Valsch Getuigenis n ,emi -it Per Vliegmachien LANDBOUW. Een nieuwe oorlog is op handen, schrijft de groote Italiaan- sche staatshuishoudkundige Luzatti, bij aldien Frankrijk, Engeland, Italië en Ame- rika, zij die Dujtschland overwonnen, zich niet haasten om elkander te verstaan. Turkije, zegt hij, wordt de bondgenoot van Duitschland, en Rusland is het reeds geruimen tijd. En zoo zal. Duitschland de Turken en de Russen tot een nieuwen r' schrikkelijken oorlog leiden. De almachti- ge God verhoede zulke ijselijke ramp. Reeds drie werkstakingen i hadden in Engeland plaats, sedert.dat de travaillisten er aan 't bewind kwamen. Alzoo zal Engeland ook nog in den die- perik geraken, zou Boer Jan terecht gezegd h,ebben. Met de speculeerders, die thans zoo in 't strek zitten, tengevolge van liet opgaan 'van den frank, daar lacht nu heel de beschaafde wereld meê. En zeggen, dat er in onze streek ook zulke góede vaderlanders nu zitten te weeklagen over 't verlies van groote som men geld Dat zal hen leeren... Eene?schoone' aalmoes van 10 millioen dollars werd deze week toegestaan door de kamer van volksver tegenwoordigers van de Vereenigde Sta ten van Amerika, aan de noodlijdende vróuwen en kinderen van Duitschland. Die daad van menschlievendheid prijzen wij, alhoewel wij weten, dat het Duitsche Staatsbestuur zelf, wetens en willens, zijn kleine volk heef, geruineerd, ten einde zich te onttrekken aan het herstellen der milliarden schade, die hun alverwoestend leger heeft aangericht in België en Noord- Frankrijk. Opgepastde Zomeruur is daarOp Zondag 29 Maart 1924, te 23 uur, zullen al de horloges, zakuurwerken en pendules een uur vooruitgezet worden, zoodat ze op middernacht staan, 't Is een verlies voor de langslapers, zei Boer Jan, de brave man, die 's Zomers ten 2 ure van den nacht zijn paarden al voedert. Ha! ja onze verstandige Vlaamsche boeren ken nen een betere zomeruur, en zulks van over eeuwen. Lodewijk de Koninck, de dichter van Het Menschdom verlost het gevierde heldendicht in twaalf zan gen, is overleden te Rethy, nabij Turn hout, in het Kempenland. Hij had den ouderdom van 86 jaren bereikt, De brave christelijke man was een groot dichter, die altijd en in alles voor doel had te werken voor de verheerlijking van God en Kerk en de verheffing van ons Vlaam sche volk. De onvermoeide kampioen ge niete de eeuwige rust bij den goeden God, in den hemel En, a propos, een brief kwam ons toé vanwege een goeden vriend. Die man schijnt wat ver ontwaardigd omdat wij verleden week hebben geschreven, dat sommige Vlamin gen na den Wapenstilstand ten rechte, of ten onrechte werden beschuldigd van activism Zie als katholiek weekblad is 't'ons een plicht, een heilige plicht in alles de waarheid voor oogen te houden. Welnu in geweten is 't ons bekend, dat er in al dat droeve beschuldigen van ac tivism veel onrecht, veel ovërdrijving, veel verkeerde opvatting en veel verkeer de uitlegging is gebeurd. 't Is ten andere altijd zoo als de politiek de geesten op zweept. Hoe,zouden wij in ons schrijven, diq gestaafde meening en bewezen waar heid kunnen verdoken houden En onze geachte vriend zegge niet, dat wij 24e Vervolg. Ik wist toen dat hij aan mijn vader dacht, ik vond het hard om niet zijn hand te grijpen en hem te zeggen wie ik was en hem de geheele waarheid te vertellen over dien treurigen dag, zooveele jaren geleden. Maar ik herinnerde mij, dat hij het van mijn vader óók gehoord had en dat hij hem een leugenaar had genoemd Ik dacht'eraan dat voor zijn soldaten- opvatting de krijgsraad een onfeilbare rechtbank was, een gerecht dat niet dwa len kon, en ik zweeg. Voor anderen was de blijkbare sympa thie dié Sir Francis voor mij had opgevat, onbegrijpelijk. Ik alleen kon gissen neen, ik wist, wat de redën ervan was. Marian en Olive, plaagden mij er wel eens mee, maar Maud sprak er nooit over, met geen enkel woord. Ik dacht in die dagen'van mijn herstel wel eens dat ik gedroomd had, toen ik haar gelaat bleek en vertrok ken meende te zien op dien avond van het gevecht met de stroopers. Zij was vriendelijk maar toch op een hooghartig koele manier, en als zii tot mij sprak, ge beurde het altijd op denzelfden effen toon, en lag er immer een koele glans in haar blauwe oogen. Hare bewegingen als zij door mijn kamer ging waren statig, als. die eener prinses, maar een prinses die de uitspraken van 't Belgisch Gerecht heb ben aangevallen. Alhoewel wij weten, dat het gerecht van ons dierbaar vaderland falen en missen kan gelijk alle mensche- lijk gerecht, toch hebben wij geen woord gerept daarover. Enkel van de beschuldi gingen spraken wij, Edoch aan onzen achtbaren vriend, efi.tevens aan alle vrienden en vijanden, die 't wel meenen met het voortbestaan van ons aller vaderland, België, geven wij den raad voortaan vaarwel te zeggen aan alle ijverzucht in 't opzoeken van de fou ten of foutjes der Vlaamsche jongens.... Daar zijn op 't huidig tijdstip andere kat ten af te rammelen, voorwaar. En eene algemeene kwijtschelding roepe onze bannelingen terug in 't herlevend en ver gevend blijde Belgische Vaderland. -Qui non cito quid didicisset, numquam omni- no passé perdiscere, zegt de groote Cicero, 't geen ik volgenderwijze vertalen durf Wie een drenkeling redden wil, die moet in 't water durven springen, en rap Het indexcijfer van 15 Maart is vastgesteld op 510 tegen 495 de vorige maand. Het briefport voor het buitenland zal met 1 April ver-, hoogd worden van 50 tot 75 centiemen. Een nieuwe verhooging van de Reisbil jetten op de Staatsspoorwegen is voor zien voor 1 April. 25 °/0 verhooging op 3e en 2e klas 28 °/0 verhooging op lc kl. De verhooging van de vervoertarieven zal 20 °/o bedragen voor 15 ton en 15 °/0 voor 20 ton. Heel Duitschland door oefent men onverpoosd de jongelingen in 't hanteeren der oorlogswapens, 't Is wel in strijd met het vrede-verdrag van Ver sailles, maar Duitschland laat zich daar niet aangelegen. De leeraar Quidde, die daar had óurven een afkeurend woord over schrijven, werd ervoor in de ijzers gedraaid. De Fransche veldheer NivHle die zich, onder andere, rond Verdun zoo prachtig.onderscheidde, is te Parijs over leden tengevolge eener longontsteking. Hij volgde veldheer Pétain op als opper bevelhebber van 't tweede Fransche leger. Edoch 't ministerie Briand dwarsboomde den uitstekenden man en ontnam hem het opperbevel. Na den wapenstilstand we^d de verdienstelijke man in zijne eer her steld. Nabij Ur, in Mesopotamië van waar vader Abraham afstamde, ont dekte men den vermaarden tempel van Nebuchadnezzar. Men denkt dat het de tempel van 't Gouden Kalf is, waar de Heilige Schrift van spreekt. Altijd opslag van daghuur, van jaarwedde vragen, dat is een misplaatsheid, een ware uitzinnig heid. O ja de meesters winnen al ge noeg dat is 't machtig slagwoord der nooit tevredenen, die niet eens denken, dat er niemand ter wereld een kapitaal in een fabriek in een inrichting wagen zou, bijaldien er geene hoop op eene schoone winst voor de oogen schitterde.... en ip- dien die winst zoo maar altijd voort een gewone winst ware, hoe zou de inrichting dan staande blijven als er in stede van met. winst met verlies zou te werken vallen Allawerkmënschen en bedienden be sluit uit die woorden niet, dat wij tegen uwe heilige belangen gekant zijn. Dat zijn wij in geenen deele. Wij eischen met u, dat er u een levenswaardig bestaan ver zekerd zij en blijve, doch die aanhouden de ophitsing tot mistevredenheid, dat een onaangenamen plicht vervult. En toch, als ik haar in mijn nabijheid wist, was het of er een geheimzinnige gloed, een vreemd verblijdend licht in het vertrek blonk, en mijn hart bonsde alsof het zou moeten breken. Was zij weg, dan scheen alles jonker, koud en somber, en het licht ver dween uit de kamer en uit mijn hart. Gedurende dien langen tijd van ge dwongen werkloosheid werd ik door vele vragen, die zich aan mijn geest opdron gen, gekweld. Geen letter had ik van mijn vader gehoord sedert wij in Exeter van elkaar gescheiden waren zijn droevig, door het verdriet verouderd gelaat ver volgde mij onophoudelijk als een spook beeld en veroorzaakte mij een vaag gevoel van zelfverwijt. Weliswaar was er sedert dien slechts een korte tijd verloopen, en ik was reeds é^n stap gevorderd in de richting van het doel dat ik gezworen had te zullen bereiken, maar Maud Deve- reux, al was zij ook slechts de geadop teerde dochter van den man dien wij ont moet hadden bij het moeras van Exmoor, toch was zij te nauw met hem verbonden geweest vanaf haar prille jeugd, dan dat een huwelijk tusschen haar en mij niet een onmogelijke toestand zou geschapen hebben tusschen mijn oom Rupert en mij, tusschen Rupert Devereux en den zoon van zijn broeder, wiens leven hij had ver woest door zijn ellendige leugen, daardoor op het mijne een sombere schaduw wer pend. Het was een gedachte, die mij dag 'tijd vragen naar meer en meer, dat on vermijdelijk de kracht der nijverheid doo- den moet, dat keuren wij ten zeerste af, en zulks in it voordeel der arbeidersklasse eerst en vooral. Eene hen, een kieken legde alle dagen een gouden ei, zegt ons de fabel. De eigenares der hen, denkende dat het beestje een kostbaren klomp goud in 't iijf moest hebben, en begeerig naar dien grooten schat, doodde de hen... Daar was geen goudklomp te vinden, en nu was debegeerige vrouw ineens alles kwijt. Wie te veel wil, Die heeft niets Broedertwisten onder de katholieken, dat moeten wij ver mijden uit al onze krachten, doch dat wil niet zeggen, dat telkens als een der vier groepen, die het Katholiek Verbond uit maken, eene daad daarstelt, de drij ande re groepen die volop moeten goedkeuren. Hoegenaamd niet. Daar mag en moet ge sproken worden waar het past, doch als broeders, vereenigd onder 't breede ka tholieke vaandel. Iets van 't hoogste belang en alleszins noodzakelijk, is, dat geen gedeelte der ka tholieke partij zoeke over te hellen naar de liberale strekking. Dat is uit den booze, volop uit den booze. Dat is het wat ons zooveel kwaad be rokkend heeft bij het katholieke volk en wat het gevoelen van onbehaaglijkheid en wrijvingtusschen volken rijkenienschen zoozeer heeft verscherpt. Daartegenover echter volstaat het niet gedurig maar van eendracht te spreken. Er moeten loy ale en ernstige pogingen tot toenadering, tot onderling begrijpen, tot wederzijdsche verdraagzaamheiden christen welwillend heid gedaan worden. De katholieke partij moet terug tot hare volledige zelfstandigheid in programma en organisatie en werking. Dan kunnen al de katholieken er zich thuis in voelen dan kan er gepraat en gehandeld worden voor eendrachtdan zal er ruimte genoeg zijn om aan alle rechtmatig streven, ook op Vlaamschen sociaal gebied, plaatsen vrij heid te gunnen, zonder dat nog iemand er zal kunnen aan denken over verban ning en scheurmakers te spreken. De Nationale Vergadering van Grie kenland heeft de afzetting van de dynas tie en de uitroeping vande Republiek aan genomen. Elk zijn goesting, doch veran deren is niet altijd verbeteren. Lithausche benden zijn verscheiden malen over de Poolsche grens gekomen in de streek van Augustow en hebben ge poogd het spoor op enkele kilometers der grens op te breken. Zij werden door de Poolsche grenswacht verjaagd. Z. D. Hw. Mgr. Rasneur isdoorMgr. Mercier bisschop gezalfd van Doornijk. Mgr. Cieplak van Rusland is door de Sovjet regeering in vrijheid gelaten. De aartsbisschop heeft toestemming gekregen Rusland te verlaten. Te Londen is Zondag de staking uit gebroken der trams- en autobussendienst. Geen enkele wagen kon op dien dag uit rijden. Alla !zoo gaat een land goed voor uit In Antwerpen hebben de trambe dienden ook het werk neergelegd en zijn in staking gegaan. Zij hebben zich bij het gedacht van hetsyndikaat neergelegd. De oudste vrouw van deVereenigde- Staten is Mistress Power. Zij heeft den noch nacht met rust liet en mij met een vage ontevredenheid vervulde. Ik vroeg mij zelf nooit af waarom ik twijfelde er ook aan of ik dat waarom wel kende, maar de gedachte en het gevoel waren er. Op zekeren namiddag, toen ik reeds wat sterker werd en in staat om af en toe naar buiten te gaan, gaf Sir Francis mij de gelegenheid waarnaar ik reeds zoo gerui men tijd had verlangd. Hij zinspeelde indirect op zijn zoon, en al mijn moed bijeenrapend, stelde ik hem de vraag Zal uw zoon M. Rupert Devereux, nietwaar nog hier zijn vóór het einde van het jachtseizoen Zijn gelaat veranderde plotseling als bij tooverslag. Van den hoffelijken, belang stellenden vriend werd hij in één oogen- blik weer de stijve, waardige aristocraat. Zijn lippen sloten zich vast opeen en dui delijk was een licht'fronzen van de zware, zwart-grijze wenkbrauwen merkbaar. Hij zag eruit alsof hij zich plotseling herin nerd had dat ik toch eigenlijk voor hem een vreemde, en slechts zijn opzichter was, van wien elke vraag van persoon lijken aard bepaald een onbescheidenheid moest worden genoemd. In geen geval, antwoordde hij kort; mijn zoon bezocht Devereux nooit. En toch zal het eens zijn eigendom zijn, kon ik niet nalaten op te merken. Neen dat zal het niet. Deveroux Court zal na mijn dood overgaan in handen van eerbiedigen ouderdom van 114 jaar en is nog zeer kloek en gezond. Zij rookt de pijp als een schoorsteen. Zij bezorgt het huishouden van hare dochter die nog in leven is. Eiken dag doet zij eene wande ling met haar 50ste achterkleinkind. Zij heeft ook nog 44 kleinkinderen. Proficiat aan dat meetje Een der rijkste grondbezitters van Silezië (Duitschland), prins Gustaaf Biron von Kurland, die algemeen bekend is in Duitschland, heeft het protestantisme af gezworen en is opgenomen in den schoot van de R. Katholieke Kerk. Op een bal bij debaronesKonradhein te Graz (Oostenrijk) was eene zekere gravin Herbestein welkeeen paarlen hals snoer droeg van zeer grootewaarde. Binst den dans werd haar het halssnoer ontsto len.Naar vermoed wordt is het de gast- vrouwzelf, welke het zich heeft willen toe eigenen. Zie dat heet stelen In de Sinïónsbaai bij Kaapstad heeft de havenmeester een reusachtig zeemon- monster gevangen. Het dier was bijna 6 m. lang en liad den omvang van 4 in. De twee vinnen aan weerszijden lijken wel op vingers. Men vermoedt dat het dier een zeeolifant is. Het woog meer dan 2000 kilos. In de haven van Brest is men sedert Zaterdag zonder nieuws over eenen zeil boot die, met vlootofficieren aan boord, bij stormweder was uitgevaren op de ree- de. Menvérmoedt dathet vaartuig vergaan is. Op zeven mijlen van Aboukir (Egypte) was eene vlotmijn verzeild geraakt tus schen eene visschersvloot.Een derscheep- jes botste op de mijn, die met vreeselijk geweld ontplofte. Vijftien visschers wer den gedood. De loods Frans Pauwels, van de sleepboot Peeters terwijl hij den boot aan 't meren was te Dendermonde, viel tengevolge eener verkeerde zwenking in 't water. Het personeel kwam den onge lukkige ter hulp, doch het kon niet baten. Hij kon niet opgehaald worden. De trein Oostende-Bazelis ontspoord te Benestroff om 2 ure 's nachts. Het is gebeurd door de onachtzaamheid van een wisselwachter die in slaap gevallen was. Hij is aangehouden. Er zijn 9 dooden en verschillendegekwetsten. Waarom slechts één wisselwachter op zulk een belangrij ken post Een adjudant van het vliegerseska- driel van Avord, bij Bourges, was aldaar in overtreding met de militaire reglemen- menten, opgestegen meteen burger. Ter wijl het vliegtuig boven het plein zweefde, sloeg het uit het evenwicht en plofte ten gronde. De twee inzittenden bleven op den slag dood. Vier karnavalvieï'ders te Amiens (Frankrijk) waren verkleed in Esquimos en overdekt met een dikke laag watte, welke de sneeuw moest verbeelden. Door een ongelukkig geval viel een brandend stekje op de watte en die vier jongelingen stonden op een oogwenk in laaie vlam. Al de pogingen om de vlam men uit te dooven bleven vruchteloos. Een der vier zal misschien zijne bekomen brandwonden kunnen overleven. Aai wat al menschenlevens hebben de dwaze karnavaltoeren al vernietigd Maar, wat wilt ge Vele nienschen willen, met boo- zen opzet, niet wijs heeten. Ook zij varen er dan naar:Loontje komt omzijn boontje. TEN BUREELE DEZER Beeldekens voor Eerste Communie met gouden druk 7,50 fr. de 25. mijn anderen zoon of diens erfgenaam. Mocht het toch vóór dien tijd'in puin val len antwoordde de oude man, de laat ste woorden met een plotselinge en hef tige bitterheid. Ik wist niet, wat hierop te antwoorden, en daarom zweeg ik echter drukte mijn gelaat, naar ik veronderstel, mijn gretig heid om meer te hooren duidelijk uit. Hij stond open ging metgroote schreden ver schillende malen het vertrek op e# neer, terwijl ik elk zijner bewegingen met be zorgden blik volgde. Wat geleek hij spre kend op mijn vader en hoe verwonderlijk weinig was zijn forsche gestalte gebogen doordenlastderjarenIDe zelfde aristocra tische figuur had hij, die ik zoo dikwijls in mijn vader bewonderd had als wij te zamen reden over den zachten heidegrond, dezelfde strenge, fijn besneden gelaats trekken, dezelfde uitdrukking van zorg en en verdriet ook, geteekend op het edel gelaat. Bij mijn vader openbaarde zich dat echter in een ietwat anderen vorm dan bij Sir Francis terwijl in de oogen van mijn vader een uitdrukking lag van lang gedragen lijden, die scheen te spreken van een volkomen hopeloosheid en onher stelbaar verlies, was er in het gelaat van Sir Francis meer bitterheid en ergernis te lezen. Het scheen alsof het leed en ver driet dat door het vonnis van den krijgs raad werd veroorzaakt, niet zoozeer een deel van zijn wezen uitmaakte, maar hem eP Reinheid in Hoenderteelt. Hoe warmer het wordt, hoe meer m in het kippenhok met ongedierte zal af rekenen hebben. Wil men zijne henen hiertegen besche men en ze zoo goed mogelijk aan den li houden, dan zorge men de kippen in de strijd tegen hun vijanden bij te staan Men voorzie het stofbad, dat in elk w< ingericht hoenderhok moet aanwezig ziji verwijdere er uit alle vuil, voege er bij ee goede hoeveelheid zuiver, gezifte assch en mengele vervolgens er eenige grepi solfer in. Het hok zelve moet minstens tweema< 's jaars gewit worden, zorg dragende da ieder voorwerp worde weggenomen afwo zondeilijk bijzonder in de hoeken eë° aan de uiteinden zoo mogelijk met ee 01 beetje petrool, worde gereinigd en daarn gekalkt. In het witsel doe men een of twee soep lepels creoline per emmer, met een greep je keukenzout. en. :et :1 a t iet de al i re the Ie 1 lan Ha: :ni Kuischen met creosote is ten zeerst ,tui aan te bevelen. Nadat men zulks gedaan heeft, sluit men het kot zoo dicht mogelijk (de kieen kens er uit, natuurlijk). Na eenigen tijd late men zooveel lucht strooming mogelijk toe, teneinde alle ui wazemingen te verwijderen. De zon fs het voornaamste ontsmet tingsmiddel. Is het eenigszins mogelijk, dan zorg men dat die eersterang-ontsmetter tot ii het minste hoekje kunne doordringen. Ook diene er gezorgd voor zoovee lucht mogelijk, zonder dat er nochtan trok worde veroorzaakt. Het nestmateriaal moet dikwijls wor den vernieuwd en steeds met insecten poeder besprinkeld Bij dè kuikens vooral diet de strengste reinheid in acht te worden genomen. Jonge diertjes, welke door ongedierteTaf geteisterd zijn, zullen nimmer goed op groeien. Wannëer men de arme kleintjes hurJ kopje in den gekromden rug getrokken enw met hangende vleugeltjes ziet rondsukke-8e len, terwijl ze piepend hun nood klagencen: dan is meestendeels de oorzaak daarvarfze in gebrek aan reinheid te vinden. Kloeken moeten steeds zorgvuldig na la^' gezien en tegen ongedierte verzorgd wor-rt 1 den kloekenkotjes en kunstmoeders zal men zoo rein mogelijk houden en dikwijl: met insectenpoeder uitspuiten of besprin kelen. Het krabma^eriaal zal men tijdig ver- nieuwen. a§ De grond, waarop de dieren loopen, moet eveneens gezuiverd worden, vooral in beperkten loop. De bovenste laag van een klein beloop stzc f0 de lljh rijzc ede arti Var F ,'ele lest exti moet jaarlijks worden afgeschept en ver- )U£j vangen door versche aarde. t a Bevuilde grond en onreine drinkpotten ee zijn de bakermat van tallooze microben de kiem van menige ziekte. Drinkpottgn moeten in den Zomer bui- aar ten het bereik der zon geplaatst worden: het water twee, drie keeren ververscht. terwijl men de potten een paar malen per week met heet water moet uitschrobben. Men zal er ook voor zorgen dat het zacht voeder niet op den grond geworpen en door de dieren vertrapt worde. Allen zijn we handig genoeg om uit vijf plankjes een langwerpig bakje te vervaar digen met een naar binnen omzoomde op sommige oogenblikken een acute doch daarom des te feller pijn deed voelen. En wat zou zwaarder te dragen zijn, het eer ste of het laatste? Ik kon de vraag niet beantwoorden. Plotseling hield Sir Francis in het mid den van de kamer stil en keerde zich naar mi] om. Arbuthnot, m'n jongen, zeide vriendelijk," ik zal je alles van mijn beide zoons vertellen alsje er belang in stelt het te hooren. Er is niets wat ik zoo gaarne hooren zou als dat, Sir Francis, antwoordde ik op zachten toon. Hij kwam naar mij toe, en ging naast mij zitten. Ik heb een onverklaarbare sympathie voor je opgevat, Arbuthnot, zeide hij langzaam ik heb een gevoel alsof het mij goed zou doen, je deelgenoot te ma ken van mijn verdriet. Zijn stem klonk zeer zacht en 't scheen mij toe dat er tranen in z.ijn oogen stonden. Toen ging Jiij voort, in korte zinnen sprekend,zooals zijn gewoonte was, maar nu met iets min der dan zijn gewone kortheid. Ik ben tweemaal getrouwd geweest, en uit elk huwelijk werd mij een zoon geschonken. De oudste heette Herbert, de ander Rupert. Herbert's moeder was defoaa dochter van een Engelsch edelman, en hij st ti groeide op tot een jongen Engelschman zooals er geen tweede was in heel het Vereenigd Koninkrijk een Devereux in merg en been. (Wordt vervolgd). r iel bra* lac insc >en ee [eh; t s ilen kaï op ion En c ivel hij len ;ed die ijhe dat nar este in t :n v zii daj naa

De Denderbode | 1924 | | pagina 2