Valsch Getuigenis Per Vliegmachien M. Moyersoen volgt M. Van de Vyvere op De Paus over de Politiek I een volledig gemeenschapsleven in en omheen de kerk. Hij werd hierin gesteund door die vele overblijfsels van geestelijken gemeenschapszin, die nog intens in menig onzer dorpen, met hun trouw bewaard parochiaal leven aanwezig is. Dit diep liturgisch leven, dat Gezelle in de ?iel zat, en alom in zijn leven en zijn kunst uitborrelde, licht de spreker nader toe met menig vers van den dichter zelf. In zijn Rond den Heerd bleek afdoen de hoe hij steeds open oog en hart had voor al de schoone oude christelijke ge bruiken van het landvolk, dat hij aanhou dend in het kader van hun dagelijksch leven wilde terugplaatsen, aldus de raak punten tusschen het dagelijksch stoffelijk en het liturgisch leven in het licht bren gend. Hoe prachtig, zich heelemaal plaat send op het peil van het volk, wist hij de beteekenis van de Dood (in zijn Kerk hofblommen van de gewijde Paasch- kaars, van de gewijde klokken, enz., te omschrijven, in proza en vers. Uit het simpelste, het meest alledaagsche haalt hij immer een diepe liturgische beteeke nis, wat aantoont hoe alzijdig zijn litur gisch leven was. Als hij dan tegenover die groote myste riën als de Mis, de Communie, en andere staat, bestijgt hij, ook in zijn eenvoudigste kleengedichten, aanhoudend de toppen der liturgie. Hij was niet alleen een dichter van het liturgisch leven. Hij was er ook een apos tel van. Spreker bewijst het ten overvloe de. Een voorbeeld maarreeds van af 1866 streefde hij er ijverig naar de geloo- vigen de heilige Mis werkelijk te doen medeleven, in en met Christus. Liturgie was voor hem geen beperkte liefhebberij. Zij maakte Werkdadig deel uit van zijn leven, en hij wilde die evenzoo met het leven zijner medemenschen koppelen. Dus mag hij terecht een baanbreker der liturgie ten onzent heeten. De socialistische voormannen zijn nijdige, fanatieke kerkevreters, gods- dienstbeschimpers, die aan een christen mensch zijn vertrouwen niet schenken kan, noch mag. O Godsdienst, hoogste schat van 't leven. Die ons van God geschonken werd, Aan U ons goed, aan U onze krachten, Aan U onze ziel, aan U ons hert en weg van ons al die onzen kostelijk- sten schat durven aanvallen. Een beetje verschil waarlijk, rijster op tusschen de katholieke zedeleer en de onzijdige. Eenige dagen geleden had een brave vrouw van Pantin, in Frankrijk, een pakje van 39 briefjes van 1000 fr. ieder en eenige obligatiën gevon den en die overhandigd aan het politie commissariaat, dat zich gelastte met het opzoeken van den eigenaar van 't gevon den pakje. De brave vrouw had gehan deld, gelijk de katholieke zedeleer voor schrijft. Nu, wilt gij weten wat een radi caal blad Le Libertaire namelijk, dien aangaande durfde schrijven Onder de hoofding "Er zijn lieden die beestig zijn,, schreef dat blad Mevrouw Boineau zou beter gedaan hebben, indien zij die vondst voor haar en hare dierbaren ge houden had. Eerlijke lezers en leze ressen, wat zegt gij van zoo iets Zie daar een staaltje van de onzijdige zedeleer. En zoo leeren ze in sommige scholen, dat moet gij ook weten... Ja, ook in ons Bel- genland... Schatten geld, waar de Staat nu millioenen en millioenen ieder jaar verliest, ja schatten geld zou 48e Vervolg. Alleen. Laat die andere zaak tusschen ons niet meer genoemd worden. Als ik in een aanval van dwaasheid gezondigd heb, dan zij het zoo. Gedane zaken nemen geen keerDe beste jaren van Herberts' leven zijn voorbij en hij zal er nu wel in berus ten. Laat mij Maud roepen, of ga zelf naar haar toe. Zij is op haar kamer. Ik hief mijn hand op, maar met een krachtige inspanning mijzelf beheerschend liet ik ze weder zinken. Wat zou ik er mede winnen, dezen man te slaan Ik deed een laatste poging. Er is slechts één zaak die ik van je verlang, riep ik uit, en niets anders wil ik van je. Al wat ik vraag is of ge met dezen leugen op je ziel wilt sterven of dat ge doen wilt wat alleen in staat is, je den vrede des harten terug te geven Ant woord Ik heb reeds geantwoord, Hugh, zeide hij droevig. Wat ge van mij vraagt kan en wil ik niet doen. Als ge niets anders wilt het zou mij leed doen. Dan noem ik je een lafaard, riep ik uit, opspringend. Een leugenaar en een lafaard Blijf dan voortleven zooals ge thans doet, eerlijk en oprecht in het oog der menschen, maar in werkelijkheid valsch en verraderlijkLeef zoo voort, als een bijzondere nijveraar winnen. Wij be doelen onze Belgische spoorwegen. Daar moet een zelfstandig bestuur in de spoor wegen komen. Het is hoogst noodig en hoogst tijd. Zorgeloosheid, geldverspillingen, overmacht van gunste lingen, politieke betrachtingen, dat alles hoort te huis in het stelsel van uitbating der spoorwegen, dat tegenwoordig in voege is. Dat moet veranderen. Men moet de spoorwegen als een nijverheidsonder neming beschouwen. En dan zal de Staat schoone winsten mogen opstrijken en de tarieven der spoorwegen zullen veel la ger zijn dan nu. Heel mistevreden, schreef onze Vriend Jan Moeijal ons een gepeperden brief, omdat we ons gepermi- teerd hebben zijne soberheid rf in ver denking te brengen De brave man heeft misverstaan wij hebben hem enkel gezegd, dat meestal de veeleters vóór den tijd sterven. Nooit hebben wij 't gedacht gehad, dat hij een veeleter zou wezen. Die matig is, Verlengt zijn leven... En tot wie zulke kostelijke woorden beter gezegd, dan tot een allerbesten vriend, dien wij nog lang zouden willen bewaren? Bij de jeugd, Past de vreugd, Maar de reine vreugd Bij de grijsheid, Strenge wijsheid, Vaste deugd 1 Heel Frankrijk door bespreekt men, en laakt men het brutale wegjagen der Arme Claren die reine, goede zieltjes van Alengon, en men heeft gelijk. Maar, maar, maarwaarom heeft men, zoo lichtzinnig weg, in de kie zing zijn stem gegeven aan mannen, die in staat zijn van zulke heiligschendende daden te plegen Eerstfgedaan en dan gedacht, Heeft er menig in 't verdriet gebracht!... Welaan Fransche katholieken Klaagt, ja klaagt en zuchtOf liever, scheit er uit van te klagen, maar slaat allen de han den in malkaar en richt u in tot een ste vige, politieke katholieke partij, en dan zult ge alhaast de speurhonden der loge tot lamheid gebracht zien En een les voor ons «kleine»Belgjes Dawes en zijn pijp. Aan ieder, die Dawes ontmoet, vertelt een Duitsch blad, zal zijn pijp opvallen. De Dawes-pijp is met geen andere te ver gelijken de breed uitgeholde kop met het aan den bovenrand ingevoegde mond stuk, 't is werkelijk eep apart model. Deze pijp heeft een geschiedenis. Een arbeider te Chicago, Lyon genaamd, mo lenbouwer van beroep, had bij een onge luk zijn rechterarm verloren, zoodat hij zijn betrekking niet meer kon waarnemen. De man legde zich toe op het pijpen snij den. Op een goeden dag, zoo verhaalt Lyon zelf, zag ik generaal Dawes' portret in een krant, het akelige pijpje, dat hij tusschen de tanden hield, beviel mij in 't geheel niet. Ik zond den generaal een van door mij vervaardigde pijpen. Als monsterEn sedertdien heeft hij altijd zijn pijpen bij mij besteld. Bij dozijnen tegelijk. Dawes was met 't model Lyon zou in genomen, dat hij al zijn vrienden zulk een pijp schonk. En toen hij als chef van de commissie der deskundigen naar Europa kwam, bracht hij voor de Duitsche, Engel- sche en Fransche staatslieden eveneens pijpen van Lyon uit Chicago mee. ge wiltMaar ondervindt dan of de lof en de bewondering der wereld, of al je voor spoed, rijkdom en aanzien ook slechts één enkel oogenblik den last der gewe tenswroeging van je kunnen wegnemen Ik verliet hem, opgewonden en bleek van toorn en snelde naar buiten in de drukke straten. Somber en droevig gingen de dagen voor mij voorbijer kwam geen antwoord op het hartstochtelijk smeekend verzoek dat eiken morgen in de kolommen van The Catholic Times verscheen. Ik werd steeds moedeloozer en voelde eiken dag meer bitterheid in 't hart jegens mijn bloedverwant wiens naam opalier lippen scheen te zijn, en eiken dag ook werd het verlangen in mij sterker om mijn vader terug te zien en zijn krachtigen, hartelij- ken handdruk te voelen. Dwaas die ik was, om hem te verlaten, alleen met zijn verdrietAls hij eens dood was, gevallen misschien in het een of ander onbetee- kenende gevecht in de koloniën, van een staat van den zóóveelsten rang, wat dan Als er nog ergens oorlog geweest was, dan had ik tenminste geweten in welke richting ik met een onderzoek beginnen moest; maar er was vrede in Europa, en ik wist niet in welk land van den aardbol ik hem zoeken moest. Op zekeren avond las ik mijn courant, en als gewoonlijk prijkte boven een der kolommen de naam van Rupert Devereux. Zoo werd de Lyon-pijp populair. De vervaardiger zit in een bescheiden kleine werkplaats in een voorstad van Chicago en weet nauwelijks hoe hij aan de op drachten moet voldoen. Wanneer Lyon stevig doorwerkt, levert hij 1,000 pijpen per maand. Maar er zijn er reeds 75.000 besteld en nog niet geleverd. De Engelsche kroonprins op rondreis in de Vereenigde Staten heeft een geheim schrijven ontvangen bevattende deze enkele woorden Indien gij niet spoedig de Vereenigde Staten verlaat, zult gij er eene geweldige dood vinden.,, De slaapziekte-hersenontsteking die in Japan al duizenden slachtoffers ge maakt heeft, neemt een gedurig grootere uitbreiding. Zij wordt een echte ramp. De overheid raadt het publiek aan maskers te dragen, dikwijls te gorgelen en de menigte te vermijden. De Fransche officiers, van de inter- geallieerde toezichtkommissie der ont wapening hadden te Czegled, in Hongarië opsporingen gedaan en een wapen- en munietiepark ontdekt. Een Hongaar loste een revolverschot op den auto der Fran sche officiers. Een dezer werd gekwetst. Op bevel van de Staatsrechtbank voor de bescherming van de Duitsche Republiek, heeft de Berlijner policie Fritz Apelt, hoofdopsteller van de "Rote Fahne,, aangehouden. Uit Dusseldorf werd gemeld dat er in de 10 laatste maanden voor ongeveer 160 miljoen dollars vreemde kredieten aan de private Duitsche nijverheid toegestaan zijn. Dat kan nogal tellen. Mad. Edith Smith, te Parijs afgestapt in een hotel der wijk Etoile, heeft klacht neergelegd in het policiebureel der wijk Chaillot, bewerende dat men haar een snoer ontstolen heeft van drie rangen parels met ouderwetsche knoppen en veelkleurige steenen, ter waarde van 5 miljoen frank. Een Engelsche visscherssloep is Maandag de haven van Lowestoft binnen- geloopen met meer dan 25000 gevangen visschen. Men heeft, bij menschengeheu- gen, nog nooit geweten dat één sloep zooveel visschen ving één dag Een Fransche Isschersboot werd op de reede van San Giovanni di Ferdanova door een geweldig tempeest verrast. De boot werd stuk geslagen en al de leden der bemanning 24 in getal, zijn in zee ver zwolgen. De godsdientsoorlog woedt voort in Indië. De hervormers schijnen veld te ver liezen en verscheidenen hunner werden door de tegenstrevers in het gevang ge worpen. Een der hervormers, van de sekte der Ahmedjah, werd gedurende lange weken in het gevang gemarteld en ten slotte gesteenigd. Vier en twintig kopstukken der anti- sovietsbeweging werden te Tiflis ter dood veroordeeld en onmiddellijk terecht ge steld. Men gelooft dat prins Antonnikoff, leider der anti-bolchevistische Unie zich onder de terechtgestelden bevindt. De policie van Souchak, (Belgrado) heeft den Duitscher Hans Heinrich Starke, gewezen officier in het keizerlijk leger, aangehouden, onder de beschuldiging deel genomen te hebben aan den moord op Erzberger. In het Italiaansch dorp Avella heeft een ontploffing plaats gehad in een vuur werkfabriek. Deze werd vernield. De ont- Hij gaf dien avond een groot gecostu- meerd bal, waarop zelfs vorstelijke perso nen werden verwacht. Woedend wierp ik de courant weg, en een storm van toorn golfde in mij op. Rupert Devereux een groot man, een van de leidende personen in de aristocratische uitgaande wereld, overal in hoog aanzien, bekend staande als zeer begaafd en bij dat alles goedhar tig terwijl mijn vader, zijn slachtoffer, over de wereld rondzwierf als een ban neling, wellicht meermalen in levensge vaar verkeerdeDie gedachte droeg ik dag en nacht in mij, maar op dat oogen blik werd ze zóó sterk dat 'mijn geheele wezen als het ware schreeuwde om een daad. Maar wat kon ik doen Alle ge dachten aan lichamelijke straf, die natuur lijk het eerst in mij opkwamen, zette ik spoedig van mij af, want hij was een zwak man en zou in mijn handen zijn als een zwakke houten lat. Een aanklacht tegen hem zou mij slechts bespottelijk maken zonder hem te deren want als een man zich eenmaal in de gunst der wereld ver heugen mag, is men traag om kwaad van hem te gelooven. Ik nam de courant weer op, en toen flitste als een bliksemschicht een gedachte door mijn brein die ik eerst als belachelijk verwierp, toen nog eens overdacht, en eindelijk besloot te verwezenlijken. Ik bestelde een rijtuig en liet mij bij ver scheidene costumiers brengen. Ten laatste vond ik wat ik wenschte en keerde terug ploffing is te wijten aan de onvoorzich tigheid eener vriendin der vrouw van den eigenaar, die een kaars wilde aansteken. Donderdag ontstond er brand in een groote schoenfabriek te Hincley (Enge land). Gedurende verscheidene uren woedde de brand, en men kon den schijn van den vuurgloed op mijlen afstand be merken. De schade wordt beraamd op verscheidene miljoenen frank. Meer dan honderd werklieden zijn door de ramp zonder werk gezet. Een rustend kapitein, bevond zich op ganzenjacht in de streek van Warces (Frankrijk) toe hij in een tachtig meters diepen afgrond viel. Men heeft zijn lijk nog niet teruggevonden. Uit Italiaansche bron wordt het En- gelsch bericht gelogenstraft, volgens het welk er Zondag een revolveraanslag zou gepleegd zijn op M. Mussolini. Er wordt bijgevoegd dat M. Mussolini, daarentegen overal geestdriftig toegejuicht werd. Een landbouwer te Montgaillard wilde zijn hond redden die gevaar liep door een automobiel overreden te worden. De man sprong van zijn ossenwagen en viel zoo ongelukkig dat hij door de lan taarn van den auto letterlijk onthoofd werd. M. Eugeen Roussel, 29 jaar oud, te Lyon, is overleden na kampernoelies geë- ten te hebben zijne vrouw, eveneens door de paddestoelen vergiftigd, wordt in 't gasthuis Verzorgd. Werkstakingen in de Weener metaal nijverheid ontstaan, hebben eene zoo groote uitbreiding genomen, dat er thans 15000 stakers zijn. Men voorziet de alge- nieene werkstaking als onvermijdelijk, nog eer de week uit is. Wij lezen in De Standaard van 11 dezer. Woensdagmorgen heeft M. Moyersoen op het Paleis van Brussel den grondwet- telijken eed afgelegd. M. Masson, minis ter van Justitie stelde den Koning den nieuwen minister van economische zaken voor. Rond den middag begaf M. Moyersoen zich naar het ministerie van economische zaken, waar hij door den ontslagnemenden minister ontvangen werd. Nadien werden den nieuwen minister de leden van het kabinet en de hoogere ambtenaren voor gesteld. M. Van de Vyvere dankte met hartelijke en welgevulde woorden zijn ambtenaars, die hem steeds met lofwaar dige toewijding hebben ter zijde gestaan. Hij vroeg hun diezelfde toewijding te be tuigen aan zijn opvolger. Dan sprak hij lovende woorden over zijn opvolger, die, naar hij zei, niet zoozeer gekomen is om het ministerie van Econo mische Zaken te likwideeren, dan wel om de ervorming van dit departement voor te bereiden. Het departement van economi sche zaken, dat tot nu toe is geweest het departement van den heropbouw, zou thans moeten worden het departement van de voortbrengst, van de nijverheid, van den handel en den ruilhandel. M. Moyersoen bedankte en zei van zij nen kant dat de minister, tot wiens opvol ger hij geroepen is, door niemand kan vervangen worden. M. Van de Vyvere bood nadien M. Moyersoen een ontbijt aan, waarop insge lijks M. Mechant, kabinetsoverste uitge- noodigd was. naar het hotel om mij aan te kleeden want ik ging naar het gekostumeerd bal van Majoor Rupert Devereux. Hoewel ik meermalen een gelegenheid als deze had bijgewoond, stond ik toch verstomd bij den aanblik van de prachtige ruime zalen waarin Rupert Devereux zijn gasten ontving. Het huis geleek aan een paleis, en de klanken der Hongaarsche muziek, die zachtkens vervloeiden in een atmosfeer zwaar van den heerlijksten bloemengeur, de voornaam uitziènde hee- ren en elegant gekleede dames in de schil derachtige kleederdracht van alle tijden en volkeren, glijdend over den glad-ge wreven vloer, bloemen, licht, muziek, geur van parfum, vrolijke gezichten en vrien delijke woorden, dat alles scheen mij later een verwarden droom te zijn. Een enkel oogenblik echter bleef helder en duidelijk gegrift in mijn brein één korte ninuut, toen de gever van dit grootsche feest, het voorwerp van eindelooze loftuitingen van adellijke lippen, plotseling voor zich zag het evenbeeld van den man te wiens koste al deze praal en pracht werd tentoonge spreid toen hij dien man vóór zich zag, althans meende te zien, in dezelfde uni form, met denzelfden heftig-verwijtenden blik dien hij meer dan twintig jaren gele den had toegeworpen. Het was de warmte de opwinding en de overspanning, verklaarden de medelij dende gasten, top" hun gastheer in een Men weet dat M. Mechant, kabinets overste blijft van M. Moyersoen, voor wien hij een waardevolle medewerker zijn zal. Als adjunkt kabinetsoverste werd aan gesteld M. De Becker, die deze functie reeds vervulde toen M. Moyersoen minis ter van Nijverheid en Arbeid was en deze tot nu toe vervulde bij M. Tschoffen. Hiermede is in allen eenvoud en stil heengegaan de minister, die bij de laatste regeeringscrisis de eerste minister van België had moeten zijn en het wel eens worden zal. Intusschen zal hij trachten, na de her opbouwer te zijn geweest van verwoest Vlaanderen, de heropbouwer te zijn van de katholieke unie. Het land, de partij en Vlaanderen zijn hem veel verschuldigd om hetgeen hij gewrocht beeft tijdens zijn ministerieele loopbaan die aanving in 1911, en na een korte onderbreking na den wapenstilstand thans opnieuw geschorst wordt. Het Staatsblad deelt het ontslag mede van minister Van de Vyvere, als minister van Economische Zaken, en de benoeming van M. Moyersoen tot minister van Eco nomische Zaken. De Paus heeft een toespraak gericht tot een aantal studenten, die op hun terugkeer van het Euchraistisch Congres te Palermo, hem hun hulde kwamen betuigen. Hij richtte zich tot hen die beweren, dat de Paus zich niet met de politiek moet bezig houden hij verklaarde dat, wanneer de politiek het altaar nadert, de godsdienst, de kerk en haar hoofd niet alleen het recht, maar ook den plicht hebben den katholieken de richtingslijn aan te geven, die dezen hebben te volgen. Na gewezen te hebben op de noodza kelijkheid van ernstige voorbereiding, ver-v wierp de Paus de leer, dat eenige reden11 van openbaar belang samenwerking met jj het kwaad zou verrechtvaardigen deze zou alleen gerechtvaardigd zijn door een onvermijdelijke noodzakelijkheid, om een grooter kwaad te voorkomen. Met de samenwerking van katholieken1 en socialisten in andere landen, zoo zegde J de Paus, is 't anders, want er bestaat ten eerste een verschil in omgeving en histo rische omstandigheden en verder een groot onderscheid tusschen samenwerking met een partij die reeds aan het bewind is en een, die een partij aan het Rewind zou J kunnen brengen. De Paus betreurde te zien, dat de katholieken onderling ver deeld zijn en elkaar bestrijden en dat zij Q deelnemen aan de actie van, een partij, die verkondigt geen geloof te hebben. De schuld aan den oorlog. De Duit- sche-Nationale partij publiceert een ver- j klaring, volgens welke zij bij de leidende e regeeringskringen stappen heeft gedaan en om opheldering heeft verzocht wan- ei neer de notificatie zal plaats vinden vane de door de regeering 29 op Aug. afgeleg de verklaring, waarin de onder dwang aanvaarde bekentenis van de schuld aan den oorlog formeel wordt verworpen, terwijl verder wordt gevraagd wanneer [f diepe bewusteloosheid uit hun midden werd weggedragen, het gelaat bleek als een doode. Ik wist wel beter, en een bittere lach speelde om mijn lippen toen j, ik mijn hotel wéér bereikte, mijn kamer binnentrad.en mij in een armstoel liet vallen. Iets op den schoorsteenmantel trok mijn t aandacht, en ik sprong plotseling op met J een kreet, en greep een dun couvert met een buitenlandsch poststempel. Met be- vende vingers scheurde ik het open en las Mijn dierbare zoon, kom als je wilt J naar Palermo, waar ik je ontmoeten zal Je liefhebbende vader H. D. j Eindelijk dan toch Goddank God- e dankt HOOFDSTUK XXXI. >a HEREENIGD. Vader, Vader 1 Wij stonden op de hel- ling van een met wilde heide begroeiden ie heuvel, alleen er was geen menschelijk ,e wezen of eenig teeken daarvan te zien. je Voor ons steeg somber een hooge berg keten omhoog aan eene zijde was een diepe afgrond, en onder onze voeten spoelde de blauwe zee. a Op den weg hadden wij elkander ont moet. m Met onze handen in elkaar geklemd, zag ik hem in het gelaat. Helaas, hoezeei was het veranderd 1 (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1924 | | pagina 2