HET IS HOOG TIJD. Praatjes over Politiek VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST NANDSNOECK De Boerenzoon Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER De Morgen. ^imuag ia rtuiii Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 doll. AD VERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 14 JUNI 1924. Juni of Weimand. 15 le Zondag na Sinxen. Feestdag der H. Drievuldigheid. HH. Vitus, Modestus en Crescentia, Martelaars. H. Germana, Maagd. J 16 Maandag, H. Luitgarde, Kloosterlinge, Maagd. H. Franciscus Regis, van het gezelschap van Jezus, Missionaris. 17 Dinsdag. H. Aviet. Abt, Belijder. H. Adulphus, Bisschop, Belijder. 18 Woensdag. H. Ephrem, Diaken, Kerk leeraar. H.H. Marcus en Marcelliaan, Belijders. jl9 Donderdag. Feestdag van het Aller heiligste. Afgestelde Heiligdag. H. Juliana a Falconerio, Kloosterlinge. HH.Gervasius en Prostasius,Martelaars. 20 Vrijdag. H. Silvère, Paus, Martelaar. Gelukz. Berthold, Norbertijn, Belijder. 21 Zaterdag. H. Aloysius van Gonzaga, van het gezelschap Jesus, Be lijder. H. Rodolphus, Aartsbisschop, Belijder. 22 Zondag. Na de Hoogmis, sol. processie. Een prachtig huis Stevige muren langs alle zijden. Bevallige voorgevel met bloemrijken balcon en breede lachende vensters. En van binnen ruime en gerieflijke kamers en zalen, met alles wat fortuin en kunst het best uit te kiezen wisten. De hemel is vol van woelende, don kere wolken, en de woedende wester- wind beukt onstuimig tegen het woud, Ziedakpannen slingeren door de straten, en vensterruiten vliegen aan stukken. Daar een hevige ruk en stoot Krik krak doem En 't prachtige huis, de bewondering der heele streek, ligt ingestort... En daar zijn gekwetsten, en daar zijn dooden De oorzaak Men had het prachtige huis op [een stevige grondvesten gebouwd. Wie zóó bouwen die doen zotten- werk zegt menig man bij 't lezen de ter lijnen. Ja, inderdaad, die doen zottenwerk. En toch ziet men er met heele hoo ien onder de brave menschen, die juist bouwen. Kom bij hen, en verzoek hun om een ilde gift voor het stichten eener katho- ieke school, aanstonds gaat de ge'ldbeu- open, en 't gevraagde is in uw han- len. Ga rond voor de versiering eener :erk, ij krijgt zooveel gij begeert. Bied u in de huizen aan om geld voor stichten eener patronage, met de |rootste edelmoedigheid wordt gij te 'Hen kante ontvangen. En zoo voort, en zoo voort, voor al wat goede werken heet ten voordeele "an onzen Heiligen Godsdienst. En voorzeker is dit ten hoogste lof- 'aardig. Maar,... er is een maar bij Aan diezelfde milde personen wordt een inschrijving aan een katholiek gevraagd, en met eens vallen zij lauw aan 't rekenen Ze hebben reeds [Q gazet, en die tweede ware te veel!..,, Wat moet die daar nu ook een ga- tt uitgeven of Die gazet is te veel 'oor 't werkvolk of Ze is te veel ilad j voorde burgerij of... of... of... tot in 't oneindige,.. En zoo blijft aan de katholieke druk pers de machtige steun ontbreken, die zij noodig heeft. En zóó bouwen duizenden onzer bra ve menschen samen een prachtig huis op, dat zonder grondvesten daar in de hoogte staat. En dan, op zekeren dag, stort alles in puin... Wilt gij bewijzen Daar zijn er met hoopen. Zie onder andere, wat in Frank rijk gebeurde over weinige jaren al die prachtige scholen, al die godshuizen, al die kloosters, al die bidplaatsen, voor millioenen en millioenen frank, alle ge sticht met de vrijgevigheid der brave katholieken, die werden met één penne- trek alle geroofd... De oorzaak Men had de katho lieke drukpers verwaarloosd.,. Het is de goede drukpers, die de mas sa van 't volk bewerken moet, Zij is de rondvoerster der waarheid en de be strijdster der dwalingen. Nooit is hare werking zonder machtigen invloed. O indien onze vrienden beter de macht der drukpers hadden begrepen, onze vijan den zouden op verre na 't gezag niet hebben dat zij tegenwoordig genieten. Ja, wilden zij die macht beter en meer aanhoudend en doorvoerend aanwen den, de volksmassa ware met ons, en, bij de naaste algemeene kiezingen, zoude de katholieke partij het bestuur van ons dierbare vaderland mogen in handen nemen. Welaan brave menschen, katholieke zielen laat ons eindelijk toch klaar zien -in zaken van zoo hoog belang Niets zij ons nog te veel voor de drukpers zij is onze macht, zij is ons schild, zij is onze verdediging, zij is de grondvesting onzer geliefde instellingen. Ondersteunen wij, zooveel ons ver mogen het toelaat, de katholieke bladen en, op de allereerste plaats, onze plaat selijke gazetten. Ziet eens wat onze vijanden, de vijan den van onzen heiligen Godsdienst, voor hun drukpers doen Laat ons daar een les aan nemen Het is meer dan hoog tijd 't Was de ure dat de wind ontwekt, En 't wentelend kooren laaft en lekt, En zoetjes ruischen doet Dat uit de malsche velden jaagt Die lucht, die 't lieve leven draagt In 't drijvend, dravend bloed. 't Was de ure dat de landman gaat En op zijn herte een kruise slaat En op zijn land een kruis En gaande bidt, en weent, en zaait Hetgeen misschien een ander maait En lachend voert naar huis. G. Gezelle. Wat gebeurt er in Frankrijk Het wordt tijd dat wij andermaal een kijk werpen op de politieke gebeurtenis sen, in Frankrijk, welke, sedert den val van Poincaré, een snellen gang gegaan zijn. Op het oogenblik dat wij deze be schouwingen neerpennen (Donderdag ochtend) luidt het laatste bericht: Mille- rand, de president der Republiek, zou ontslag nemen. Laten wij even nagaan wat aanleiding tot dit ontslag heeft gegfeven. Met den val van Poincaré werd ook almeteens de positie van Millerand bedreigd.De partijen die zegepralend uit de verkiezingen kwa men, de radikaal-socialisten en de socia listen, beweerden van meet af dat Mille rand verdwijnen moest omdat het land zich klaar en duidelijk tegen hem uitge sproken had. De republikeinsche bladen, van zuiver allooi, vielen den president der Fransche Republiek dan ook heftig aan. L'CEuvre in zijn nummer van 3 Juni II., wijdde, onder handteekening van zijn bestuurder Gustave Téry, andermaal een scherpe krietiek aan de politiek van Mil lerand, en schandvlekte deze politiek als volgt Zij had als doelwit de hereeniging van drie verbonden machten ten einde ten onzent de democratie onder den knie te krijgen en te verlammen militaire, kleri kale en finantieele macht. Dit alles, ge groepeerd en versterkt door de diktatuur welke Millerand droomde, was de onder gang en de bespotting der Republiek het was de werkelijke Staat in den Staal, de eerste uitbuitend, en de tweede uitgebuit, liet driemanschap van den generaal, den bankier en den bisschop. Heel de zoo genaamde persoonlijke politiek van Millerand lag in deze formuul besloten. (L'CEuvre, 3 Juni 1924) Tegen deze politiek dan trokken de radikaal-socialisten en de socialisten te velde, en hun vereenigde strijdtaktiek stuurde rechtstreeks aan op den val van den dictator Millerand. Deze laatste echter, zich steunend op de Constitutie, weigerde heen te gaan, en beweerde zijn mandaat zoolang te zullen uitoefenen ais het, volgens de grondwet, geldig was. Zoo ontstonden er twee groepen de eene voor, de andere tegen het presidentschap van Millerand. De president had o. m. de militaritisch gezinden met Maginot, e. a. achter zich, doch tegen hem rees een machtig demokratisch blok, samengesteld uit de vier groepen van het kartel der lin kerpartijen. Te voren had reeds Herriot, de leider der radikaal-socialisten, in een openbaar schrijven aan Blum leider der socialisten, de groote lijnen uiteengezet van een ge zamenlijk repubiikeinsch strijdprogram. Op het congres der socialisten werd dit program uitbundig toegejuicht, en mede werking toegezegd aan Herriot, maar tevens werd besloten dat de socialisten voorloopig van geen enkel ministerie wenschten deel uit te maken. Herriot zelf, gepolsd voor de medewerking aan een nieuw ministerie, verklaarde onomwonden dat Millerand eerst de plaats moest rui men. Het aanblijven van Millerand, die zijn presidentschap koppig verdedigde, was dus van aard om de crisis nog aanhoudend te verscherpen, gezien het onmeedoogend offensief van het demo kratisch blok. Intusschen werd Painlevé, de bekende Fransche geleerde, ondervoorzitter der Akademie van Wetenschappen, tot voor zitter der kamer uitgeroepen met 296 stemmen. Teekenend feitPainlevé was de leider van het kartel der iinkerpartijen, en dus besliste tegenstander van Millerand. Het heeft ons dan ook geenszins ver wonderd dat eene motie, door het kartel der linkerpartijen voorgedragen, en waar bij het heengaan van Millerand onverbid delijk geeischt werd, in de jongste kamer zitting van 10 Juni II. zegevierde met 329 stemmen tegen 214. Deze motie luidde De kamer, besloten geene onderhan delingen aan te gaan met een ministerie dat, door zijne samenstelling, de verloo chening is der rechten van het Parlement, weigert de ongrondwettelijke debatten waartoe zij uitgenoodigd wordt, en besluit alle diskussie te verdagen totdat zij on derhandelen kan met een gouvernement dat samengesteld is volgens den oppersten wil van het land. In den Senaat werd ook de verdaging der debatten gestemd mef 154 stemmen tegen 144. In den Senaat telde Millerand nog het meest aanhangers. Luidens de jongste berichten moeten de ministers hun ontslag aangeboden hebben, en Millerand zou als president aftreden. Deze gebeurtenissen, wijzen in Frank rijk, op een verschuiven der macht naar demokratische zijde. Het zuivere Repu blikeinsche standpunt dringt terug naar het voorplan. Als katholieken staan wij daartegenover weinig optimistisch ge stemd, want in het hooger bedoelde regee- ringsprogram van Herriot, (o.a. met geest drift overgedrukt door L'CEuvre van 3 Juni,) lezen wij dat daarin het afschaffen van het gezantschap bij het Vatikaan, en het toepassen der wet op de Congrega tiën, voorgestaan wordt. Dus, een nieuwe vlaag van antikieraiisme. Voorts moeten wij nog den terugslag op de buiteniand- sche kwestiën, zoo belangrijk op dit oogenblik, afwachten. Ten slotte, wij her halen het, België heeft hoofdzakelijk hier belang bij de regeling van het vraagstuk van herstel. Eene broodkwestie, maar niettemin in de huidige tijdsomstandig heden, een kapitale kwestie Dr Elm. Een weerwraakoorlog, daar bereidt Duitschland zich toe, bewijst een Poolsch blad. Ontzaglijke voorraden munitie worden in Duitschland, maar bij zonderlijk in Rusland vervaardigd, zegt heten het blad citeert steden, plaatsen en fabrieken bij hunne namen... Intusschen gaat het Fransche gouvernement den oor log ontketenen tegen de priesters en kloos terlingen en het katholiek onderwijs Hoe slim Maar hebben zij, die Franschen wel de zekerheid, dat in een naasten oorlog de helft der wereld nog zal willen vechten voor hen En dan Best lacht, Die lest lacht Ja, ja 1 Fransche lichthoofden, de wei nig verwijderde toekomst zou u kunnen bitter doen betreuren en beweenen, dat gij dwaasiijk uw eigen gemartelde land aan 't verzwakken zijt, want, weet het we! Zonder water is 't kwa slijpen Zonder vingers is 't kwa nijpen Zonder zonneschijn is 't kwa rijpen Zonder handen is 't kwa grijpen Tegen de zwijnerij ofte vuile uitstallingen begint men in vele landen krachtig door te trekken. In New- York werden twee groote boekhandelaars Max Gottschalk en Morris Inmann, ver oordeeld tot een boete van 250 dollar, en tot dertig dagen opsluiting in 't Huis van dwangarbeid. Dat zal die volksbedervers leeren. Hoe strenger men ertegen optreedt hoe beter Een talrijk huisgezin is een eer voor vader en moeder. Ik ontmoette laatst een mijner vrienden, vader van een kroostrijk huisgezin. Zijn zaken gaan hem meè. Toen ik hem geluk- wenschte over den bloei van zijn onder neming fluisterde hij mij vertrouwelijk in het hoorGod zegent mijn werk op zicht bare wijze. Maar... 'k heb mij ook niets te verwijten in zake huwelijkspiichten... En zijn acht klein kleuters rakkerden in den tuin. Waar menschen strijden, helpt de Heer zong het lied in mijn oor. Hoopvol en blijmoedig gaat hij strijdend door het leven, met een doel in 't leven en Gods zegen over zijn woning- Zijn ziel geniet vrede, zijn oog blikt be- trouwvol de toekomst in, Vlaanderen is fier over hem en de Vader des hemels looft en beschermt hem. Kinderzegen... voor het geestelijke en het tijdelijke. Ieder katholiek kind in een katholieke school!,, dat is de leuze van Zijne Doorluchtige Hooewaardigheid Mgr. Bayler, Bisschop van Pittsburg, in de Ver. Staten (Amerika), en een talrijk en stevig comiteit van katholieke mannen werkt onvermoeid om dat programma te verwezenlijken. Moge dat edel voorbeeld ons allen tot beter besef onzer plichten op schoolgebied aanzetten: ja, ieder katho liek kind, in een katholieke school, en nooit of nimmer in een onzijdige zoo moet het ook hier wezen. Christen vaders en moeders opgepastwilt gij goede zonen en dochters hebben Dat de werklieden de lievelingen zijn der Katholieke Kerk treft zelfs onze vijanden, zoo is 't dat, in genoemde stad Pittsburg, een leider der arbeidersbeweging, een protestant,Warren Stone, op een vergadering van Methodis ten de volgende hulde bracht aan de ka tholieke kerk De protestantsehe kerk heeft sinds lang alle voeling met het echte volk verloren daar wordt de werkman niet gaarne gezien. Onder de katholieken integendeel wordt niet gelet op den maat- schappelijken stand hoe nederig deze ook zij, hoe slecht gekleed de werkman ook weze, de deuren der Kerk staan im mer voor hem open. De werkman en de katholieke Kerk kunnen akkoord gaan,wijl beiden gelooven in de menschelijke broe derschap, in 's menschen hoogere waarde en in het arbeids-idea'al, in stée van in den afgod geld Het heilig jaar het jubeljaar werd door zijne heiligheid den Paus afgekondigd op Onze Lieve Heer Hemelvaart. Er gaat van deze afkon diging, deze pauselijke bulle een geest uit van zoo vrome bezorgdheid voor de Kerk en heel het menschdom, en 's Pausen woorden klinken als een uiterste oproep aan allen en iedereen tot beter raensch-, tot beter christen-zijn. Zie roept de Heilige Vader uit, zie, nu is 't de aangename tijd, nu zijn het de dagen der redding In dit groote jubel jaar kome iedereen putten aan de bron van verzoening en genade... Het heilig jaar zal duren van Kerstmis 1924 tot Kerstmis 1925. En intusschen zullen ontelbare christenen de reis naar Rome ondernemen. Moge het Heilig Jaar, zooals voorheen in de geschiedenis, mach tig bijdragen tot het inwendig heil en de uitbreiding der katholieke Kerk. De vol keren zullen er wei meê varen. 550 Boerengilden brachten op 2en Sinksendag hunne hulde aan Z. E. H. Kanunnik Luytgaerens, alge- meenen Secretaris van den Boerenbond te Leuven. Die brave man de ware vriend der boeren, herdacht de 35» ver jaring zijner priesterwijding en tevens zijne 20jarige aanstelling tot aigemeenen secretaris van den Boerenbond. Onze beste gelukwenschen aan den onverinoeiden, moedigen en taaien wer ker, die onze boeren leerde boeren De Groothartigheid. die kan soms aardige, 't is te zeggen zon derlinge, ofte rare vormen aannemen zoo sprak eens een oud schoolmeesterken op een vergadering van een hoerengilde. Ge moet weten in de tijd mochten ook de onderwijzers zich als eens bemoeien met voordrachten voorde boeren.Tegenwoor dig, natuurlijk, zijn dat veel hooger man nen, die tot de landbouwers 't woord voe ren mogen* Welnu, voor't geen die ver-

De Denderbode | 1924 | | pagina 1