VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST College-pen regulier AGademy-pen Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST Merkwaardig Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER :en schoon werk van Caritas Droom is 't leven Belastingen 74ste JAARGANG. Nr 4923. 15 CENTIEMEN HETJNUMMER. ZONDAG 9 NOVEMBER 1924. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 doll. ADVERTENT1ËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER, FR. 17.50 self-filling FR. 25.00. per Post 1.00 fr. meer Postcheckrekening 44024' ZATERDAG 8 NOVEMBER 1924. November of Slachtmaand Zondag. 22e Zondag na Sinxen. Verjaardag der wijding van de Aartsbasiliek gezegd van Sint Joannes van Latranen. H. Theodoor, Soldaat, Martelaar. rtaandag. H. Andreas-Avelinus, Kloosterling, Belij der. H. Tryphon, Martelaar. )insdag. H. Martinus, Bisschop van Tours, Belijder, Patroon der stad Aalst. Hij is een der volkslie- vendste Heiligen. In het Bisdom van Gent is hij Patroon in 46 Parochiën, onder andere Aalst, Lede, Oordegem, Moorsel, Gijsegem, Erpe, enz. Woensdag. H. Livinus, Bisschop, Martelaar, Apostel van het land van Aalst, Patroon der stad Gent, Onthoofd te Sint Lievens-Essche en begraven te Sint Lievens-Hautem. H.René, Bisschop, Belijder. )onderdag. H. Bricius, Bisschop, Opvolger van den H. Martinus te Tours, Belijder. H. Didacus, Franciskaan, Belijder. frijdag. H. Josaphat, Aartsbisschop, Martelaar. H. Alberic, Bisschop, Belijder. Eaterdag. H. Gertrudis, Weduwe. H. Leopoldus, Markgraaf van Oostenrijk, Belijder. !ondag. 23e Zondag na Sinxen. H. Edinond, Aartsbisschop, Belijder. Als ooit de leer "Bemint elkander,, het Evangelie, dit boek dat zulke :ale gevoelens van naastenliefde aan dikt, een treffende toepassing kan iden dan is het wel wanneer men goed doen aan zijne vijanden, dongarije, door een fatale staatkun- kombinatie vastgeschakeld aan jstenrijk, werd medegesleurd in den iwelijken Europeeschen oorlog, en lest meedoen aan het moordspel tegen Igië. Thans, van zijne naburen losge- en, verkeert het in de diepste ellende ïarin ooit een land kon vervallen, en, ar het eigen getuigenis van den be nden Vlaamschen socioloog den Eer- larden Heer Prims, die ter plaatse den stand kon polsen, doorworstelt het ie economische crisis, erger, veel er- dan de Belgische crisis zelf. Groote fortuinen stortten in als kaar- ihuizen, en al de weelde der begoede sse werd omgetóoverd in de zwartste serie, doch meteen kreeg de werkende nd zijn part der schrikkelijkste ontbe- gen. Het gevolg hiervan was dat dui- ïden en nog duizenden kinderen» ontloken levensbloemen, vreeselijk het kwijnen gingen, en zich allen be- iigd zagen door den zeis der onbarm- :tige hongerdood. Bij het spektakel dezer weerlooze klei- die, onschuldige slachtoffers van den at en den moordlust der menschen, t hun doffe oogjes en hun ingevallen ngetjes om mededoogen schenen te eeken, zijn katholieke harten onzent week geworden, en op aamschen bodem, waar de Caritas ds zoo heerlijk heeft gebloeid, ont- nd het eerst het edel verlangen om de ngaarsche hongerlijdende kinders ter lp te komen. De reeds vermelde Eerwaarde Heer >ris Prims is een der voornaamste imotors van dit uitstekend Werk van istenliefde geweest, dat thans alom ds in den Vlaamschen lande zijne takkingen uitspreidt. )uizenden Hongaarsche kinderen heb- hier aldus reeds de weldaden van warmen, voedzamen, innigeq| aamschen haard mogen genieten, en na een zes maand-verblijf ten onzent, jlemaal opgefrischt naar hun land te- gekeerd, waar hunne van dankbaar- schreiende moeders met blijdschap in de armen opvingen. Roerende bijzonderheden werden door de pers meegedeeld over de Hongaar sche kindertreinen, die gaan en keeren, beladen niet alleen met hun kostelijke vracht van broze leventjes, maar ook met geschenken allerhande door de Belgische moeders nagestuurd. De spreekwoordelijk geworden goed heid van het Vlaamsche moederhart komt hier eens te meer uitschitteren, en in onzen tijd van schroeiend egoïsme en grijnzenden haat, van wapengekletter en wrokgedachten onder de volken, zijn het onze moeders die nog alleen het lief degebod van het Evangelie hebben onthouden, en, naar het godde lijke woord Laat de kleine kinderen tot mij komen allen wrok vergeten, om hun armen wijd te openen voor de hongerlijdende kindertjes uit Hongarije. Hulde aan onze moeders uit Vlaan deren Hulde aan het Vlaamsche moederhart! Zijn rijkdom aan liefde is zoo groot, dat het niet alleen de levens van eigen haard te warmen en te verkwikken weet, maar ook zijn weldaden uitstrekt tot den vreemden haard, waar de ellende bin nendrong en het gelaat van hulpelooze kleinen deed verbleeken en versmallen. Door alle tijden heen is het moederhart de eeuwig brandende liefdelamp ge weest, die schittert in den nacht van alle droeven en onterfden. Thans weerom spreidt het zijn reine klaarheid door den smook van haat die den gezichteinder der volken kwam be floersen, en glanst voor allen, zuiver als diamant, trouw als de liefde, teeken van ontferming en verzoening. God zegene onze moeders Droom is 't leven, anders niet 't Glijd voorbij gelijk een vliet, Die langs steile boorden schiet, Zonder ooit te keeren. De arme mensch vergaapt zijn tijd Aan het schoon der ijdelheid Maar een schaduw die hem vleit DroevigWie kan 't weren 't Huis van vel, van vieesch en been Slaat aan 't kraken De oogen waken Met de dood in duisterheên. Johan Luyken. Van ministerieele zijde kondigt men aan dat de eerstkomende landsbegrooting het evenwicht zal herstellen tusschen uitga ven en ontvangsten. Het is algemeen geweten dat het ver blijf der socialisten in het Ministerie nood lottig geweest is voor het geldelijk beheer van ons land, door het gedurig opdrijven der uitgaven en het aanwenden van immer nieuwe geldverspillingen het was precies een zoeken naar immer versche middelen om te kunnen geld uitgeven, een wedstrijd om het meest verteer te maken. Wanneer men de uitgaven gevonden had zeer veel onnuttige moest er natuurlijk gezocht worden naar nieuwe ontvangsten, en deze lagen in de vermeer dering van de belastingen. Het ergste van al, 't is dat de nuttelooze uitgaven niet dadelijk konden gestaakt worden en voor de opvolgende ministe ries een zwaren bol aan 't been vormden. Het spreekt nochtans van zelfs dat er een einde moest gemaakt worden aan de geldverkwistingen, want op een gegeven oogenblik zou de bron der belastingen heelemaal' droog loopen. Daarbij, kwam het nog zoo ver niet, toch immer weegt de belasting zwaar, niet enkel op de personen, maar vooral op de nijverheid en den handel. Zware lasten oefenen immer een ver- lammenden invloed op den gang der nij verheid, door vermindering van het voort- brengstvermogen, door de verhooging der verkoopprijzen, door de belemmering van den uitvoerook de levensduurte stijgt daarmee en die heeft waarachtig nu al een hoogtepunt bereikt dat bezwaartijk nog kan klimmen. Het zijn niet alleen de bezitters zoo als de socialisten zeggen die te lijden hebben door de lasten, maar ook alle lie den die zaken doen en ook de loonarbei ders, die toch alle aankoopen duurder moeten betalen. Men zegt nu dat de diepe putten van vroeger nu gevuld zijn of bijna. Het wordt nu tijd de uitgaven nog in te krimpen, nog verdere besparingen in te voeren en de tering naar de nering te stel len. Van de katholieke zijde schijnt men vast besloten daarvan een bepaald pro gramma te maken, geen opdrijven van las ten meer te dulden zooals men handelt in een goed geordend gezin, waar moeder de vrouw slechts aankoopen doet in de maat van haar geldelijk vermogen. Het is noodig dat de regeerders eerst den staat der kas nazien, alvorens over te gaan tot het stemmen van uitgaven. Het is natuurlijk gemakkelijk de men schen te verbluffen door mildheid, maar men moet het kunnen volhouden zonder het economische leven te schaden, zonder den levensader van ons volk te kwetsen, die gelegen is in de nijverheid en den handel. Door de socialistische taktiek werd ons economisch bestaan bedreigd en daarom moeter spoedig een eind aan ko men maar wij mogen ons niet laten mis leiden om toekomend jaar nog zulk een gevaarlijke proef te wagen. Het dreigend afnemen van de nijver heidskracht en de daarmee gepaard gaande werkeloosheid moeten sterk bekampt wor den door een zuinig finantieel bestuur. Onze katholieke volksvertegenwoordi gers zouden moeten aansturen naar de vereenvoudiging der belastingen en zoo spoedig mogelijk de tergende Theunis- inkwisities op zijn Pruissisch waaraan wij Belgen niet gewoon zijn doen ophou den. Liever Theunis over boord dan dit hatelijk controolsysteem te zien voortdu ren. Er zijn andere min tergende midde- ien genoeg om de staatskas volgens nood wendigheid aan te vullen. Ik ben het licht der wereld! dat mag, evenals onze Goddelijke Zalig maker, de Roomsch-katholieke Kerk zeg gen. Inderdaad, zij staat als een lichttoren te midden der duisternissen. Buiten haar is niets dan duisternis, duisternis van dwaling en ketterij, duisternis van onge loof en onwetendheid. Ziet naar de hei denen, die de kerk en hare leering nog niet ontvangen hebben, 't is er alles in duisternis en in de schaduw des doods Ziet naar onze hedendaagsche wereld, die zoo roemt op hare beschaving en cultuur, zij vervalt tot heidendom en barbaarsch- heid, naarmate zij zich afscheidt en ver wijdert van het licht der Heilige Room- sche Kerk. O hoe gelukkig de volkeren, hoe ge lukkig de huisgezinnen, hoe gelukkig de huisgezinnen, hoe gelukkig de eenlingen die het licht der Heilige Kerk in 't oog houden en blijven volgen De 11 November 1918 staat voor altijd geboekt in de geschiede nis der volkeren. De naam van veldheer Foch is er onafscheidbaar met dien groo- ten dag verbonden. Het eindoffensief van Foch. Samen vatting 1° Inbeuking der vooruitspringende bochten van Chateau-Thierry (18 Juli 7 Augustus), van Moreuil en Merville (7Aug. 11 Sept.), van Saint-Mihiel (12-15 Sept.). 2° Bestorming van de beruchte Hinden burg-linie tusschen Marcoingen St-Quen- tin (14-24 September). 3° Algemeen offensief op het heele front van 26 Sept. tot 11 Novem.: op dien da tum liep het front over Gent, Bergen, Chi may (in België) naar Dun in Frankrijk. Op 11 November dienen wij den Heer te bedanken uit voller hart Nog niet dood en is 't liberalisme, schreef een blauwe ka meraad in den Moniteur van 't Aalstersch liberalism, verleden Zondag. En 't was toen juist, dat de Jobstijding uit Engeland aankwam, dat er ginder, al in 't geheel, op boven de 600 Kamerleden, slechts nog 41 liberalen gekozen zijn Aai mij nog niet dood En in de Belgische Ka mers zetelen ze nog ten getalle van 33 He nog niet dood, niet waar, blauwe ka meraad Maar toch heel ziekjes, niet waar?!! Heel "soberkens» zou Flip Klopt- erop gezegd hebben in zijnen tijd. En vlaamschgezind is de liberale partij schreef ook de blauwe kameraad dienzeifden grooten dag Hoe zal die kerel zitten lachen hebben, als hij dat neerpende om in den blauwen moniteur te doen veaschijnen Niemand toch kan zulke paardenleugen op 't papier brengen zonder lachen, ten ware dat men een van de vijf zinnen aan 't kwijtgeraken ware. Een overweldigenden triomf gingen de socialisten behalen in de alge- meene kiezingen van Engeland Zoo schreven al onze socialistische gazetten, dagen na dagen... En zie 1 in stede van een triomf, hebben de socialisten in En geland een davering gekregen, die hen verpletterd heeftze zijn nog 152 tegen 410 behoudsgezinden, en hunne "mede helpers de liberalen, zijn nog met 41 Aardige triomfhe roode profeten Wat een ommekeer op 9 maanden tijds Ik ben Vlaming door geboorte, en Waal door mijne roe ping, Vlaamsch bisschop in een Waalsch bisdom. Ik ben dus het verbindingsteeken tusschen Walen en Vlamingen. Ik heb hier niets anders gevonden dan breede symphatie. Ik wensch dan ook dat zulks het symbool zijn zou van de eendracht tusschen Walen en Vlamingen. Uit beider samenleven in het gemeenschappelijk va derland, beschikkende over dezelfde rech ten en vervullende dezelfde plichten, zoo zal de eendracht in het Belgisch vader land worden versterkt. Dat zijn overschoone en kostbare woorden welke Zijne Doorluchtige Hoog waardigheid, Monseigneur Heylen, Bis schop van Namen uitsprak op zijn bis schopsjubileum, den 30 October laatst. Laat ons die onthouden De heillooze genotzucht heeft in Frankrijk de schandelijke plaag der kinderbeperking veroorzaakt, die dreigt Frankrijks bevolking geleidelijk te doen uitsterven en die ook ons Wallonië en zelfs ons Vlaanderen reeds aangetast heeft. Hoe die verschrikkelijke plaag te keer gegaan Er bestaat slechts één enkel middel men moet het geweten wakker schudden, en bij allen de zedelijke verplichting opnieuw levendig maken. De kwaal, is eerst en vooral van zedelijken aard en al de geldelijke toelagen der wereld zijn, op hun eigen, niet voldoende om de ouderlijke lasten te doen aannemen door iemand die voor het zedelijk plicht besef niet meer vatbaar is. Zonder gods dienst echter is en blijft de zedenleer een ijdel woord en de verplichting is op niets meer gegrond. 't Bewerken der kiezing, van 't naaste jaar mag niet uitgesteld worden. Aan onze katholieke kiezingbe- werkers zond onze dierbare vriend Jan Moeyal het volgende te overweging, dat hij in een overoud boeksken vond, zoo zegt hij in zijnen brief Niet zoodanig het talent, maar vooral de vlijt ontbreekt aan de meeste menschen. Met noeste vlijt brengt een middelmatig verstand het verder dan een talentvol hoofd zonder vlijt. Voor iedereen, begaafd of niet begaafd, arm of rijk, is de arbeid, ja de vreugde bij het werk de hoofdver- eischte om het geluk te bereiken of tot een zeker aanzien te komen wat weinig moeite gekost heeft, kan niet veel waard zijn Inderdaad vele katholieke kie- zingbewerkers kunnen voordeel trekken uit dien raad van den Vriend. De goede God helpe hen om er klaar in te zien 't Is te laat den put gevuld Als het kalf verdronken ligt 1!.. Arbeid met gebed verbinden Doet ons Godes zegen vinden. De fameuze moniteur van 't stervende Daensisin wil nu de bui- tenmenschcn wijs maken, dat een land kan bestuurd worden, zonder dat er be lastingen betaald worden II! Hoe verstan dig en volksverheffend „11! En ware hij minister, hij zou zich wel wachten ooit ergens een Daensist te benoemen Hij zou zijne keus laten vallen op katholieken, libera len en socialisten I!!??? Rare profeten zei Moontje Beks in zijnen tijd. Nieuwe belastingen die zullen er niet komen, dat staat vast. Liever dan zoo iets te stemmen, zal de katholieke partij den Heer Theunis over boord werpen, 't Is voor goed gedaan met den aangroei der belastingen, tot spijt van het ophitsende Daensism, dat zoo gaarne eens aan de kas van 't Land zou geraken!.. O I O Odan zouden er wel nieuwe be lastingen moeten komen 't Zou zijn gelijk ten tijde, dat de socialisten in 't Mi nisterie zetelden I... Achteruit Het socialistisch Maison du Peuple, te Brussel, verliest 50.000 leden. Proficiat De Korporaal en de jonge Rekruut KorporaalZoodus, vergeet het niet, jongens, altijd eerbiedig zijn en beleefd jegens uwe oversten. Pas op, dat gij nooit uwe oversten eenig scheldwoord toe brengt, anders zoudt gij het duur bekoo- pen. Jonge rekruut't Ware dan gevaarlijk b.v. tegen den korporaal zeggen dat hij een ezel is. Korporaal'k Geloof het wel, ge zoudt weten aan wat prijs, Jonge rekruut: Maar het denken is toch wel toegelaten. KorporaalGe moogt natuurlijk den ken al wat ge wilt. Jonge rekruut: Welnu ik denk het, maar zeg het niet De Kerkvervolging in Frankrijk Overal worden de hoofden bijeengesto ken. Vergaderingen op vergaderingen worden gehouden door al wat zich ka tholiek noemt, en de jeugd houdt zich over geheel Frankrijk gereed om met hand en tand de vervolgde kloosterlingen te verdedigen.

De Denderbode | 1924 | | pagina 1