Valsch Getuigenis UIT DETSTEDE SOCIAAL. Zwitzerlanil en België GHEERAERDT Plechtige H. Communie^ Vertalen van Europeesche talen Per Vliegmachien LANDBOUW. t V oordrachtavond Een goeden raad weeral, vraagt de vriend Miel, dezen keer, en hij schrijft er bij, dat die raad zou moeten de vriendschap betreffen. Wat daar nu nog over gezegd Dat een goede vriend een schat is, dat zegden wij reeds vroeger. Ha misschien vindt ik toch nog iets Ja, ik zal 't mij maar riskeeren, en 't is over den getrouwen vriend. Eene lange ondervinding heeft bewezen, zeg gen de verstandige schrijvers, dat een. getrouwe vriend een rare vogel is rara avis inerra. Tafelvrienden,'ja die zijn er in menigte maar gaan de patrijzen, ont breken, kunt gij geenen champagne meer schenken, adieu les amis de la bonne chère, adieu les amis de la bouteille Maar vriend Miel mag toch niet peinzen, dat hij niet zou aanzien worden als een getrouwen vriend maar, waar blijft nu eigenlijk de raad dat mag hij vragen, en hierop kunnen wij antwoord geven en zeggen zie goed, de eigenlijken raad staat tussclien de regels in Mijnheer Moyersoen zagen wij met spijt het Ministerie van Nijverheid en Arbeid verlaten. Sedert we ken. zegt men, was zijn besluit onherroe pelijk genomen, uit oorzaak van 't misluk ken van zijn ontwerp van regeling der wet op den achturenarbeid. 't Zij zoo. Toch spijt het ons den man te zien aftreden, die meesterlijk wist goed te brengen 't geen 't ministerie van den Heer Wauters,socia list, zoo ellendig had verbrod door al de voorvallen van rotten kaas, van bedorven boter, fameuze vaderlandsche kostumen en slimme aankoopen van eetwaren den man, die de Koninklijke Maat schappij van goedkoope woningen met machtige hand den rechten weg deed inslaan en te dier gelegenheid, met onge wone kalmte en takt, onthullingen aan den dag bracht, die 't socialism van schaamte hadden moeten in den grond doen zinken den man, die, eerst van allen, een wetsontwerp heeft neergelegd om aan den arbeider en den kleinen man het ouderdomspensioen als een recht toe te kennen en tevens aan de weduwen en de weezen een vast pensioen te verzeke ren, den man, eindelijk, die altijd optrad als een minister van karakter, edel van ziel, goed van hart, bezorgd voor 't wel zijn van loonarbeiders en van werkgevers, ten dienste van elk en ieder, overal en in alle omstandigheden. Ja, zulk een minister, the right man in the right place, zagen wij met diep spijt aftreden, 't Is een verlies voor 's lands belangen. Katholiek metterdaad, 't is te zeggen, dien eeretitel niet enkel dragen, maar door onze werken, ons gedrag toonen, dat wij waarlijk katholie ken zijn, onderdanige zonen van Onze Moeder de Heilige Roomsch-Katholieke Kerk, zie dat is ons noodig, of, zoo niet, spotten onze vijanden met ons, beschim pen onsen met reden. Wezen wij, katho lieken, allen mannen van één stuk en als bij tooverslag zullen duizenden onzer gezworen vijanden in den grond verzin ken. Van het liberalistisch-individuajisme, van den enkeling naar het socialistisch- individualisme van den stand. Die gedachte doet huiveren. Veronderstel dat de Standsorganisatie tot het uiterst doorgedreven is dat elke 22c Vervolg.. ledereen zweeg terstond en ik, die het geluid dat Sir Francis opmerkzaam had doen luisteren, ook gehoord had, 'sprong haastig op. Na enkele seconden klonk het geluid weer, twee, drie scherpe knallen, uit de richting van het park. Stroopers riep de kolonel toornig uit, en bijna onder den rook van het huis De schurken Ik was reeds bijna de eetzaal uit voor hij uitgesproken was. Wees voorzichtig, m'ii jongen riep hij me na. Je kunt mijn revolver vinden in debovenst^ lade van mijn schrijfbureau in de bibliotheek. Kijk eerst of hij geladen is. Verduiveld Ik wilde dat ik loopen kon Annerley, ik weet niet of je een even groote liefhebber van een drijfjacht op dat gespuis bent als ik in m'n jonge jaren was, maar zoo ja, wees dan zoo goed om Arbuthnot te vergezel len. Mijn nicht zal u wél willen veront schuldigen. Lord Annerley scheen niet het vurige genoegen te vinden in de vechtpartij die in het vooruitzicht stond als Sir Francis ongetwijfeld zou hebben gehad, want toen ik de kamer uitsnelde hoorde ik hem iets mompelen over dunne schoenen die hij droeg. Een onweerstaanbare ingeving stand zijne economische inrichtingen heeft dat eenieder zijn aardschen god alleen er kent, bemint en dient. Gedaan is het met concurentie, handel. Neringdoeners, gedaan is het met de 3 of 4 standen De arbeidersstand hadde zijne co-ope- ratieven, met banken en domeinen van eerste voortbrengst. Voor niets meer dien de de arbeider buiten de instellingen van zijnen stand te gaan De bazen van vroe ger werden vervangen door afgevaardig den-beheerders. Van Middenstanders geen spraak meer, slechts veld- en handarbeiders hamer en sikkel lijk in Rusland De christenen hebben voor plicht alles te co-ordonneeren Verachting, afschuw, verdachtmaking, moeten de plaats ruimen voor wederzijdsche liefde. Co-operatief recht moet de neringdoeners het brood niet ontnemen, enkel en alleen om huizen van bijeenkomst te hebben door de heele partij tot stand te brengen en te onder houden. Zonder vooringenomenheid de koppen bijeengestoken en de handen ineengelegd. De naaste toekomst kan ons allen voor gewichtige beslissingen stellen. Engelsche, Duitsche, Spaansche, Portugeesche,Italiaansche,Scandinaafsche correspondentie, brochuren, dagbladartikels enz. Spoedige bediening. Prijzen volgens overeenkomst. Zeer voordeelige voorwaarden voor onze Abonnenten. STRENGE GEHEIMHOUDING. Zich te wenden tot den uitgever van dit blad, 29, Korte Zoutstraat. Abd-el-Kritn die in Marokko tegen de Spanjaards den opstand le'uit, zou over een leger van 70000 man beschikken. In den loop van een gevecht bij Tizzi- Azza, hebben de Spaansche troepen de Riffeinen uit hun verschansingen gejaagd. De oproerlingen lieten meer dan 300 dooden achter. De Iersche regeering heeft bevel ge geven majoor-generaal Stam Tobbin en een kolonel, beticht van muiterij, aan te houden. De opsporingen om het tweetal te ontdekken hebben geen uitslag opge leverd. De muiterij heeft plaats gevonden bij de demobilisatie van 900 officieren, wat een groote ontevredenheid verwekt had. Den 28 Februari hebben een 300 tal bandieten door Chineesche soldaten ge steund, een dorp uit Oostelijk-Siberië aangevallen, huizen in brand gestoken, mannen vermoord en vrouwen mishan deld. De soldaten der Tcheka hebben een algeheele uitmoording der bevolking kun nen voorkomen. In het paleis der grootvorstin Alexandrowna te Petrograd (Rusland) ontstond een geweldige brand. Twaalf brigaden pompiers gelukten er slechts na 36 uren in,, het vuur meester te worden. Veertig pompiers werden gekwetst, een meisje werd levend verbrand. Volgens verscheidene bladen melden zou de Mexikaansche oproer uitgelokt en ondersteund zijn geweest door verschei dene mannen die betrokken zijn in het Amerikaansch petroolschandaal. drong mij, om te zien naar Maud, terwijl Annerley naar een verontschuldiging zocht. Ik was tevreden toen ik haar ge laat zag een lichte maar duidelijk zicht bare ontstemming waS daarop te voor schijn getreden. Ik was slechts een enkel oogenblik in de bibliotheek want de revolver lag ge laden op de aangewezen plaats. Toen ik de vestibule doorging, strom pelde Sir Francis juist de eetzaal uit. Arbuthnot, riep hij mij angstig na ik herinner mij daar juist dat Atkins en Crooks beiden uit zijn vanavond, ik heb vrijaf gegeven, en dus zijn de oude Heggs en zijn zoon alleen. Dat hebben die ver vloekte schurken bepaald geweten Ik zal je direct 'n paar mannetjes achterna zen den, maar loop snel, anders kom je wel licht te laat. Dat behoefde hij mij nauwelijks te zeg gen De revolver in mijn rechterhand geklemd, stormde ik door de tuinen naar het park, over de bloembedden loopend en de linkerhand gebruikend om over gesloten hekken en heggen te klimmen. Ik had het park nauwelijks bereikt, toen ik het bijna zuiver gelijk klinkend geluid hoorde van drie of vier geweerschoten, en onmiddellijk daarna toonde de in een wolkelooze hemel schijnende maan mij de gestalte van een man, die van een der donkerebosschages kwam en op het open land toeliep. Mijn eerste gedachte was, rechts af te houden en den man te grijpen In verscheidene plaatsen van het Zwarte Woud zijn zware sneeuwlawinen naar beneden gekomen. In de nabijheid van Lassingen werden twee passagiers- treinen door zulk eene lawine verrast. Seffens kwamen honderden boeren aange- loopen, om hulp teverleenen en de sneeuw te verwijderen. Gelukkig zijn geene per soonlijke ongevallen te melden. De sneltrein Kales-Vintimille is ont spoord ten gevolge van een onachtzaam heid van den machinist en stoker, welke in gesprek waren. De schok was gewel dig. Delokomotief was geheel omgedraaid. Er zijn 4 dooden en 25 gekwetsten, allen Engelsche toeristen. Te Brooklijn (Amerika) zijn vier jonge misdadigers, allen omtrent 20 jaar oud, wegens talrijke beroovingen, dief stallen en moorden tot de doodstraf ver wezen. De uitvoering zal binnen enkele dagen plaats grijpen. De rechter verklaarde dat Brooklijn betere vereenigingen voor de jeugd diende te bezitten. Mochte de zelfde verklaring niet voor België dienen -- Een schrikkelijke grauwvuur ont ploffing het-ft Zaterdag plaatsgehad in de mijn Utah te Castel-Gate (Amerika) terwijl de werklieden aan den arbeid waren. Vele slachtoffers zijn reeds gevon den. Er hadden vreeselijke toóneelen plaats tusschen de vrouwen der slachtof fers en de reddersploegen die deze moes ten op afstand der mijn houden. Te Champagne-sur-Seine (Frankrijk) is een nieuw in werking gebrachte elek- triek-inachien gesprongen. Zeven mannen allen ingenieurs of meestergasten, werden door de stukken ijzer getroffen. Er zijn vier dooden en de drie overlevenden heb ben allen min of meer erge wonden beko men. Te Combronde (Frankrijk) voert men werken uit voor de waterleiding. Daar heeft eene aardverschuiving plaats gegrepen en eenige werklieden bedolven. Er is een doode en een tweetal gekwetste. Te Roubaix was een jongeling aan gesteld om de wagons aan te teekenen, welke in- en uitreden uit de fabriek van landbouwmachienen. Met op een voorbij rijdende wagon te springen, struikelde hij en viel onder de wielen. Linkerarm en been waren letterlijk verpletterd. De jon geling is in het gasthuis bezweken. Een Fransch krijgsviiegtuig dat Dins dag boven het Elzasser dorp Kilstett zweefde, is plots in een veld neergestort. De loods vond den dood bij het ongeval. Eene geweldige ontploffing, gevolgd van de vernieling van eene groote hoe veelheid takkenbossen op den dijk, nabij Saint-Pol-de-Leon (Frankrijk), opeenge stapeld heeft eene groote opschudding verwekt. De ontploffing is .veroorzaakt door een vliegersbom uit de zee aange spoeld. In de inetaalfabriek van Smelle- Maubeuge (Frankrijk) was een ketting gesprongen, tengevolge waarvan een stuk ijzer van 200 kilos in de ruimte geslingerd werd. Een man werd daardoor den sche del gebroken. I lij stierf kort nadien. 'T VOEDEREN VAN HOENDERS. Vele beginnelingen onder de kieken houders hebben de slechte gewoonte hun dieren te voeden wanneer ze er aanden ken anderen doen het iedere maal als ze aan het hok komen zoowel het eene als het andere is verkeerd. In het eerste geval zullen de dieren dik- maar voordat ik een half dozijn meter van den weg was afgeweken, veranderde ik mijn voornemen, want van het inwendige van een boschje klonk een heesch, wan hopig hulpgeschreeuw, terstond gevolgd door een geweerschot. Ik was een geoefend looper, en spande thans alle krachten in om de plaats te be reiken vanwaar het geschreeuw gekomen was. Maar toen ik eindelijk hijgend maar heftig opgewonden over een laag steenen muurtje sprong, bekroop mij plotseling de vrees, dat ik te laat gekomen zou zijn. Het was op^'t eerst te donker om iets te zien, want het 'maanlicht kon slechts zwak door de dichte pijnboomen dringen maar vlak vóór mij hoorde ik het geluid van onderdrukt vloeken en het stampen van voeten op den grond waar de droge bla deren en takken kraakten. Nog enkele haastige stappen vooruit, en door een dichte heg dringend in een kleine open vlakte, bevond ik mij plotseling midden in het gevecht. Op den grond, slechts enkele voeten van mij verwijderd, lag Heggs, zwaar steu nend, het eene been onder zijn lichaam bijna dubbel gevouwen. Dicht bij worstel de zijn zoon wanhopig met twee zwaar gebouwde, schurkachtig uitziende man nen en op den grond lagen twee ander uitgestrekt, een, 'n onderopzichter, kreu nend van pijn en de ander, wiens gelaat mij onbekend was, doodstil liggend, blijk baar bewusteloos. Twee andere mannen wijls vergeten of te dikwijls gevoed wor den. In het tweede geval is het oorzaak dat de hoenders te vet en hinderlijk wor den," want zoodra iemand in den tuin of aan het hok verschijnt, konien ze aanloo- pen of vliegen tegen den draad op, en dit geeft den eigenaar den schijn dat zijne dieren honger hebben dit is echter meestal niet het geval, want gewoonlijk zullen ze te veel krijgen. Daarom is het aan te bevelen op gere- gerelde tijden te voederen en nooit tus- schentijds doet men dit dan zal het spoe dig blijken dat hoenders ook rap het uur van eten zullen kennen, en alzoo kan men dan methodisch te werk gaan. 'tSpreekt nu van zelf dat men de hoen ders niet teveel mag geven, want dan zal men zien dat zij zich niet eens eenige moeite geven om ander voedsel te vinden, wat dan de onderhoudskosten doetstijgen, dit voor vrijlosloopende kiekens. Hetzelfde zal geschieden voor deze welke in gesloten rennen worden gehou den daar zullen ze op een hoqp samen gepakt gaan zitten, zonderde noodige be weging te nemen. Goede leggende hoenders moeten den geheelen dag in beweging zijn, steeds zoekende naar wat hun tot voedsel dienen kan. Veel beweging houdt hoenders gezond, en 't is maar van zulke dat men vele eiers kan verwachten. Daarbij dient rekening gehouden, dat alles wat de hoenders uit eigeii beweging vinden, kan gespaard worden op het rant soen, waardoor de onderhoud beterkoop wordt. Men begint's morgens met eene goede dikke pap,afval van dekeuken,oud brood, aardappelen, enz., gemengd met vleesch- meel of ander dierlijk voedsel men geve twee tot drie paplepels voor ieder dier, voor vastzittende wat meer dan voor vrij- loopende dieren. Rond ongeveer 11 uur zorgt men voor groen voeder (vrijloopers hebben dit niet noodig). Omstreeks 1 uur geve men een handvol graan per kieken. 's Avonds, rond den tijd dat de hoen ders op stok gaan. geeft men nog twee zulke gregenper dier. Voorts kan men zelf wel opmerken of men te veel of te weinig voedert, met bij tijds zijne hoenders een goed te betasten. Men zorge dat de hoenders immer frisch water in hun bereik hebben. Als graan kan men geven haver, gerst, tarwe, boekweit en weinig maïs. In den ruitijd mag mén ook wel iederen dag een weinig sezame, lijn- of hennep zaad voederen,want dan hebbende hoen ders veel behoefte aan vethoudende stof fen. Het spreekt van zelf dat de beschreven voederwijze niet toepasselijk is voor dwergrassen,maar wel voor gewone hoen ders, zooals minorca's, wyandotten, enz. TEN BUREELE DEZER Beeldekens voor Eerste Communie met gouden druk 7,50 fr. de 25. In eene bijzondere uitgave van het NATIONAL - ZEITUNG van Basel, ge heel gewijd aan België lezen wij 't vol gende Het vlijtige, en kultureel hougstaand belgische Volk geniet van onze alge- meene symphatie. Met bemerkenswaar- dige energie, bezield met sterke vader- landsliefde, heeft België, in hetwelke twee verschillende taalstammen in vréde leven, de wonden welke den oor- log geslagen had, beginnen te lieden. Dit werk van wederopbouw wordt in Zwitzerland met vriendschappelijke ge- negenheid gevolgd. Dit dicht bevolkte Land bezit een buitengewoon ontwik- wikkelde en machtige nijverheid. De handelsgemeenschap tussschen België en ons land is zeerbeduderjd. waren bezig, haastig een tasch te vullen met den buit, een van hen hield de tasch open en de ander greep de vogels die op den grond lagen en wierp ze erin. Het geluid van mijn snel naderbijkomen veranderde natuurlijk de situatie. De beide mannen, die met den jongen Heggs voch- en, lieten hem even los om rond te zien en de jonge man wist zich door 'n krach tige poging te bevrijden, waarna hij zwaar hijgend tegen een boom leunde. De twee mannen die bezig waren met het vullen van de tasch, vlogen overeind als om te vluchten, maar aarzelden toen ze zagen dat ik alleen was., een van hen greep een geweer en begon dat haastig te laden, maar zijn metgezel, die blijkbaar de leider van de bende was, beval hem met een groven vloek, het wapen neer te leg gen. Gooi dien levenmaker neer, dwaas snauwde hij. We hebben binnen een kwartier het geheele kasteel hier als we nóg eens van die wapens gebruik maken. Het is een van die fijne heeren van 't kasteel, en met hem zullen wij 't wel klaarspelen Een van de mannen die met het vullen van de tasch bezig waren sprong op en het geweer bij den loop grijpend, sloeg hij naar mij. Plotseling echter hield hij in en sprong terug toen hij in den donkeren loop van mijn revolver keek. Ik had hem willen sparen, maar de partijen waren te ongelijk. Er volgde een scherpe knal, en Onze lezers zullen het ons niet ten he vel duiden dat wij een bijzonder nur nier wijdeq aan het economisch, arti tiek en intellectueel België en daarm nog sterker de ouden vriendschap ba den aanhalendieBelgië met Zwidzerlai e vereenigen en bijzonderlijk met on goede stad Basel. Wij raden onze lezers aan zich e<'n nummer van die bijzondere uitgave d National - Zeitung van Basel aan schaffen, want 't is waarlijk de moeier waard daar in te lezen wat men in Zwinj. zerland over België denkt en schrijft. Mejuffrouw Léonie GHEERAERDTS, Mijnheer en Mevrouw Othon GHEf0 RAERDTS, MejuffrouwMagdalena GHEERAERDlf3 Mijnheeren Léo en Gustaaf GHElfr RAERDTS, laten Ued. met droefheid weten het sma telijk verlies dat zij ondergaan in dt persoon van MIJNHEER MICHEL FRANS LEO Eere-Majoor der Burgerwacht Ridder in de Leopoldsorde Gedecoreerd met het Burgerlijk Kruis vü 2e klas en de Medalie van 2e klas voi daden van Moed en Zelfopoffering. hun welbeminden Broeder, Schoonbroi der en oom, géboren te Aalst den 23 N( vemb.er 1872, en aldaar godvruchtig ove ar leden'den 14 Maart 1924, versterkt dot de Troostmiddelen O. Moeder de H. Ker BID VOOR HEM. De Lijkdienst gevolgd door de bijze ting in den familiekelder, zal plaats hel)", ben in de hoofdkerk van St. Martinu Donderdag 20 Maart 1924, om 10 IJ uren, de Vrouwmis gedurende den Diens aan het Altaar van den H. Antonius va Padua. De Vigilën daags te voren na het Lof. Een tweede dienst van wege de Barm hartigheid, Vrijdag 21 Maart 1924, oi 8 uren, in de dezelfde kerk. -j Men vergadere ten sterfhuize, Vaarf- straat, om 10 uren. Noch bloemen noch kronei Aalst, 14 Maart 1924. ten bureeie dezer 29, Korte Zoutstraat, 29, Groote en prachtige keus van Gebeden boeken, Missalen, Paternosters in zilveD en andere, Beeldekens, Zakjes voor Pater nosters, Geldbeugels, Brieftasschen, Ka ders, Albums voor postzegels en zicht kaarten, Doozen in laqué de Chine Kruisen, Wijwatervaten, enz., enz. Verbond der Vlaamsche Kringen Aals11 gehouden te 7 1/2 uur, in de Belfortzaa op 17 MAART. Heer Jan Grauls, uit Brussel, zal hande len over Zuid Afrikaansche Taal- en Letter kunde de arm die het wapen vasthield vie machteloos aan zijn zijde. Hij wankelde achteruit met een gehuil van pijn, keerdi zich daarna om en verdween in het kreu pelhout. Ge zijt in mijn machtriep ik de anderen toe.Blijf staan waar ge zijt of il schiet. I Een ruwe vloek was het antwoord ei daarop wierpen twee der mannen zich o| mij, terwijl een derde, die zich omwen dend om te vluchten, gegrepen werd dool den jongen Heggs. De wanhopige worste ling die volgde zou ik nooit in bijzonder heden kunnen beschrijven. Ik mikte op een van mijn aanvallers en zou hem stel lig doodgeschoten hebben, doch op hel laatste oogenblik herkende ik plotseling zijn gezicht en bij het afgaan van de re volver week mijn hand af, waardoor de kogel hem rakelings langs het gelaatvloog. Ik had geen tijd meer om te schieten, en wij werden terstond handgemeen. Heel en weer rolden wij over den grond in eer felle worsteling. Als ik niet reeds op jeug digen leeftijd en ook later geregeld mijzell iiad geoefend in worstelen en boksen, dan zou ik thans zonder twijfel binnen enkele oogenblikken overmand zijn geworden, want mijn aanvallers vochten als wilde dieren voor hun vrijheid, bijtend, schop pend en slagend uitdeelend, als van een moker. Als er maar één mij getroffen had, zou ik stellig alseen binkzijn neergevallen. (Wordt vervolgd).

De Denderbode | 1924 | | pagina 2