Valsch Getuigenis De Taalkwestie in 't Leger Per Vliegmachien Ontroerende strafuitvoering UITSLAG der Engelsche kiezingen Burgersbank van Aelst ZONDAGDIENST. met haren loop te halen om met alte ge weld den aanval tegen de Heilige Kerk in Frankrijk te wagen... Heel Frankrijk door organiseeren de menschen, die christen gebleven zijn, zich tot een hardnekkigen weerstand... 't Zal een strijd zijn op leven en dood, want 't blijkt nu zonneklaar, dat de oorlog, die voorbij is, de Fransche katholieken leeren strijden heeft. Vergeten wij niet een dag den Aanvoerder van het katholiek leger, Onzen Lieven Heer te bidden, dat Hij gelieve de booze bende achteruit te slaan. Hoe zonderling en curieus toch I telkens deftige menschen protesteeren tegen een of ander smerige aanplakbiljet van een cinema, of tegen een of anderen verdachten titel van een boek, dadelijk springen de liberale en socialistische nieuwsbladen op, ter ver dediging der smerigheid III.'.. Aai 1 ja 1 daar moet vuil bederf schuilen in het liberalism en in 't socialism, vuil, leelijk, afschuwe lijk zedenbederf... Ouders, ouders 1 ge denkt dat I Met de jeugd, wat beoogen de socialistenbazen Wat beoogen die roode mannen met de jeugd Ha 1 de ouders dienen het te gedenken. De roode bazen hebben ten doel in ongodsdienstige scholen de gansche Bel gische jeugd te ontchristenen, en zij ver heerlijken overal het ongeloof en de zede- looze losbandigheid. Al wie oogen heeft, moet dat getuigen, indien hij rechtzinnig wil spreken. Als een gloeiende dondersteen zijn de volgende fiere woorden des Heeren Volksvertegenwoordigers Heyman, uitge sproken op het Congres van 't Algemeen Christen Werkerverbondneergevallen op den kap der roode socialistenbazen, die al lang aan 't visschen waren om onze christen werkmenschen te vangen Onze wegen loopen niet samen, zoo sprak hij in zijne openingsrede wij, christene werklieden, wij volgen onzen eigen weg; wij beoogen ons eigen doel, en nemen beslist onze eigene verant- woordelijkheid op. Buiten onze stoffe- lijke, sociale, politieke aktie bekomme- ren wij ons met het zedelijk en verstan- delijk welzijn der arbeidende klas wij willen in dezen stand het christelijk leven meer ontwikkelen, en den werk- man altijd nader brengen tot Jezus- Christus 1 Eere zij den Heer Hey- mttno «re unze cunsten werKiieden Weg met het socialism en zijn slavenjuk 1 Karl Marx de vader van 't socialism, was een Prui sische revolutionnaire Jood... Br. 1 en de leering van zoo een zouden wij moeten volgen 1... Nooit I roept alle christen hart. Groeien en bloeien kan slechts een volk, als alle standen voorspoedig zijn, en zich in een wel geëvenredigde samenhang weelderig kun nen ontwikkelen. Zou er bij de katholie ken, zelfs onder de zoogenaamde behouds- gezinden, wel een enkel staatsman te vinden zijn, die daar anders over denkt En waar kan die eerlijke samenwerking tot het heil van volk en godsdienst krach tiger worden dan in het katholiek Ver bond van België, waar alle standen met gelijke rechten en plichten te huis zijn Ook juicht heel ons vaderland het ontstaan van dat Verbond volmondig toe. De libe rale en socialistische hoofdmannen zijn er razend om, en dit is een goed teeken. 55e Vervolg. Als vastgenageld stond ik op de plaats waar hij mij een oogenblik tevoren ver laten had, en als in een droom zag ik hem naar dien vreeselijken boom snellen ik zag het blinkend lemmet van het geopend mes dat hij in de hand geklemd hield schitteren in de zon in één seconde was het touw doorgesneden, en de man viel als een blok op den grond. Toen sloeg mijn vader plotseling de armen in de lucht en wankelde achteruit met een kreet en een uitdrukking op zijn gelaat, die geen kunstenaar zou hebben kunnen schilderen en met geen woorden te beschrijven was. Ik snelde het nauwe pad af en stond een oogenblik later aan zijn zijde. Zijn geheele lichaam beefde alsof hij door een vreeselijken schok getroffen was alleen zijn gelaat, doodsbleek tot aan de lippen, was strak als een stuk marmer. Toen hij den druk mijner hand op zijn arm voelde wees hij zonder een enkel geluid te geven met bevenden vinger naar den man die voor ons op den grond lag. Een nieuwe schrik beving mij die man was... mijn oom Rupert 1 De roovers, die als verlamd hadden gestaan door het plotseling ten tooneele verschijnen van mijn vader en zijn ingrij pend optreden, herstelden zich spoedig, De taalkwestie in 't leger is een van de brandpunten in de politiek, die zulke hevige redetwisten en uiteenloopende voorstellingen verwekten. Het is gebleken dat deze kwestie on voorbereid op den voorrang trad en dat de voorstanders geen weg wisten met de toepassing of althans verdeeld stonden ten opzichte van de uitvoering. De meest vooruitgeschoven stelling wij spreken'hier toch van legerzaken verdedigde.de verdeeling van het leger in Vlaamsche en Waalsche regimenten, met andere woorden de splitsing van ons leger. In Zwitserland, met zijne drie afgetee- kende landstalen, heeft men nooit eenige behoefte gevoeld om de eenheid van het leger te schaden door taaigeschil en het is wel zeker dat de eerbied van de taai rechten, bij ons, evengoed kan verwe zenlijkt worden in de legereenheid. Daarvoor staan verschillende maatre gelen ten dienste, zooals de verplichting voor de overheid, van laag tot hoog, de beide landstalen machtig te zijn. Het volstaat daartoe niet een stukje examen te eischen, waar de toegevend heid niet uitgesloten is, maar er moeten praktische bewijzen geleverd worden. Ten tweede zal men er de hand aan houden, dat de overheid de taal van den soldaat wezenlijk spreekt, 't is niet genoeg de taal te kennen, men moet ze ook ge bruiken. De gewestelijke indeeling, welk in prin ciep nu aangenomen is, kan de beste uit slagen opleveren om de regeling van de taalkwestie in 't leger te bevorderen en te vergemakkelijken. Natuurlijk, de lieden die stelselmatig en in princiep de verdeeldheid van België nastreven, zullen immer blijven aandrin gen op de splitsing van het leger, dat ligt in hunne politieke lijn. Maar de menschen die elke vraag over wegen en niet door vooroordeelen beïn vloed worden, zijn overtuigd dat de taal kwestie evengoed kan opgelost worden in de eenheid als in de verdeeldheid, en zij weigeren dus de overgroote nadeelen te aanvaarden die noodzakelijk aan den onderhoud van een dubbel leger een Vlaamsch en een Waalsch verbonden zijn nadeelen op geldelijk gebied, die de lasten vermeerderen, nadeelen in de wer king, wanneer nog ooit een oorlog mocht voorkomen. De kwestie komt feitelijk hier op neer dat iedere soldaat in zijne moedertaal moet onderwezen en gekommandeerd worden, zoowel Walen als Vlamingen zijn daarop t' akkoord, en dit princiep kan en zal praktisch toegepast door de gewestelijke indeeling, door de voldoende taalkennis der overheid, en door de doelmatige or ganisatie van het leger. Op dit punt kan heel de Katholieke Partij vereenigd gaan, met de zekerheid dat de Vlaamsche belangen op deze wijs het best gediend zijn en dat de Vlaam sche kwestie alleen langs dien weg kan opgelost worden. In Bukovina en in 't Noorden van Moldavië (Roemenië) wordt een geweldige propaganda tegen de Joden gevoerd. De overheid heeft strenge maatregelen geno men om wanorders te beletten. - Onder voorbehoud wordt uit Parijs en monsieur José sprong met een toorni- gen uitroep naar voren. Duizend duivels Wat wil monsieur de Engelschman met dit tusschenbeideko- men Hoe durft hij het wagen, een een voudige daad van rechtvaardigheid zóó te beletten Carlo Paulato 1 Hang den kerel ter stond weer op voegde hij er bij, zich snel omwendend. Mijn vader scheen zich hersteld te heb ben, maar tot mijn groote verbazing bleef hij bij dit bevel stokstijf staan. Vader, zij willen hem opnieuw ophan gen riep ik uithij bewoog zich echter niet en scheen mijn uitroep zelfs niet te hebben gehoord. Ik zag hem in het gelaat en deinsde verschrikt terug. De hartstochtelijke haat van een geheel menschenleven, slechts met de grootste moeite onderdrukt, brak zich op dit oogenblik aan, verwrong en verdonkerde zijn gelaatstrekkenen vlamde heftig uit zijn fonkelende oogen. Laat hen mompelde hij, laat hen be gaan 1 Hij verdient den dood van een hond nog niet Een snelle gedachte die door mijn brein schoot, was zijn redding hij was Maud's pleegvader, en hij was goed geweest voor haar Ik sprong vooruit en wrong het touw uit de handen der mannen die reeds bezig waren, het weder aan elkaar te knoopen. Monsieur José riep ik, waarvoor wilt gemeld dat de Fransche minister van financiën met de bank Morgan een leening van 3 milliard frank geteekend heeft. Ibn Saoud, sultan der Wahabieten die Hussein, koning van Hedjaz, gedwon gen heeft af te treden, heeft talrijke Araab- sche prinsen uitgenoodigd naar Ryad zijne hoofdstad, te komen om er bespre kingen te voeren over het lot van Hedjaz Een belg, Kamiel Devreeze, territo riale beheerder te Gambazi, is' door een Hindoe vermoord. De tijding dezer mis daad is eerst nu toegekomen en gebeurde in Juli laatstleden. In de gemeente Rupst (Elzas) ziji duizenden kikvorschen neergevallen. De straten, lanen en openbare plaatsen lagen vol en men vond er tot in de schuren en kamers toe. De kikvorschen gekomen men weet niet van waar, waren meestal gekleumd. Een geweldige storm is neergestre ken over Sardinië. Heele dorpen werden onder water gezet en talrijke stuks vee zijn omgekomen. Er zijn menschenlevens te betreuren. De gewezen kroonprins van Duitsch- land, vergezeld door zijne vrouw is Zon dag te Munchen aangekomen, en werd er ontvangen door prins Rupprecht. De dagbladen zeggen dat hij op het ge paste oogenblik gekomen is om de mon archisten aan te moedigen. De policie van Roemenië is erin ge slaagd een kerel aan te houden, die on langs het Koninklijk kasteel van Pellech. oud-residentie van Koning Karei, was binnengedrongen. De schelm had er voor 10 miljoen kostbare voorwerpen buitge maakt. De Mexikaansche Minister van bin nenlandsche zaken heeft order gegeven tot sluiten van de Mexikaansche konsu laten in Engeland. De agenten der droge wet hebben te Chicago (Vereenigde Staten) tien kerels aangehoudeu die deel uitmaakten van een machtig syndikaat dat de alkoolsmokkel deed per vliegmachien. Dit syndikaat ver wezenlijkte aanzienlijke winsten. Te St. Chamand (Frankrijk) heeft een ongemeen geweldige brand gewoed in de uitgestrekte drukkerij Ponéon. Op een uur tijd lag alles in asch. De schade beloopt op meer de 4 miljoen frank. Op de kust van Lithauen is een mo torzeilschip in den storm vergaan 18 pass oemanning heb ben de d< in golven gevonden. >e i» ngaarsch; regeering heeft de Fransche en Eng :ls<.:h regeeringen laten weten dat zij de toelating weigert om twee Fransche patroeljeerbooten en een En- gelsche kanonneerboot den Winter te la ten doorbrengen in de hoofdstad Buda pest. Zij geeft als reden op dat de aanwe zigheid dier oorlogsschepen te Budapest zou kunnen aanleiding geven tot wanor ders. De autobus die den dienst doet tus- schen Huelva (Spanje) en plaatsen der omgeving, liep tegen de borstwering der brug van de Campilloles. De borstwering begaf en het voertuig plofte in de rivier. Vijf reizigers verdronken en de 18 anderen bekwamen min of meer erge kwetsuren. Een kustwachter heeft een sloep, be mand met dranksmokkelaars, nabij Sandy Hook (Vereenigde Staten), onder het vuur zijner kanons genomen. De loods der sloep werd gedood en het vaartuig ge kaapt met de twee leden der bemanning. Twee-Bulgaarsche comitadjis hebben zich aan de policie van Skoplie overgege ven, na eerst drie hunner medeplichtigen ge dezen man ophangen Wat heeft hij misdaan Twee mijner beste mannen vermoord, was het prompte antwoord, en hij zal er voor hangen Het touw werd mij uit de hand gerukt en om Rupert Devereux's nek gebonden. Hij had het bewustzijn herkregen, maar was nog half verdoofd, en tot geen tegen stand in staat. Hem bij den kraag grijpend, bevrijdde ik hem uit den greep der roo vers, en sleepte hem mede naar den berg rand waar ik mij met den rug tegen plaat ste. Zij sprongen mij na, maar deisden plotseling terug met een uitroep van schrik zij zagen plotseling in den don keren loop van mijn vader's revolver. je hebt gelijk, Hugh riep hij uit, ik was krankzinnig Monsieur José, luister naar mij, ging hij voort, tot den aanvoer der gewend. Deze man is een Engelsch man en ge weet zeer goed wat dat zeggen wil Met hem van het leven te be rooven teekent gij uw eigen doodvonnis. Hij is een man van hooge positie, en als ge hem ter dood brengt, zal men u, zoo zeker als er een hemel boven ons hoofd is, vervolgen tot men u grijpt en dan op hangen, niet alleen u zelf, maar ook al uw mannen En wie zal zijn dood bekend maken vroeg José op norschen toon. Ik was het vaste antwoord. En als ge ook ons doodt, dan is uw lot des te zeker der, want ook wij zijn Engelschen, en men vermoord te hebben, met wie zij een aan-^ slag moesten plegen tegen den sneltrein Belgrado-Skoplie. De twee comitadjis hebben verklaar^ dat zij hunne medeplichtigen van kant ge maakt en den beraamden aanslag belet hebben, omdat zij met hun avontuurlijk leven van samenzweerders wilden gedaan maken en niet meer naar Bulgarië terug- keeren. De policie van Skoplie heeft zich ter plaats begeven en de drie lijken gevonden, alsook helsche machienen en geweeren, deze laatsten met het merk van het Bul- gaarsch militair arsenaal. Men meldt uit Zwitserland Bernet, die een jong meisje vermoordde, door het gerecht van U.ri ter dood veroor deeld en die geene genade bekwam, is Woensdagmorgend, in het gevang van Altorf geguillotineerd geworden. Slechts enkele personen woonden de strafuitvoe ring bij. Toen Bernet vernam dat zijn laatste uren geslagen waren, vervulde hem deze nare tijding met vreugde. Het is Gods wil, zegde hij ik had God verlaten en heb hem nu teruggevonden. Ik geloof dat het arm kind, dat ik gedood heb, mijne bekeering bekomen heeft. De uren die ik nog te leven heb zullen de gelukkigste van mijn leven zijn, wantik had kunnen ster ven zonder mij met God te verzoenen. Ik zou willen dat mijne strafuitvoering open baar ware en dat mijn hoofd rollen zou aan de voeten van een of ander misdadi ger, opdat, hij ook tot inkeer zou komen.» Enkele stonden vóór dat Bernet het schavot beklom, ontving hij een brief van zijne 13jarige dochter Maria, die hem de vergiffenis van zijne huisgenooten en een laatste vaarwel bracht. Hij brak in tranen los... De guillotien werd in werking gesteld Bernet stierf moedig. Een advokaat die zijn vrouw opsloot. Een opschuddingwekkende gerechts zaak wordt thans behandeld te Parijs. Mevr. Dessennes diende in 1920 reeds klacht in tegen haren echtgenoot, waar van zij gescheiden leeft, een zekeren Henri Ledemé, gewezen advokaat aan de balie van Parijs. Het parket is eindelijk op een tweede aanklacht vanwege de vrouw ingegaan en heeft den onderzoeksrechter M. Bac- quaert met een onderzoek belast. Ledemé wordt beschuldigd van misda dige opsluiting en van oplichting ten na- deele van zijn slachtoffer. Mevr. Dessennes, bijgestaan door haar advokaat, werd langdurig ondervraagd. Zij verhaalde in welke omstandigheden men haar had opgesloten en hoe haar bruidschat, welke zes honderd duizend frank beliep, door haar onkieschen echt genoot werd verbrast. Groote zegepraal der conservateurs. Volgens de tot nu toe bekende uitslagen winnen de Conservateurs 56 zetels en verliezen er 6 De Labourmannen winnen 19 zetels en verliezen er 32 De liberalen winnen er 7 en verliezen er 44. De uitslag van 350 kiesomschrijvingen was slechts gisteravond Iaat bekend, zoo dat eerst heden de volledige uitslag is bekend. Austin Chamberlin-, de groote behouds gezinde staatsman, is herkozen, evenals "Tevelman, socialistiche minister van openbaar onderwijs, en Roberts, minister der pensioenen. Tot op dit oogenblik zijn gekozen 1 conservateurs, 78 Labourmannen, 22 l beralen en 2 Onafhankelijken. Nog 352 kiesomschrijvingen zijn nido gekend. ke sa De uitslagen toonen dat de Conserv/6 teurs niet alleen tot nu toe een 50tal zeteQe winnen, maar ook in vele gevallen m to eene overgroote meerderheid gekozt zijn. tic A a Om 2 ure namiddag zijn volgende ui'cl slagen gekend Conservatieven 232 zetels, gewonmiC 83, verloren 6, netto winst 77 zetels Labourpartij, 93 zetels,"gewonnen 2 verloren 42, netto verlies 22 zetels Liberalen 26 zetels, gewonnen 7, ve loren 62, netto verlies 55 zetels Independenten 2 zetels. De Conservateurs hebben dus tot hieilei toe met eene verpletterende meerderhei 22 zetels aan de socialisten en 55 zete aan de liberalen ontnomen. Is het verlic voor de Labourmannen verschrikkelij groot, voor de Liberalen is het de groots! verplettering die men hier ooit beleefde Ite i ee T' Benoeming. Met genoegen vernemeiirL wij, dat M. Alfred De Veylder, sinds ver oe scheidene jaren secretaris van den hee hoofdcommissaris van politie, op deze voorstel, door den gemeenteraad in heime zitting van Maandag laatst, b noemd werd tot adjunkt-politie-commis saris. Onze hartelijkste gelukwenschen. lac N weet dat wij hierheen gegaan zijn. Wees verstandig, José. Waarom zoudt ge hem ook dooden Het zal u geen voordeel brengen. Vraag liever een losprijs 1 Ik zag dat het pleit gewonnen was, maar monsieur José capituleerde toch niet dadelijk. Hij heeft twee van mijn beste mannen gedood, zeide hij norsch. Ja, maar ik veronderstel dat het in open gevecht is gebeurd Hij heeft hen toch niet aangevallen Monsieur José trad eenige schreden terug en beraadslaagde met zijn mannen. Even later keerde hij zich weder tot ons met een glimlach op het gelaat. Monsieur Arbuthnot, zeide hij, wij stel len er prijs op, een vriend, dien wij zoo hoogachten als u, aan ons te verplichten, doch tegelijkertijd gevoelen wij diep het verlies van twee zulke uitstekende kame raden als Pintro en Salino'zóó zwaar is dat verlies inderdaad, dat wij den losprijs op niet minder dan tweeduizend Engel sche ponden moeten stellen. Zij zullen het geld hebben, steunde Ru pert Devereux, het hoofd even oprichtend. Goed Waar moet het geld gehaald worden vroeg José met glinsterende oogen. Ik heb dat bedrag bij Rotschild's Bank Rome. Zend een uwer lieden naar Palermo met een telegram, en Iaat hem wachten totdat het bedrag telegrafisch tot zijn beschikking wordt gesteld. Als ge mij cli /ij Verbond der Vlaamsche kringen Aalst. VOORDRACHTAVOND. Op 3 November spreekt Dr Lodewijli Dosfel, over dichter Albrecht Roden is. bach om 7 1/2 uur in de Belfortzaal. Iel1 c Donderdag morgend is Petrus Ruys-er: sinck, 58 jaar oud, ongehuwd, wonende St-Camielstraat, 14, aan de St Martens- kerk schielijk overleden. Intresten vergoed van af 1 October 1924 Rekeningen op zicht 3 met 15 dagen voorbericht 4 1/4 1 maand voorbericht 4 1/2 3 maanden 4.3/4 op 6 maanden na dato 5 1 jaar 5 °/c 3 jaar en meer interesten over een te komen. SPAARKAS 4 °/0 zuiver. Handelsrekeningen, Beursorders, enz Donderdag morgend had op den Gent- schensteenweg eene botsing plaats tus- schen een auto-camionette en een luxe auto. Beide voertuigen werden deerlijk gehavend. Al de Apotheken zijn open tot 's mid dags. Zal 's namiddag alleen open blijven de apotheek van M. De Valkeneer, Esplanade, op Zaterdag le November, Allerheiligen. De apotheek van M. Renneboog, Nieuw- straat, op Zondag 2 November, Allerzie len. N.B. De apotheken sluiten dagelijks om 20 uren iets geeft, waarmede ik schrijven kan, zal ik hem een volmacht geven. Dat was spoedig gebeurd, en terwijl José zich met zijn mannen afzonderde om te overleggen wie de boodschapper zou zijn, wendde mijn oom Rupert zich lang zaam om en zag mijn vader in het gelaat. HOOFDSTUK XXXVIII. EEN ONHEILSPELLENDE BRIEF. Het was een vreemde ontmoeting. Een vurige hoop kwam plotseling in mij op toen ik van den een naar den ander zag. Het gelaat van mijn vader was wit, streng en strak. Dit van mijn oom Rupert was spookachtig bleek, droevig en zonder uit drukking. Ik ben u en uw zoon mijn leven ver schuldigd, zeide hij langzaam. Het zou mij tien jaar van mijn leven waard zijn als ik het aan een ander te danken had Dat kan ik mij voorstellen, antwoordde mijn vader bedaard. Gij dankt uw leven aan den /nan wiens leven gij tot een hel op aarde hebt gemaakt. Veel vreemde dingen zijn er gebeurd, maar stellig geen vreemder dan ditIk heb met bezwaard hart gebeden dat als onze wegen elkander ooit mochten kruisen, ik de kracht zou hebben om u niet te dooden en ik ver kreeg grooter gunst ik mocht zelfs uw leven redden Hoe kwaamt ge hier Ik moest in Palermo zijn om lord Park- hurst een brief uit Engeland te overhan gen. Men zei mij dat hij hier was en dus volgde ik hem. (Wordt voortgezet). it

De Denderbode | 1924 | | pagina 2