Valsch Getuigenis Herziening der Kiezerslijsten. Per Vliegmachien Familieloon. Een stout waagstuk Pr gesloten waren, 135 spelden, twee naal den, 54 stukskes van naalden, 22 knopen, 18 stukjes glas, twee gouden brochen, twee haarspelden, sleutels en ringen, rub ber bandjes drie gouden ketentjes, oorrin gen, schoenlintjes, enz., en nog veel voor werpen van dien aard te lang om te melden. Het meisje heeft goed de operatie door staan en is aan het genezen. Haar ver standsvermogens zijn abnormaal en pas was zij aan de beterhand dat zij, op een oogenblik dat zij onbewaakt bleef van dat oogenblik gebruik maakte om opnieuw zes spelden waarmede het verband vast gespeld was, in te slikken. Dit jaar is de herziening der kiezers lijsten van het allergrootste belang, daar deze lijsten zullen dienen voor de Pro vinciale en Wetgevende Kiezingen in 1925. Degenen die bezwaren hebben in te brengen tegen de kiezerslijsten, moeten dit doen, voor den 20 November bij het Gemeentebestuur. Bijgevolg moeten de katholieken, de kiezerslijsten die dezer dagen verschenen zijn, nazien of ze op geschreven zijn. Men moet dit ook doen voor katholieke vrienden en kennissen. Na den 20 November is het te laat, en degenen die niet ingeschreven zijn, hebben geen kiesrecht. KIESRECHT. Om opgeschreven te zijn moet men 1Belg zijn van geboorte of de groote naturalisatie genoten hebben. (N.B. De kleine naturalisatie is voldoende om ge- raeentekiezer te zijn) 2. Ten volle 21 jaar oud zijn (voor den 2C Mei 1904 geboren te zijn) 3. Ten minste zes maanden in dezelfde gemeente woonachtig zijn (van den 1 Januari tot 1 Juli 1924). Nochtans de ingeschreven kiezer voor de wetgevende Kamers op de lijst ge- loten in 1923 blijft opgeschreven met zijn stemrecht voor de wetgevende kie zing, indien zijn woonstverandering ge beurde in de zes eerste maanden van het aar 1924. BERICHT AAN DE VROUWEN. De vrouwen hebben het stemrecht voor de gemeente. Worden insgelijks tot het stemrecht voor de Kamer van Volksvertegenwoor digers toegelaten, onder dezelfde voor waarden van nationaliteit, ouderdom en woonplaats als de mannen A. Weduwen en Moeders van overle den Soldaten. 1De niet hertrouwde weduwen der soldaten, wanneer deze gestorven zijn tijdens den oorlog of voor den 1 Januari 1919 2. In geval zij niet meer bestaan, de moeders dezer soldaten, indien zij wedu wen zijn 3. De moeders (weduwen) van onge huwde soldaten. B. Weduwen en Moeders van gefusil- jeerde of gedoode Burgers. 1. De niet hertrouwde weduwen der burgers, die door den vijand tijdens den oorlog of voor den 1 Januari 1919 gefu- siljeerd of gedood zijn 53e Vervolg. Mijn vader dacht eenigen tijd na, alvo rens te antwoorden. Ik zag dat de gedach te hem wel aangenaam was, ofschoon hij niet zoo spoedig scheen te kunnen beslui ten om met zijn oude gewoonte te breken. Ik geloof niet, dat ik daartegen bezwaar kan hebben, Hugh, zeide hij eindelijk. Maar er komt toch niemand anders. Alleen 'n zoon en twee dochters. Mejuf frouw Olive is even verlangend naar de kennismaking met u als haar vader. O ja, en dan is er nog een heer bij, die Burton Leigh heet. Burton Leighherhaalde mijn vader. Burton Leigh ik zou niemand liever wil len ontmoeten, als hij dezelfde man is die dit boek over het Mohamedanisme ge schreven heeft. Dat is stellig dezelfde, verklaarde ik zonder ook maar een oogenblik te aar zelen. Hij ziet er zeer intelligent uit, en Olive vertelde mij dat hij jaren lang in Egypte heeft gewoond bij een Ara- bierenstam. Dat is zonder twijfel dezelfde man. Hoe vreemd Wanneer komen zij Hugh Morgen, antwoordde «ik, in stilte alle goed over het hoofd van Mr Burton Leigh afroepend. Zij komen hier voorbij 2. In geval zij niet meer bestaan, de moeders dezer burgers, indien zij wedu wen zijn 3. De moeders (weduwen) van die ongehuwde burgers. C. Gestrafte vrouwen. De vrouwen, die tijdens de vijande lijke bezetting van ons land met gevang zijn gestraft geweest, of in hechtenis zijn gehouden, voor vaderlandslievende redenen. De grootste zeppelin is naar Ami- rika vertrokken van uit Friedrichshafen (Duitschland). Eene groote menigte woonde het vertrek bij. Het stedelijk muziek speelde het Deutschland über alles terwijl het luchtgevaarte opsteeg. De mijnwerkers uit den Borinage hebben het werk hernomen na overeen komst tusschen het syndikaat en de mijn- bazen. In Engeland is het Parlement ont bonden en iedereen maakt zich gereed voor den aanstaanden kiesstrijd. Het kabinet van Joegoslavië heeft ontslag genomen tengevolge van ge schillen tusschen de regeeringspartijen en de partij Roudisch. Een kommunistische meeting Zon dag namiddag in Londen (Engeland) ge houden gaf aanleiding tot wanordelijk heden. De policie moest tusschen komen en hield eenige woelmakers aan. Te Breslau (Duitschland) stonden vier nationalisten, leden van den bond (Rosbach) terecht om een hunner poli tieke vrienden te hebben vermoord. Zij werden verwezen tot dwangarbeid. Te Norfolk in Amerika is een eigenaardige huwelijksplechtigheid ge vierd. Een 29 jarige jonge man huwde met eene rijke weduwe van 81 jaar oud. Beide jonggehuwden zijn op een lange speelreis vertrokken. Uit Rome word uit öfficieuse bron gemeld, dat in November aanstaande officieel de verlovingen zullen bekend gemaakt worden eenerzijds van prins Leopold van België met prinses Mafalda van Italië; anderzijds van prinses Marie- José van België met kroonprins Hum- berto van Italië. Prins don Luis van Beaulièu, de gewezen Infant van Spanje, die wegens zijn schandelijk gedrag te Parijs uit Fankrijk wordt gedreven en door Ko ning Alfonso van zijne titels werd be roofd, is Zondag nacht uit Parijs naar Brussel vertrokken, waar hij van zin is zich te vestigen. Een vliegtuig dat een proefvlucht deed boven het Italiaansch kamp van Centocelle, is ten gronde gestuikt. De serjant-loods werd dood opgenomen. Zijn waarnemer had erge kwetsuren be komen. De Hollandsche policie heeft een Duitscher aangehouden. Caulowitz ge naamd, die zich naar Doorn wilde bege ven met het inzicht er den gewezen kei zer te vermoorden. De Amerikaansche steamer Pre sident Polk uit Marseille afgevaren naar New-York is in vollen Oceaan in brand geraakt. Het vuur nam eene groote uitbreiding en verwekte aan boord eene op hun weg naar San Martino, en ik heb beloofd, hen te laten weten of zij u bezoe ken mochten. HOOFDSTUK XXXV. GASTEN IN DE VILLA. Mijn vader en ik zaten den volgenden morgen aan het ontbijt op de waranda, toen ik weer terugkwam op het bezoek wij zouden ontvangen. Beneden ons lag een wilde, verwaar loosde tuin, schilderachtig, maar te vol begroeid, en verderop was een bloeiende wijngaard en een kale heide, die alleen door prachtige wilde bloemen en enkele groepjes olijfboomen werd afgewisseld. Ofschoon het nog vroeg in den morgen was, was toch de warme lucht reeds be zwangerd met de zware, bijna benauwen de geur van wilde hyacinthen en andere sterk-geurende bloemen, en alles voor spelde een snikheeten dag. Als naar ge woonte bestond ook ditmaal ons ontbijt bijna uitsluitend uit verschillend fruit en landwijn, en totdat wij bijna klaar waren en mijn vader behaaglijk achterover leun de in zijn stoel terwijl de blauwe rook eener sigarette om zijn hoofd wolkte, wisselden, wij bijna geen woord met el kander. Ik ben benieuwd of er het noodige in huis is voor de lunch merkte ik vrij kort op. Mijn vader zag mij aan met kalme ver bazing, want wij stelden elkander zelden onbeschrijfelijke paniek. Verscheidene passagiers hebben er het leven bij inge schoten. Een gewezen wijnhandelaar is on langs door de boetstraffelijke rechtbank van Beauvais (Frankrijk) veroordeeld geworden tot eene geldboete van vijf miljoen frank wegens ontduiking van taksen en wijnvervalsching. Bij Laragne, in de Hooge Alpen (Frankrijk) ontstond 's nachts een ge vecht tusschen Russische, Poolsche en Italjaansche werklieden. Verscheidene schoten er het leven bij in of werden ernstig gekwetst. Een verschrikkelijke waterhoos is met ongemeene kracht neergekomen op de vallei van Cuyagas (Philippijnsche eilanden). Dertig personen werden ge dood. Talrijke personen zijn vermist. De Wahabieten hebben, Woens dag, hunne intrede te Mekka, de hoofd stad van Hedjaz, gedaan, Alles is rustig en geene buitensporigheden worden ver meld. In het Noorden van Berlijn heeft de policie een geheime wapenplaats ont dekt. Er werden veel revolvers, munitie, handgranaten en bommen in beslag ge nomen. Volgens de bladen betreft het hier een kommunistisch wapendepot. De Esthonische regeering zou be sloten hebben de 61 schepen in de Es thonische wateren tijdens den oorlog gezonken, op te halen. Onder de vaar tuigen zijn handelsschepen, een Duitsche kruiser, zestien Russische oorlogssche pen en een Engelsche oorlogsbodem. M. Grettir Alzarsson, een jong Engelsch ontdekkingsreiziger, zal den 1 Mei 1925 uit Leith vertrekken om een poging te ondernemen voor het bereiken van de Noordpool per vliegtuig. Een bende woekeraars is weer als een zwerm roofvogels over de Ardennen neergekomen. Die kerels koopen aan de hoogste prijzen alles op wat zij maar vinden kunnen aardappelen, fruit, bo ter, eieren, enz. Alles wordt opgeladen en uitgevoerd 't zij naar Duitschland, 't zij naar Engeland. De kwestie van t familieloon komt te voorschijn in schier al de ondernemingen en dringt door in de wetgeving de he- dendaagsche toestand van den handel geeft een doorslaand belang aan deze kwestie het familieloon is heelemaal een actualiteit. Een talrijk huisgezin draagt den zwaarsten last, niet alleen van eigen on derhoudskosten, maar ook van drukken de verplichtingen tegenover den Staat, door rechtstreeksche en onrechtstreek- sche belastingsschulden, door legerdien sten en zoo meer. Het is dus wel billijk dat de Staat - en met hem de openbare besturen van Provincie en Gemeente -wederkeerig eene tegemoetkoming doen aan de talrij ke huisgezinnen, welke toch maar een kleine vergoeding uitmaakt voor de me nigvuldige diensten door deze aan den Staat bewezen. Het familieloon zou voor den ambte naar een steun zijn, die nuttig te pas kan zulke vragen, daar wij alles op dat punt aan onze huishoudster overlieten. Ik heb er geen flauw idee van, bekende hij, zich langzaam met den hoed een wei nig koelte toewuivend. We kunnen dat beter aan Marie vragen. Maar waarom deze voorbarige nieuwsgierigheid Ik haalde de schouders op en antwoord de Wel het zou kunnen zijn dat wij gas ten hadden. Mijn vader zag mij ongeloovig aan en zeide Gasten Onzin Ge hebt toch uw vrienden niet voor de lunch verzocht Ik schudde ontkennend het hoofd. Neen, ik heb hen niet gevraagd, maar het zou mij toch niet verwonderen als zij er wa ren. Zij gaan naar San Martino, en het komt mij voor dat zij tegen den tijd waar op zij hier kunnen zijn, behoefte aan rust zullen hebben. Het wordt een warme dag. Marie was in dien tusschentijd naar buiten gekomen om de overblijfselen van het ontbijt weg te nemen, en ik wendde mij tot haar. Zij haalde met een ontmoe digend gebaar de schouders op bij mijn vraag, wij waren zelden thuis voor de lunch, en zij had nergens op gerekend. Wij zagen elkaar hulpeloos aan, en schoten toen gelijktijdig in een hartelijken lach. Laten we hopen dat je vrienden een stevig ontbijt hebben gehad, Hugh, zei mijn vader. Maar Marie, voegde hij er bij, er zijn toch kuikens O ja, natuurlijk, was het antwoord, en zelfs zooveel, dat zij een last beginnen te komen in de opvoeding der kinderen niet alleen voorden ambtenaar, maar ook zeker zooveel voor den werkman in dienst der openbare besturen of tijdelijk gebezigd aan werken door Staat, Pro vincie of Gemeente ondernomen. Het ware bovendien ook een nuttig werk van zedelijken aard het is nu wel bewezen dat de kinderbeperking, ten deele toch, mag geweten worden aan de moeilijke levensomstandigheden, die niet toelaten vele kinderen groot te brengen met het onvoldoende loon. Die toestand is voor vele gezinnen zeer pijnlijk en hét ligt voorzeker op den weg der openbare besturen daarin eenige leniging te brengen. Echter moeten wij, met teleurstelling waarnemen, dat de openbare besturen, in dit opzicht, merkelijk ten achter blijven tegenover de private ondernemingen deze hebben het nut en het belang van het familieloon beter begrepen en een overgroot getal nijverheidsinrichtingen van allen aard hebben dit stelsel toege past voor geheel hun personneel. Wij zijn in Vlaamsch België nog wel eenige sprongen achteruit tegenover de Walen en zij die zich nuttig willen ma ken voor hun Vlaamsch volk hebben daar een ruim werkveld voor zich open liggen. De ergste tegenstrevers van het fami lieloon zijn wel de socialisten de vaders van een talrijk kroost weten genoeg dat zij niet bij de socialisten moeten zijn om rechtmatige lotsverbetering te bekomen daar worden zij ontvangen op een spot- lacfi, omdat zij mannen van plicht en eer zijn. Het grondbegin van het familieloon staat in den Wereldbrief van den groo- ten Paus Leo XIII en wordt, heden daags, hooggehouden door de katholie ke maatschappelijke politiek. v Instorting in de koolmijnen te Flénu Vrijdag namiddag is er in den koolput "Produits de Flénu,,,te Flénu, een schrik kelijk ongeluk gebeurd. In den schacht van het verdiep van 110 meters waren verscheidene werklieden bezig met ko len uit te kappen, toen er plots eene instorting plaats had. Twee werklieden konden niet bijtijds uit de voeten gera ken en werden onder de koolmassa be dolven. Onmiddellijk werden de red dingswerken aangevangen, doch deze duurden nogal lang. Ten slotte kon men de twee ongelukkigen bereiken. Zij werden onmiddellijk boven gehaald, doch alle zorgen waren vruchteloos. De dood was reeds ingetreden. De slacht offers zijn de genaamden Ferdinand Lar- dinois, 50 jaar oud, en Leon Michel, 38 jaar oud, beiden gehuwd en huisvaders. Vliegmachien aan boord van een luchtschip. Sprekende, voor een paar dagen, over het gebruik dat Amerika schikt te maken van den Duitschen Zeppelin Z. R. 3 die thans America heet, werd gemeld dat de vlootoverheden van zin waren den luchtreus in te richten als vertrek en landingskaai voor vliegmachienen, en worden Pietro moet er maar dadelijk eenige slachten, dan zal ik ze koken en kunnen ze tegen den tijd voor den lunch koud zijn. En omeletten, Marie, u kunt toch ome letten bakken veronderstelde ik. Zij was reeds half verontwaardigd, dat zelfs maar eenige twijfel werd gekoesterd dienaangaande! Omeletten zouden er zijn, natuurlijk Waren de omeletten die zij bakte niet minstens even goed als welke ook En als de heeren gasten verwacht ten, behoefden zij zich nergens om be zorgd te maken, zij konden volkomen ge rust zijn een lunch zou er zijn, dien men gerust aan iedereen zou kunnen voorzet ten Wij ademden heel wat vrijer na die ge ruststellende mededeeling, en waren het er terstond over eens dat Marie een parel was o'nder de huishoudsters. Ik begaf mij toen in den tuin om een taak te volbren gen die eigenlijk meer bij de dames thuis hoort, namelijk om wat bloemen te pluk ken en daarmede de tafel wat op te smuk ken. Toen ik mij ervan overtuigd had dat alle voorbereidende maatregelen behoor lijk getroffen waren, zadelde ik Jacko en begaf mij op weg naar Palermo, mijn vader zeer vergenoegd achterlatend om de instructies die ik gegeven had. Juist even buiten de stad ontmoette ik hen in een zwaar landelijk voertuig; ik wendde en reed ernaast. Franck en Mijn heer Leigh reden ook op ezels, terwijl dat er in dit opzicht proefnemingen zou jgflj den gedaan worden. Die proefnemingen zijn dezer dage reeds genomen in Amerika en zijn bij \y0( zonder wel gelukt. Een bestuurbare bal Ion van de vloot was in het Wilbu 31e Wrightplein, te Dayton, opgestegen ninj Onder aan de schuit van den ballon een vliegtuig vastgemaakt, met den lui 11, al tenant Cinter als loods. Wanneer di r Sc bestuurbare ballon op 2000 voet hoogti zweefde, werd de haak van het vlieg r machien los gemaakt, nadat de vliege te voren zijn motor in gang had gebracht Het vliegmachien duikelde een honderd n tal voet in de diepte en schoot dan ii regelmatige vlucht de hoogte in. Wil De; taal wii Zijn' eft l Pasl Statieplunderaars verrast Een ervan doodgeschoten Sedert eenigen tijd werden nogal veel diefstallen gepleegd in de statie van Issy- les-Moulineaux (Frankrijk) en daarom had men er een strenge bewakingsdienst ingericht. Donderdag nacht slopen drie mannen in de statie, maar werden opgemerkt i)'va door de policieagenten MauriceJ Guignes11 en Edmond Janvier. Een dezer loste een3» revolverschot in de richting van het drie tal, waarvan er een neerviel, terwijl zijn twee gezellen in allerijl op de vlucht sloegen. De gekwetste dief werd opge nomen en in de halle der statie gedragen waar hij eenige oogenblikken later be zweek. jaar oud, geboren te Boulogne-sur-Seine, metaalbewerker, woonachtig rue de Silly te Boulogne. Zijn gezellen, die men ver moedt de broeders van Gervaise te zijn, worden ieverig opgespoord. DE WARBOEL IN CHINA Kes Ko llS TH AR an d Zijn eenzelvigheid koo nog niet vast- jngg gesteld worden, maar men gelooft dat hij n te een genaamde Camille Gervaise is, 23 ^er nK; JV A G Aan gdei htin Dei nt. I De stad Canton in brand Talrijke slachtoffers Uit Canton wordt gemeld dat in de stad een hevig gevecht geleverd is tusschen de troepen van Sun-Yat-Sen en het vrijwilli gerskorps dat door de handel aars samen gesteld is. Op verschillende plaatsen der stad hebben geweldige branden gewoed, die, naar men vermoed door de soldaten van Sun-Yat-Sen gesticht werden. Nader wordt gemeld dat de branden, die heel den dag door hebben gewoed, tegen den avond konden overmeesteri worden. Men denkt dat er vele slachtof fers, dooden en gekwetsten zijn. De stof felijke schade wordt op zeven miljoen dollars geschat. Het vrijwilligerskorps der handelaaars zou eene nederlaag geleden hebben. Een opstand in Canton. De kooplieden van Canton, in opstand gekomen tegen de dwingelandij van Sun- Yat-Sen, hadden wapens aan de menigte a&ei uitgedeeld en eene soort van fascistische beweging op touw gezet. Er ontstonden onmiddellijk botsingen met de legermacht van Sun-Yat-Sen, en eene algemeene plundering volgde. De kooplieden en hunne vrijwilligers werden door de troepen van den diktator verslagen en buiten de stad gedreven. Tij dens de gevechten werden twee leden der buitenlandsche kolonies, door verlo ren kogels getroffen en gedood. Erg r- g ram den in V den e kc lude Orde nD n st aes ziji uikti Olive met haar vader in het rijtuig zaten. M. Arbuthnot, wat ziet u er vreemd uit op dat rijdier nadat wij u op den Zwarten Prins hebben gezien Is u niet bang dat uw voeten den'grond raken? vroeg Olive. Daar zal Jacko wel voor zorgen, ant woordde ik haar geruststellend. Ik vrees dat de knieën van den Zwarten Prins in dit land veel te lijden zouden hebben.Hebt u al eens op een van deze dieren gereden? vroeg ik M. Leigh, die naast mij reed. Hij glimlachte bij deze vraag en ant woordde En in verschillende landen. Ik ben de Pyreneëen overgestoken, en heb ook op een ezel een reis naar Jerusalem gemaakt. Het zijn vertrouwde dieren. Ik zag hem met belangstelling aan hij was blijkbaar een bereisd man, en hij was ongetwijfeld de man dien mijn vader ver langde te ontmoeten. Er was weinig ge legenheid om te praten, want de weg was zoo dat wij al onze aandacht erop gericht moesten houdenom behoorlijk, in den zadel te blijven. Wij, of liever gezegd het voertuig, vorderde slechts langzaam, en lang voordat wij de villa hadden bereikt begon lord Parkhurst er warm uit te zien en scheen Olive zich ietwat te vervelen. Alleen Frank scheen zich werkelijk te amuseeren, met die onverschilligheid voor het weer ^ie een stevige schooljongen in den regel aan den dag legthij liet den ezel voortdurend rondrijden en de meest vreemde toeren verrichten waartoe het reeds oude dier zich noch wilde laten rerh 'vel hen voo Wa oon Op ijn 1 :su lee: n h !UgC Lor ghe nge ndi nd in live Oli :ns, in v in e as I Mij 1 V( Hidi slej en k 'nn eur< ed< ?0( eub De

De Denderbode | 1924 | | pagina 2