Schooloorlog ONS PARLEMENT. VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST r NAND SNOECK. De Boerenzoon i Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER TREURZANG, O Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENT1ËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024IF?!— DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 9 AUGUSTI 1924. Augusti of Oogstmaand. 10 Zondag. 9e Zondag na Sinxen. H. Laurentius, Martelaar, Aartsdiaken der H. Kerk, ten jare 258. In de ver volging van Keizer Valerianus is hij te Rome levend op den rooster gebraden. Hij is Patroon der stad Lokeren 11 Maandag. H. Gaugericus, Bisschop, Belijder, Patroon der gemeente Haeltert. H. Tiburtiüs, Onderdiaken en H. Su- zanna, Maagd, beide Martelaars. 12 Dinsdag. H. Clara, Maagd. Van de Orde der Arme Claren. 13 Woensdag. H. Hippoliet, Soldaat. H. Cassianus, Onderwijzer, beide Martelaars. H. Radegonde, Koningin van Frankrijk. 14 Donderdag. Vooravond of Vigiliedag van O. L. Vrouw Hemelvaart. Geboden Vastendag. H. Eusebius, Priester, Belijder. 15 Vrijdag. Feestdag van O. L. Vr. Hemel vaart. Het is toegelaten vleesch te eten. Na de Hoogmis Solemnele Processie ter eere van O. L. Vr. H. Arnoldus van Tiegem (W.-Vl.) Bis schop, Belijder. Te Tiegem is er een vermaard park genaamd Sint Arnoldus Bosch, waar er menigvuldige herinneringen van Hem bestaan. H. Alfridus, Bisschop, Belijder. 16 Zaterdag. H. Joachim, echtgenoot van de H. Moeder Anna, Vader van O. L. Vrouw. H. Rochus, Patroon tegen de pest en cholera. 17 Zondag. 10e Zondag na Sinxen. H. Hyacinthus, Monnik, Belijder. De schooloorlog is NU aan den gang hij bestaat thans, spijts katholieke minis ter-meerderheid. De naam is er niet, maar de feiten, de gebeurtenissen zijn er, des te brutaler. De godsdienst-vervolging* de ont kerstening is aan den gang, in al de scholen van den staat of onder staatstoe zicht. En het is erger dan in 1879! Waarom Omdat het niet openlijk, niet officieel alzoo genoemd wordt. En het doel is zekerder dan in 1879Waar om Omdat het met kleine, fijnsamen- geregen middeltjes gebeurt, die geen opspraak verwekken, nergens reaktie vanwege de niets vermoedende katho lieke bevolking. Eén geweldige steek met een lierenaar doodigt, maar duizen den kleine speldeprikjes brengen ook den dood mee, ten laatste, als gansch het lijf één wonde is en veretterd geraakt. Alzoo is het aan 't gebeuren in het on- I derwijs, met de loensche doening van het liberale ministerie van Kunsten en Wetenschappen x lees de ministeriëele omzendbrieven pluis de voorschriften uit, die de school opzieners ontvangen sla het ingrijpen gade van het framagons-nest in het vast stellen, uitbreiden, veranderen van de leerstof en van de handboeken her inner u de voorgespiegelde lessen in leeken-moraal zedeleer zonder Gods begrip kinders, ge moet eerlijk zijn, heel uw leven, omdat het alzoo betaamt Christelijke boeken en tijdschriften wor den geweerd Zonneland het katho liek kinderblad, mag in de school niet komen Bestudeer heel hun verdoken en bewimpelde werkwijze ondervraag katholieke onderwijzers die het te doen hebben met godsdienstlooze schoolop zieners; spreek met katholieke opzieners, en gij zult vernemen wat een feitelijke schoolstrijd-zonder-naam bediedt en ver mag. En belet wel de geuzen-lijn en de franskiljonsche voore, ze loopen even wijdig, ze loopen ineen, en ze graven diep in 't herte van ons christen Vlaam- sche volk. Ook langs dien greppel trek ken ze ons bloed af, onze laatste gulpen Vlaamsch gebleven bloed. Zulk ondermijningswerk is het vreeselijkste men heeft geen ver weer. 't Is geen schooloorlog Ware het onderwijzend personeel grootendeels onchristelijk, was de inspektie overwe gend geus-gezind, ge zoudt iets zien gebeuren, met de volmacht en de beve len die het framassons-ministerie en zijn opperbazen geven en uitschrijven Geen schoolstrijd Wat zou een uitgesproken onderwijs-oorlog zenuw-sterkte wekken en hertempering brengen bij ons ingedut katholieke volk! Denk er aan Frankrijk heeft ook eerst het stadium beleefd dat wij nu doorstrompelendan pas kwamen Waldeck en Combes, nadat de wufte, versteende Fransche katholieken reeds1 het geslacht van de onverschilligen* en van de godstdienst- loozen in het staatsonderwijs hadden laten opgroeien. We zijn dapper op gang naar dezelfde uitkomste, voorbij denzelfden wegwijzer. En de katholieke behoudsgezinden dragen grootelijks schuld aan dien toe stand, Ter wille van den beloofden godsvrede lieten zij het belangrijk ministerie van kunsten en wetenschappen in niet-katholieke handen overgaan. Bij ieder regeeringwisseling wordt er om dit ambt gevit, doch de durfloosheid der behoudsgezinden heeft telkens de partij verloren En intusschen wordt de schooloorlog nijpender, noodlottiger Wie, wat zal ons redden Hopen wij niets van durf- loozen, halfbakkenen, princieploozen maar alles van het jonge, gaafgeblevene, Vlaamsche christen volk dat optreedt en katholiek is, niet alleen met den naam, maar met de daad, in zijn handel en wandel, in 't openbaar en in het bijzonder leven. Dat volk, en dat volk alleen, door zijn karaktersterkte en wilskracht, door zijn overtuiging en vastberadenheid, kan, moet en zal alles herwinnen en vrijwaren. Had Adam zich aan 't Engelsdom Gespiegeld, dat hoovaardig, Terwijl 't in volle weelde zwom, Nog hooger dan zijn staatpeil klom, En, wrijtende en kwaadaardig, Den milden Leenheer trotschen wou, Hij leefde vrij van naberouw Tenzij nu Gods genade De hand reikte aan 't gevallen paar Dat, bij de slang te rade, Aan 't omzien kwam te spade, Wie rukt het uit zijn jammer, daar Het ligt in schande en schennis Hoe dier staat lust naar kennis J. Van den Vondel. Onze Kamerleden zijn in verlof, moe van denken en spreken, moe van de druk ke bezorgdheid voor het welzijn en den voorspoed van volk en land. Gij lacht bij deze overweging, maar 't is toch ernstig De meeste Kamerleden zijn doodgewo ne menschen, die, buiten hunnen parle mentairen arbeid, hunne nijverheids- en handelszaken of hunne beroepsaangele genheden moeten behartigen, want zij leven ook niet van den hemelschen dauwj maar hebben een huisgezin te onderhou den, betalen alle levensmiddelen aan den duren prijs van den dag, storten hun aan deel bij den .ontvanger, kampen met de moeilijke voorwaarden van wisselkoers en bedrijfsaangelegenheden, kortom zij staan midden in het werkelijk leven, waarvan zij al de voor- en nadeelen aan den lijve gevoelen. 't Is echter te wenschen dat zij hun eigene bedrijfsaangelegenheden beter verzorgen dan hunnen parlementairen arbeid, want anderzins zouden er wel veel faillissementen kunnen uit volgen. Zij zullen het toch niet kwalijk nemen, hoop ik, dat wij er eens op wijzen hoe weinig ernstig de Wetgevende Kamers hunne taak opgenomen hebben in het afgeloopen jaarwie het kwalijk neemt dat zijn de kiezers, die met zooveel goe den wil hunne stem scK^ken, dat zijn de lieden, die met zoo langmoedig vertrou wen naar de vertegenwoordiders van het volk opkeken om het land te redden uit de vele maatschappelijke moeilijkheden, dat zijn de propagandisten en gazetschrij vers, die in de volle overtuiging van hun gemoed, de talenten, de bevoegdheid, de kranige werkzaamheid der parlementleden roemden. Al die lieden staan nu, op 't einde van de Kamerkiezing, erg te leur gesteld, be drogen in hunne verwachting, ontgoocheld en misschien ontmoedigd, bij het zien van het nietige, miezerig werk dat de volks vertegenwoordigers verricht hebben. Wekelijks gaf het Kamerverslag een treurig relaas van de vele afwezigheden die heeren gewaardigden zich niet regel matig de zittingen bij te wonen een schooljongen, die de klas verzuimt, krijgt seffens een dreigement 't huis, maar de heeren Kamerleden staan daarboven, of 't ware dat het kiezerskorps soms eens een dreigbriefje meest sturen. En dan, wat een boel kwajongens zitten er in het Parlement Voorzitter Brunet is een goede meester met kranigen tucht, maar hij kan dikwijls geen orde houden onder zijne bende, die knibbelen om nietigheden, twisten voor 't plezier van twisten, stommiteiten ver tellen, beuzelen om hun eigen persoontje te doen gelden, reklaam maken voor 't kleine kliesken dat hen vooropgezet heeft, maar in werkelijkheid zich al weinig be kreunen om de belangen van het land, om den voorspoed van het algemeen. In Mei 1925 is 't weer kiezing en het is wel te denken dat de lawaaimakers hun nen doorzet zullen krijgen en dat de kiezers ditmaal geen tafelspringers op de lijsten zullen dulden, maar ernstige, werk zame, bevoegde vertegenwoordigers naar de Kamers zullen sturen. Schoolstrijd wordt stout gevoerd door den provincie raad van Braband. Die kent vette toelagen toe aan de hoogeschool, die de liberalen te Brussel hebben, maar weigert alle hulp geld aan de katholieke hoogeschool te Leuven. Verder schenkt die provincieraad milde toelagen voor schoolreizen en uit stapjes der leerlingen van officiëele scho len, zonder voor die zaken een centiemken te willen gunnen als het leerlingen van katholieke scholen geldt. Zoo besturen de liberalen en socialisten de penningen die uit de kas van iedereen komen. Dat heet liberale en socialistische rechtvaardigheid. Het wordt hoogst tijd, dat alle katholieke menschen begin nen een oog in 't zeil te houden op 't ge bied der scholen. Delenda Carthago al de katholieke kinders naar zuiver katholieke scholen AI verloren strijen en kijven, Is 't wijf boos, 't zal boos wijf blijven. De vacantie is aangebroken voor veel scholieren. Ouders ouderswaakt op uwe zonen waakt op uwe dochters, die in verlof kwamen. De wereld is zoo verderflijk, en veel cinema's zijn zoo vuil en zieledoo- dend. En terdt, al waart gij leeuwenfei, En terdt nipt iri de trapen Viel Salomon, viel Samson niet Gevlucht is 't beste wapen Bemint niet al Dat zeggen zal 'k Beminne Het ende diks is verre van 't Beginnen. G. Gezette' Een kleine vonk ontsteekt wel soms 'nen grooten brand. Bloote armen Welwat zottigheid is me dat nü 'k Geloof, dat sommige vrouwspersonen drij kwaart zot zijn zoo sprak giste ren onze grijze gebuur, toen hij daar zoo een lichtzinnige voor zijn venster voorbij zag gaan... En voorwaarDe grijze en wijze ouderling heeft gelijk. Maar waarom werken de vrouwen, die den naam willen dat zij braaf en deftig zijn, niet meer dóor- treffend en meer radicaal de lichtzinnige modes tegen Waarom is die werking voor 't goede en deftige veeltijds zoo maar half en half, men zoo haast zeggen, met tegenzin Hooger als mijn oogen dragen, Wijder als de winden jagen, Dieper als de diepe zee, Over al heerscht God alleen'; Één, drie-één, zelfstandig Wezen Nu, toekomstig en voordezen Is God, was God altijd, en Eeuwig zal Hij zeggen 'k Ben G. Gezette. Met ongewillige peerden gaat het moeilijk om land bewerken zeggen de boeren. Dat hebben de Engel- schen nu eens te meer ondervonden. Al weken en weken onderhandelden zij met de Russische afvaardiging voor het her- aanknoopen van handelsbetrekkingen met Rusland. Nu, elk deelt de meening, dat er er met dat uitgestrekt land dient handel gedreven te worden, gelijk het ging vóór den grooten oorlog, en daarom ook zou den de Engelschen een en andere toege ving willen doen hebben, ten einde tot accoord te geraken. Maar 't is al verloren moeite geweest. De onderhandelingen zijn verleden Zondag voorgoed gestaakt zon der eenigen goeden uitslag. Het bolche- vism ofte practisch socialism, ofte com munism, ontneemt den mensch alle edele gevoelens en smoort de wijsheid der volkeren. De juweelen van 't militair eereteeken le klasse zullen voortaan niet meer afgeleverd worden aan de gedecoreerden. Dat is uit bezuiniging ofte spaarzaamheid. Heel goed. Maar waarom gaat men voort met ieder jaar millioenen frank te verspillen aan de wed strijden tusschen de leerlingen der lagere scholen, wedstrijden die vroeger door bevoegde scholmannen afgekeurd en als zeer nadeelig voor 't algemeen onderwijs der kinders afgeschaft werden Waarom daarvoor zoovelemillioenen wegwerpen?. Waarom?... Ha daar zijn er wel die 't weten Die Iaat en lijdt Nadien verblijdt. Een raad, als 't u belieft vraagt onze vriend Jan Moeijal. Welnu dat 't Zomer is, zeggen wij hem het volgende De beste drank voor personen die licha- melijken arbeid moeten verrichten, is eene tas warme koffie met suiker. Weg met den alcool, gelijk in welke dranken. Dr Bienfait. 't Waalsche separatism kreeg een fermen klets vanwege den ge meenteraad van Bergen. De Waalsche heethoofden, die ons schoone Belgenland zoeken in tweeën te scheuren, moet ge weten, hadden aan de stad Bergen of Mons, gelijk onze mijnwerkers zeggen, een toelage van 1.000 fr. aangevraagd; maar de gemeenteraad dier stad heeft de 1.000 fr. geweigerd, voor reden opgeven de, dat hij geen scheidingspolitiek wil steunen. Daarmee mag de fameuze As- semblée Wallonne gaan wandelen met haar rooden haan 1 Proficiat 1 Heden grave, Mórgen slave Heden met den gouden frak, Morgen met den bedelzak. Eiwat azijnzuiper roert er daar zijn pen in de gazet van 't daensism Volgens dien zuren gast is er niets meer wel noch goed in heel ons Bel gische Vaderland. Zoo zoude elk en ieder moeten de toelating ofte permissie hebben om hazen en patrijzen te schieten, en met ieder visschersbootje, dat in zee steekt zou het Staatsbestuur een goed toegerus- ten reddingsboot moeten meêzenden Waarom niet ook eischen, dat in den kerzen- en kriekentijd al de kerzelaars en kriekelaars toegankelijk wezen voor de jonge knapen, en dat er een wagen van 't Rood Kruis nevens eiken auto rijde Ha 1 ha ha Het is van ouds niet vreemd gezeid Let op een mensch, wanneer hij vleit, Let op een mond die zoetjes lacht Meer, dan hij te voren placht En daarom zeg ik heden nog, In schoone woorden ligt bedrog. J. Cats. Oogstverloven voor Schoolkinderen Het groote vraagstuk tegenwoordig voor de meeste onzer landbouwers is het te kort aan arbeidskrachten vooral in de drukke dagen van de seizoenwerkzaam heden. Meer en meer zijn de boeren aangewe zen op de uitsluitelijke hulp van de leden van hun gezin. Het is dan ook zeer ver klaarbaar dat zij allerwege aandringen opdat tenminste tijdens de drukste dagen, als nu bij het binnenhalen van den oogst, de grootste hunner schoolgaande kinderen toelating zouden krijgen mede een handje uit te steken. Ten overstaan van dien toestand lijkt het ons gewenscht de aandacht der ge meentebesturen en schoolcomiteiten er op te vestigen dat de schoolwet zich hoege naamd niet verzet tegen het verleenen van dergelijke oogstverloven. Integendeel art. 7 zegt uitdrukkelijk dat in landelijke gemeenten aan de leerlingen van den 3en en 4en graad die nog geen veroordeeling opliepen wegens school verzuim, tot een maximum van 35 verlof dagen mogen gegeven worden om mede te helpen aan de werkzaamheden welke het jaargetijde meebrengt.

De Denderbode | 1924 | | pagina 1