Valsch Getuigenis UIT DèTStEDI Per Vliegmachien Eene Genezing te Lourdes NINOVE I D' d Priesterlijke Benoemingen Voetbal fij ':iK verarmd!... Tering moeten wij naar nering zetten. Zóó handelen wij naaf de voor schriften der wijsheid, en zoo zullen wij een heerlijke toekomst voor ons dierbare Vaderland bereiden. Het staat dan vast, in ons verarmd en uitgeput landeken mag er niemand, hoegenaamd niemand, zoo breed willen leven als vóór den oorlog. Zet tering Naar nering Of ja, uw nering Die krijgt de tering 111... Om ongelukken, om straffen vragen de onbezonnen men- schen, die op een Zondag,of op een Hoog dag durven slafelijke werken doen, zooals spitten, ploegen, metsen timmeren, enz. Welaanmenschen alle, die het geluk hebt de zuivere waarheid te kennen, toont in die zaken dat gij er een eer op stelt als mannen van één stuk, als mannen van plicht op te treden, en toont aan de onbeschaamde schenders van den Zon dag, dat gij 't edele voorbeeld onzer bra ve Vlaamsche voorouders volgen wilt, die voor geen geld ter wereld op een Zon- of Heiligdag zouden gewerkt hebben Aalmoezen geven Verarmt niet Gestolen goed Gedijdt niet Zondagwerk Verrijkt niet BravoVan 3000 tot 50.000 huisgezinnen is de bond der kroostrijke gezinnen geklommen, in ons landeken, op den tijd van 3 jaren Die bloeiende bond is een eer en een glorie voor België. Verleden Zondag hield die zijn 4e alge- meene vergadering te Brussel. Het was een heerlijke dag. Zijne Majesteit de Ko ning was er ook tegenwoordig. De prij zenswaardige vereeniging zal, met 's Hee- ren hulp, rijke voordeelen bijbrengen. Het was 75 jaren geleden dat de eerste postzegels in België zijn ron de deed, en ze hebben dat te Brussel ook eens willen herdenken en daarom een algemeene vergadering voor al de post bedienden gehouden. Ziezoo iets eens herdenken, dat is niet verkeerdanders zouden veel onbedachte menschen en daar loopen er tegenwoordig met duizen den wel peinzen, of beter vast meenen, dat al de rijke voordeelen, waar wij van genieten, zoo maar alle vanzelf gekomen zijn Eere en dank zij onze werkzame, katholieke voorouders Ik zal God bidden, opdat Hij gewaardige u te zegenen zoo sprak zijn Hoogheid, de Erfprins van Ethiopië tot Zijne Majesteit onzen Koning, in het antwoord op de hulde die hem ge bracht werd. Welk een tegenstelling met tal van officieele toespraken, die de ver heven man hier in België en in Frankrijk te hooren kreeg waar zoovele ver blinde sukkelaars in al hunne redevoerin gen den toon nemen, als waren zij zeiven de gevers van 't geluk en de meesters, van tijd en eeuwigheid, de hoovaardigaards... En zeggen, dat er onder onze weldenken de vrienden ook al gevonden worden, die in hun redevoeringen geen gewag durven maken van God, zonder Wiens hulp wij allen niets zijn noch kunnen. Aliakatho lieken slaat een anderen toon aan i vervolg en laat hooren, dat gij 't geluk geniet de veropenbaarde waarheden, ons door de Roomsch-Katholieke Kerk voor gehouden, te gelooven. Zulke handelwijs zal een voorbeeld uitmaken voor velen en zal tevens u de achting onzer vijanden afdwingen De kleederdracht de kleederdracht wat kwaad heeft die sinds eenige jaren niet gesticht in de samenleving 1 Gelukkiglijk, terwijl eenige uitzinnige lichtekoppen nog altijd hemel tergend voortgaan met door ontstichtende kleeding de lage driften der jeugd op te hitsen, zijn er ontelbare edele zielen tot het moedigbesluitgekomen de vuile mode stout en bout onder de voeten tetreden en een mode van deftige kleeding en houding in te brengen. Met innig genoegen mogen wij in onze stad reeds de troostende ge volgen van die besliste en kranige wils- uitdrukking vaststellen. Al de vrouwper sonen, om 't even van welken stand of klas, die prijs stellen op het schoonste sieraad der vrouw, namelijk de eerbaar heid, gelieven zonder wachten of talmen, vlakaf de deftige mode in'kleederdracht te volgen tot spijt en beschaming van heel den vuilen boel van godsdiensthaat, on godsdienstigheid en bederf, die de oneer uitmaken van land en volk. Maandag had in het kasteel van Berg het doopsel plaats van prinses Maria- Adelaïde van Luxemburg. De meter was de groot-hertogin Maria-Anna en de peter prins Louis van Bourbon, broeder van den prins-gemaal. De mannelijke en vrouwelijke bureel bedienden der lersche spoorwegen heb ben geeischt dat hun loon verhoogd worde, zooniet gaan zij den 5 Juni aan staande te middernacht in staking. - De communist Toukor, gewezen onderzoeksrechter der Tcheka van Pul- taire (Rusland) en die thans een hoogen policiepost bekleedt, is aangehouden onder beschuldiging van erge mishande lingen van kinderen, die hij vervolgens zou vermoord hebben. De politie heeft 22 lijken van kinderen tusschen 9 en 12 jaar oud, en dit eener vrouw ontdekt. Ha weêral 't practised socialism 11! - De toestand in Albanië wordt van dag tot dag kritischer. Het noordelijk ge deelte van het land heeft zijne onafhan kelijkheid uitgeroepen en een Noord Albanischen staat gevormd. Volgens een telegram uit Adana hebben talrijke opstandelingen van de Syrische grens de Fransche militaire posten aangevallen. Generaal Piette, militaire gouverneur van Henegouwen, bevelhebber der 10e in fanterie afdeeling en van het garnizoen der stad Bergen is aldaar overleden in den ouderdom van 58 jaren. - M'Mussolini heeft een nieuwe her vorming ingebracht in het reglement van inwendige orde van het Parlement. Voortaan zullen alle afgevaardigden, die wenschen te spreken, op de tribuun moeten stijgen en er zullen geen onder brekingen meer geduld worden. Wie durft, die kan zelfsderazende honden temmen!!! - Cozens Hardy, raadsheer van den Koning van Engeland, verloor het leven nabij de stad Munchen, door een auto ongeluk. - Zondag nacht zijn dieven ingebroken in een juweelmagazijn te Laven der Hill, wijk van Battersen te Londen (Engeland) en hebben er voor 500.000 frank juweelen gestolen. Maandag avond zijn te Nantes (Frank rijk) de twee middenbogen der Permilbrug 33' over de Loire ingestort. Daardoor is het vierde deel der stad van alle verbinding afgesneden. Wil men in de stad komen, men moet een omweg van 12 km. ver gaan. De brug welke 10 bogen telt, moet men gansch afbreken. Uit Tokio wordt gemeld dat 't Japansch stoomschip Kayey-Maru in 't zicht van Chesni met man-en-muis is vergaan. Het juiste aantal der slachtoffers is nog niet bekend. Het torpedoschip Mangin der vlootbasis van Toulon (Frankrijk) was in de golf van Juan aan 't manoeuvreeren, toen in de machienkamer een ketel ont plofte. Drie personen werden erg gekwetst. Eenige vrouwen van Etaples, nauw van Cales die in de baai van de Canche garnalen aan 't vangen waren, hebben in hunne netten drie lijken opgehaald. De eenzelvigheid der slachtoffers kon vast gesteld worden door papieren die in de kleederen gevonden werden. De echtgenooten Hautefeuille, wo nend te Rauvroy (Frankrijk) kregen twist voor eene nietigheid. De vrouw nam den spaarpot 20000 frank in banknoten en zil vergeld en ging heel den boel in deSomme werpen. Hoe zot is 't menschdom aleens I Zes werklieden waren te Torquay (Engeland) op eene vijftien meters hooge stelling aan den arbeid. Op zeker oogen- blik brak een der balken, de arbeiders werden in de ruimte geslingerd en allen bij den val erg gekwetst. Een Amerikaan, een Engelschntan en drie Chineezen werden bij Shahsien (China) door bandieten aangevallen en gevankelijk weggevoerd. De Amerikaan is kunnen ontsnappen en kwam erg gekwetst toe te Shahsien, waar hij naderhand be zweken is. Miss Lilian Harisson, een jonge Amerikaansche is in Engeland toegeko men om te trachten het Kanaal over te zwemmen. Zulk sport brengt geen nut teweeg. In eene brouwerij te Neder-Over- Heembeek vond er eene geweldige ont ploffing plaats. De machienzaal en de aanpalende plaatsen werden gedeeltelijk vernield en de aangerichte schade zou verscheidene honderd duizend franks be dragen. De stoker werd gekwetst. Te Parijs wilden vier werklieden met eene stoomkraan eenen zwaren steen oplichten toen de kraan plots oversloeg. Drie der mannen konden wegspringen maar de vierde werd op den slag gedood. Het slachtoffer is een Belg, Gevaert ge naamd. Oost, West, t' huis best 1 Eenige kinderen hebben te Audun- le-Tiche (Luxemburg) uit het water het lijk gehaald van een knaapje. Het slacht offer was verwurgd met een koord waar aan een zware steen was gevestigd. De twee beenen waren ook afgesneden. Men weet tot nu toe nog niet wie de vermoor de knaap is ook heeft men geen spoor van den moordenaar, 't Werk van een monster, dat aan Gods handen niet ont snappen zal. In Noord-Galicië in de omstreken van Lemberg, heeft men aardschokken gevoeld. Er zijn scheuren in de aardkorst ontstaan, waaruit heete gassen opstijgen. Een bende komitadjis is 's nachts in een Turksch dorp gedrongen en heeft er twaalf mannen en viervrouwen vermoord, en vier andere gekwetst. De moordenaars zijn in eene onbekende richtingvertrokken en troepen zijn uitgestuurd om hen op te sporen. In eene koolmijn van Netherton (En geland) was eene ploeg mijnwerkers aan Vervolg. Op de eerste plaats gaf een leger van kikvorschen zijn verontwaardiging over mijn inval te kennen door op te springen en mij met een luid gekwaakte ontvangen: en verder verkeerde ik in voortdurend ge vaar, een onvrijwillig koud bad te moeten nemen. U had het ijs eens moeten hooren kraken I En tenslotte, wat .geenszins het geringst is, heb ik mij in ni'n vinger ge sneden. Niets dan minstens een half dozijn dansen met u vanavond kan mij schadeloos stellen I Maud lachte vroolijk. Een half dozijn maar U durft wat aan I Ik wil u er twee beloven. Dat herinnert mij eraan ,M. Arbut not, voegde zij erbij, terwijl zij zich voor over boog en mij aan zag, dat wij vanavond een dansavondje hebben. Ik heb uw zuster en haar verloofde, overgehaald om komen dineeren. U komt toch óók Ik zeide dat het mij een groot genoegen zou zijn, lichtte den hoed en wilde mij toen verwijderen, maar zij riep mij terug. Wat is het toch lastig dat u zoo groot zijt, M. Arbuthnot I lk heb nog den ver trouwelijke boodschap voor uw zuster. Kunt u zich zoo diep bukken dat ik ze in uw oor kan fluisteren Ik bukte mij tot ik haar zachte adem op i het trotsche gebouw in vele jaren met mijn wang voelde wat mij het hart deed j meer zou binnengaan, zou ik hem wellicht bonzen, en voelde een wild verlangen, om de blanke, welgevormde hand te grijpen die op mijn arm rustte. En dit waren de woorden die zij mij half ondeugend, half feeder, in het oor fluisterde Een zwakke ling heeft nog nooit iets gewonnen, is 't wel ?Niet doen, domme jongen I Kapitein Hasleton ziet ons immers I Zij richtte zich weer op en knikte mij toe met fel kloppend hart en een bran dende blos op mijn wangen zag ik dat kapitein Hasleton de lichte handslede vastgreep en ze snel over het gladde ijs deed voortglijden. Even later verdween het voertuig om een scherpen hoek uit mijn oogen. Toen wendde ik mij om en reed in de tegenovergestelde richting heen haar laatste woorden nog in mijn ooren klinkend, en meteen wilde vreugde in het hart. De koude oostenwind scheen mij het zachtste lentewindje en het kale, verlaten landschap dat zich zoover het oog reikte vóór mij uitstrekte, scheen te baden in een zacht gouden licht. Want Maud had mij lief óf ze was een flirt. Ze was een flirt of ze had mij lief I I HOOFDSTUK XXI. RUPERT DEVEREUX. Als iemand mij dien avond, toen wij, Marian, Holdern en ik, voor de groote in gang van Devereux Court stonden, ge zegd zou hebben dat ik na dezen avond den arbeid, toen er plots eene ontploffing plaats had. Er zijn verscheidene dooden en gekwetsten. Eene'vrouw, met een kind op den arm, is met een revolver in de vuist in een bank te Farmington (Vereenigde Staten) gedrongen en heeft zich 1 500 dollars doen overhandigen. Dan is zij per auto weg gereden. De bedevaart van Namen heeft, naar uit Lourdes verzekerd wordt, een tweede ge nezing te boeken. Het betrefteen 22-jarig meisje, Angèle Duret, sinds jaren bedlegerig in het stede lijk gasthuis van Lons le-Saulnier. Zij lag op eene plank gebonden en stond dagelijks de martelende pijnen uit van de aangezette uitrekking. Zij leed aan tering achtige ontsteking van den rugwervel. Op 16 Mei voor de grot gebracht, werd zij door een hevige beving overvallen en te vens voelde zij in haar gejaagd hart dalen, de gerustellende verzekering dat zij gene zen was. Zij sprak er echter met geene levende ziel over, buiten met haren dokter, die haar versterkte en goedkeurde in haar voornemen. Des anderendaags, na het bad, voelde zij dat het niet meer noodig was te twijfelen aan de buitengewone gunst die de Moeder Gods haar kwam te doen. Terug naar het gasthuis gebracht, weigerde zij langer haar bed te betrekken, en tot ieders blijde verwachting, stond zij op en wandelde door het gebouw. Ten 3 ure stapte zij, zonderde minste pijn of ongemak, naar het bureel der vast stellingen, en liet zich onderzoeken door de dokters Thomas Daicke van Chateli- neau, Goethals van Hastières, en Michelet van Sierre (Zwitserland). Allen brachten verslag uit over den ergen graad harer ziekte en over hare oogenblikkelijke ge nezing. Gelijk altijd, voegden zij er voor zichtigheidshalve bij, dat de toekomst moet uitwijzen of de genezig ernstig is. Aanstelling van Mr Josef De Clercq, - als Senator. 't Was zooals wij het ons hadden voor gesteld. Ter gelegenheid van het hulde- betoog aan advokaat Josef De Clercq als senator, wierd Ninove letterlijk wegge dragen van 't volk. Hier en daar in de rijk bevlagde straten waren heilwenschen over de straat ge spannen, men zou niet zeggen dat de stad dooreen blauw-rooden gemeenteraad be stuurd wordt want op weinig uitzonderin gen na vierden al de inwoners den nieu wen senator. Te 9 1/2 ure had in de dekenale Kerk eene plechtige mis van dankzegging plaats. Onder de aanwezigen bemerkte men M. R. Moyersoen, provinciaal senator gewe zen Minister van Arbeid en Nijverheid en meer andere geestelijke en burgerlijke overheden. 's Namiddags rond 3 uren vormde zich op 't statieplein een stoet waarin, bene vens een twintigtal muzieken, de Katho lieke maatschappijen van al de steden en gemeenten van ons Arrondissement ver tegenwoordigd waren, en niettegenstaan de regen en hagelbuien de straten der stad doortrokken. Er hoeft niet gezegd dat het leeuwenaandeel voor Ninove was het gold immers 't vieren van een harer ver dienstelijkste zonen. voor waanzinnig hebben verklaard. En toch was het zoo die avond zou er een worden van groote beteekenis voor mijn volgend leven. In veraf gelegen plaatsen en vreemde landen droeg ik later de her innering met mij mede aan het statige ge bouw van grijzen steen, de imponeerende torens, de half verweerde tinnen, de met klimop begroeide, bijna vervallen kapel met haar vensters van gekleurd glas, en de ruime hal, die zich verhief tot aan het gewelfde dak. Wij waren tamelijk vroeg, waarom ik Marian en Holdern achterliet in de eet zaal met enkele gasten die even vóór ons waren aangekomen, en gebruik makend van mijn bekendheid met de inrichting van het gebouw, op zoek ging naar Maud; ik vond haar, alleen, in de broeikas, die vlak achter haar boudoir gelegen was. Ontegenzeggelijk had de aarde nooit een schooner vrouw, gedragen dan haar ik stond een volle minuut naar haar te staren zonder een enkel woord te spreken. Een kostbaar gewaad van ivoorkleurig satijn hing in eenvoudige maar onberis pelijke plooien om haar slanke, heerlijke gestalte. Zij droeg geensieraden, zelfsgeen bloemen, behalve een enkel takje helio trope, dat bijna verdween onder het kant van haar keurslijf. Haar diep-blauwe viollette oogen hadden nu hun koelen hoogmoedigen glans verloren en zagen vriendelijk in de mijne nóg steeds speel de echter om haar halfgeopende lippen Z( :he teel aal Na den feeststoet op de Graanmarkt bi 'oil stegen beurtelings het kiosk DrRubben bestendig afgevaardigde die den nieuwe senator begroette in naam der Katholiek Associatie, daarna namen beurtelings woord Baron Lodewijk de Béthune, Va Schuylenberg en Van Nieu wenhove Volki ia{( vertogenwoordigers. M. Dubois burgf 0i meester van Lebbeke in naam der Vlaanpb sche fraktie van den Senaat en ten slot bedankte senator De Clercq in een gloei volle aanspraak, voor de vuist en zegi 0i dat hij al zijne krachten zal wijden den vooruitgang der Katholieke Partij. De Koninklijke Harmonie Al groeiener,i Bloeiend' van Aalst vergastte de invvi ners van Ninove en talrijke nog aanwei ge vreemdelingen op een prachtig Kuns concert. Dat het in den smaak viel bewi zen de uitbundige toejuichingen. De Denderbode wenscht senator Jos J De Clercq veel heil en zegen en moge lange jaren zijn beste krachten ten diensling stellen der goede zaak, voor God en derlandR. Edac. W iter V nn 0 IE 1 een halfspottende glimlach. Zeg eens, mijnheer, wie heeft u permis sie gegeven om zonder kloppen mijn heilig dom binnen te treden vroeg zij met een zacht lachje, dat niet bepaald van veront waardiging scheen te spreken en nu u eenmaal hier bent, waarom staat u mij zoo dom aan te gapen Ik ademde diep en deèd een stap voor uit. Ik kwam om een bloem vragen, en Wel, er zijn er genoeg in de broeikas, antwoordde zij, ernaar wijzend. Neem er zelf maar een. Ik stond dicht bij haar, zóó dicht, dat ik de zwakke geur van een stukje kant dat zij in haar hand hield kon bemerken. Ik ben alleen met één bloem tevreden, zei ik. Dat takje heliotrope. Mag ik dat hebben Zij lachte opnieuw, een zacht, muzikaal lachje, en het blosje op haar wangen werd iets dieper. Als u alleen daarmede tevre den zijt, dan zal het wel moeten. Zij maakte het takje van haar kleed los, en met haar kleine blanke vingers stak zij het in mijn knoopsgat. Zoo dicht was haar hoofd met de prachtige blonde krul Zijne Hoogwaardigheid de Bissclu heeft benoemd Pastoor te Overslag, den E. H. Buyst, onderpastoor te Erembodegem. Al ags Koninklijke Harmonie Al Groeiend' Bloeiend', Uit reden van afwezigheid van groot aantal werkende leden zal het co eert, aangekondigd voor Maandag 2 Ji a s., geen plaats hebben. Dit zal gegev worden den Woensdag 11 Juni aanst. 8 1/2 uur 's avonds, op de Kiosk Groote Markt. Het Bestuur. TORNOOI Schaal Albert Schollaei Eendracht richt op lsten en Sinksen zijn jaarli. internationaal Voi JjJ val tornooi in. ef: Zooals we reeds schreven, zal het tl c~|1( nooi dit jaar bijzonder aantrekkelijk i door de prachtige matchen welke zuil gespeeld worden. Sinksen zal dus voor onze Aalsterscl Sportliefhebbers eene dubbele feestC, wezen. Toekomende week geven we de mingder Aalstersche ploeg alsook eei inlichtingen over het Fransche elftal. Prijzen der plaatsen zijn vastgesti alsvolgt(ze geven recht op de 2 match cn I denzelfden dag gespeeld). Tribuun, Fr. 3,50. Zitplaatsen en ingang (poort links 3 Algemeene ingang (poort rechts 1,501 Eere en werkende leden genieten 50 prijsvermindering. De matchen van Sinksen, Zondag Maandag beginnen telkens om 4 uur st en 5 3/4 uur stipt. Alle Sportliefhebbers op post. wre Ipe M :rs, :rs Vi hu clu 6 tc Le art Le Iers F M St N. ilic 'ng bedwelmen, en langzaam, mij nauwe! ln bewust wat ik deed, trok ik haar in armen, en haar hoofdje rustte op schouder. Toen raakten mijn lippen hare in één langen, bevenden kus, zij niet alleen toeliet, maar zelfs zachtk beantwoordde. Het scheen mij toe dal leven niets kon bieden dat zoeter I dan dat. Slechts een enkel oogenblik rustte in mijn armen. Toen, alsof zij plotse! tot het besef der werkelijkheid terugki de, maakte zij zich zachtjes los en t|rai een stap terug. Maud bloosde koningin bloosde werkelijk! Ik had IjH mijzelf dikwijls voorgesteld met duizi.ti verschillende uitdrukkingen op haar ki bleek gelaat, maar nognooit zóó 1 En t kon zij er nooit liever hebben uitger dan nu I Nu zou ik toch wel eens graag vvt weten wat mijn vader van dat toonei zou gezegd hebben als hij toevallig dat oogenblik was binnengekomen •zij uit, terwijl zij een waaier voor aangezichtje hield en mij over den daarvan met lachendverwijtende 01 naar nuuiu mei uc piaumgc uiuiiuc mui- "aai.uu - len bij het mijne, dat ik de bekoring niet j aankeek. Denk erom, dat u vanavond kon weerstaan om mijn hand even daarop op z'n best gedraagd, en niet probec met teederen druk te laten rusten. Zij zag moet, te veel niet mij te praten. Hij j n mij daarbij aan met gefronsd voorhhoofd, j mij in vijf jaar tijds niet gezien, en ik^ maar haar oogen spraken een geheel niet dat hij mij voor ondankbaar hou andere taal, j J L Wij spraken geen van beiden een zoete (Wordt vervolg vreemde macht scheen mijn zintuigen te in b. ba d m :cl le( L[ M tan 11 an H .ti 1

De Denderbode | 1924 | | pagina 2