Valsch Getuigenis Vertalen van Europeesche talen Per Vliegmachien Uit de streek Priesterlijke Benoemingen Oproep tot de Bevolking Leest en verspreidt,, De Denderbode >'a, 't Is eene domheid, omdat voorzeker het vreeriid geld den hoogen koers niet houden zal, waartoe men het nu opge jaagd heeft. En 't is eene leelijke daad, strijdig met de belangen van 't vaderland, omdat men derwijze aan 't eigen vaderland het ver trouwen onttrekt en de hulp tot herop beuring, waartoe het vaderland recht heeft vanwege zijne zonen. De communisten in Rusland zijn niet te vreden met hun eigen land naar den duivel geholpen te hebben. Zij leggen alles in 't werk om hunne verwoestende dwalingen ook in andere streken te verspreiden. Zoo ont dekte men dezer dagen dat zij aan gang zijn om Tunisië en Algirië, in het Noor den van Afrika te bewerken.Verscheidene Araben verblijven te Moscou (Rusland) om zich in de communistische dwaallee- ringen te bekwamen en ze nadien in hun eigen land binnen te brengen... Ziel dat heetwerken voor 't kwaad Waarom dan zijn er nog zoovele brave menschen, die niets doen om hunne geburen en ken nissen naar het goed, godsdienst en kerk, te trekken Onverzoenbaar moeten wij jegens onze vijanden zijn ze ter plaatse omverschieten dat waren woorden van Lenin, het socialis tisch monster... En 't roode schrikbewind bracht 1.700.000 menschen om 't leven, waaronder verscheiden honderdduizenden boeren en arme werkmenschen... En daar- binst■•.was Lenine groote baas en rijke heerHoeyis zoo iets toch mogelijk in een land Greepje bestuurlijk nieuws Een nieuwe bestuurder der spoorwegen is benoemd. Het is M. Fran^oisse. M. Frangoisse zal onverwijld in dienst treden. Men vertelt veel goeds over den nieu wen bestuurder, die vast overtuigd is dat hij orde zal kunnen brengen in de war boel welke thans in den dienst van Spoor wegen heerscht. Voor de Staatsgepensionneerden De ministerraad heeft de formule ge vonden volgens dewelke de pensioenen der staatsgepensionneerden worden ver hoogd. Al de staatsgepensionneerden krijgen eene verhooging van 20 t. h. met maxi mum van 400 fr. Dus al de pensioenen beneden 2000 fr. worden* met minder dan 400 fr. verhoogd en al de pensioenen boven de 2000 fr. genieten eene eenvormige verhooging van 400 fr. Een gepensionneerde die b. v. 800 fr. trekt, krijgt eene verhooging van 160 fr. enz. De staatsuitgaven worden hierdoor met 20 millioen verhoogd. Besparing De ministerraad heeft middelen bespro ken om de begrooting te besnoeien. Aanmerkelijke bezuinigingen worden toegestaan door den minister van Econo mische Zaken, b. v. door afschaffing van enkele diensten, zooals de recuperatie- dienst in West-Vlaanderen en ook door het feit dat de geteisterden worden be taald met titels van de Verwoeste Gewes ten. De minister van Landbouw en Open bare Werken staat eene bezuiniging toe van 63 millioen frank, doordat verschil lende werken niet zullen worden uitge voerd. 16e Vervolg. Tevreden ?Het is heerlijk!,, verklaar de Marian terwijl ze zich in een der met zachte kussens bekleede stoelen liet zin ken. Vind je ook niet Hugh Kolonel Devereux is zeer goed voor ons stemde ik toe, ietwat twijfelend, want ik was er eigenlijk niet geheel zeker van of dat alles mij wel genoegen deed. En ik moest u nog zeggen, mejuf frouw, ging de man voort, terwijl hij zich ruggelings naar de deur begaf, dat de bedienden hier, en ook de uwe, mijn heer, zich tot mij wendend, hun loon ontvangen van den chef. U zult mij naar ik hoop niet kwalijk nemen dat ik dit zeg, want ik heb eruitdrukkelijk opdracht voor gekregen. Goedennacht, mejuffrouw, goedennacht meneer. Kolonel Devereux laat U verzoe ken om morgenochtend te elf uur op het kasteel te komen als u zoo goed wilt zijn. Ditmaal ging hij werkelijk heen, en voor 'n oogenblik bleven wij alleen. Ik ben ver plicht te bekennen dat het eerste wat mijn zuster deed was de kamer rond te dansen om zich tenslotte in mijn armen te werpen met den uitroep:Is hetniet heerlijk hier, en vind je den kolonel niet een lieve ou de man Ik zou hem wel willen kussen De minister van Justicie bezuinigt voor een bedrag van anderhalf millioen. Het bedrag der bezuinigingen door de ministers van Landsverdediging en Bin- nenlandsche Zaken, wordt op een vol gende zitting besproken. Alia zoo geraakt ons dierbare lande- ken eens op den goeden weg En dan zullen al de speculeerders van heel de jodenwereld samen niet meer bij machte zijn om onzen frank naar omlaag te duwen. Ja laat ons spaarzamer zijn en tevens meer werk voortbrengen, elk in zijn mid den. Engelsche, Duitsche, Spaansche, Portugeesche,!taliaansche,Scandinaafsche correspondentie, brochuren, dagbladartikels enz. Spoedige bediening. Prijzen volgens overeenkomst. Zeer voordeelige voorwaarden voor onze Abonnenten. STRENGE GEHEIMHOUDING. Zich te wenden tot den uitgever van dit blad, 29, Korte Zoutstraat. Zaterdag wierd te Tokio, hoofdstad van Japan, het huwelijk gesloten van den prins-regent Hiro-Hito, met prinses Na- gaka. In de laatste weken, is de prins twee maal ontsnapt aan eenen aanslag, tegen zijn leven op touw gezet. Prinses Yolande, oudste dochter van de Italiaansche vorsten, die verleden jaar in het huwelijk trad met graaf Calvi, heeft Zondag het leven geschonken aan een dochtertje. Maria-Adelheid, gewezen Groother togin van Luxemburg, is overleden. Zon dag morgend hebben de lijkplechtigheden plaats gehad in het kasteel van Hohen- burg (Beieren). Prins Felix, groothertogin Charlotte en Mgr Namesh, bisschop van Luxemburg waren er bij aanwezig. Volgens berichten in Engelsche dag bladen verschenen en welke niet gelogen straft worden, zou M. Ramsay Mac Do nald, eerste minister, verscheidene dreig brieven ontvangen hebben. Trotsky, de Russischen bloedhond, is in ongenade gevallen. Hij wierd door zijne partijgenooten verlaten. De sovjet- regeering heeft hem verbannen.Daarmede heeft men de verdwijning der twee dood gravers van Rusland. Lenine dood. Trotsky verbannen De oorlogsinvalieden van Weenen (Oostenrijk) hebben het parlement over rompeld om te protesteeren tegen het feit, dat hun sedert eenigen tijd geen onder steuning meer werd uitbetaald. De minis ter teekende een verklaring, dat de oude toestand zou worden hersteld. Berichten uit Washington (Amerika) melden dat de president van Mexiko, ge neraal Obregon, zich in een benarden toe stand bevindt. Zijn tegenstrever, generaal Estrada heeft de regeeringstroepen bij Jalasco verslagen en het voornaamste deel der spoorlijn bezet. President Obregon is met moeite kunnen ontkomen. Het Amerikaansch politiekorps van den staat Floride heeft een gevecht aan gegaan tegen eene gevaarlijke bandieten bende. Na een hevigen strijd, die gansch een nacht duurde, hebben zij de bandieten tot overgave gedwongen. Deze bende was reeds gevreesd van jaren vóór den oorlog. En ik heb zoo'n honger, en alles ziet er zoo lekker uit 1 Wil je even bellen Dat was niet noodig, want voordat ze uitgesproken was trad een onzer bedien den binnen met een schenkblad, terwijl de andere wachtte om ons onze kamers te wijzen, die niet minder gerieflijk waren ingericht. Alles was zoo geheel anders dan ik mij had voorgesteld en vooral om Marian verheugde dit ifiij zeer. Voor mezelf evenwel kon ik niet anders dan betreuren dat ik weldaden want daar kwam het toch op neer moest aannemen van den man die geloofde dat mijn vader een lafaard en een leugenaar was en wiens wreede woorden uit mijn huis en uit mijn hart, mijn vader steeds in zijn gedachte had in zijn droevige bal lingschap. HOOFDSTUK XII. OP HET KASTEEL Den volgenden morgen stond ik vroeg op en bevond mij reeds te zes uur in het park. Ik had mijzelf voorbereid op veel schoons, maar mijn verwachtingen werden door de werkelijkheid nog zeer ver over troffen. Als ik een romanschrijver was zou ik van alles wat mijn oog te zien, kreeg een uitvoerige beschrijving geven, maar nu ik geen geboren geboren schrijver ben zou ik er zeker niet in slagen om een goed denkbeeld te geven van het landgoed. Alles wat mij omringde en ook het kas teel zouden later mijn eigendom zijn, en In de provincie Sarigao werd een detachement Philippijnsche policieagenten overvallen door een bende van 300 inlan ders gewapend met messen. Een vreese- lijk gevecht werd geleverd en duurde ge- ruimen tijd. Ten slotte werden de aan vallers op de vlucht gedreven met achter lating van 54 dooden. Toen de sneltrein van Pittsburg naar Cleveland (Vereenigde Staten) Vrijdag met eene vaart van veertig mijlen per uur eene tusschenstatie voorbij stoomde, is de stoomketel van de lokomotief met een vreeselijke knal gesprongen. De machinist en de twee stokers werden door de ont ploffing gedood. Eene ontploffing heeft plaats gehad in den koolput Lacanshire (Amerika). De twee ingangen van de mijnen werden versperd. Men denkt dat 40 arbeiders be dolven werden. Over heel Griekenland heerscht thans eene buitengewone hevige koude. Te Salonika zijn twee ambtenaars, een gendarm en 156 burgers, die kampeerden onder tenten, aan de vreeselijke koude bezweken. Te Foligne, bij Rome, kwam een auto in volle snelheid aangesnord, toen het voertuig opeens omkantelde. De voer man bleef op den slag dood. Twee reizi gers werden gekwetst. De Fascistische generaal Balbo kwam er ongedeerd van af. Twee Algerianen, die in een grooten winkel der Zwitsersche hoofdstad Bern, voor eene som van twintig franken ge kocht hadden betaalden met een briefje van 500 frank. Toen men hun had weer gegeven staken de kerels het geld op zak insgelijks den bankbrief van 500 fr. en verdwenen. Kort nadien aangehouden werden zij afgetast en in 't bezit gevon den van 500.000 Zwitsersche en 2 1/2 mil lioen Fransche Franks. Tijdens een gesprek bij gelegenheid van een karnaval, kwamen de twee rijkste familiën van het dorp Krajova (Roemenie) in een vreeselijk revolver gevecht. Er vielen slachtoffers van weerszijden. Terwijl verscheiden honderden per sonen op het ijs van de Ooresund (Dene- merken) schaatsten of te voet of in de slee wandelden, brak het ijs aan den oever af. De openihg verbreede spoedig. Drie honderd personen moesten door middel van bootjes van het ijs gehaald worden. In de werkhuizen van Nouvelle Mon tague te Engis (Lei»waren negen arbei ders bezig in de za waar de zinkafval bijeen gebracht wordt, toen opeens eene vreeselijke ontploffing plaats vond. Zeven mannen bekwamen daaibij brandwonden of ondergingen een begin van verstikking. Twee konden ontsnappen met door een venster te springen., Een met zand geladen boot, op weg naar België, zonk óp de Schelde, niet ver van Bath. De schipper werd gered maar zijne vrouw en zijne vier kinderen ver dronken. ST-GOOR1X-AUDENHOVE. - Dins dag voormiddag was alhiér de landbou wer Germain Van de Velde, oud 20 jaar, met zijn gespan, waarop ook zijn broer zat, tot aan den bareel komen gereden waarde trein Nederbrakel-Sottegem moest passeeren. De bareel ging open en Van de Velde reed de baan op. Helaas, de ongelukkige had niet be merkt dat den trein juist in aantocht was en kon niet meer intijds weg. ofschoon een gevoel van bitterheid in mij opkwam bij die gedachte, kon ik toch een zekere gewaarwording van vreugde niet onderdrukken toen ik de kostelijke bezit ting voor het eerst bij daglicht aan schouwde. Ons landhuisje eigenlijk was die benaming veel te bescheiden, want het was ruim driemaal zoo groot als het be woonbare gedeelte van ons huisin Somer set - stond aan 't einde van het park, cn het dichtst bij het kasteel. De tuinen wer den alleen door een hek van vlechtdraad gescheiden van den zachten, veerkrachti- gen mosgrond van het park, waarop zich tal van zware eikenboomen verhieven, en die zich in één richting uitsterkte zoover het oog kon zien. Het park was aan eene zijde als het ware afgesloten, bijna vlak achter het landhuis, door een lage heuve- lenrij, die een halven boog vormden en met het landgoed een zeer mooi geheel maakte. Het kasteel zelf was evenwel het schoonst van alles. Sommige bouwmees- sters mochten al op den stijl iets hebben aan te merken, maar ongetwijfeld zouden zij het geheel toch bewonderd hebben. Het was een huis zooals niemand het be schrijven kan zonder gebruik te maken van woorden als schilderachtig, roman tisch, grootsch, en dergelijke. De stijl van elke eeuw scheen te zijn vastgelegd in den geweldigen bouw, die eigenlijk bij gedeel ten was ontstaan elke Devereux had er Het gespan werd gansch in stukken geslagen en de geleider was op den slag dood, doch zijn broeder bekwam geen letsel. GREMBERGEN. De beestenkoopman Theofiel De Smet, van Appels, kwam Maandagavond met zijn automobiel van de kermis te Zele gereden. Aan de grens scheiding dier gemeente, op het grond gebied van Grembergen, is het voertuig door eene ongekende oorzaak in eene gracht gereden. De Smet kwam er onge deerd vanaf. Zoo was het evenwel niet gesteld met een 20jarig meisje dat ook in den auto zatde ongelukkige werd doo- delijk gekwetst. Een bijgeroepen priester diende haar de Heilige Rechten toe niet tegenstaande de beste geneeskundige zor gen is het slachtoffer Dinsdag morgend gestorven. Het parket van Dendermonde is ter plaatse geweest voor het onderzoek. Zijne Hoogw. de Bisschop heeft be noemd Onderpastoorvan O. L. Vrouwkerk te St-Nikolaas, den E. H. Verschraegen, lee- raar in het Klein Seminariete Michelbe- ke, den E. H. Daenens, leeraar in St-Lie- vensgesticht te Gent. Surveillant in het Klein Seminarie, den E. H. Teirlinck, diaken in het Seminarie. Leeraar in St-Lievensgesticht, den E. H. Bohyn, diaken in het Seminarie. Regent der Godshuizen te Aalst, den E. H. Van Rechem, leeraar te Aalst. Het Algemeen Christen Werkersverbond en de Katholieke Unie Demiddenraad van het Algemeen Chris ten WerkersveJbond hield Zondag 1.1. te Brussel eene algemeene vergadering. Aangaande de houding van het A.C. W. ten opzichte van" de Katholieke Unie, werd erop gewezen dat het A. C. W. tot de Katholieke Unie is toegetreden, daar afzonderlijk optreden tot onmacht doemt en het vertrouwen der kiezers sterk gaat naar de groote politieke partijen. Daarom wordt in enkele besluiten vast gesteld dat de politieke onafhankelijkheid van den Christen werkliedenstand onge schonden blijft in den schoot van het Ka tholiek Veibond. Het Katholiek Verbond is een middel om het Christen sociaal program te vervullen. Ten einde den toestand toe te lichten, moeten in al de arrondissementen politie- ken vergaderingen worden belegd, op initiatief van de werklieden. In geen geval mag met afzonderlijke lijsten worden gestreden bij de verkie zingen, tenzij het onmogelijk is de toepas sing te bekomen van de statuten van het Katholiek Verbond. Die besluiten worden eensgezind goed gekeurd. Deze week werd ten stadhuize overge gaan tot de openbare aanbesteding der metselwerken van 16 arbeidswoningen. De woningnood heerscht bijzonder fel in onze stad 700 huishoudens hebben geen woonstede 2700 menschen en kin deren huizen armzalig in enkele kamers. Onnoodigerop te drukken wat al schade zulk een leven teweeg brengt zoowel op zedelijken als op stoffelijken aard bij een groot gedeelte onzer bevolking. het zijne aan laten veranderen, en die ver anderingen waren ook bijna altijd vergro tingen geweest. De Devereux hadden hun eigen idee van architectuur, en zoo bood het kasteel in zijn tegenwoordigen staat een vreemdsoortige combinatie van ver schillenden stijl, die nochtans zeker even pittoresque was. Het geweldige bouwwerk bracht mij in verrukking en maakte tegelijkertijd een somberen indruk op mij. De grijnzende schietgaten en imponeerende, door den tand des tijds verweerde torens deden mij beter den geest begrijpen die den strengen trotschen ouden soldaat had bezield, toen hij mijn vader bevolen had, het ouderlijk huis voor altijd te verlaten en een ande ren naam aan te nemen. Voor de eerste maal begon ik met een zekere vrees het onvermijdelijk onderhoud met mijn groot vader tegemoet te zien. Bij het ontbijt werden al die sombere gedachten verdreven door het vroolijk ge babbel mijner zuster Marian, en voordat zij opnieuw in mijn hoofd konden opko men, werd een der mannen die voor de stallen te zorgen had, bij mij aangediend die mij verzocht, hem te vergezellen om de beide paarden te bezichtigen die op last van den kolonel tot mijn beschikking wa ren gesteld. Ik was liefhebber van paarden, en het scheen wel alsof Sir Francis besloten was, alles tot in de puntjes te verzorgen. Behal ve een krachtige zware hit, stond er een Pas eenige weken geleden werd dot het gemeente bestuur eene leening uitgf geven van 500.000 Frank die de krifc der woningnood moet helpen oplossw Toen namen eenige burgers het op zie door alle mogelijke middelen deze leenil te doen gelukken. De aanbesteding <F eerste reeks huizen voor werkvolk is et/ eerste uitslag van hunne pogingen. Zij dtv den een warmen oproep bij gansch t bevolking, en het was voor hen eet groote vreugde, eene aanmoediging, rc zien hoe aan dezen oproep werd beaiïe woord. Talrijke nijveraars en firma's schrevr mild in.'Het is voor het Komiteit eene zor te plicht hen in naam der Dakloozen hui nen innigsten dank aan te bieden. Talrijfe i burgers ook, werklieden zelf bewust d schrikkelijke gevolgen der Woningnoa brachten het hunne bij, en wilden medj helpen aan een liefdadigwerk. Aan alljo dank. Vergeten wij niet te vermelden dï de BURGERSBANK van Aalst aan de H. lef der stad een krediet opende en zoo daJn aan de liefdadigheid, aan de welwillen^n medewerking van allen, kon deze wetB den eersten stap van een vast plan, doge iedereen waargenomen worden. ri Ongeveer twee honderd duizeipe frank werd door bemiddeling van hpi Comiteit voor dakloozen ingeschreveja Schoone uitslag voorwaar, doch niPi onvoldoende. Zestien huizen zullen wdbi dra in opbouw zijn. Verheugend is di, nieuws voor onze bevolking... doch hogn het gezegd het is nog weinig als men biB schouwd wat nog moet gedaan worde c 16 huizen voor 700 daklooze families Veel nog valt er te doen. En het Comitjz voor verleening van Hulp aan de Dakloi>o zen richt aan gansch de bevolking e«or tweeden oproep, die zoo meent het-sr zal beantwoord worden als de eerste. 2 die tot heden hebben geaarzeld bij (H gedachte dat de leening geen bijval zcS' hebben, of aan de goede inzichten vP ons gemeentebestuur twijfelden;zullen ni dat de hand aan 't werk is geslaan hp hunne bijdragen en zoo helpen om all^K tot een goed einde te brengen. Aalstenaars zoowel rijken, als burgei en werkvolk schrijft in op deze leeninj)c Obligatien van 250 frank geven u ee' 1" intrest van 12.50 fr. per jaar. Dat is eerfsi voordeelige geldplaatsing en terzeivertiiei eene medewerking aan een liefdadig werlF Door uw toedoen zullen ongelukkig medeburgers geholpen worden in hunnet nood, en 't zal altijd voor u eene^zoeke herinnering wezen te mogen zeggen dr' gij medegewerkt hebt tot heropbeurinei uwer geliefde stad. h Om in te schrijven op de leening zernf men alleen naam, adres aantal gewensefce te obligatien en dag dat men zijn geld vl storten aan der leden van het Comiteipl Alles wordt op aangeduiden dag ten huiz v besteld en de intrest loopt van af dW' oogenblik. u Het Comiteit voor verleening van huie aan de Dakloozen der stad. V M.M. Boel voorzitter voor invaliedefit bond, Eeman E., De meester onderpastocla D'Hollander onderpastoor, Kelders Alf rede Mees Errrest Kommandant, Schoonjaifa Albert, Smeyers bevelhebber der Pupillets school, Van Cromphout onderpastooD* Van de Winckel. in ai I IIIMil I :il paard dat vanaf het eerste oogeblik mijL oog bekoorde. De man die mij vergezeld nam voorzichtig het dekkleed af en zorfr de daarbij vooral, buiten het bereik d(°' achterpooten van het beest te blijven' li Ik moest u zeggen, mijnheer, zeidfa hij op eenigszins vertrouwelijken tooL toen hij weer naar voren kwam, dat af u dezen soms wilt ruilen ze noemelu hem De Zwarte Prins voor een die eej beetje minder vurig is, dan moest u tnaid eens in de stallen kijken en zelf uitkiezen Hij heeft geen enkel gebrek, een bek alnf van ijzer en kan woest zijn als de duive1 zelf.„ S( "Ik denk hem wel te kunnen regeereib antwoordde ik vol zelfvertrowen. Wi>a reed hem vroeger Miss Maud heeft hem enkele malöo gereden mijnheer, maar het scheelde niij. veel of hij had haar de armen uit het l| getrokken eens heeft hij haar een leelij ken val bezorgd, en Sir Francis wist ha^ 1 toen te bewegen om den Zwarten Prim maar niet meer te berijden. (o Dat wil ik best gelooven, antwoord de ik. Inderdaad, ofschoon het een edy dier mocht worden genoemd, 'n damet' paard was het stellig niet. e Dus u denkt dat het wel gaan za^a mijnheer vroeg de man nog eens. (Word vervolgd), r- !u

De Denderbode | 1924 | | pagina 2