Belangrijk Bericht. 1 Ha Ze trokken.... VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, korte Zoutstraat, AALST Oe Schuimloopers Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. I Al wie een abonnement neemt op DE DENDERBODE E voor 't jaar 1924, ontvangt het blad gratis van nu tot Nieow- jS jaar. AbonnementsprijsBinnen B land fr. 8,50, vooruit te betalen. Postcheckrekening 44024. E iB DAGWIJZER ra Eene sterkte De Boerenkrijg en de Letterkunde, enz. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE WERKEN VAN D' R. SNIEDERS PRIJS FR. 3.50 Franco per Post fr. 4.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 B November of Slachtmaand. 18. 26e Zondag na Sinxen. Wijding der Basilieken van de HH. Petrus en Paulus te Rome. H. Odo abt van Cluni. 19. Maandag, H. Elisabeth van Hongarije, weduwe. H. Pontiaan, Paus Martelaar. 20. Dinsdag, H. Edmundus, Koning en Martelaar- H. Maxentia, Maagd, Martelares. ,H. Felix de Valois, medestichter van de geestelijke Orde van de H. Drie vuldigheid tot verlossing dersla ven, belijder. 21. Woensdag, O. L. Vr. Presentatie. H. Colombanus, Abt. H. Albert, Bisschop en Martelaar te Luik. 22. Donderdag, H. Cécilia, Maagd en Mar telares te Rome, Patrones der Mu zikanten. H. Philemon en zijn huisvrouw H.Appia belijders. 23. Vrijdag. H. Clemens, Paus Martelaar. H. Daniël, Bisschop. H. Felicita, weduwe Martelares. jjg< Na haarzeven zonen voor hunnen Gods- ra dienst onder hare oogen te hebben g zien ombrengen, onderstond zij Bi ook de Marteldood. S 24. Zaterdag, H. Joannes van het Kruis, g belijder, leongeschoeide Carmeliet. ra H. Choysogonus, Martelaar, q) H. Flora, Maagd, Martelares. Ze trokken naar 't kerkhof, hier j| ter stede S Het is ruim veertien dagen gele- S den op Allerheiligen. S Het waren de roode hoofdman- S nen, omringd van honderden men- |j schen, die zij drillen als slaven. S Zij gingen hunne dooden "ge il denken!!.... H Groot muziek, en veel geklank, g én bloemen zonder einde of maat. H 't Was 't eenige, waarmede zij H hunne 'dooden wisten te "geden- ken,, En wat heeft dat nu geholpen aan de dooden Niets, hoegenaamd niets Vele zielen van die gestorvenen, die de roode stoet "gedenken,, kwam, liggen in de vlammen des Vagevuurs te smeeken om een ge bed vanwege hunne familieleden, koi vanwege de levenden. En daar op hunne graven ston den tal hunner familieleden, en geen enkel maal werden de Akten van Geloof, Hoop en Liefde gebeden- De roode hoofdmannen hielden hunne honderden slaven anders be zig zij ontrukken immers aan de arme werklieden de zoetigheid en den troost, die 't gebed zoo over vloedig aan 't harte schenkt. Welke verantwoordelijkheid bij God! En hoe spijtig toch, dat ons werkvolk niet meer ontwikkeld is. Dan zou het klaar zien in de slim me knepen der roode bazen, wien het vooral te doen is om aan de werkende klas den allerkostbaar- sten schat van 't Geloof te ont rukken. Dan zou het zich door die roo de mannen niet laten bij den neus leiden gelijk nu. Dan zou het zich, op een grooten Hoogdag als Allerheiligen, niet la ten uit de parochiekerk wegtrekken om langs de straten het schandelijk vaandel van onrust en haat te vol gen. O neen neen Want de grond van ons werk volk, van ons Vlaamsche werk volk, is en blijft christelijk. Dat be wijzen, dag in dag uit, honderden voorvallen des levens. Edoch, het is zóó ons volk is te weinig ontwikkeld, te onwetend, en daardoor hebben de leugens en vleierijen van 't venijnige socia lism er heel dikwijls het uitwerksel op, dat de roode verleiders be oogen. Laat ons uit dien toestand de les trekken, die past Beijveren wij ons, met meer opoffering, om 'tvolk te verheffen en te veredelen Werken wij om aan't volk goe de, leerende schriften in handen te steken En geven wij aan de werklieden overal en altijd het voorbeeld van ware godsdienstigheid en vanstren- ge zedelijkheid Oneindig goed is God, Oneindig krank de menschen, Die, zuchtend op der aard Den weg des hemels gaan Hoe kon ik, zonder troost, Den zwaren last der wenschen Verdragen, die 'k mijn hert Voel dwingen langs de baan Een spijze is mij gejond, Een kelk is mij geschonken, Vol kracht des Heiligen Geests, Vol godiijk voedend licht Ik heb dat brood genut, Ik heb den kelk gedronken En, hopend, houde ik voort Mijn ooge op God gericht. G. Gezelle. Het spreekt van zelf dat de Boerenkrijg waaraan, voor ons Katholieke Vlamingen zulk een scboonebeteekenis is verbonden, ook een dankbaar thema is geworden voor onze dichters, novellisten, roman- en too- neelschrijvers. Vooral in 1898,toen het eeuwfeest werd gevierd, hebben heel wat poëten ten on zent naar de lier gegrepen om het epos derBrigands te vérheerlijken, terwijl anderèn in novellen of teeneelstukken hun fantazij den vrijen teugel vierden. Al wat in 1898 het licht zag kon het echter niet halen bij twee werken die, lang te voren, aan de gedachtenis van den Boerenkrijg werden gewijd. In 1853 liet Conscience De Boeren krijg verschijnen. In 1889 gaf Snieders Onze Boeren uit. Deze beide romans, die nog immer weten te boeien, blijven het degelijkst monument dat, in de letter kunde, ter verheerlijking onzer Boeren werd opgericht. Conscience en Snieders, die er een handje van hadden om een geschiedkundigen roman in mekaar te steken, en een pakkende actie te laten afspelen binnen een ruim gehouden histo risch kader, hebben ons in deze werken een schiiterend en duurzaam staaltje van hunne kunst geschonken. Na deze twee prachtromans dient voor af met eere vermeld te worden het verhaal Onze Jongens van 1798 van den uit muntenden volksschrijver Edgar Pattyn, in 1898 verschenen. Nog meer andere verhalen, met een min of meer strenge historischen achter grond, zagen toen het licht. Frans De Potter schreefOnder het Schrikbewind met teekeningen van L. Geens. J. Noterdaeme dichtteGode- vaert en Godelieve -, een berijmd verhaal uit den Beloken Tijd De betreurde Brugsche advokaat, C. De Visschere, die zooveel presteerde ten bate van katholiek tooneel en katholieke j kunst, dichtte het tooneelspel Lika getoonzet door Van Oost. Nog andere tooneelspelen werden door het eeuwfeest van den Boerenkrijg in het leven geroepen o. m. t Vaandel met het Rood Kruis van Huibrecht Hae- nen, en Een jonge held tooneelspel in drie bedrijven, van J. De Waegenaere. De kritiek was het er echter over eéns dat deze stukken tot geen hoog kunstpeil reikten. Het best nog werd de Boeren krijg, gelijk een film vol afwisselend leven, ontrold en aanschouwelijk gemaakt in het ophefmakend drama in vijf bedrijven Besloten Tijd van Baron Kervyn de Volkaersbeke en Kan. Van Britsom. De bekende toondichter G. Van Vlemmereri schreef de muziek voor de koren van dit drama, waarin het niet mangelde aan effekt. Behalve deze werken, waarin de letter kundige bedoeling toch hoofdzaak bleef, zijn in 1898 nog een aantal historische verhandelingen over den Boerenkrijg verschenen. Deze monografiën, welke een speciaal licht werpen op de lokale ge beurtenissen, hebben er toe bijgedragen om veel verdoken feiten naar voren te brengen, en maakten het mogelijk een algemeen overzicht van den Besloten Tijd te krijgen. In dien aard waren degeschied- kundige bijdragen De Boerenkrijg te Mjechelen n door Aug. De Rees Onze Boeren binnen Audenaarde door J. Kieckens De Boerenkrijg in het Kort- rijksche door Th. SevensWestland in den Franschen Tijd door L. Allaeys; Diest in den Sansculottentijd door Di MartinelliExel, ten tijde der Fransche Republiek door A.Robyns. Van een hreedere draagwijdte, dewijl het onderwerp ruimer uitwerkend, waren de werken u Sansculot en Brigand „,door .J Muyldermans, (een uitstekend volks boek) De Boerenkrijg voor het volk verteld door H. Heyman Beknopte geschiedenis des Boerenkrijgs, October- December 1798 door J.-Fr. Pallemaerts, De Brigands van 1798, beknopte ge schiedenis van den Boerenkrijg door Osc. Robynsen vooral De Boeren krijg, en de andere geschiedkundige we tenswaardigheden over ons vaderland, en vornatnelijk over de Kempen door K. Vry. Tal van historische bijzonderheden over den Boerenkrijg zijn ook te vinden in het Standaardwerk Geschiedenis van de gemeenten der Provincie Oost-Vlaan- deren door De Potter en Broeckaert. Tot daar de geschiedenis. Bewegen wij ons nu op het terrein der muziek, dan kunnen wij vaststellen dat ook hier meer dan een bloemken ter eere van onze Brigands is ontloken. Emiel Wambach, op heden bestuurder van het Antwerpsch conservatorium, schreef muziek voor de Cantate van Ma thilda Rambout. Aug. De Boeck, de gevierde toondich ter, thans bestuurder der Mechelsche Muziekschool, komponeerde eene andere Cantate, op woorden van Jan De Smedt. Oscar De Puydt, leeraar en orgelist in het Lemmensgesticht, schreef een geestdrif tig Brigandslied. gedicht door Mercelis. Een ander lied, Onze Boeren van E. H. De Rycke,werd getoonzet door Arth. De Meulemeester. Nog meer liederen en Cantaten werden in 1898 gezongen, o. a. eene Boerenkrijg- Cantate van Alf. Fierens. Samen met dichters en komponisten, wedijverden de redenaars om onze Boe ren te huldigen. Zoo zijn door de pers verspreid geworden eene lofrede uitge sproken te Herenthals door Kan. Serv. Daems, en eene andere, uitgesproken te Mechelen door Kanunnik J. Muyldermans. Ook de lofrede gehouden te Hasselt door Helleputte werd gedrukt. In dit algemeen huldebetoog bleven onze beldhouwers niet ten achter. Hier dienen vermeld de twee schoone monu menten van den Gentschen beldhouwer Al. De Beule, (die ook het oorlogsgedenk- teeken te Aalst-Mijlbeke plaatste) opge richt te Overmeire en te Moll. Ook het grootsche monument van beeld houwer Baggen en ingenieur De Vriendt, te Hasselt, is een treffende verheerlijking van den Boerenkrijg. Hebben onze schilders aan deze ver heerlijking meegeholpen Wij gelooven het niet. Althans geen enkel belangrijk doek, dat aan de nagedachtenis onzer Boeren zou gewijd zijn, is ons bekend. Zooals men ziet hebben kunst en we tenschap destijds elk hun steentjen bijge bracht om den Boerenkrijg op waardige wijze te gedenken. Dr Elm. Voor de huurders. M. Moyersoen, minister van nijverheid en arbeid, en graaf d'Aspremont, verte genwoordigervan ijet Koning Albertfonds, hebben Woensdag in het kabinet van den minister van binnenlandsche zaken een onderhoud gehad met de goeverneurs der provincies. Er werd gesproken over de maatregelen die zouden kunnen genomen worden om een onderkomen te verzeke ren aan uitgedreven huurders. Litterair snelheidsrecord. Een uitgever had een prijsvraag uitge schreven voor een roman. Het werk mocht een bepaald aantal woorden niet te boven gaan. Een beginneling in het vak die ook meegedongen had, merkte bij het overleggen van zijn verhaal, dat hij het een paar honderd woorden te groot had gemaakt. Vindingrijk als hij was,vond hij echter gemakkelijk een oplossing. Hij maakte het slot van zijn verhaal aldus Van leperen nam een glas wijn, zijn hoed, afscheid van zijn vrouw, geen nota van zijn achtervolgers, een revolver uit zijn zak en ten slotte zich het leven. De kampperioden in 1924. Talrijke vragen komen dagelijks bij het ministerie van landsverdediging toe, om de genomen schikkingen te kennen inzake wederoproeping der militairen met onbe paald verlof, die in 1924 aan oefeningen in de onderrichtkampen moeten deelne men. Deze schikkingen liggen thans ter studie en zoodra zij vastgesteld zijn, zul len zij door de pers ter kennis van het publiek gebracht worden. De drie grootste Europeesche havens. Volgens de officieele statistieken is Antwerpen, voor de tien eerste maanden van dit jaar, de grootste haven van Euro pa. Het trafiek is er geweest14 millioen 188,968 ton met 7,555 schepen. Op den 2e rang komt Hamburg met 12,831,120 ton voor 11,264 schepen. Dan volgt Rot terdam met 9,323,236 ton voor 7,028 sche pen. Antwerpen heeft dus een grooten voorsprong op de andere havens. Er dient opgemerkt dat de trafiek van Hamburg dit jaar is vermeerderd met 1,912,649 ton. Uit Jan's opstel over zeep. Zeep is een stof, die in den vorm van zeekaken vervaardigd wordt welke men niet kan eten. Ze ruikt heerlijk, maar ze smaakt verschrikkelijk. Het meeste last heb je van zeep, als je ze in je oog krijgt. Vader zegt, dat Eskimo's nooit zeep ge bruiken. Ik wou, dat ik ook een Eskimo was. Als iemand om zeep gaat, dan gaat hij oogenbiikkelijk dood. De posttarieven. M. Neujean, minister van S. P. T. T. Z. is van zin het port voor de dagbladen te verhoogen op TWEE centiemen.Het post vrij voor de briefwisseling der openbare besturen is al radikaal afgeschaft. Wie voortaan van de besturen inlichtingen per brief verlangt, moet een postzegel voor het antwoord bij zijne vraag voegen. Een viggen met kattepooten. De Fransche landbouwer Chaize, wo nend te Retournac, heeft eene zeug die elf viggens afgeworpen heeften daaronder is er een dat vier pooten heeft zooals van eene kat, met scherpe en gebogen nagels. Het viggen in kwestie kan in de boomen klimmen, net als een aap. Schatkistbons 5 t. h. geescompteerd op zes maanden. De plaatsing van het beschikbaar geld in schatkistbons 5 t. h. geescompteerd op zes maanden is een gewone zaak gewor den en in de gewoonten van nijveraars, handelaars, maatschappijen en bijzonde ren getreden. De aantrekkelijkheid dezer plaatsing wordt verklaard door zijn voor deden intrest 5 t. h. per jaar, vrij van lasten, betaalbaar op voorhand; gemak van verhandeling der fondsen, de gestor te kapitalen terugbetaald na zes maanden, zelfs na drie maanden mits zekere voor- waarden.Men schrijft in alle werkdagen en de titels worden afgeleverd zonder eenige formaliteit tegen storting van eene som vertegenwoordigende 97.50 t. h. van de nominale waarde der ingeschreven bons. In den gemeenteraad van Brussel. Het opvoeren van zedelooze filmen, De kwestie van het verbod tot opvoe ren van zedelooze filmen werd in den Brusselschen gemeenteraad te berde ge bracht. M. Max heeft tijdelijk de vertoo ning van een zedelooze film verboden, die te Antwerpen reeds verboden werd. De burgemeester van Brussel heeft uit eengezet dat de gemcenteoverheid het recht niet bezit de film te censureeren en dat die censuur onvereenigbaar is met den geest en den tekst van de Grondwet. Hij heeft evenwel de opvoering van een film doen schorsen, nadat deze aanleiding gegeven heeft tot opstootjes en wanorde lijkheden. M. Max hoopt dat intusschentijd de gemoederen zullen bedaard zijn en de vertooning dan zal kunnen hervat worden. Daarom heeft hij geen verbod van defini tieven aard willen uitvaardigen. Dus is het best mogelijk dat de film la ter toch opgevoerd wordt. Daarvoor moet men eigenlijk te Brussel zijn, sedert lang gekend als het kleine Parijs. Een schoon voorbeeld. Verleden Zondag wist de hoofdstad van Frankrijk een godsdienstig karakter te

De Denderbode | 1923 | | pagina 1