et Jubelfeest te Affligem Praatjes over Politiek a u 9 VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Een en ander Si Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST NANDSNOECK De Boerenzoon Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER i Tegenspoed kweekt Deugd 4,75 - r vw «jwiiua Binnenland Buitenland Amerika a. 50 15.00 2 doll. 0 AD VERTENT1ËN volgens akkoord. Postcheckrekening £4 4 0 2 4 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 2 AUGUSTl 1924. Augusti of Oogstmaand. Jondag. 7e Zondag na Sinxen. :eestdag der vinding van het lichaam van den li. Stephanus, le Marte laar. Nicodemus, Belijder. Maandag. H. Dominicus,insteller der Dominicanen. )insdag. Feestdag van O. L. Vrouw ter Sneeuw. Begankenis naar O. L. V. ter Muren. I. Oswald, Koning, Martelaar. Woensdag. Feestdag der Gedaante verandering van O. L. Heer. I. Sixtus, Paus, Martelaar. Donderdag. H. Gaëthanus, Belijder. 1. Victrice, Bisschop, Belijder. Vrijdag. H.H. Cyriacus, Largus en Sma- ragdus, Martelaars. Zaterdag. Verheffing der reliquiën van den H. Bavo. I. Romanus, Soldaat, Martelaar. iu er toch reeds in sommige bladen bericht kwam van uit Brussel er het aanstaande jubelfeest te Affli- i, is het misschien dubbel wen- lelijk daarover ietwat uit te weiden, te er daar dit bericht, in al zijn bondig- d, niet heelemaal juist was. Onze anonieme vriend laat de abdij igem zeven honderd jaar oud zijn. lelijk bestond ze reeds op het einde XL eeuw de eerste bewoners moe zes roofridders geweest zijn, die be- ird werden door den vromen monnik lericus van Gent. De zalige Fulgentius, eerste abt van igem, werd den 12en Maart 1089 ge- door den bisschop van Kamerijk", >reidde de Benedictijnerorde verder in den lande en stichtte o. m. het nu jr zoo krachtig heroplevend Sint- idries bij Brugge. Hij had als vriend schermer Godfried met-den-baard, ico heette de tweede, Albertus Ma lus de derde abt van Affligem. Alle blonken uit door hunne heiligheid en groote devotie tot Onze Lieve •uw. Onder den vierden abt, Petrus, im de H. Bernardus van Clairvaux, :roemde prediker van den tweeden itocht, naar Affligem. Dat staat ge- idkundig vast. Dat hij er het Maria- ld luidop meteen Ave-Maria groette, (el niet zoo wonderlijk. Maar de levering voegt er bij, dat Onze Lieve iuw den honingvloeienden Leeraar luidop wedergroette met de woorden live Bernarde Dat is het mirakel Affligem. Vacandard betwijfelt het, Fransche kardinaal Pitra hield het [ehaalde voor voldoende gestaafd, ter is het dat de monniken van Affli- I voortgingen met de H. Moèder- te vereeren, zoo als hun eerste ten en de H. Bernardus hun dat ge- hadden. De H. Lutgardis, nu nes der Vlamingen, kende de levens- je van deze vrome kloosterlingen goed en was met hen in geestelijke :ing. Op haar sterfbed zeide ze bt Joannes (den elfden abt) Ik :ek, mijn liefste vriend, en laat onder n niemand achter, die mij dierbaar- is dan gijweet dat de Heer mij door iroost heeft. Dat zijn wel véél eere- J Affligem ligt tusschen Assche en |lst en kan van daaruit met de tram op I Half uur bereikt worden. titels voor een abdij. Doch er kwamen ook soms donkere wolken over het ver maarde gesticht, en een der ergste onwe- ders van uit den hellevloed was de ge weldige Beeldstormerij ten tijde der Geuzen. Toen, in het jaar 1580, werd het beroemde Mariabeeld, door een knecht van het klooster, uit fanatisme van zijn voetstuk geworpen en verbijzeld. Daar na staken andere revolutionairs kerk en klooster in brand. In 1606 werden de twee stukken van het wonderdadig beeld (zonder de hoofden) onder het puin terug gevonden uit het beste stuk werd een klein Mariabeeld gehouwen, dat de plaats moest innemen van het vroegere en feitelijk het beeld is, dat tegenwoor dig in de kerk boven het tabernakel prijkt. Affligem herleefde weer spoedig, doch voortaan zou de Aartsbisschop van Mechelen van rechtswege abt van Affli gem zijn, en daarom werden de oversten nu proost genoemd. Wereldver maard is de tweede, dien Affligem ken de Benediktus van Haeften (geb. Utrecht) gewoonlijk Haeftenus genoemd. Zijn geschriften worden nog immer gaarne ge lezen. Dom Butler durft zelfs beweren in zijn Benedictine Monachism (1919) dat Haeftenus' verklaringen op den regel van S. Benedictus nog altijd de belang rijkste zijn. Dezeproost nu, dieniet alleen buitengewoon geleerd, maar ook zeer godvruchtig was, zorgde ervoor dat zijn monniken aan allen een voorbeeld gaven van groote Maria-vereering en liet, bij verordening van Aartsbisschop Boonen, in 1624, op den dag van O. L. Vrouw- Hemelvaart, het herstelde wonderbeeld bij grooten toeloop van volk door de omliggende straten in processie dragen, om alzoo ook daarbuiten de oude devo tie weer aan te wakkeren. Weldra wer den er van verschillende wonderen ge sproken, en zoo nam de vereering van het Mariabeeld natuurlijk nog toe. Doch toen kwam de groote storm der Fransche Revolutie. Wederom had de abdij veel te lijden, doch ditmaal bleef het beeld gered. De monniken moesten vluchten. Na de tot standkoming van het Concor daat is er weer een proost te Affligem Dom Beda Regaus, kroniekschrijver van van het klooster. Doch bij gebrek aan middelen om de oude abdij te herstellen, wordt weldra Dendermonde tot woonplaats gekozen. In 1870 zijn de monniken van Affligem teruggekeerd, en, al bleef de plaats zelf vele jaren verlaten, men mag toch zeg gen dat de communiteit van Affligem nooit, sedert haar ontstaan in de XL eeuw, is uitgestorven voor de Benedic tijnen in België is er geen tweede zulk voorbeeld. Doch het moet ook erkend worden veel van den ouden stoflelijken luister is niet meer. In den grooten kloos- tuin staan nog ruïnen van de oude abdij kerk. Ze moet buitengewoon schoon ge weest zijn. In 1624 begon de ommegang van Affli gem. Nu, in 1924, den 15 Augustus vieren we dus de drie-honderdste verjaring van dit heuglijk feit. Wie het verleden niet gedenkt, is de toekomst niet waard. Affligem hoopt op de toekomst. Het heden is hard wel spaarde de oorlogs- duivel de nieuwere gebouwen, doch die zijn ook zóó bescheiden De H. Mis in open lucht op 17 Au gustus en de gelegenheidscantate op 15 en 17 Augustus zullen ons wel brengen in een atmosfeer van grootheid en blijde geestdrift. Moge Maria haar Affligem zegenen, waar men zoo gaarne droomt van al de heerlijkheid derdagen van voorheen,,. Moge die zegen van de Moeder aller genaden ook nederkomen op allen die iets zullen gedaan hebben of nog wen- schen te doen tot luister van haar beeld en heiligdom. D. A. v. R. Als de boomen staan en vechten Met den wind en zijn geweld, Dan is *t dat ze dieper hechten Hunne wortels in het veld. Als de wijngaard wordt gesneden, En zijn welig hout gesnoeid, Hij en heeft geen kwaad geleden, Want hij des te beter groeit. Vrienden, geeft het niet verloren. Als gij valt in tegenspoed Want daar is de tucht geboren Daar is ooit de deugd gevoed. J. Cats. Van het gedicht HEMELHUIS verleden week in ons blad verschenen, schreven wij bij misgreep het auteurschap toe aan Fons Van de Maele, 't komt ech ter toe aan R. De Clercq. AMNESTIE Het slotbedrijf van het proces Coppée, dat zich afspeelde in zulk een heetgeba kerde atmosfeer, heeft als na-spel dit Voor uitwerksel gehad dat de amnestie gedachte meer dan ooit in het licht is getreden, en eindelijk kans heeft werkelijkheid te wor den, vermits zij definitief de aandacht der regeering heeft getrokken. Het is klaar dat lang reeds vóór het proces Coppée de amnestie-gedachte in de lucht hing, doch van wege de regeering bleef het bij plato nische beschouwingen, en men werd ge noeg gewaar dat de verschillende ministers van Justitie, ofwel positief vijandelijk ge kant stonden tegen het amnestie-voorstel ten gunste der politieke gevangenen, ofwel weigerden een duidelijk standpunt in te nemen, hetzij uit vrees, uit geheime anti pathie, of kwesties van opportuniteit en dies meer. Een dergelijke toestand kon echter niet lang meer duren, des te meer dat tal van andere landen het amnestie- vraagstuk reeds hadden opgelost in een breeden geest van rechtvaardigheid en verzoening. België 'alleen bleef talmen en redekavelen, want in ons land kan men zoo fijn praten en discuteeren, en meester lijk rond den pot draaien... Maar, kijk, het proces Coppée, tijdens hetwelk door hoog staande personages ophefmakende mede- deelingen en beschouwingen over den bezettingstoestand werden gedaan, heeft de regeering ineens gedwongen kort en klaar, buiten alle mooie oratorische frazen om, positie te kiezen tegenover de amnes tiegedachte. Wij schreven het hier vroe ger, toen het proces Coppée begon de beschuldigingsakte tegen den grootnijve- raar ingebracht is een verpletterend stuk. Op grond dezer beschuldiging heeft Cop pée heel wat meer kwaad bedreven dan al de politieke veroordeelden te samen van heel het land. Indien nu deze beschul diging door de jury aangenomen wordt, zal hij ook minstens even zwaar moeten gestraft worden als diegenen, op wier hoofden zulk een milde regen van ter doodveroordelingen is neergekomen. Wórdt Coppée vrijgesproken, dan zal het Belgisch gerecht, tegenover,de politieke veroordeelden uit vroegere periode, tot eene daad van laattijdig eerherstel moeten overgaan... In dien zin hebben wij destijds nage- noeg geschreven. Welnu Coppée werd vrijgesproken. Zijne vrijspraak is zelfs een soort apotheose geworden. Groote staats mannen, als Briand.de oud-min.-pres. van Frankrijk, en Baron de Brocquevilie, eerste minister tijdens den oorlog, kwamen hem mat klank verdedigen. Grooje geleerden, als een kardinaal Mercier, schreven brie ven aan het gerechtshof, waarin stond dat zij het gedrag van Coppée, tijdens den oorlog, volkomen goedkeurden, en het heelemaal in overeenstemming met de menschelijke en goddelijke wetten achtten. Dit alles, het valt niet te betwisten, heeft ineens een gansch ander licht op den toestand tijdens de bezetting gewor pen. Het is wellicht te betreuren dat dit licht niet eerder is opgegaan, want dit zou in ons land veel onrechtvaardige politieke veroordeelingen en veel noodlottige gees- tesverwarring verhinderd hebben. Wij zijn er niettemin blij om dat eindelijk een ge zaghebbend man, als kardinaal Mercier, eens de puntjes op de i's heeft gezet, en feitelijk is komen aantoonen dat vele men- schen, die niks misdreven hadden tegen hun geweten noch tegen de zoo elasti sche princiepen van recht en plicht, als verraders gescholden, gebrandmerkt, en veroordeeld werden in dit land. Er is dan, Goddank, een andere, gezon dere, rechtvaardiger mentaliteit gekomen. Ophitsende bladen als een Soiro. a., zullen niet langer hun rampzalig van be zwadderen en verdacht maken kunnen voortzetten. Daar is nu warempel genoeg modder gegooid geweest naar het gelaat der Vlamingen. Er is genoeg dorre haat en giftige las ter geweest, waaruit weerzinwekkende beschuldigingen geboren werden. Men denke maar even terug aan het proces Stracke... Wat hebben al die processen aan het land gebaat Niks. Ja, toch veel geld werd daaraan ver spild, veel walg en verontwaardiging in de zielen gezaaid, en de binnenlandsche atmosfeer steeds meer vertroebeld. Het werd dan hoog tijd dat aan dit alles een einde kwam. Daarom juichen wij het amnestie-voorstel toe, omdat het niet alleen een werk van elementaire recht vaardigheid zijn zal, doch meteen, voor velen, een werk van noodzakelijk eerher stel. Dr Elm. Wanneer wij het woord - elastisch» hier gebruiken, dan denken wij terug aan het fameuze proces Coppée, waar be schuldigers en verdedigers, met evenveel overtuiging, talent en argumenten, de eenen wit en de anderen zwart verklaar den Droeve Moeder Justitia Drij rijken, gelijk men weet, Rusland, Pruisen, en Oostenrijk, verdeelden einde 18e eeuw het koninkrijk Polen onder elkander. Nu, vele jaren geleden protesteerde een Poolsche afgevaardigde inden Pruisischen Landdag tegen de vervolgingen waaraan zijne land- genooten het voorwerp waren van wege de Pruisische regeering. In den gloed zijner rede riep de man uit dat hij reeds de vrijwording van polen in het verschiet zag. Bismarck, de ijzeren kanselier barstte uit in een schaterlach en zegde Om dat te bekomen moeten er drie keizerrijken vallen! En ziel... thans is Bismarck al lang dood, de drie keizerrijken zijn geval len en Polen is vrij en onafhankelijk. Ja, daar is een goddelijke Voorzienigheid. 't Socialism in praktijk, speelt in Rusland zijn toeren voort. Vijf Polakken, die terdood veroordeeld waren, zoogezegd voor spion nage, heeft het fa- meuse sovietsbestuur op de schrikkelijk- ste wijze laten martelen en folteren, voor aleer ze te laten doodschieten. Waarlijk 't socialism leidt de samenleving terug naar de barbaarschheid. Leve de vacantie I Leve het verlof 't Is de blijde uitroep van groot en klei ne jongens die school gaan. 't Is vacantie Ook voor onze Kamer- heeren te Brussel. Binst het dienstjaar gingen de schoone werkuren voorbij in ijdele praat van onze sosjes. Uren en dagen werden verkletst aan b. v.... de lijkenverbranding. En nu dat hetvacantietijd is, worden de wetten gestemd tegen een oordje 't voer. Kon men al die kluchtige rooden in '25 eens buiten roefelen, dan zou men ieder jaar niet moeten alles op 't laatste stekje doen, zonder overleg van zaken. Welaan kiezers zorgt daarvoor ten naasten jare De Zwarte Leeuw op -gouden veld, 't is te zeggen de gele vlag met zwarten Leeuw, de Leeuwenvlag, gelijk men ze noemt, dat is de vlag van Vlaanderen sedert ruim achthonderd jaren en dat blijft de vlag van Vlaanderen, dus ons aller vlag, trots de verkeerde meening van sommige Franschgezinden, die mor dicus die vlag van eer en roem willen doen doorgaan als de vlag der onbezon nen verdwaalden, welke ons schoone Belgenland zoeken in tweeën te scheuren. Dat scheurmakers die vlag uitsteken, zij moeten 't weten, maar toch blijft de Leeu wenvlag de glorievlag van alle Vlamingen, dien grooten eerennam waardig. Ja, bij elke plechtigheid, moest de Leeuwenvlag wapperen nevens de driekleurige Vader- landsche vlag. Vlaamsche menschen laat u niet een uwer dierbaarste schatten ontrooven Op uwe hoedeOp uwe hoede Dat is de dringende boodschap! De kwestie van het krijgstoezicht dat de verbonden landen op Duitschland willen uitoefenen, toont eens te meer dui delijk aan met wat zonderlingen geest Duitschland bezield is. De commissie met dat toezicht gelast moest op 1 Augustus haar werkzaamheden beginnen, ja maar plots kwam de opperbevelhebber der Duitsche Reichswehr met den eisch voor den dag, dat de onderzoekers 48 uren op voorhand moeten laten weten welk krijgs- prganism hun bezoek gaat ontvangen Hum Hum zei vrouw Peysers, als haar meid haar verzocht om voortaan de geld geldkas te laten openstaan Belgische Werklieden in Frankrijk. De onderhandelingen voor het sluiten van een Arbeidstraktaat tusschen België en Frankrijk, voor de bescherming onzer werklieden die in Frankrijk arbeiden, zul len, volgens een antwoord door M. den minister van buitenlandsche zaken ver strekt, binnenkort tot een uitslag komen. Voor goedkoope woningen De regeering gaat dit jaar 117.900.000 fr. besteden aan het bouwen van goed koope woningen. Hatelijk Op het einde van het proces Coppée heeft Z. Em. Kardinaal Mercier eèn brief geschreven naar den heer advokaat Tief- fry, om te beletten dat zijne handelwijze tijdens den oorlog zou uitgelegd worden ten nadeele van den beschuldigde. Wie zou het gelooven De Kardinaal, die in de gansche wereld iedereens bewondering

De Denderbode | 1924 | | pagina 1