Uit het leven van beroemde mannen. VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST De Schuimloopers Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER Bemin uw ouders Katholieken van stad en bui ten, schrijft in op het weekblad van uw gewest. DE DENDERBODE,,. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE WERKEN VAN D' R. SNIEDERS PRIJS FR. 3.50 Franoo per Post fr. 4.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 19 JANUARI 1924. Januari of Lauwmaand. »r Zondag, 2de Zondag na drie Koningen. H. Fabianus, Paus, Martelaar. H. Se- bastianus, Krijgsman, Martelaar. Patroon der boogschutters omdat hij voor den Godsdienst door Kei zer Diocletiaan aan den paal ge bonden met pijlen doorschoten is. !I Maandag, H. Agnés, Maagd, Martela res. Slechts 12 jaren oud, is zij om het geloof onthoofd. H. Fructuosus, Bisschop, Martelaar. '2 Dinsdag, H. Vincentius, Diaken, Mar telaar. H. Anastasia, Monik, Mar telaar. !3 Woensdag, H. Raymondus de Penna- fort, Priester der Orde van den H. Dominicus. H. Emerentia, Maagd, Martelares. !4 Donderdag, H. Timotheus, Bisschop, Martelaar. !5 Vrijdag, Sint Paulus bekeering. 26 Zaterdag, H. Policarpus, Bisschop, Martelaar. H. Paula, Weduwe. R Blijde herhinnering, zoet her denken Uit lang vervlogen tijden, ja |j Hemelsch tooneeltje. lederen avond, met enkele uit- tondering en, namelijk van de da- jen waarop vader door onze za ten moest op reis wezen. Het avondgebed was gedaan, tn 't jong volkje was op 't punt te gaan slapen. Vader als 't U belieft, een kruisje sprak de oudste, die schuchter tot bij vader naderde, terwijl deze in zijnen hoek naast de stoof smakelijk zijne pijp smoorde. En vader legde telkens zijne pijp neder op de tafel nevens hem en keerde daarna zich plechtig naar Zijn oudste kind toe. God zegene en God beware u zegde hij traagzaam. Intusschen ging zijne breede hand tot boven het hoofd van het kind en maakte op diens Voorhoofd een kruisteeken En na 't eerste kind volgde het tweede, en daarna elk der volgen de, en moeder bracht het jongste in haren arm tot bij vader, ofwel stond vader op en ging het zege nen in de wieg, waar het te rusten lag "Goeden avond, vader Slaap welklonk het nu als een zilver- galm uit alle de jonge keeltjes te gelijk en moeder leidde allen naar bed O Hoe zoet is het aan zulk huiselijk tafereeltje te denken, dat men zooveele jaren genieten mocht Hoe verkwikkend voor hart en ziel En hoe wekt het voortdurend tot innige dankbaarheid tot dien gestrengen en braven vader en die goede, godvruchtige moeder, die beiden zoo meesterlijk te zorgen wisten, dat het gedacht aan God den vaderlijken Albehoeder, steeds levendig bleef bij hunne opwassen de kinderen j En die zóó de vreeze Gods wis ten levend en werkend te houden in de harten en de zielen hunner zonen en dochters. En die zóó sterkte en hulp wis ten te verleenen tegen de opkomen de driften. En die zóó 's Hemels besten ze gen nedertrokken over hun gelief de kroost, wetende dat de zegen der ouders zijne bekrachtiging ont vangt bij den goeden Opperheer in 't Paradijs, die door tusschen- komst der ouders het bestaan, het leven geeft aan nieuwen menschen- wezens. Voorwaar, een blijde herinne ring, een zoet herdenken, dat eens te meer ons zegt wat innig geluk, in het midden van allerlei zorgen en kommer, er heerscht in de huis houdens, die door en door christe lijk zijn. En zulke huishoudens zijn er nog veel in onze Vlaamsche stre ken, God dank en die zijn borgen voor de toekomst van ons Vlaam- she, ons Belgische volk, trots al de vernielende pogingen van godde loosheid en zedeloosheid. Blijvende herinnering Borg voor zoete hoop Volksjongen. God gebiedt dat gij uw ouders Eeren en beminnen moet En het kind moet wel ontaard zijn, Dat dit niet van harte doet. Zoudt gij hunnen wil niet eeren En betóonen 't hoogst ontzag, Daar zij voor uw welzijn zorgden Van uw eersten levensdag Al wat God hun heeft gegeven Hebben ze over voor hun kind, En niets is er op de wereld, N Dat hun hart zoo teer bemint. Vrouw W. Bilderdijk. REMBRANDT De kuren van een groot kunstenaar. Een levende doode. Het wonderbare portret. Een vloed van florijnen. Groote mannen hebben dikwerf ook zonderlinge kuren. Daarvan biedt het leven van den genialen Rembrandt ons menig staaltje. Sommige zijner geschied schrijvers zijn niet heel malsch voor hem, en doen hem doorgaan als een vrek, die dag en nacht werkte om goud te verza melen. Hier volgen enkele trekken uit zijn heimzinnig leven, Als zoon van een molenaar werd hij in 1606, in Holland geboren. Zijne ouders stuurden hem naar de universiteit van Leyden, want het was hun droom er een geleerde van te maken, ijdele droom. De jongen studeerde niet, en dan werd hij maar terug naar den molen geroepen. Het was dan de ambitie van zijn vader dat hij ten minste een flinke doordrijvende mo lenaar zou worden. Maar ook deze ambi tie werd niet verwezenlijkt. De zoon deed niets anders dan gravuren kopieeren, welke hij te Leyden gekocht had, ofwel schilderde hij al de voorwerpen zijner omgeving. Wat al prullen klaagde zijn vader. En denkt ge hiermede rijk te worden Laat mij schilder worden, en ik zal meergeld winnen dan gij, zei de jongen. De vader begon ook te gelooven aan het schilderstalent van zijn zoon, en liet hem dan maar naar het atelier gaan van Jaak Zwanenburg. Hij bleef er drie jaar, en kreeg dan nog, in Amsterdam, de les sen van Pieter Lastman en Joris Schooten. Dan kwam hij terug naar zijn dorp, en studeerde de natuur zooveel hij maar kon. Vader en moeder geraakten nu in be wondering voor het talent van den jongen schilder, en zij rieden hem aan zich in eene groote stad te gaan vestigen om veel geld te winnen Doch de jonge Rembrandt wilde van de groote stad niet hooren. Eindelijk, op het aandringen zijner moeder, laat hij aan zijne vrienden enkele zijner werken zien. Het is een algemeene uitroep van verbazing. Vreemdelingen, in het dorp verblijvend, vernemen weldra dat er daar een jonge molenaar woont die zoo wonder teekenen en schilderen kan, en zij wenschen zijne doeken te zien. Zij kunnen hunne oogen niet gelooven, en zeggen hem Dat moet ge in de 'stad tentoon stellen. Rembrandt volgt ten slotte hun raad, en hij wordt haast gek van geluk wan neer hem voor zijn eerste werk 100 florij nen betaald werden. Nu gaat hij een ate lier in Den Haagopeiiëttj en wordt weldra befaamd. Hij krijgt een groot getal leer lingen, en doet zijne lessen peperduur be talen. Het geld stroomt hem toe, maar hij verteert het niet. Hij leeft integendeel zoo zuinig mogelijk, terwijl zijne stapels florij nen maar altijd vergrooten. Hij trouwt met eene rijke boerin, en werkt zonder rusten. De meest gezaghebbende person- nages van den Haag en elders trachten hem in hunne kringen te lokken, maar het is alles vergeefs. Hij verkiest stil en afge zonderd te leven, veel arbeidend en veel geld verdienend. De eenigste luxe welke hij zich permit teert bestaat in het aankoopen van oude meubels, oude stoffen, oude wapens en muziekinstrumenten die zijn atelier vullen. Te midden van dien pittoresken rommel, zit hij aanhoudend te teekenen. te gravee- ren, te borstelen, en onderbreekt zijn werk alleen om te eten. Die eetmalen waren heel sobergezouten haring, met een stuk kaas en een kruik water. En... toen alles in zijn huis sliep, dan gebeurde het dat Rembrandt omzichtig naar zijn geldkist sloop, en daar de goud stukken lachend rinkelen liet door zijn vingers. Het was alom geweten dat hij veel geld had, en menige pachter of jonkman die florijnen van noode hadden, kwamen die bij hem leenen mits zwaren intrest. Dit stieltje van geldschieter bracht hem ook nog een aardig sommeken op. Zekeren dag, vertellen zijne biografen, ten einde nog meer goud machtig te worden, doet Rembrandt de mare ver spreiden dat hij overleden is. Zijne vrouw draagt de rouw, en de liefhebbers van schilderijen komen weldra het huis van den meester bestormen. Het atelier staat vol schilderijen en gravuren, welke allen aan een schromelijken prijs verkocht werden, want iedereen wilde nog een werk bezitten van den overleden kun stenaar, die alom beroemd was om zijn wonderlijke palet en zijne onovertroffen uitdrukkingskracht. Terwijl nu de koop lieden onder mekaar aan het twisten wa ren voor het bezit dezer meesterstukken, stond Rembrandt achter een tappisserie alles af te luisteren en wreef zich de han den. Wanneer het koopen en bieden gedaan was, liet de doode zich aan allen zien, en hij dankte de liefhebbers om al den lof welke zij van zijn werken gesproken had den. Er Bleef de kooplieden niets anders over dan te glimlachen met... een zuur gezicht. Zij hadden zich fijntjes laten beet nemen, maar zij dachten bij zich zelf dat een man van genie meer doen mag dan een gewoon sterveling. Rembrandt muntte uit in de portret kunst. Hij gebruikte een zeer eigenaardig middel om die kunst in het licht te stellen. Hij had het portret zijner oude meid ge schilderd en zette het in een venster ten toon. Als nu de gebuurvrouwen voorbij kwamen, knikten zij tegen het portret, meenend dat het de meid zelf was in le venden lijve, want de gelijkenis was bui tengewoon. Weldra verspreidde zich dan het won dere voorval door de stad, en alle de rijke lieden van Den Haag wenschten hun por tret te laten schilderen. Deze had daar mede eene nieuwe bron van inkomsten gevonden. Het was niet gemakkelijk om voor den beroemden schilder te poseeren, want het model moest hem in alles ge hoorzamen. Hij weigerde steeds de ge laatstrekken te verouderen, te verjongen, of te vermooien, zooals het gewoonlijk bij portretschilders gebeurt. Hij was de mees ter van zijn penseel, en kende maar ééne zaak de waarheid, het leven weergeven. Zijne portretten waren dan ook nimmer geflatteerd. Het zijn brokken sterk, on- meedoogend realisme, en dat geeft er zulke levendiepte aan. Intusschen bleef de geniale man altijd even verknocht aan zijn geldkist, en die drift verflauwde niet met den ouderdom. Integendeel. Zijne leerlingen schiepen er soms beha gen in allerhande muntwaarden op stukjes papier te schilderen, welke zij dan in het atelier rondstrooiden. De oude Rembrandt bukte zich dan telkens om die nagebootste geldstukken met gretigheid op te rapen, en... zijne leerlingen hadden dolle pret. De groote, wonderbare, heimzinnige kunstenaar stierf in 1674. Hij was 68 jaar oud. Hij liet een aantal schilderijen en gravuren na, die zijn roem onsterfelijk hebben gemaakt. Zijne kunst was vooral diep oorspron kelijk, en niemand is er ooit in gelukt het geheim van zijn kolriet, vooral van zijn vermaard clair-obscur te ontsluieren. Onder zijne leerlingen waren de be faamde Flinck en Gerard Dow. Dr Elm. De automatische stuurman. Men zal eens zien, wij zijn er van over tuigd, dat de tnensch zijn hoogste droom beeld, van alles door de machien te doen, en er met gekruiste armen staan op te zien. zal verwezenlijken. Nu is er spraak van eene giroscoop gangonderzoeker, vastgemaakt aan den staaf der naaide van het noordkompas die de baan van het schip recht brengt zoo gauw dit een hon- derste van de baan afwijkt. Een Ameri- kaansch stoomschip, President Adams dat de overtocht deed naar Engeland, door dit zelfwerkend stelsel voorzien,won op de andere schepen met een leveflde stuurman, van acht tot tien mijlen. Een huis van tachtig verdiepen. in New-York gaat men een huis bou wen een wolkenkrabber van 80 ver diepen. Dit zal honderd meters hooger zijn dan het hoogste dat er nu is. De middentoren zal 335 meters bereiken. In den Equitable, een ander wolkenkrabber zijn er tachtig ophaalbakken ascenseurs, die meer dan 90,000 personen ophalen. Moest men de ruiten der vensters de eene op de andere leggen dit zou eene kolom maken van 70 meters. Ehwel om te zeggen wat het nieuw gebouw zal zijn, voldoet het aan te halen, dat de Eighty-Story Building het dubbel van de Equitable zal zijn. De snelste en de sterkste elektriek-lokomotieven. Volgens de Amerikaansche construc teurs zullen er in 't kort uit de Vereenigde Staten twee electrische locomotieven uit gaan een voor Frankrijk en een voor Mexiko de snelste en de sterkste die er tot nu toe zijn. Dat voor Frankrijk zal den dienst doen van Parijs naar Orléans, met eene snelheid van 81 mijlen (Engel- sche mijlen 1609 m.) per uur. De proeven gaven 99 mijlen. Het andere zal in Mexico op de bergen, koopwaren aantrekken en zijne motoren ontwikkelen eene kracht van 2700, (H.P.) paardenkracht. De waarde der Amerikaansche vrouwen. De Amerikaansche vrouw is waarlijk kostelijk. Volgens een oordeel geveld door eene rechtbank van New-York is de schadeloosstelling aan een vrouw voor ongeval de volgende 40,000 dollars voor een been, 80,000 voor twee beenen, 2 ar men 85,000; haren 20,000 (niet voor een haar maar voor heel den haartooi)neus 15,000; oogen 20,000; gebroken hart? 25,000. Och arme. Aan de oorlogshonden. Terwijl men het groot gedenkteeken verwachtaan de gesneuvelde paarden dat de vermaarde italiaansche kunstenaar Matania maakt voor Londen, hebben de Amerikanen in deze laatste dagen aan den oorlogshond gedacht. De gelden zijn reeds door eene openbare inschrijving verza meld. Een goede raad voor onze vrienden is altijd welkom. Dit maal wegens de levensblijheid Eene groote mate levenswijsheid ligt er beslo ten in de gelatenheid en de tevredenheid. De gelatenheid ook in het ergste lijden, maakt het leed onmachtig en behoudt de gemoedsrust. De tevredenheid, die even wel nederige pogingen tot verbetering van onzen stand nietuitsluit, is een mach tig schild tegen misnoegdheid en nijd het is het pantser onzer levensblijheid. En daarbij een herinneringje voor de hoofdmannen van 'tsocialism, die groote heeren, die niet kunnen verdragen dat de Duitschers gedwongen worden tot het betalen der aangerichte schade Duitsche gruwelen in het Luiksche. Te Soumoges werden in een veld 57 personen ter dood gebracht.... Te Heure ie Romain werden de broeder van den' burgemeester en de pastoor ge dood met bajonetsteken. Te Flémalle werden den 16 Augustus 200 grijzelaars genomen, die zouden ge fusilleerd worden, indien het fort zich niet onmiddelijk overgaf. Het fort gaf zich over en de mannen werden losgelaten. Echt ridderlijk, niet waar? 11... In eerstgenoemd dorpje aarzelden de Barbaren niet, bij een massa-fusillade een meisje van 13 jaren omver te schieten l Dit gebeurde op 10 Augustus 1914. Belgen vergeet nooit, wat uw landje ge leden heeft en Iaat de groote heeren hoofdmannen van 't socialism maar kraa ien. Te allen in ons dierbare Vlaanderen, ja in ons dierbaar belgenland, begint het volk hun vrank en vrij den rug toe te kee- ren.

De Denderbode | 1924 | | pagina 1