Valsch Getuigenis m Per Vliegmachien Nagalm der gemeenteraadszh ting van 15 April 1924. Een woordje over onze Stads= bedienden en werklieden. Sterfgeval zc Priesterlijke Benoemingn Duiven cachetten elan Trotsky, die een tijd lang in Kauka- sië verbannen is geweest, waar hij zooge zegd eene gezondheidskuur deed, is] Don derdag te Moskow weergekeerd. Hij werd er in de statie door eene talrijke menigte geestdriftig toegejuicht. Het proces ingespannen tegen de partijgangers van Stamböulinsky,beschul digd van samenzwering tegen de veilig heid van den staat (Bulgarië) is thans te Sofia afgeloopen mét eene algemeene vrij spraak. Uit Hong-Kong (China) wordt ge meld dat Sun7Yat-Sen, president van Zuid-China, zijn eerste zegepraal heeft behaald op de regeeringstroepen van het Noorden. Zij hebben de stad Amoyr ingenomen en hunne vijanden op de vlucht gedreven. Aai f het ménschdom altijd oorlogen Na eene langdurige ziekte is Mgr Denis Kelly, katholiek aartsbisschop van Ross, graafschap Cork (Ierland) op 72 jarigen ouderdom in den Heer ontslapen. Hij ruste in vrede, de onvermoeibare wer ker Maandag morgen is op hét Kapitool de heer Mussolini op plechtige wijze tot Romeinsche burger benoemd. Mussolini heeft in treffende woorden dank gezegd voor deze eer hem door de Eeuwige Stad gebóden. Eene bende van een 25 tal inlanders heeft den 18 April te Dera-Ismaïl-Khan, op de Noord-Westelijke grens van Indië, 17 personen opgelicht. Zeven hunner kon den terug ontsnappen. De Engelsche overheden hebben troepen uitgezonden om de gevangenen te bevrijden. Een bericht uit Manilla meldt dat men op de Wester-kust vaia., het eiland Midanao, behoorend tot de Philipijnsche eilanden, een heele reeks aardschokken heeft waargenomen. Te Mati zijn talrijke huizen ingestort. Van aardbevingen, ver los ons, Heer In de streek van Surakan, de pro vincie Amon-Daria en Ie Khiva (Azie) heeft men gevallen van builpest aange stipt. De overheid neemt de krachtdadigste maatregelen om de uitbreiding der plaag tegen te gaan, en niet zonder reden Miss Florence E. een 16 jarig meisje van Atlantic City, Vereenigde Staten, stierf te haren huize aan bloedvergiftiging die door de geneeshecren toegeschreven werd aan het gebruik van liprood. Het meisje bezweek in hevige pijnen. Volgens een Engelsche weerprofeet zal er van 20 tot 27 Mei een hittegolf over Europa heerschen. Wie 't,leeft, zal 't on dervinden Een inwoner van eene Engelsche gemeente wandelde langsheen de Teems, toen opeens zijne aandacht getrokken werd door het hulpgeroep van een kind, dat in den stroom gevallen was. Hij sprong gansch gekleed in het water en was' zoo gellukkig het kind te redden. Toen eerst bekeek hij den kleinen drenkeling: het was zijn eigen zoontje. Een verschrikkelijke brand heeft de stad Moline (Vereenigde Staten) in op schudding gebracht. De totale schade zal voorzeker 250.000 dollars bereiken en is door verzekering gedekt. De sneltreinen van Zurich en van Milaan zijn te Bellinzona opeen gereden. Er zijn dertig dooden en vijftig gekwetsten. De twee eerste wagons zijn door brand vernield. De ramp moet toegeschreven worden aan de nalatigheid van een der machinisten. Dr Helfferich de gewezen Duitsche Kanselier zou onder de slacht offers zijn. 28e Vervolg. Ik ben Hugh Devereux, de zoon van den man tegen wien gij vijf en twintig jaar geleden een valschen eed hebt ge zworen, en ik ben gekomen om je 'n paar vragen te stellen. Hij hield den blik starend, norsch op mij gericht, als gevangen in een soort van vreemde betoovering. 'Zeg mij op de eerste plaats waarom je dien eed aflegde. Het was Rupert Devereux die er u toe dreef nietwaar? Ik kon duidelijk zien, dat 's mans dier lijke moed langzaam bij hem terugkeerde, hij nam den knuppel weer op en begon er mede tegen zijn beenen te slaan, blijkbaar om zich een houding te geven. U kunt goed commandeeren, jongeheer, zeide hij met een spotlach. Als ik nu echter eens niet op uwe vragen wil antwoorden? Ik denk dat je zoo dwaas niet zult zijn, antwoordde ik op kalmen toon. Als je niet voor het einde dezer week wegens stroo- perij in de gevangenis wilt zitten, zou ik je raden, precies te doen wat ik wil en mij op alle vragen die ik je stellen zal een be hoorlijk antwoord te geven. Hij vloekte en keerde thans zijn weer zinwekkend gelaat geheel naar mij toe. Dus jij was die brutale spelbreker die tusschen ons troepje ingestoven kwam Te Trith-Saint-Léger, in Ftansch- 'Nöórden, ontstond er brand in de kabien van een kinema. De schrik maakte zich meester van de toechouwers, die ordeloos naar de uitgangen stormden, in het ge drang werden, verscheiden personen ge kwetst. De filmdraaier heeft erge brand wonden over gansch het lichaam beko men. Eenmfisj-! van Ramatuelle(Frankrijk) was op den akker aan 't werk, toen een arend uit de hoogte zag neerschieten om er een prooi te grijpen. Deze prooi was een reusachtige slang. Beide dieren gin gen een woesten kamp aan. Terwijl zij hiermede doende waren, kwam het meis je met een rake nader en sloeg ze alle twee dood. Proficiat In de Fransche stad Ferney reed een tram naar de statie van de Grand-Sacon- nez. Daar het voertuig in volle vaart de statie voorbij stoomde en niet stopte, ging de ontvanger zien wat er scheelde. Hij vond den geleicjer dood aan het stuur en zette zelf het rijtuig stop. Een bijgeroepen geneesheer stelde vast dat de voerder be zweken was aan eene hartkwaal. De Vlaamsche hoogstudent, die te Leuven neergeschoten werd, is aan de beterhand. God dank TEN BUREELE DEZER Beeldekens voor Eerste Communie met gouden druk 7,50 fr. de 25. Ons weekblad gaf reeds in enkele woorden melding van een incident welke in de laatste gemeenteraadzitting voor viel uitgelokt door schepene De Valcke- neer en betrek hebbende op de samen stelling van het schepencollege. Wanneer wij door dit incident moeten terug komen tot de phase der onderhan delingen, dan willen wij hier eerst en vooral, de groote eerlijkheid onderlijnen der katholieke partij welke bij de stem ming der schepenzetels hare genomen beslissing getrouw bleef en dank aan hare houding aan de liberalen en Daen- sisten een schepenzetel toekende, niette genstaande het aan de Katholieken zeer gemakkelijk zou gevallen zijn zich al de zetels toe te eigenen. Den brief welke de lieer De Valckeneer in het aangezicht der socialisten slinger de, leerde ons dat liberalen, demokrate'n en socialisten t' accoord gingen om aan de katholieken voor te stellen, een vierle dig college te vormen bestaande uit een katholieke burgemeester, katholieke sche pen van finantiën en de drie andere on der de andere partijen te verdeelen en dit op eene enkele voorwaarde, dat de katholieken van al de bestaande kommis siën hun ontslag zouden indienen en deze besturende lichamen zouden .vernieuwd worden op grond der evenredige verte genwoordiging. Aan dit laatste werd op dit oogenblik in Juni 1921 niet voldaan en dat was dus de rede waarom de socialisten de nog hedendaagsche openstaande schepenzetel niet bezetten. Maar sedert 1921 is er zeer veel veran dering gekomen in dien toestand en zeer terecht deed Dr Schelfhout opmerken dat er voor de socialisten geen rede meer be stond om zich aan hunne verantwoorde lijkheid te onttrekken gezien zij op dit oogenblik vertegenwoordigd zijn in alle dien avond toen wij juist dien mooien buit vlug en gemakkelijk in veiligheid dachten te brengen Ik heb veel lust om... Gooi dat eindje hout neer.Jonh Hilton, waarschuwde ik hem op vasten toon. Je hebt mij reeds eenmaal leeren kennen bij die vergadering in Porlock, en dat is je niet meegevallen, geloof ik. En het zal je niet beter vergaan als je het nu nog eens wilt probeeren. Gooi neerVersta je mij Ik dee'd een vluggen stap vooruit en hief mijn rijzweep hoog op. Hij aarzelde, en wierp toen met een n'jdig gebaar den knuppel neer. Wat wilt u weten vroeg hij op nor- schen toon. Het was Rupert Devereux die je den leugen deed spreken voor den krijgsraad? Ja, hij was het, de schurk 1 Ik zal u alles van de zaak vertellen want, ik heb ten slotte met Rupert Devereux niets te ma ken. Hij kwam dien morgen bij mij, juist toen het sein voor den aanval gegeven werd, en wij nog in de tent waren. Hilton, zei hij, zou je een leugen willen verteljen om voor je verder leven een rijk man te zijn Natuurlijk wil ik dat, was mijn ant woord. Als je dan morgen bij generaal Luxton geroepen wordt, ging hij voort, zeg dan dat je tijdens het gevecht mijn broeder niet gezien hebt. Vergeet dat hij ons te hulp snelde toen we door die zwar te duivels werden aangevallen. Als je dat doet, betaal ik je zoolang je leeft twee honderd pond sterling per jaar. besturende lichamen, doch de socialisten zeggen nu dat zij twee schepenen moeten hebben. Dat is eenvoudig een uitvlucht omdat de socialisten het veel gemakkelijker vin den steeds voorstellen voor te brengen, welke in princiep moeilijk kunnen bestre den worden, hunne voorstellen zien aan nemen en aan de andere partijen de zorg overlaten, de middelen te zoeken om de uitgaven te dekken. De taktiek van de socialisten is zeer klaar zij vragen vele hervormingen die groote uitgaven vergen en stemmen ofwel tegen voorgestelde taksen ofwel maken het onmogelijk dat ze voorkomen in de gemeenteraad. Nochthans die taktiek zou zich tegen hun kunnen keeren daar de goochelarij niet eeuwig zal geslikt worden en als er van de anti-socialistische partijen op dit spel wat meer de aandacht getrokken werd, zullen onze socialisten, de gevol gen hunner houding dragen. Doen wij hier opmerken dat geen enkel weekblad noch van liberale, democra tische of socialistische zijde het incident rond dien brief ontstaan bespreekt of commenteert, men stapt er zeer lichte- kens over. Dit is kenschetsend. Het vaststellen der loonroosters voor onze bedienden en politieagenten heeft een zeer lange tijd geduurd en meermalen werden de baremas ten voordeele dezer agenten door de gemeenteraad gestemd door de bestendige deputatie verworpen, tot er eindelijk eene oplossing kwam welke de belanghebbende bevredigde. Niettegenstaande het nieuw loonbarema ten voordeele der bedienden, reeds lang genoeg in voege is om uitgevoerd te worden zooals de gemeenteraad het stemde, moeten wij tot ons zeer groot spijt bestatigen dat de bedienden welke in volle geweten en trouw hunne plich- ten volbrengen tegenover het stadsbe stuur nog zeer veel redens hebben tot klagen, omdat de beslissing door de ge meenteraad in hun voordeel genomen, over het hoofd geloopen wordt en deze trouwe mannen steeds met beloften ge paaid worden. Waarover klagen onze bedienden 1°) Dat zij niet uitbetaald worden aan het barema hun toegekend volgens de rangschikking Klerk lc klas. 2°) Dat de duurtetoeslag niet uitbe taald wordt volgens de vastgestelde schaal. 3°)Dat èr hun afhoudingen gedaan wor den voor de pensioenkas, waarvan zij hoegenaamd niet de minste kennis heb ben. Het was zeer goed verstaan en de raad was het er mede eens dat de bedienden welke heden in dienst waren een verwor ven recht hadden,en dat op de beslissing door het schepencollege te nemen de huidige bedienden moesten gerangschikt worden in twee reeksen, en op hun het gestemde barema moest in toepassing komen. Het komt ons zeef vreemd voor dat het schepencollege zich schuil houdt achter de bestendige deputatie. Voor ons is dit een uitvlucht en kan het schepen college zeer gemakkelijk eene schikking treffen welke iedereen zou bevredigen te meer dat de tweede en derde bedienden- grief geheel en gansch van hun initiatief afhangt. Wij roepen de bijzondere aandacht van Accoord zei ik, dan ben ik uw man. In orde, antwoordde hij, en toen keerde hij zich snel om en ging heen. Zoo is het ge gaan, besloot Hilton uitdagend. Slechts met moeite weerhield ik mij, den schurk aan te grijpen. En je tweehonderd pond per jaar vroeg ik rondziende en daarbij de brutale, slordig-uitziende vrouw bemerkend die in een donker hoekje ons op een wrakken stoel zat aan te staren. Wat is daarvan terecht gekomen Ik veronderstel dat je hier niet bepaald voor je plezier woont Bij deze vraag barstte de ellendeling in de gruwelijkste vloeken uit. Neen natuur lijk niet, antwoordde hij op ruwen toon. Ik zal u zeggen welk voordeel die ver- wenschte leugen mij gebracht heeft. Mis schien ben ik een groote dwaas geweest maar in elk geval, ik had het wat hooger in 't hoofd, en toen wij later naar Enge land terugkeerden, wilde ik als zijn op passer of huisknecht bij hem blijven. Hij stemde toe, ofschoon ongaarne, omdat ik volgens zijn zeggen te ruw en onopge voed was. Ik wist mij echter vrijwel aan de omstandigheden aan te passen, en dat was maar goed ook, want ik wilde hem tot geen prijs verlaten, bang als ik was dat het geld mij dan hij was dikwijls op reis niet meer zou worden uitbe taald. Wij hadden vaak ruzie en hij placht dan te dreigen, mij te zullen wegjagen, maar ik lachte hem uit. Die avond in Porlock echter werd mijn ongeluk; hij die heeren op dit feitwaarop reeds zoo veel is aangedrongen en wij bidden hun dit vraagstuk eens voor goed uit de voe ten te maken, zij kunnen niets anders dan achting en genegenheid winnen. Voor onze Stadswerklieden. Ih de gemeenteraadszitting van 15 April hebben we,eindelijk de ^voorstel van Dr Schelfhout zien bewerkstelligen te zeggen een minimumloon van 2 frank per uur te betalen. Wij juichen dien maatregel toe, omdat elke verbetering welke er ten voordeele der stadswerklieden genomen wordt, ons zeer welkom is, maar wij zijn zeer ver van er mede 't akkoord te gaan en wel om de volgende redens. Een stadswerkman is even zooals de werklieden van dejProvincie en Staat een agent van den openbaren dienst en moet dus ook in dien zin behandeld iworden. Er bestaat hier in Aalst hoegenaamd geen vaste regel welke de aanwerving on zer stadswerklieden regelt en het is maar voldoende een vriend te zijn, van deze of gene politieker om als stadswerkman bin nengewalst te worden. Naar onze meening zou het rekruteeren onzer stadswerklieden op een vaste regel moeten berustenvaststelling van een minimum en maximumouderdom, keuring door geneesheer, bewijs van zekere be kwaamheid, enz. en daarbij een welbe paald minimumloon met een schaal van opslagen tot op een bepaald maximum loon, recht op pensioen en vergoeding in geval van ziekte, alsook stabiliteit der positie. Wij zouden onze stadswerklieden wil len behandeld zien zooals de Staatswerk lieden; pogingen werden in dien zin reeds gedaan maar stootten steeds af op die verkeerde gedachte dat een stadswerk man, het loon moet winnen der privaat nijverheid en dusdanig behandeld worden. Dat is totaal verkeerd. Maar wat we zonderling vinden is het systeem der twee maten en gewichten welke bestaat op ons stadhuis. De bedien den en agenten trekken kindertoeslag en woonstvergoeding, de werklieden niet. Wat is de rede om dit te verrechtvaardi gen. Er kan daarvoor geen reden opgege ven worden. Waarom veralgemeend men niet deze voordeelen. Dat is de vraag welke de stadswerklie den zich stellen en waarvan zij de oplos sing verwachtten. Nog niet geheel was het graf gesloten van den 3den zoon van den achtbaren heer Moyersoen of de wreedè dood ontrukte hem zijn tweede zoon Alexander. Dit droevig nieuws verspreidde zich Dinsdag morgend door de stad en werd door ge heel de Aalstersche bevolking met innig medelijden en diepe ontroering vernomen. Met M. Alexander Moyersoen, die pas zijn studiën in de Rechten had voleind is een rijk begaafden en doorbraven jon geling heengegaan bezield met door en door kristene gevoelens, die het zich tot plicht had opgelegd te arbeiden voor Gods glorie tot heil van het volk en tot luister van zijn geboortestad. De goede God heeft het helaas anders geschikt. Moge de achtbare familie Moyersoen met Godes hulp, wiens Raadbesluitselen ondoordringbaar zijn, zich troosten in dit nieuwe pijnlijk verlies. Donderdag 11. had onder een overgroote toeloop van vrienden en kennissen de kwam te hooren wat ik daar gedaan had en liet mij bij zich komen. Hilton, zeide hij, hier heb je een maand loon/ en ver der kun je naar den duivel loopen. Ik wil niets meer met je te maken hebben. En ons geheim dan, mijnheer vroeg ik spottend, want ik dacht in 't geheel niet dat hij in erdst sprak. Je bent een groote dwaas, Hilton, antwoordde hij. Als je denkt, mij daarmee in je macht te hebben, dan bega je de grootste domheid die je ooit in uw leven hebt uitgehaald. Je kunt mijnentwegen je «geheim» gaan vertellen aan wie je maar wilt en ik wensch je het genoegen dat er vele menschen mogen zijn die je verhaal gelooven Toen zag ik dat het met mij gedaan was, want niemand zou mij natuurlijk willen gelooven. Iede reen zou zeggen dat ik alles verzonnen had omdat hij mij had weggejaagd, en zoo zonk ik al verder en verder weg, en hier zit ik nu.... Als strooper, onderbrak ik hem. Wel ja, ik zeg er geen «neen» op, ant woordde hij norsch. Wat wilt u nu nog meer van mij weten Alleen een kleine familie geschiedenis. Met wie is je vroegere meester gehuwd Ik geloof dat zij Saville heette, of zoo iets. Zij stierf na de geboorte van haar tweede kind, een zoon. Het eerste was een meisje, Maud, dat stierf toen het on geveer drie a vier jaren oud was. Was dit de verklaring van het feit dat Rupert Devereux een kind, dat denzelfden plechtige lijkdienst plaats. Tusschen d aanwezigen bemerkten wijGeneraal d de A Jonghe d'Ardoye, vertegenwoordiger de konings, M. Theunis, hoofdminister e Mevrouw Theunis, talrijke volksvertegen j woordigers en senators, onder meer MA1ure Van Cauwelaert, Tibbaut, de Béthum Van Nieuwenhove, Huyshauwer, E. Pate|»o*( Rutten, enz. enz., verders Provincieraads leden, Burgemeester en talrijke Priester !aJ' van 't omliggende. De studenten in verlof, leden van Katholieke Jonge Wacht, droegen hen of stoffelijk overschot van hun betreurd me delid naar de kerk en thans ook ten grave Onnoodig te zeggen dat de ruime Sin Martenskerk bijna het toegestroomde vol laanc niet kon bevatten en de offrande duurdl om zoo te zeggen tot op 't einde van de lijkdienst. Op het kerkhof werd door den hee Antoine de Hert, voorzitter namens Katholieke Jonge Wacht eene lijkref uitgesproken. jhebl at w larkt sten n vai zich dage jaanc Wij bieden aan den achtbaren hee senator M. R. Moyersoen. oud-ministe van Arbeid, aan Mevrouw, Kinderen ei Familie, de verzekering onze oprechte ei diepgevoelde deelname in de zware be proeving die hun treft. Moge de gedachte, dat hun betreurden zoon Alexander, omzijn voorbeeldig ei m brei christelijk lev.en, om zijne deugden, reeds :rjong van God £iji\welverdiend loon heeft ont-s- vangen, de opnieuw geopende wondt heelen. De Denderbode. Bisdom Gent. Zijne Hoogw. de Bis schop heeft benoemd Pastoor te Sinay, E. H. Ryckaert, id Erondegem te Laarne, eerw. heer D( Kimpe, id. te Heldergem. t teri SF chen elen van nnen nneui juwei irmei: tsters agen nnen. IJzerc P halve ichriji inijdei i- er Talor zijnie {ten- Sint Jozefscollege. Woensdag 30 |tj| April e.k. zal onze geleerde stadgenoot de E. P. E. Bauwens op 't College den 50" verjaardag herdenken zijner intrede in hel Gezelschap Jezu. Te dier gelegenheid zal de hooggeachte Jubilaris dien dag om 8 u. eene Plechtige Mis van dankzegging, ge volgd van het Te Deum.opdragen, waartoe vrienden en kennissen van harte uitge- noodigd worden. Verbond der Vlaamsche Kringen Aalst. De 3e VOORDRACHTAVOND zal gehou den worden te 7 1/2 uur, in de Belfortzaal den 28 April. Voorwerp: De opvoeding van Ons Volk. SprekerE. P. Callewaert uit Gent. Volgende ZOMERCONCERTEN 1924 zullen door de Koninklijke Harmonie Al Groeiend' Bloeiend' en de Fanfaaribew. Willen is Kunnen ter Groote Markt uitgevoerd worden, telkens te 20 1 /2 uren. Donderdag 8 Mei, "Willen is Kunnen Donderdag 15 Mei, Al Groeiend' Bloeiend' Maandag 26 Mei, Willen is Kunnen Maandag 2 Juni, Al Groeiend' Bloeiend' Donderdag 19 Juni, "Willen is Kunnen, Donderdag 26 Juni, Al Groeiend' Bloeiend' met doosje en fleschje inkt frank 4,75 ten bureele dezer. weve Je Vel J.B br. ,wink leTro I Van met net tv ckx, m De M; L. V lert, t' lert, m irts, st De Si Ier m lens, t irtier, naam van zijn vroeggestorvene eerstgebo- Van d rene droeg, tot zijn dochter had aangeno- Binner men Ik vroeg verderDus er is nog een estr. zoon, en-waar is die op het oogenblik enstraa Hoe zou ik dat weten was het norsche kinderc antwoord. Hij was op het college toen il Rupert Devereux verliet, en sedert dien heb ik niets meer van hem gehoord. En van Rupert Evenmin. Denkt u soms dat ik de cou raiiten lees, om te weten waar al dal voorname volk zich opjioudt Ik dacht eenige oogenblikken ernstig na. Welk voordeel kon de bekentenis van dezen man mij eigenlijk bezorgen nu ik er tenslotte in geslaagd was, ze te verkrij gen Wien zou men eerder gelooven, den Mare Provi Vast lc jven oi slecht befaamden vagebond of den adel lijken schurk, Rupert Devereux? Hel antwoord op deze vraag was niet moei lijk, evenwel, ik had zijn bekentenis, en yroeg of laat kon ze mij wellicht nuttig zijn Hebt u een kaars vroeg ik. Voor de cité, B eerste maal rees de vrouw van haar stoi op, en na eenige oogenblikken gezocht te hebben, reikte zij mij een klein eindje vei kaars. Ik streek een lucifer aan ep ontstak het kaarsje, waarna ik het in den hals eener flesch stak die de vrouw mij zwij gend overreikte. Toen schreef ik .in zoo weinig mogelijk woorden het voornaamste van Hilton's bekentenis op, en overhan digde hem het blaadje papier met mijn vulpen om te teekenen. (W. vervolgd.) BUF Vinck Mega M. I Van E psae :\v. m th, Si - A ys, tv* De ernsl het pl, te Ge leminj; leeligs bekon Bouc gans »ns, K

De Denderbode | 1924 | | pagina 2