Valsch Getuigenis ERdeGREN Voor 't Kristen Sanatorin Per Vliegmachien Priesterlijke Benoemingen De Belgische Leening te New-York heeft een grooten bijval ge noten seint men de wereld rond. Zie't is met rechtmatige fierheid, dat wij zoo iets vernemen. Ook is onze wisselkoers er merkelijk door verbeterd. De reputatie van België wordt goed, den Heer zij dank Een verschillende zedeleer voor de verschillende standen, neen die bestaat er nietde zedelijke wetten en maatschappelijke plichten verbinden al len, de werkgevers zoowel als de werk lieden. Zoo spreken deDuitsche Bisschop pen in een brief, dien zij tot de geloovi- gen richten. Hoe de socialisten met 't werkvolk omgaan en hoeveel mee- doogendheid zij voor 't werkvolk koeste ren, dat is eens te meer te zien in Petro- grad, ofte St-Petersburg. De werkstaking aan de dokken aldaar wordt door de roode troepen geweldig onderdrukt. De soldaten hebben heel de haven afgezet en de stakers worden ver vangen door werkloozen. Het stakingsko- miteit is aangehouden en in 't gevang geworpen. De opgewondenheid onder de 10.000 stakers is zeer groot. Alia! Vlaamsche werkmenschen onthoudt zul ke feitjes Uit La Paz (Bolivië) wordt gemeld dat het buskruitmagazijn inhoudende 14 ton dynamiet te Eupiza in de lucht is ge vlogen. 15 personen werden gedood. De Amerikaansche vliegers die de reis om de wereld hebben gedaan zijn te Labrador (Amerikaansche grond) toege komen. President Coolidge zond een tele gram van gelukwenschen. Generaal Demetz, opperbevelhebber van de Paltz, heeft de onmiddelijke ont binding bevolen van de separistische ver- eenigingen. De Duitsche leening van 800 miljoen goud-mark zullen waarschijnlijk op 15 September geteekend worden. Een Engel- sche financier zou aan deze leening deel nemen tot een bedrag van 200 miljoen. In een kamp, te Gottenberg, waar zich een bataljon jagers van de Riiksweer bev >nci, ontplofte eene mijn, waarbij twee mannen werden gedood en zeven min of meer gekwetst Te Magpur, in Britsch-lndië, zijn erge woelingen ontstaan tengevolge van een gevecht tusschen Indoes en Mahome- danen. De twee partijen hadden elk negen gekwetsten. Tusschen voorstaanders en bestij- ders van de beruchte Ku-Klux-Klah is het te Herrir (lllinois-Vereenigde-Staten) tot een bloedige botsing gekomen. Zes perso nen werden gedood en velen gekwetst. In eene pekfabriek te Bezons is Maandag brand ontstaan door de oorzaak van een kortsluiting der electrischeleiding. Op een oogwenk stond de fabriek in laai vlam. Drie pompiers aan de redding helpende hebben groote brandwonden bekomen. De stoffelijke schade wordt ge schat op 10 miljoen. Een jongen te Linselles (Roubaix) had een buisje gevonden, dat hij aanzag voor een duivenring. Bij middel eener stopnaald maakte hij het buisje los, dat eensklaps ontplofte, waarbij drie vingers zijner rechterhand werden afgerukt en den buik opengereten. De knaap is be zweken. 47e Vervolg. Eindelijk kon ik in een kiosk aan een der stations de hand leggen op het laatste exemplaarik begaf mij er ijlings mede naar mijn hotel. Ik begon te lezen en las weldra met volle belangstelling. Er was in het boek veel dat ik niet begreep, veel dat een gedegen kennis der filosofie verrade.Maar er was ook een gedeelte dat mij ondanks mijn voooroordeel tegen den schrijver, bijna verheven toescheen. Het scheen te zijn het werk yan een man die rotsvast geloofde in alles wat in de menschelijke natuur rein en edel is. De geest van een nobel, hoogstaand man scheen uit eiken regel te spreken. Toen ik halverwege was legde ik het boek neer met een uitroep van verbazing. Kon dit geschreven zijn door mijn oom Rupert, wiens gansche leven berustte op een schandelijke leu gen Nooit had het geloof in de on schuld van mijn vader ook maar één oogenblik gewankeld, maar de inhoud van dat boek maakte de zaak voor mij toch veel ingewikkelder. Ik las verder tot ik aan een passage kwam waarin de held van het verhaal sprak tot een ander m Een ongelukkige man 1 Natuurlijk is hij dat En hij zal het altijd blijven 1 Vraag Aan boord van de Elisabethville, welke den tocht naar Congo maakt, heeft eene ontploffing in de machienkamer plaatsgegrepen. Een neger werd gedood en drie blanken werden erg gekwetst. Te Berlijn heeft Zondag een koers plaats gegrepen voor ingespannen struis vogels. Tien struisvogels in Sardinië op gekweekt, namen aan de wedren deel. Er was veel.belangstelling en de weddingen gingen hunnen gang. Een trein, komende uit Komati en op weg naar Johannesburg (Transvaal) verraste een kudde leeuwen die den spoorweg overstak. Een der leeuwen werd door de Iokomotief gedood. Te Uchaux, nabij Orange (Frankrijk) heeft de landbouwer Tramier eene reus achtige pad ontdekt, zij meet 97 centime ters omtrek. Het monster werd naar 't Museum van Natuurkunde, te Montpellier gezonden. Men heeft in het woud van Cache, ten Noorden van Utali (Vereenigde Sta ten) een jeneverboom gevonden, die wel 3000 jaar oud is. De boom is 12 meters 80 hoog en heeft, aan den stam, een omtrek van 2 meters 15. Vier leden van een gezin te Cognac, die 's avonds kampernoelies, door hen in het bosch geplukt, geëten hadden, werden vergiftigd. De vrouw is reeds overleden en haar man is stervend. M. Louis Devignes, 27 jaar oud, wo nende te Bordeaux, is te Annëcy (Frank rijk) aan de slaapziekte overleden. Hij wandelde in een openbaar park toen hij plots levensloos ten gronde stortte. Een landbouwer uit Saint Loup (Frankrijk) die alleen woonde, is tijdens zijn slaap uit zijn bed gevallen. Hij werd met gekloven schedel opgenomen en stierf eenige uren later. In de Engelsche vliegersmiddens is men zeer ontroerd over het feit dat, sinds januari II. 58 militaire vliegers in vliegon gelukken den dood gevonden hebben. Een jachtvliegtuig, geloodst door ser- gant Challac, is te St Jan de Lusignac (Frankrijk) ten gronde gestort. De ser- gant werd erg gekwetst en zijn toestel heelemaal verbrijzeld. Ernstig geval van vergiftiging. Woensdag hebben zich in het gezin van een policieagent, wonende aan de De Kockstraat, te 's Gravenhage, ernstige verschijnselen van vergiftiging voorge daan. Na het gebruik van voor de tweede maal gekookte oude melk, welke door toevoe ging van suiker en beschuit smakelijk was gemaakt, zijn drie kinderen uit bedoeld gezin benevens een broeder van de moe der der kinderen, ziek geworden. Een ont boden geneesheer oordeelde te doen te hebben met vergiftigingsverschijnselen en de kinderen werden naar het gemeente ziekenhuis vervoerd. Daar is reeds een der kleinen, een kind van 8 jaren, over leden. In het ziekenhuiswordtthans hetbraak- sel onderzocht om te kunnen nagaan waarin de oorzaak van de vergiftiging schuilt, of de melk ondeugdelijk was, of wel dat de pan, waarin de melk gekookt is, niet in goeden staat verkeerde, of dat de vergiftiging aan een andere oorzaak hem eens wat hij verlangt, en hij zal zeg gen, een groot fortuin, een titel of iets dergelijks. Het is een dwaas, zeg ik je, een blinde dwaas omdat hij niet begrijpt dat alle rijkdom, eer en aanzien iemand niet gelukkig vermogen te maken. De zoogenaamde logica der waanwijze menschheid en de filosofie der godlooche naars mogen al beweren dat het christen dom uit den tijd, verouderd is en niet meer past in het raam onzer moderne maatschappijeen feit blijft het niettemin dat alleen het christendom, ook hier op aarde, het ware geluk kan brengen. Geluk is iets innerlijks, het heeft met ons uiterlijk met onzen stand in de maatschappij niets té maken. Alleen de vrede des harten geeft werkelijk geluk en dien vrede kan alleen de christelijke godsdienst ons brengen. En welke voldoening die de wereld en wereldsche genieten geven kunnen, kan wedijveren met een gerust geweten Ik sloot.het boek en schreed rusteloos het vertrek op en neer. Een groote ver warring maakte zich van mij meester. Mijn geloof in mijn vader was nooit ge schokt geworden en toch scheen dit boek op elke bladzijde te getuigen dat het ge schreven was door een diepgodsdienstig, edel en hoogstaand man. Een zware golf van verwondering en twijfel scheen de rots van het vooroordeel jegens Rupert Devereux in mijn hart te beuken. Mijn gedachten kon ik niet meer ordenen, en eindelijk kon ik het niet langer uithouden. moet worden toegeschreven. De Amerikaansche bandieten. Bankbandieten zijn weer aan het werk geweest, te Lockpoort, Amerikaansche Staat Illinois. Zij waren met zeven en allen zwaar gewapend, en roofden eene som van meer dan 20,000 dollars uit de First National Bank en dat nog in vollen dag. Zij drongen in het bankgebouw op het oogenblik dat een 12 tal klienten daar tegenwoordig waren, deden allen te sa men met de bedienden op hunne handen en voeten naar het achtergedeelte van het gebouw kruipen en dwongen den kassier het geld uit dé brandkast te gaan halen. Deze kwam eerst met een paar duizend dollars. Doch dat was niet genoeg voor de bandieten en onder de schrikkelijkste doodsbedreigingen werd hij opnieuw naar de brandkast geleid en zag zich verplicht er al het liggende geld uit te halen. Dit werd gretig door de bandieten gevat, in eenen zak gestoken, en onmiddellijk in eenen wachtenden auto gelegd waarin de bandieten sprongen, na al de bedienden en de tegenwoordig zijnde klienten in de groote brandkast te hebben opgesloten. In een oogwenk was de dievenkar uit 't ge zicht verdwenen. Een rede van Lord Cecil. Lord Robert Cecil, sprekende op een meeting te Rothbury verleden Donderdag, heeft zich bepaald gekant tegen het Russisch-En- gelsch verdrag. Hij verklaarde dat dit verdrag een grove dwaling was, en dat de voorwaarden zoo danig waren dat het werkelijk uitzinnig zou zijn aan de RusSen de gewaarborgde leening toe te staan. De spreker voegde er bij dat men geen het minste vertrouwen mag hechten aan de regeering der soviëts, daar deze al het geld dat zij zou bekomen, dadelijk zou besteden om de waarde van haar leger te vermeerderen. Het katholieke Elzas-Lotharingen. De godsdienstvervolging, welke Herriot in Elzas-Lotharingen wil doorvoeren, heeft in die heroverde provincies eene gewel dige beweging tegen dezen aanslag uitge lokt. De Z. E. H. kanunnik Muller, volks vertegenwoordiger van den Neder-Rijn, heeft eene treffende vergelijking getrokken tusschen Bismarck, den gezworen vijand van Elzas-Lotharingen, en. Herriot, den eersten minister van dit land. In 1870, zegde de Z. E. H. Muller, was ik 10 jaar oud. Met de Elzassers heb ik dus Bismarck tegen de katholieken aan het werk gezien. Op 15 jaar was ik, met mijne landgenooten, bereid weerstónd te bieden tegen den Kulturkampf, welke in onze streken dreigde te zegevieren. Het verzet der bevolking was zoo groot, dat Bismarck de ijzeren kanselier, zijn hatelijk plan niet durf doorvoeren. En wat Bismarck niet heeft aangedurfd, dat zou Herriot nu door voeren. De eerste minister van ons eigen vaderland, dat wij zoo vurig lief hebben, zou voor ons hatelijker zijn dan Bismarck 1 Neen, wij kunnen verzekeren dat de Fran- sche radikalen, evenmin als de Duitsche overweldigers, ons godsdienstig gevoel ten onder zullen krijgen. En evenmin als de Duitschers erin gelukt zijn ons gedu rende 48 jaren ons nationaal gevoel te ont rukken, zullen de Fransche godsdienstver volgers ons geloof mogen raken. Wij willen noch van Bismarck, noch van Herriot. De Fransche regeering heeft onder vonden dat hare rechtstreeksche aanvallen mislukt zijn. Nu wil zij langs omwegen haar doel bereiken. Wij waken, echter, en zullen tot het uiterste weerstand bieden aan alle pogingen tot verwereldlijking. Wij zullen eene volksraadpleging eischen en 't is zeker dat het volk duidelijk en beslist Met het boek nog steeds in de hand ging ik naar buiten, en tien minuten later stond ik voor de deur van Rudert Devereux's huis in May fair, en deze werd op mijn bellen bijna terstond geopend een die naar liet mij in het studeervertrek van mijn oom. Rupert Devereux zat over zijn schrijf bureau gebogen, den rug naar mij toege keerd hij schreef haastig op groote vel len papier, waarvan er reeds verschillende naast hem op den grond lagen. Hij had mij niet hooren aandienen en schreef ver der zonder op te zien. Ik trad tot in het midden van het ver trek en sprak op luiden toon Rupert Devereux, ik ben het, de zoon van Hebert Devereux 1 Hij sprong verschrikt op en wendde zijn gelaat naar mij toe. Toen trad hij enkele schreden vooruit en stak mij de hand toe. Hugh, je bent gekomen om mij te zeg gen dat je mijn aanbod aanneemt God geve dat ik mij niet bedrieg 1 Ik schudde ontkennend het hoofd. Neen, dat was niet mijn doel. Ik ben gekomen om den man die dit boek ik hield het naar voren schreef, eenige vragen te stellen. Ik ben gekomen om den man die schreef dat het ware geluk alleen in den vrede des harten te vinden is, te vragen of hij gelukkig is Rupert Devereux, gij weet wat geluk is. Zeg mij, zijt gij geluk kig zijne stem zal verheffen, dat men ze tot in Parijs zal hooren. De stedelijke-en ge meenteraden stemden dagorden tegen de plannen van Herriot en geene stad of dorp zal dulden dat de godsdienst vervolgd worde in om 't even welke zijner uitingen. De katholieken van Elzas-Lotharingen willen Fransch blijven, doch aan hun Fransch-zijn is onafscheidbaar hun katho liek-zijn verbonden. De katholieke weerstand in Frankrijk. De uitzetting der Clarissen van Alengon heeft een storm van verontwaardiging ge wekt onder de Fransche katholieken en in verschillende plaatsen worden reeds pro- testvergadeiingen gehouden. Van Alengon uit begint ook een adresbeweging om bij de regeering te protesteeren en waarbij gezegd wordt, dat er niet meer op gere kend moet worden, dat de katholieken een zoo lijdzame houding zullen blijven aan nemen als voor den oorlog wel geschiedde. Te Alengon waren in twee dagen tïjds 10,000 handteekeningen van kiesgerech tigden verkregen. Een opzienbarend ontslag. De onder-prefekt van Chateaulin heeft den minister van Binnenlandsche zaken zijn ontslag aangevraagd, daar hij zich niet vereenigen kan met de sektarische politiek der regeering. De onder-prefekt, M. Gautier, is een zeer bekende figuur. Hij was reeds op 20jarigen leeftijd onder-prefekt en werd reeds op 24-jarigen leeftijd in de klas bevorderd. Hij is ook zeer bekend onder de oud-strij ders en zelf een ernstige verminkte. De ministerieele omzendbrief tegen de kloos terlingen hebben den hoogen ambtenaar er de voorkeur aan doen geven een zeer belovende loopbaan te breken, eerder dan aan de geloofsvervolging te gaan mee doen. Ontzettend onweder te Parijs. Woensdag namiddag is over Parijs en om trek een ontzettend onweder losgebroken. De weerkundigen hadden zich eraan vol strekt niet verwacht. Het onweder begon ten 4 ure en duurde een kwaartuur lang met ongewone hevig heid. Het bliksemde en donderde ontzet tend de regen viel bij stroomen en het hagelde verschrikkelijk. De bliksem viel in een koer, rue Mathis, zonder schade te veroorzaken, op den hoek van den boule vard Haussmann en de rue d'Anjou, waar hij een elektriek machien ontredderde, en op de place Lobau, waar een policieagent licht gekneusd werd. Na het onwederkwam er eene merkbare verbetering inden weertoestand, die den terugkeer van zonnige dagen doet verho pen. Zijne Hoogwaardigheid de Bisschop heeft benoemd In het Klein Seminarie te St. Niklaas leeraar van natuurkunde, den E. H. Blanc- quaert, doctor in natuurlijke weten schappen leeraar van Rhetorika, den E. H. De Keyser, kandidaat in Wijsbegeer te en Letteren, leeraar te Ronse leeraar in de vijfde Iatijnsche klas, den E. H. Van Peteghem, priester in het Seminarie. In St-Lievensgesticht te Gentsurveil lant den E. H. Slabbaert, priester'in het Seminarie leeraar in St-Martensgesticht te Aalst, den E. H. Vercruysse, leeraar te Eecloo. In 't College te Ronsse leeraars den E. H. Wuytack, kandidaat in classike phi - lologie den E. H. Van Raemdonck, pries ter in het Seminarie en den E. H. Prove nier, id. Hij zonk neer in een stoel en bedekte het gelaat met de handen. Het werd mij lichter om het hart toen ik hem zoo zag. Men heeft mij gezegd dat gij in alles succes hebt, ging ik onbarmhartig verder. Gij zijt lid van het parlement, en een aan zienlijk lid. Men spreekt van je als een philantropist, en een vurig philantropist. Gij hebt een boek geschreven waarop gij met recht trotsch moogt zijn. Ge zijt rijk, ge wordt overal gunstig beoordeeld en staat bij een ieder in hoog aanzien. En toch zijt gij niet gelukkig Hij antwoordde niet, en zijn neerslach tige houding bleef volkomen dezelfde. Uw eigen woorden, geschreven .in dit boek, beschuldigden je, riep ik uit, het boek naar hem toestekend. Gij zijt niet gelukkig, omdat niets van alles wat ik zooeven noemde werkelijk gelukkig kan maken. Gij zijt niet gelukkig omdat gij den vrede des harten mist en dien vrede hebt ge verloren door het verwoes ten van het levensgeluk uws broeders, opdat gij zijn rijkdom zoudt hebben. Daarom zijt ge ongelukkig. Dwaas Schurk I Nog steeds a itwoordde hij nietalleen strekte hij de hand uit als om mij het zwijgen op te leggen. Rupert Devereux, riep ik hartstochtelijk uit, het is zelfs nu nog niet te laat om alles te herstellen. Leg een bekentenis af van je misdaad, van den leugen dien ge zoovele jaren geleden uitspraakt en met In 't College van Dendermonde, leera I den E. H. VanBuynder, leeraar te Ron in St Gregoriusgesticht, te Ledeberg, E. H. De Clercq, id. te Ronsein 't Col ge van Lokeren, den E. H. Van Herzi priester in het Seminarie in 't College Geeraardsbergen, den E. H. Van Straeten, leeraar te Deinze in St-Joi gesticht te Gent, den E. H. D'HolIand 't priester in het Seminarie in St-Henrici S' gesticht te Deinze, de EE. HH. Peirsm h en de Rycke, priesters in het Seminarie Bestuurder der Broeders te Ronse, E. H. Sergeant, leeraar te Deinze. te MONT-SUR-MEUSE. VIJFDE LIJST. Onderlinge Bijstand Ver eenigde Ambachtslieden Sottegem fr. 6030, La Georgie Aalst 3000 n Verbond herverzekeringskas Aalst 2000 Onderlinge Bijstand Burgers welzijn Aalst 700 St. Camilluszondagschool Aalst 113 Eerw. Heer Van Heuverswijn Bestuurder Aalst 100 M. en Mme Jules Gysselen Aalst 100, Eerw. Heer Pastoor Resseghem 100, St. Camiliusschool Aalst 65, St. Jozefsjongensschool Aalst 50, Eerw. Heer Van Wassenhove Zonnegem 20, Eerw. Heer Pastoor lmpe 10, Een Kristen'Huigezin Aalst 10, Verschillige Aalst 212] Totaal Vorige lijsten 12511 35893, Totaal op heden 48404, Alle stortingen en giften worden dank aangenomen. Men kan storten postcheckrekening N° 97351 ófwel a M. Moyersoen, Oud-Minister van Nijvi heid en Arbeid, Nieuwstraat, Aalst. IJZERSTICHTING - AALST - 192 Ieder Aalstenaar herinnert zich de ro rende plechtigheid, die namens de IJzi stichting op Maandag 17 Septemt 5 1923 plaats greep in de St Martenskerk. 't Was een kristelijke en vaderlandscl herdenking, in den besten zin des woon aan al onze oorlogsdooden en inzonde heid aan die van Aalst, gelijk de uitg deelde offerandebeeldekens het getuigde Volk, biddend volk uit al de standen, er, de groote kerk vol 1 Het geleek me een Zondag onder een drukKe hoogn dan een werkdag. De puike kanselre van Oud-Aalmoezenier E. H. Nobels, vi tolkte de gevoelens der kristelijke menig en de beteekenis der plechtigheid, werd stil geweend en innig gebeden. Dit jaar moet die dienst, (want Aalst meteen stichting begiftigd), wederomgi schieden. Het stedelijk Komiteit heeft beraai slaagd overplaatsen dag. Met eenpanj v heid besloot men wederom, gezien de 1( verjaring der oorlogsverklaring, voor Martinuskerk en best op verloren Maas dag (le Maandag van October). Zooz die dag, anders voor velen verloren, gevonden heeten tot ieders bate en ra meest voor onze helden, die met den ooi log alles verloren hebben. Deze eerste mededeeling gelde als ee oproep eerst tot die ijverige Vrouwe Heeren, Studenten, die zich verleden jaa ter zelfder gelegenheid zoo verdienstelij c gemaakt hebben. De plechtigheid van 1924 moet immci) die van verleden jaar overtreffen. Afdeeling Aalst der u IJzerstichting een meineed bezwoert ge zult gelul kiger zijn dan thans I Ge weet datD man die dit boek geschreven heeft mof het weten. Ik wil je alles vergeven, evenzeer zal mijn vader dat doen. als den last van hem afneemt die hem te grave sleept. Rupert Devereux, ik bezwee je bij God, die u en mij eens oordeelen i dat ge heden de waarheid spreken zult! Doodsbleek, met de vreeselijke folterio j van zijn gewetenswroeging duidelijk gc schreven op zijn gelaat, waggelde 6 overeind. Ik beken niets, en ik ontken niets, sta melde hij met gebroken stem. Maar zeli i als wij veronderstellen dat de feiten zij zooals gij ze je verbeeldt, dan nog zout niets meer hersteld kunnen worden, wan ik ware te ver gegaan om terug te keerer Denk slechts aan mijn kinderen Uw kinderen, riep ik uit. Wij leven nit meer in een tijd waarin men den kinderei de zonde hunner ouders toerekende Francis is iemand die met geld reeds vreden is, en dat zal hij hebben 1 En Mau wel, zij is slechts je pleegdochter e ik heb haar lief en wil haar tot mijn vrou' maken. Hij keek verbaasd op, en een straal va hoop vonkte in zijn doffe oogen. Gij hebt Maud lief, herhaalde hij.Trou« haar dan, Hugh trouw haar, en ik za haar eiken cent dien ik bezit nalaten fl j zelfs heengaan, het komt er niet op aaj, waar. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1924 | | pagina 2