Internationale Politiek VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Het vierde artikel over Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST NAND5NOECK De Boerenzoon KJ Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITE 36, Nieuwstraat, Brussel ES DAGWIJZER JAAGT HEM WEG! Wat is 't leven Katholieken van stad en bui ten schrijft in op het weekblad van uw gewest, DE DENDERBODE,,. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR 'TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 15 MAART 1924. Maart of Lentemaand. 16 2e Zondag van den Vasten, 3e Zondag voor den Zondag van 't lijden of Passie Zondag. H. Heribertus, Bisschop, Belijder. H. Eusabia, Maagd, Abdis. 17 Maandag, H. Patriek, Bisschop, Apos tel van Ierland. H. Gertrudis van Nijvei, (Brabant), Maagd, Abdis. 18 Dinsdag, H. Cyriel, Bisschop van Jeru salem, Kerkleeraar. H. Fridiaan, Bisschop, Belijder. 19 Woensdag, H. Joseph, Voedstervader van Jesus en Bruidegom van Maria. Beschermheilige van de H. Kerke, van ons geliefd Vaderland, van het huisgezin en de goede Dood. Patroon der schrijnwerkers, schalie dekkers en reizigers. 20 Donderdag, H. Landoaldus, Bisschop van Maestricht, Belijder. H. Cuthbertus, Bisschop, Belijder. 21 Vrijdag, H. Benedictus, Patriark der Monnikken van het Westen. In- steller der Benedictijnen. Heden groote plechtigheid in de Abdij van Affligem. 22 Zaterdag, H. Lea, Romeinsche Weduwe. H. Catharina van Zweden, Maagd. Doet hem zwijgen Werpt hem buiten Jaagt hem weg Wien Den vuilen klapper. De vuile klapper onteert God met dezelfde tong die God gaf om Hem te loven. Een God beleedigen, die u niets dan goed gedaan heeft, is een wanschepsel zijn 1 De vuile klapper is een verrot, bedorven mensch. Het vat geeft uit, wat het in heeft, zegt het spreekwoord waar het hart van vol is, loopt de mond van over vuile monden, vuile gronden. De vuile klapper is een zielen moordenaar hij giet verraderlijk in het hart van anderen het doo- dend vergift dat den kostelijksten aller schatten verteert, de schoon ste aller deugden bezoedelt de kuischheid. (O venijnige slang, kunt gij in de vuiligheid der zwijnen niet blijven Rooft een mensch zijn geld en goed, hij mag de eeuwige goede ren verwachten doodt hem zijn vader, hij kan nog zeggen Onze Vader, die in de hemelen zijt berooft hem van het leven, de dood zal voor hem eene winst zijn, indien hij in Gods liefde sterft maar zoo gij zijne ziel doodt, wat blijft hem dan nog over Wee den mensch door wien verergernis komt 1 Wanneer in een stad of dorp een geval van pest of cholera uit breekt, 't schrikbarend nieuws vliegt rond als een alarmkreet, en de zieke wordt verwijderd, uit vrees voor algerrfeene besmetting. Verwijdert hem jaagt hem weg den vuilen klapper, de stad uit Zijn adem stinkt, hij heeft de mi croben van de pest in zijn lijf Het leven is een krijgsbanier Door goede en kwade dagen Gescheurd, gevlekt, ontvallen schier, Kloekmoedig voorwaarts dragen. Men tuimelt wel, en wonden krijgt Men dikwijls, dicht en diepe... 't En vluchtgeen weerbaar man,die wijgt, Of hem de dood beliepe Het leven is... geen ruste alhier Geen wapenstilstand vragen, Het leven is de kruisbanier Tot in Gods handen dragen. G. Gezelle. De Achturenarbeidsdag enz. wordt tot toekomende week verschoven. Nog over de ministercrisis. Een nieuw... kindeke werd dus geboren. Dat wil zeggen een nieuw ministerie met aan de spits den onmisbareh heer Theunis werd in,het leven geroepen. Of het lang leven zal Wanneer deze regelen verschijnen zal reeds de kamer vergaderd hebben om het program der nieuwe kabinetsploeg aan te hooren, en zal dit program wellicht het onderwerp geworden zijn eener vinnige kritiek. Het loont wel de moeite de poli tieke figuren die van het tooneel verdwe nen, en de nieuwe die kwamen eens even in oogenschouw te nemen. Nummer een is ex-minister Jaspar, de elegante meneer met de artistieke krulha ren. Deze was hoegenaamd niet misdeeld. Weleer, tij de fis de debatten in kamer of senaat hadden wij gelegenheid te over om zijne fijne welsprekendheid en logischen geest te waar deer en, Jaspar schatten wij als staatsman, heel wat hooger dan den finantieel kompetenten Theunis. Maar de minister van buitenlandsche zaken is het slachtoffer geworden zijner balanspolitiek. Erkennen wij openhartig dat zijne taak hoegenaamd niet gemakkelijk was, en dat hij vaak met veel talent en veel takt is opgetreden. Het is onbetwistbaar dat het triestige Rhur-avontuur waarin België zich liet meeslepen, zijne positie uiterst moeilijk maakte, en hem ten slotte heeft doen bezwijken. De liberaal Hymans die zijne plaats komt innemen boezemt ons niet veel vertrouwen in. Persoonlijke ga ven genoeg, welsprekend genoeg, maar hij beging vroeger diplomatieke flaters die zijne persoonlijkheid weinig sympathiek maakten, en hem thans, als nieuwbakken minister van buitenlandsche zaken tegen over een zeer netelige taak plaatsen. Wij gelooven niet dat hij lang stand houden zal. In de plaats van den heer Franck mi nister van koloniënkomt de senator Hen ri Carton. Het is een feit dat Franck sinds lang door zijne liberale collega's uit de franskiljonsche kringen met een kwaad oog aanzien werd. Men herinnere zich even zijne ruzie met Hymans en Strauss. Franck was vooral in de laatste tijden, hoegenaamd geen vurig flamingant. Toch schijnt het dat hij, voor de heeren uit Brussel, nog te veel Vlaamsch bloed in het lijf had. Als minister van koloniën scheen hij stellig voor zijn rol opgewassen. Nu treedt in zijn plaats de katholieke Waalsche senator Carton e planken op. Wij herinneren ons nog goed dat de heer Carton een sympathieke verschijning in den Senaat was, en aldaar blijken gaf van een klaren geest en een hoffelijk ge moed. Wanneer hij sprak, meestal in een verzoenenden zin, werd er graag naar hem geluisterd. Onze missionnarissen zullen een vriend in hem vinden. De heer Moyersoen, minister van arbeid en nijverheid, ruimt de plaats voor den vrij goed bekenden Paul Tschoffen. Moyersoen heeft, tijdens zijn tamelijk lan ge ministerieelë loopbaan flink werk ge presteerd. Vriend en vijand roemde hem algemeen als een werker. Hij was ook een durver, en liet steeds klaar zijne katholie ke princiepen blijken. Zijn jongste wets ontwerp op den achturenarbeid ontmoette, ook op de katholieke demokratische ban ken, een hevigen tegenstand, en heeft wellicht zijn terugkeer als minister onmo gelijk gemaakt. Wij drukken den wensch uit dat de heer Moyersoen, als gewoon soldaat in de rangen van het groote katho lieke leger ingelijfd, strijden zal met den ijver en het talent van vroeger. Hij wordt thans opgevolgd door den beminnelijken Waal, den heer Tschoffen. Deze was als volksvertegenwoordiger afgetreden omdat hij, luisterend naar zijn geweten, het recht der Vlamingen verdedigde, en hierom, het schurftig schaap voor zijne Waalsche broertjes was geworden. De Vlamingen, die geen ondankbare menschen zijn, heb ben thans bewerkt dal de portefeuile van Nijverheid en Arbeid in de handen van Paul Tschoffen kwam, en zij zal daar voorzeker in waardige h'ai.den berusten. Minister Berryer, die de binnenlandsche zaken beheerde, maakte plaais voor den heer Poullet. De Waalsche minister Ber ryer was geen boos mensch. Het was veel eer een geestige prater, maar met geestig praten alleen bestuurt men geen land. Wij zijn er van overtuigd dat zijn opvolger heel wat kraniger dingen presteeren zal, en beschouwen het aanstellen van den heer Poullet dan ook als een aanwinst voor de nieuwe ministerploeg welke een niet al te schitterende toekomst intreedt. De overige ministers, de liberalen Neu- jean, Masson, Nolf, Forthomme, en de katholieken Ruzette en Van de Vyvere blijven op hun ouden post. Wij lieten ons oordeel over den heer Theunis reeds kennen. Wij geven grif toe dat Theunis een bevoegd finantieel man is, maar wij meenen ook, en duizenden in het land denken als wij dat het hem aan staatskundig beleid, aan diplomatie ke talenten mangelt om als eerste minis ter op te treden. Ten slotte moeten wij nog nadruk leg gen op de algemeene misnoegdheid, in katholieke middens verwekt, door de on gehoorde pretentie der liberalen die bij de samenstelling van het nieuw ministerie zulke hooge eischen stelden en hunne eischen hebben doorgedreven. Dit alles is niet van aard om het lot der nieuwe ministerieele kombinatie roos kleurig te maken. In elk geval, buiten en boven alle poli tieke knoeierijen en steriele parlementaire debatten, rijst thans de groote levens kwestie van ons land en ons volk. Deze moet dringend worden opgelost. Op het oogenblik dat de tarieven van het spoorverkeer weerom zoo ongehoord verhoogd werden, en pond en dollar maar immer hun doodendans dansen omheen La Belgique héroique hebben wij wat anders noodig dan politieke praatpartijen en beloften Dr Elm. De Zomeruur ofte fameuze cadeau dien de brave Duitschers ons eens deden onder den oorlog, gaat ingebracht worden dit jaar in den nacht van 29 tot 30 dezer maand, 't Zal weeral eens eene kleine schade uit maken voor de lange slapers. Die kunnen 't dan ook nog aan de Duitschers wijten De goddeloozen, zegt de gevierde Italiaansche letterkun dige Sylvio Pellico, geven elkander de hand om kwaad te doen zouden de brave menschen niet ook zóó dienen te hande len om het goed te doen vraagt de man. Het was in den aanvang der 19e eeuw, of einde der 18e, dat hij dat schreef; en, leefde hij op onze tijden, met evenveel kracht als toen zoude hij zijne woorden herhalen. Ja, brave menschen allegader, intellectueelen, middenstanders, landbou wers, loonarbeiders, óm 't even tot welken stand gij behoort, helpt elkander om goed te doen, vormt een bloc een machti gen bloc tegenover de vijanden van onzen heiligen Godsdienst. En opdat die samenwerking steviger weze en beter den invloed onderga van de ontwikkeling en de geleerdheid, gij, intellectueelen en mid denstanders, eerbiedigt de moedertaal der landbouwers en loonarbeiders, leert die taai van 't land en zorgt dat gij ze flink kunmeTspreken. Dit is conditio sine qua non Afwisseling in de maaltijden brengen is voorzeker de kunst eener goede huisvrouw. Ze weet dat het een goed mid del is, om den eetlust harer huisgenooten op te wekken. Een goede eetlust bevor dert grootendeels het verteeren der spij zen. Hoe vollediger de spijzen verteerd worden, hoe meer voordeel men uit onze voeding zal trekken, en hoe minder voed sel er dus zal verloren gaan. Een verstandige huisvrouw zal er dus alle belang bij vinden zooveel mogeiijk afwisseling te brengen in de maaltijden, 't Is een probaat middel om veel onge steldheden te voorkomen. Goeden wil, hebben, dat is iets, dat bijzonder kostbaar en vruchtbaar is bij elk en ieder, maar bij wien zulks ontbreekt, is 't verloren dienst bewezen, of smeekingen gedaan. Dat heeft de doenwijze van het valsche Duitschland voortdurend betoogd sedert den dag, dat het moest bekennen dat het den oorlog verloren had. Gelukkiglijk heeft de nieuwe Engelsche premier, Mac Donald, er ook de waarheid van begrepen. Een vos blijft vos zegde jager Stien in zijnen tijd, en een kwaden hond moet men dwingen, zoo niet, ziet gij hem naar uw kele springen!,, De Kalief, of 't geestelijk opperhoofd der Muselman- nen te Constantinopel is verbannen door het Turksch staatsbestuur van Angora en het kalifaat is voor goed afgeschaft. Die maatregel slaat de wereld met verbazing en niet zonder reden. Het kalifaat van Constantinopel strekte zijn gezag uit over 300 millioen muselmannen in Azië, en in Afrika verspreid, en zulks gaf aan Turkyë een overwichtig aanzien. Aldus is Turkyë nog slechts een kleine staat van 10 mil lioen boeren, die meestal noch schrijven, noch lezen kunnen. Goesting is koop In Klein-Azië zijn de Turken flink aan gang om den invloed en 't gezag van Frankrijk er vol komen te niet te doen. En wat zegt Poin- caré, de eerste minister van Frankrijk, die zoo welsprekend is als het de Roerquces- tie geldtEn 't geheim van die doen wijze Och de scholen en hospitalen, die Frankrijk ginder heeft, worden bediend door kloosterzusters, broeders en geeste lijken, en nevens de Fransche vlag prijkt zoo het kruis, en dit is minder in de goes ting van Poincaré Te beklagen zijn de landen, die geen beter mannen aan hun hoofd weten te zetten. Onzen frank verdedigen, dat is ons aller plicht, juist gelijk 't onzen plicht was, het vaderland bij te staan, toen de Duitschers hier leger den. Daarom voortaan geen onnoodige uitgaven gedaan, niets gekocht, dat uit den vreemde komen moet, spaarzaam ge leefd en vertrouwen getoond in weer standskracht van ons fiere Belgenland Dat de Duitschers dan maar samenzweren en geldoorlog voeren, zooveel 't hun be lieven moge, onze frank zal weder zijne eereplaats herwinnen. Dat is zeker. Yokohama, weleer de schoone havenstad, in Japan, had ijsèlijk geleden door de schrikkelijke aardbeving, die dat land teisterde op 1 September van verleden jaar. Thans ver nemen wij, dat de gebouwen, die nog recht gebleven waren, alle neergestort zijn door eene tweede aardbeving, en zulks den 15Januari laatst. Ja, 't is maar al te waar wat Guido Gezelle den Koninklijken Profeet nazingt Verloren, verloren Gewaakt over stee, Is Hij van hierboven Dan waker niet meê De nieuwe tarief op de spoorwegen in Frankrijk trad ver leden Dinsdag in voege. Zoowel als bij ons doet hij merkelijk dieper in de geld beugel tasten. Maar alia 't is toch van ouds bekend, wie veel reist, of veel ker mist, die laat er zijn fortuintje bij. De leelijke mode der naakte schouders komt uit Frankrijk. Het is ook in Frankrijk dat de Bisschop pen er het hevigst den strijd tegen aan binden en in hun Kerkelijke Brieven op wijzefi. Maar tot dusver wordt daar wei nig gehoor voor gevonden. Een pastoor uit Toulouse heeft echter besloten de Bis schoppelijke voorschriften te doen nale ven. Aan een voornaam nijveraar der stad, wiens dochter in het huwelijk zou treden, liet hij-weten dat geen dame van het gevolg toegang zouden hebben tot de kerk, indien zij te veel uitgesneden toilet ten droegen. De nijveraar waarschuwde de betrok ken personen, maar de meeste toiletten waren reeds gekocht. Stappen bij den priester gedaan bleven zonder uitslag. Toen werd in der haast het noodige pels en kantwerk aan de kostumen bijgepast, die de naaktheden gedurende de inze gening bedekten. Aan den ingang der kerk stonden een onderpastoor en een Wachter, besloten de personen uit te stu ren, die niet volgens de voorschriften zou den gekleed zijn. Geen enkele bloote schouder of bloote hals was te ondekken, en de plechtigheid kon haar gang gaan. Zie! het voorbeeld van dien pastoor van Toulouse is kranig en kostbaar. De Grieken, dat waren zonderlinge gasten in de oud heid, en ik geloof waarlijk, dat hunne afstammelingen verdienen, dat men van elk hunner zegge Die heefteen aarken van zijn vaarken Hoe komt dat nu van pas, vraagt een achtbare lezer wellicht. Het is omdat een telegram ons mededeelt, dat Venizelos, de man die met zulk groot hart, drij maanden geleden, naar zijn vaderland wederkeerde, in de hoop er alles op vaste voeten te brengen, nu, ter neergeslagen en ontmoedigd, opnieuw vaarwel gaat zeggen aan 't ondankbare Griekenland. De man vertrekt naar Frank rijk, Ja, hij ondervindt het ook Ondank is werelds loon

De Denderbode | 1924 | | pagina 1