Valsch Getuigenis Vertalen van Enropeesche talen Per Vliegmachien woord niet weigeren, of anders riskeer ik eenen vriend te verliezen, en een ware vriend is een allergrootste schat. Qui autem invenit illum, invenit thesaurum, zegt Sirach. Wel wat is er van noode om lang te leven Ik zou daar een heel boek moeten over schrijven maar liever dan zulk een gróoten last op mij te nemen, antwoord ik 't kort met de schola Mens hilaris, reqiiies, moderata diceta, en ik vertaal dat volgenderwijze Wilt gij tot honderd jaar geraken zonder hinken, Hebt steeds een blij gemoed, zoekt rust, mint soberheid In eten en in drinken. Onze Heer, die leert dat ook. Daarmee is 't al gezeid, En carnaval heeft menigeen in 't graf geleid Wêeral heeft een revolver-°held„ de menschen herinnerd, wat ellendige waarboel 's men schen hart wordt, als de vreeze Gods er uit is. 't Was nu te Schaarbeek, bij Brus sel. Een onkel van 33 jaar, die rake lings vijf kogels op zijn nichtje schiet omdat het kind zegt, dat het met hem niet trouwen wil, en die daarna zich zeiven door den kop schietAai zóó de eeuwigheid binnenspringen, vallende in de handen van den rechtvaardigen God, den Meester van tijd en eeuwigheid Welke uitzinnigheid Zulk een foute, zulk een straf Zulk een wieg, zulk een graf. Bij ongevallen kunnen verstandige hulp bieden dat is aangenaam en voordeelig. Wat kan men doen in een geval van stikking In de open lucht plaatsen, het hoofd omhoog droge wrijvingen met koud water besprenkelen op de huid kloppen kunstmatige ademhaling en inademing van zuurstofeen geruimen tijd aanhou den en niets aan den zieke te drinken geven alvorens hij adem gehaald heeft. Verwerping van 't Handelsverdrag met Frankrijk. Val van 't Ministerie. Woensdag was 't de stemming over ons Handelsverdrag met Frankrijk. Gelijk te voorzien was, is de stemming uitgevallen. De Kamer heeft het verdrag verworpen. 95 volksvertegenwoordigers stemden er tegen, 79 stemden ervoor en 7 onthielden zich. Hoe stemden de katho lieke volksvertegenwoordigers van ons arrondissement De Heer Van Schuy- lenbergh stemde tegen, terwijl de Heeren Baron de Béthune en Van Nieuwenhovc ■ich onthielden. Zij verklaarden tegen standers van 't verdrag te zijn, doch had den de regeering niet willen ten val brengen. Na afloop van de zitting werd er in het kabinet van M. Theunis een ministerraad gehouden en de ministers hebben er hun gezamenlijk ontslag onderteekend. Om 5 uur heeft M. Theunis zich naar het Paleis begeven, waar hij het ontslag an het Kabinet aan den Koning heeft aangeboden. En nu verder Het staat vast, dat het niet de alge- meene politiek van de Regeering is welke veroordeeld werd, doch enkel het onge lukkige handelsverdrag met Frankrijk. M. Van Cauwelaert heeft zulks, in naam van de Vlaamsche groep, klaar en duidelijk gezegd en de openbare opinie zal zijn standpunt bijtreden. Ook is de huidige Regeeringscombinatie evenmin veroor- 20e Vervolg. Toen zij ten laatste opstond om heen te gaan, begeleidde ik haar tot aan het hek, het was reeds half donker, en ik meende ;iaar daarom mijn geleide tot aap het kasteel te mogen aanbieden. Echter ge voelde ik mij nu zoo verlegen als een schooljongen, terwijl dezelfde vraag aan Olive mij geheel natuurlijk zou zijn voor gekomen. Ik vroeg het evenwel, en was niet wei nig teleurgesteld over de koele onver schilligheid waarmede mijn geleide werd aanvaard. Ware het Olieve geweest, dan zou ik mij wellicht geraakt hebben ge voeld, maar van Maud liet ik het mij deemoedig wegvallen. Wij schreden naast elkaar door het park, en ik kon niets bedenken om haar te zeggen, zelfs niets dat ik zeggen durf de. Nog eens, ware Olive in haar plaats geweest, dan zou ik tal van kleinigheden hebben weten te bedenken, maar wie zou die banaliteiten hebben durven uiten tegen Maud Devereux Het was zij, die het stilzwijgen brak door mij op schertsenden toon te vragen Welk gewichtig feit houdt u zoo stil zwijgend, Mr Arbuthnot Een stuiver voor uw gedachten Zij zijn meer waard, mejuffrouw, deeld en kunnen vele ministers aanblijven Eene ontbinding der Kamer is heel en al uitgesloten. Gelijk de katten de muizen liefde toedragen, zoo juist be minnen de leiders van 't socialism de werklieden. Juist eender. Wilt gij een be wijs te meer Luistert. Verleden week stemden zij in den Senaat als een man tegen de heele begrooting des lands én meteenen tegen alle jaarwedden van het Staatspersoneel en tegen de dertiende maand vergoeding. Voor al wie verstand heeft, is de zaak zonneklaar. 100 jaar oud worden, dat is voor eenen mensch eene uitzondering op onze dagen sprak eens Onkel Jef ih zijnen tijd. Hij was er 98, de man. Nu geniet een andere brave man, Hieronymus Van Lysebetten, te Gent, die gunst. Verleden Maandag heeft Gent dat waardig gevierd, 's Morgens ontving de honderdjarige de Heilige Communie om ringd van zijne talrijke familieleden om 9 1/2 uur woonde hij de plechtige Mis van dankzegging bij en vervolgens werd hij plechtig ontvangen op het Stadhuis. Pro- ficiaat en nog gelukkige jaren En te dezer gelegenheid dienen wij eens te her inneren, dat Moederken Eyer, te Lillo (in 't Noorden van onze Provincie) reeds 105 jaren telt. U stilhouden, menschen hoorde ik eens eenen overzetter roepen tot een heelen boot volk, dat aan de Zee- bergbrugge te Aalst van den eenen oever des Denders naar den anderen moest, - de overzetter kan 't niet al alleen En of er wijsheid lag in die berispende woorden Ook elk viel dadelijk stil, en behouden kwam de menigte aan den over kant. Goed. Maar waarbij komt het, dat zoo vele menschen die eenvoudige levenswijs heid niet toepastten gedurende deze laatste weken Trien lief om zooveel kilo koffie, Mie om zooveel pakken chico- rei, Stance om zooveel kilo gedroogde waren, enz., enz., tot in 't ontelbare Al dingen, die men nog langen tijd missen kon En 't gevolg? De prijzen gingen nog meer op, en 't was daardoor aller meest. Sukkelaars, dat zijn er velen onder onze bevolking. De goede God betere dien droeven geestestoestand Den verwoeden aanval dien de framassons loge in de Vereenigde Staten van Amerika, sedert geruimen tijd aan 't invoeren is teri voordeele van 't in brengen in dc openbare scholen der vol komen onzijdigheid op godsdienstig ge bied, kreeg over weinige dagen een ge- voeligen stoot achteruit, door de volgende beteekenisvolle gebeurtenis Drie duizend onderwijzers en onderwij zeressen, vertegenwoordigend het onder wijzend personeel der openbare scholen van New-York, hielden eene groote ver gadering en verkondigden de noodzake lijkheid van het godsdienstonderwijs in de scholen. Op deze vergadering, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis gehou den, vertegenwoordigde MgF Hayes,Aarts bisschop van New-York, de katholieken Dr Walter Howlet, de protestanten, en de rabbijn Pool, de Israëlieten. Met algemeene stemmen verklaarden de onderwijzers, de onderwijzeressen en de mandatarissen van de drie godsdien sten dat het onderwijs, zooals het thans in de officieele scholen gegeven wordt, on voldoende is voor de vrijwaring der goede antwoordde ik gedachtenloos, want zij betreffen u. Ik dacht er juist aan dat ditde eerste maal is dat ik met u alleen een wandeling maak. "Ik ben Ülive niet, zeide zij op koelen toon.Wees zoo goed om zulke banali teiten voor haar te bewaren.,, Zij verhaaste haar tred een weinig en ik had mij de tong wel kunnen afbijten van ergernis over mijn dwaasheid. Haar koel heid hield evenwel niet lang aan, want bij het parkhek bleef zij even staan. Het kasteel Devereux rees statig voor onze oogen op, en de ondergaande zon verleende aan het trotsche bouwwerk een betooverende schoonheid. Wat is het toch een heerlijke bezit ting.,, zeide ik halfluid, als tot mijzelf. "Het spijt mij dat ik het zal moeten verlaten. Zij wendde zich snel om en er klonk werkelijk een zweem van belangstelling in haar stem toen zij vroeg Denkt u er dan over om Devereux te verlaten, Mr Ar buthnot Ik dacht dat het u met mijn oom zoo goed kon vinden-. O, te goed, antwoordde ik op bitte ren toon, want ik dacht aan mijn vader. Er wacht mij een zware taak, mejuf frouw, en ik vrees dat ik aan de vervul ling daarvan hier weinig doen kan. Het leven is te aangenaam gevaarlijk aan genaam hier.,, En toch werkt u hard, zegt mijnoom,„ merkte zij op te hard soms zegt hij. U ziet er vanavond vermoeid uit. zeden. Het onderwijs, in de Amerikaansche scholen, is, ten opzichte van al de gods diensten, welwillend onzijdig aan de kin deren mogen maar die punten onderwe zen worden, en dan nog in de minst moge lijke mate, waarover al de geloofsbelijde nissen het eens zijn, bijvoorbeeld het bestaan van God. De opleiders der jeugd vragen nu dat aan de kinderen een volledig onderwijs in den godsdienst hunner ouders, zou ver sterkt worden. Dat zal de moortelbroeders leeren 't geen ons Vlaamsche spreekwoord zegt Wie te veel wil, krijgt niemendalle. Zoo veel te beter Eer de Roerstreek bezet werd reeds wilde het Duitsche volk wel betalen, maar de industrieele weiger den. De bezetting van de Roer heeft ook de industrieelen overtuigd van de nood- zakeiijkheid van afbetaling. Ziedaar de winst van de Fransche politiek. Zoo spreekt de heer Mac Kenna, voor zitter der tweede onderzoekscommissie, betrekkelijk de Duitsche toestanden, en die man kan 't weten, en duizendmaal beter dan al onze herbergprofeten en roode alweters Zelfcultuur en niet zelfbestuur is 't woord, dat heel Vlaanderland doorklinken moet zonder ophouden, bij alle volksklassen en alle standen. Door zelfcultuur zal Vlaan deren oprijzen tot eene sterke macht, waar eens alle billijke rechten ten volle en onverminkt zullen aan toegekend worden. Ook lazen wij met voldoening het volgende uit eene voordracht van den Heer Van Cauwelaert Het wezen van de Vlaamsche Bewe ging, is niet te zijn een politieke strijd het hoogste en innerlijk doel is niet den Bel gischen Staatsvorm in België om te woe len. Het wezen van de Vlaamsche Bewe ging is van cultureelen aard, haar doel is de cultureele gezondwording van het Vlaamsche volk door het terug te schen ken zijn eigen geestelijk leven, uitgedrukt in eigen taalzijn maatschappelijke een heid door de taalgemeenschap van al zijn standen zijn volle vruchtbaarheid door het verschaffen van de middelen, die noo- digzijn om al de mogelijkheden stoffe lijke, verstandelijke en zedelijke welke het bergt in zijn rijken schoot, tot volledige ontwikkeling te brengen. De verwezenlijking van dit doel brengt mee, dat hindernissen uit onze wetgeving moeten worden weggeruimd In een cultuurbeweging, gelijk de onze er een is, blijft de politiek, en inzonder heid de parlementaire politiek, een onder deel, dat wel zeer ruimen en rechtstreek- schen invloed heeft op het geestelijk be staan van een volk, doch immer slechts een ondergeschikt belang is Mijn Vlaanderen spreekt een eigen taal God gaf elk land de zijne, En laat ze rijk zijn, laat ze kaal, Ze is Vlaamsch, en ze is de mijne Guido Gezelle. Meer dan twee miljards dollars is het bedrag der gelden die de Duitschers neergelegd nebben in banken buiten hun land, zoo bevindt de onderzoekscommis sie. Wat vossenstreken Het leven is een krijgsbanier, Door kwade en vrome dagen, Gescheurd, gevlekt, ontvallen schier, Kloekmoedig voorwaarts dragen. Dat was niets geen wonder, want ik had een rit van meer dan dertig mijlen zonder een oogenblik rust, achter den rug; nochthans zou ik gaarne een tweede maal dertig mijlen gereden hebben voor een tweeden blik uit hare lieve blauwe oogen Een oogenblik van genoegen is een dag van zwaren arbeid waard, antwoord de ik overmoedig, en ik heb een uur lang een bijzonder genoegen gesmaakt. Zij opende het hek en ging terstond door met een gebaar van ontstemming. Als u niet onthouden kunt, Mr Arbut- not, dat ik Olive niet ben en dat ik zulke nonsens altijd bespottelijk vind doet u beter met naar huis te gaan, zeide zij koel. Ik zag neer op haar licht blozend gelaat en in den halven schemer zag ik haar oogen gloeien van verontwaardiging. Zij had gelijk met te zeggen dat ik beter deed naar huis te gaan nóg beter had ik ge daan, haar in 't geheel niet te vergezellen. Wat bezielde mij toch, dat mij het hart deed bonzen van genoegen als ik alleen was met de pleegdochter van den man die het leven van mijn vader had verwoest Het was verraad tegenover mijn vader, en een plotselinge schaamte overviel mij bij de gedachte aan zijn ballingschap. Ge durende het laatste gedeelte van den weg naar het kasteel sprak ik geen woord meer en toen wij het tuinhek bereikten, opende ik dit en trad met een onwillekeu- Bisschop der kroostrijke gezinnen is de schoone titel, waaronder bekend staat Z. D. H. Mgr. Quillet, Bisschop van Rijsel. Hij aanvaarde peter te zijn van het 17e kind der echtgenooten Becaert, te Rijsel. Z. D. H. heeft de ouders eene be langrijke gift ter hand gesteld. Na den doop werd er onder de aanwezige kinde ren eene uitdeeling gedaan van suiker goed. 't Doet deugd te zien, dat het gezin, waar zulke groote eer aan de beurt viel, een Vlaamschen naam draagt. Een huis zonder kind is een kerke zon der orgel. De Fransche Kardinalen Aartsbisschoppen en Bisschoppen hebben in een gezamenlijk Herderlijk schrijven, zich tot de geloovigen gericht om hen te wijzen op de ernstige plichten welke, bij zonder in deze beroerde tijden, op de Fransche katholieken rusten,en alom werd den herderlijken brief met den grootsten eerbied en de diepste onderdanigheid ontvangen. Uit China komt goed nieuws toe. Maarschalk Tsao- kuen de niewe president, heeft recht streeks aan den Paus zijn verkiezing tot het presidentschap der Chineesche Repu bliek te kennen gegeven. In zijne bood schap verzekert hij'aan den Paus, dat hij al het mogelijke zal doen om de vriend schap van China jegens den H. Stoel te doen aangroeien. Engelsche, Duitsche, Spaansche, Portugeesche,Italiaansche,Scandinaafsche correspondentie, brochuren, dagbladartikels enz. Spoedige bediening. Prijzen volgens overeenkomst. Zeer voordeelige voorwaarden voor onze Abonnenten. STRENGE GEHEIMHOUDING. Zich te wenden tot den uitgever van dit blad, 29, Korte Zoutstraat. 8*B Het Mexikaansch departement van Oorlog deelt mede, dat de opstandelingen onder bevel van generaal Moran, te Dela- carno een verpletterende nederlaag heb ben geleden. Maandag is te Munchen (Duitsch- land) het proces aangevangen tegen Lu- dendorff-Hitler en acht verdere aange klaagden wegens hoogverraad. De herneming van de diplomatieke betrekkingen tusschen Oostenrijk en Rus land hebben deze week plaats. Eene botsing in Engelsch-Indië heeft plaats gehad tusschen de Engelschen en de Akalis, een sekte der Shiks te Jaïto in de staat Nabha. De goeverneur van Canton heeft den Engelschen konsul laten weten dat er 44 Chineesche zeeroovers veroordeeld zijn om gefusiljeerd te worden en twee vrou wen verwezen tot 10 jaar gevang om hulp te verleenen bij het plegen hunner ban- dieterijen. Rusland bestaat niet meerDe bol- chevisten hebben het rijk der Czaren een voudig van de landkaart gevaagd en ver vangen door Verbond der sovietrepu- blieken 't Is de eerste maal dat eene regeering den naam van haar land ver loochent. rige beweging den hoed afnemend, terzij de om haar te laten passeeren. Goeden avond, Mr Arbutnot. Goeden avond, mejuffrouw. Ik kon het mij verbeeld hebben maar het scheen mij toe dat zij een oogenblik aarzelde alsof zij verwachtte dat ik nog iets zeggen zou. En ofschoon ik over haar heen zag, wist ik toch met bijna volstrek te zekerheid dat haar oogen op mij ge richt waren. Maar ik bleef zwijgend staan en wachtte tot zij voorbij gegaan zou zijn en dus passeerde zij mij zonder nog een enkel woord te spreken. Ik keek haar na toen zij met pittigen, gracieusen tred over het kiezelpad stapte; toen keerde ik de plek waar zij verdwe nen was den rug toe, en leunend tegen het ijzeren hek, liet ik het hoofd op mijn samengevouwen armen zinken. Is er onder al de psychische pijn die een man kan ondergaan wel een ergere dan het zelfverwijt Door een ander te worden veroordeeld, mag ons betrekkelijk onverschillig blijven maar door ons eigen geweten te worden aangeklaagd daaraan kan nooit een sterveling ontsnap pen En het scheen mij toe alsof ik voor de onverbiddelijke rechtbank van mijn eigen geweten was gedaagd. Even duidelijk en scherp alsof hij in le venden lijve vóór mij stond, zag ik het droevig gelaat van mijn vader, den blik uit de treurige blauwe oogen onafgewend op mij gevestigt. En daarna zag ik mijzelf Te Rome is weer het gerucht in Q loop van de aanstaande verlooving de kroonprins Humberto van .'Italië fl prinses Marie-José van Bdgië, p/cr Leopold van België met prinses Giovain van Italië eri prins Nikolaas van Rume 5 met prinses Mafalda van Italië. hu Drie ski-loopers uit Linz (Oostende maakten een tocht in het Dachsteingebfrte Na 6 dagen weggebleven te zijn, kwanjnj zij terug ter bestemming.Gedurendegan?- - dien tijd waren ze overvallen geweaf] door een sneeuworkaan welke voorkei rend lawines naar het dal nederstortte.g waren reeds aanschouwd als omgekong in de sneeuw. cl. Een hoffelijke bandiet, te Chicafar drong in een huis, bij de afwezigheid @g bewoners. Toen deze terugkwamen, gfrs hij hun tegen tot aan de deur en vroeg gsl vriendelijken doch beslisten toon n;d< hunne juweelen. Na deze genomen te hera: ben verdween hij langs de buitendeur, fiai wenschte hun nog een goeden dag in zegde tot weerziens. De policie is er nerl in geslaagd hem te ontdekken. nn De politie heeft een onverwacht b'zc zoek gebracht in Chineesche wasscherijan van Manchester (Engeland) en er eeier groote opiumrookerij ontdekt. Negen Cfin neezen werden aangehouden en uit Engde land gevoerd. jn De bandiet Rospovich, die in ijv Servische bergen huis hield, werd na eko hevig gevecht door de regeeringstroeper\ gedood. Hij had meer dan honderd mjee onder zijne bevelen en oefende sedfke jaren een echt schrikbewind uit over If ra gansche gewest. Rospovich was een gs i wezen professor in Wijsbegeerte aan flh hoogeschool van Praag. Hola een fijjke recommandatie van de wijsbegeerte zoi-er: der godsdienstn c In eene mijn Woud-House, nal<. Sheffield (Engeland) lieten werkliedcscl rotsblokken door middel van dynamise springen, toen opeens de gaanderij ii'an stortte. De werklieden werden bedolve"1"1 doch konden nog tijdig gered wordebel Vijftien hunner hebben erge verwondingegd bekomen. h' Te Liverpool (Engeland) was et?n groote brand ontstaan in een winkel. EeHe man, bestuurder van het huis, sprong vafi v de tweede verdieping en plofte dood ten gronde. Wanneer de vlammen overmees#< terd waren, vond men nog het verkooL lijk eener oude dame van 70 jaar. f61 Te Nederweert (Nederland) was eeGe 7 jarige knaap te dicht bij den windmolet t genaderd. De onvoorzichtige knaap wel t door een der wieken gegrepen, rondgfiei slingerd en ten slotte op den grond grfe smakt. Het arme slachtoffer was op de Pt slag dood. rzi Maandag voormiddag is bij es- landbouwer te Sint-Truiden de echtgelaj noote door eene dorschmachine gevat diie^ in werking was. De vrouw werd met hast< hoofd tegen eene poort geslingerd ei bleef op den slag dood. Haar man wa ooggetuige van het schrikkelijk ongeluk. In de katoenspinnerij "LeCardélr te Toerkonje ontstond brand. Het vuu sloeg op een hoop afval van 15000 kgL De pompiers waren spoedig ter plaat»rd en, na een uur werken, waren zij het vuujg, meester. Te Verviers is een brand ontstaaie in de weverij Scheen en Pirotte. Allewe werd de prooi der vlammen. De schadi word op meer dan 2 millioen franks gere-, kend. In 't Zuiden van Frankrijk heeft dQl aarde gebeefd. Doch gelukkiglijk zijn ejp geene menschenlevens te betreuren. N® ligt de sneeuw ginder in overvloed. staande aan het venster van mijn kamer ir Exeter, toen ik een duren eed zwoer oirtE alle krachten in te spannen teneinde dt 2i onschuld mijns vaders aan het licht tL brengen en mijn hart door dat grootschi voornemen hartstochtelijk bewogen wasnd Nóg eens zag ik mijzelf maar nu meier kloppende polsen en wild bonzend harfki: aan de zijde van haar, wier vader a»er was hij dat slechts in naam de man. was, die door een ellendig weefsel var leugens Herbert Devereux uit het ouder;n lijk huis had verbannen en een leven hadbe verwoest dat mij dierbaarder was dan heler eigene. Op dat oogenblik voelde ik eern hartstochtelijk verlangen in mij opkomen- om tegenover dien ellendeling te staan'J tegenoverover den man dien wij bij hei*er moeras van Exmoor hadden ontmoet, om de waarheid te ontrukken aanzijn mein-.i« eedige lippen. M. Arbuthnot>er Ik schrok heftig en keerde mij snel omjj g nog bleek en opgewonden door den b storm die in mijn binnenste woedde. Maudte stond voor mij maar de trotsche, koelek trek was van haar schoon gelaat, en in' 1 haar prachtige oogen blonk het warmej licht van oprechte vriendschap. n v Deed ik u schrikken, M. Arbuthnot V( Ik moet bekennen dat u het inderdaaden deed, mejuffrouw. Ik dacht alleen te zijn. „njj (Wordt vervolgd).

De Denderbode | 1924 | | pagina 2