Valsch Getuigenis wTOVÉIdE GRENS ■hu Per Vliegmachien BINNENi?^^LANB LANDBOUW. Uit de streek Pr; z verworven heeft, wordt daardoor door de socialisten uitgescholden op de gemeenste en hatelijkste wijze hij is de Kardinaal der rijken Hoe is het mogelijk Het is voldoende de brieven van Mgr Mercier na te gaan, zooals zij in het laatste deel zijner Herderlijke werken opgenomen zijn, om te zien dat zijn krachtigste optre den immer ten voordeele der kleinen en der arbeiders was. Hij is bij voorkeur de Kardinaal der armen en deinst voor geen demokratie terug. Alleenlijk die demokratie is honderd uren verre van de venijnige opstokerijen der roode volksbe driegers, en geeft aan elkeen het zijne. Goddank, Mgr Mercier staat te hoog om door lage beleedigen geraakt te worden. De papieren geldomloop. Den 24 juli laatst waren er voor 7,062,000,000 frank Belgische banknoten in omloop, dit was rond de 19 miljoen meer dan den 3 Juli. Huishuurwet. Ziehier de tekst van het artikel, dat door de deskundige kommissie van den Senaat, Donderdag, voorgesteld en samen met het geheel der Huishuurwet aange nomen werd De wettelijke wijzingen van de huur prijzen bij toepassing der wet van 20 Februari 1923 blijven van kracht voor het maximum bedrag van 100 t. h. tijdens den duur van de verlenging bij gezegde wet toegestaan, en voor het maximum bedrag van 150 t. h. tijdens den duur van de ver lenging bij de wet van 1924 toegestaan. Geldt het niet verlengd huurovereen komsten dan kan de maximum verhooging van 150 t. h. ingaan op 1 Januari 1925 en neemt zij een einde op 1 Januari 1926. Magister in Godgeleerdheid MM. De Blieck, baron de Becker-Remy en baron d'Huart kwestors van den Se naat, hebben aan hunnen kollega Eerw. Pater Rutten, die benoemd geworden is tot Magister in Godgeleerdheid der Orde van de Dominikanen, het juweel zijner nieuwe waardigheid aangeboden, name lijk een gouden ring met, op den knop, het Wapen der Orde en de kenspreuk ervan u Vetera novis augere„. Een zeker getal senators woonden deze gemoede lijke plechtigheid bij welke in het Kabinet der Kwestors plaats had. Volgens inlichtingen der Preuss van Buenos-Ayres, zou de militaire oproer van Sao-Paolo (Brazilië) op touw zijn gezet geweest door Italiaansche oud-strij ders. Zondag morgend, rond 11 ure, wer den te Huiska, bij Valencië, twee aard bevingen waargenomen, met een kwart uurs tusschen ruimte. Het gerucht doet te Berlijn de ronde, dat ex-keizer Wilhelm thans aan boord van een groot transatlantieker, op zee vertoeft. Als 't waar is Een schoenmaker met name Spoins- ky, en zijne vrouw te Grodna (Polen) aangehouden hebben bekend 51 moorden gepleegd te hebben. Het grootste deel hunner slachtoffers zijn personen die wil den uitwijken. Allen werden te Lemberg gedood. Tengevolge van overstroomingen is eene jongensschool te Cherutlmruthy, in den Staat Cochin (Engelsch Indië) inge- ■stort. Een leeraar en 64 leerlingen werden gedood. Er zijn talrijke gekwetsten. 42e Vervolg. Zij glimlachte en zeide lk ben zoo blij. dat ik u daardoor niet beleedigd heb. Na tuurlijk zie ik u nog voor uw vertrek en ik zal u dan mijn adres in Londen opgeven. Vaarwel I Neen, tot weerziens Zij tikte haar paard even met den rij zweep en galoppeerde de anderen achter na de vroolïjke winterdag scheen mij toe iets van zijn vroolijkheid te hebben ver loren toen zij weg was. Ik keek haar na en aan een kromming van den weg keerde zij zich in den zadel om en wuifde met haar rijzweep. Ik beantwoordde het vaar wel met mijn hoed en toen zij uit het ge zicht verdwenen was, ging ik terug naar mijn plaats onder het werkvolk, en werkte tot het zweet mij in stralen van het gelaat stroomde en ik verplicht was, mijn jas uit te trekken, die ik ophing aaneen der tak ken van een gevelden boom. Ik voelde evenwel dat het mij goed deed het is al tijd mijn meening geweest, dat zware lichamelijke arbeid het beste middel is tot ontspanning van den overkropten geest. Toen de zon onderging en ons dagwerk ten einde was, voelde ik mij stijf en mijn armen deden pijn, maar mijn hart was lichter dan het voordien geweest was. Ik stopte mijn pijp en praatte nog even met den voorman terwijl een van de arbeiders Te Gattes, in Pensylvanië, had Zater dag nacht eene vreeselijke ontploffing plaats, veroorzaakt door mijngas en grauw vuur. Toen de ramp plaatshad, waren 200 arbeiders beneden en allen zijn bedolven geworden. In New-York heerscht een stikkende warmte. Talrijke personen zijn reeds be zweken en honderden lijden onder de werkelijke hitteverlamming. Volgens een bericht van den paket- boot Leicester heeft de bemanning een Franschen ballon der maatschappij Zodiac nr 1284 opgevischt. Er was niemand aan boord. In het binnenrijden van een reizi gerstrein, in de statie van Verviers is het laatste rijtuig omgeslagen. Elf gekwetste reizigers werden in de afhankelijkheden der statie binnengedragen. Men kent de oorzaak van ongeval niet. De kantonnier van de gemeente Egleton (Frankrijk) wilde een boomtak verwijderen die op de electrieke geleiding gevallen was. Een der draden loste en trof den man op de borst. De ongelukkige plofte als een massa ten gronde Hij was door den elektrieken stroom op den slag gedood. Een bandiet wist bij een diplomaat binnen te dringen te Lyon. Hij werd ver rast en loste drie revolverschoten naar den diplomaat, gelukkig zonder te treffen. Na hem een geweldigen beet toegebracht te hebben wist de bandiet, door de vlucht te ontkomen. De överstroomingen tengevolge der overvloedige stortregens in Zuid-Indië, nemen eene schrikwekkende uitbreiding. Talrijke dorpen en steden staan onder water en alle verbindingen met andere streken zijn verbroken. Meer dan tien dui zend huizen zijn ingestort. Er zijn talrijke slachtoffers. Te Belgrado is eene uitgebreide samenzwering tegen den Koning van Ser vië ontdekt geworden. De Koning en de Minister Pachitch moesten vermoord wor den op bevel van de Russische bolchevis- ten. De aanleider ervan is een lid der Rus sische kommunistische partij. De opziener voor hooger onderwijs, dokter Sebastiaan Englert van Passan, werd op 70 jarigen ouderdom tot priester gewijd. Over een tweetal jaren is zijne vrouw gestorven met wie hij gelukkig en in een rijk met kinderen gezegenden echt heeft geleefd. Een Japanees, Eatsuo Vikuchi, smok kelde 8 geladen revolvers, drie automa tische pistolen nog een bijzonder soort pistool en 577 pakjes patronen. Hij werd wegens smokkelen tot 90 pond sterling boete veroordeeld. Een Engelsche patrouille werd op de markten van Mossoul (Turkije) aangeval len. Langs beide zijden vielen verscheidene gekwetsten. De winkels en markten van Mossoul zijn gesloten. Twee hangars op de dokken in Gent zijn in brand geslagen door den bliksem. De pompiers na lang werken zijn het vuur meester geworden. De schade beloopt tot 20 millioen frank. Eene olieslagerij te Alunedabad (En gelsch Indië) is met vreeselijk gekraak ingestort, terwijl honderden werklieden aan den arbeid waren. Men vreest dat er meer dan tweehonderd slachtoffers zullen zijn. Een tweejarig kind is door een tamme rat aan handen en aangezicht gebeten. Eenige uren later is het gestorven tenge volge van bloedvergiftiging. mijn paard was gaan halen, totdat ook hij de anderen volgde en ik alleen achterbleef. Dat dacht ik tenminste, maar ik vergiste mij. Plotseling deed het geluid van een krakende, zwakke stem, bijna vlak naast mijn schouder, mij opschrikken, en toen ik mij snel omwendde, zag ik een oude, ge bogen vrouw, op haar stok leunend,' mij met haar kleine oogjes aanstarend. Wie is u vroeg zij. Is u de man dien men den opzichter noemt Ik antwoordde bevestigend, en noemde tegelijk mijn naam. Dat is een leugen, antwoordde de oude vrouw bedaard. Denkt u soms dat de oude Martha Milsham een Devereux niet her kennen zou als zij hem ziet Is u de zoon van mijnheer Herbert God zegene hem I Ik keek angstig rond, maar er was geen sterveling in de nabijheid. U is een zoon van mijnheer Herbert, mompelde zij weer. Ik weet '1, want u ge lijkt zoo sprekend op hem dat ik dacht, zijn geest te zien. Wat doet u hier, en waar is uw vader? In het buitenland, moedertje. Wie bent u Wie ik ben lachle zij een bittere, onaangename lach. Wel hebt u nooit van' Martha Milsham gehoord? Ik verzorgde uw vader, toen hij nog een kind was. Wat kom je hier doen, m'n jongen. Ben je ge komen om Rupert Devereux te dooden Hij verdient het tenminste riep ik hef tig uit. De gruwelen in Griekenland. Het BulgaarschTelegrafie angentschap meldt Een snelbericht van den onderprefekt van Petrich, in dato 29 Juli, luidt dat gisteren avond vier Bulgaarsche boeren van de dorpen Karakeuy en Tirche (in Grieksch Macedonië) zicli ter onderprefectuur kwamen aanmelden en de volgende fei ten verhaalden In den nacht van 26 op 27 Juli, werden op bevel van den Griekschen bataljon- overste, in dienst aan de grens, 26 boe ren, waarbij de vier voormelde aange houden, geboeid en aan een anderGrieksch officier en 15 prieksche uitgewekenen van Klein-Azië, allen gewapend overge leverd. De groep werd naar het dorp Tirche geleid waar de boeren bevolen werd zich op den grond neer te zetten. De Grieken schoten dan met pelotonvuur op de onge- lukkigen, waarvan 19 ter plaatse gedood werden. De 7 andere gelukten er in te ontkomen, een dezer laatsten werd aan den schouder gekwetst. Dezelfde getuigen verklaren nog dat een andere groep ge vangen genomen werd en naar dezelfde plaats gevoerd. De opstand in Brazilië. Volgens een bericht uit Buenos-Ayres heeft de presi dent van Brazilië besloten, aan alle rebel len amnestie te verieenen, behalve aan de leiders die doodgeschoten of tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld zullen worden. Volgens andere berichten zouden de opstandelingen, na de inneming van Sao Paulo door de regeeringstroepen, in goede orde, zonder bepaalde verliezen naar het Westen teruggetrokken zijn. Door een sneltrein verrast. Uit Engle Lake, in den Amerikaanschen Staat Min nesota wordt gemeld dat 8 personen van eene zelfde familie omkwamen toen hun utorijtuig gevat werd door eenen snel trein op het oogenblik dat het over de spoorbaan reed. De auto werd in spanders uiteen geslagen en vader en moeder met hunne zes kinderen werden op den slag gedood, buiten eenen zoon van 19 jaren die nog teekens van leven gaf toen men hem opraapte, en nog denzelfden dag den geest gaf. Een der kinderen werd op honderd voet afstand van de plaats der botsing gevonden met het hoofd gansch ingedrukt. Volgens de bewering van personen die ooggetuigen waren van het ongeluk,vloog de auto met overdreven snelheid voort over de baan en het was den drijver on mogelijk zijn machine in te toornen in eene bovenmenschelijke poging om de botsing met den aanstoonrenden sneltrein te vermijden.Zij hoorden al met eenscenen vervaarlijken schreeuw, dadelijk opge volgd van een donderend gekraak. Een oogenblik later bleef niets meer over van den auto dan een aantal verbrijzelde en verwrongen stukken die door de lucht vlogen, te samen met de verminkte lijken der rampzalige slachtoffers. Erge spoorwegramp. Volgens een telegram uit'New-York heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen een trein uit de City en een die van Rockaway Beach daarheen ging, vermoedelijk tenge volge van een verkeerden wisselstand. De botsing had buitengewoon noodlot- Dat weet God alleen verklaarde de oude op bijna plechtigen toon, maar ster ven zal hij, want ik heb. het merkteeken des doods op zijn voorhoofd gezien. Maar dank God, m'n jongen, want het zal niet zijn door uw hand I Wat doet ge hier? Ga naar je vaderWaarom heb je hem in den steek gelaten Ik ga naar hem toe, antwoordde ik. Als God het wil zal er nog slechts weinig tijd meer verloopen voor ik bij hem zal zijn. Goed, m'n jongen, ga riep zij uit met bevende stem, en zeg hem, dat zoo zeker als het kasteel Devereux gebouwd is op een rots, ik, Martha Milsham hem levend hier zal terugzien. Zoo zeker als de straf die Rupert Devereux wacht, zal de dag komen waarop het geheele land uw vader welkom zal heeten bij zijn terugkeer in het ouderlijk huis, en de oude Sir Francis er trotsch op zijn zal, hem zijn zoon te mogen noemen. Zeg hem dat Martha Mils ham u dit gezegd heeft. Zij strompelde voort naar het bosch en begon te sprokkelen. Ik wilde haar volgen maarzij wenkte afwerend met de magere hand en op mijn vragen gaf ze geen ant woord. Er bleef mij derhalve niets anders over dan den Zwarten Prins te bestijgen eri naar huis te rijden. Toen ik Marian's kamer binnentrad zag ik datzij bezoek had. Sir Francis Devereux leunde behaaglijk in mijn armstoel,lachend om een van mijn zuster's grappige invallen terwijl zij Irern een kop thee toereikte. tige gevolgen aangezien beide treinen vol passagiers waren. Vijftig personen zijn gewond waarvan vele zeer ernstig. Na de botsing ontstond een paniek waarbij tal van vrouwen en kinderen onder de voeten getrapt werden. IJselijk ongeval in de Statie van Namen Een smartelijk ongeval heeft Vrijdag na middag rond 3 1/2 ure plaats gehad in de statie van Namen. De onderstatieoverste M. Dalechamps, was tusschen de sporen gegaan toen hij uitgleed op een stuk steen, voortkomend van de in gang zijnde werken. De man viel en op dit oogenblik bolde juist een trein de statie binnen. M. Dalechamps werd de twee beenen eir een arm afge reden, en men nam den ongelukkige ster vend op. Het slachtoffer, slechts 31 jaar oud, is vader des huisgezins. IJselijk ongeluk te St-Gilles Eene vrouw door een gespan gedood Donderdag namiddag is nabij het Sint- Gillisvoorplein, te Sint-Gillis, voorstad van Brussel, een ijselijk ongeluk voorge vallen. Een kar met zavel geladen en met twee paarden bespannen, toebehoorende aan Mad. Taelemans, wonende in de Van de Perrestraat, te Sint-Pieters-Jette, kwam de Fortstraat afgereden. Op zeker oogen blik kon de voerman de paarden, ter oor- zake der steile helling der straat, niet meer inhouden en het gespan kwam in volle vaart de plaatselijke groenselmarkt opgereden en botste tegen den gevel aan van het oud gemeentehuis. Eene vrouw, Mad. weduwe Diebeek, wonende op den Vorstschensteenweg, te Sint Gilles, werd gevat tusschen den muur en het gespan en de borstingedrukt. Het arme slachtoffer werd in deerniswekkender) toestand in een naburig huis gedragen, waar het ondanks alle zorgen eenige minuten later bezweek. DUIVENTEELT. HET VOEDER. De duivehliefhebber klaagt, neen, hij wil het niet bekennen, maar inwendig toch heeft hij de vaste overtuiging dat zijn ras achteruit gaat; zijn porte-mon- naie zegt hem dat zijn duiven niet meer zoo goed vliegen als vroeger. De smierelliefhebber en de kweeker van sierduiven ookzijnniettevreden hun dui ven hebben het snot, de ouden azen slecht de jongen komen niet op I... In een woord't is klacht op klacht wat men overal hoort. Welnu, we durven het vlak weg zeggen, dc liefhebbers zijn zelf de schuld van hun mislukken zonder het te weten maken ze hunne duiven ziek en alzoo zijn ze zelf de oorzaak van een heelen nasleep van onaangenaamheden in de kweekerij en liefhebberij. Daarom dan, willen we vandaag eenige raadgevingen ten beste geven,betrekkelijk de voeding van duiven. Gooit nooit het voeder op den grond. Neemt den eenen of anderen bak, waar in het graan niet kan bevuild worden. Zorgl er voor dat de duiven niet in den bak geraken. Eten, dat op het hok wordt uitgestrooid, wordt vuil en de duii evenmin ais wij, lusten vuil eten. Da; het gooien van het voeder vergemal lijkt het verspreiden der ziekten. Geeft niet te veel graan ineens. Gaat liever eenmaal meer naar het om wat voeder te geven. Het zijn juist slordige liefhebbers, welke eten gen voor den ganschen dag op het kot werp ze hebben vuile hokken, vuil voeder als gevolg ziekten. Don Te torZ jr. L D; Zorgt er voor dat er voedsel is in iiiuei doende hoeveelheid, bijzonder wannee jongen zijn. In dit geval is het ook aan te raden vroeg mogelijk de eerste granen te ge» Als de duiver te vurig zijn duivin najai zoodat deze laatste schier den tijd i j^Jet heelt om eenige graantjes te pikken, i is) is het goed wat eten (en ook een pi uzieh water) in het paarkot te geven. Zijn de jongen op het punt het nest verlaten, dat men hetzelfde doet en l geeft men dan kleine zaden. In den kwi tijd geve men 's morgens eenige gero terde stukjes brood dat komt de jon| )0gU, goed van pas. bdij Altijd moet er oude kalk (zonder hi voorhanden zijn fijn gemalen eierschi zijn even goed Men geve nooit te veef mais en m; )m' ook geen misbruik van kempzaad of am L re verhittende granen. Het mengsel van kleine zaden pp pij' Te 1 H. i Te 4 Mgi logw 'e mdei Te 3 Zom Te 1 Boste Te 2 jogw is goed te maken daarvan tusschendoor wat te geven JclTef dessert.ais men wat tijd heeft om zijn duiven te blijven. Als men zijn dieren zacht aanspree telkenmale men op het kot komt, en all op denzelfden toon en men ze. dan af toe wat dessert geeft, gelooft me men dan van zijn dieren veel genoeg hebben zal. Past' rerkei MEERBEKE. De genaamde V. V Diest, wonende in deze gemeente, keer 's nachts huiswaarts toen hij eenige kere H. ontmoette die er vermaak in vonden ove erker al aan de deuren te gaan bellen. Van Die verzocht hen hunnen weg te gaan en liene' menschen met rust te laten, doch een kerels liet zich die aanmaning niet we gevallen. Hij trok zijn mes en wierp zi op Van Diesi, dien hij eene gapende vvoi j^L de van minstens vier centimeters.breedi elden den rug toebracht. De ongelukkige storl ten gronde. Op zijn hulpgeroep kwamr degeburen toegesnelden droegenhem zijne woning, waar een geneesheer in ai lerijl ontboden, hem de eerste zorgt kwam toedienen. De gendarmerie va Ninove werd verwittigd en opende eeeg| onderzoek. Twee der kerels, de gebrot ders Schoonjans, wonende te Ternaifc Na d et he rouw Na c ariac ts i 0/ Zijne left h 0S£ M De p rafe logs Mar Men HOOFDSTUK XXVII. NIEUWE STRIJD. Van alle gebeurtelijkheden was ik op deze wel het allerminst voorbereid, want slechts éénmaal sedert ik in zijndienst was, had Sir Francis een bezoek gebracht aan ons landhuis. Zijn groet was evenwel een noggrooter verassing voor mij. Hugh, mijn jongen, zeide hij, opstaandeen mij de hand toestekend, ik ben hier gekomen ont eens met je te praten, en je zuster was zoo vriendelijk, mij een kopje thee te schen ken. Iets in zijn blik, zijn toon en woorden waarschuwde mij, dat de strijd van den vorigen avond opnieuw moest gestreden worden. Hij sprak evenwel gedurende een poos over koetjes en kalfjes, behalve dan de vreemdegebeurtenis van den vorigen avond en andere, minder belangrijke zaken betreffende 't beheer van het land goed, totdat Marian ons verliet om zich te gaan verkleeden. Toen, nadat hij met zijn gewone, statige hoffelijkheid de deur voor haar geopend en achter haar weder ge sloten had, keerde hij tot mij terug en bleef voor het haardvuur staan. De gloed van het vuur speelde rond zijn hooge, slanke gestalte, en een zachte,bijna teede re uitdrukking vervaagde zijn harde ge laatstrekken toen hij begon te spreken. Hugh, zei hij langzaam, men zegt dat ik trotsch ben, maar ik kwam hierom je een gunst te vragen. Neen, laat mij uitspreken, Meerbeke, konden aangehouden worden mtstr HILLEGHEM. Droevig ongeval. 9 1/2 jarige knaap Vanheede, die op wijk Dries, een gebroken elektrieken dn opraapte, werd doodgebliksemd. ASSCHE. Alweer auto tegen kamii Natuurlijk moet Assche bij de reeks zijl Op de wijk Walfergem, die droevig faamd begint te worden en stellig het re cord der auto-ongevallen bezit, is Woen; dag avond een auto op een kamion gebois gevoerd door Pier Van de Zande va Aalst. Deze werd van den wagen geslin gerd en gewond aan hoofd en beenen Aanstonds werden hem de beste zorgei toegediend. De stoffelijke schade is aan zienlijk. De policie onderzoekt al die zaken t de verantwoordelijkheid vast te stellen. ging hij voort, ziende dat ik hem in dl rede wilde vallen. Laat mij precies zegge; waarvoor ik gekomen ben. lk wilde je uit mijn levensgeschiedenis vertellen. Je zult wel weten, dat ik tweemaal ge huwd ben-heweest. jou wil ik wel beken nen dat mijn tweede huwelijk ongelukk(Lj|j0 geweest is. Uw grootmoeder is de eenige vrouw die ik ooit heb liefgehad en hel was ook haar zoon die bij haar stervet haar plaats in mijn hart innam nie Rupert's moeders, en nog minder Ruper gels o zelf. Misschien is dat in mij te laken, man het feit is er niet minder om, dat de do# van-mijn tweede vrouw mij weinig leeiineer veroorzaakte, en ik ben nooit in staat ge- non n weest, jegens Rupert de gevoelens tt koesteren van een vader tegenover zijn zoon. En sinds dien dag waarop ik wist dat liet zijn getuigenis was (ofschoon volkomen gerechtigd was, het af te leggen!?' dat een onuitwischbare smet heeft gewor™" pen op den naam Devereux, heb ik rrjijn schande beken ik het zijn niet meer kunnen zien. Sir Francis schreed rusteloos eenige malen het vertrek op en neer en nam toen zijn vroegere plaats weer in. Gedurende meer dan twintig jaar ben ik een eenzaam, ongelukkig man geweest Hncrh Miin trnts on pn lipfHp vnnr Hefl Hugh. Mijn trots op en liefde voor den zoon die met mijn zegen gegaan is waa; .j' elke Devereux behoort te zijn in den oorlog voor zijn vaderland werd plotse- lingvooraltijduitgebluscht. (Wordt ver). - U i- M F; -S P Si De Fabri iejth Ie Al de Z apc irkt. NB. 20 S. B. Alle I Wee; vei Verg; jfepai

De Denderbode | 1924 | | pagina 2