m Brief uit Palestina. VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Voor 't Kristen Sanatorium Een en ander Aonaag 1 Juui 1*124. Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST r1 NANDSNOECK De Boerenzoon Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. 7\ DAGWIJZER leil en roem den Opperkoning Gebed der schipperin UVyllll^UlCU lltt II II III Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 4 ZATERDAG 31 MEI 1924. Juni of Weimand. Zóndag onder de Octaaf van O. L. H. Hemelvaart. H. Pamphilus, Priester, Martelaar. Gelukz. Conrad, Aartsbisschop, Marte laar. Maandag. HH. Marcellinus en Petrus Martelaars. H Erasmus, Bisschop, Martelaar. 3 Dinsdag. H. Clothilde, weduwe, Ko ningin van Frankrijk. Woensdag, H. Franciscus Carraciolo, Belijder. H. Quirinus, Bisschop, Martelaar. Donderdag. H. Bonifacius, Aartsbis schop, Martelaar, Apostel van Duitschland. Vrijdag. le Vrijdag der maand. H. Norbertus, Aartsbisschop, Belijder. InstellerxJer Witte Heeren of Nor bertijnen. H. Philippus, der 7 Diaken bij het aan vangen der H. Kerk. Zaterdag. Vigiliedag of vooravond van Sinxen. Geboden Vastendag. Wij ding der doopvont. HH. Valentinus en Candidus, Bisschop pen. M Daar de schoone maand onzer illerbeste Moeder is voorbij, en lie van onzen Opperkoning breekt leerlijk aan. Het is Juni, de prachtige Zomer- naand! O die ook heeten wij welkom, le maand van Jezus' Allerheiligste dart. Wie zou voor liefde geen we ierliefde schenken Onze goede Opperkoning heeft ins oneindig bemind in deze ge- egende maand willen wij vrijen sop verleenen aan den stroom van /ederliefde en dank, die ons hart ervult. Medelijden zullen wij Hem Jonen en eerherstel geven, want lij leed zoo schrikkelijk veel voor lus welzijn en wordt nog door 'elen zoo groote oneer aangedaan. De zwarte ondankbaarheid be- ielt zoovele menschen op de we id. Niets hebben zij wëer te ge en als antwoordt op het goed oor huns gelijken hun bewezen erger nog, geen greintje dank- aarheid of erkentenis gunnen zij Bn hun Schepper en Heer. Dat! dat gaat al te ver Wij, wij zullen beter trachten te oen. Het beeld van Jezus' Allerheilig- Ie Hart prijkein onze woning, op e eereplaats, heel deze maand. Bijaldien het Allerheiligste Hart og niet ingehuldigd werd als oning van ons huisgezin, laten wij tt zonder uitstel doen door een f anderen priester onzer parochie, lederen dag geschiede door heel ns gezin een bijzondere oefening eere van dat Heilig Hart. Bereiden wij ons op godvruch- je wijze tot den feestdag van het talig Hart 0 hoe aangenaam en voordee- 1 ware 't niet, dien blijden en oostenden feestdag nog met meer echt en luister te zien vieren En de klokken in machtigen feestzwaai te hooren luiden En de nationale vlag boven de huizen van alle christene menschen dien dag te zien wapperen Alles tot eer, en hulde, en roem van 't minnend hart van Jezus, den Zoon Gods, onzen Opperkoning v LDS. O Vaderheilig Hemelheer, Wil mij beschermen Voer mijn braven vader weer, Mijn hart bemint hem toch zoo zeer. O Vader! heilig Hemelheer, Bewaar hem tegen 't wilde meer. En breng hem in mijne armen. O Heere, laat den feilen wind Den man beschermen Den trouwe die me vurig mint. En voor 't gezin het voedsel wint, O Heere, laat den feilen wind De vader van mijn dierbaar kind Toch brengen in mijn armen. E. Hiel. te MONST-SUR-MEUSE. Het heerlijk Sanatorium te Monst-sur- Meuse behoort aan den Landsbond der Kristene Mutualiteiten van België. Daarop moet echter een millioen afbe taald worden, opdat het van de Kristene Mutualiteit de onbelaste eigendom worde. Die som moet door de Belgische Kris- telijke offervaardigheid gevonden worden. Het Verbond van Maatschappijen van Onderlingen Bijstand van het Arrondisse ment Aalst, wil zijn deel bijdragen. Al de giften van personen en organisa ties zullen in de Katholieke bladen van het Arrondissement opgenomen worden. EERSTE LIJST. M. R. Moyersoen, Aalst, Oud Mi nister van Nijverh en Arbeid 5000 MM. Moens Frères, 3000 Me Moyersoen-Van den Hende, 2000 Me We Bosteels-De Smeth, 1000 E. H. Kann. Roelandts, Pastoor- Deken, 500 M. De Hert Felix, Burgemeester, 500 E. H. Pastoor van St-fozef, 100 M. Valery De Valkeneer, 100 Graaf Glénisson, Arr. Commis., 100 M. Notaris Moyersoen te Lede, 100 M. Van Hille Paul, 100 M. Borreman-Mally, 100 M. Borreman-Mally, 100 Mej. Gheeraerdts, 100 Mej. Wauthier, 100 Eerw. Moeder Zwarte Zusters, 100 Me#Wauters, 50 Naamloos, 50 Naamloos, 50 M. Eeman-Callebaut, 50 M. Stevens, 20 Naamloos, 20 Verschillige giften, 50 M. Van de Maele Germain, 25 M. De Coninck-Van Noyen, 20 Naamloos, 20 Mej. Van Bempten, 10 M. Van der Poorten, 10 Naamloos, 10 Naamloos, 10 Verschillige, 61,50 Bestuurvergadering Verbond Aalst, 47,80 E. H. Pastoor, Denderwindeke, 25 Onderlingen Bijstand, Liefferinge, 55 E. H. Pastoor, Liefferinge, 20 E. H. Vervaet, Pastoor, Erpe, 100 E. H. Coppens, Onderp. Erpe, 100 Kinderen Meuleman, Erpe, 100 Dokter Wynant, Erpe, 100 Me We Van den Eeckhöudt, Erpe, 100 Klooster Eerw. Zusters, Erpe, 100 M. Eugeen De Wolf, Erpe, 100 Pensioenkas, Erpe, 50 M. De Ridder Jos., Erpe, 50 Onderlingen Bijstand, Erpe, 50 Naamloos, Erpe, 25 Me We Van Droogenbroeck, Erpe, 25 M. Jos. Bayens, Erpe, 25 Naamloos, Erpe, 20 M. Leo De Saedeleer, Erpe, 20 M. Gustaaf Boelaert, Erpe, 100 M. Valery De Vis, Moorsel, 200 E. H. Pessemier, Pastoor, Moorsel, 20 M. Fouequart, Moorsel, 20 E. H. Soens, Moorsel, 10 E. H. Rogiers, Moorsel, 10 Onderlingen Bijstand, Moorsel, 140 Mej. Mabilde, Meire, 50 Kinderen Van Landuyt, Meire, 20 M. De Smet, Remy, Meire, 20 M. Crommelinck, Meire, 10 E. H. Onderpastoor, Meire, 10 M. Van Wilder Adolf, Meire, 10 Mej. Beerens, Meire, 10 Giften min dan fr. 10, Meire, 87 Inwoners, Denderhautem, 188 M. A. V. d. Linden, Goefferdingen, 100 Eerw. Zusters Sanatorium te Geeraardsbegen, 150 E. H. Pastoor, Onkerzele, 100 15,817,30 Alle stortingen en giften worden met dank aangenomen. Men kan storten op postcheckrekening N. 97351 of wel rechtstreeks aan M. Moyersoen, Oud-Minister van Nijver heid en Arbeid, Nieuwstraat, Aalst. (van onzen bijzonderen correspondent) Beschrijving der Heiligdommen op den Olijfberg. Graf der Moeder Gods We zijn aan den voet des oiijfbergs bij de Cedronsbrug. In den diepen schoot der aarde wordt daar het graf der Moed'er Gods vereerd. Door het schoone kruis vaardersportaal steigen wij, over een breeden steenen trap van 48 treden, af in de diepte. In het midden der treden ziet men aan beide kanten een altaar. Dat zijn de grafsteden van Joachim en Anna, ouders der H. Maagd. In dezelfde omge ving bevindt zich ook het Graf van den H. Josef. De grafkerk der Moeder Gods is alzoo 29 m. lang en 6 m. breed. Aan het einde des traps rechts bevindt zich de kapel met het graf der Moeder Gods, na tuurlijk in de rots gehouwen en nu met marmer bekleed. In deze kapel branden 18 lampen. Daar het graf der Moeder Gods veel over heeft van het graf van O. L. Heer, had men den bouw de keizerin Helena toegeschreven. Juvenaal en de H. Joh. Damascenus getuigen dat hier een prachtige kerk stond, en Theodosius in het jaar 600 zegt uitdrukkelijk In het dal van Josaphat is de Basiliek der Moe der Gods. Daar is ook haar Graf De kruisvaarders vonden deze kerk geheel en al vernield. Godfried van Bouillon bouw de naast dit heiligdom een klooster voor Benedictijnen, die dan de kerk, wier over blijfselen nog zichtbaar waren, weder opbouwden. De Mahomedanen, uit eer voor de Moeder Gods lieten de kerk staan, maar vernielden het klooster. In het jaar 1302 kochten de E.E. P.P. Franciskanen dat heerenloos eigendom, maar werden in het jaar 1759 door de schismatieke Grie ken daaruit verdreven. Alle geloofssekten tot Turken toe, kunnen hier godsdienst oefeningen houden, alleen de Katholieken niet. Aan het graf der Moeder Gods te bidden wordt toch wel toegestaan, maar meer ook niet. Daar op dat graf bidden hoe diep ontroerd dat niet het kristenhart? Daar wenscht de vrome pelgrim haar ge luk met de eer haar ten deel gevallen, dat isMet lichaam en ziel in den hemel te zijn opgenomen 't Is interressant, de Mahomedaansche vrouwen het graf ha- rer"Meesteres Maria,, te zien vereeren. Ze steigen met uitgestrekte armen de trap pen af en offeren olie, om zich zoodoende de voorspraak van Maria waardig te ma ken. Eenige schreden van'het portaal der Mariakerk, komen we door een onbedek- ten gang aan een ijzeren deur, waar eeni ge trappen ons in de grot voeren waar Je zus in zijnen doodsangst bioed zweette. Ze is onregelmatig groot; van 10 tot 12 m. lang en van 7 tot 8 m. breed. Het rots gewelf wordt ondersteund door twee ruwe natuurpilaren. Daar staat een prachtvol altaar uit marmer. Het altaarbeeld stelt' onzen Heiland voor, al bloed zweetend, links een engel met de doornenkroon en rechts een engel met de kelk. Onder de aitaarplaat branden vier lampen en aan de zijde stelt een marmerafbeelding den doodsangst Christi voor. Zoo zegt ons de evangelist Lukas: Zijn zweet werd als droppen bloed die op den grond vielen Deze grot is gelukkigerwijze het eigendom der E.E. P.P. Franciskanen sedert 500 jaren. Deze grot bezit nog twee zijaltaren. Het altaar rechts is versierd niet eene afbeelding den verrader Judas en zijne bende daarstellende. De treurige blik die Jezus op zijn verrader slaat, om hem tot inkeer te krengen, dringen den vromen Pelgrim tot diep in liet hart. De doods angstgrot is zooals de kaivarieberg een eenzaam plaatsken tot gebed. Hier dringt het straatiawaai van Jerusalem niet binnen om den vromen Pelgrim te storen, die hier zooais eenmaal zijnen Heiland, met eer bied nederknield en na innig bidden en smeeken uitroeptHeer Uw wil ge schiede». En het menschenhart dat hier niet vermorzeld wordt bij het aandenken van Jezus lijden, gelijkt den harden rots- achtigen olijfberg, in de geheele waarheid des woords. Een steenworp verder komen we in den hof van Gethsemanie Gethsemanie door hooge muren omge ven die met uitgesneden beelden den kruisweg daarstelt, is een heerlijke bloe- menoasis in de grauwe onbegroeide steen wildernis van den olijfberg. Deze muur omsluit een kostbaren schat die de E.E. P.P. Franciskanen als hun oog appel beschouwen, 't is te zeggen acht groote olijfboomen, die hier uit Christus tijd reeds stonden of tenminste onmiddel lijke opvolgers zijn van deze en uit hunne oude wortels gesproten zijn. Daarom zegt dan ook chateaubriand dat de olijfboom bijna onsterfelijk is, omdat hij uit zijn oude wortels weer te voorschijn komt. Met verwondering betracht de vrome Pelgrim deze reusachuge boomstukken. De kroon is meestendeels afgevallen en de kleur des houts zoo grauw als steenrots. Niettegenstaande draagt ieder dezer eer waardige duizendjare boomgrijsaards in eeuwigjonge drijfkracht, een frissche bla- derenkroon. Vier mannen kunnen met moeite hand in hand, den grootsten boom omspannen, leder takje dat de wind van deze boomen rukt wordt door de E.E. P.P. Franciskanen opgenomen en de Pelgrims als gedachtenis naar het Vaderland meê- gegeven. Van de oiijvenkernen worden Roozenkransen vervaardigd. Eenige schre den ver van den hof van Gethsemanie be vindt zich de rots waar de drie leerlingen des Heeren sliepen zooals uit het evange lie blijkt. Hij kwam, na gebeden te heb ben bij zijne leerlingen, en vond ze sla pende. Dan sprak hij tot PetrusSimon slaapt ge Niet een uur kunt ge met mij waken Waakt en bid, opdat ge niet in bekoring valt. De geest is gewillig, maar het vleesch is zwak Namen we, dierba re lezer, op deze plaats de vermaning des Heeren in betrachtingen ze zal ons voor de zoovele en geweldige gevaren des le vens bewaren Waakt en bid opdat ge niet in bekoring valt (Wordt vervolgd). Br. Germaan. Het vierde groot uitvoerland der heple wereld, dat ja, dat kan ons lan- deken, ons dierbare België worden, dank aan de koolmijnen van Limburg, die men van jaar tot jaar al meer en meer uitbaat. Het is geweten, de drij grootste uitvoer- landen der wereld zijnEngeland, Duitsch land en de Vereenigde Staten van Amerika. Zulk nieuws hoor ik gaarne! zou Vriend Mops in zijn tijd gezegd hebben. Ën wij??.. Die doet dat hij kan Is een eerlijk man. Die geeft dat hij heeft Is weerd dat hij leeft. Zulke boer, zulken akker. Verblijdend oprecht verblijdend voor alle rechtschapen hart is 't, te mogen vernemen, dat er ge durende de vier eerste maanden van het loopend jaar 56 millioen 400 duizend frank werd op de Algemeene Spaarkas gestort, eene som merkelijk hooger dan verleden jaar op zulk tijdstip. Dat zegt ons dat er toch een heeie menigte menschen zijn, die, op de toekomst denkende, zoo ons dierbare vaderland helpen op zijn vorige plooien terugbrengen. Eere aan hen Vergeefs zal ooit de ruwe hand Naar 't schoone willen grijpen Men kan den eenen diamant Maar met den anderen grijpen. Wat verdorvenheid en rotheid er huist in de leeringen van 't socialism en ',t liberalism, dat is eens te meer te bemerken geweest over eenige dagen door de schandalige stemming van de commissie, die gelast is met het onder zoek van het wetsvoorstel op de echtschei ding ingediend door den liberalen minis ter Masson. Wat werd er eigenlijk ge stemd vragen nu onze achtbare lezers. Ziet vrienden 1 de blauwe en roode man nen die in die commissie zetelen, die hebben gestemd niet minder dan het vol gende De echtscheiding mag uitge sproken worden ais een der echtelingen meer dan drie jaren geesteskrank is Uit verontwaardiging tegen zulke schan dalige stemming zijn de katholieke leden der gezegde commissie opgestaan en hebben op staanden voetde zaal verlaten... Wat soort maken toch die roode en die blauwe kopstukken uitMaar alia van vrijmetselaars is er zelden beternis te ver hopen. Het is gelijk de Heilige Schrift zegtNoluit intelligere ut beneageret, De kleine dieven hangt men op, De groote vallen door het strop Een heer, voorbeeld van verstrooidheid, was in eene huwelijksmis tegenwoordig. Op het oogenblik dat hij de sakristij bin nentreedt om den jonggetrouwden zijne gelukwenschen aan te bieden, wendt hij zich tot zijn buurman en zegtGaat ge mee tot aan 't kerkhof Op den voet van vroeger, neen zoo mag niemand in België tegen woordig willen leven. Ons landeken is verarmd uit den wereldoorlog gekomen, dat valt niet te ontkennen, en daarbij heb ben de socialistische ministers van de eerste jaren na den Wapenstilstand in on ze staatskas huizeken gehouden, gelijk muizen en ratten doen in het tarwemeel op den boerenzolder. ja, ons landeken, 't is meteen te zeggen, wij allemaal, wij zijn

De Denderbode | 1924 | | pagina 1