Stede; Valsch Getuigenis Een en ander Vertalen van Europeesche talen Per Vliegmachien EERELIJST Missiekalender 1924 —4 De Kerstboom in den [e. Katholieken Werkmanskrin^ brengst .van de Nieuwjaarsgiften naar Rome brengen zal, te vergezellen. Er zal terzelfdertijdden H. Vader een album met de namen van aljde inschrijvers aangebo den worden. Namens den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers De Ondervoorzitter De Voorzitter H. Gobbe, L. Gille. De Schatbewaarder, De Secretaris, G. De Myttenaere, Leo Mallié. Congres der Christen Mutualiteiten. Het jaarlijksch congres van de afge vaardigden der Verbonden bij den Lands bond der Christen Mutualiteiten, heeft Zondag te Brussel plaats gehad. 's Morgens waren de werkzaamheden in twee afdeelingen ingedeeld, een Waal- sche en een Vlaamsche. De eerste was voorgezeten door den heer Attou, uit Namen, de Vlaamsche door senator ridder de Ghellinck d'Elseghem. Beide behandelden 't zelfde actueel vraagpunt de genees- en artsenijkundige diensten in de mutualiteit. 's Namiddags waren de twee afdeelin gen tot één algemeene vergadering ver smolten. Wijze wenken werden gegeven en wijze besluiten genomen Een. hoofdzending van den onderlin- gen bijstand is het, de volksgezondheid te bevorderen daarom moet er een innig verband bestaan tusschen de geneesheeren en de mutualiteiten dat de katholieke geneesheeren zich ook katholiek organiseeren, opdat het mogelijk zij in overeenkomst de hooge zending van den geneesheer en de even gewichtige zending der christelijke mutu aliteit tot hun volle ontwikkeling op te voeren morgen zullen wij voor een zeer ge wichtige taak staan de toepassing der verplichte verzekering tegen ouderdom en vroegen dood en hoofdzakelijk moet de werking der mutualiteit gaan naar den strijd tegen de woekerende volkskwalen de mutualiteit heeft ook een zedelij ke en maatschappelijke rol te vervullen mutualiteiten en syndikaten dienen elkander te verstaan men voere Overal de familieonder steuning in de moederschapszorg mag niet uit het oog verloren worden. Wordt dat alles zorgzaam in acht ge nomen, dan kan met de 498.000 personen bij den Landsbond der Christen mutuali teit, zeer verdienstelijk werk worden ver wezenlijkt. Proficiat 1 onvermoeide katholieke wer kers Vooruit voor uwe edele zaak 1 Een nieuw wapen De Radio Torpille De Wetenschappelijke persvan Amerika kondigt aan dat de oorlogsvloot der Ver- eenigde Staten in 't kort een wapen zal bezitten van eene schrikkelijke macht, uitgevonden door Gaster Schornheimer. Door dit toestel zullen de torpillen door dezen die ze afgevuurd heeft, kunnen ge leid worden zelfs na afgeschoten te zijn, en het doel treffen zelfs als dit gedurende het afschieten verplaats wordt. Het toestel bestaat uit een drijvoudig torpille-werper, dat op ieder schip kan geplaatst worde. Vóór het werpen zal een vliegtuig van op het schip opgaan. De lle Vervolg. Ik dacht aan hem, rusteloos omdolend in een vreemd land, verjaagd van zijn ou derlijk huis, verstoken van den omgang met zijn stand en van alles wat menschen zooals 4iij het meest waardeeren. Altijd nog moest hij de woorden in zijn ooren hooren klinken, hard en streng: Uit mijn hart en mijn huis en het scheen mij een schande dat ik een gemakkelijk leven leidde in een kalm provincie-stadje, in plaats van al mijn krachten te wijden aan de taak die ik mij als een zware plicht had Opgelegd. Maar hoe moest ik begiqnen Het inkomen van mijn vader en moeder bedroeg nauwelijks vierhonderd pond per jaardaarvan ontving ik er honderd, ter wijl mijn salaris slechts zeer gering was. Op zekeren avond was ik nog laat aan het werk in mijn kleine zitkamer, toen ik schreden hoorde op de trap en de deur zacht geopend werd. Ik keek verwonderd op, want ik ontving nooit bezoek, en mijn hospita zou zeker niet zonder kloppen zijn binnengetreden. Maar toen ik^ zag wie er op (jen drempel stond, liet ik de pen vallen en sprong op met een kreet van vreugde. Hugh, m'n jongen en onze handen klapten in elkander met forschen greep. Toen echter verdween plotseling mijn vreugde over zijn onverwacht bezoek en vlieger zal van uit de hoogte de torpille leiden en haar naar haar doel richten. Dezeafrichting op afstand kan bekomen worden bij middel van een bijzonder toe stel van overzettende radiotelegraaf op het vliegtuig geplaatst. Dit laat de minste verplaatsing van het doel (vijandelijk schip) weten aan den torpille-werper. Het ware te lang om hier alles uit te leggen, dit voor later, maar zulk een wapen zal van een schrikkelijke waarde zijn in een zee slag. Proeven zijn ook al gedaan tegeno ver de vliegtuigen. Goed om te onthouden. De liberalen en socialisten van de ge meenteraad te Gent hebben schijnheilig geweigerd een verbod te stemmen tegen 't opvoeren in cinema's van een onzedi- gen film. Ha die volksbeschavers 1 die fameuze Volksbeschavers ge bonden en geketend door de gevloekte frama^onslogeMenschen die, ver stand hebben, ziet, en oordeelt, en ont houdt En waakt op uwe kinderen En houdt deze zorgvuldig en zeer verre af van al wat riekt naar liberalism of socia lism scholen, bonden, vereenigingen, clubs, enz. Het Heilig Paterken van Hasselt. Voorbafige Berichten. Onze correspondent te Hasselt schrijft ons Regelmatig verschenen in week- en dagbladen berichten over den stand van het proces tot zalig verklaring van het Heilig Paterke over de zekerheid der zaligverklaring, over de aanstaande op graving der stoffelijke overblijfsels en zoo meer. Wij veronderstellen|}dat zij uitgaan van een vereerder, die met goed inzicht handelt, maar door zijne voorbarigheid doet hij meer kwaad dan goed aan de zaak van den dienaar Gods, pater Valentinus. Op dit oogenblik maakt weer zulk een bericht de ronde der pers, bericht waarin o. a. wordt gezegd dat het laatste proces te Rome is begonnen, dat waarschijnlijk in de eerste helft van 1924 verlof zal wor den gegeven tot de ontgraving, enz. Wat erger is,het prijkt ditmaal onder de rubriek Kerknieuws Welnu, uit gezaghebbende bron ver nemen wij, dat dit kerkelijk nieuws teene- maal uit de lucht is gegrepen, aangezien de laatste proceduur nog geen aanvang heeft genomen. Wat kraamden"[de Socialisten daar weêral uit op hun Congres te Brus sel, tegen het vrij, christelijk Onderwijs Liegen, altijd iiegen dat is de voort durend de kenspreuk van de hoofdmannen der roode bende... De leelijke Voltaire, einde 18e eeuw, schreef het ook zoo Liegt, liegt ais duivels er zal toch altijd iets van over blijven Hoe leelijken deugnietsch Maar luistert, wij zullen aan de roode mannen kort en klaar eens de waarheid zeggen over de scholen. Het vrij katholiek lager en middelbaar onderwijs is in ons land honderdmaal be ter dan het officiëele honderdmaal beter is het ingericht honderdmaal meer tucht heerscht er onder de leerlingen honderdmaal meer ijver en toewijding ziet men bij het onderwijzend persooneel, (daar zijn in 't officieel onderwijs te veel onderwijzers en onderwijzeressen, die niet werken voor God) honderdmaal beter zijn de uitslagen op 't gebied van onderricht en opvoeding. Al wie oogen heeft, ziet dat werd het mij koud om het hart. Mijn vader was van kop tot teen in het zwart gekleed en trannen stonden hem in de diepliggen de oogen. Er is iets gebeurd riep ik angstig uit. Vertel het mijMoeder Is dood Toen zonk hij neer op de kleine paar denharen sofa, en bedekte het gelaat met de handen. Ik wachte geduldig, en trachte voor eenige oogenblikken mijndiepesmart te beheerschen, want zijn leed was stellig grooter dan het mijne. Nadat hij zichzelf weereenigszins mees ter was geworden, vertelde hij mij eenige bijzonderheden van moeders dood dat zij een kou had gevat bij haar bezoek aan het arme huisgezin van een eenvoudige daglooner.dat zij ermede was blijven loo- pen, tot het te laat bleek te zijn, en dat zij niet wilde hebben datMarian en ik geroe pen werden, toen zij in stervensgevaar verkeerde, maar voor ons beiden een af- afscheidsbrief geschreven had, en zij ten slotte haar man de belofte had afgevraagd om zelf aan ons beiden het droevige nieuws te gaan brengen. Maar ómdat al deze bijzonderheden met mijn geschiede nis weinig te maken hebben, ga ik ze met deze korte melding voorbij. Mijn vader had mij alles verteld, en toen hij eindelijk zweeg, waagde ik het over zijn toekomst te spreken. Ik had de stille hoop gekoesterd, dat hij, nu moeder dood was, met Marian en mij weder naar Bijgevolg verdient het vrij katholiek onderwijs volop de ondersteuning van den Staat, tot spijt van al de socialistische leiders, die nochtans heelwel weten dat wij hier waarheid spreken. Engelsche, Duitsche, Spaansche, Portugeesche,Italiaansche,Scandinaafsche correspondentie, brochuren, dagbladartikels enz. Spoedige bediening. Prijzen volgens overeenkomst. Zeer voordeelige voorwaarden voor onze Abonnenten. STRENGE GEHEIMHOUDING. Zich le wenden tot den uitgever van dit blad, 29, Korte Zoutstraat. In Honduras (Zuid-Amerika) is de staat van beleg uitgeroepen. President Guttierrez heeft verschieden honderden partijgangers van zijn mededinger, gene raal Carias, doen aanhouden en in de ge vangenis opsluiten. Terwijl de oude wereld, door hevige koude overmeesterd is, vernemen wij dat er een hittegolf hangt over Canada en de lente met hare bloemen reeds aangebro ken is. Een telegram uit Sydney (Autralië) meldt een geval van wreede menschene- terij. Inboorlingen van Nieuw Guinea heb ben eenige gekwetste vrienden Ivermoord in stukken gesneden en gebraden. Onder dans en gehuil gingen zij weldra het menschenvleesch verobberen. Laat ons beter de missiën gedenken welke hun le ven bloot stellen om die arme wilde men schen te beschaven. De drie Mexikaansche ei landen. Gra- nadas, Huasbas en Opoto, in de provincie Sonora zijn Donderdag avond door eene aardbeving geteisterd geworden. Er zijn talrijke dooden en gekweststen. Van eene haastige en on voorziene dood bewaar ons Heer 1 Fijdens een vreeselijk tempeest op de Middellandsche zee, zijn twee schepen gezonken op het oogenblik dat zij de ha ven van Bonia wilden binnen varen, zes tien koppen der bemanning zijn verdron ken... TeCooperersmilles Vereenigde Staten heefteen vreesehjk drama plaatsgevon den. Een man werd opeens zinneloos en doodde met geweerschoten zes personen waaronder zijne vrouw, schoonmoeder en schoonzuster. Daarna pleegde hij zelf moord. - Br. 1 In destreek v an Ley sin (Zwitserland) hebben dichte sneeuwvallen de hotels be dolven en vernield. Heele gebouwen wer den door de Iawinnen omvergehaald en meêgesleurd. Een reusachtige, brand is uitgebroken in een groot handelshuis te Glasgow (Engeland). Na drie uren werkens konden de pompiers het vuur bemeesteren. Een man is in den brand omgekomen. De stoffelijke schade beloopt ruim drie mil joen. Te Merill (Amerika) hebben Edith Bartz 15 jaar oud en haar broeder Willard, 13 jaar in de Spiritrivier den dood gevonden Het meisje had zich op heel dun ijs ge waagd en schoot er door. Haar broeder snelde haar ter hulp, doch bekocht zijn heldenmoed met zijn leven. De kleine Henri Peret 3 1/2 jaar oud die zich met zijn ouders bevond in den Engeland zou terugkeeren, maar die hoop bleek weldra ijdel. De dood van je moeder heeft nu eiken band gebroken, zeide hij op zachten toon, toen ik een toespelling op onzen te rugkeer naar Engeland had gemaakt. Ik sta nu geheel alleen, en heb het oog op jou leeftijd gevestigd om te zorgen voor Marian. Daar toe zal ik je jaarlijks drie kwart van mijn inkomen afstaan. Ik kan nooit meer in Engeland leven, want er is slechts één plaats die in, mijn tehuis kan noemen en daar mag ik niet komen. Bo vendien is mijn leven den laatsten tijdvoor mij te werkeloos geweestik ben van een onrustige natuur, en ik kan nooit geheel vergeten dat ik soldaat ben geweest. Ik moet zijn op een plaats waar voortdurend, zij het ook in figuurlijken zin, gestreden wordt. b Zijn antwoord trof mij zoo diep en stel de mijn hoopvolle verwachting zoodanig te leur, dat ik gedurende eenigeoogenblik- ken geen woord kon uitbrengen. Mijn hart was te vol om te spreken, vol van felle verontwaardiging over den smaad die op mijn vader's naam geworpen was, en die zijn krachtig gestel langzaam ondermijnde Niettegenstaande den droevigen blik in zijn oogen en de rimpels in zijn voorhoofd was hij nog steeds de knapste man dien ik ooit gezien had. Knap, als het fijnste type van den adellijken Engelschman, groot en ofschoon vrij mager, goed gepro- portionneerd, was hij met zijn statige ge- sneltrein komend uit Straatsburg is maan dag uit het konvooi gestuikt nabij de sta tie van Pont a Binson (Frankrijk). Het kind werd vermorzeld teruggevonden. Bij de aankomst van eenen trein uit Madrid in de statie van Alicante (Spanje), vond men den treinoverste gekneld in den reisgoedfoegon. Hij was onderwege over meesterd en gebonden door bandieten, die langs het dak in den wagon geraakt waren. De schelmen hadden alles mede genomen. Verleden week zijn er twee krijgs gevangen Belgen uit den grooten oorlog, naar hunne haardstede teruggekeerd na zoolang in Duitschland te zijn opgesloten geweest. De eerste is Jozef Vanderweyen van Brussel, de tweede Désire Rouelle van Seraing. Deze verklaren dat er nog verscheidene Belgen in Duitsche vestin gen straffen uitboeten. Woensdag morgend was er twist tusschen den vader en de zonen D.., te Anderlecht. Spoedig ontstónd eene vecht partij in regel. Op 't gerucht kwam de moeder, die te bed lag, toegesneld. Zij kreeg eenen stoel op het hoofd en viel roerloos neer. Nu kwamen vader en zonen de ongelukkige ter hulp, doch te laat, zij was eenige oogenblikken nadien een lijk. Ach waarom niet zorgen, dat er vrede weze in den huiselijken kring De chris telijke leering wijst zoo goed de middelen daartoe aan. Waarom toch worden die machtige en krachtige middelen niet beter aangewend Uitzinnige menschen BROEDERLIEFDE LIEFDADIGHEID Hebben door bemiddeling van het Co- miteit tot verleenen van Hulp aan de Dakloozen der Stad, ingeschreven op de stadsleening van 500,000 fr. 5 °/0 voor het bouwen van woningen. 1. M. Smeyers, Majoor, Bevelhebber der Pupillenschool, T/S. 2. Mees, Commandant, id. 3. Platteau, oorlogsvermikte id. 4. Callebaut, Luitenant id. 5. Van Nuffel, Luitenant id. 6. Van den Brempt, Aalmoezenier derPupillenschool. 7. Ghysbrecht, Res. Luit. id. 8. De Schryver, Res. Luit. id. 9. De Cocker, Leeraar id. 10. De Backer, id. id. 11. Arien, id. id. 12. Van Es, id. id. 13. Thysmans, id. id. 14. Heyndrickx, id. id. 15. Bruggemans, id. id. 16. Lagache, id. id. Grootformaat(13 x 18cm.) Samengesteld en uitgegeven door onze missionarissen van beider geslacht. Buiten de gewone inlichtingen, als da tum, dag, heiligen, op- en ondergang van zon en maan, astronomische bijzonderhe den, vertoont ieder blad van de missie kalender een mooie heliogravure: aardige typen van inlanders, uitheemsche land schappen, portretten van missionarissen. Op de ommezijde uittreksels uit brieven, reisbeschrijvingen, bekeeringsverhalen, gegevens over land- en volkenkunde, enz. Prijs 5 fr. (5,50 per post). Alle missioneerende Orden en Congre gaties van ons land, zijn er onder alle ras sen en in alle gewesten vertegenwoordigd. Van af onze Kongokolonie tot de meest stalte voor mij het model van den gent leman Er was iets wat ik niet bescha ven kan, aan hem, iets, dat terstond den soldaat verried. En ondanks dat alles was hij gedwongen om zijn leven onder vreemd volk en in een land dat het zijne niét was te slijten. En ik zou hem alleen laten? Dat nooit Laat mij u vergezellen, vader, smeek te ik hem. Ik ben dit rustige leven moe en kan de gedachte niet verdragen dat gij uw leven in eenzaamheid en afzondering zoudt moeten doorbrengen. Hij schudde het hoofd, langzaam, maar daarom niet minder beslist. Het is mooi van je datje met mij mede wilt gaan, Hugh, zeide hij vriendelijk; maar er kan geen sprake van zijn. Je moet voor je zuster zorgen en bovendien, voegde hij er met een droevigen glimlach aan toe, ik geloof niet dat ik den strijd om het bestaan nog lang zal volhouden. Vader, spreek toch zoo niet riep ik hartstochtelijk uit. Men zegt toch dik wijls dat op de eene of de andere wijze de waarheid altijd aan het licht komt, en dat geloof ik 1 ik geloof, dat de dag komen zal waarop voor eenieder uw onschuld duide lijk blijken zal Hij schudde neerslachtig het hoofd, maar toch schenen mijne woorden niet geheel zonder invloed op hem gebleven te zijn. Daar is weinig hoop op, zeide hij met een zucht. Er zijn slechts twee afgelegen eilanden der Stille Zuidzejp Hindoe's, Chineezen, Japanners, Woestijle bewoners uit Lybië en de Sahara, Pan\n pas-Indianen, Kannibalen uit Afrika Papoeasië, enz. enz., allen komen aan (ft; beurt. n; Steunt dit werk der Missionarissen. hebben er noch moeite, noch kosten, nok I zorg aan gespaard. >e De kalender wordt welwillend en bfo langloos aangeboden ten bureele dezefi bij alle boekhandelaars van stad, bij Ju EE. PP. Capucienen, bij de Dames vW Maria en op het Sint-Jozefcollege. te Slechts 5 Frank k De geheele opbrengst gaat naar du Missie. h( Het Missiewerk is het werk van allpr Katholieken. ie 7 e verkrijgen ten bureele dezerar Liturgisch Calender, prijs fr. 0,(f Almanach Hachette 1924, prijs fr. 4,5 port 0,50. In de stad wordt hij vrach; 1 vrij ten huize besteld. n Het was de 5de November II. 's morgenw toen ik ontwaakte, dat ik hoorde zegge2' dat na eene Vergadering, de feestzaal va»ve den Katholieken Werkmanskring, grotP s tendeels was afgebrand. In den voormiddag richtte ik mijne sta[^'( pen er heenwaarts, en toen ik op dei35 uitgestrekten hof kwam, trof mij een trie^11 tig tafereel stoelen en zittingen lageftk daar in de meeste wanorde in open luclfet ondereen verspreid, waartusschen gebnf531 ken borstbeelden, stukken glas in ovel/o vloed, voortkomende van gebroken ruitei'n der feestzaal, stoofbuizen, pannen, enie De aanblik der binnenzaal trof mij noZi meer. Op twee derden na, was gansch halo dak vernield even als het statig plafonjen in pitch-pine, waarvan hier en daar nojroi eenige half verkoolde planketten, benö/oc vens een klein getal verbrande kepedra hingen te zwadderen, daar in den hoogstel Al het overige dat weerstaan had aan h(dn vernielend element, was neergeploft, et h vormde een monsterachtige puinhoopoo waartusschen het water nog sijpelde ejwi waarboven verwrongen en vernielal R lichttoestellen stom blaakten. Het war, eene ware ramp, welke onvermijdelijk duw heropbeuring dezer instelling waaraaen men pas de hand had geslagen, voor laijM gen tijd zou verlamd hebbenJeg Hoe groot was mijne verbazing niKer toep ik einde der voorgaande week eeiiam uitnoodiging las, voor het bijwonen vaon den Jaarlijkschen Kerstboom en 'kzei bhie mij zelve wordt men daar nu toch stapet H zot Dat wil ik eens zien hoe men 't ga$de aan boord leggen, om in de droeve on» he standigheden welke den Werkmanskrinprij; kenterden, iets op zijn pooten te zetteen dat er min of meer fatsoenlijk voorkomt.:wa en Dinsdag avond, stapte ik het af. Ik kogen in de Zonnestraat, waar men anders mol t den avond zou moeite hebben,zijnen hoede terug te vinden, moest hij afvallen, en nes Sp monsterachtigen electrischen bol, zoSesi klaar als de zon, wijst mij aan waar u zijruii moet. Onderaan glanst op den voorgeviuui idii menschen in leven diede waarheid kennefan en het is niet aan te nemen dat zij hit. meineed zullen herroepen. En deze twee zijn mijn oom RupeMaa en zijn dienaar. Hoe is diens naam John Hilton, de man die op de verga di dering in Porlock was, antwoord(^er mijn vader met een huiveringdoor de hei innering aan dien vreeselijken avond. "B ln was nog iemand die mijn onschuld lia^ a kunnen bewijzenmaar ongelukkigerwijin v bleek, toen ik mij ten laatste ook op lieihet beriep, dat zijn naam op de lijst der vetj^j misten stond en men moest dus aannemd dat hij gesneuveld of gevangen was. Wie was dat dan vroeg ik. 192 Sergeant Fenwick. Hij is ongetwijfelievi gesneuveld, want anders zou hij bij hjdve sluiten van den vrede aan ons zijn uitgel^ en verd. Neen, tenzij Rupert alles bekent 4 en ik verwacht eerder dat de hemel nai er omlaag valt zal ik wel onteerd,en orfn h der een valschen naam moeten sterven,Jens besloot mijn vader op bitteren toon.jng Ik stond op en ademde diep om mil ejr ontroering meester te worden, het kookr in mij van felle verontwaardiging ov(ni 1 den Iaffen, valschen broeder en met erf op stem, bevend van ingehouden toorn, vrodi ne ik mijn vaderHebt je nooit den lust i1 |<rj u voelen opkomen om den ellendeling zij schandelijk geheim te ontrukken. (Wordt vervolgd). we K',

De Denderbode | 1923 | | pagina 2