zijn. Het egoisme. die groote struikel steen voor velen, moet bepaald van kant worden gezet meer bevoor- deeligden mogen niet denken dat ze zich niet om de minderen hoeven te bekommeren, want aldus ondermijnen zulke baatzuchtige mcnschen allen vereenigingsgeest. Willen ze ten slotte niet mee, men late ze van kant vele kleinen maken ook wel één groot. Sluit 11 aan bij de arbeidersvereeni- gingen, zooals de Engelsche bedien den doen afzonderlijke syndicaten moeten er bestaan, daar ze afzonder lijke belangen te behartigen hebben, maar feitelijk zijn allen het eens nopens het nagestreefde doellots verbetering. Acht u niet beter dan de arbeider, want ge werkt toch even als hij voor uw levensonderhoud en aldus is hij uw broeder, en broeders onder een mogen zich niet onderling ver doelen. waar het geldt hunne stoffe lijke welvaart te onderleggen. Over weinigen tijd werd hier ook eene vergadering van bedienden be legd. alwaar een der oudjes weerom met dit oud-versleten stelsel voor den dag kwam dat de intelleclueele wer kers als een afzonderlijke 'groep te beschouwen zijn en hunne positie, in de arbeidersbeweging, niet die is van het werkvolk. Maar de oude pruik wierd ferm uit gejouwd De verstandelijke ontwik keling der geestesarbeiders. zou van een onschatbaar nut zijn om samen met de werklieden, op ordentelijke en vredelievende wijze, hunne maat schappelijke rechten af te dwingen en heel het verkeerd ceconomisch stelsel in een wel georganiseerd, christen sociaal democ ratisch organisme te herscheppen. Dat zouden de bedien- den in België ook wel dienen te over wegen en in praktijk te stellen Gansch het land hier staat, om zoo te zeggen, in rep en roer en stakings gereed om vermindering van werk uren en vermeerdering van loon te bekomen. De arbeider wil eindelijk een menschwaardig bestaan verove ren. Zoo vraagt thans de meerder heid de week van 40 uren, met een gemiddeld loon van 100 tot 125 frank. Anderen, als b. v. te Belfast, in Ier land, bepalen zich bij een arbeids duur van 44 uren per week, doch de koolmijners. die in de duisternis ar beiden, willen volstrekt niet meer dan 3o uren per week werken Ze vragen daarbij eene verhooging van 3o op hun huidig weekloon. Eene zeer belangrijke firma, hier ter plaatse, verleende zonder moei- liikheden.de. a a uren-week. zonder aftrok op het betaalde weekloon. Vóór een paar dagen ontving elk een bal lot-bulletin en mocht men, voor de uitvoering en regeling van het werk, kiezen tusschen de drie volgende voorstellen 10 Zesdaagsche week, aldus ver deeld 5 da-ren van 8 1/4 u. saam 45 1/4 uren 's Zaterdags 4 uren of voor 3 weken 135 3/4 u. lagen van 8 1/4 u. dag van 7 1/4 uren itordag gansch vrij r do 4C week. Totaal 176 uren of 4 maal 44 uren. Met dit stelsel heeft men 'nen \»rijen Zaterdag alle 4 weken. 2e Vijfdaagsche week, aldus ver deeld 4 dagen van 8 3/4 uren 1 dag 1 14 11 Op deze wijze is men elke week den Zaterdag vrij. 3- Zesdaagsche week, aldus ver deeld 5 dagen van 8 uren samen 44 uren. 1 «lag van 1 uren Op deze wijze werkt men minder eiken dag en behoudt men den vrijen Zaterdag namiddag. Welnu systeem n° 1 heeft het door gehaald, zoodat men nu geregeld alle vier weken den Zaterdag heelemaal vrij heeft, zonder dat men in de drie andere weken, den vrijen Zaterdag namiddag prijs geeft. En zoo zal het later gebeuren, dat men 's Zaterdags in 't geheel niet meer werken zal en de overige dagen nog slechts 8 uren. Oprecht democratisch, is 't niet zoo Ja, de wereld is stilaan, aan 't ver beteren of minstens toch het lot dér arbeiders Vele patroons, hier in Engeland, zijn bereid toe te geven en een groot deel hunner winsten aan de werklieden af te staan. Deze handelen eenvoudig naar den zin der H. Kerk zelve, die leert: Beveel aan de rijken van deze wereld.. dat ze gaarne geven en mededeelen Mochten er in België, het Katho lieke land bij uitstekendheid, in de naaste toekomst, ook vele dergelijke patroons gevonden worden, 't Is niet voldoende, met een gulden schild van menschlievendheid, zijn uiterlijk per soontje te .sieren en door een aal moesje langs hier en langs daar, zich als een braaf man te doen doorgaan. Zoo handelde ook de Parizeer, die zelfs nog tienden gaf van al wat hij gewon, maar toch bij den Heer niet gerechtvaardigd kon worden. Dat de Christene Nijverheidsbazen de zoo verhevene en gewichtige leer over het gebruik der aardsche goederen, door de Kerk aangepredikt, nu eindelijk ook eens in levende, practische beoeiening brengen, dan zal er tus schen beide kampen van staatsburgers langzamerhand een toenadering plaats hebben en zal de tegenstelling tus schen de bitterste armoe en de ophoo ping van rijkdommen, meer en meer verdwijnen Te naaste week een woordje over België's heropbouwing. Thomas II. II. 3,65 a 3. Naar het schijnt zou men een on derzoek willen openen naar de.zooge zegde aktivistische drijverijen van eerw. p. Stracke. En er wordt bijgevoegd dat de aan leiding wordt gezocht in het feit dat JLambrichts, op verschillende mee tingen heeft verklaard dat hij, vóór zijne reis naar Berlijn, drie dagen te Drongen had doorgebracht in het gezelschap van pater Stracke en dat deze hem voor het afscheid zou heb ben verklaard Lambrichts jongen, we moeten ons Vlaamsche recht nemen al kwam het van den duivel Gij begrijpt hoe deze verklaring den naam van Pater Stracke op de tong heeft doen rijden. Maar J. Lam brichts was een schavuit en was een van de meest gewetenl'ooze onder de drijvers van het aktivisme cn wat hij pater Stracke toeschreef was eenvou dig gelogen. Ik heb persoonlijk pater Stracke daarover ondervraagd, schrijltiemand aan de Standaard», en ziehier let terlijk zijn antwoord Ik ken Lam- brichts bijna niet. Hij is niet in Dron- 11 gen geweest, tenzij voorden oorlog i) en ik zag hem toen ternauwernood. Er was toen natuurlijk geen spraak n noch van duivel noch van akti- visme Maar pater, vroeg ik hem waarom spreekt gij Lambrichts niet tegen in de kranten Och, zei hij, ze zouden het toch niet opnemen van de door den vijand wegge nomen en thans in Duitschland zijnde machienen en grond stoffen. Het ministerie van staathuishoud kundige zaken verzoekt ons te willen mededeelen dat het in het centraal nijverheidscomiteit van België, n, Jonkerstraat, gedrukte blaadjes heeft ter beschikking gesteld van de gegroe peerde nijvcraars, waarop vermeld staat hoe zij moeten handelen om terug in het bezit te komen van het weggehaalde en naar Duischland ver voerde materieel. Op die blaadjes staan aanduidingen betreflende 1. Het opmaken van dienststaten voor het erkennen van het materieel, naar het in Frankrijk reeds aanvaard model 2. de formaliteiten welke er noodig zijn om zich naar Duitschland te be geven ten einde de noodige opsporin gen te doen 3. het middel om de machines terug in bezit te krijgen. Het centraal nijverheidscomiteit zal het noodige doen om al deze onder- richtingen mede te deelen aan al de leden van de groepeeringen. De niet gegroepeerde nijveraars of betrokkene personen, zullen, van 6 de zer af, dezelfde drukblaadjes kunnen verkrijgen, op'de Madouplaats, 7, te Dl usbel, op «11 do worltdagon, tuo schen 8 1/2 en 12 uur en tusschen 14 eu 18 uur. Ten einde alle verwarring te vermij den, wordt er bekend gemaakt dat de teruggave-dienst van het ministerie van staathuishoudkundige zaken zich enkel onledig houdt met de terugne ming van het door den vijand ontno men en thans in Duitschland aanwezig zijnde materieel. De onderrichtingen waarvan hierboven sprake, bedoelen derhalve uitsluitend gezegd materieel. Wat de door den vijand weggehaal de grondstoflen en machines betrelt. welke zich in België of in Frankrijk bevinden, blijft de bestaande toestand ongewijzigd en dient men zich slechts te wenden tot de centrale commissie voor verzameling, wier bureelen zijn gevestigd te Brussel, handelstraat, 3. Zoo de belanghebbenden niet we ten of het weggehaald materiaal in Duitschland, in Frankrijk of in België zich bevindt, zijn zjj aanzocht zich te wenden lot het ministerie van staat huishoudkundige zaken, algemeene inspectie van de diensten voor econo- nomisch herstel, 7, Madouplaats, te Brussel. Er wordt verzekerd dat aan de nij veraars welke de onderrichtingen van de gedrukte blaadjes zullen nageko men hebben, zoodra mogelijk mede- deelingen zal gegeven worden van al de inlichtingen welke de Algemeene Inspectie \an de diensten voor eco nomisch herstel, omtrent hunne aan vragen zal weten in te winnen. Om alle verwarring en vertraging <lan ook te vermijden zijn de nijver aars aanzocht zich enkel op de bu reelen aan te bieden, na daartoe aanzocht te zijn geweest. Al te voor barige bezoeken zouden enkel strek ken om den goeden gang der verrich tingen te hinderen. M. Vander velde zetelt met M. Ma- j hain, leeraar aan de universiteit te Luik. in de commissie voor interna- tionale arbeidswetgeving. Deze be reidt een ontwerp voor om eene inter- nationale conferencie tot stand te j brengen. M. Segers vertegenwoordigd Bel gië in de commissie voor havens, stroomen en spoorwegen. Hij wordt bijgestaan door M. De Visschere, leeraar aan dc universiteit te Gent. Eene commissie houdt zich bezig met de verantwoordelijkheid voor den oorleg en met de bestraffing der mis daden door de Duitschers gepleegd. M. Rolin-Jacquemyn, die een onzer vertegenwoordigers was op de con ferentie van den Haag, zetelt in deze commissie, waarvan de beslissingen weldra zullen gekend zijn. M. Hymans maakt deel uit van het comiteit van den Volkerenbond, die onder voorzitterschap van M. Wilson het vredesverdrag neeft opgesteld, waarvan in de laatste voltallige zitting lezing werd gegeven De minister van buitenlandsche za ken heelt in den raad de groote lijnen van het ontwerp weergegeven en er den geest van gekenschetst. Hij heeft vervolgens verslag gege ven over de zitting van den raad der mogendheden, waar de Belgische af vaardiging haar verzoek ontwikkelde om dc verdragen van i83g te doen her zien. Zij verzoekt tevens met dit doel in onderhandelingen te treden en stel de voor dat de geallieerde mogend heden, België en Holland aan deze onderhandelingen zouden deelnemen. De schending dezer verdragen is de oorzaak van den oorlog tusschen België en Dnitschland geweest. De gebeurtenissen hebben er de grond vesten van ineengestort. Het betaamt België's statuten in overeenstemming te brengen met de nieuwe Europeesche orde en de voorwaarden van zijne economische toekomst en zijne veilig heid vast te stellen. België's verzoek is onderworpen geworden aan het onderzoek eener commissie van 9 vertegenwoordigers der groote mogendheden,wier verslag in hoogeren raad kortelings wordt verwacht. M. Hymans heeft den ministerraad zijnen indruk medegedeeld over den vooruitgang van de besprekingen der conferentie, die men alle wil zien be spoedigen, alsook over de gunstige stemming die er tegenover de Bel gische afvaardiging te Parijs overal heerscht. MHymans heeft in den minister raad, onder voorzitterschap des Ko- nings, uitvoerige verklaringen gege ven over de werkzaamheden der conferentie. Hij heelt dc werkwijze der verschillende commissies uiteen gezet, tusschen de welke de in te stu- deeren vraagstukken verdeeld werden en ook medegedeeld welk aandeel de Belgische vertegenwoordigei s er in namen. I11 de commissie voor oorlogsschade zetelt een onzer gevolmachtigden, M. Van den Heuvel, bijgestaan door M. Despert, advokaat bij het verbrekings hof. De afgevaardigden trachten eene beslissing te bekomen die België on- middelijk in het bezit zou stellen van financieele middelen om het hernemen van het economisch leven te verze keren. Herhaalde malen zijn industrieele en financieele vertegenwoordigers te Parijs met onze gevolmachtigden ko men onderhandelen en hunne docu mentatie komen aanvullen. Op dit oogenblik bevinden zich delandbouw- afgevaardigden te Parijs. Vergadering der Vlaamsche voormannen, te Brussel. Uit alle streken van het Vlaamsch land waren, spijts de groote verkeers moeilijkheden, de Vlaamsche leiders opgekomen, de oude strijders van vroeger, meer dan ooit getrouw aan hun Vlaamsch ideaal, onder het voor zitterschap van de heeren volksver- to£f<m«innriligor Van Cauwelacrt professor Vermeylen,werden verschil lende punten op de dagorde vermeld; besproken en afgehandeld. Het ojn- slachtig uitwerken van het Vlaamsfch program werd toevertrouwd aan den goedgekenden Vlaamschen studie kring te Brussel Eene langdurige bespreking werd gewijd aan het Vlaamsch Verbond zijn toestand,zijne werking. Het blijkt uit de mededeeling hierover,dat rèejds op dit oogenblik bewust verbond min stens 7o.ooo leden telt. Er werd be sloten de werking voor het Vlaamsch Verbond steeds uit te breiden en daarvoor de medewerking in te roe pen van alle Vlamingen van goeden wil in iedere stad. In iedere gemeente zullen mede werkers worden gezocht die zullen zorg dragen dat de bestaande maat schappijen, welke nog niet toegetre den zijn tot het verbond, zulks onver wijld doen zouden. Ten slotte werd er op de dringende noodzakelijkheid gewezen van het tot stand komen van een stevig Vlaamsch Fonds, dat eene krachtige werking zal toelaten Daarvoor zal beroep worden gedaan op de offervaardigheid van alle Vlamingen. Koning Albert is Zondag morgend per vliegmachine te Aken aangeko men. Na een bezoek aan luitenant gene raal Michel en aan het hoofdkwartier van het bezettingsleger, en na een bezoek aan de stad, is de Koning te half 4 per vliegtuig naar Brussel te ruggekeerd. Het was 8 uur 's morgens toen een telefoonbericht de aanstaande aan komst meldde van de Koning, die te 10 uur zou toekomen te Aken. De landing zou plaats hebben op het vliegveld te Weiden, op 10 kilo meters ten Noorden van Aken. Luitenant generaal Michel vertrok in automobiel om den Koning te ont vangen op het vliegveld, waar de luchtvaartdienst, onder kapitein Ko- nin, zich gereed maakte voor de be waking en de bevoorrading der vliegers. Kort nadien, iets wat na 10 uur, kwamen uit de richting van België twee vliegtuigen aan. Zij bleven eenige minuten boven het vliegveld toeren, want het was de eerste maal dat zij op deze plaats aan kwamen. Om kwaart na 10 uur landde de Koning, na eene bevallige nederda- lmg, onder de behendige leiding van luitenant Stampe. Het tweede vliegtuig geloodst door luitenant Van Cotthem en dat com mandant Van Overstraeten, ordon nansofficier vervoerde, landde enkele oogenblikken nadien. Het weer was prachtig, evenwel had een redelijk sterke wind den tocht der vliegers nogal gehinderd. De tocht Brussel-Aken was niette min in 5o minuten afgelegd. De vliegtuigen hebben zorgvuldig vermeden bover. het Hollandsch grondgebied te vliegen. De koning werd ontvangen door luitenant generaal Michel. Hij ont deed zich in een lokaal van het kamp van de lederen kleeding die hij droeg boven zijn uniform van luitenant gene raal en vertrok daarop in auto naar Aken, waar hij de gast was jpin den generaal. Om half twaalf is de Koning naar het generaal hoofdkwartier van het bezettingsleger gegaan waar hij be groet werd door generaal Coppejans, hoofd van den staf. Hij heelt vervolgens de bureelen bezocht van het hoofdkwartier en heeft zich de hoofden van den dienst en de officieren laten voorstellen. Hij stelde veel belang in de inrich ting van verschillij diensten en bewees van dichtbij net militair, eco nomisch en bestuurlijk werk te volgen dat de Belgen in het Rijngebied uitvoeren. Om half een werd de Koning door Mad. en Mej. Michel ontvangen. Hij bleef bij den commandant van het bezettingsleger ontbijten. Na het ontbijt deed de Koning vergezeld van kolonel du Roy de Blicquy, die te Aken in garnizoen is, eene wandeling door de stad. Het gerucht van het bezoek des Ivonings had zich snel verspreid en van af 's morgens groette de bevol- kin de koninklijke auto. Het was echter niet zonder ontroe ring dat onze soldaten, die ook door de straten wandelden den Koning zoo eenvoudig zagen voorbij gaan. Deze eenvoud verwonderde de bevolking, die gewoon zijn aan veej geruchtma- kenu'plechtvertoon. De Fransche soldaten, die ook deel uitmaken van het garnizoen van Aken, hebben den Koning van België eveneens herkend en niet nagelaten hem eerbiedig te groeten Het volk kwam uit de omliggende plaatsen aangeloopen om het vertrek van den Koning bij te wonen. Eenige oogenblikken nadien, bij eenen hevi- gen wind maar een helder weder, gingen de twee vliegtuigen de hoogte in, het koninklijk vliegtuig voorop, verdwijnend in de richting van België. r IS VERSCHENEN EN I VERKRIJGBAAR De lange strijd in Veurne- Ambacht Vaderlandsche tafereelen uit den Wereldoorlog als hulde aan het dapper Bel gisch Leger in Vlaanderen. Eerbiedig opgedagen aan Zijne Majesteit Albert I, Koningder Belgen Iedere week verschijnt eene afle vering aan 50 centiemen, met de post 55 centiemen, betaalbaar op voorhand per reeks van 10 af lev. Inschrijvingen worden aangeno- f I men bij Van de Putte Goossens, I De nieuwe omwenteling Amsterdam, 5 Maart. Naar het Handelsblad uit Berlijn verneemt, zullen aldaar de post- en telefoonkan toren waarschijnlijk spoedig gesloten worden. De Rijkskanselarij is sterk bezet door regeeringstroepen,zoo ook het gebouw der Rote Fahne Te Halle zijn hevige gevechten ge leverd bij de bezetting door de regee ringstroepen. Te Leipzig heerscht rust. De alge meene staking der werklieden en der burgerij duurt voort De vakvereeni- gingen verklaarden zich solidair met de stakers. Te Künigsbergen grepen ernstige onregelmatigheden plaats. Soldaten en matrozen verschansten zich in de straten cn wierpen barrikaden op, die door de regeeringstroepen bestormd werden. Halle heelt door de gevechten der mijnwerkers met de regeeringstroe pen ontzettend geleden. Groote maga zijnen, bazaars, enz. werden geheel leeggeplunderd. De winkelstraten bie den een akelig schouwspel. Verschei dene burgers werden gedood. Het Radencongres. Keizer, Kroonprins, Hindenburg en Ludendorff in beschuldiging gesteld De door het Radencongres vastge stelde eischen luiden in hoofdzaak als volgt 1. Erkenning van de Zeven Ham burger punten», welke het Radencon gres in December 1.1 heeft aangeno men 2. Vrijlating van politieke ge vangenen, op de eerste plaats van Ledebour en Radek 3. Aanknooping van politieke en economische onder handelingen met Rusland 4. Veran dering van de bestaande gerechtsho ven in volksgerechtshoven Na lange redekaveling werd ver klaard, dat de beide Hohenzollerns, Hindenburg en Ludendorfl veroor deeld moeten worden. Het voorstel, ook Ebert, Scheidemann en Noske voor de volksrechtbank te dagen, werd, ondanks het verzet van de com munisten, verworpen. Onder de zitting van het Congres werd door Conen, leider der Duitsche Arsolraden, medegedeeld, dat de Cen trale Raad, die geheel uit meerder heidssocialisten bestaat, reeds weken lang met de regeering overhoop ligt. Het Handelsblad voegt bij aie mededeeling de opwerking, datCoren, door zulks geheim te houden, het bolsjewisme zeer in de hand heeft ge werkt. Te Berlijn heerscht weer de toe stand van 9 November. Het hoofdbu reel van politie op den Alexanderplatz is bezet door de volksmarinedivisie, die vijandig tegenover de regeering staat. In de voorstad Lichtenberg werden zware gevechten geleverd drie politieagenten werden gedood acht spartakisten gewond. De algemeene werkstaking De Telegraaf verneemt uit Ber lijn, dat de vergadering der Arsolra den, waarin tot algemeene staking be sloten werd, uitermate stormachtig geweest is. De opgewondenheid be reikte haar toppunt toen er afgevaar digden van dc Siemens-Werke en van andere nijverheidsondernemingen verschenen en kennis gaven van een door de werklieden aangenomen mo tie, waarbij de onverwijlde oprichting van een revolutionnair gerechtshof en de inbeschuldigingstelling van de Hohenzollerns, Ludendorfl en von Tirpitz geëischt werden. De alge meene werkstaking begon onmiddel lijk nadat zij afgekondigd was. In ver scheidene fabrieken werd oogenblik- kelijk gestaakt. Te Spandau gaven 47,000 man aan den oproep gehoor. Het tramverkeer werd stop gezet. De gansche Duitsche handelsvloot moet geleverd worden. Te Weimar werd gisteren eene ver gadering gehouden door alle in de stad aanwezige Rijksministers, de Pruisische ministers, de leden van de Wapenstilstandskommissie en i5 ver tegenwoordigers van de zeescheep vaart. Doel het bespreken van een telegram van maarschalk Foch waarin geëischt wordt de uitlevering van de geheele rest der Duitsche handels vloot, welke eisch geen rekening schijnt te houden met de voedselvoor ziening in Duitschland. De Wapenstilstandskommissie ver trekt heden (5 Maart) naar Spa, waar, zooals het zich laat aanzien, de be slissing zal vallen. Het Berlijnsch publiek is zeer onder den indruk van die scherpe bepaling. Men vreest, dat zulke strenge eischen geheel Duitschland in de armen van het bolsjewisme zullen werpen. Te Halle werden door de sparta kisten verscheidene groote winkels, z.g. warenhuizen in brand gesto ken. De getalsterkte der regeerings troepen in de stad is blijkbaar te ge ring de spartakisten hebben de overhand Volgens den Börsenkurier is de krijgsraad belast met een onderzoek inzake den moord op Liebknecht en Rosa Luxemburg. Vier officieren, die van den moord worden beticht, zijn aangehouden. De stakingen. Amsterdam, 6 Maart (V. D.) Uit Berlijn wordt aan het Handelsblad geseind Post, telegraaf en teleloon staken niet. De «Vorwarts. verschijnt geregeld daarentegen ziet men geen communistische bladen, daar de bu reelen door regeeringstroepen zijn bezet. Het stakingskomiteit heeft een afvaardiging naar Weimar gezonden, om mee de regeering te onderhandelen. Nieuwe regeeringstroepen zijn Berlijn binnengerukt. Te Bremen heerscht algemeene staking. Booze plannen. In een gisteren gehouden vergade ring der Arsolraden werd door den voorzitter, Richard Muetton, kennis gegeven van den uitslag der onder handelingen met Weimar. Hij ver klaarde, dat de staking te Berlijn nog scherper zal worden 't spoorweg verkeer en electriciteitsbedrijf zijn geheel stil gelegd. Men plundert. Amsterdam, 6 Maart, (V. D). De Telegraaf - verneemt uit Berlijn, dat er in de laatste twee dagen voor millioenen werd geplunderd. Juwer lierwinkels, kleeding- en levensmid delenmagazijnen werden geheel leeg gestolen. Kans op overeenstemming, Amsterdam, 6 Maart (V. D.) Uit Berlijn wordt aan De Telegraaf geseind Volgens een officieel beves tigd bericht uit Weimar bestaat er kans op spoedige overeenstemming tusschen de regeering en de uit Ber lijn gekomen atvaardiging van den werkhedenraad. Onder voorzitter schap van Ebert is een Kabinetsraad gehouden. Bij de beraadslaging zou men door onderlinge concessies nader tot overeenstemming zijn gekomen, nadat de afvaardiging haar eisch inzake het optreden der revolutionaire rechtbank tegen Ludendorfl", Hinden burg en de Hohenzollerns had laten vallen. Het blijft stormerj te Berlijn. Amsterdam, 6 Maart. Te Berlijn hebben op de Alexanderplatz weder om zware gevechten tusschen de regeeringstroepen en het volk plaats gehad. De troepen schoten met gewe ren en mitrailleuzen. Uitwerksel der tegen-staking. Amsterdam, 6 Maart. - Te Erfurt heeft de algemeene staking een einde genomen, -zulks tengevolge van de tegenstakyig der dokters, die weiger den 35 vrouwen geneeskundigen bij stand te verleenen. Te Dresden is de algemeene staking mislukt. De hoofden der spartakisten zijn aange houden. Tusschen regeering en werklie denraden. Amsterdam, 6 Maart. Volgens een telegram uit Berlijn bestaat de uitslag der tusschen de regeering en de kommissie van den Werklieden- raad hierin, dat de Werkliedenraden erkend zullen worden in de grondwet als vertegenwoordigers der economi sche belangen van het land. De regee ring zal dienovereenkomstig een wets voorstel indienen, alsmede andere ontwerpen,waarvan er een betrekking heelt op de socialiseering van de mijnen. Staking in Midden-Duitschland opgeheven. Invloedrijke personen hebben er bij de Werkliedenraden op aangedron gen, dat zij heden voor opheffing der staking van den onderaardschen spoorweg zouden stemmen. Men ver wacht, bij geheime stemming, 35o stemmen voori,35o tegen staking, zoodat waarschijnlijk de dienst onver wijld hervat zal worden. Algemeene staking voor geheel Duitschland. Basel, 6 Maart.—Uit Berlijn wordt gemeld In den loop eener vergade ring van de Spartakistische Unie werd besloten, den oproep tot de al gemeene staking tot geheel Duitsch land uit te strekken. DE VREDESCONFERENTIE. Slee8wjjk. Er bestaat reden om te gelooven dat de kommissie voor de Belgische zaken ver slag heeft uitgebracht inzake do verlan gens van Benemarken. Het verslag moét zich uitlaten in gunstigon zin voor de vorming, in Sleeswijk, van een derdo zone, ten Zuiden van de andere streken, geheel of gedeeltelijk door Deneraarken opgeëischt. Geen enkele dier zonen zal door de Geallieerden bezet worden. Wilson over de Vredeskonfèrentie. In een toespraak tot de gouverneurs cn burgemeesters heeft dc heer Wilson gezinspeeld op de Vredesconferencie. Hij zeide o. m. «Te Parijs begrijpt men volkomen, dat wy niet vergaderen als meesters over iedereen, maar als diena ren van 700 millioen menschon. Als we niet toonen onze taak als dienaren te begrijpen, zullen wij der wereld geen vrede brengen Havens, Water- en Spoorwegen. Parijs, 6 Maart (Havas). De Kom- missie ad hoe heeft eeno zitting ge houden en beraadslaagd over het ontwerp van overeenkomst aangaande de inter nationale rivieren, welk ontwerp haar door de sub-kommissie was voorgelegd. Na eene discussie over de artikelen, die betrekking hebben op de toepassings methode, werden dc aangenomen begin selen naar de opstel-kommissie verzon den. De eerste sub-kommissie - ad hoe heeft beraadslaagd over het ontwerp van overeenkomst inzake de vrijheid van doorvoer in 't binnenland het ontwerp werd naar de opstel-kommissie verzon den. Belgische Zaken. Parijs, 6 Maart (Havas). De kom missie voor de Belgische Zaken heeft besloten, gecnerlei aanbeveling te doen in betrekking tot de kweslio der Bel- gischo aanspraken op Nederlaudsch ge bied. Do kommissie is van oordeel, dat do beschikking over gebieden, behoorende aan een neutralen Staat, buiten hare macht en buiten hare bevoegdheid valt. 54 Nero met zijn delta-luit op de tafel steunend, verhief de oogen fen hemel, In het triclinium was het heelemaal plechtige stilte, maar onderbroken door het zijdezacht vallen van rozen... Hij scandeerde meer dan hij zong zijn loflied aan Venus, begeleid door luitenmuziek. Noch de stem van Nero, alhoewel nu niet helder, noch zijn verzen waren zonder liefelijkheid... En de arme Lygia had weer wroeging dat loflied ter eere van Venus was inderdaad maar al te schoon, en Cesar zelf omkranst met laurierbladeren, de oogen ten hemel, scheen haar majes- tatischer en minder verschrikkelijk. Eene macht van toejuichingen klonk bij het einde van het loflied. O goddelijke stem riep men ten allen kante. Tusschen de vrouwen waren er eenige, die den arm opgeheven hielden en zoo bleven, onbeweeglijk als in vervoering, alhoewel de zang al geëin digd was. Anderen wreven hun oogen droog, nat van tranen. In heel de zaal was een geweldig geroezemoes. Poppea, haar gulden hoofd bukkend, drukte heur lippen op de handen van Nero en hield ze lang vast, zonder een woord te uiten. Maar Nero keek aandachtig naar den kant van Petronius uit, aan wiens lofspraak hij meest van al gevoelig was. Petronius verklaarde: Mijn meening over de muziek van dat loflied is dat Orpheus zoo geel van afgunst zijn moet als Lucanus, die hier tegenwoordig is, en de verzen voorwaar, ik wou dat ze minder goed waren, dan alleen zou ik lofwoorden vinden kunnen, die ze niet onwaardig zijn. Lucanus nam dit woord niet kwalijk zijn blik op Petronius gericht, be vatte zelfs dankbaarheid maar wat gramschap veinzend,antwoordde hij Ah ellendige beslemming, die me den tijdgenoot maakt van zulk dichter I Men zou een plaats hebben veroverd in de herinnering der men- schen en op den berg van Phebus, en nu wordt men door Cesar weg- gestooten, in de schaduw gesteld, zijn glans ontnomen als een vetlampje door een zon. Intusschen heraalde Petronius, die een zeer goed geheugen had, eenige zinsneden uit het loflied en zegde hier en daar een vers, ontledend en op hemelend de schoonste plaatsen en de keurigste vondsten. Lucanus scheen dan weer geheel onder de schoonheid van Cesars schepping en hij voegde zijne bewondering bij die van Petronius.

De Denderbode | 1919 | | pagina 2