De dood is onbermhartig. VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST AGademy-pen Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST Merkwaardig College-pen ^er Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÊ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER Een schunnige aanplakbrief Land en Tuinbouw 74«e JAARGANG. - Nr 4922. 15 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 2 NOVEMBER 1924. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENT1ËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER, FR. 17.50 self-filling FR. 25.00. per Post 1.00 fr. meer Postcheckrekening 44024 De dood is onbermhartig, ze velt al dat er staat zijt één jaar, zijt er dertig, of honderd, als ze slaat, ge valt, en volgen moet gij 't en helpt niet, is 't u leed verloren zalft en zoet gij, ge volgt alwaar ze u leedt. o Bijster, booze zaken, dat ik en weet wanneer de dood mij zal genaken, dien enkelen, eenigen keer. 'k En weet niet hoe 't geraden, 'k en weet niet hoe 't voorzien, 't vervroegen of verspaden één wete ik 't zal geschiên. O ongestadig leven, dat vlucht, en altijd voort, 't en helpt geen tegenstreven, in 't onbekende boort één tikske, en 't is me ontvlogen, al dat mijn ooge ziet ach eeuwiglijk bedrogen en blijve, o Heer, ik niet. Bedrogen zou 'k van Dezen dan zijn, die, waarheidziek, me een onverzaadbaar wezen, me een onverstaanbaar miek Hij zal me zelf verzaden, Hij die alleen het kan, en, doe 'k nu niet als raden, God wete en win ik dan Guido Gezelle. ZATERDAG 1 NOVEMBER 1924. Een zaligen Hoogdag van Allerhei ligen wenschen wij aan al onze geachte Lezers en Lezeressen. November of Slachtmaand 2. Zondag. 21e Zondag na Sinxen. H. Victorinus, Bisschop, Martelaar. In den namiddag wordt het office der overledenen gezongen. 3. Maandag. Allerzielendag. Door voorrecht draagt elke priester heden 3 Missen op waarvan hij twee moet doen voor de zielen des Vagevuurs. H. Hubertus, Bisschop van Luik, Belijder. H. Odrada, Maagd te Baelen in de Kempen. 4. Dinsdag. Heden wordt het brood gewijd ter eere van den H. Hubertus. H. Carolus Borromeus, Aartsbisschop, Belijder. H. Vitale, Dienstknecht, Martelaar. 5. Woensdag. Feestdag der H, Relikwiën die in de kerken van het bisdom bewaard zijn. H. Bertille, Abdis. 6. Donderdag. Heden geschiedt overal een plechtige dienst voor de overleden priesters en weldoeners der kerken van het bisdom. H. Leonardus, Hermijt. 7. Vrijdag, ie Vrijdag der maand. H. Willibrordus, Bisschop, Belijder. H. Engelbertus, Aartsbisschop, Belijder. 8. Zaterdag. De heilige vier gekroonde, gebroeders en steenkappers, Martelaars. H. Godefridus, Bisschop, Belijder. 9. Zondag. 22e Zondag na Sinxen. Verjaardag der wijding van de Aartsbasiliek gezegd van Sint Joannes van Latiranen. H. Theodoor, Soldaat, Martelaar. Een boete, enz. Onze lezers zijn wellicht op de hoogte van het beteekenisvolle geval dat zich te Mechelen afspeelde. Daar had langen tijd geleden, de E. H. Cornelis, Onder pastoor, eene schunnige kinema-affiche van de stadsmuren afgerukt, omdat hij terecht meende dat dergelijke vuilnis hare plaats niet verdient onder de zon. De rechtbank was echter van een ander oordeel, en, na eene aanklacht van den kinemahouder die zich in zijne belan gen benadeeld achtte, werd den moedi gen priester tot eene kleine boete ver oordeeld, Deze uitspraak verwekte natuurlijk wat ophef in katholieke kringen, en de E. H. Cornelis ging dadelijk in beroep, niet zoozeer om wille der boete welke vrij onbeduidend was, maar wel uit prin ciep, want hij kon niet aannemen dat hij, in zijn geval, zou gezondigd hebben te gen de Belgische wetten. Hewel, dezer dagen heeft de rechter andermaal uit spraak gedaan, en de boete bleef behou den zonder meer. Volgens de letter van ons Belgisch wetboek is deze priester dus strafbaar geweest omdat hij een aanplakbrief, die alle def tige lieden moest doen blozen, van de muren rukte. Dit is wel een typisch ge val en het spreekt heele boekdeelen over den rotten toestand in ons land, waar de rechters zich maar al te mild aanstellen, jegens dezen die met hun schriften en hun affichen de openbare zeden leelijk in het gedrang brengen, en de straat tot eene school der ontucht maken. De vertooningen van het al te beruchte werk La Gargonne liggen nog versch in ieders geheugen, en tevens kregen wij het weinig verkwikkelijk schouwspel van burgemeesters, (o. a. de nationaal bewierrookte Max, te Brussel), die de vertooning van een dergelijken film geenszins in strijd achtten met, Het openbaar geweten. Wijl het gemeene boek van Marguérite buiten Frankrijk werd gebannen, kreeg het hier vrijen ingang, het werd verkocht, gelezen, en... gesmaakt, en het gebeurde wel meer dat men jonge lieden, pas de kinderbroek ontwassen, in trein of tram geestdriftig hoorde praten over het 44 mooie, interessante werk. Ook jonge meisjes en vrouwen hebben, met tien tallen, dezen geilen roman verslonden, en de held Victor Marguérite, in Frankrijk van het eerelegioen geschrapt, kreeg in België een heel legertje bewonderaars en be wonderaarsters. Dit is zeer kenschetsend voor de mentaliteit van ons gezegend landeken, waar de pokdalige literatuur van alle slag, met een goedwillig knikje door de machtvoerders toegelaten, op de markt wordt gebracht en ons publiek bemodderen komt. Wie kent ze niet de baloorig makende venters die, aan het Noordstation te Brussel hun smerig illustratiepapier, uit 44 la belle France ingevoerd, aan 44 quatre pour un franc te koop bieden, en die vuiligheid driest onder den neus der voorbijgan gers zwaaien Deftige lieden hebben daartegen reeds vaak geprotesteerd, doch Moeder Justitia, hier vertegenwoor digd door een liberale minister die niet handelend wilt of durft optreden, blijft doof ende blind. Enkele jaren ge leden ontstond een zoogenaamd komiteit dat tot doel had toezicht over de nieuw vervaardigde filmen te houden, en alle verdachte tafereelen te weren. Dit was een uitmuntend doel, en hier had men prachtig werk kunnen verrichten ten bate der openbare verzedelijking, maar weldra bleek dat men niet door tastend durfde optreden, en de kinema- houders, die een sterk leger vormen, en bij het minste gevaar dat hunne 44 heilige vrijheid komt bedreigen, een keel op zetten als vermoord, wisten het zoo aan boord te leggen dat zij er hunne ver dachte filmen toch doorkregen. Eenieder weet wat het beteekent wanneer men op eene kinema-affiche leest Filmen niet gecensureerd Dit wil zeggen publiek, komt kijken, hier is wat pikants te zien. En het pu bliek gaat er heen. En de aanplakbrieven van kinema- en revuevertooningen stal len op alle muren hunne riezige naakt heden uit, en de openbare macht houdt zich koes als een lam. Eenige maanden geleden luidde het dat het Brusselsch schepencollege een duchtig campagne tegen de ontuchtkoten ging inzetten. Bravo, dat was een kranig gebaar. Eilaas, nu blijkt dat de ontucht in de hoofdstad erger woedt dan ooit, en dat de lichtekooien er nog weeldiger woe keren als voorheen. Zoo blijft het eeuwig en altijd een 44 cercle vicieux en het kwaad, dat men wilde of beweerde te bestrijden, komt steeds sterker uit den strijd, omdat men het niet aanvat bij den wortel, en alleen maar lapmiddeltjes ge bruikt, Fagadewetten. En als intusschen een energiek priester een dier smerige plakkaten afrukt, en een daad durft stel len van manhaftig protest tegen de grin- nikkende zedeloosheid, daagt de flegma- rieke rechter op, en, met het wetboek in handen, veroordeelt hij hem tot... twee frank boet! Moeder Justicia is daarmede tevreden, en den gekrenkten kinemahou der werd in zijne 44 eer hersteld. Arme Belsjiek KIJKJES IN DEN VREEMDE. De veestapel. Volgens de landbouw- optelling van 1 November 1922, telde de Luxemburgsche veestapel 17,192 paarden, 82,552 hoornbeesten 88,788 zwijnen, 3,744 schapen, 10,452 geiten en 428,000 hoenders. De paarden behooren bijna allen tot den landbouw, daar het paard ginds bui ten den landbouw geheel verdrongen wordt door den auto. Op de landbouwuitbatingen van 50 en meer hectaren zijn doorgaans een tiental paarden. Hoeven van 5 tot 10 hectaren hebben er in den regel maar één. In de hoornbeesten is het getal melk koeien 46,967 het sterkst vertegenwoor digd. Dit groot aantal verklaart dan ook de zoo drukke bedrijvigheid der melk-in- dustrie in het Groot-Hertogdom. Er bestaan een aantal flink werkende coöperatieve melkerijen, die samen ruim 1/3 der gezamenlijke melkopbrengst ver werken. De verschillende melkerijen ver vaardigden in 1923, 851,430 kgr. boter, welke eene waarde van meer dan 11 mil- lioen frank vertegenwoordigen. De kleine boeren werken dan ook hoofdzakelijk op de melk-productie, wijl ze zich nooit vrijwillig op den kweek van slachtvee toeleggen. Eene zeer belangwekkende eigenaar digheid in Luxemburg was, dat de niet- boeren ook schier allen een zwijntje had den rijke menschen, die niets deden en hun schaapjes heelemaal veilig in hun koffer hadden, natuurlijk uitgezonderd. De oorlog, welke zooveel heeft doen wijzigen, heeft daaraan ook een einde gebracht. Wegens de hooge kosten welke het onderhoud van de dieren vergt, vooral voor dezen die schier 't heele rantsoen moeten aankoopen, en ook door de gedu rige toename van den bevroren vleesch- invoer, heeft de burgerij daarvan afgezien. Bij die wijziging hebben de boeren ginds een schoone bron van inkomen zien te loor gaan vroeger immers gaf de ver koop van viggens aan die gezinnen hun eene schoone opbrengst. Het achterblij ven van die viggen-afname en de groeien de concurrentie van den frigo heeft dan ook een grootc criaia in don swijnon- kweek veroorzaakt. Daardoor is het aan tal zwijnen dan ook na den oorlog met ruim 50,000 stuks verminderd. Schapen verminderen er gedurig en schijnen veroordeeld om zoo goed als geheel te verdwijnen. De geiten integendeel houden goed stand de meeste zijn te vinden op de kleinste hofsteden. Twee jaar geleden waren de gemoede ren in het Groot-Hertogdom ten grooten deele vijandig tegenover ons; vooral in de landbouwkringen van ginder stonden de Belgen niet goed aangeteekend. De Belgo- Luxemburgsche handelsunie, welke toen pas was gestemd, had daartoe de grootste aanleiding gegeven. Men was ginds de meening toegedaan, dat de unie den Luxemburgschen landbouw grootelijks nadeelig zou zijn en dat men niets had ingevolgd dan de belangen der Luxem burgsche groot-industrieelen. Aan de toen heerschende gisting was het dan ook te wijten dat de Belgo- Luxemburgsche landbouwtentoonstelling, te Diekirch gehouden, eene mislukking opliep. Sedertdien is het gebleken dat men de gevolgen van de handeis-unie heel pessi mist had opgevat en dat de belangen van Luxemburg door de overeenkomst worden vooruit geholpen. Daardoor zijn de be trekkingen tusschen beide partijen heel wat hartelijker geworden. Armistice Day De wapenstilstandsverjaardag zal dit jaar, zooals in vroegere jaren in Groot- Britannië gevierd worden. Dien dag, om 11 uur zal men in heel het land weer twee minuten lang ingetogen blijven. Goed, brave broerkens van overzee, maar waarom krijgen de millioenen gesneuvel den van den oorlog dan geen gebed Moet er aan de gevallenen niet meer ge dacht worden Zijt gij ziek gevallen, of gaat ge sterven in dienst op de Fransche vloot, ge moet het maar weten Voor taan krijgt gij den troost en de zielred- dende hulp eens priesters niet meerbij ministerieel besluit zijn nu al de aalmoe zeniers der vloot afgedankt... Ziedaar een staalken te meer van de booze toeren, die ongodsdienstige bestuurders durven uit zetten. Welke schrikkelijke verantwoor delijkheid voor de lichtzinnige kiezers, die zulke mannen helpen aan 't roer bren gen. Gelukkiglijk gaan de katholieken in Frankrijk onver droten voort in hunne werking. Zij richten zich in tot een machtige liga of verbond. Zoo gaat er goed voortkomen uit het kwaad, God dank Beurtelings zagen het Noorden, het Zuiden, het Oosten, het Westen en het Midden van dat lan.d, dezer dagen, de meest grootsche betoogingen tegen de ontworpen kerkvervolging van Herriot en zijne framassonsbende. Geen bloemen of planten op de graven, neen 1 maar gebeden en goede werken vanwege de overlevenden, en Heilige Communiën en Missen, dat kan de geloovige zielen in 't Vagevuur baat, en hulp, en verlossing bezorgen. Aller zielen moet ons dat herinneren, terwijl 't verderfelijke socialism aan onze een voudige werkmenschen het eeuwige hier namaals wil doen vergeten. Ik ben ongelukkig zegde Mie Snaes op zekeren dag aan Bazin Snoeck, die de rijke vrouw van 't tioj-ien-noene neette en was. cn wm ge hooren, wat Mevrouw Snoeck hare pachteres Snaes ten antwoord gaf Zij zegdë 't volgende O Mie, mijn zoete kind wat zegt gij toch Het kan niet waar zijn... Daarvoor zijt gij te braaf en te deugdzaam, mijn zoetekindIs het paard ongelukkig omdat het niet zingen kan Neen, maar omdat het niet kan loo- pen. Is de hond ongelukkig omdat hij niet vliegen kan Neen, maar omdat hij zijn meester niet begrijpt. Is de mensch ongelukkig omdat hij geen leeuwen kan verwurgen of buitengewone dingen uit voeren Neen, want hij is niet daarvoor geschapen. Maar hij is ongelukkig wan neer hij de zedigheid, de goedheid, de ge trouwheid en de gerechtigheid verloren heeft en de schoone deugden die God hem, als mensch, geschonken heeft... En gij, mijn zoete-kind, gij zijt christelijk op gebracht en christelijk gebleven o neen 1 gij kunt niet ongelukkig zijn, neen, nooit, Mie, mijn zoete-kind Daar kan u, en uwen man, en uwe kinders 't een en 't an der tegenslaan, gelijk het 't geval is met mij, en mijn man, en mijne kinders, maar dat maakt noch u, noch ons waarlijk ongelukkig. Dat dient immers tot ons ge luk. Oneen wie God vreest en dient, die is nooit ongelukkigGe ziet, achtbare lezers en lezeressen, in vroeger jaren was er ware geleerdheid onder den boerenstand aan te treffen. 't Is nu klaar gebleken, hoe de Russische roode bazen geprofi teerd hebben van de gelegenheid om gedachten van opstand te zaaien in 't En- gelsch leger. Die gelegenheid is hun aan geboden geweest door de onderhandelin gen, die zij te voeren hadden met den gewiliigen Mac Donald, ten einde tot een overeenkomst tusschen Engeland en de roode Soviets te komen. Ja, ja ze had den gelijk,zij die zegden over negen maan- dekens Die Mac Donald, die zal nog leeren En zie hij heeft geleerd bij de roode Russen, en hij heeft ook geleerd bij zijn eigen volk hij ligt al met zijne bee- nen in de hoogte De booze bende in Frankrijk, bestaande uit framassons, framassonsknechten, socialisten en socia listen ten-volle,ofte communisten, is bezig

De Denderbode | 1924 | | pagina 1