VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Academy-pen Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST r1 Merkwaardig College-pen reguuer Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER aklank der Vlaamsche wetenschappelijke Congressen Mijn Moeder, Katholieke Fierheid. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENT1ËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER, FR. 17.50 self-filling FR. 25.00. per Post 1.00 fr. meer Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 16 AUGUSTI 1924. August! of Oogstmaand. 17 Zondag. 10e Zondag na Sinxen. H. Hyacinthus, Monnik, Belijder. H. Amour, Abt, Belijder. 1 Maandag. H. Helena, Keizerin. H. Agapet, Jongeling van 15 jaren, Mar telaar. i Dinsdag. H.Agape en H.Thecla, Maagd, beide Martelaars. 20 Woensdag. H. Bernardus, Abt van Clairvaux, Kerkleeraar. H. Philbertus, Abt, Belijder. 21 Donderdag. H. Joanna Francisca de Chantal, Instelster der Zusters van de Visitatie van O. L. Vrouw. H. Privatius, Bisschop, Belijder. 22 Vrijdag. H. Symboriaan en H. Timo- theus, beide Martelaars. 23 Zaterdag. H. PhilippusBenitius, Kloos terling, Belijder. 24 Zondag. lle Zondag na Sinxen. H. Bartholomeus, Apostel, Martelaar, Patroon der stad Geeraardsbergen. ATe Aalstersche intellectueelen zul- en wellicht nog lang de herinnering «waren van de Vlaamsche Weten- ichappelijke Congresdagen binnen hunne nuren. Deze dagen hebben dan ander- laal, op de meest klemmende wijze, Ie groote wetenschappelijke waarde van )ns volk in het licht gesteld, en aange- oond hoe de Vlamingen, als taaie idea- isten, steeds hoogere toppen van kul- mrleven betrachten. Het moet tevens 'oor de Aalstenaren een verheugend ihojiwspel geweest zijn te zien hoe de rootste geleerden van Noord en Zuid, linnen hunne stad verbroederen kwa len, gedreven door een zelfden drang laar wetenschap die veredelt en ver- jnt, en alle grenspalen tusschen de men- :hen neersmijt. In zijne alleszins puike en schitterend idokumenteerde welkomrede, tijdens de openingsvergadering itgesproken, zegde Pater Bauwens tot congresleden dat Aalst niet bogen on op den ouden architectonischen luis- van steden als Brugge en Mechelen, laar hij voegde er dadadelijk met klem an toe dat Aalst niettemin ook een zeer iteressante geschiedenis heeft, en hij ewees het ten overvloede. Want, op uter wetenschappelijk gebied, kan bist met heel wat namen uitpakken die erbied afdwingen. Uit de verleden euwen halen wij hier terloops alleen en naam aan van een Dirk Martens, dan een bijzondere hulde te brengen an de nagedachtenis van een Aalster aar, wiens wetenschappelijke faam in like breede kringen bekend was, en die waarlijk fortuin en gezondheid voor de Wetenschap offerde wijlen Dr Isid. iauwens, broeder van den nog immer ugdig werkenden, denkenden, schrij nden Pater Bauwens. Hadde Dr Bau- ens nu nog in leven geweest, dan zou- en deze Vlaamsche Congresdagen, in igen moederstad, hem stellig met geluk verstelpt hebben, en dan hadden alle Aalstenaren teen getuigen kunnen zijn van de roote waardeering welke de vreemde beerden hun grooten stadsgenoot toe lagen. Aan dien roemvollen doode, bij het le van den oorlog gevallen op het Ten andere, de wakkere geschiedkundige navorscher rns Van Nuffel heeft reeds heel wat namen van verdienstelijke «tenaren uit de archieven opgedolven. eereveld der wetenschap, brengen wij hier dan een bewogen groet... Niet alleen op wetenschappelijk ter rein, ook op dat der Kunsten bezat en bezit Aalst verdienstelijke mannen. Leef den er hier vroeger geen knappe beeld houwers en houtsnijdersEn zijn ver nuftige torenbouwers en flinke beiaar diers En zijn dichter Willem Caudron Zijn bloeiende rederijkerkamers en too- neelgilden Zijn bedreven muzikanten Een eeregroet aan wijlen Gustaaf Pape. Zijn kunst schilder Valerius De Sadeleer Zijn huidige klokkenvirtuoos Karei de Mette? En dan... Zijn Sint Martenskerk, met haar kantfijn gebeeldhouwde steenfes toenen, en haar meesterwerken van Rubens en De Craeyer Zijn rijzig Bel fort met zijn zilver-hellen beiaard Zijn mooi gestyleerd landhuis Zijn pittoresk begijnhof Warempel, Aalst heeft aan de Vlaam sche Wetenschappelijke Congresdagen een waardig kader verstrekt. En het werk dat tijdens die dagen binnen de muren van het interessante Denderstad- je werd geleverd zal, naar wij hopen, in de ruimste mate vruchtdragend zijn voor de Vlaamsche kuituur. Graag on derlijnen wij hier de beschouwingen welke de onvermoeibare, talentvolle secretaris der Wetenschappelijke Con gressen, Dr J. Goossenaerts, als kanttee- kening bij het jongste congres neer schreef De eeuwen door waren onze vade- ren hier te lande de kunstenaars eens ook nog in de dagen van het huma- nisme, waren zij hier de dragers van de wetenschap. Laten de Vlamin- gen er zich vast van overtuigen dat met vijftig jaar wetenschappelijke be- weging zoóals nu en de, ook in verband daarmede, onafwendbare wijzigingen in de instellingen voor de wetenschap, zij hier wederom aan de spits zullen staan en dan wie weet voor eeuwen. Inderdaad wie wetenschappelijk sterk staat, zwaait den levensschepter. Naast het werk van meer negatieven, ook wel meer roman- tieken aard dat door de Vlaamsche stu dentenbeweging nog aanhoudend wordt verricht, en dat het enthousiasme in de lucht houdt, stellen de inrichters der Vlaamsche Wetenschappelijke Congressen positieve, praktische daden, die aan onze beweging een sterken cultureelen onder bouw geven, en wellicht eens over Vlaanderen de wetenschappelijke groot heid van weleer zullen brengen. Dit te hebben begrepen, en mild ge steund, stemt om erkentelijk jegens het Aalstersche stadsbestuur dat de Con gressisten op een werkelijk prachtige wijze onthaalde. En Aalst, aan wien de eer te beurt viel het puik der Vlaamsche geleerden binnen zijne muren te zien verbroederen, heeft meteen den dank en de waardeering mogen inoogsten van Noord en Zuid, Elmar. DE HEILIGVERKLARING der Gelukzalige Zuster Theresia van het Kindje Jesus. Rome, 12 Aug. Dezen morgen heeft een voorbereidende vergadering van de Congregatie der Riten plaats gehad, voor de bespreking van twee mirakelen, toege schreven aan de voorspraak der Geluk zalige Zuster Theresia van het Kind Jesus, welke mirakelen worden aangevoerd om hare heiligverklaring te verkrijgen. 't En is van u hiernederwaard geschilderd of geschreven, mij, moederken, geen beeltenis, geen beeld van u gebleven. Geen teekening, geen lichtdrukmaal, geen beitelwerk van steene, 't en zij dat beeld in mij, dat gij gelaten hebt, alleene. O moge ik, u onweerdig, nooit die beeltenis bederven maar eerzaam Iaat ze leven in mij, eerzaam in mij sterven. öuido Gezelle. Zooals het gaat met een volk, wan neer het zijn rasfierheid verloochent, zoo gaat het ook met het geloofhet vergaat. Aldus schrijft Pater Calluwaert in zijn boek de Vlaamsche Volksjeugd En waarlijk, de lauwheid van veel on zer hedendaagsche katholieken is niets dan gemis aan fierheid. Want waar fier heid is, daar kan geen lauwheid zijn. Fierheid wordt hier niet enkel bedoeld als 't durven meegaan in een optocht, enz., maar het toonen van het katholiek-zijn in al omstandigheden. 't Volstaat niet te zeggen dat men ka tholiek is, men moet het zijn, het toonen. en dèt is fierheid. En welke zijn de voornaamste oorzaken van het verval der fierheid Volgens bovengenoemd schrijver liggen ze om 't grootste deel in sportgenot, als cinema, theatersen in den werkkring. Bij dit alles wordt het geloof meer en meer op den achter grond geschoven, terwijl de oorzaken bij veel katholieken degrootsteplaats innemen Doch, daarover hebben wij voor eenige weken uitgebreid in Den dag van van daag dan dat wij het nu nog zouden doen. Over den werkkring wil ik gaarne nog wat zeggen. Er zijn veel katholieken, of althans die zich zoo noemen, 's Zondags, als ze naar de H. Mis gaan. Maar 's Maandags, in bij zijn van hun werkmakkers, kan men hen moeilijk van anders-denkenden onder scheiden. In een woord, er zijn veel katholieken van een half uur per week. En toch, hoe gaarne zouden wij ze niet kunnen gebruiken, stevige, fiere katholieke werk lieden en vrouwen, die werken zouden voor het geloof, in hun midden. Want bij onze werkende klas is tegenwoordig het meeste gebrek aan kaiholicisme. Want, al is men aangesloten bij 't is gelijk welke katholieke vereeniging, daar om is men nog geen katholiek. Men moet handelen naar de regelen van het katholi cisme. En wanneer men dat doet, en vrij en vrank zeggen durft aan iedereen Ik ben katholiek dan is men katholiek. Dan bezit men de fierheid, zonder de welke men niets is of kan zijn. Want zon der fierheid geen echtheid en zonder echt heid is 't valsch. De fransche officiëele onderwijzers in Congres te Lyon vergaderd, hebben eens te meer bewezen, door hun aanval len tegen den godsdienst en de vrijheid, wat gevaar, wat groot gevaar het officiëel onderwijs kan opleveren. Bericht aan alle katholieke ouders. Nooit een kind in een school, die niet door en door gods dienstig en christelijk zij. Wat al ouders weenen bittere tranen doordien zij hun kinders aan ongodsdienstige meesters toevertrouwden vroeger. 't Is te laat den put gevuld Als 't kalf verdronken ligt zeide boer Jan in zijn tijd, en die sprak waarheid. De vrijheid is een woord, dat in het socialistisch woordenboek niet te lezen staat. Dat blijkt eens te meer uit de besluitselen van het Congres der roode syndicaten, dat onlangs te Brussel vergaderd was. Met 324 stemmen tegen 38 en 123 ont houdingen werd er besloten voortaan onverbiddelijk te zijn tegen al wie oneenigheid zou verwekken, welk ook het voorwendsel weze. Bovendien werd er verboden het minste gezag in de roode syndikaten toe te kennen aan een commu nist, die deel maakt van de derde Rus sische Internationale. Het is dus een socialistische banvloek, die uitgesproken wordt tegen al wie tegenstribbelen durft. Wij zijn aan zulke ruwe dwingelandij ge woon in 't socialism. Ge moet weten com munisten, dat zijn de practische socialis ten, die in ons landeken zouden willen huishouden gelijk de bloedhonden in Rus land deden en nog doen... De strijd tegen den katholieken godsdienst, die is de hoofdbekommernis van de socialisti sche partij in België. Dat is hoegenaamd zoo niet bij de Labour-partij in Engeland. Ook bestaat er geen beletsel tegen, dat katholieken zich bij de Britsche Labour- partij aansluiten. Die Labour-partij in Engeland is dus geen socialistische partij, gelijk wij dat in België verstaan. Onze vrije scholen staan aan de spits van den vooruitgang, en zijn de beste van het land. Dit is een feit, dat den bodem inslaat aan den vuigen laster, die hier en daar soms nog uitgeba zuind wordt. De tegenwoordige minister van wetenschappen, de heer Nolf, alhoe wel liberaal, heeft openhartig bekend dat de vrije gestichten allen waarborg op leveren zoowel in zake onderwijs, als voor wat den ijver der leerlingen aangaat». Die oprechte woorden strekken hem ter eere zij stellen echter een feit vast, dat de liberalen en socialistische leugens voor goed en op afdoende wijze weder- legt. 't Klein geld ofte wisselgeld ontbreekt nu heel Rusland door, schrijven de gazetten, en de handel lijdt er door, en de bevolking klaagt er bitter over. Wilt ge weten wat het ant woord is der roode sovietsmannen, die 't bestuur van dat ongelukkige land in hun klauwen houden Die socialistische menschenvrienden die door hun uitzinnige hervormingen en dwaze maatregelen de schuld zijn van dien pijnlijken toestand, zij antwoorden, dat de menschen moeten geduld heb ben III Merci I roode baaskens De Gezelle-vierlng te Brugge gaat op den 25" dezer maand, een onge- wonen bijval tegemoet. Vooral de Gezelle- tentoonstelling zal belangwekkend zijn. Daar zal nagenoeg alles verzameld we zen, wat aan Gezelle-herinneringen be staat. Dat is wél, oprecht wél I De groote, brave, eenvoudige man, de voorbeeldige priester, verdient het. Een grap van Jantje. Jantje had een geitje gekregen. Hij had er alle zorgen voor. Hij gat het beestje op tijd eten en drinken en haaide iederen dag een mand gras, hoewel er hooi genoeg op zolder lag. Vader wou Jantje er 'ns tusschen ne men. Jan, jongen, dat gras halen is een heel werk voor je. Weet je wat je moet doen Je moet de geit eenen groenen bril op zetten en 't beestje dan het hooi van den zolder opvoeren. Dan ziet het door den groenen bril het hooi voor gras aan. Jantje moest er om lachen, maar hij dachtnu zal ik ook 'ns 'n grapje maken. Hij wist dat vader nog al eens 'n glaasje bier te veel dronk en dat moeder daar dan veel verdriet over had. Jantje stak z'n handen in de zakken, keek vader aan en zeiEn weet wat u moest doen vader U moet een bruinen bril opzetten en dan altijd pompwater drinken. Dan zag u dat voor bier aan en... dan zou moeder geluk kiger zijn. Op schoolstrijd met zijn langen nasleep van nadeelen voor land en volk, daarop stuurt het socialism ten zeerste aan, zegden wij verleden week. Een bewijs is nog het volgende feit: Op Sint-Jan-Baptist ter wijk Rooigem, te Gent, wordt een nieuwe bewaarschool gebouwd. Waarschijnlijk zal daar wel haast ook eene hulpkerk opgericht wor den. Zoolang de socialisten het bouwen der nieuwe vrije school niet gezien hadden, dacht hun scheperre er ook niet aan, vlak er naast een grond te koopen, om ook twee stedelijke bewaarschoolklassen te beginnen. Maar hals over kop moest grond gekocht worden, en zoo werd 20 frank per meter betaald daar waar hij anders maar 6 4 8 frank gold. Die klassen waren daarbij overbodig want vijf minuten verder staat een groote stedelijke school, waarin een drietal klas sen geen leerlingen hebben. Alleen om schoolstrijd te kunnen voe ren, heeft men dus het geld boosaardig verkwist. En de liberalen deden mede. Welaan christen menschen I houdt u als verwittigd en stelt u ten werke't is voor de schoone ziel van 't kind. Ze zullen haar niet hebben, De schoone ziel van 't kind, Zoolang men nog in Vlaandren Een enklen Vlaming vindt. Een reusachtige fopperij en uitbuiterij der werkmenschen is bij de socialisten in zwang. Het is al te klaar dat het oneerlijk stieltje van volksopruier er niemand arm heeft gemaakt, en de ooilijkste leiders naar rijkdom en macht gevoerd heeft. Slim zijn, is maar een wete I was 't woord van Stientje Weters, die bekend was om de buitengewone lengte zijner vingers en de groote rekbaarheid van zijn consciën tie 1 Maar die, ten minste, heeft zich recht zinnig bekeerd, vooraleer vóór den opper sten Rechter te verschijnen, 't geen niet altijd 't geval is met de roode grijpers. Nu, ze moeten 't weten, 't is elk voor zijn eigen, eerst en vooral. Akelig komediespel en judasserij kenmerken gansch het ge- doen der socialistenbazen. Duizenden fei ten bewijzen het ten overvloede. Wilt gij er een, ter herinnering, dierbare lezer Vóór den afschuwelijken wereldoorlog boften immers de socialisten met een bij zondere voorliefde over hunne vredelie vende politiek en bij hoog en bij laag zwoeren zij dat zij, door hun onwrikbaren

De Denderbode | 1924 | | pagina 1