Valsch Getuigenis wffOVËR DtGRËNS -«few i ~ym BINNEN LAND! weerstand, allen'oorlóg beletten zouden. Wat gebeurde er echter Zoodra de mei- needige keizer Wilhelm II in België bin nenrukte, waren ex geen nederigere slip- pendragers dan zij, en van den eersten tot den laatste steunden zij de öorlogs- kredieten in den RijksdagEn bij ons spelen zij 't zelfde comediespel, jaar in, jaar uit. O mochten de werklieden ein delijk klaar zien in dat spel, opdabzij niet langer zich laten uitbuiten door het roode gedoe. Daar nu plots wordt er nu bericht, dat Engeland en de Russische soviets toch tot een ac- coord zijn geraakt. Engeland heeft toege geven, toegegeven, toegegeven zonder einde. Als het nu maar niet vare, gelijk de katholieken die aan de liberalen toege ven 11 Menschenschedels voor opschikdoozen. 't Isin Amerika dat die gruwelijke modè thans onder de miljardairen woedthun dochters willen een menschenschedel, waarin zij hun fleschjes, poeiers, reuk werken, enz. plaatsen. Het gaat zoo verre dat er reeds eene heele nijverheid mee gemoeid is. Maar het is de rijke Ameri kaansche vrouwen niet voldoende den eersten den besten schedel te bezitten. Het moeten schedels zijn van wilde India nen, nader bepaald, de Jivaros, die leven in de bijna ondoordringbare wouden van den evenaar. Uit dezen eisch is een afschuwelijken handel ontstaan. Benden menschenjagers bestaande uit oudveroordeelden en ont vluchte misdadigers, worden op de gren zen van Peru en de Braziliaansche woes tijn gevormd. Voorzien van de meest moderne wapens, trekken zij .de dichte wouden in en sporen de Jivaros op. De ongelukkige Indianen worden gedood en onmiddelijk wordt het hoofd afgesneden. Daarna rukt men de huid van het hoofd, tenzij dat op den achterkant een plekje haar gelaten wordt. Aldus doet men den schedel uit, waarop scharnieren beves tigd worden. Dan is het kunstwerk gereed om naar New-York gezonden te worden, waar het koopers zal vinden aan 50 dollars en meer nog, als het bewijs erbij is dat de schedel voortkomt van een rasechten Jivaro. Het ongehoord schandaal heeft zulke vreeselijke uitbreiding genomen, dat de regeering van den Equator de troepen tegen de menschenjagers doen oprukken heeft. Voor onze beste vrienden. M. Masson, minister van Justicie, heeft een wetsontwerp neergelegd, strekkend om de wreedheid jegens de dieren stren ger te beteugelen. Dit ontwerp wijzigt artikel 561, sexto, van het strafwetboek. Het treft voortaan degenen die in gevech ten, spelen of openbare vertooningen die ren doen martelen degenen die zulke gevechten inrichten (bijvoorbeeld gevech ten met hanen) en zij die er voor de dieren geleverd hebben, wetend dat ze moesten dienen voor zulke gevechten, spelen of vertooningen. Nationale militie. Lichting van 1925. Zijn verzocht zich bij het gemeentebestuur aan te melden tusschen 1 en 31 Augustus 1924, om er het vereischte formulier in te vullen of om hun aanvraag schriftelijk (ingeval hepi het in te vullen formulier per post toekomt) in te dienen (liefst per aangetee- kenden brief) bij den burgemeester voor denzelfden datum 44e Vervolg. Voor de laatste maal zag ik hem de pooten strekken voor een frisschen galop, en voelde ik hem onder mij voortsnellen over den zachten heidegrond. En toen wie zouden wij anders ontmoeten dan Maud en haar vader, als om onzen rit te storen, Maud en haar vader die over de heide op mij kwamen toegereden Maud's oogen schitterden en een zwakke blos kleurde haar wangen toen zij mij zag en een teeken van herkenning gaf door even met haar rijzweep te wuiven met een halfuitnoodigend gebaar. Maar ik wilde dat niet zien. Wat hadden de Zwarte Prins en ik met hen te maken Prachtig gaf hij gehoor aan mijn bijna gefluisterd bevel, sprong over den muur dien wij zoo juist hadden bereikt, en liet de beide ruiters achter zich, terwijl hij en ik voortvlogen over de verlaten heide, ombekommerd waarheen de rit ging zoolang wij alleen waren. Nog drie dagen slechts - dan zal ik vertrokken zijn buiten het bereik der verleiding met mijn levenstaak voor mij. Wat kwahi dat er tenslotte op aan Weg met die gedachten, weg ermee Weg dat beeld uit mijn hart en gedachten, dat lieve, droevige gelaat met den trot- schen trek om den mond en de zorgelijke 1) De in 1906 of 1907 geboren jonge lingen, die vragen om voor bet binnen roepen hunner kjasse te mogen dienst ne- .men (art. 9 der wet) 2) De miliciens der klasse van 1925 en de bij deze klasse gevoegde verdaagden, dié om een uitstel van onbepaaldën duUf verzoeken (art. 10 der wet) 3) die om een uitstel van één jaar ver zoeken (art. 11 en 12 der wet) 4) die om een onbepaald uitstel verzoe ken (art. 85 litt. b der wet) 5) die om eene gansche of gedeeltelijke dienstontheffing verzoeken (art. 88 der wet). Le Temps deelt de uitslagen mede van de demogra fische beweging in Frankrijk gedurende den eersten trimester van 1923 en 1924. Eerste trimester 1923 Huwelijken 70,656 Echtscheidingen 5,666 Geboorten 196,105 Doodgeboren 9,185 Overlijdens 190,036 Batig overschot geboorten 6,069 Eerste trimester 1924 Huwelijken 77,088 Echtscheidingen 4,886 Geboorten 195,006 Doodgeborenen 8,452 Overlijdens 219,045 Overwicht der sterfgevallen 24,039 Gedurende den eersten trimester 1924 overtrof het aantal huwelijken met een tiende dat van den eersten trimester 1923. Het aantal geboorten bleef gelijk. Het aantal overlijdens steeg van 190,036 tot 219,045. Le Temps besluit dan ook met de verklaring dat deze uitslagen allertreurigst zijn, daar er 24,039 meer dooden zijn in 1924 tegen 6,069 meer geboorten in 1923. Frankrijk sterft uit Een vader ontvangt de Eerste H. Communie uit de handen van zijn zoon. Wij lezen in het Engelsch katholiek weekblad The Universe Toen over eenige dagen Father Ber- trand Johannsen, der Predikheeren, zijn eerste H. Mis opdroeg, ontving zijn vader, die zich onlangs bekeerd had, zijn Eerste H. Communie uit de handen van zijn zoon. Father Jöhannsen's oudste broeder, die insgelijks Dominikaan is, stond den nieuw gewijden priester bij, en hun zuster, kloosterlinge van de orde van het Onbe vlekt Hert van Maria, bevond zich bij de geloovigen. Brieven De afzenders van brieven worden drin gend verzocht hun naam en adres op den buitenkant van de brieven te vermelden, opdat deze, in geval van nietbestelling aan den bestemmeling wegens om het even welke reden, hun rechtstreeks kun nen teruggezonden worden, wil zeggen, zonder op het bureel der onbestelbare stukken geopend te zijn geweest. De statistieken der ekonomische balans van België too- nen aan, dat wij in de vijf eerste maanden van dees jaar aan allerlei dranken, zooals wijnen, likeuren, bieren, enz., hebben in gevoerd voor eene som van 138 millioen en half frank, terwijl die invoer in de vijf eerste maanden van 1923 slechts bedroeg 91 millioen en half, wat bewijst dat men in België voor 47 millioen frank meer dorst heeft gehad dan in 1923 Dat pleit niet in het voordeel der Belgen, daar uitdrukking in de oogen Wat raakt het mijn Prins en mij, vliegend over de heide over heggen en slooten, terwijl de grond onder ons wegduizeld en de door den wind schoongeveegde hémel helderblauw zich boven ons welftLeve het heden Weg met het verleden 1 Welkom de toe komst Spijt en onaangename herinnering over gedane zaken zijn plager, des duivels. De Zwarte Prins en ik willen er niets mee te doen hebben. Ah! Dat was een wilde rit het heeft mij altijd verwonderd dat wij heelhuids thuisgekomen zijn. Maar het gebeurde toch, en toen wij terug waren in ons klein domein, leidde ik hem zelf in den stal, nam het gebit uit den bak en het zadel van zijn rug. Ik sloeg hem gade terwijl hij de haver verorberde en met welgevallen den neus stak in een emmer koud watertoen ik mij omwendde en het huis binnenging voelde ik een brok in de keel. Toen ik binnentrad kwam mijn kamer dienaar mij tegemoet met de mededeeiing dat er een heer in mijn studeerkamer op mij wachtte. Zonder naar zijn naam te vragen en wenig nieuwsgierig, ging ik de vestibule door en trad mijn kamer binnen. Toen schrok ik plotseling heftig, en mijn vingers knelden vast om mijn rijzweep voor den haard, met zijn hoed in de hand, stond mijn oom Rupert. Het zal u stellig wel niet aangenaam zijn, mij te zien, M. Arbuthnot, begon hij meest al die ingevoerde dranken luxe artikels zijn die in deze tijden van duur' leven best kunnen gemist worden. Onze uitvoer heeft met den invoer ook geen gelijken tred gehouden. In de vijf eerste maanden van 1924 voerden wij uit voor 23 1/2 millioen en in 1923 voor 2 1/2 mil lioen. De meerdere uitvoer is dus .21 mil lioen, terwijl jde meerdere invoer 47 mil lioen beloopt. Schoolschip. Volgens een radio-telegram ons toege komen van tiet schoolschip UAvenir, via Ouessant, dato 12 dezer, ging alles goed aan boord en was het schip op 't punt liet Kanaal uit te zeilen. De eerstkomende ingangsexamen voor het vastliggend schoolschip ComtedeSmet de Naeyer zullen aanvang nemen te Oostende op 11 September aanstaande. De kandidaten die zich willen laten in schrijven, worden verzocht zich te .wen den tot de Association Maritime Beige Naamloozé Vennootschap, Jordaenskaai, 25, Antwerpen. 4 jongens en een priester verdronken. Uit Aries is gemeldOnder 't geleide van priester Présentini, bestuurder van het patronaat te Trinpdetaille, deden eenige jongelingen eene wandeling langs de Rhone. Te Fourque, rechtover het Kasteel, kregen eenige jonkheden het ongelukkig gedacht te zwemmen. Alexander Blanc, 11 jaar, ging de eerste in 't water doch verdween onder 't oog zijner kameraden. Charles Plumeau sprong hem ter hulp maar ging eveneens onder. De 17-jarige broeder van priester Presentini, poogde de beide drenkelingen te redden hij werd echter door de twee vastgeklampt en me degetrokken. Priester Bousquet, die de groep vergezelde, alhoewel niet kunnende zwemmen, wierp zich te water en ver dronk met de anderen. Er waren dus vier slachtoffers. Oeverbewoners hebben het lijk van den jongen Plumeau opgevischtnaar de andere lijken wordt door een duiker ge zocht. Uitlandsche Katholieken te Londen. Het Engelsch blad Catholic News Ser vice deelt mede Het meérendeel van de uitlandsche katholieken te Londen is van Fransche, Duitsche of Italiaansche nationaliteit. Dan volgen de Spanjaarden. Deze kunnen in niet min dan zestien kerken in hun taal biechten. De Portugeesche katholieken hebben daartoe de gelegenheid in twee kerken, de Viaamsche in zes, de Hollan ders in drie, en de Maltézers in twee ker ken. In de kathedraal van Westminster kunnen ook de Hongaren in hun taal biechten. Zelfs voor Slavische en Chinee- sche katholieken is gezorgd. Een reis van 20 jaar. Terwijl vermetele vliegeniers op den kortst mogelijken tijd den tocht rond de wereld wagen, is een Oostenrijksch inge nieur, M. Fibinger, bezig met zulke reis te voet af te lappen. De inan verblijft thans in Zwitserland en Is sedert zestien jaar op weg. Hij vertrok uit San Francisco (Amerika) den 16 December 1908 en heeft nenuwachtig. Ik verwachtte dat althans niet. Maar mijn dochter zeide mij dat zij u nauwelijks bedankt had voor uw moedig en ridderlijk gedrag van dien avond, en als haar pleegvader vertrouwde ik dat u mij zoudt toestaan, hier te komen en u mijn hartelijken dank te betuigen. Ik geloof dat mejuffrouw Devereux, in haar overigens geheel natuurlijken angst, den dienst dien ik zoo gelukkig was haar te kunnen bewijzen, heeft overschat, ant woordde ik ijskoud. Ik hoop dat zij zich geheel hersteld heeft van den schok, Dat heeft zij,.dank u, M. Arbutfinot, er is nog een andere reden waarom ik hier gekomen ben. Gedurende mijn gansche leven, dat zeer ongelukkig geweest is, ben ik voortdurend gekweld geworden door de gedachte dat ik, ofschoon on schuldig, (dat gelooft u natuurlijk niet, maar dat komt er niet op aan) de oorzaak was van het leed van dien armen Herbert van uw vader. Het zou een groot ge luk voor mij zijn als ik zijn zoon ook maar den kleinst mogelijken dienst kon bewij zen. Zooals ik gehoord heb, gaat u naar Londen. U kent daar niemand en hebt geen vrienden. Zoudt ge niet bij mij uw intrek willen nemen Ik weet dat ge den naam Devereux niet dragen wilt, maar M. Arbuthnot zou ons steeds een geëerde en welkome gast zijn. Dus hebt ge toch nog een geweten, Rupert Devereux ^roeg ik kalm. Ik begrl; v niet begon hij aarzelend. voor 40,000 dollars gewed, dat hij in die stad zal terug zijn den 16 December 1928. Hij moet bijgevolg nog vier jaar gaan. Mislukte revolutie in Portugal. In den laatsten tjjd hadden de kommu- nisten in Portugal, en bijzonder in de streek van Lissabon en in de hoofdstad zelf, eene groote bedrijvigheid aan den dag gelegd. Men voelde dat er iets op til was. De repnblikeinsche wacht ontdekte alras dat de revolutie voor de deur stond. Het oproer moest Dinsdag avond, ten 7 ure, uitbreken. Op dit uur moest er in de haven door den kommunistischen leider Païva -Cóncoïro, gewezen pölicieprefekt, een vuurschot gelost worden. Daarop zouden, verscheidene oorlogsschepen ant woorden met het vuur hunner kanons te openen. Dit alles kon verijdeld worden door de tijdige aanhouding van de leiders Païva Concoïro, Martins en Juniors. De republikeinsche wacht heeft heel den dag gepatrouljeerd. De revolutie is dus deerlijk mislukt. Twee halsrechtingen. Te St-Louis, in Amerika, zijn de eerste maal sinds zeventien jaren, twee moorde- naais gehalsrecht geworden, om hunne misdaad uit te boeten. Zij hadden den politieagent O'Conner vermoord, die hen wilde aanhouden op het oogenblik dat hij hun op heeterdaad had betrapt op diefte en inbraak. Zij moesten 's morgens ten 5 ure ter dood gebracht worden, doch er werd. hun tien uren levensverlengenis toe gestaan, ten einde hun toe te laten zich op betere wijze tot den dood voor te berei den. Beiden waren jonge mannen en stier ven zonder een teeken van zwakheid te betuigen. Droevig. Woensdag had te Druten, Nederland, een treurig ongeval plaats. Een Utrecht- sche familie, bestaande uit vader, moeder en hun eenig kind, een meisje van 10 jaar maakten met een motorbootje een tocht in de richting Nijmegem. Ter hoogte van de veerpont begon het bootje door den zwaren golfslag, verooorzaakt door een voorbijvarende Fransche boot, hevig te schommelen/waarom moederen dochter het veiliger vonden over te stappen op de dichtbijgelegen pontaak. Tengevolge van den golfslag sloeg deze aak echter om, waardoor moeder en dochter te water ge raakten. Door ijlings toegeschoten hulp mocht het gelukken de moeder te redden het meisje echter zonk in de diepte. Haar lijk is nog niet gevonden. 188 dooden in eene maand De policie van New-York heeft eene statistiek opgemaakt van de doodelijke automobielongelukken, welke in de laatste maand le New-York gebeurd zijn. Daaruit blijkt dat er in die maand 188 personen door autos doodgereden werden. Dat maakt zes dooden per dag. Voor de zeven eerste maanden van het jaar is het getal 1135 Dat cijfer is merke lijk hooger dan dit van vérleden jaar. Een schrijnwerker de hand afgekapt. In eene schrijnwerkerij te Belfort is er een schrikkelijk ongeluk gebeurd. De werkman Jozef Vriez, 63 jaar oud, werd met de rechterhand gevat oncler eenen elektrieken beitel. Men had den tijd niet de elektrieke strooming af te snijden en en de arme man werd de hand letterlijk afgekapt. Zijne werkgezellen zagen het vreeselijk ongeluk gebeuren. Zij snelden toe, meenende dat Vriez in onmacht ging vallen, doch het slachtoffer bleef bedaard, bukte zich, raapte de hand op, stak ze Laat mij dan duidelijker spreken, her nam ik, hem strak aanziende. Het schijnt mij toe dat u, na door een vooraf be raamd plan en vuig verraad het leven van mijn vader te hebben verwoest, thans wilt trachten die zware zonde uit te boeten door zijn zoon weldaden aan te bieden. Gij zult niet slagen, Rupert Devereux. Met ieder ander, en met hem indien hij een beter mensch ware geweest, zou ik medelijden hebben gehad, want hij scheen teleurgesteld en ongelukkig. Maar bij de herinnering, wie hij was, kon ik mij niet weerhouden hem met een bitteren, spot- tenden glimlach gade te slaan. Dan s er niets meer aan te doen, ver onderstel ik, zeide hij met een zucht. Ik zal dan maar heengaan. Daar doet ge inderdaad goed aan, stem de ik toe. De eenige woorden die ik met genoegen van uw lippen zou willen hoo- ren bevatten een bekentenis van uw ellen dige leugen- Ik kan nietgelooven dat ge zoo verstokt zult zijn, dat ge den moed zoudt hebben, met die vreeselijke zonde op uw geweten te sterven Hij wendde zich naar de deur met een moedeloos gebaar. U zijt zeer hard, zeide hij op zachten toon, zeer hard voor iemand die nog zoo jong is. Maar ik geloof toch dat u van uw standpunt bezien, gelijk hebt. Als u niet wilt dat ik u in eenig opzicht van dienst ben, dan kan ik er niets aandoen. Het be- teekent voor mij alleen een nieuwe teleur-. onder den arm en liep dan naar het ve bandhuis der fabriek, terwijl hij met linkerhand den pols, waaruit het blo* va gutste, vasthield. De president peter van het 20e kind.ab Te Nay, in Frankrijk, werd Dinsda het 20e kind gedoopt van M. Cance, hoe \h smid, 62 jaar oud. Zijne vrouw, die zij derde echtgenoote is, is 46 jaar oud. 15 Doumergue, President der Republiek, dj bit aanvaard had peter te zijn van den pasgeVs borene, had den burgemeester van Naye verzocht hem op den doop te vertegen woordigen, daar hij belet was persoonlij te komen. <jg Een mosselbank losgerukt. 60 Te Lorient hebben vzsschers bij lagel op het strand een losgerukte mosselbanzel gevonden. Men denkt dat de onderzeescli uitbarstingen de bank van eene rots zui911 len weggerukt hebben. Ze willen te voet naar Indië. Reimond Warnier en Leo Bocquet, d f eerste 12, de andere 14 jaar oud, haddt hun ouderlijk huis, te Roubaix, verlak en wilden naar Indië gaan. Daar ze gee va geld hadden, besloten zede reis te voet i op ondernemen. ex Van 30 Junk. tot 19 Juli bleven hu ouders zonder nieuws. Den 19 echter om vingen ze prentkaarten uit Bischoffshohi in Oostenrijk, waarna zij een beloonin Jj, uitloofden aan wie de kinderen zou terug vinden. Een oktrooibediende, met name Stei nach, heeft de'jongens aangehouden. Hui schoenen waren heelemaal afgesleten maar ze schenen niet te zeer aan ontbe ringen te hebben geleden, alhoewel zija gei hun nachten onder den blooten henu hadden doorgebracht. Zij warén er in geslaagd achtmaal ee landgrens te overschrijden en zouden 0 40 dagen 1.440 kilometer afgelegd hebben Duitsche wapens aangeslagen Ne De Chineesche generaal Sun Yat Sevei heeft te Kanton aan boord van den Nooi weegschen stoomer Haw eene ladin we aangeslagen van 7,000 Duitsche gewere He en duizenden kardoezen, bestemd voordöla vrijwillige milicie der handelaars. Sche: mutselingen hebben in verscheidene wij j,e| keii der stad-plaats gehad tusschen -di me vrijwilligers en de troepen van Sun YatScn ziji De wereld rond per vllegmachien. uit De Amerikaansche vliegers kunnen i de Noorderstreken zeer moeilijk vooruit |iel Zij zitten ergens in IJsland geblokkeerd ei vai hadden aan de Deensehe regeering ee de hulpschip gevraagd. Dit schip werd ge stuurd, doch is onderweg in het ijs vas geraakt en zit geblokkeerd op 65 mijlei van Angmasugalik. Het kon onmogelijk, vooruit, zoodat de Amerikanen aan hu lot moeten overgelaten worden. A I Is een Ministerie van Handel noodig dei Enkele bladen die gepleit hebben votnei de afschaffing van het departement vai Economische Zaken, schrijven nu dat ht nuttig zijn zou dit departement in eei bei ministerie van Handel te herscheppen, set Wij meenen eerder dat een dergelijks ^r dienst best thuis zou hooren bij het depaf f tement van Nijverheid en Arbeid enwizaj herhalen dat, zoo men bezuinigingen wi zal doen, men den minister van Spoorwegei dei P. T. T. kan missen. stelling gevoegd bij de reeks teleurstellin gen die mijn leven vormt. Ik moet gaan ,jei M. Arbuthnotmocht u echter ooit nc eens van meening veranderen, kom di_ naar mij toe. Ik woon in Mayfair, Londerifa' Hij ging 'tiaar buiten, en zonder zij: hal vaarwel te beantwoorden, opende i'wa de deur en liet hem zwijgend gaan. Dj was mijn eerste onderhoud met mijn ooi Rupert. Dien morgen werd het huwelijk tui lei schen Marian en Holdern voltrokken. He was een zeer kalme plechtigheid in he VOl kleine dorpskerkje, maar ze verliep zee stichtend. Marian zag er allerliefst uit i haar eenvoudige witzijden japon en wa zoo geluukkig als een bruidje maar wezei kan. Toen wij de kerk binnentraden wachtte ons een groote verrassing. Si Francis Devereux, deftig in diep zwart, ei een orchidee in zijn knoopsgat, nam m even terzijde en vroeg mij fluisterend on toestemming, de bruid naar het altaar I mogen leiden. Ik had het liever niet gewil en zou dit ongewoon verzoek gaarne va de hand hebben willen wijzen. Inderdaai moest dat verzoek vreemd schijnen voo degenen die ons kenden onder den naai Arbuthnot. Maar hij sprak zoozeer i ernst dat ik het niet over mijn hart krf gen kon hem in dat opzicht te grieven. zoo, niet wetend, wat zij zagen, oog den de dorpelingen Sir Francis na toet hij zijn kleindochternaar het altaar leidde terwijl ik, zijn kleinzoon, achterbleef. (W.v)

De Denderbode | 1924 | | pagina 2