Valsch Getuigenis UIT detstedé Land en Tuinbouw Per Vliegmachien Priesterlijke Benoemingen ZONDAGDIENST. De kerkvervolgers krijgen alom harde noten te kraken, en wie de moedigsten optreden zijn de Kardinalen, Aartsbis schoppen en Bisschoppen, die luid en onbevreesd de stem verheffen om de helsche trawanten aan de kaak te stellen. De bestendige lamp. Van nu af zal te Brussel voor den On bekenden soldaat dag en nacht een elek trische lamp branden. Een kanonschot heeft, ter gelegen heid van deze plechtigheid waaraan de kroonprins deelnam, een... Minuut van Ingetogenheid (niet van gebed) aange kondigd. Wat zal men nog al uitvinden! Het wordt er letterlijk een afgodendienst. Karrevrachten bloemen, armvolle re devoeringen, millioenen buigingen en groeten Gebeden Hoeveel Arme dutsen, voor 't vaderland geval len, konden zij spreken. Gij zoudt ze niet hooren bedanken voor al die heidensche praal, maar misschien wel het woord der kerk herhalen Miseremini... Schenkt ons noch bloemen, noch kronen, maar wel gebeden en voldoeningen Ve%elijk met het volgende dat getrok ken is uit de Annalen des Geloofs Een arm werkman te Fronoh, in China, kwam regelmatig iederen Zondag bij den Missionaris en bracht hem een gedeelte van zijn zuur verdiend geld om eenige Missen te laten lezen voor de zielen des Vagevuurs. Op zekeren dag bezocht de priester den werkman in zijne arme hut en zag dat deze in erbarmelijken toestand verkeerde. Waarom zorgt gij niet voor een nieuw dak vroeg hem de priester. Ziet gij niet dat het oude versleten is en overal doorregent Ik heb geen geld, was het antwoord. Maar als gij geen geld hebt voor een nieuw dak, hernam de priester, waarom laat gij dan zoovele Missen le zen Gij moet eerst voor uw zeiven zor gen, de goede God vraagt zulke offers niet van u. Vader, hernam de arbeider, wat ik lijd als het regent, is niets in vergelijking van hetgeen de zielen lijden in het Vagevuur. Daarom moest ik eerst voor die zielen zor gen. Wat zouden de heidensche vereérders die van een onbekenden soldaat een af god maken, zeggen indien ze het voor gaande lazen De Aardappel. De aardappel Solatium Tuberosum is afkomstig uit Zuid-Amerika, heel waar schijnlijk uit Chili, volgens den planten kundige de Candolle. 't Is meest in Chili dat men thans nog wilde aardappels ont dekt, van op de kust tot zeer hoog in de Andes. Men is het niet eens nopens het tijdstip op hetwelk de aardappel alhier werd in gevoerd. Het schijnt dat de Spanjaarden hem reeds in 1535 moesten kennen, daar hij van groot belang was in de Peru die, te dien tijde, door Spanje veroverd werd. Ook zijn het heel waarschijnlijk Span jaarden die den aardappel in Europa brachten. Men vertelt dat, ten jare 1588, Philippe de Civry, Gouverneur van Bergen, den vermaarden Hollandschen botanist Clasius twee aardappels schonk. Deze aardappels kwamen van Italië, waar de aardappel teelt sedert eenige jaren in voege gekomen was. 56e Vervolg. Behalve het gedempte geluid van de stemmen der roovers werd nu niets ge hoord. Mijn vader hield den blik strak ge vestigd op Rupert Devereux's bleek, door angst vertrokken gelaat, en die scheen ge biedend een bekentenis te eischen. Gedu rende verscheidene minuten sprak echter niemand. Ik wacht om te hooren wat ge mij te zeggen hebt, zeide mijn vader eindelijk op streugen toon... Ik heb uw leven ge red dat is een daad die de meeste man nen een belooning waard zouden achten. Ik vraag echter geen belooning, maar rechtvaardigheid, Rupert Devereux Voor de lange, droeve jaren van mijn verwoest leven kunt ge mij niets niets terugge ven. Maar wel kunt gij mij mijn naam te ruggeven, opdat ik ten minste als een Devereux kan sterven en dien naam nala ten aan mijn zoon. Spreek Als een man die door een vreeselijke besluiteloosheid wordt gekweld verborg Rupert Devereux het gelaat in de handen en schreed hij ongunstig op en neer. Herbert, steunde hij, waarom hebt ge mij niet laten sterven O, hoe kan ik dit doen Voor mijzelf is het niet dat ik vrees, maar voor mijn zoon en voor Maud. Zij zouden nooit meer iets met mij te Het staat vast dat, op 't einde .van de XVIe eeuw, de aardappel in veel streken van Europa gekend was, zonder nochtans veel gebruikt te worden, daar hij meestal, men weet niet om welke rede, met af- gust beschouwd werd. 't Was maar na de jaren van hongersnood 1740 en 1780 dat het volk dit onvergelijkbaar gewas, echt geneesmiddel tegen die afgrijselijke plaag, den hongersnood, naar zijn waarde begon te schatten. En hier dienen wij een welverdiende hulde te brengen aan den Franschman Parmentier, wiens onvermoeibare en edel moedige werking zooveel bijbracht om de kuituur en het gebruik van den aardappel te verspreiden. Alhoewel aardappelkruid soms in ze kere streken en bij gebrek aan andere voe ders als veevoeder gebruikt wordt, is het toch de knol alleen die moet als nuttig beschouwd worden en onze bijzondere aandacht dient te vestigen. Men weet dat de aardappel de eigen aardige hoedanigheid bezit, zoowel bo- venaardsche als onderaardsche twijgen te vormen, 't Zijn deze laatste die op een zeker tijdstip aan het uiteinde beginnen te zwellen, met voedsel opgepropt worden en al zoo den aardappel-knol vormen. De aardappel is dus geen ajuin of geen zaad maar heel eenvoudig een onderaardsche twijg of tak, die zooals alle twijgen met botten voorzien is, die men hier den naam geeft van Scheut. De voedingsstoffen in den knol verza meld, dienen tot reserve voor de groei en de botten of scheuten. Zooals bij alle twijgen bezit hier ook de einde-bot de meeste groeikracht. 'tLZijn Aimé Gérard en later Coudon en Bussard, die de eerste praktische en theo retische studiën uitgaven betrekkelijk de samenstelling van den aardappel. In 1888 gaf Gérard de samenstelling van een knol, defransche variëteitJeu ney„- Deze knol bevatte Water 77,05 Saccharosso (beetsuiker) 5,02 Stikstofhoudende verbindingen 1,98 °/0 Andere organische verbindingen 1,24 Oplosbare minerale zouten 1,4 Zetmeel (aardappelbloem) 16,38 Ruwvezel 1,66 °/0 Stikstofhoudende vezel 0,19% Onoplosbare minerale zouten 0,06 Over 't algemeen bevat de aardappel van 77 tot 78 water en van 22 tot 23 drooge stof, waarvan 2 stikstofhou dende stoffen, 0,7 ruwvezel (cellulose), 0,17 vet, 16,2 °/o zetmeel. 't Is nu bijna uitsluitelijk aan het zet meel dat de aardappel zijn voedende waarde te danken heeft. De bepaling van het zetmeelgehalte is dikwijls van groot belang en wel namelijk voor de aardap pels tot de nijverheid bestemd. De sovjetsbazen Trotsky en Che- rinsky hebben twee weken in Italië ver bleven en er verscheidene nijverheids centers bezocht. De Duitsche generaal von Mathu- sium werd te Forbach aangehouden en naar Rijsel (Frankrijk) gevoerd. Hij was daar door den krijgsraad van het le leger korps bij verstek tot vijf jaar gevang ver oordeeld geworden. De Burgemeester van Leuven heeft, tengevolge van de studentenrelletjes der laatste dagen, een besluit genomen, waar bij des 's avonds alle samenscholingen doen willen hebben Zij zouden mii ha ten En als zij het deden, ware dat een gerechte straf voor u 1 was het strénge antwoord. Gij hebt uw leven gebouwd op 'n leugen en een meineed, en dit is uw straf. Rupert Devereux, ik verlang dat ge een volledige bekentenis aflegt, en mij in mijn eer hersteltAls ge nog een schijn van geweten hebt overgehouden, dan kunt ge mij dit niet weigeren. Ge moogt het mij niet weigeren Hij wendde zich opnieuw af en kreun de zelfs ik kreeg bijna medelijden met hem. Ik kan niet, ik kan niet steunde hij. Bedenk toch wat het zeggen wilMijzelf voortaan van de wereld af te scheiden en voortaan te leven als een doode, mijzelf te maken tot een voorwerp van afschuw voor iedereen, alles op te geven wat ik zoo moeizaam heb verworven, altijd de verachting van mijn kinderen te moeten verdragen O, Herbert, kunt ge dit alles werkelijk van mij verlangen 1 Verlangen Neen Ik eisch het donderde mijn vader hem toe. Denk eens aan mijn lijden denk aan de zeven en twintig jaren, het beste deel van mijn le ven, gedurende welke ik mijzelf moest verbergen in de uithoeken der aarde, mijn vaderland en het ouderlijk huis niet één enkele maal gezien heb gedurende dien langen tijd, waarin ik een vreemdeling was voor mijn kinderen en mijn vader. van meer dan vijf personen op den open baren weg verboden zijn. Tusschen Brest-Litowsk en Bara- nowicze, hebben vijftig bandieten een trein aangevallen. Een spoorwegbediende en een officier werden gedood. De express van Liverpool is te War ton, nabij Lytham (Engeland) ontriggeld. er werden twaalf dooden en veertig ge kwetsten aan te stippen. Een Engelsche ingenieur der mijnen van Zacatecas (Mexiko) werd vermoord door twee kerels die in zijne woning ge drongen waren. Het Mexikaansch gerecht spaart geen moeite om de twee misdadi gers op te sporen. Generaal Machado de Morales is president gekozen der Cubaansche repu bliek. Hij was de kandidaad der liberalen en kwam op tegen M. Manoral, aftredend president, kandidaatder behoudsgezinden. Te Londen werd een derde aanhou ding gedaan betreffend het smokkelen van mitraljeuzen van Engelsch merk, voor de Sovjet bestemd. De aangehoudene is de kapitein van het schip, waarop de mitraljeuzen vervoerd werden. M. Owen Young, de eerste agent- generaal der Duitsche herstelbetalingen, in uitvoering van het Dawesplan, zou aan zijn plaatsvervanger een som van 100 mil joen mark-goud overhandigd hebben. Die som zou de eerste tastbare uitslag zijn van het Dawesplan. Een bevoegd Belgisch aardkundige heeft te Charleroi eene konferentie ge houden over de ontdekking, in de streek van Namen, van nieuwe koollagen, en wel van anthracietkolen. Een koopwarentrein op weg van Chicago naar Milwanka (Vereenigde Sta ten) is op een tram vol reizigers gereden. Door 't geweld van de botsing werd de tram letterlijk in twee gebeukt. Er zijn 10 dooden en 25 gekwetsten. Een geweldige storm heeft gewoed op de Noord-Oostelijke kust van Norman- dië, in Frankrijk. Een vreeselijke orkaan- wind joeg de golven over strand. Alzoo werd er te St-Vaast-La-Hongue eene reusachtige haai op het strand geworpen. Het monster bleef in het zand steken. De visschers hebben heel wat moeite gehad om het af te maken. De staart alleen was grooter dan het lijf. Deze haai behoort tot de gevaarlijkste soort der zeemonsters. Te New-York wordt gemeld dat in verscheidene Staten van Amerika éene groote droogte heerscht, zooals men er sedert 1872 niet meer heeft aan te stippen gehad. Sedert acht en twintig dagen is er geen druppel w$ter meer gevallen. In de Noord-Oosterstaten New-York, Massa chusetts, Connecticut en Pennsylvanië zijn talrijke bosclibranden uitgebroken. Uit Dantzig wordt gemeld dat een Duitsche vliegtuig, waarin vier personen hadden plaats genomen, bij de landing verrast is geworden door een geweldigen stormwind. Het toestel werd tegen den grond te pletter geslagen de drie inzit tenden bleven op den slag dood. DRAMA IN EEN GERECHTSHOF In 't gerechtsgebouw te Maagdenburg speelde zich een opzienbarend drama af. Een gendarm-wachtmeester, die wegens verschillende overtredingen terechtstond en veroordeeld werd, verzocht, nadat het vonnis was uitgesproken, aan een voor de deur wachtend persoon zijn hoed en jas te mogen afgeven. Dit werd hem toege staan, doch een gendarm-wachtmeester, Naumann geheeten, belette hem, de zaal Kunt ge meer lijden dan ik gedaan heb Spreek, Rupert Devereux, en vlug, of ik zal u dooden op deze plek Hij wendde zich om, bleek maar vast besloten. Dood mij dan! Ik wensch niet an ders. Er is geen ongelukkiger mensch op de wereld dan ik. Gij spreekt van uw ver loren jaren en droevige ballingschap, en toch hebt gij niet zooveel geleden als ik. Gij had ten minste nog een zuiver gewe ten ik wist mij schuldig aan een mis daad, erger dan Kaïn's broedermoord. Alles wat ik won, elk succes, elke vreugde waarnaar ik de hand uitstrekte vervloog als rook. Uw zorgen verdriet hadt ge niet te wijten aan eigen schuld mijn leven is eene lange heLgeweest van onophou delijke gewetenswroeging. Maar ik wil niet met eigen hand neerhalen wat ik met zooveel moeite en zorg heb opgebouwd ik wil niet dat mijn kinderen mij zullen haten. Ga heen, Herbert of dood mij, als ge wilt het is mij onverschillig. Ik zag mijn vader de hand opheffen om hem te slaan, maar het kwam niet zoover. Nauwelijks was de arm opgeheven, of ze viel weer neder langs zijn zijde, en hij wendde zich af. Hugh, zeide hij tot mij met vreemde, holle stem, laten we heengaan, terstond. God moge onze wegen gescheiden hou den. Ik dacht hem één oogenblik dood te zien vermoord door mijn hand Ik wil hem niet dooden, ik wil nietGod moge te verlaten. Daarop trok de veroordeelde zijn revolver en schoot tweemaal op Nau mann, die nederstortte. De dader snelde weg, doch werd bij den uitgang van het gebouw door den portier tegengehouden. Ook op hem schoot de man daarop eenige malen. De portier werd ernstig aan de borst gewond en de wachtmeester snelde de straat op. Een wilde jacht volgde. Ten slotte kon hij worden gegrepen. Naumann was inmid dels reeds overleden. De portier is ernstig gewond in het gasthuis opgenomen. Zijn toestand is evenwel niet hopeloos. Samenstelling van het Engelsche Ministerie. Ziehier de bepaalde samenstelling van het nieuwe ministerie Mr Baldwin, eerste minister; Lord Curzon, lord voorzitter van den Raad en hoofd der debatten van de Lords- kamer Lord Cave, lord-kanselier Mr Johnson Ficks, binnenland, zaken Mr Wood, landbouw Mr Bridgeman, eerste lord der admiral. Mr Amery, kolonieën Mr Worthington Evans, oorlog Lord Chickenhead, minister van Indië; Mr Samuel Hovre, luchtwezen Mr Philip Lloyd Greham, handel Mr Nevil Chamberlain,openb. gezondh.; Mr Gilmoor, Schotland Mr Austin Chamberlain, buitenl. zaken Lord Eustache Percy, onderwijs Sir Arthur Peclmacthland, arbeid Mr Churchil, kanselier v. 't schaakb. Sir Douglas Hegg, attorney-generaal. DE VERKIEZINGEN IN AMERIKA Definitieve uitslagen. De definitieve uitslag van de verkiezing voor het presidentschap is, dat in het kiescollege, Coolidge (republiklein) 389 kiesmannen heeft, Davis (democraat) 129 en La Follette (progressist) 13. Zoowel als in Engeland de terugkeer van Baldwin tot het bewind, beteekent in Amerika de herkiezing van Coolidge den triomf der behoudsgezinde partij. En de bijzondere briefwisselaar van de Fransche Echo de Paris is van meening dat door die verkiezingen de Vereenigde-Staten eens te meer de regeeringen die men al eens noemt de mogendheden van groote in ternationale en denkbeeldige avonturen hebben verloochend en een krachtige vin gerwijzing zijn voor de aanstaande Parle mentsverkiezingen in Italië, in Spanje en in België. De bedrogen dief. Gedurende verscheidene maanden heeft een Turksche kommissie van rechtsge leerden bijna dagelijks vergaderd om een nieuw wetboek op modernen grondslag samen te stellen. Dezer dagen was het ontwerp gereed en liet men den grooten bundel papieren in een laken verpakt naar een regeerings- bureel overbrengen. Een dief meende dat het een pak nieuwe bankbriefjes bevatte, overviel den drager en ontnam hem zijn last. Aangezien hierbij het eenige exemplaar van de nieuwe wetten is verloren geraakt, zal de kommissie ai haar arbeid opnieuw moeten beginnen, tenzij de dief, zijn ver gissing bemerkend en verlokt door de be loofde straffeloosheid het eenig wetsexem- plaar nog terugbrengt. mij de zonde vergeven dat ik het een oogenblik gewild heb Jösé zag ons vertrekken en kwam snel op ons toegeloopen. Messieurs, zeide hij haastig en ietwat angstig, ik moet u nog een verzoek doen, vóór u heengaat. Wees zoo goed om aan geen sterveling iets te zeggen over het verblijf van dien heer daarhij wees op mijn oom on derons, en doe vooral geen poging om den losprijs niet te doen uitbetalen. Be looft u mij dit Ik beloof het u, José, zeide mijn va der, en ik knikte ten teeken van instem ming. Ik dank u, messieurs, ging José voort met een van zijn meest vriendschap pelijke glimlachjes. Mag ik de heeren een sigarette aanbieden Niet Zooals u wenschtMonsieur zal mij in elk geval wel willen toestaan, hem mijn hartelijken dank te betuigen, omdat hij ons van het begaan van een groote dwaasheid heeft teruggehouden. De losprijs zal mij in staat stellen, dit land te verlaten en een beter leven te leiden. Mijn vader knikteen ging verder. Vaarwel, Monsieur José, zeide hij kort en toen gingen wij terug naar de plaats waar onze trouwe Jacko nog steeds geduldig wachtte. Mijn vader steeg op en reed weg, mij weldra ver achter zich la tend, want de zon stond reeds hoog aan den hemel, en de hitte was zeer groot. Toen ik ons huis bereikte, zag ik dat hij Nog 20,000 mijnen in de Oostzee Den laatsten tijd zijn er in de Oostzt in de Bothnische Golf en aan de Finse kust, bij herhaling schepen op drijven mijnen geloopen. Dit zijn nog mijnen uit den oorlogsti waarvan de ankerkettingen verroest zi en die nu daardoor aan de oppervlak zijn komen drijven. Gedurende den oorlog werden er 60,01 van dergelijke mijnen ter bestrijding d Duitsche duikbooten gelegd, waarvan tot dusver pas 40,000 zijn teruggevonde De overige 20,000 zullen nog jarenlang scheepvaart in de Oostzee onveilig in ken. Zijne Hoogwaardigheid de Bisschi heeft benoemd Tot bestuurder der Visitatie te Gaven E. H. De Praetere, oud-pastoor van Amei gijstot opziener van het middelbaar 01 derwijs in de kolleges, de E. H. De Mey< bestuurder van het St. Franciscus Sal siusgesticht te Wetteren tot pastoo deken te Ronse, de E. H. d'HolIandt principaal van het kollege te Geeraard bergen. Stedelijke Muziekschool Eene plaal van Leerares van Piano is opengevallei Minimum jaarwedde 1600 franken. D vragen tot het bekomen dezer plaats moe ten vóór 30 November 1924 aan het Stads bestuur ingediend worden. De Burgemeestér en Schepenei De Secretaris, F. DE HERT. Oscar REYNTENS. De Vlaamsche Toeristenbond (in sa menwerking met het Verbond der Vlaam sche Kringen) richt op Donderdag 13 No vember a. s., te half acht, in het lokaa van den Boerenbond, Groote Markt, ziji tweeden Voordrachtavond in. De zoi gunstige gekende en geleerde redenaa E. H. De Vis, Leeraar aan de Leuvenscht Hoogeschool, zal ons leiden naar Noord Italië, langs zijn toover^chtige meren ei in zijn kunststeden. Prachtige lichtbeelen en de uitvoerinj van Italiaansche volksliederen door dei HeerjEF Ariën zullen dezen avond op' luisteren. Alle V. T. B.ërs, alle belang stellenden zijn hartelijk welkom op dit kosteloos feest. V. T. B. noodigt in 't bij zonder zijn talrijke leden van de omlig gende dorpen uit. Al de Apotheken zijn open tot 's mid- dags. Zal 's namiddag alleen open blijven de apotheek van M. Callebaut, Botermarkt N.B. De apotheken sluiten dagelijks om 20 uren. Te verkrijgen ten bureele dezer allerhande Schoolgerief,Zakboekjes, Copy books, Cahiers, Leien, Griffels, Pennen, Dagboeken, Crayons, Passersdoozen, alle prijzen, enz. enz. Beste kwaliteit van Cahiers aan concur- reerende prijzen, Allerbeste papier. Ver trouwd de.goedkoope schrijfboeken niet, 't papier drinkt door. naar zijn kamer gegaan wasik klopte zacht aan en trachtte de deur te openen zij was gesloten. Langzaam ging ik weder naar beneden en wachtte. Het eene uur verstreek na het andere, maar nog steeds kwam hij niet beneden. Eindelijk hoorde ik tot mijn onuitsprekelijke verlichting de deur van zijn kamer opengaan, en kwam hij langzaam de trap af. Hij opende de deur van het vertrek waarin ik mij bevond en stond even later voor mij, mager, bleek en met diepliggende oogen maar in een houding die van vastbeslotenheid getuig de en mij een voorgevoel van naderend onheil gaf. Ik groette hem vroolijk en vroeg of ik den lunch voor hem moest doen binnen brengen, maar hij nam geen notitie van mijn vraag. Hugh, zeide hij kalm, ik zou zeer gaarne willen dat ge met dezen brief voor mij naar Palermo reedt en mij antwoord mede terugbracht. Ik stond open nam den brief terstond vA tiem aan, "daarbij ongerust naar het adres ziende. Zooals ik gevreesd had, was de brief geadresseerd aan Burton Leigh, Esq. Ik ga dadelijk, vader, zeide iken met een zwaar hart zadelde ik Jacko en vertrok. In den tuin van lord Parkhurst's villa vond ik, vast slapend op een bank in het priëel, Mr Leigh. Ik maakte hem wak ker en gaf hem den brief. (Vervolgt.)

De Denderbode | 1924 | | pagina 2